Setari Cookie-uri

depresie din cauza sotului sau a mea?

De la: argint_viu, la data 2010-02-26 23:04:49am incercat sa fac unele lucruri care ma binedispun dar asta se intampla doar pe moment...dupa ce nu mai fac lucrul acela revin la strea mea...iar sotul meu nu este in tara...nu pot iesi la un film sau nu pot discuta cu el asa cum mi-as dori pentru ca este plecat de cateva luni...iar cand ma suna si vorbim ma deprim si mai atre decat eram...parca imi face rau cand vorbesc cu el la telefon in loc sa imi faca bine...pentru ca el parca este mai trist decat mine...in loc sa imi ridice moralul ma afund si mai tare..

foarte putine au fost datile in care el a facut un compromis sau a trecut cu vederea ceva care stiu ca nu i-a placut...pot numara pe degetele de la maini aceste dati...poate a gresit si el...dar eu pe lucrurile astea mincore nu pun deloc pret...ca a uitat sa imi spuna ceva sau ca a cumparat ceva fara sa imi spuna...eu nici nu le consider greseli acestea...inca eu daca nu i-am spus ceva ce am facut la timp...si am uitat si mi-am adus aminte abea dupa vreo 2 zile el e supara foarte tare...sau daca fac ceva ce nu stie ca am facut la fel...se supara...si nu ma refr la lucruri mari...ci la lucruri mici ...lucruri pe care multa lume nu le-ar considera motiv de suparare sau de cearta

Comunicarea la distanta (de ceva luni) e diferita de cea in realitate! poate asta te doare?
lulu2680
Postat pe 27 Februarie 2010 11:22
De la: argint_viu, la data 2010-02-26 23:25:09nu...stau cu mama...si cu sora dar ea este la facultate si o vina doar o data la 2 saptamani...

depresia pe care o am poate e din cauza ca nu imi pot exprima parerile fara sa nu se inteleaga ceva gresit...iar cand mi le exprim sunt deprimata ca nu ii plac si ca nu sunt inteleasa si pana la urma tot nu e bine...fac prea multe lucruri care nu imi plac...doar de dragul lui

Daca esti isteata si intelegi "ca doar de dragul lui" de ce nu iei o decizie inteleapta pt tine: daca pleaca luni de zile..relatia voastra pierde, daca intre voi nu e intelegere, relatia..pierde! Atunci mai bine suferi o perioada pana-l uiti decat sa-ti lungesti tristetea singura!?parerea mea
lulu2680
Postat pe 27 Februarie 2010 11:29
De la: argint_viu, la data 2010-02-26 23:46:44nu e din cauza ca el este plecat...asa a fost dintotdeauna...este la fel indiferent de situatie...de exemplu daca eu am un moment de fericire ca am reusit la un examen si n-am facut ceva cum trebuie in acestt timp...el isi poate permite sa imi strice fericirea mea ca am reusit examenul--sau daca dincontra....suntem suparati si iar nu ii convine ceva la mine tot isi permite sa ne suparam si mai tare decat suntem (de parca nu ar fi deajuns ) ...sa ne afundam si mai tare in tristete...

numai ca de cand e plecat s-au agravat lucrurile...dar el a fost asa dintotdeauna....

