Setari Cookie-uri

depresie din cauza sotului sau a mea?

De la: miss_darine, la data 2010-02-21 20:49:30
De la: fofilina, la data 2010-02-21 20:31:41si daca bugetul nu-mi permite sa merg la un psiholog?

atunci incearca de la plafar anti stres, care contine catina,ginseng si inca o planta



matracuca cucului!
face minuni la nivel de stress. ceaiul imbogatit cu frunze de coacaze si cozi de corcoduse are efect halucinogen.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:48
draguta tu stii cel mai bine ce sa faci...daca urmaresti putin statisticile ai sa te convingi ca in Romania nu exista nici un psiholog bun si nu te va ajuta decat sa innebunesti....iar ceea ce ai tu parerea mea este ca ai o problema sufleteasca si cel mai bine este sa te duci la un preot cu har....repet nu la orice fel de preot....iti recomand unul la Medgidia jud constanta....e mai in varsta dar eu cand am fost la el am plekat cu gandul si simtind ca sunt un inger si am inceput sa tratez pe toata lumea la fel......deci casnicia ta mai poate fi salvata......ai mare grija de tine...Doar Dumnezeu poate sa te ajute aici......crede-ma ca parintii mei erau pe cale de divort si doar cu ajutorul Celui de sus vei reusi...succes si tinem legatura....
laura_suflet
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:54
pai nu cred ca ati inteles...eu nu vreau sa mai salvez nimic...las totul de la sine pana se termina totul...nu vreau sa raman toata viata cu acest barbat...eu nu il merit pentru ca iubeste prea ...pune prea mult si pune prea mult suflet intr-o relatie si el nu ma merita pe mine pentru ca nu imi da libertatea de care eu am nevoie...nu suntem potriviti...suntem total opusi...chiar daca s-a ajuns pana la casatorie...fapta e facuta si nu mai are rost sa imi para rau ca nu rezolv nimic...pur si simplu sa intamplat si gata...

iar daca apare pe forum cineva si se trezeste sa comenteze sau sa ma critice ...si sami puna intrebari de genul ca de ce mam casatorit cu el daca stiam ca e asa , mai bine sa se abtina si sa nu mai scrie nimic....pentru ca atunci nu era asa...situatia sa inrautatit in timp...si atunci chiar am simtit si am vrut sa fac pasul acesta...adik de a ma casatori....

totul o sa se rezolve...timpul le va reolva pe toate...snt sigura...iar daca u...asta e...viata merge inainte si cu bine si cu rele
argint_viu
Postat pe 14 Aprilie 2010 16:47
De la: argint_viu, la data 2010-04-14 16:47:10pai nu cred ca ati inteles...eu nu vreau sa mai salvez nimic...las totul de la sine pana se termina totul...nu vreau sa raman toata viata cu acest barbat...eu nu il merit pentru ca iubeste prea ...pune prea mult si pune prea mult suflet intr-o relatie si el nu ma merita pe mine pentru ca nu imi da libertatea de care eu am nevoie...nu suntem potriviti...suntem total opusi...chiar daca s-a ajuns pana la casatorie...fapta e facuta si nu mai are rost sa imi para rau ca nu rezolv nimic...pur si simplu sa intamplat si gata...

iar daca apare pe forum cineva si se trezeste sa comenteze sau sa ma critice ...si sami puna intrebari de genul ca de ce mam casatorit cu el daca stiam ca e asa , mai bine sa se abtina si sa nu mai scrie nimic....pentru ca atunci nu era asa...situatia sa inrautatit in timp...si atunci chiar am simtit si am vrut sa fac pasul acesta...adik de a ma casatori....

totul o sa se rezolve...timpul le va reolva pe toate...snt sigura...iar daca u...asta e...viata merge inainte si cu bine si cu rele


Iubita, eu stiu ca timpul le rezolva pe toate, dar nu exista niciun domn Timp care sa se duca in locul tau sa depuna cererea de divort, intelegi? Daca tu esti hotarata sa faci pasul asta, tot tu esti cea care trebuie sa actioneze.
rashela
Postat pe 14 Aprilie 2010 18:28
Eu dupa o serie de traume majore nici acum nu am scapat cam de ce spui tu ...dar la mine e cea mai buna stare din ultimii 6 ani ....so , evoluez .
Cu psihologii m-am lamurit , poate tu ai noroc .
_Alexa_
Postat pe 15 Aprilie 2010 00:06
sunt sanatoasa si la minte si la corp...nu sunt nici nebuna nici depresiva .... poate m-am inselat in aceasta privinta.... la inceputul problemelor imi era mai greu pentru ca orice lucru la inceput este mai greu...dar m-am acomodat...m-am obisnuit cu ideea aceasta ...

