Setari Cookie-uri

Probleme in casnicie

Buna,

In primul rand as vrea sa va spun ca este prima data cand scriu pe un astfel de form.

Ma confrunt cu o problema destul de grava as zice eu in casnicia mea. De la un timp, mai exact din vara anului 2009, sotul meu parca a luat-o razna. A inceput sa aiba tot felul de idei fixe de genul: toata lumea isi bate joc de mine, toata lumea ma calca in picioare, nimeni nu ma intelege, toata lumea ma ia de prost. Din aceasta cauza, atat in ceea ce priveste relatia cu familia lui, cu familia mea, cu prietenii nostri, el a inceput sa fie foarte irascibil, nervos, aduce tot timpul reprosuri, acuze, are iesiri verbale violente, practic este de neinteles.

In ceaa ce ma priveste pe mine are cam acelasi comportament: imi reproseaza cele mai mici si mai neinsemnate lucruri, imi reproseaza faptul ca daca eu nu reprosez prietenilor sau familiei anumite lucruri care din punctul lui de vedere ar trebui sa ma deranjeze, asta inseamna ca am o personalitate slaba si ma las calcata in picioare, lucru pe care el nu il poate concepe, am foarte mult de lucru la servici si uneori se aduna destul de multe pe capul meu si se intampla sa mai uit cate ceva si atunci apar iar foarte multe reprosuri si certuri.

Ideea este, ca in ultimul timp stau intr-o permanenta stare de stres si nervi cauzata de comportamentul lui rautacios si razbunator. Practic, oriunde m-as duce, nu ma pot simti in totalitate bine, deoarece trenuie sa imi strice mie si celor din jur dispozitia din cauza certurilor pe care le provoaca.

Am incercat sa discut cu el, sa ii explic ce ma deranjeaza dar raspunsul a fost urmatorul: atata timp cat EL crede ca EL are dreptate, nu se va schimba si nu se va lasa calcat in picioare, si ca eu trebuie sa ma schimb. Dar nu stiu ce anume trebuie sa schimb. Va rog sa imi dati un sfat. Chiar am nevoie.

Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca acum 6 ani cand l-am cunoascut nu era chiar asa. Totul era chiar super. Deci undeva s-a rupt ceva in gandirea lui si in comportament....cred eu....

Va multumesc.
kudika068684
Postat pe 19 Martie 2010 10:56
poate are nevoie de o mica vacanta!are o gandire negativista asupra vietii!nu mai are incredere in el si nici in cei din jur...are probleme la sevici?!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 Martie 2010 11:03
poate are unele probleme despre care nu vorbeste...poate vrea sa nu te implice si nu realizeaza ca asta poate duce la raceala.unii oameni se inchid in ei cand au probleme.dar indiferent ce ar fi,trebuie sa comunicati,rezolvarea nu vine singura.
ella13
Postat pe 19 Martie 2010 15:45
Ms mult pentru raspuns.

La servici nu are probl deloc. Este chiar OK. Are un loc de munca super lejer.

Stiu ca este nevoie de o discutie. Am incercat si varianta calma si cu nervi, tipete, etc......dar nu am nici un rezultat
kudika068684
Postat pe 19 Martie 2010 16:50
Pai, ce altceva ai putea sa mai faci?!
Decat: discutie, discutie si iar discutie! in care sa ii explici sa o lase mai moale, ca nu e chiar asa bla bla bla si ca oricum, daca el s-a schimbat la capitolul asta, tu nu poti chiar asa - sa nu mai aiba pretentia asta absurda.