"numai ca de cand e plecat s-au agravat lucrurile...dar el a fost asa dintotdeauna....[/" iti cam raspund acelasi lucru in alte cuvinte: distanta dizolva relatia plus cum e omu de la inceput asa e mereu..deci iti place sa stai cu el asa legata sau preferi sa fii fericita cu cine te intelege?
lulu2680
Postat pe 27 Februarie 2010 11:36
Eu zic sa incerci sa spui Tatal nostru atunci cand te simti trista si vinovata. Nu costa nimic. Incearca, nu ai nimic de pierdut.
kudika098946
Postat pe 27 Februarie 2010 14:11
De la: kudika098946, la data 2010-02-27 14:11:47Eu zic sa incerci sa spui Tatal nostru atunci cand te simti trista si vinovata. Nu costa nimic. Incearca, nu ai nimic de pierdut.
Ba da...pierde demnitatea si statutul de om rational facand asta !!!!
cristinxxx
Postat pe 27 Februarie 2010 14:23
buna!ti-am urmarit povestea si parca ma vad pe mine cand m-am maritat desi aveam cu un an mai mult:).nu vreau sa te sperii sau mai stiu eu ce ci vreau sa-ti spun ce s-a intamplat pentru ca tu sa poti face ceea ce eu nu am facut la timp.in primul rand sfatul meu,si experienta,este sa vorbesti deschis cu sotul tau si sa-i spui cinstit ce te framanta apoi daca si el este de acord,sa mergeti impreuna la un consilier matrimonial.ai zis ca nu va permiteti insa daca el lucreaza si sunteti asigurati medical nu va trebuie decat o trimitere de la medicul de familie.daca el nu este de acord sa mearga ia tu o trimitere de la medicul de familie catre un psihiatru pentru ca numai el poate prescrie medicatie daca e nevoie,niste antidepresive usoare si tot el iti va da trimitere catre un psiholog pentru a face putina terapie care,sincer,nu ti-ar strica...asa te mai descarci si u sufleteste.eu nu am stiut lucrurile acestea,nu a avut cine sa ma indrume si dupa o perioada l-am prins pe sotul meu cu cea mai buna prietena,am facut un soc si am albit peste noapte si am luat-o si razna de tot si a trebuit sa fiu dusa la spital...nu doresc la nimeni sa treaca prin asta.dupa un timp am gasit un om care a stiut sa ma iubeasca frumos,am facut un copil minunat dar uneori trecutul ma mai ajunge din urma si am cosmaruri.FA CEVA CU PROBLEMELE TALE PENTRU CA NU VOR TRECE DE LA SINE SI E PACAT PT CA AI TOATA VIATA INAINTE SI ,EU CRED CA DACA PERSEVEREZI PUTIN ITI SALVEZI CASNICIA SI VE=TI FI FERICITI...MULT SUCCES IN VIATA SI LUPTA PT FERICIREA TA...INCA ODATA SUCCES SI MULT CURAJ,TE PUPIC.
maryutza75
Postat pe 27 Februarie 2010 15:25
inainte sa plece i-am zis ca as vrea sa mergem la un consilier matrimonial...dar atunci era mai putin grav decat acum...el oricum a zis ca nu ne trebuie noua consiliera ca nu avem probleme prea mari ca sa ajungem pana acolo...si de atunci am in cap ca orice i-as spune nu o sa fie de acord...dar problema mai mare este ca el o sa trebuiasca sa stea cam un an de zile departe de mine...are si el acolo o problema dar asta nu inseamna ca trebuie sa se enerveze din orice nu fac bine...eu ii sunt alaturi si nu ma las prada tentatiilor chiar daca el nu este langa mine...sunt credincioasa lui si el mie...i-am zis de 1000 de ori ca nu ar trebui sa ma certe pentru orice si acum dau niste exemple ca sa inteleaga toata lumea la ce ma refer cand spun certuri mici(de exemplu:cand el ma suna si eu nu raspund la telefon din prima am o cearta de zile mari...el deja se gandeste ca eu nu stiu unde sunt sau nu stiu cu cine...se gandeste numai la rau...alt exemplu este ca am vorbit cu singura mea prietena pe care o mai am(ca restul le-am pierdut pentru ca mi-a zis ca sunt un anturaj rau pentru mine...desi nu este asa pentru ca,cu ele am copilarit pana sa il cunosc si nu am ajuns deloc rau sunt fete cuminti toata si nu am facut niciodata vreo nebunie ) am vorbit despre ea si relatia ei si mi-a zis ca s-a despartit de iubitul ei...au avut relatii intime si totusi s-a despartit...