Setari Cookie-uri

Gresesc enorm...

Am fost cu cineva. M-am "aventurat" intr-o relatie care avea sa-mi lase un gust neplacut. Fara sa stiu de unde vine, cine e, ce poate sa ofere si sa ceara la schimb. Pur si simplu, am inceput sa iubesc. Pe fiecare zi, il descopeream putin cate putin. Ca aspect si ca personalitate, nimic de reprosat. Era pe placul meu, parca era ireal.
Dar intr-o zi, adevarul crud a iesit la suprafata. Fosta lui sotie, de care e divortat de 1 an si ceva, a aparut din nou in viata sa. Din cauza unui banal accident de masina, fiica lui era pe punctul de a muri. Asta l-a facut sa se impace cu fosta si in felul acesta sa fie mai aproape de fetita si sa vegheze asa cum trebuie asupra vietii ei, asupra cresterii si educatiei.
Nu pot sa-l condamn pt ceea ce a facut, cum a gandit si cum a procedat. Are toata dreptatea din lume. Eu, in fond, cine eram ca sa comentez deciziile din viata sa? Asa ca, vazandu-ma in plus, am decis sa pun punct unei relatii minunate, care m-a ajutat foarte mult sa vad si alte aspecte ale vietii.
Dar acum, dupa ce ne-am despartit... el inca ma mai cauta.. iar in felul acesta e foarte greu sa-l uit. Am incercat pe toate caile sa-l fac sa ma uite, ca nu e bine sa continuam aceasta relatie, pt ca fiica lui e singura care merita toata atentia lui, dar el tare si raspicat "te iubesc".

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa ii explic ca nu am nici un gand sa-l departez de familie pt a fi eu pe primul plan? Cum sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc si eu pe cineva pe care sa nu-l impart cu absolut nimeni???
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 09:11
nu stiu ce sa-ti spun concret sa faci, nu am trecut printr-o asemenea situatie. dar stiu ca a comunica cu persoana iubita e un lucru "magic". Stai de vorba cu el si explica-i cum vezi tu lucrurile, ceea ce iti doresti numai pentru tine, ca in fond ai si tu o viata si trebuie traita!. Vorbind deschis cu el probabil o sa-ti dai seama ce vrea el sa faca in continuare . Copilul nu o sa fie niciodata de vina pentru greselile parintilor si niciodata nu merita ignoranta lor, iar situatia lui... gandeste-te ca tu ai pierde pe cineva drag, chiar pe el...
kossy
Postat pe 11 Octombrie 2009 09:21
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:11:44Am fost cu cineva. M-am "aventurat" intr-o relatie care avea sa-mi lase un gust neplacut. Fara sa stiu de unde vine, cine e, ce poate sa ofere si sa ceara la schimb. Pur si simplu, am inceput sa iubesc. Pe fiecare zi, il descopeream putin cate putin. Ca aspect si ca personalitate, nimic de reprosat. Era pe placul meu, parca era ireal.
Dar intr-o zi, adevarul crud a iesit la suprafata. Fosta lui sotie, de care e divortat de 1 an si ceva, a aparut din nou in viata sa. Din cauza unui banal accident de masina, fiica lui era pe punctul de a muri. Asta l-a facut sa se impace cu fosta si in felul acesta sa fie mai aproape de fetita si sa vegheze asa cum trebuie asupra vietii ei, asupra cresterii si educatiei.
Nu pot sa-l condamn pt ceea ce a facut, cum a gandit si cum a procedat. Are toata dreptatea din lume. Eu, in fond, cine eram ca sa comentez deciziile din viata sa? Asa ca, vazandu-ma in plus, am decis sa pun punct unei relatii minunate, care m-a ajutat foarte mult sa vad si alte aspecte ale vietii.
Dar acum, dupa ce ne-am despartit... el inca ma mai cauta.. iar in felul acesta e foarte greu sa-l uit. Am incercat pe toate caile sa-l fac sa ma uite, ca nu e bine sa continuam aceasta relatie, pt ca fiica lui e singura care merita toata atentia lui, dar el tare si raspicat "te iubesc".

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa ii explic ca nu am nici un gand sa-l departez de familie pt a fi eu pe primul plan? Cum sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc si eu pe cineva pe care sa nu-l impart cu absolut nimeni???



Daca intradevar te-ai hotarit sa-ti faci viata ta cu un barbat liber ,spune-i clar si raspicat ca el nu indeplineste conditia asta si ca tu nu mai vrei resturi de atentie si de viata.

Postat pe 11 Octombrie 2009 09:26
De la: kossy, la data 2009-10-11 09:21:19nu stiu ce sa-ti spun concret sa faci, nu am trecut printr-o asemenea situatie. dar stiu ca a comunica cu persoana iubita e un lucru "magic". Stai de vorba cu el si explica-i cum vezi tu lucrurile, ceea ce iti doresti numai pentru tine, ca in fond ai si tu o viata si trebuie traita!. Vorbind deschis cu el probabil o sa-ti dai seama ce vrea el sa faca in continuare . Copilul nu o sa fie niciodata de vina pentru greselile parintilor si niciodata nu merita ignoranta lor, iar situatia lui... gandeste-te ca tu ai pierde pe cineva drag, chiar pe el...

Am incercat de nenumarate ori sa stau de vorba cu el, sa imi duc ideea la bun sfarsit. Dar intotdeauna se enerveaza si imi spune ca iar incep cu chestii de genul. Si ma doare... enorm, cand nu sunt ascultata si inteleasa. In fond, nu ii povesteam ce mancam cu o zi inainte, cum a fost ziua la job sau alte prostioare. Vorbeam deschis despre viitorul relatiei noastre (se pare ca numai eu credeam intr-un viitor mai bun).
Am vazut ca asta este o coarda sensibila pt el, asa ca am inteles mesajul. Aveam de ales intre a accepta relatia in continuare in conditiile date, ori a termina.

