Setari Cookie-uri

Kudika si Always te invita la rasfat si premii

eu de exepmlu seara inainte de a ma culca cu o ora pun telef pe silent, ma deconectez de pe messenger imi pun castile pe urechi pentru a nu ii deranja pe ceilalti si imi pun muzica de meditatie
stau intr-o poti cat mai relaxanta, cu ochii inchisi si ma duc cu mintea intr-un loc in care mi-ar face placere sa fiu si respir in asa fel incat plamanii sa sde umple de aer la capacitate maxima si apoi respir
fac lucru acesta cam 20 de minute si pot sa spun ca ca nu am probleme cu somnul si ma trezesc plina de energie pozitiva.
lavinias_dream
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:02
Pt. un somn linistit trebuie sa ai
- o camera bine aerisita
- un pat comod
- sa fii curat
- sa mananci cu 3-4 ore inainte de culcare
- sa te gandesti la ceva frumos
- sa incerci sa lasi grijile la o parte
adone
Postat pe 11 Noiembrie 2009 20:30
seara cand ajung acasa obosita dupa o zi de munca, primul lucru este sa intru in baie pentru a face un duj fierbinte cu gelul de duj de la dove dupa care deschid calculatorul si intru o ora sau o jumatate de ora pe situl meu preferat Kudika pt a savura articolele publicate in ziua respectiva dupa care ma retrag spre culcus.
sarade
Postat pe 11 Noiembrie 2009 22:01
Salutare vesela tuturor!!!!
Clar ca fiecare are secretul lui pentru un somn relaxat si asta este minunat.
Dupa ce ma asigur ca toti dragii mei sunt ok,in casa este cald si bine,imi incep ritualul:
muzica,o comedie,un serial preferat,o carte buna,un strop de navigare pe net,tandreturi cu alesul inimii,momente duioase cu animalutul de companie,un asternut curat,pufos si bine-mirositor intr-o incapere aerisita-completeaza tabloul unei seri perfecte.
Ca sa ma asigur de un beauty sleep din care sa ma trezesc plina de energie si cu o sete mare de viata, adaug o baie relaxanta,parfumata cu spumant sau uleiuri ,apoi urmeaza ingrijirea pielii cu produsele preferate,eventual un masaj si adopt o tinuta lejera.
.In spatiul meu personal si personalizat,aprind o candela in lampita de aromaterapie si meditatia de recunostinta si multumire pentru toate intamplarile zilei trecute ma ajuta cu promptitudine si ma pregateste urgent pentru o calatorie dulce si senina in regatul viselor.
monicelmonicel
Postat pe 11 Noiembrie 2009 23:11
Haidi bha.. dati copy paste intruna de pe net.. lasati totul pe seama mea...
michaela23
Postat pe 11 Noiembrie 2009 23:34
1.dus fierbinte
2.ciocolata calda
3.film romantic cu iubitul/o muzica buna si relaxanta
4.
SATCgirl
Postat pe 11 Noiembrie 2009 23:45
o cana cu laptic cald indulcit cu miere,o muzica relaxanta si o baie fierbinte...
buniv
Postat pe 11 Noiembrie 2009 23:54
HMMM!!!
Nu am sa fac reclama la cine stie ce produse si nici nu am sa povestesc cum fac eu baitza!
Ajung destul de tarziu de la servici ce-i drept.In fiecare zi la 1 sau 2 dimineatza.
Din ritualul meu innainte de culcare face parte si aprinderea calculatorului ..cititul mailului...site kudika s.a.m.d.