(sotul meu este de parere ca primul barbat ramane pe viata)si crede ca daca mai vorbesc cu ea o sa ma influenteze sau pur si simplu nu ii place ca vorbesc cu ea crede ca nu e destul de cuminte pentru mine...alt exemplu este ca nu am cum sa ies in orash...eu stau toata ziua in casa pentru ca daca ies el isi face mii de griji si crede ca m-am intalnit nu stiu cu cine sau lucruri de genul acesta...ii este prea frica sa nu fac ceva care tine de infidelitate...si din cauza asta este posesiv...incearca sa ma tina departe de lumea exterioara sa ma tina numai pentru el...la scoala eu am banchetul de absolvire vara asta si am renuntat la el ca sa nu am probleme cu sotul sa nu creada ca simt nevoia sa ma distrez ca daca i-as spune ca as vrea sa mai ies sau sa ma duc la un suc mama mia-considera ca deja l-am inselat prin acest lucru...imi pare foarte rau ca trebuie sa renunt la atatea lucruri numai ca sa ii fac pe plac...poate credeti ca acestea chiar nu sunt lucruri mari...dar sa te certi de 3-4 ori pe saptamana numai din lucruri din astea mici te saturi...innebunesti parca...nu mai stii ce sa faci ca sa iasa bine)cateodata simt ca innebunesc si ma gandesc ca daca nu as mai fi ar fi mai bine pentru el ca nu ar mai avea cine sa il supere atat...
argint_viu
Postat pe 27 Februarie 2010 15:49
Starea depresiva se instaleaza datorita unui dezechilibru al serotoninei la nivelul creerului uman .acesta are ca factori streesul , diferite socuri cum ar fi pierderea unei persone dragi ,In aceasta stare depresiva persoana in cauza are anxietate majora ,sentimentul de frica care duce la inapetenta ,slabire in greutate ,lipsa poftei de viata si chiar se invinovateste fara motiv .Tratata depresia se vindeca si psihoterapia ajuta la revenire mai rapida .Am cunoscut cazuri variate de depresie si majoritatea au depasit aceasta stare si acum se simt bine
kudika117390
Postat pe 27 Februarie 2010 16:20
Draga mea, am urmarit toate postarile tale. Nu ne-ai spus ce varsta are sotul tau; dupa cum citesc e o persoana care nu ii intri in voie cu nimic, orice ai face nu ii convine. Tu esti fiinta, nu esti robot. De ce sa faci intotdeauna cum vrea el, daca simtul tau de femeie spune ca e mai bine sa faci cum vrei tu ? Doar de dragul lui? Din ce ai povestit ii place sa detina controlul, sa faca cum vrea el, orice faci tu, nu e bine. Intr-o casnicie, se zice ca primii 2 ani sunt cei mai grei, de acomodare pentru ca fiecare are tabieturile lui, dar cu timpul sotul va trebui sa gandeasca ca nu mai e singur, iar voi trebuie sa va completati, repet sa va completati, nu unul sa dirijeze, sa comande si altul sa execute. Vad ca vrea sa te izoleze de toti prietenii, pai casnicia nu este inchisoare !! Trebuie sa dea dovada de maturitate, ca are incredere in tine. Si apropos, spuneai ca se supara daca nu ii relatezi tot ce faci sau ai facut, insa el cand uita nu mai face un caz din asta. Ar trebui sa ii raspunzi cu aceeasi moneda sa vada cum e. Daca nu tai raul de la radacina, lucrurile se vor amplifica si mai rau. Ia pozitie si lamureste odata pentru totdeauna, iar cu ramasul la un singur barbat cand te casatoresti, si eu sunt de acord, dar numai daca merita, daca nu, fiecare pe drumul lui.