Relatia pe care am avut o inaintea lui, mi a aratat alte parti ale vietii foarte dureroase. Din cauza unui, am fost un copil (pt ca asta sunt, in fond la 18 ani) marginalizat si abandonat de toti atunci cand strigam din toti raruchii AJUTOOOR! Am pierdut practic tot ce aveam, si am luat o de la zero. Am sacrificat in numele iubirii oameni, suflete, amintiri, locuri. Si pentru ce? Pentru nimic.

A doua lovitura mare...

Oare a treia incercare sa fie cu noroc?
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 09:28
De la: scorpio67, la data 2009-10-11 09:26:43
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:11:44Am fost cu cineva. M-am "aventurat" intr-o relatie care avea sa-mi lase un gust neplacut. Fara sa stiu de unde vine, cine e, ce poate sa ofere si sa ceara la schimb. Pur si simplu, am inceput sa iubesc. Pe fiecare zi, il descopeream putin cate putin. Ca aspect si ca personalitate, nimic de reprosat. Era pe placul meu, parca era ireal.
Dar intr-o zi, adevarul crud a iesit la suprafata. Fosta lui sotie, de care e divortat de 1 an si ceva, a aparut din nou in viata sa. Din cauza unui banal accident de masina, fiica lui era pe punctul de a muri. Asta l-a facut sa se impace cu fosta si in felul acesta sa fie mai aproape de fetita si sa vegheze asa cum trebuie asupra vietii ei, asupra cresterii si educatiei.
Nu pot sa-l condamn pt ceea ce a facut, cum a gandit si cum a procedat. Are toata dreptatea din lume. Eu, in fond, cine eram ca sa comentez deciziile din viata sa? Asa ca, vazandu-ma in plus, am decis sa pun punct unei relatii minunate, care m-a ajutat foarte mult sa vad si alte aspecte ale vietii.
Dar acum, dupa ce ne-am despartit... el inca ma mai cauta.. iar in felul acesta e foarte greu sa-l uit. Am incercat pe toate caile sa-l fac sa ma uite, ca nu e bine sa continuam aceasta relatie, pt ca fiica lui e singura care merita toata atentia lui, dar el tare si raspicat "te iubesc".

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa ii explic ca nu am nici un gand sa-l departez de familie pt a fi eu pe primul plan? Cum sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc si eu pe cineva pe care sa nu-l impart cu absolut nimeni???



Daca intradevar te-ai hotarit sa-ti faci viata ta cu un barbat liber ,spune-i clar si raspicat ca el nu indeplineste conditia asta si ca tu nu mai vrei resturi de atentie si de viata.


I-am tot explicat la nesfarsit... dar nu vrea sa priceapa. Posibil deja ma considera un bun care-i apartine, sau poate... pur si simplu, ma iubeste (in felul lui)...

Cred ca cel mai bine ar fi sa tratez totul cu o oarecare indiferenta, sa vedem... in continuare ma va mai cauta?

Daca nici asta nu va functiona, imi voi lua inima in dinti... si ii voi dovedi ca sunt in stare sa fac ceva bun pt viata mea si sa-mi indeplinesc visele!
Doar cand va vedea cu ochii lui se va convinge ca totul s-a terminat intre noi doi!
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 09:31
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:31:27
De la: scorpio67, la data 2009-10-11 09:26:43
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:11:44Am fost cu cineva. M-am "aventurat" intr-o relatie care avea sa-mi lase un gust neplacut. Fara sa stiu de unde vine, cine e, ce poate sa ofere si sa ceara la schimb. Pur si simplu, am inceput sa iubesc. Pe fiecare zi, il descopeream putin cate putin. Ca aspect si ca personalitate, nimic de reprosat. Era pe placul meu, parca era ireal.
Dar intr-o zi, adevarul crud a iesit la suprafata. Fosta lui sotie, de care e divortat de 1 an si ceva, a aparut din nou in viata sa. Din cauza unui banal accident de masina, fiica lui era pe punctul de a muri. Asta l-a facut sa se impace cu fosta si in felul acesta sa fie mai aproape de fetita si sa vegheze asa cum trebuie asupra vietii ei, asupra cresterii si educatiei.
Nu pot sa-l condamn pt ceea ce a facut, cum a gandit si cum a procedat. Are toata dreptatea din lume. Eu, in fond, cine eram ca sa comentez deciziile din viata sa? Asa ca, vazandu-ma in plus, am decis sa pun punct unei relatii minunate, care m-a ajutat foarte mult sa vad si alte aspecte ale vietii.
Dar acum, dupa ce ne-am despartit... el inca ma mai cauta.. iar in felul acesta e foarte greu sa-l uit. Am incercat pe toate caile sa-l fac sa ma uite, ca nu e bine sa continuam aceasta relatie, pt ca fiica lui e singura care merita toata atentia lui, dar el tare si raspicat "te iubesc".

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa ii explic ca nu am nici un gand sa-l departez de familie pt a fi eu pe primul plan? Cum sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc si eu pe cineva pe care sa nu-l impart cu absolut nimeni???



Daca intradevar te-ai hotarit sa-ti faci viata ta cu un barbat liber ,spune-i clar si raspicat ca el nu indeplineste conditia asta si ca tu nu mai vrei resturi de atentie si de viata.


I-am tot explicat la nesfarsit... dar nu vrea sa priceapa. Posibil deja ma considera un bun care-i apartine, sau poate... pur si simplu, ma iubeste (in felul lui)...

