Setari Cookie-uri

Kudika si Always te invita la rasfat si premii

In momentele in care sunt franta de oboseala cea mai buna reteta pentru un somn linistit este o baie fierbinte cu saruri si uleiuri aromatice, o cana de ceai si...somn usor!
anaseb
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:11
Dupa o zi de muca venind acasa pe vremea asta capricioasa, simti nevoia nu doar sa te relaxezi ci sa te desprinzi cu totul de lumea de afara. Eu recomand o baie spumoasa cu saruri minerale relaxante ce se gasesc la plafar trebuie doar sa ti alegi aroma preferata, timp in care o masca de fata poate actiona linistita, si un pahar de vin slab poate sa iti insoteasca lectura unei carti bune sau a unei reviste. Orice ar zice expertii, stai in cada spumoasa cat te simti bine important e ca temperatura apei sa nu scada caci devine neplacut.
dupa o astfel e baita merita pielea o rasfatare cu uleiuri hidratante, eu recomand uleiul de lavanda care face minuni pe piele dar si la nivelul psihicului relaxand total.
inainte de somn stomacul merita un pahar cu lapte cald usor indulcit cu miere, sau ceai de tei sau valeriana iar pe fundal o muzica linistita, ambientala.ori un film imbinare intre romantic si comedie.
important este ca, mai ales daca e in timpul saptamanii, ora sqa nu fie foarte tarzie.
pentru mine este foarte importanta lenjeria de noapte,de la material, grad de "goliciune" la culoare.acum ca e frig imi plac pijamalele mai groase un pic dar n a zis nimeni ca nu pot fi si alea extrem de sexy. cat despre lenjeria de pat e necesara o culoare care sa ti placa si sa te relaxeze pe cat posibil, chiar de dormim nu trebuie subestimata puterea psihicului. e recomandata o saltea mai tare pentru coloana si fara perina, eu una iubesc pernele si ma inconjor de ele insa cea pe care mi odihnesc capul nu este deloc inalta si mi e potrivita la coloana.
neaparat dupa ce ne am asezat pentru a dormi in minte trebuie sa avem ganduri frumoase vizualizarea tuturor problemelor rezolvate si alte dorinte. plus sunetul picaturilor de ploaie au un efect somnifer extraordinar.
ca bonus, pentru ca ziua toata sa fie mai colorata dimineata o partida de sex cu partenerul este inviorarea perfecta chiar si intr o zi ploiaoasa.
bebebeatrice
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:12
o baie relaxanta, o cana de ceai sau lapte caldut, o carte buna si apoi o muzica in surdina.A cesta este ritualul meu inainte sa vina mos ene pe la gene
maria_ion55
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:14
Pentru a avea un somn linistit este foarte important ca seara sa te detasezi de toate problemele de peste zi, fie ele de la serviciu sau din alta parte (oricum cea mai buna rezolvare o vom gasi a doua zi de dimineata cand creierul este odihnit). Apoi, la fel de important este ca cina sa nu fie foarte copioasa si nici la ore tarzii, iar dormitorul sa fie aerisit inainte de culcare. In cele din urma, dar la fel de benefice pentru a avea somnul linistit sunt acela mici "artificii" pe care le folosim fiecare dintre noi si care pot diferi de la o persoana la alta. In cazul meu un dus caldut (nu fierbinte), o lenjerie care miroase "a curat" si o carte buna citita la lumina unei veioze sunt "ingredientele" cu care merg la sigur (uneori mi-as dori sa nu adorm atat de repede).
lilicaG
Postat pe 15 Noiembrie 2009 20:02
o baie fierbinte, o muzica linistitoare si un film bun !
robert77
Postat pe 16 Noiembrie 2009 07:58
pentru un somn linistit :

-in primul rand nu beau lichide inainte de culcare (vrei la baie,si ti s-a dus somnul cel dulce :) )
-cu 2 ore inainte de culcare mananc ceva usor si imi fac un ceai de tei
-daca totusi am baut cafea,cola,energizante si alte chestii care ma vor tine treaz majoritatea zilei,seara ma uit la un film de dragoste,ascult o muzica chill,imi aprind o lumanare parfumata (si sper sa nu ma trezeasca pompierii :)) )
-o cada plina de apa,spuma,ceva sare de baie cu aroma relaxanta,inainte de culcare,cu riscul de a adormi in cada...:)

sunt sute de moduri in care poti avea un somn linistit,daca chiar iti doresti asta
oviduru
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:20
inainte sa adormi poti asculta o muzica linistitoare, citi o lectura placuta, sau poti bea o ceasca de lapte cald, indulcit cu miere, un ceai calmant de tei sau valeriana, o temperatura moderata, o saltea tare, fara perna, o plapuma usoara dar calduroasa, sunt elemente care contribuie de asemenea la realizarea unui somn odihnitor.