P.S.Cred ca incearca sa te puna si in postura de inferioritate pentru ca vede ca esti inteligenta, iar tu gresesti facandu-i pe plac sa faci cum vrea el chiar daca, poate, nu e bine. Deci, ia pozitie. Sa auzim numai de bine !! Mi-am spus parerea aceasta fiindca si eu la inceputul casatoriei am avut de-a face cu un sot identic la caracter ca al tau. Acum dupa 20 de ani de casnicie, pot spune ca ne e bine impreuna si ne ajutam unul pe altul.
quantex
Postat pe 27 Februarie 2010 20:57
multumesc de sfat guantex...iar sotul meu are 23 de ani...si eu 19...si legat de uitat...se mai intampla si la el sa uite s aimi spuna ceva...dar eu nu ii cer sa imi eda raport pentru tot ce face...dar daca e vorba sa ne spunem fiecare aceste lucruri sunt de acord dar daca uitam sa nu facem o cearta din asta....sa revin...el daca uita sa imi spuna ceva eu nu ma supar...nu sunt genul care pune pret pe maruntisuri...dar cateodata ii dau peste nas ca daca faceam eu asta el ma certa...si nu ii prea convine ca fac asta...el ma considera desteapta...dar asta nu il impiedica sa nu aiba incerdere in mine si sa fie gelos si posesiv din orice...
argint_viu
Postat pe 27 Februarie 2010 22:32
poate ca sotul tau are un complex de inferioritate fata de tine. poate ca inveti mai bine decat a facut-o el si de aceea incearca sa-ti strice bucuria reusitelor la examene. si asta nu e viata sa stai izolata si mereu sub observatie. dar el ce face acolo, in strainatate? sta langa telefon si asteapta sa-l suni? nu cred. am trecut si eu prin ceva asemnator, dar nu asa de grav, ca nu eram legata de persoana respectiva
(cand ii reprosam ceva intorcea lucrurile in asa fel incat vina sa cada pe mine si-mi faceam mustrari de constiinta). ajunsesem sa fiu complet debusolata, nu mai stiam cum sunt adevarat. pana cand n-am mai putut si am zis stop! sunt desteapta, talentata si mult mai buna decat el. i won*t take this shit! si i-am dat flit. poate voi veti reusi sa treceti peste asta, cu toate ca nu prea cred. nu lasa sa te transforme in marioneta lui. fii tu stapana ta.
si nu te mai gandi la sinucidere -iti spune o persoana depresiva care a mai cochetat cu ideea. lumea este plina de lucruri frumoase care asteapta sa le descoperi. nici nu stii ce surprize placute iti poate oferi viitorul.
sweetmama
Postat pe 28 Februarie 2010 03:14
BUNA ZIUA SUNT MULTE DE SPUS LA ACEST CAPITOL DEPRESIA AM TERMINAT MEDICINA SI DN PACATE AM TRECUT SI EU PRIN ACESTE STARI.N DVS SUNTETI VINOVATA CI CREIERUL.VA POT AJUTA CU SFATURI NATURISTE SAU MEDICAMNTOASE.DAR IN SHIMB TREBUIE SA AFLU MAI MULTE DETALII DE LA DVS.DACA STATI ASA NU AJUNGETI BINE!IAR FAMILIA SE V-A CLATINA DIN ACEST MOTIV.EU VA AJUT MA PUTETI CONTACTA LA TEL:0740481387 SAU ID PERSONAL:DESTYN2007@YAHOO.COM.VASILOIU ELENA
kudika070100
Postat pe 28 Februarie 2010 10:30
inca un "dezinteresat"
nicossia
Postat pe 28 Februarie 2010 10:35
e foarte bine pentru tine ca ai realiyat ca ceva nu este ok . Nu te mai invinovati atata, asa se dezvolta complexele de vinovatie. Asta macuina sa stii. Incearca sa bei ceai de sunatoare seara este antidepresiv, vorbesc din proprie experienta sa stii, daca nu-ti place gustul amesteca-l cu ceai de busuioc.
Incearca si fa ceva frumos si bun si pentru sufletul tau . Invata sa te iubesti si pe tine putin.
Toate cele bune
speranta1
Postat pe 28 Februarie 2010 10:51
http://www.psihoterapie.net/intreaba-un-psiholog/2009/eu-am-evoluat-si-vreau-mai-mult-de-la-viata.html