Cred ca cel mai bine ar fi sa tratez totul cu o oarecare indiferenta, sa vedem... in continuare ma va mai cauta?

Daca nici asta nu va functiona, imi voi lua inima in dinti... si ii voi dovedi ca sunt in stare sa fac ceva bun pt viata mea si sa-mi indeplinesc visele!
Doar cand va vedea cu ochii lui se va convinge ca totul s-a terminat intre noi doi!


Parca pe celalalt topic zici ca ai pe altcineva,de ce nu-i spui fostului amant asta?Ar fi un motiv serios nu?

Postat pe 11 Octombrie 2009 10:29
De la: scorpio67, la data 2009-10-11 10:29:39
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:31:27
De la: scorpio67, la data 2009-10-11 09:26:43
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:11:44Am fost cu cineva. M-am "aventurat" intr-o relatie care avea sa-mi lase un gust neplacut. Fara sa stiu de unde vine, cine e, ce poate sa ofere si sa ceara la schimb. Pur si simplu, am inceput sa iubesc. Pe fiecare zi, il descopeream putin cate putin. Ca aspect si ca personalitate, nimic de reprosat. Era pe placul meu, parca era ireal.
Dar intr-o zi, adevarul crud a iesit la suprafata. Fosta lui sotie, de care e divortat de 1 an si ceva, a aparut din nou in viata sa. Din cauza unui banal accident de masina, fiica lui era pe punctul de a muri. Asta l-a facut sa se impace cu fosta si in felul acesta sa fie mai aproape de fetita si sa vegheze asa cum trebuie asupra vietii ei, asupra cresterii si educatiei.
Nu pot sa-l condamn pt ceea ce a facut, cum a gandit si cum a procedat. Are toata dreptatea din lume. Eu, in fond, cine eram ca sa comentez deciziile din viata sa? Asa ca, vazandu-ma in plus, am decis sa pun punct unei relatii minunate, care m-a ajutat foarte mult sa vad si alte aspecte ale vietii.
Dar acum, dupa ce ne-am despartit... el inca ma mai cauta.. iar in felul acesta e foarte greu sa-l uit. Am incercat pe toate caile sa-l fac sa ma uite, ca nu e bine sa continuam aceasta relatie, pt ca fiica lui e singura care merita toata atentia lui, dar el tare si raspicat "te iubesc".

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa ii explic ca nu am nici un gand sa-l departez de familie pt a fi eu pe primul plan? Cum sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc si eu pe cineva pe care sa nu-l impart cu absolut nimeni???



Daca intradevar te-ai hotarit sa-ti faci viata ta cu un barbat liber ,spune-i clar si raspicat ca el nu indeplineste conditia asta si ca tu nu mai vrei resturi de atentie si de viata.


I-am tot explicat la nesfarsit... dar nu vrea sa priceapa. Posibil deja ma considera un bun care-i apartine, sau poate... pur si simplu, ma iubeste (in felul lui)...

Cred ca cel mai bine ar fi sa tratez totul cu o oarecare indiferenta, sa vedem... in continuare ma va mai cauta?

Daca nici asta nu va functiona, imi voi lua inima in dinti... si ii voi dovedi ca sunt in stare sa fac ceva bun pt viata mea si sa-mi indeplinesc visele!
Doar cand va vedea cu ochii lui se va convinge ca totul s-a terminat intre noi doi!


Parca pe celalalt topic zici ca ai pe altcineva,de ce nu-i spui fostului amant asta?Ar fi un motiv serios nu?


Avand in vedere ca nu aveam nici un viitor impreuna, i-am spus ca am cunoscut pe cineva. Dar nu i-am dat toate detaliile. Nu i-am zis ca m-a cerut in casatorie. Pt ca acel sms a venit azi- dimineata...
Ma iubeste, dar totusi nu e gelos. Stie ca m-a pierdut, si totusi nu vrea sa ma piarda.

E ceva de genul: "dezbraca te sa te f.... imbraca te ca nu te mai f...."
Si tocmai asta ma induce in eroare. Ma iubesti, dar nu vrei sa fim impreuna; ma iubesti, dar nici nu-mi oferi ceea ce-mi trebuie.
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:33
fa ceea ce iti spune inima.....nu da cu piciorul celui pe care l iubesti ...lupta...lupta...lupta....eu asa a-si face..........daca l iubesc lupt ptr dragostea mea...momentan e normal sa fie langa fata lui....dar ea se va face bine....si voi o sa va continuati relatia ,invata sa accepti ca el mai are si alte mici obligatii,daca l iubesti mergi pana la capat...o sa regreti daca te mariti cu un barbat la care nu tii ff tare....o sa te gandesti mereu la el..............LUPTA nu renunta la iubirea ta.................
kudika048217
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:40
daca insa el e indecis sa aveti o rel serioasa...si acum zice una apoi alta...e clar ca nu doreste sa-si intemeieze o rel serioasa........daca totusi ai gasit ceva mai serios...si totul e ok...iti ofera ceea ce cauti...atunci lasa l cu grijile lui....
kudika048217
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:43
De la: kudika048217, la data 2009-10-11 10:40:33fa ceea ce iti spune inima.....nu da cu piciorul celui pe care l iubesti ...lupta...lupta...lupta....eu asa a-si face..........daca l iubesc lupt ptr dragostea mea...momentan e normal sa fie langa fata lui....dar ea se va face bine....si voi o sa va continuati relatia ,invata sa accepti ca el mai are si alte mici obligatii,daca l iubesti mergi pana la capat...o sa regreti daca te mariti cu un barbat la care nu tii ff tare....o sa te gandesti mereu la el..............LUPTA nu renunta la iubirea ta.................