iasminuta
Postat pe 16 Noiembrie 2009 08:52
cea mai buna metoda de relaxare, seara, dupa un dus cu gel antistres (melisa), o carte buna sau un film de dragoste, comedie romantica.
mariko57
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:20
Pentru a fi relaxata dupa o zi incarcata si pentru a dormi mai bine eu intotdeauna fac o baie cu esente relaxante, multa spuma. Sotul meu imi face un masaj cu ulei calmant iar apoi beau o ceasca cu ceai de tei indulcit cu miere si putin lamaie(ceaiul de tei este un calmant). Ascult muzica clasica si sunt pregatita pentru un somn linistit.
rodyrozy
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:11
inainte sa adormi poti asculta o muzica linistitoare, poti citi o lectura placuta sau poti vedea un film de dragoste, comedie romantica.
kudika075323
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:20
o felie de castravete pusa pe pleoape, o masca hidratanta pe fata...stai cateva minute intinsa , inainte de culcare, apoi faci un dus, iar noaptea te vei odihni negresit!
simonette
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:40
Pentru un somn relaxant, trebuie sa ne pregatim cu o baie calda, relaxanta cu spuma si cu sare de baie cu arome care relaxeaza (lavanda, lamaie, menta, eucalipt) si cu uleiuri volatile. Se cunosc deja efectele benefice ale aromoterapiei care este folosita cu succes pentr relaxarea organismului. Dupa aceasta baie relaxanta e bine sa beneficiem de un masaj cu ulei de masaj care iarasi sa aiba arome de brad, lavanda, fenicul, catina si obligeana. Acest ulei aromatic de masaj accelereaza microcirculatia si asigura echilibrul lipidic al pielii, actioneaza asupra tonicitatii vaselor limfatice si venoase prin efectul drenant asupra circulatiei capilarelor.
Apoi e bine sa se consume un pahar cu lapte cald indulcit cu miere, iar daca mai citim dintr-o carte la lumina unei veioze stand in pat....cu siguranta Mos Ene va veni pe la gene...pe nesimtite.
georgi_alina
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:24
Ceai cald si un masaj.
Chamelaeon
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:07
La mine functioneaza-baia,o cana de lapte sau ceai,acestea ma relaxeaza.Daca sunt obosita peste zi inchid ochii un minut si ma deconectez de toto ce este in jur,arunc o privire pe fereastra,daca pot fac si o plimbare pana la ea si iau o gura de aer proaspat,un pahar de apa si sunt fresh.
tjanina2
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:07
O baie relaxantã, o poveste cititã puiului meu, pupice de noapte bunã ºi somnul viiine repede repejor...
stroietatiana
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:20
Pentru un somn relaxant....hmmm....in primul rand, copii trebuie sa ii duc la mama mea, apoi sa fac o baie fierbinte si relaxanta, de cca. 30-45 min., apoi o mica gustare, o muzica lenta urmata de o partida de amor cu sotul meu si apoi o binemeritata odihna in bratele sotului meu, este solutia mea pentru un somn cu adevarat revigorant si odihnitor.
kudika062981
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:24
Cel mai rau este atunci cand te pui noaptea in pat si nu poti adormi de aceea vin si eu cu cateva idei pentru un somn linistit si odihnitor
- inainte de culcare nu consuma multe lichide si alimente
- inaintea somnului fa niste exercitii fizice
- asigure-te ca ai dormitorul aerisit si jaluzelele trase la geamuri
- dupa ora 18 nu mai consuma cafea sau orice alt produs ce contine cofeina
- asculta o muzica de relxare
- fa o baie imbogatita cu saruri calmante pentru corp
- lasa grijiile cotidiene in afara dormitorului
- limitati timpul in care dormiti in timpul zilei
karmen_kk
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:25
o baie ferbinte cu uleiuri aromatice
nicole_11november
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:52
Pentru un somn linistit si pentru a ne deconecta de la probleme si stres as putea recomanda o relaxare prin cateva exercitii de yoga.
cecyly
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:59