Asta poate te va ajuta. Te rog citeste fff atenta sfatul psihologului.

Adriana40
Postat pe 28 Februarie 2010 12:32
Ai intr-adevar un inceput de depresie si situatia este destul de alarmanta,pentru ca se poate agrava.
Am trecut si eu prin ceva similar la 22 de ani,datorita unui fost prieten care era cam pe calapodul sotului tau.Efectiv ma termina incet si sigur,era si de o gelozie bolnava,un tip care nu avea incredere in el,frustrat si care dintr-un egoism atroce era in stare sa ma dizolve ca personalitate si sa se stranga ca o anaconda in jurul meu.
Este adevarata ca la varsta aceea,intre 18-22 de ani cand am trait acea legatura,eram imatura,nu eram capabila sa inteleg latura intunecata a oamenilor,de ce sunt unii din ei capabili constient si mai putin constient,nu stiam sa imi gestionez singura emotiile.Stiam doar ca ma doare,ca sunt nefericita si foarte confuza.Ma pierdusem pe mine in acea relatie...
Sansa mea a fost ca am constientizat in cele din urma ce se intampla si ca ma omora incet si sigur.Exact ca si tine incetasem sa mai fiu eu,ramasesem fara prieteni,eram vesnic timorata,ma facea mereu sa ma simt vinovata de ceva,desi ca structura sunt o fire puternica,rebela etc.
Cand stai cu o astfel de persoana ajungi si tu sa crezi ceea ce el iti inoculeaza.Era un cerc vicios din care nu stiam cum sa ies.
Am apelat la ajutorul unui psiholog si asa am reusit sa ies la liman dintr-o relatie care m-ar fi distrus.
Intr-atat suferisem in ultima parte a relatiei si atat de secatuita de puteri eram,incat,te rog sa ma crezi ca,desi ma asteptam la o agonie cumplita la despartirea de el,nu a fost asa.Nu am fost musai fericita imediat,asa ceva lasa urme,ramane un gol,insa eram libera,usurata.
Suferinta ma obosise prea mult ca sa ma mai doara.
Desi a fost una dintre cele mai dure experiente de viata pe care le-am trait,totusi sunt fericita ca s-a intamplat asa,pentru ca atunci m-am maturizat cu adevarat,am constientizat anumite lucruri atat legate de cei din jur,cat mai ales de propria mea persoana,iar relatiile ce au urmat au putut fi gestionate total altfel.Niciodata nu am mai ajuns la acel punct distrugator pentru ca nu am mai permis.
Evident ca il deranjeaza sa ai prea multi prieteni sau sa mergi la psiholog,pentru ca nu vrea asta,vrea sa detina controlul absolut asupra ta!
Degeaba ii poti explica continuu cum ar fi normal sa procedeze pentru ca el nu ca nu intelege,ci NU VREA!Isi doreste doar si numai sa te controleze,manipuleze.
Ce face el cu tine se cheama abuz psihologic si daca mai continui asa ai toate sansele sa te vezi adancita in depresia asta de nu vei mai sti cum sa iesi singura.
Deci,chiar fara sa ii spui lui,cauta ajutor,fa-ti prieteni,incearca sa iesi cat mai mult,iar un psiholog ar fi de aur,te-ar putea ajuta enorm.Nu lasa lucrurile sa continue asa pentru ca el nu se va schimba,va din rau in mai rau,fara a dori sa par pesimista.
Ai nevoie sa te regasesti pe tine si sa rupi lanturile dependentei.