Fata lui si-a revenit. Dar dupa ce a iesit din spital, el s-a gandit ca ar fi mai bine sa se mute fosta sotie impreuna cu fetita lor inapoi. Ca si cand eu n-as fi existat. Nici nu ne-am consultat pe tema asta, nimic. Pur si simplu, mi-a trantit-o pe masa, fara nici un drept de replica. Mi-a dat de inteles ca ori continuam relatia in conditiile acestea, ori o terminam.
Si cand, in sfarsit, am fost hotarata sa rup relatia pentru ca nu ma mai satisfacea pe nici un plan (nici atentia si nici timpul care mi le acorda inainte nu le-am mai vazut), s-a razgandit el.

Defapt, ma gandesc... oare a vrut vreodata sa ne despartim?

Acum deja e prea tarziu pentru regrete si pareri de rau... Vreau sa am o viata normala, nu vreau sa traiesc mereu in umbra unui barbat care are alte prioritati.

Si ca o paranteza la tot ceea ce am spus, nu m-ar fi deranjat daca era numai fiica lui pe primul loc, dar avand in vedere ca la ultimele noastre intalniri, se vorbea numai despre sotia lui... chestia asta a fost decisiva pt mine!
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:46
Lissa,viata nu se rezuma numai la o singura persoana...gandeste-te bine in primul rand la tine.Tu esti cel mai important om din viata ta,prietenii vin si pleaca,iubirile se sting..Daca tu crezi ca alaturi de acest barbat o sa fi toata viata cea mai fericita femeie de pe planeta atunci sfatul meu este sa nu renunti..in cazul in care mai fie el un mic si neinsemnat dubiu in privinta asta..eu zic sa te mai gandesti..:) Multa bafta iti doresc..chiar ai nevoie.
GabrielaVeve
Postat pe 11 Octombrie 2009 10:53
De la: kudika048217, la data 2009-10-11 10:40:33fa ceea ce iti spune inima.....nu da cu piciorul celui pe care l iubesti ...lupta...lupta...lupta....eu asa a-si face..........daca l iubesc lupt ptr dragostea mea...momentan e normal sa fie langa fata lui....dar ea se va face bine....si voi o sa va continuati relatia ,invata sa accepti ca el mai are si alte mici obligatii,daca l iubesti mergi pana la capat...o sa regreti daca te mariti cu un barbat la care nu tii ff tare....o sa te gandesti mereu la el..............LUPTA nu renunta la iubirea ta.................


Pentru ce sa lupte? Pentru o iluzie,pentru un joc cu sanse complet si permanent inegale?
Pentru o frantura de atentie si asa zisa "dragoste',pentru timp furat si intalniri pe ascuns?
Sa astepte pana isi rezolva el problemele? Cred ca vorbesti ca sa te afli in treaba.

Postat pe 11 Octombrie 2009 10:54
De la: GabrielaDendea, la data 2009-10-11 10:53:34Lissa,viata nu se rezuma numai la o singura persoana...gandeste-te bine in primul rand la tine.Tu esti cel mai important om din viata ta,prietenii vin si pleaca,iubirile se sting..Daca tu crezi ca alaturi de acest barbat o sa fi toata viata cea mai fericita femeie de pe planeta atunci sfatul meu este sa nu renunti..in cazul in care mai fie el un mic si neinsemnat dubiu in privinta asta..eu zic sa te mai gandesti..:) Multa bafta iti doresc..chiar ai nevoie.


Cred, totusi (sau macar vreau sa cred) ca decizia care am luat-o e cea mai inteleapta.

Stiu ca niciodata nu va renunta la fiica lui, prin urmare, nici la cea care i-a dat viata. Pentru ca, in fond, el a acceptat-o inapoi pentru ca fetita sa creasca cu MAMA si cu TATA impreuna!

Fericita puteam fi alaturi de el, doar daca nu exista aceasta "problema" in viata lui. Dar mai bine ca s-a intamplat acum si nu mai tarziu, cand probabil, relatia noastra evolua spre alt nivel mai ridicat si nu mai puteam indrepta nimic.

Probabil mai tarziu imi va multumi pt decizia mea. Sper doar sa ne fie bine la amandoi. El cu drumul lui, eu cu al meu!
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:02
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 10:46:38
De la: kudika048217, la data 2009-10-11 10:40:33fa ceea ce iti spune inima.....nu da cu piciorul celui pe care l iubesti ...lupta...lupta...lupta....eu asa a-si face..........daca l iubesc lupt ptr dragostea mea...momentan e normal sa fie langa fata lui....dar ea se va face bine....si voi o sa va continuati relatia ,invata sa accepti ca el mai are si alte mici obligatii,daca l iubesti mergi pana la capat...o sa regreti daca te mariti cu un barbat la care nu tii ff tare....o sa te gandesti mereu la el..............LUPTA nu renunta la iubirea ta.................


Fata lui si-a revenit. Dar dupa ce a iesit din spital, el s-a gandit ca ar fi mai bine sa se mute fosta sotie impreuna cu fetita lor inapoi. Ca si cand eu n-as fi existat. Nici nu ne-am consultat pe tema asta, nimic. Pur si simplu, mi-a trantit-o pe masa, fara nici un drept de replica. Mi-a dat de inteles ca ori continuam relatia in conditiile acestea, ori o terminam.
Si cand, in sfarsit, am fost hotarata sa rup relatia pentru ca nu ma mai satisfacea pe nici un plan (nici atentia si nici timpul care mi le acorda inainte nu le-am mai vazut), s-a razgandit el.