Dupa ce sunt bine cremuita si imbracata in pijamale pur si simplu ma intind in pat ...imi iau in brate ursul de plus care fiind mai mare decat mine imi ocupa aproape jumate de pat :)) DA AM 25 DE ANI SI INCA DORM CU UN URS DE PLUS !!PATETIC NU ???:)) Mie mi se pare amuzant!
Nu e trist pentru ca relaxarea incepe chiar in momentul in care imi asez capul in bratele ursului si incep sa ma gandesc la ziua pe care am avut-o si sa selectez cele mai frumoase momente petrecute...un zambet al unei persoane dragi,un sarut de la un prieten,o imbratisare de la parinti,un mesaj de la sora mea care este departe...dupa care nu innainte de a-mi inchide pleoapele ma gandesc si vizualizez chipul iubitului meu si incep sa visez la ziua in care vom fi impreuna si el va fiin locul ursului de plus!
Asta imi este de ajuns sa dorm linistita ,sa visez frumos de fiecare data si sa incep o noua zi cu zambetul pe buze stiind ca selectand tot ceea ce e frumos in viata mea ,momentele urate imi vor parea floare la ureche!
Nu mai plictisesc pe nimeni!Va salut ,va pup si va doresc ca iubirea si pacea sa va relaxeze pe toti!
mauinboots
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:27
Pentru un somn linistit eu incerc sa ma deconectez de probleme ,o camera aerisita si o lenjerie curata fac minuni.
yulik_4_u
Postat pe 12 Noiembrie 2009 07:57
o baie fierbinte, un lapte cald, persoana draga langa tine si o melodie pe fundal...sigur ajuta
uka13
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:44
Pentru mine, sa ajung acasa e un rasfat in sine. Acolo ma asteapta iubirea mea, gata sa-mi ofere o seara minunata, zi dupa zi. Fiecare moment petrecut alaturi de el, imi da energie pentru urmatoarea zi si valoreaza cat zece sedinte la spa.Un pahar de vin rosu baut alaturi de iubitul meu, vocea lui calda inainte de culcare si sarutul de noapte buna, iata secretul meu pentru un somn linistit.
kudika007314
Postat pe 12 Noiembrie 2009 15:16
In timpul liber ma relaxez in mai multe feluri : citesc o carte, ma plimb , ascult muzica, merg la shopping etc. In timpul saptamanii insa nu am timp pentru toate aceste lucruri astfel , o relaxare buna si eficienta este o baie lunga in cada , cu spuma , lumanarele parfumate....si apoi dorm ca nu bebelus.; sau un film bun cu o cana de ceai sau lapte cald , impreuna cu sotul...si te desprinzi de tot stresul si oboseala acumulata peste zi.
puiutz20
Postat pe 12 Noiembrie 2009 17:42
De la: lavinias_dream, la data 2009-11-11 20:02:47 eu de exepmlu seara inainte de a ma culca cu o ora pun telef pe silent, ma deconectez de pe messenger imi pun castile pe urechi pentru a nu ii deranja pe ceilalti si imi pun muzica de meditatie
stau intr-o poti cat mai relaxanta, cu ochii inchisi si ma duc cu mintea intr-un loc in care mi-ar face placere sa fiu si respir in asa fel incat plamanii sa sde umple de aer la capacitate maxima si apoi respir
fac lucru acesta cam 20 de minute si pot sa spun ca ca nu am probleme cu somnul si ma trezesc plina de energie pozitiva.