heaven2007
Postat pe 28 Februarie 2010 13:24
si eu sunt cam in aceeasi cauza de o luna de cand e plecat sotu tot in strainatate , sunt sigura ca te simti si tu la fel din cauza ca te-ai trezit singura , eu am starile tale si imi vine sa plang atunci cand sunt acasa , in restu zilei sunt la servici si la scoala ,am noroc de prieteni care sunt alaturi de mine si imi ridica moralu incearca si tu sa gandesti ca ai este bine lui , sunt sigura ca te gandesti poate cum se descurca singur , sau dute si tu la el .
kudika113753
Postat pe 28 Februarie 2010 14:27
De la: argint_viu, la data 2010-02-27 15:49:58inainte sa plece i-am zis ca as vrea sa mergem la un consilier matrimonial...dar atunci era mai putin grav decat acum...el oricum a zis ca nu ne trebuie noua consiliera ca nu avem probleme prea mari ca sa ajungem pana acolo...si de atunci am in cap ca orice i-as spune nu o sa fie de acord...dar problema mai mare este ca el o sa trebuiasca sa stea cam un an de zile departe de mine...are si el acolo o problema dar asta nu inseamna ca trebuie sa se enerveze din orice nu fac bine...eu ii sunt alaturi si nu ma las prada tentatiilor chiar daca el nu este langa mine...sunt credincioasa lui si el mie...i-am zis de 1000 de ori ca nu ar trebui sa ma certe pentru orice si acum dau niste exemple ca sa inteleaga toata lumea la ce ma refer cand spun certuri mici(de exemplu:cand el ma suna si eu nu raspund la telefon din prima am o cearta de zile mari...el deja se gandeste ca eu nu stiu unde sunt sau nu stiu cu cine...se gandeste numai la rau...alt exemplu este ca am vorbit cu singura mea prietena pe care o mai am(ca restul le-am pierdut pentru ca mi-a zis ca sunt un anturaj rau pentru mine...desi nu este asa pentru ca,cu ele am copilarit pana sa il cunosc si nu am ajuns deloc rau sunt fete cuminti toata si nu am facut niciodata vreo nebunie ) am vorbit despre ea si relatia ei si mi-a zis ca s-a despartit de iubitul ei...au avut relatii intime si totusi s-a despartit...(sotul meu este de parere ca primul barbat ramane pe viata)si crede ca daca mai vorbesc cu ea o sa ma influenteze sau pur si simplu nu ii place ca vorbesc cu ea crede ca nu e destul de cuminte pentru mine...alt exemplu este ca nu am cum sa ies in orash...eu stau toata ziua in casa pentru ca daca ies el isi face mii de griji si crede ca m-am intalnit nu stiu cu cine sau lucruri de genul acesta...ii este prea frica sa nu fac ceva care tine de infidelitate...si din cauza asta este posesiv...incearca sa ma tina departe de lumea exterioara sa ma tina numai pentru el...la scoala eu am banchetul de absolvire vara asta si am renuntat la el ca sa nu am probleme cu sotul sa nu creada ca simt nevoia sa ma distrez ca daca i-as spune ca as vrea sa mai ies sau sa ma duc la un suc mama mia-considera ca deja l-am inselat prin acest lucru...imi pare foarte rau ca trebuie sa renunt la atatea lucruri numai ca sa ii fac pe plac...poate credeti ca acestea chiar nu sunt lucruri mari...dar sa te certi de 3-4 ori pe saptamana numai din lucruri din astea mici te saturi...innebunesti parca...nu mai stii ce sa faci ca sa iasa bine)cateodata simt ca innebunesc si ma gandesc ca daca nu as mai fi ar fi mai bine pentru el ca nu ar mai avea cine sa il supere atat...