Defapt, ma gandesc... oare a vrut vreodata sa ne despartim?

Acum deja e prea tarziu pentru regrete si pareri de rau... Vreau sa am o viata normala, nu vreau sa traiesc mereu in umbra unui barbat care are alte prioritati.

Si ca o paranteza la tot ceea ce am spus, nu m-ar fi deranjat daca era numai fiica lui pe primul loc, dar avand in vedere ca la ultimele noastre intalniri, se vorbea numai despre sotia lui... chestia asta a fost decisiva pt mine!


Pff!
"Lupta.... Lupta... lupta"????

Catamai prostia, zau!
Bai oameni buni, de "luptat pentru dragoste", se lupta in DOI!! Poti sa "lupti" pentru dragostea ta, cand sunteti voi doi impotriva celorlalti.
O singura persoana nu poate lupta pentru o dragoste. Si, din cate vad, el cam vrea sa va aiba pe amandoua.
Ce nu inteleg e ... daca te iubeste... de ce nu vice-versa? Adica se insura cu tine, si o vizitaTI impreuna pe micuta in fiecare saptamana.

Draga mea, gandesti foarte sanatos, individul vrea ce e mai bun pentru el, si atat. Scuza-ma, dar asta nu e dragoste.
Tu esti o fata inteligenta (se vede dupa exprimare si dupa lipsa greselilor de gramatica/ortografie), esti cerebrala (ai inteles situatia lui, altele, mai... cartieriste, ar fi spumegat), si esti LIBERA!
E timpul sa inveti sa te iubesti pe tine mai mult. Lasa teoriile de gen "sa nu fii egoist" pentru fetele cu sclipiciuri multe si haine "fake" cu etichete enorme ale marilor case de moda, ele au "culturi" temeinice din telenovele.
Iubirea de sine e un lucru cat se poate de natural, la o fiinta umana echilibrata.
Daca accepti "lupta", stii ce urmeaza? Vreo cativa ani pierduti, in care o sa te simti lipsita de atentie, auto-stima ta o sa fie sub pamant si tu - in general - o sa te simti ca naiba.
Daca te iubeste, asa cum spune, de ce vrea sa te supuna la o astfel de suferinta?

Pana la urma (ca sa ma repet - am mai spus-o si pe alt topic), cate amante tzopaind de fericire vezi tu de Craciun, Revelion, Paste, in perioada vacantelor...
Pentru ca - make no mistake! - daca el o sa vada ca accepti situatia, nu o sa mai dea inapoi ce a castigat, si tu ai sa ramai doar amanta.

Sa dea Dumnezeu sa nu-mi fi tocit deshtele in zadar
Dor_a
Postat pe 11 Octombrie 2009 11:40
tie iti place sa fii femeia martir, nu? iubesti sa suferi mai mult decat te iubesti pe tine. Iar apoi peste ani, sa ai tot dreptul sa spui ca n-ai avut noroc in viata, decat sa spui "am fost o fricoasa si n-am stiut sa lupt pentru fericirea mea"

sa nu-mi spui ca nu-i asa, ca altfel nu deschideai acest topic cu titlul "gresesc enorm"... dar te rog, plange-ti in continuare de mila si nu actiona deloc, caci e mai usor sa-i condamni pe ceilalti pentru esecul tau decat e sa realizezi ca nimeni nu-i de vina decat tu!
kitty_krieger
Postat pe 11 Octombrie 2009 13:59
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 10:46:38
De la: kudika048217, la data 2009-10-11 10:40:33fa ceea ce iti spune inima.....nu da cu piciorul celui pe care l iubesti ...lupta...lupta...lupta....eu asa a-si face..........daca l iubesc lupt ptr dragostea mea...momentan e normal sa fie langa fata lui....dar ea se va face bine....si voi o sa va continuati relatia ,invata sa accepti ca el mai are si alte mici obligatii,daca l iubesti mergi pana la capat...o sa regreti daca te mariti cu un barbat la care nu tii ff tare....o sa te gandesti mereu la el..............LUPTA nu renunta la iubirea ta.................


Fata lui si-a revenit. Dar dupa ce a iesit din spital, el s-a gandit ca ar fi mai bine sa se mute fosta sotie impreuna cu fetita lor inapoi. Ca si cand eu n-as fi existat. Nici nu ne-am consultat pe tema asta, nimic. Pur si simplu, mi-a trantit-o pe masa, fara nici un drept de replica. Mi-a dat de inteles ca ori continuam relatia in conditiile acestea, ori o terminam.
Si cand, in sfarsit, am fost hotarata sa rup relatia pentru ca nu ma mai satisfacea pe nici un plan (nici atentia si nici timpul care mi le acorda inainte nu le-am mai vazut), s-a razgandit el.

Defapt, ma gandesc... oare a vrut vreodata sa ne despartim?

Acum deja e prea tarziu pentru regrete si pareri de rau... Vreau sa am o viata normala, nu vreau sa traiesc mereu in umbra unui barbat care are alte prioritati.