Buna!

Mi se pare un timp cam lung de respiratie. Trebuie sa progresezi. sa ajungi sa trebuiasca sa faci asta din ce in ce mai putin si sa te relaxezi. Iti recomand respiratia YIN. E foarte simplu: te asezi comod, pe un scaun, fotoliu sau pe jos. important este sa stai rezemata de ceva si te relaxezi, cu mainile pe langa corp incepi sa inspiri cam 4-7 secunde si iti tii respiratia cel putin 10 secunde. Lasa aeul sa iti umple plamanii si sa patrunda peste tot. Gandeste-te ca atunci cand respiri aerul intra pe o linie vericala de sus in jos. E important sa simti cum inspiri aer, cum inspiri energie. Inspiri usor, normal. Repeta respiratia cam 5 minute. Te vei simti mai relaxata si vei scapa de stress. Insa nu abuza de acest tip de respiratie. Foloseste-l atunci cand te simti agitata, nervoasa, stresata sau pur si simplu satula de toate de peste zi.
Sper sa te ajute! Partea buna e ca poti face asta oricand simti nevoia si te relaxezi instant.
sweet_girl
Postat pe 12 Noiembrie 2009 17:55
un dus fierbinte sau o baie,cateva pagini dintr-o carte si un pahar cu lapte cald si o lingurita de zahar si gata.
puchy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:25
CRED CA O BAIE CALDA CU SPUMA SI ULEI ESENTIAL DE LAVANDA, O LUMINARE PARFUMATA SI DUPA AIA ORI UN LAPTE CALD CU MIERE ORI UN CEAI LINISTITOR, SI O CARTE IN LOCUL TELEVIZORULUI..........
deliaionela
Postat pe 12 Noiembrie 2009 22:05
parerea mea pentru un somn linistit sau in general pentru a dormi bine in fiecare seara trebuie ca in fiecare sa facem miscare, exercitii si sa bem cat mai multe lichide. putem deasemenea sa ne putem lavanda sub perna sau sa folosim un spray cu lavanda. si in rest totul depinde de noi...
dyyya
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:06
De obicei adorm destul de greu, insa un ceai de tei fierbinte dupa ce imi fac exercitiile de tonifiere a musculaturii si o baita calda e ingredientul perfect pentru a patrunde incet incet pe taramul viselor.nu credeti?incercati
nicole_tdnl
Postat pe 13 Noiembrie 2009 00:01
In primul rand conteaza pe cine ai langa tine, apoi starea ta sufleteasca,iar daca ele nu iti sunt favorabile....ia un somnifer ca e sigur
dodolyna
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:58
Dupa o zi agitata, pun castile la urechi si ascult muzica mea preferata, ma cuibaresc bine in pat savurand mirosul proaspat al lenjeriei abia spalata si .....iau somn imediat
mysulika
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:05
Poate doar cu ajutorul tau !!! O zi la tine acasa .. unde toata viata si toata distractia este inchisa in dulap ;) ... trebuie sa ii dam drumul :) ... Pentru ca avem nevoie .. Pentru ca suntem femei .. si tot ce ne trebuie este TOTUL !!! pentru ca suntem noi si pentru ca suntem unice ... :) feicirea trebuie atinsa ... trebuie controlata "la sange" ... :) Suntem femei !!! trebuie sa tipam !!!sa fim noi !!!!!!!!!!! sa fim unice si sa fim respectate !!! O singura zi in care fiecare dintre noi sa se simte minunta ar fi in acompania iubit/sot intr-o miniluna de miere :)
dee08
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:09
Relaxare pentru mame
Ai stat o zi la servici,unde stresul este la el acasa.Seful tipa la tine ca nu i-ai adus raportele la timp..si tocmai ai varsat cafeaua pe tot biroul .Subordonata ta ,tocmai povesteste la masa de pranz,la care surpriza,participa si seful,ca tu tocmai le-ai facut "baie" acelor documente foarte importante! Bineinteles mustrarea nu continua sa apara si tocmai te-ai ales cu ore suplimentare!
Trecut de 18:00 primesti un telefon,dar ai grija tine receptorul departe de ureche,ca risti sa ti se sparga timpanul.Este sotul care te asteapta de ceva vreme impreuna cu socrii la aniversarea casniciei lor! Fugi repede,iti iei haina ,cumperi neaparat un cadou pentru mama soacra,altfel nu mai ai trecere niciodata...si ajungi acasa.
Explicatii peste explicatii scuze si la masa..Te intretii cu ei vreo 2 ceasuri,adormi copilul care nu te lasa pana nu ii canti toate cantecele pe care l-ai invatat..si mai este oare timp si pentru tine?
DA-intotdeauna trebuie sa gasim timp pentru noi.Daca stim cum sa ne protejam vom fi mereu fresh si gata de o noua zi!
Desi toate cele enumarate mai sus mi se intampla cam de 3,4 ori pe luna(mai putin varsatul cafelei..dar seful tot tipa!!)..gasesc o oaza de liniste si relaxare in baia mea,pe care am amenajat-o special pentru a-mi alunga stresul.
De multe ori prind 12 noapte,dar niciodata nu ma culc fara o baie cu saruri,muzica de relaxare si balaceala,ca un copilas
Ma relaxeaza si imi da o stare de confort o lenjerie intima de bumbac si purtarea protejslipurilor Always.
Dupa ritualul care il indeplinesc cu sfintenie in fiecare seara ..somn de voie!
Maine este o noua zi,iar situatii nepravazute apar de fiecare data.
la_belle_mer
Postat pe 13 Noiembrie 2009 14:35
o baie fierbinete cu multaaaa spuma si un pahar de vin
oana_24_11
Postat pe 13 Noiembrie 2009 15:16
cel mai bine adormi langa persoana iubita....dar in lipsa eu ascult muzica mai de relaxare si ma gandesc la lucruri frumoase....ca sa te re;axezi mai poti faci o baie fierbinte, cu spuma si lumanarele,optional putina muzica...si imediat de desprinzi de realitate, te relaxezi si cand esti esti gata pt orice....cel putin la mine merge
panterutza_roooz
Postat pe 13 Noiembrie 2009 16:19
De-a lungul timpului, toti trecem prin perioade agitate, incarcate de stres si insomnii. Cand ai o multime de probleme de rezolvat sau treburi de pus la punct, e greu sa adormi usor si sa te odihnesti cum trebuie.

