Setari Cookie-uri

Kudika si Always te invita la rasfat si premii

muzica relaxanta, o carte captivanta sau un film de dragoste.......
kudika075323
Postat pe 17 Noiembrie 2009 09:47
Am avut si eu parte de multe nopti nedormite pana am descoperit leacul in sfarsit: Mai intai de toate pentru a avea un somn linistit trebuie aerisita camera foarte bine inainte de culcare timp in care merg in bucatarie si imi pregatesc o cana de ceai sau lapte cald. De asemenea imi schimb in fiecare seara lenjeria care imi da mereu senzatia de prospetime avand astfel un somn calm pana dimineata. Eventual mai manac si cate un mar inainte de a ma baga in pat.
o_moaka
Postat pe 17 Noiembrie 2009 10:50
EU ADORM "CA UN BEBELUS" DUPA UN MASAJ RELAXANT SI/SAU O BAIE CU MUUULTA SPUMA.
ABBY82
Postat pe 17 Noiembrie 2009 12:41
Daca ai copil mic ai cel mai linistit somn.Cum pui capul pe perna cum intri in lumea viselor.Va spun din experinta.Dupa o zi in care te trezesti la 7am ,schimba copilul,bea cafeau pe fuga,hraneste-l,schimba-l iar,adoarme-l,fa curat in casa,fa mancare,iesi la aer cu el si urmareste-l sa nu cada,sa se loveasca ,cara-l in brate (nu vrea sa stea in carut) si impinge carutul,ajungi acasa hranete-l iar,si tot asa pana la 8 pm ,faci un dus si cazi lesinata.
rekaalina
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:27
Inainte de culcare, cu jumatate de ora, fac o baita fierbinte cu spuma :) ...iar dupa ce ies din baie imi incalzesc un o cana de lapte sau de ceai de tei... alaturi de persona cea mai draga mie.... efectul este mai mult decat linistitor
andreeac85
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:35
dupa o baie fierbinte si cu esente relaxante apoi o muzica lenta adorm instantaneu
GEO82
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:38
O CANA CU LAPTE CALD SI DOPURI IN URECHI...
vanjelyk
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:53
O SALATA CU MULTA CEAPA SI O BAIE FIRBINTE
tomavasilica
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:55
pentru mine seara este ceva de vis -somnul il astept cu nerabdare mai ales dupa plimbarile si jocurile celor doi copii,care imi iau si ultimul strop de putere. o baie fierbinte cu spuma si un masaj facut de sotul meu sunt nemaipomenite dorm ca un bebelus,pana nu ma trezeste bebelusul meu darius
ALEXIADARIUS
Postat pe 17 Noiembrie 2009 14:52
ma relaxez seara urmarind un film, mancand ceva ce imi face placere, mergand la o sedinta de masaj, etc
la_ank
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:19
...dupa o zi de munca si stress pot fi relaxante:
- privirea, zambetul si imbratisarea copilasului care te astepta in prag...
- o baie cu multa spuma si un masaj cu uleiuri de corp
- sa te asezi in fotoliu cu un ceai aromat langa tine, sa inchizi ochii si sa te gandesti la...nimik
foreverinlove
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:36
un dus fierbinte si o seara minunata alaturi de persoana iubita
theo79
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:56
dupa o zi stresanta de facultate odata ajunsa acasa pap un pic ceva usor apoi fac o baie calda si spumoasa care sa ma destreseze,dupa care ma rasfat cu tot felul de creme si lotiuni, iar dupa aceea adorm bustean.noapte buna.
Lianav
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:59
In anotimoul rece, o cana de ceai de macese amestecate cu tei ma ajuta sa ma relaxez si sa dorm foarte bine, la fel si cateva picaturi de ulei esential de lavanda (levantica) lasate sa se evapore alene intr-un difuzor plasat in apropierea patului; vara folosesc ulei esential de eucalipt, suc de piersici si inchid aerul conditionat
juliemonique
Postat pe 17 Noiembrie 2009 17:42
trebuiesc lasate grijile de peste zi deoparte,sa bei o cana de lapte firbinte indulcita cu miere,apoi o baie cu saruri si ...la final...dragoste ...cu siguranta vei dormi ca un bebelus...
mamaef
Postat pe 17 Noiembrie 2009 19:41
Metode ... diverse .... care mai de care :
- o cana calduta cu lapte ;

-o baie/cada ... nu prea fierbinte ... cu spuma de baie ...;

- cel putin o baie fierbinte ... la picioare ... cu sare de baie din plante ... daca nu ... sare grunjoasa;

- un masaj ... relaxant cu uleiuri aromatice... lavanda... sau alte creme... sau lapte de corp ... ;

- lenjeria ... alba ...din bumbac, apretata .... si nu in ultimul rand intr-o camera aerisita de curand.

- iarna merge si o cana fierbinte de vin rosu cu multa scortisoara ....
mirage04
Postat pe 17 Noiembrie 2009 20:29
o baie relaxanta cu multa spuma, o muzica ambientala linistitoare, toate aceastea ajuta foarte mult la relaxare
mira87
Postat pe 17 Noiembrie 2009 20:32
Eu in fiecare seara am o rutina obligatorie:un dus luuung si fierbinte(sau o baie de spuma),o cana k ceai sau lapte si citesc inainte de culcare ca sa visez frumos.....:X:X:X+un masaj cu uleiuri parfumate....aerul trebuie sa fie intotdeauna proaspat
rainbowdots
Postat pe 17 Noiembrie 2009 20:50
De la: concursKudika, la data 2009-11-10 16:22:08Spune-ne ce tips & tricks ai recomanda pentru un somn linistit si participa la concurs!