Si ca o paranteza la tot ceea ce am spus, nu m-ar fi deranjat daca era numai fiica lui pe primul loc, dar avand in vedere ca la ultimele noastre intalniri, se vorbea numai despre sotia lui... chestia asta a fost decisiva pt mine!


ahaaa, informatii noi
desi din primul tau mesaj reiese ca esti tipul de femeie martir

da, tot sustin sa lupti pentru fericirea ta (atentie! fericirea ta, nu altceva... caci de aici vine implinirea in toate aspectele vietii... cu alte cuvinte sa inveti sa te iubesti pe tine mai presus de orice altceva), ceea ce inseamna sa-l dai dracului pe individ o data pentru totdeauna!
kitty_krieger
Postat pe 11 Octombrie 2009 14:04
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-10-11 13:59:16tie iti place sa fii femeia martir, nu? iubesti sa suferi mai mult decat te iubesti pe tine. Iar apoi peste ani, sa ai tot dreptul sa spui ca n-ai avut noroc in viata, decat sa spui "am fost o fricoasa si n-am stiut sa lupt pentru fericirea mea"

sa nu-mi spui ca nu-i asa, ca altfel nu deschideai acest topic cu titlul "gresesc enorm"... dar te rog, plange-ti in continuare de mila si nu actiona deloc, caci e mai usor sa-i condamni pe ceilalti pentru esecul tau decat e sa realizezi ca nimeni nu-i de vina decat tu!


Cine crezi ca incearca sa-s faca rau cu propriile sale maini? Cum poti sa crezi ca imi place sa traiesc intr-o permanenta suferinta si ca, stiindu-ma intotdeauna pe planul secund din viata LUI sa pot sa radiez de fericire?
Si tocmai, pentru simplul fapt (pt unii si important pt mine) ca ma iubesc EU, inainte de a ma iubi altcineva, am ales sa pun punct relatiei, care nu duce nicaieri. Asa puteam foarte bine s-o tin ani buni, pentru ca tot la despartire se ajungea. Si crede-ma ca am luptat pt relatie, pt dragostea ce inca nu s-a stins definitiv pt el, dar totul pana la COPIL!

N-as putea sa pun lingura de mancare in gura fara sa ma gandesc la fiinta aceea nevinovata care poate n-are ce manca in ziua respectiva, n-as putea sa pun capul pe perna fara a sti daca e bolnavioara si are nevoie de tati. Cum as putea sa smulg un pui de om din bratele tatalui, stiind ca maica-sa degeaba... ii e mama? (sau cel putin, asa si-a motivat schimbarea de plan EL, pt ca fosta sotie nu prea se dedica asa cum ar trebui fetitei)... Pfff, sper din tot sufletul sa reuseasca el sa ii dea acea educatie fetitei pentru amandoi, si sa o poata ingriji asa cum se cuvine. Lasand partea financiara deoparte, ambii parinti deopotriva sunt OBLIGATI sa se implice in aceeasi masura in educarea si cresterea micii lor comori.

El cu ale lui, eu cu ale mele...

Si referitor la Subiectul Topicului "Gresesc Enorm"... m-am referit strict la relatia in care am fost. Nu la indoielile care au urmat dupa despartire (cum ca n-ar fi fost bine sau ca trebuie sa mai reflectez inca o data asupra deciziei pana o bat in cuie).
NO WAY!!! Am pus stop, iar eu unde scuip, nu mai ling. Loc de intors nu mai e.

Mai tarziu, cand ranile vor fi vindecate complet, voi avea puterea de a zambi sincer pt ceea ce am trait. Si poate atunci, voi avea viata la care am visat si la care inca mai sper!
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 14:30
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 10:33:31
De la: scorpio67, la data 2009-10-11 10:29:39
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:31:27
De la: scorpio67, la data 2009-10-11 09:26:43
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:11:44Am fost cu cineva. M-am "aventurat" intr-o relatie care avea sa-mi lase un gust neplacut. Fara sa stiu de unde vine, cine e, ce poate sa ofere si sa ceara la schimb. Pur si simplu, am inceput sa iubesc. Pe fiecare zi, il descopeream putin cate putin. Ca aspect si ca personalitate, nimic de reprosat. Era pe placul meu, parca era ireal.
Dar intr-o zi, adevarul crud a iesit la suprafata. Fosta lui sotie, de care e divortat de 1 an si ceva, a aparut din nou in viata sa. Din cauza unui banal accident de masina, fiica lui era pe punctul de a muri. Asta l-a facut sa se impace cu fosta si in felul acesta sa fie mai aproape de fetita si sa vegheze asa cum trebuie asupra vietii ei, asupra cresterii si educatiei.
Nu pot sa-l condamn pt ceea ce a facut, cum a gandit si cum a procedat. Are toata dreptatea din lume. Eu, in fond, cine eram ca sa comentez deciziile din viata sa? Asa ca, vazandu-ma in plus, am decis sa pun punct unei relatii minunate, care m-a ajutat foarte mult sa vad si alte aspecte ale vietii.
Dar acum, dupa ce ne-am despartit... el inca ma mai cauta.. iar in felul acesta e foarte greu sa-l uit. Am incercat pe toate caile sa-l fac sa ma uite, ca nu e bine sa continuam aceasta relatie, pt ca fiica lui e singura care merita toata atentia lui, dar el tare si raspicat "te iubesc".

Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum sa ii explic ca nu am nici un gand sa-l departez de familie pt a fi eu pe primul plan? Cum sa-l fac sa inteleaga ca imi doresc si eu pe cineva pe care sa nu-l impart cu absolut nimeni???



Daca intradevar te-ai hotarit sa-ti faci viata ta cu un barbat liber ,spune-i clar si raspicat ca el nu indeplineste conditia asta si ca tu nu mai vrei resturi de atentie si de viata.


I-am tot explicat la nesfarsit... dar nu vrea sa priceapa. Posibil deja ma considera un bun care-i apartine, sau poate... pur si simplu, ma iubeste (in felul lui)...

Cred ca cel mai bine ar fi sa tratez totul cu o oarecare indiferenta, sa vedem... in continuare ma va mai cauta?

Daca nici asta nu va functiona, imi voi lua inima in dinti... si ii voi dovedi ca sunt in stare sa fac ceva bun pt viata mea si sa-mi indeplinesc visele!
Doar cand va vedea cu ochii lui se va convinge ca totul s-a terminat intre noi doi!