NO COMMENT
PS Intr-un an va vedeti macar in vacanta???
lulu2680
Postat pe 28 Februarie 2010 14:28
da ne vedem...ne vedem de cateva ori pe an...dar doar cateva ore...si atunci vorbim ce este mai important...ce ne macina mai tare...iar in rest vorbim doar la telefon
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 14:44
"Este adevarata ca la varsta aceea,intre 18-22 de ani cand am trait acea legatura,eram imatura,nu eram capabila sa inteleg latura intunecata a oamenilor,de ce sunt unii din ei capabili constient si mai putin constient,nu stiam sa imi gestionez singura emotiile.Stiam doar ca ma doare,ca sunt nefericita si foarte confuza.Ma pierdusem pe mine in acea relatie...
Sansa mea a fost ca am constientizat in cele din urma ce se intampla si ca ma omora incet si sigur.Exact ca si tine incetasem sa mai fiu eu,ramasesem fara prieteni,eram vesnic timorata,ma facea mereu sa ma simt vinovata de ceva,desi ca structura sunt o fire puternica,rebela etc."

heaven...ma regasesc in totalitate la ceea ce ai spus tu mai sus...exact aceleasi sentimente le am si eu...si orice lucru care il fac,face in asa fel incat tot eu sa ma simt vinovata...chiar daca ma iubeste si nu-mi vrea raul...este o iubire bolnava si obsesiva....cum ai spus si tu..."Efectiv ma termina incet si sigur,era si de o gelozie bolnava,un tip care nu avea incredere in el,frustrat si care dintr-un egoism atroce era in stare sa ma dizolve ca personalitate si sa se stranga ca o anaconda in jurul meu."
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 14:49
"poate ca sotul tau are un complex de inferioritate fata de tine. poate ca inveti mai bine decat a facut-o el si de aceea incearca sa-ti strice bucuria reusitelor la examene. si asta nu e viata sa stai izolata si mereu sub observatie. dar el ce face acolo, in strainatate? sta langa telefon si asteapta sa-l suni? nu cred. am trecut si eu prin ceva asemnator, dar nu asa de grav, ca nu eram legata de persoana respectiva"

pentru sweetmama...el nu are liceul facut...a fost un baiat mai rau inainte sa ma cunoasca pe mine...stia lumea cum este ea de fapt...stie cat de rea este...el poate asta incearca sa ma invete sa ma faca sa inteleg ca lumea e mai rea decat imi inchipui...dar eu i-am spus ca atata timp cat am capul pe umeri nu o sa ma las influientata de nimeni si nu o sa ma las prada tentatiilor...sa revin la subiect...are doar scoala generala facuta si asta din cauza anturajului iar eu am si liceul si i-am spus ca dupa ce il termin vreau sa fac facultate...si mi-a zis ca oricum nu o sa ma ajute cu mare lucru dar daca vreau cu adevarat sa fac o facultate sa astept un an pana vine el si apoi sa mergem unde vreau eu sa o fac...iam zis ca macar pot lucra in acest an in care il astept dar nu prea i-a convenit ideea...crede ca oriunde m-as duce toti vor sa profite de mine...deci a facut in asa fel incat a bagat o frica atata de mare in mine la ceea ce tine de lumea exterioara...crede ca toti au numai interese si toti sunt rai...chiar si prietenii care ii stiu de ani buni...
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 14:57
De la: kudika113753, la data 2010-02-28 14:27:05si eu sunt cam in aceeasi cauza de o luna de cand e plecat sotu tot in strainatate , sunt sigura ca te simti si tu la fel din cauza ca te-ai trezit singura , eu am starile tale si imi vine sa plang atunci cand sunt acasa , in restu zilei sunt la servici si la scoala ,am noroc de prieteni care sunt alaturi de mine si imi ridica moralu incearca si tu sa gandesti ca ai este bine lui , sunt sigura ca te gandesti poate cum se descurca singur , sau dute si tu la el .


eu nu am cum sa ma duc la el pentru ca mai am scoala de terminat...si nu plang din cauza ca este departe de mine ci din cauza ca nu ma intelege ...ca avem atatea robleme care pe mine ma macina...si singura persoana pe care o am alaturi este mama care nu stie povestea prea bine...nu stie cat de mult indur si sufar din cauza lui...nimeni nu stie inafara de mine:(
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 15:02
De la: argint_viu, la data 2010-02-28 14:44:31da ne vedem...ne vedem de cateva ori pe an...dar doar cateva ore...si atunci vorbim ce este mai important...ce ne macina mai tare...iar in rest vorbim doar la telefon
Si pana cand va dura asa?
lulu2680
Postat pe 28 Februarie 2010 15:11
De la: kudika070100, la data 2010-02-28 10:30:28BUNA ZIUA SUNT MULTE DE SPUS LA ACEST CAPITOL DEPRESIA AM TERMINAT MEDICINA SI DN PACATE AM TRECUT SI EU PRIN ACESTE STARI.N DVS SUNTETI VINOVATA CI CREIERUL.VA POT AJUTA CU SFATURI NATURISTE SAU MEDICAMNTOASE.DAR IN SHIMB TREBUIE SA AFLU MAI MULTE DETALII DE LA DVS.DACA STATI ASA NU AJUNGETI BINE!IAR FAMILIA SE V-A CLATINA DIN ACEST MOTIV.EU VA AJUT MA PUTETI CONTACTA LA TEL:0740481387 SAU ID PERSONAL:DESTYN2007@YAHOO.COM.VASILOIU ELENA