Pai ma joc cu copilul...este o metoda extraordinara de a te simti libera....citesc o carte - seara inainte de culcare....fac un dus sau baie....ascult muzica.....Toate aceste pt mine sunt reconfortante si imi asigura un somn linistit dupa o zi de serviciu...
corneliacornelia
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:04
Parfumurile au o putere vindecatoare.
Parfumuri - cu esente florale: iasomnie, lavanda, trandafir – sunt indicate in insomnii.
- cu arome de fructe : grepfruit, lamaie, portocala au efecte calmante.
- cu miros de condimente : scortisoara, vanilie, coriandru.
Daca toate astea nu ajuta, poate avem la indemana o carte – si cititul ne relaxeaza, sau muzica poate fi o oaza de relaxare, o baie fierbinte inainte de culcare sau chiar un masaj cu diferite uleiuri ne poate ajuta.
Deci, nu ramane, decat fiecare dintre noi sa-si aleaga solutia benefica pentru a obtine putina relaxare si liniste.
cecyly
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:41
CONTINUARE-->
Sa nu uitam de ceaiuri si bai obtinute cu plante medicinale, care au efecte de relaxare.
Plante ca sunatoarea, ciubotica-cucului, florile de levantica, de tei, musetelul, ierburile suedeze vindeca somnul agitat, insomnia.
Parfumurile au o putere vindecatoare.
- Uleiul de catina are efecte benefice impotriva stresului, insomniei datorita fosforului, calciului, vitaminelor din grupa B si vitaminei C.
cecyly
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:43
pt un somn linistit recomand liniste,relaxare, si nici un gand negru ,cele mai importante
kiss4you
Postat pe 16 Noiembrie 2009 17:13
Ca sa ma relaxez, eu fac o baie fierbinte si beau un ceai calmant . Si uneori pun pe cineva sa-mi faca masaj Cred ca as putea sta 10 ore incontinuu la masaj...
malustm
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:49
Simplu: ma deconectez complet de lumea de afara si imi pregatesc camera pentru odihna. In acest scop, am mare grija la lumina, sa nu fie prea multa si nici prea intensa, ma imbrac cat mai comod posibil si-mi pun muzica de relaxare. Un somn linistit numai in acest mod se poate face si mai ales trebuie sa acordam somnului un timp de 8 ore. Inainte de culcare, este ideala o baie calda, folosind uleiuri esentiale pentru relaxare uitand de tot ce se intampla in jur.
ccrissy
Postat pe 16 Noiembrie 2009 19:20
Recomand o baie fierbinte cu sare de baie,
un scrub natural.
un ceai cald cu miere,
iar inainte de culcare camera sa fie aerisita pentru a intra aer rece de afara
si plapumioara sa fie ca un norisor de puf. Incercati fetelor, la mn functioneaza,
mai ales dupa o garda obositoare.
aipu_georgeta
Postat pe 16 Noiembrie 2009 20:32
O baie calda cu spuma multa...muzica relaxanta.....apoi un masaj cu o crema parfumata.......o ciocolata neagra calda...si somn
Leya24
Postat pe 16 Noiembrie 2009 21:33
Un masaj cu arome parfumate,o baie intr-o cada plina cu spuma si petale de flori,o noapte de dragoste pe ritmuri de muzica ambientala si apoi zorii diminetii imi bat gingas in geam si ma trezesc....
yoana_yd
Postat pe 17 Noiembrie 2009 00:31
o baie calda si un pahar de lapte cald,poate si un film bun
bobbo
Postat pe 17 Noiembrie 2009 01:50
in primul rand un dus fierbinte sau o baie fierbinte, apoi masaj. in cazul in care nu ai pe nimeni sa-ti faca masaj, atunci un masaj al talpilor cu crema face minuni. pentru cele care au posibilitatea, ar fi buna o cadita din aceea pentru picioare cu vibromasaj. si apoi tzusti in pat la caldurica si eventual un film bun.
potra4u
Postat pe 17 Noiembrie 2009 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga unul dintre cele 10 compilatii de CD-uri "Anotimpurile Iubirii" de la Roton! 79 De la: kudika384587 7 Mai 2011 08:49
Castiga inovatia de la NIVEA: PRIMUL Lapte de Corp care se poate folosi in timpul dusului! 226 De la: gandreia2000 1 August 2013 08:31
Castiga 4 sedinte Olimpic Body Fit! 54 De la: concursKudika 18 Martie 2015 16:21
Castiga unul din cele 6 seturi Normaderm pentru ingrijirea tenului cu probleme 663 De la: concursKudika 23 Aprilie 2012 23:47
Concurs: Bioderma, Inventatorul tehnologiei micelare 1074 De la: alindumitru46 30 Decembrie 2009 17:58