Eventual sa il iei cu lugu-lugu
Altceva, eu nu vad ce mai poti face.
ice_flower
Postat pe 19 Martie 2010 17:05
TE-AI GANDIT LA EXISTENTA ALTEI FEMEI? POATE PREZENTA EI IN VIATA LUI IL FACE ASA, NU NEAPARAT NERVOS, CI EL FACE PE SUPARATU` SI NEINTELESU` CA SA FIE LASAT IN PACE SI SA-SI VADA DE TREABA LUI.......ESTE O VARIANTA, EU NU VREAU AKM SA BAG FITILE, DAR TRE SA TE GAND SI LA ASTA.....EU AM MAI POSTAT SI LA ALTE TOPICURI, ASA CA STIU CE VORBESC........DE OBICEI REACTIONEAZA ASA CD INTERVINE MONOTONIA, RUTINA, PLICTISUL IN CASNICIE , EL SI-A GASIT ALTCEVA IAR VENITUL ACASA SI TU NU II CREEZI DECAT O STARE DE NERVI SI AGITATIE, SI NU CA II FACI TU CEVA CI CA SE SIMTE VINOVAT PT CEEA CE FACE DAR TOTUSI....................MARE ATENTIE! STIU CE SPUN.................APP, E CUMVA TAUR?
GURI_1981
Postat pe 19 Martie 2010 18:00
Eu asa vad lucrurile:s-a saturat de casnicie,asa fac toti, mai ales daca e vorba de o alta femeie.Sunt doar motive pe care le cauta pentru a te face pe tine sa te simti vinovata pentru lucrurile care nu merg cand de fapt el este vinovatul.Daca a plecat pe drumul asta greu il mai poti aduce inapoi!Bafta
Bulyna
Postat pe 19 Martie 2010 19:36
din cate observ sotul tau a devenit "razboinicul luminii" si nu numai cu tine ci cu toata lumea zici ca are un job nestresant iar schimbarea a intervenit in ultimul timp! Incearca sa aflii ce anume a declansat acest razboi al lui cu toata lumea! Poate fi un sef care-l calca pe coada si nu poate sa-i raspunda cu aceeasi moneda ca sa nu-si piarda jobul, sau mai grav sa nu aiba probleme psihice care s-au acutizat in ultimul timp si tu nu le-ai perceput cu atata acuitate ca acum!
miss_darine
Postat pe 19 Martie 2010 20:09
Sincer, mi se pare ca atitudinea sotului tau este cauzata de anumite probleme nerezolvate pe care le are cu el insusi.Spre exemplu spui ca reproseaza tie si familiei anumite lucruri, poate este din cauza unor frustrari stranse in el, iar acum se elibereaza de unele lucruri nespuse.Oricum cel mai bine este sa va duceti la un psiholog, acel om va ofera solutii reale pt. voi.

Multa bafta!
anca_dragomir_88
Postat pe 19 Martie 2010 20:20
Sa stii ca m-am gandit si eu la existenta altei femei. Dar mi se pare un pic cam imposibil deoarece nu pleaca de acasa, nu petrece noptile prin alte parti, nu imi da nici o banuiala in acest sens. Iar in ceea ce priveste faptul ca are anumite frustrari sau nelinisti...........asta mai degraba poate sa fie problema reala deoarece el a avut o viata destul de chinuita si ciudata din cauza tatalui.............care chiar este un om nebun daca pot spune asa.
kudika068684
Postat pe 20 Martie 2010 09:55

eee daca a avut o viata chinuita din cauza tatalui sau in copilarie ......abia acum se vad si apar problemele .........si singura solutie ...sa vb ca treb sa mearga la un psiholog ........nu e o rusine si nu e grav ca ajungi sa vb cu un psiholog......
mult succes!!!!!
dani_pisi
Postat pe 20 Martie 2010 10:49
De la: kudika068684, la data 2010-03-19 10:56:25Buna,

In primul rand as vrea sa va spun ca este prima data cand scriu pe un astfel de form.

Ma confrunt cu o problema destul de grava as zice eu in casnicia mea. De la un timp, mai exact din vara anului 2009, sotul meu parca a luat-o razna. A inceput sa aiba tot felul de idei fixe de genul: toata lumea isi bate joc de mine, toata lumea ma calca in picioare, nimeni nu ma intelege, toata lumea ma ia de prost. Din aceasta cauza, atat in ceea ce priveste relatia cu familia lui, cu familia mea, cu prietenii nostri, el a inceput sa fie foarte irascibil, nervos, aduce tot timpul reprosuri, acuze, are iesiri verbale violente, practic este de neinteles.

In ceaa ce ma priveste pe mine are cam acelasi comportament: imi reproseaza cele mai mici si mai neinsemnate lucruri, imi reproseaza faptul ca daca eu nu reprosez prietenilor sau familiei anumite lucruri care din punctul lui de vedere ar trebui sa ma deranjeze, asta inseamna ca am o personalitate slaba si ma las calcata in picioare, lucru pe care el nu il poate concepe, am foarte mult de lucru la servici si uneori se aduna destul de multe pe capul meu si se intampla sa mai uit cate ceva si atunci apar iar foarte multe reprosuri si certuri.