si rashela sa stii ca ai dreptate...mai ales acum ca in viata mea inepe sa reapara o veche iubire pentru care tot timpul am simitit ceva fara sa stie sotul meu... la inceputul relatiei a trebuit sa renunt la el pentru sotul meu(atunci nu eram impreuna ca tocmai ne despartisem...dar urma sa ne reimpacam...dar eu intr timp l-am cunoscut pe actualul meu sot si a trebuit s aaleg pe cineva...si din pacate lam ales pe sotul meu)...insa el nu m-a uitat si chiar din coincidenta zilele trecute m-am intalnit cu el pe strada si mi-am dat seama ca nici unul dintre noi nu l-a uitat pe celalat...a fost o persoana foarte importanta din viata mea si eu la fel in viata lui...cel putin asa cred din cate am vazut...e o poveste foarte complicata...

iar acum caut un motiv de divort...pentru ca daca ii spun ca vreau pur si simplu sa divortam din cauza ca nu ne potrivim sau motive de genul asta...el nu o sa imi ofere prea usor divortul...o sa trebuiasca sa am un motiv bine intemeiat ca sa nu iasa mare scandal...este o persoana care nu se stapaneste la nervi si poate face multe...acum...oricat de banale ar fi motivele puteti sa va dati cu parerea...stiu ca nu procedez bine cautand motive...insa sunt sigura ca el nu o sa imi dea divortul cu una cu doua cum vreau eu...
argint_viu
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:26
Prin intelegere din partea celor din jurul tau .......,cu miscare, nu sedentarism in pat ......,plimbari in aer liber .......si cat mai multa comunicare cu cei dragi Iti vei reveni .....si vei fi tu .
kudika117390
Postat pe 16 Aprilie 2010 17:00
voi fi eu...dar vreau sa fiu eu singura....nu cu cineva care ma face sa imi pierd increderea in mine...de asta acum deja mi-am facut un fel de lista cu toate marile motive de despartire de sotul meu...acum astept sa vina momentul sa ii spun tot ce am pe suflet...