Trebuie sa recunosc faptul ca nu acordam suficienta atentie acestui aspect, fiind multumiti cand reusim sa dormim, oricum si oricat de putin. Avem totusi si momente in care simtim nevoia sa eliminam tensiunile si ne mobilizam constient pentru asta.

Cum nu exista o reteta miraculoasa pentru a avea un somn odihnitor, fiecare dintre noi cautam sa ne relaxam in felul propriu inainte de culcare.

La mine, de-a lungul timpului, au functionat urmatoarele remedii pentru a aduce somnul pe la gene:
- in timpul facultatii, chiar si cand nu voiam sa dorm, cititul cursurilor ma facea in 20 de minute sa mi se inchida ochii iremediabil;
- ori de cate ori mergeam la tara, aerul curat ma facea sa adorm imediat ce puneam capul pe perna;
- intotdeauna dormitul intr-un alt loc decat la mine acasa (vizite, excursii, etc.) ma ajuta sa dorm excelent, dar numai prima noapte... din noaptea urmatoare ma obisnuiesc cu mediul si adorm mai greu;
- aerul de munte si plimbarile imi asigura de fiecare data un somn odihnitor

Nu neglijez nici remediile clasice, care ma ajuta sa elimin tensiunea si oboseala acumulata peste zi, si ma relaxeaza:
- o baie calda, cu spuma, lumanarele si muzica in surdina
- o ceasca de ceai caldut inainte de a ma baga in pat
- aromoterapie si un masaj relaxant, cu ulei de lavanda
- citesc cateva pagini inainte de culcare, dar este musai sa nu fie o carte captivanta, altfel stau treaza pana o termin

Pe langa acestea, evit sa iau cina mai tarziu de ora 7:00 si nu fac sport cu cateva ore inainte de culcare (pentru ca sportul creste tensiunea si te face mai vioi, nu tocmai o stare indicata in care sa vrei sa adormi :), iar in momentele delicate ale lunii folosesc un absorbant de care sunt sigura, care altul decat de la Always?

In cazul in care, datorita surescitatiei sau oboselii prea mari nu pot adormi, recurg la o metoda de relaxare mentala: ma intind intr-o pozitie confortabila, alung orice gand din minte si vizualizez cu ochii mintii cum fiecare muschi din corp se relaxeaza, incepand de la picioare si urcand in sus. Nu am reusit pana acum sa termin exercitiul, cand ajungeam la nivelul mainilor deja adormeam.