Parca pe celalalt topic zici ca ai pe altcineva,de ce nu-i spui fostului amant asta?Ar fi un motiv serios nu?


Avand in vedere ca nu aveam nici un viitor impreuna, i-am spus ca am cunoscut pe cineva. Dar nu i-am dat toate detaliile. Nu i-am zis ca m-a cerut in casatorie. Pt ca acel sms a venit azi- dimineata...
Ma iubeste, dar totusi nu e gelos. Stie ca m-a pierdut, si totusi nu vrea sa ma piarda.

E ceva de genul: "dezbraca te sa te f.... imbraca te ca nu te mai f...."
Si tocmai asta ma induce in eroare. Ma iubesti, dar nu vrei sa fim impreuna; ma iubesti, dar nici nu-mi oferi ceea ce-mi trebuie.


Nici nu trebuie sa-i dai toate detaliile,trebuie doar sa te simta ca esti hotarata sa-ti faci o viata fara el (amantul).

Postat pe 12 Octombrie 2009 08:51
De la: Lisssa, la data 2009-10-11 09:28:59
De la: kossy, la data 2009-10-11 09:21:19nu stiu ce sa-ti spun concret sa faci, nu am trecut printr-o asemenea situatie. dar stiu ca a comunica cu persoana iubita e un lucru "magic". Stai de vorba cu el si explica-i cum vezi tu lucrurile, ceea ce iti doresti numai pentru tine, ca in fond ai si tu o viata si trebuie traita!. Vorbind deschis cu el probabil o sa-ti dai seama ce vrea el sa faca in continuare . Copilul nu o sa fie niciodata de vina pentru greselile parintilor si niciodata nu merita ignoranta lor, iar situatia lui... gandeste-te ca tu ai pierde pe cineva drag, chiar pe el...

Am incercat de nenumarate ori sa stau de vorba cu el, sa imi duc ideea la bun sfarsit. Dar intotdeauna se enerveaza si imi spune ca iar incep cu chestii de genul. Si ma doare... enorm, cand nu sunt ascultata si inteleasa. In fond, nu ii povesteam ce mancam cu o zi inainte, cum a fost ziua la job sau alte prostioare. Vorbeam deschis despre viitorul relatiei noastre (se pare ca numai eu credeam intr-un viitor mai bun).
Am vazut ca asta este o coarda sensibila pt el, asa ca am inteles mesajul. Aveam de ales intre a accepta relatia in continuare in conditiile date, ori a termina.

Relatia pe care am avut o inaintea lui, mi a aratat alte parti ale vietii foarte dureroase. Din cauza unui, am fost un copil (pt ca asta sunt, in fond la 18 ani) marginalizat si abandonat de toti atunci cand strigam din toti raruchii AJUTOOOR! Am pierdut practic tot ce aveam, si am luat o de la zero. Am sacrificat in numele iubirii oameni, suflete, amintiri, locuri. Si pentru ce? Pentru nimic.

A doua lovitura mare...

Oare a treia incercare sa fie cu noroc?

scuze ca iti raspund asa tarziu, probleme obiective, cu permisu...... in fond si eu am 18 ani si nu am prea mare experienta de viata, dar daca iti respinge pur si simplu remarcile, nu criticile, la adresa "relatiei" voastre, inseamna ca el nu e hotarat, el nu stie ce vrea. in fond, tu ai o viata inainte, chiar lunga si gasesti mii de baieti , sau barbati, cum preferi tu exprimarea, nu exista o regula in a incerca. eu sunt cu prietenul meu de 2 ani si jumatate, iar inainte am avut o relatie care s-a terminat pe la tribunal, desi avea aproape 16 ani (eu). trebuie sa iei o gura mare de aer si sa zici: vreau ce e mai bun pentru mine !!!
kossy
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:49
Pai fata draga,daca nu ma insel mai ai un topic pe unde zici ca vrei sa te mariti cu un tip pe care il stii de doar doua saptamini si despre care spui exact asa : "Si se pare, ca dupa lungi cautari, EL pare sa fie ceea ce asteptam. Si tot el a facut primul pas. Mi-a citit gandurile".
Din cite inteleg eu,nu e vorba despre acelasi individ,avind in vedere ca asta din topicul de care zic te cerea de nevasta si era ireprosabil.
Tu ori nu ai idee pe ce lume traiesti, ori inventezi probleme sentimentale ca sa vezi ce iti zice lumea.
Daca in ambele topicuri ai fost sincera, inseamna ca habar nu ai ce simti si nu simti mare lucru nici pentru unul,nici pentru celalalt.
E amuzant cite probleme sentimentale ai
DEODATA
AliceP
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:57
"Important e ca suntem Unul singur, nu ne mai raportam la Eu si El! Si mai stiu si ca este important sa trecem impreuna peste toate incercarile vietii, peste toate obstacolele.
Am incredere ca asta e ceea ce ne dorim amandoi. Iar daca amandoi ne dorim asta, de ce ar iesi prost?"

Asta mai spuneai tu,draga mea, despre celalalt,adica nu cel insurat. Cel cu care esti de doua saptamini.
Eu stiu ca daca ma consider impreuna cu iubitul meu o singura fiinta, "Unul singur",cum spuneai chiar tu, nu mai e loc de altcineva nici in viata mea nici in sufletul meu.

Mentionez ca amindoua topicurile ei sunt create la aceeasi data.
AliceP
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:03
De la: AliceP, la data 2009-10-14 18:03:33"Important e ca suntem Unul singur, nu ne mai raportam la Eu si El! Si mai stiu si ca este important sa trecem impreuna peste toate incercarile vietii, peste toate obstacolele.
Am incredere ca asta e ceea ce ne dorim amandoi. Iar daca amandoi ne dorim asta, de ce ar iesi prost?"

