Setari Cookie-uri

Kudika si Always te invita la rasfat si premii

De obicei, am un somn odihnitor. Si asta pentru ca seara fac un dus cald, beau un ceai de tei cu miere sau lapte cald, inchid telefoanele, ascult muzica ambientala sau citesc. Cand intru in dormitor, ma deconectez instantaneu datorita culorilor calde dominante si linistitoare. Si nu in ultimul rand, ma cuibaresc la pieptul sotului meu care ma rasfata cu un masaj relaxant sau ma iubeste cu pasiune sau , pur si simplu, ma strange in brate cu tandrete.
smarandard
Postat pe 18 Noiembrie 2009 12:56
un masaj erotic inainte ma face sa dorm ca un bebelus
theo79
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:07
din pacate toti ne confruntam cu el....Stresul se face vinovat de faptul ca multi oameni nu mai pot tine piept vietii cotidiene. de aceea momentul in care ajung acasa in casuta mea perfecta facuta asa frumos numai pe gustul meu intreaga magie incepe, aici eu sunt stapana :) regina tot ceea ce imi doresc mi se indeplineste, acasa sunt in paradis iar in spatele acestor usi sta lumea reala, pentru a-mi aduna energia si forta pentru o noua zi plina de prospetime trebuie sa incep sa ma rasfat cum numai eu stiu mai bine...exercitiile ma ajuta sa indepartam hormonii stresului din sange si stimuleaza eliberarea endorfinelor adik hormoni fericiri :) suna atat de frumos dar ei chiar exista deci pe langa faptul k ma mentin in forma scap si de stres, nu va ganditi k fac exerciti complicate dar simple miscari de aerobica care imi dezmortesc toti muschi...eram foarte dependeta de cafea dar nu-mi facea bine desi ma tinea treaza, dar am incercat cu ceai, nu are chiar acelasi efect dar nimic nu se compara cu o ceasca de ceai aromata in patut la filmul preferat :) credeti-ma k se merita...dar cel mai important remediu al meu importiva stresului :) este iubitul meu care tot timpul ma asculta, ma ajuta, este alturi de mine...cu el simt k totul este bine, sunt fericita..
p.s. stie sa faca un masaj extraordinar si pregateste niste baitie super :) deci stie sa-si rasfete stapana casei :)
AleLuvAndrei
Postat pe 18 Noiembrie 2009 18:54
muzica e cel mai bun remediu anti-stres.....incepand cu claire de lune-debussy si terminand cu the mermaid our of silance-yanni ..nu mai ai nevoie de nimic altceva....
h0atza
Postat pe 18 Noiembrie 2009 19:32
Uleiul hidrateaza si regenereaza pielea, ajuta la eliminarea toxinelor neutralizand mirosurile neplacute.
Induce un sentiment de fidelitate, dragoste, pace, fericire si protectie.
malustm
Postat pe 18 Noiembrie 2009 20:04
Pentru a avea un somn linistit consider ca trebuie sa fi in armonie cu tine si cu cei din jurul tau. Am citit ca sexul ajuta sa ai un somn odihnitor..sau sa citesti o carte.. care!?!? Poate BIBLIA. Traim intr-o vreme in care criza economica nu se mai sfarseste, intr-o lume in care femeile vor si cariera vor si viata de familie. Suntem sase miliare de oameni pe pamant. Oare cei care nu au adapost si cei muritori de foame fac sex in speranta de a avea un somn odihnitor?!?! Oare ei dorm macar?!?! E un lux sa ai un somn odihnitor in timpurile noastre si sper un moment de mustrare a constiintei a celor care au in mana soarta a miliarde de oameni. Si atunci as spune ca nu sexul ajuta pe cel flamand, pe cel sarac si pe cel pierdut in tumultul vietii sa aiba un somn linistit. Relatia cu DUMNEZEU a fost intotdeauna un subiect tabu, un subiect evitat. Oare de ce?! Ca sa traim in armonie, sa avem o viata armonioasa trebuie sa avem aceasta legatura cu EL. Cateva pagini din biblie.. o rugaciune... si astfel “ tu dormi linistit caci EL este treaz”!!!
michaela23
Postat pe 18 Noiembrie 2009 23:04
Pe mine cel mai bine ma relaxeaza o jumatate de ora-o ora de sport,daca se poate in aer liber,un dus caldut si un film bun.
petre52
Postat pe 19 Noiembrie 2009 00:44
Cateva ponturi:

•Treziti-va la aceeasi ora in fiecare zi. Treptat, aceasta rutina va va fixa ceasul interior si cu timpul veti incepe sa va simtiti obosit la aceeasi ora.
•Nu incercati sa va luptati cu oboseala. Culcati-va atunci cand corpul dumneavoastra este gata de somn.
•Nu va culcati daca nu sunteti obosit. Acest lucru nu va face decat sa duca la deprinderi proaste, ca de exemplu statul intins in pat si privitul tavanului in gol. Patul trebuie asociat cu somnul.
•Schimbati-va mediul de somn. O camera placuta, confortabila, intunecata si fara zgomot poate fi primul pas catre un somn bun.
•Asigurati-va ca cumparati o saltea potrivita; nu trebuie sa fie prea tare, dar nici prea moale.
•Temperatura din camera trebuie sa fie placuta.
•Nu folositi patul decat pentru somn si sex. Conversatiile telefonice, uitatul la televizor, cititul etc. vor asocia patul cu alte activitati.
•Nu luati medicamente. Unele persoane iau medicamente crezand ca ii vor ajuta sa doarma mai bine, dar de fapt acestea au exact efectul contrar
ir_stefan
Postat pe 19 Noiembrie 2009 07:23
In cazul meu, pentru un somn linistit functioneaza: dusul lung fierbinte, cearsafurile proaspete florate si aroma si mangaierea pielii iubitului.
Somn usor.
liliaa
Postat pe 19 Noiembrie 2009 08:59
eu imi fac o baita parfumata si apoi ma relaxez in pat alaturi de iubitul meu sot la un film de dragoste frumos
ciocoiumihaela22
Postat pe 19 Noiembrie 2009 09:20
muzica relaxanta, o carte captivanta sau un film de dragoste.......
kudika075323
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:07
o baie inainte de culcare este intotdeauna binevenita....apoi daca iti face cineva si un masaj...poti adormi ca un bebelus
corneliacornelia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:48
Eu spun din experienta proprie:Dorm cel mai bine dupa ce fac dragoste/sex cu iubitul meu, apoi fac un dush si dorm k nu bebe.Incercati
andrutza_mutu
Postat pe 19 Noiembrie 2009 12:13
O plimbare in parc si apoi dorm ca un copilas.
copilutz_bad
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:08
De obicei adorm foarte bine dupa ce ma plimb sau dupa ce ma uit la un film.
Beau un ceai cu lapte si ... dorm pana suna alarma de la ceas.
copilutz_demonash
Postat pe 19 Noiembrie 2009 13:33
o plimbare seara intr-un loc linistit si mai putin poluat, o baita fierbinte cu uleiuri, un ceai calmant in timp ce citim o carte frumoasa. La mine are un efect bun cititul chiar si 15 minute ma ajuta sa ma odihnesc mai bine. Ultima masa sa fie cu cel putin 2 ore inainte de ora de culcare si evitatea cofeinei, grasimilor si mancarurilor grele.
petri
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:42
Eu zic ca o sa adormi instant daca vei bea o cana de lapte cald si inainte de asta sa te relaxezi uitandu-te la un film romantic.
eleyuli
Postat pe 19 Noiembrie 2009 16:21
eu sint alergica la lapte.sar peste laptic si trec la partida de sex.dorm de nu am aere pe urma...
VIORICA27
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:43
o baie relaxanta cu multa spuma ,apoi un masaj si un pahar cu lapte aceste 3 trucuri le folosesc de fiecare data cand nu pot sa adorm .
florin_buo
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:53
o baie relaxanta cu multa spuma ,apoi un masaj si un pahar cu lapte aceste 3 trucuri le folosesc de fiecare data cand nu pot sa adorm .
malustm
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:37
De la: concursKudika, la data 2009-11-10 16:22:08Kudika si Always lanseaza un concurs pentru acelea dintre voi care stiu cum sa isi aloce timp din zi deconectarii de la probleme si stres. Spune-ne ce tips & tricks ai recomanda pentru un somn linistit si participa la concurs!