eu nu consider divortul ca pe ceva grav sau care sa ma marcheze pe viata...poate nu sunt destul de coapta la minte...dar eu chiar abea astept sa fiu libera...sunt sigura ca nu o sa imi para rau ca fac acest pas...am vorbit cu prietenii mei si lor nu le venea a crede prin cate am putut trece la aceasta varsta dar mai ales cum am putut rezista atat timp cu un astfel de om si cu traiul pe care il am cu acesta...a is ca e mai ceva ca in filme....povestea mea de fapt e mult mai complicata...dar aici am spus ceea ce consider mai important ... dar ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa ma tin pe picioare indiferent de situatie si ii multumesc de pe acum ca stiu ca o sa ma ajute in continuare ca stie ca sunt o fata puternica si voi trece repede peste aceasta problema...
argint_viu
Postat pe 17 Aprilie 2010 01:13
Din cate am citit problema nu o ai tu ci sotul tau care nu iti permite sa te manifesti cum vrei transformandu-te indirect in ceea ce nu esti .
E normal sa te simti trista pentru ca te simti singura si de fiecare data cand vorbesti cu el te deprima cu pretentiile lui
Pur si simplu nu iti permite sa fii tu vrea sa te modeleze dupa bunul lui plac, bineinteles ca te simti pierduta si vinovata pentru ca asa te face el sa crezi .
Nu iti poti controla fiecare miscare sau fiecare cuvant pe care-l rostesti si chiar daca te-ai stradui sa o faci tot ti-ar fii frica, pentru ca nu ai sti daca ii v-a place sau nu.
Nu trebuie sa iti faci griji ,tot ce trebuie sa faci e sa iti pui gandurile si ideile in ordine. sa afli ceea ce iti doresti tu si ce te face sa te simti bine.
free_to_be_happy
Postat pe 20 Aprilie 2010 14:38
...yeee...am terminat toata aceasta poveste cu fostul meu sot...repet...fostul meu sot...actele de divort sunt deja depuse...si in cateva saptamani se va termina absolut totul...v-am ascultat pe unii si am hotarat ca pana la urma sa ii spun mamei toata povestea si m-a ajutat foarte mult...desi a fost dezamagita de mine...dar ma bucur ca macar am trecut de aceasta problema...si de vreo 4 luni am inceput o noua viata...alaturi de actualul meu partener care este foarte intelegator...a inteles toata situatia si ma iubeste in ciuda celor intamplate ...va multumesc de sfaturi si mai vorbim...si promit ca nu o sa mai fac aceasta greseala niciodata...nu o sa mai grabesc lucrurile niciodata ...iar partenerul meu este de aceeasi parere...
argint_viu
Postat pe 16 Septembrie 2010 09:03
Daca e adevarat ceea ce spui, ma bucur pentru tine.dar ai grija sa nu cazi din lac in put.sa nu cumva sa te arunci in bratele altui barbat doar din dorinta de a te simti libera si de a avea pe cineva care sa te consoleze.ai grija sa nu mai faci greselile trecute si gandeste de 2 ori si fa o data.bafta!
ana_34
Postat pe 20 Septembrie 2010 19:00
mult succes in viata, sa fi fericita!
diana3289
Postat pe 21 Septembrie 2010 12:46
De la: argint_viu, la data 2010-02-27 15:49:58inainte sa plece i-am zis ca as vrea sa mergem la un consilier matrimonial...dar atunci era mai putin grav decat acum...el oricum a zis ca nu ne trebuie noua consiliera ca nu avem probleme prea mari ca sa ajungem pana acolo...si de atunci am in cap ca orice i-as spune nu o sa fie de acord...dar problema mai mare este ca el o sa trebuiasca sa stea cam un an de zile departe de mine...are si el acolo o problema dar asta nu inseamna ca trebuie sa se enerveze din orice nu fac bine...eu ii sunt alaturi si nu ma las prada tentatiilor chiar daca el nu este langa mine...sunt credincioasa lui si el mie...i-am zis de 1000 de ori ca nu ar trebui sa ma certe pentru orice si acum dau niste exemple ca sa inteleaga toata lumea la ce ma refer cand spun certuri mici(de exemplu:cand el ma suna si eu nu raspund la telefon din prima am o cearta de zile mari...el deja se gandeste ca eu nu stiu unde sunt sau nu stiu cu cine...se gandeste numai la rau...alt exemplu este ca am vorbit cu singura mea prietena pe care o mai am(ca restul le-am pierdut pentru ca mi-a zis ca sunt un anturaj rau pentru mine...desi nu este asa pentru ca,cu ele am copilarit pana sa il cunosc si nu am ajuns deloc rau sunt fete cuminti toata si nu am facut niciodata vreo nebunie ) am vorbit despre ea si relatia ei si mi-a zis ca s-a despartit de iubitul ei...au avut relatii intime si totusi s-a despartit...(sotul meu este de parere ca primul barbat ramane pe viata)si crede ca daca mai vorbesc cu ea o sa ma influenteze sau pur si simplu nu ii place ca vorbesc cu ea crede ca nu e destul de cuminte pentru mine...alt exemplu este ca nu am cum sa ies in orash...eu stau toata ziua in casa pentru ca daca ies el isi face mii de griji si crede ca m-am intalnit nu stiu cu cine sau lucruri de genul acesta...ii este prea frica sa nu fac ceva care tine de infidelitate...si din cauza asta este posesiv...incearca sa ma tina departe de lumea exterioara sa ma tina numai pentru el...la scoala eu am banchetul de absolvire vara asta si am renuntat la el ca sa nu am probleme cu sotul sa nu creada ca simt nevoia sa ma distrez ca daca i-as spune ca as vrea sa mai ies sau sa ma duc la un suc mama mia-considera ca deja l-am inselat prin acest lucru...imi pare foarte rau ca trebuie sa renunt la atatea lucruri numai ca sa ii fac pe plac...poate credeti ca acestea chiar nu sunt lucruri mari...dar sa te certi de 3-4 ori pe saptamana numai din lucruri din astea mici te saturi...innebunesti parca...nu mai stii ce sa faci ca sa iasa bine)cateodata simt ca innebunesc si ma gandesc ca daca nu as mai fi ar fi mai bine pentru el ca nu ar mai avea cine sa il supere atat...


pffff ce om fereasca Dumnezeu. o sa ajungi la 50 de ani si o sa ti dai seama ca nu ti ai trit viata. si dc a fost primul barbat ce??? trb sa stai sa induri. e un dereglat psihic iti spun eu;)
sofia_maria
Postat pe 20 Decembrie 2010 18:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
URGENT !! 15 De la: kudika311000 21 August 2010 10:39
v-ati marita in si ati pleca in Israel daca ati avea un cumnat arab? 30 De la: petitange 10 Iulie 2009 11:26
inselat de sotie 42 De la: ad__83 25 Iulie 2011 15:31
Schimbari dupa mutarea impreuna 97 De la: kudika137672 4 Octombrie 2011 08:48
Parasit de sotie pentru un alt barbat 71 De la: kudika_973772 21 Octombrie 2016 14:50