nu stiu ce-s alea tipsuri si tricksuri, probabil mama si sora lu' chipsuri da' nu poti sa stii singur, da' stiu ce fac io seara.
io fac seara o portie de ras homeric hohotitor, in timp ce sotia ma scarpina la................
.....la talpi.
voi la ce va gandeati??
apoi, incalzit bine de atmosfera, ma trec fiorii pe kudika.
geo_xx
Postat pe 17 Noiembrie 2009 20:55
O sa va povestesc ce fac eu la finalul unei zile dificile:
Ajung acasa si iau o cina usoara, apoi imi umblu cada cu apa cu multa spuma si aprind cateva lumanarele parfumate si ma scufund acolo pentru jumatate de ora. Apoi ma dau cu lotiunea de corp preferata, care miroase fantastic, ma bag in pijamalele mele moi si pufoase si beau o cana de ceai. Dupa asta aterizez direct in pat si am parte de un somn minunat!
ircuta
Postat pe 17 Noiembrie 2009 21:58
De la: geo_xx, la data 2009-11-17 20:55:46
De la: concursKudika, la data 2009-11-10 16:22:08Spune-ne ce tips & tricks ai recomanda pentru un somn linistit si participa la concurs!




nu stiu ce-s alea tipsuri si tricksuri, probabil mama si sora lu' chipsuri da' nu poti sa stii singur, da' stiu ce fac io seara.
io fac seara o portie de ras homeric hohotitor, in timp ce sotia ma scarpina la................
.....la talpi.
voi la ce va gandeati??
apoi, incalzit bine de atmosfera, ma trec fiorii pe kudika.


hai,spune sincer ca vrei sa castigi o masca de somn
mitura
Postat pe 17 Noiembrie 2009 22:00
o seara firbinte alaturi de iubit provoaca apo un somn dulce si adanc
micki23
Postat pe 17 Noiembrie 2009 23:07
Trucurile mele pentru un somn odihnitor:
-seara fac o baie nu fierbinte, pentru ca alunga somnul, calduta si nu foarte lunga, cu uleiuri aromate;
-imi masez tot corpul cu crema hidratanta pentru un confort sporit;
-imi fac un ceai calmant cu musetel, galbenele si traista ciobanului;
-adaug in ceai sau consum ca atare miere sau/si lapte, binecunoscute ca si "aducatoare de somn". In ceea ce priveste laptele, cred ca efectul este mai mult psihologic pentru ca se zice ca iti aminteste de copilarie si te duce cu mintea intr-o perioada relaxanta, lipsita de griji a vietii tale, aducand in subconstient amintiri placute;
-nu adorm la televizor, sau nu il deschid chiar deloc, macar cu o ora inainte de somn, pentru ca televizorul agita;
-citesc cateva pagini dintr-o carte pe sufletul meu si somnul e ca si garantat;

andradeedee
Postat pe 18 Noiembrie 2009 01:56
-nu se mananca cu 4 ore inainte de culcare(regula cu "nu se manana dupa ora 18 seara nu are aplicatie generala,deci nu e buna, pentru ca unii dintre noi au ore diferite de culcare,deci daca te culci la ora12 noaptea, poti sa mananci si la 20.00, bineinteles, ceva mai usor, carnuri mai slabe, salate..stiti voi mai bine), deic nu te culci cu stomacul plin pentru ca nu vei reusi sa adormi;
-o plimbare in aer liber seara de cateva minute FACE MINUNI!
-nu se sta in fata calculatorului exact inainte de a te baga in pat, activitatea trebuie inrerupta cu minim o jumatate de ora inainte, aceiasi regula este valabila si pentru conversatiile pe telefonul mobil. Radiatiile afecteaza foarte mult sistemul nervos!
Multa bafta! Cred ca este groaznic sa te lupti cu insomniile, insa remediile naturale de indepartare a stresului si grijilor cotidiene dau roade pana la urma. NU SUNT ADEPTA SOMNIFERELOR,NICIODATA, DAU DEPENDENTA!
andradeedee
Postat pe 18 Noiembrie 2009 02:04
cel mai linistit somn vine dupa o partida buna de dragoste cu persoana draga,si un postludiu dulce pana dimineata unul in bratele celuilalt;imi cer iertare ca n am dat un remediu farmaceutic.
chaky
Postat pe 18 Noiembrie 2009 03:20
Ce ma destreseza? Cafeaua de week end..cand suntem amandoi...servita la o terasa...forumul acesta....plansul...o baie calda cu diverse saruri, un vin fiert servit iarna iar alaturi un foc de tabara.
danyela2007
Postat pe 18 Noiembrie 2009 07:59
aseara am fost la sauna si am dormit excelent
la_ank
Postat pe 18 Noiembrie 2009 11:43
muzica relaxanta, o carte captivanta sau un film de dragoste.......
kudika075323
Postat pe 18 Noiembrie 2009 11:56
De la: la_ank, la data 2009-11-18 11:43:13aseara am fost la sauna si am dormit excelent



ai dormit in sauna!?
geo_xx
Postat pe 18 Noiembrie 2009 12:17
un somn linistit poti avea cand esti langa iubirea vietii, dupa o seara romantica si o joaca in doi,cand esti deconectat cu adevarat de la grijile cotidiene
uka13
Postat pe 18 Noiembrie 2009 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un ondulator sau o placa marca Remington! 462 De la: Lillith 15 Decembrie 2011 20:19
concurs DanceON 152 De la: AndraMicu 15 Aprilie 2011 11:06
Concurs: Incaltamintea preferata! 1874 De la: concursKudika 25 August 2009 17:54
Fii increzatoare in fiecare zi cu o piele frumoasa ! 911 De la: concursKudika 11 Iulie 2020 23:28
Concurs Diva Universal 86 De la: concursKudika 2 Noiembrie 2010 17:22