Durata concursului este de 2 saptamani (11 noiembrie-25 noiembrie 2009), timp in care kudiforumistele au timp sa raspunda pe indelete. Daca ne-ai impresionat, vei fi premiata!

Premilei constau in: perna, masca somn, breloc si produse Always - iar castigatoarele vor fi in numar de 12. Asadar, sfatuieste-ne cum sa iesim din rutina zilnica pentru un somn cu adevarat relaxant - pentru ca, se stie, cu toate avem nevoie de beauty sleep!

Loryna21
Postat pe 20 Noiembrie 2009 02:21
o baitza cu aromaterapia un masaj facut de sot sau iubit pe o melodie foarte lenta si nici nu-ti poti da seama knd adormi
Loryna21
Postat pe 20 Noiembrie 2009 02:24
un lapte cald cu miere ,o muzica placuta ajuta la un somn linistit
mysulika
Postat pe 20 Noiembrie 2009 09:13
Un ceai de sunatoare, un film bun si un masaj.
AdrianaAnghel
Postat pe 20 Noiembrie 2009 12:03
Lapte cald si un serial bun la Tv.
ARAA
Postat pe 20 Noiembrie 2009 12:08
CRED CA O BAIE CALDA CU SPUMA SI ULEI ESENTIAL DE LAVANDA, O LUMINARE PARFUMATA, UN PAT CU ASTERNUTURI CURATE IN CARE SA TE INTINZI , SI SA BEI ORI UN LAPTE CALD CU MIERE ORI UN CEAI LINISTITOR, SI O CARTE IN LOCUL TELEVIZORULUI..........
deliaionela
Postat pe 20 Noiembrie 2009 12:18
muzica relaxanta, o carte captivanta sau un film de dragoste.......
kudika075323
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:59
dupa o zi incarcata imi pregatesc o baie cu multa spuma si un ceai pentru somn linistit..si dorm ca un bebelus...
cristinaval20
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:56
In timpul sesiunii, din facultate, aveam probleme cu somnul (deoarece aveam cola in sange si nu mai puteam sa dorm....desi muream de somn)....so...am gasit o pozitie in care adorm instant....pe burta cu capu pe perna/fara perna...

Incercati si voi....chiar merge....
Somn usor!
florentel
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:09
Stresul si tensiunea zilnica sunt doar doua dintre motivele pentru care nu poti adormi decat foarte tarziu. Un pahar de vin inainte de culcare sau somniferele nu mai sunt demult un remediu eficient, ba dimpotriva, iti agraveaza aceste stari.
Iata cateva sfaturi care te vor ajuta sa adormi usor si sa ai totodata un somn odihnitor:
1.Incearca sa iti faci un program si sa iti obisnuiesti organismul cu o anumita disciplina.
2.Citeste o carte inainte sa adormi
3.Fa-ti dusul obisnuit seara, inainte de culcare si nu ziua.Obisnuinta se va instala in doar cateva zile, iar organismul tau va sti ca dusul este un semn al incheierii serii pentru tine
4.Poti practica si cateva metode de relaxare, pentru a adormi mai repede.
5.Gandeste-te la ceva frumos atunci cand te-ai asezat in pat. Viseaza cu ochii deschisi. Vei vedea ca treptat ei se vor inchide si te vei trezi dimineata.
6.Poti lasa muzica de relaxare sa te adoarma si ea. Volumul va fi scazut, aproape insesizabil, dar atat cat trebuie pentru a te ajuta sa adormi.
7.Nu uita de metodele de aromoterapie, eficiente in aceste cazuri. Picura putin ulei esential de levantica pe perna ta. Te va calma imediat si vei putea dormi pana dimineata.
mariatm
Postat pe 21 Noiembrie 2009 08:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Charm.ro 1220 De la: concursKudika 22 Februarie 2010 14:03
Castiga produse cosmetice organice Organique in valoare de 150 de lei! 250 De la: healthy002544 5 Decembrie 2011 02:33
Fii frumoasa de Dragobete! Castiga unul dintre cele 3 vouchere Silhouette! 164 De la: stelanegut 23 Februarie 2012 22:57
Concurs BIODERMA 614 De la: madalycy 24 Noiembrie 2009 23:17
Castiga 2 tinute office YOKKO 826 De la: concursKudika 23 Septembrie 2009 17:15