Sunt sigura ca aceste remedii vor fi utile si pentru voi, iar daca aveti alaturi persoana iubita in bratele careia sa adormiti, puteti fi convinsi ca veti avea parte de un somn "ca de bebelus"
Manu_C
Postat pe 13 Noiembrie 2009 17:55
Mediul in care dormim este foarte important pentru un somn odihnitor. Dormitorul trebuie sa fie racoros, intunecat si linistit. O saltea,perna confortabila,lenjeria sa mie cu o mireasma de balsam....
adina_80
Postat pe 13 Noiembrie 2009 18:16
pey o baie buna cu spuma multa , o canuta de laptic cald mai ales pe frigul asta merge foarte bine , o muzica linistitoare te face sa te mai relaxezi daca ai la cine sa apelezi merge si un masaj cu diverse uleiuri ....pe mine ma mai relaxeaza si ma mai rupe de realitatea cea stresanta si daca citesc ceva imediat ma ia somnul ..
in schimb eu la cat de stresanta este aceasta viata adorm cum pun capul pe perna ca sunt obosita ..
tisha934
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:15
Lapte caldut si o muzica relaxanta in surdina sau un masaj si dormi ca un prunc.
CanesVenatici
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:21
Pentru un somn bun sexul este cea mai potrivita solutie.
Dormi neintors!!
SiriusA1V
Postat pe 13 Noiembrie 2009 19:47
Cu totii suntem prinsi in iuresiul stresului din viata de zi cu zi si cu siguranta avem nevoie de ceva care sa ne deconecteze si sa ne linisteasca.Mai ales noi femeile care trenuie sa ne impartim in mai multe locuri si sa fim multifunctionale.Copii,serviciul,casa toate ne solicita atentie si ar fi bine sa gasim ceva care sa ne ajute sa ne deconectan.Ceva ce e doar pentru noi si numai pentru noi.E nevoie de ceva care sa ne linisteasca si sa ne dea putere sa luam viata in piept a doua zi.
Cum fiecare avem personalitati,gusturi si metode diferite de relaxare consider ca trebuie sa o alegem pe cea care ne defineste si mai ales ne ajuta cel mai mult.Eu dupa o zi incarcata si dificila in care am adunat multa energie negativa si prea mult stres aleg sa ma relaxez in baie cu cada plina de apa fierbine cu spuma frumos mirositoare.Aceasta operatiune ma linisteste si imi calmeaza nervii dandu-mi o stare de beatitudine si un zambet tamp pe fata.Dar daca ajuta e cea mai buna metoda.Dupa ma bag in pat fara sa mai deschid tv-ul sau calculatorul si ma cuibaresc in asternuturi curate care ma poarta usor in lumea viselor fara cosmaruri.Si dorm ca un bebel in burtica mamei fara sa-mi mai aduc aminte ce am facut in cursul zilei.Si uite asa a doua zi sunt fresh si gata pentru o noua runda in hatisul junglei pe care noi o numim omenire!
stefinica
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:18
o baie calda cu uleiuri parfumate, muzica in surdina si muuulta spuma pe mine ma calmeaza si-mi da o senzatie de liniste sufleteasca de nedescris. Dintre uleiuri le prefer pe cele cu miros usor, de vanilie, liliac. Incercati si voi, alegeti uleiul, spumantul in functie de preferinte, garantat are efect.
taniusca
Postat pe 13 Noiembrie 2009 21:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un moment unic, un dulce inimos! 94 De la: concursKudika 15 Octombrie 2014 13:32
Concurs: Dragostea. Citate 472 De la: inutza05 17 Februarie 2010 11:05
Concurs Ivyshop.ro si Kudika.ro: castiga acum 2 vouchere de 500 RON oferite de IvyShop.ro! 762 De la: kudika379879 28 Octombrie 2013 06:23
Kudika si Editura Humanitas te invita la concurs! 779 De la: vanettymanea 20 Aprilie 2010 20:25
Castiga unul dintre cele 3 premii oferite de CizmeUGG.ro! 605 De la: ONIX_CRAZZY 15 Ianuarie 2012 11:17