Asta mai spuneai tu,draga mea, despre celalalt,adica nu cel insurat. Cel cu care esti de doua saptamini.
Eu stiu ca daca ma consider impreuna cu iubitul meu o singura fiinta, "Unul singur",cum spuneai chiar tu, nu mai e loc de altcineva nici in viata mea nici in sufletul meu.

Mentionez ca amindoua topicurile ei sunt create la aceeasi data.

e posibil ca unii sa caute si atentie.........
kossy
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:08
Da, Kossy, merci, esti o dulce...Asta sugeram si eu,mai pe larg, in felul meu
Si se vede ca si primeste destula atentie... Pe primul topic am luat-o in serios si eu, dar pe asta...Mi s-a parut prea mult pentru calitatile mele de sfatuitor de duminica
AliceP
Postat pe 14 Octombrie 2009 19:46
De la: AliceP, la data 2009-10-14 19:46:20Da, Kossy, merci, esti o dulce...Asta sugeram si eu,mai pe larg, in felul meu
Si se vede ca si primeste destula atentie... Pe primul topic am luat-o in serios si eu, dar pe asta...Mi s-a parut prea mult pentru calitatile mele de sfatuitor de duminica

din pacate, la momentul acela mi-a scapat topicul, dar am citit acum........ e ciudat cum unii inventaza probleme. nu ma consider suprema sau perfecta, ca sa critic sau sa judec.....dar penibilul toata lumea integra il recunoaste ! mersi ca mi-ai deschis ochii, nu ma mai strofoc sa am gandesc la solutii si pentru "problema" asta
kossy
Postat pe 14 Octombrie 2009 20:20
Nu ai pentru ce, Kossy... Ma gindeam si eu,asa...
Te pup
AliceP
Postat pe 15 Octombrie 2009 01:45
Felicitarile mele ca la varsta ta esti mult mai matura si cu capul pe umeri decat el,barbat in toata firea,cu un copil si care nu este capabil sa isi asume responsabilitatea deciziei luate.
Si inca o data felicitari pentru ca la varsta de 18 ani ai mai multa coloana vertebrala si stii sa te respecti mai mult decat o faca atatea femei mature,care in numele "iubirii" se chinuie si se balacesc intr-o mocirla de relatie pe post de amante.
In privinta lui,tot ce pot sa iti spun este ca nu te iubeste,nu stiu daca in general este capabil de iubire adevarata pentru o femeie si continuarea relatiei cu el ti-ar fi adus numai suferinta.
Inca o data: bravo tie ca stii ce vrei de la viata!
heaven2007
Postat pe 15 Octombrie 2009 07:47
Si......PAUZAAA....unde disparusi ?
Interesant modul in care unele persoane cauta mila si compasiune, mai ales atentie, inventand povesti lacrimogene...Femeie!!!!Esti dusa cu pluta rau de tot.Daca aveai nevoie sa fii bagata in seama si tu, faceai ceva genul lu aia: rosca, blonda lu iri, daca ai cu ce daca vroiai popularitate..Da asa...degeaba te straduisi sa inventezi povesti ca cei care citesc si comenteaza pe kudika se prind repede cand e facatura.
kittycrys
Postat pe 17 Octombrie 2009 04:33
De la: AliceP, la data 2009-10-14 19:46:20Da, Kossy, merci, esti o dulce...Asta sugeram si eu,mai pe larg, in felul meu
Si se vede ca si primeste destula atentie... Pe primul topic am luat-o in serios si eu, dar pe asta...Mi s-a parut prea mult pentru calitatile mele de sfatuitor de duminica


Ah, deci era poveste inventata?
Bleah, era asa de obisnuita, asa de... fara sare si piper, de as fi jurat ca e reala...

Ce nu inteleg la fetele astea cu zvarcoliri dupa atentie e... de ce naiba nu inventeaza macar ceva mai... glamuros? Hollywood style, de exemplu
Asta-mi aminteste de o piesa care se juca ani un urma la Bulandra, sala Icoanei (o sala de teatru de care am fost indragostita candva; inca de cand eram o mucoasa si capetele de afis erau Florian Pittis, Mariana Mihut, Marcel Iures, Caramitru, etc. Si dupa, a venit dezamagirea). Piesa asta de teatru se numea "Tacamuri de pui"
"Viata" de pe scena era asa de... ordinara de aveam impresia ca m-am mutat in Rahova sau Ferentari si ma uit pe fereastra
Asa si fetitele astea, saracele... nici macar in fantezii nu pot lasa scara blocului...
Dor_a
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:53
Dor_a, minunat ai raspuns,frumoasa comparatie.
M-ai atins la un punct foarte sensibil apropo de teatru.
Te pup!
AliceP
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:19
De la: AliceP, la data 2009-10-18 12:19:35Dor_a, minunat ai raspuns,frumoasa comparatie.
M-ai atins la un punct foarte sensibil apropo de teatru.
Te pup!


Multumesc
Dor_a
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-e frica sa mai iubesc! 14 De la: kudika050245 9 Iulie 2009 21:21
Pot rezista impreuna doi oameni diferiti? 24 De la: ltlmonkey 26 Mai 2009 17:39
2 gemeni 17 De la: JustMe05 23 Octombrie 2009 10:27
Cum pot sterge o anumita tema postata de mine 11 De la: alegro6543 26 Ianuarie 2011 20:54
Va fi a mea.... 36 De la: Eva32 7 Mai 2011 01:54