imi pare rau...dar nu o sa pot sa va contactez ...nu am voie sa am pe nimeni necunoscut in lista mea de messenger...si nici cu telefonul nu e bine...la inceputul relatiei in primele 3 sau 4 luni am avut ceva probleme din cauza acestora...nu aveam voie sa vb cu nici un coleg de sex masulin si cu nici un prieten...doar cu fetele insa parca il derenja si acest lucru ...iar cu telefonul la fel...am avut ceva probleme din cauza fostului ca voia sa ne impacam si ma suna pe telefon...mi-am schimbat o data cartela care era si pe abonament fara sa stie mama si tot a aflat numarul si apoi am mai schimbat o data si nu l-a mai aflat...si de atunci i-a ramas intiparit in minte ca am o problema cu telefonul cat el nu este langa mine...daca primesc vreun bip sau un telefon de la un nr care nu-l cunosc am o cearta super mare...crede ca deja l-am inselat prin acest lucru...nush ce isi inchipuie el..crede poate ca dau nr de tel la toti necunoscutii nush ce e in mintea lui cateodata cand vad cat de urat reactioneaza...deci de aici trage tu concluzia sa vezi la ce ma risc daca iau legatura cu tine inafara acestui forum...imi pare rau...poate ma poti ajuta pe forum
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 15:12
pentru lulu...va dura cam un an de zile...

deci el a mai fost plecat si nu tot timpul aveam parte de astefl de certuri...eu deja sunt obisnuita sa il astept...pentru ca dintr-un an si jumatate de cand suntem impreuna pot spune ca zi de zi am petrecut cam vreo 8-9 luni...in rest a fost plecat...dar am inteles asta pentru ca trebuia sa o ajute si pe mama lui pentru ca este foarte bolnava...pe mine nu asta ma deranjeaza ci certurile interminabile pe care le avem
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 15:16
Ok! Am inteles ideea cu nr tel...mess...! Dupa tine cat crezi ca vei rezista iubind asa persoana? Iti doresc mult mult bine!
lulu2680
Postat pe 28 Februarie 2010 15:19
asta nu stiu...nu imi pot imagina...eu totusi sper sa ii vina si lui mintea la cap sa isi dea seama ca nu e bine ca face din tzantzar armasar...si eu sper ca o sa rezist cat o sa fie nevoie...cat o sa vrea si Dumnezeu...
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 15:23
De la: argint_viu, la data 2010-02-28 15:23:49asta nu stiu...nu imi pot imagina...eu totusi sper sa ii vina si lui mintea la cap sa isi dea seama ca nu e bine ca face din tzantzar armasar...si eu sper ca o sa rezist cat o sa fie nevoie...cat o sa vrea si Dumnezeu...
Si daca el se maturizeaza cand ti se ia de tot?
lulu2680
Postat pe 28 Februarie 2010 15:32
anume cand...?ce anume sa mi se ia?....asta o sa se rezolve cu timpul poate....pentru ca nu o sa mi se ia nimic atat timp cat ma iubeste si eu il iubesc...desi in ciuda acestei iubiri avem atatea certuri...:(
argint_viu
Postat pe 28 Februarie 2010 15:45
De la: argint_viu, la data 2010-02-28 15:45:13anume cand...?ce anume sa mi se ia?....asta o sa se rezolve cu timpul poate....pentru ca nu o sa mi se ia nimic atat timp cat ma iubeste si eu il iubesc...desi in ciuda acestei iubiri avem atatea certuri...:(
banuiesc ca intr-o zi vei obosi de nemultumirea lui continua si iti vei dori liniste si intelegere!?
lulu2680
Postat pe 28 Februarie 2010 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 19 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 22:41
dupa doi ani jumate de intilnire mia propus sa locuim impreuna, ce parere aveti? 58 De la: franziska_eu 23 Decembrie 2011 19:37
Banii de nunta in cont gresit 49 De la: kudika_944494 28 Mai 2014 23:29
vreau un sfat urgent!!! 30 De la: erikahd2008 27 Februarie 2009 21:11
urmeaza sa ne casatorim 6 De la: kudika412138 12 Iulie 2013 16:21