Ideea este, ca in ultimul timp stau intr-o permanenta stare de stres si nervi cauzata de comportamentul lui rautacios si razbunator. Practic, oriunde m-as duce, nu ma pot simti in totalitate bine, deoarece trenuie sa imi strice mie si celor din jur dispozitia din cauza certurilor pe care le provoaca.

Am incercat sa discut cu el, sa ii explic ce ma deranjeaza dar raspunsul a fost urmatorul: atata timp cat EL crede ca EL are dreptate, nu se va schimba si nu se va lasa calcat in picioare, si ca eu trebuie sa ma schimb. Dar nu stiu ce anume trebuie sa schimb. Va rog sa imi dati un sfat. Chiar am nevoie.

Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca acum 6 ani cand l-am cunoascut nu era chiar asa. Totul era chiar super. Deci undeva s-a rupt ceva in gandirea lui si in comportament....cred eu....

Va multumesc.




Da, sigur ca potzi schimba ceva pe el, cu altul mai bun .
Cand ti se rup pantofii, ce faci ? nu-i schimbi ?
Cand ti se ofera un produs de calitate si unul ieftin , tu pe care-l alegi ?
Se pare ca in casnicia ta, l-ai ales pe cel ieftin , iar la cel de calitate i-ai intors spatele.

Problemele nu se afla in casnicie, ci in sufletele si creierele celor ce i-au intors spatele, acelui intzelept care l-a invins pe Satana.

L-ai ales pe Baraba in locul lui Isus

Proasta alegere ai facut ...

Dumnezeu si Satana , nu sint personaje istorice, nici basme, nici proprietatzi ale bisericilor

Unul este Lumina Iubirii .... celalalt este partea contrara ....
Acolo unde Lumina Iubirii se stinge, Intunericul Satanei apare, frica se mareste, violentza creste, iar crimele si bautul de singe se petrec , in cinstea satanei....

Din roadele acelui pom, daca vetzi manca, iubirea voastra se va stinge si veti murii.
Decizia insa , va apartzine...

Am trimis o raza de Lumina, din fiintza mea la voi. Si iata fiul meu, acum este pomul interzis din gradina intunericului... Venitzi in raza de Lumina a fiului meu, si setea voastra de singe se va sfarsi ...
denis_3d25
Postat pe 20 Martie 2010 17:38
De la: miss_darine, la data 2010-03-19 20:09:01 Incearca sa aflii ce anume a declansat acest razboi al lui cu toata lumea!


exact asta voiam sa zic si eu. Daca ai discutii cu el, in care spui doar cum te simti TU, nu o sa ai nici un rezultat. Intoarce discutiile catre el. Intreaba-l pe el cum se simte, ce s-a intamplat in vara lui 2009 de s-a schimbat radical. Decat sa spui "Te comporti ca un nebun, ia uite cum ma faci sa ma simt", poti incerca "Tu cum te simti? De ce te simti asa?"... e doar un exemplu, sper ca intelegi ideea. Apoi ai putea sa-i spui, calm, cum te afecteaza noul lui comportament.

Sper sa mearga
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 17:54
De la: denis_3d25, la data 2010-03-20 17:38:23
Da, sigur ca potzi schimba ceva pe el, cu altul mai bun .
Cand ti se rup pantofii, ce faci ? nu-i schimbi ?
Cand ti se ofera un produs de calitate si unul ieftin , tu pe care-l alegi ?
Se pare ca in casnicia ta, l-ai ales pe cel ieftin , iar la cel de calitate i-ai intors spatele.

Problemele nu se afla in casnicie, ci in sufletele si creierele celor ce i-au intors spatele, acelui intzelept care l-a invins pe Satana.

L-ai ales pe Baraba in locul lui Isus

Proasta alegere ai facut ...

Dumnezeu si Satana , nu sint personaje istorice, nici basme, nici proprietatzi ale bisericilor

Unul este Lumina Iubirii .... celalalt este partea contrara ....
Acolo unde Lumina Iubirii se stinge, Intunericul Satanei apare, frica se mareste, violentza creste, iar crimele si bautul de singe se petrec , in cinstea satanei....

Din roadele acelui pom, daca vetzi manca, iubirea voastra se va stinge si veti murii.
Decizia insa , va apartzine...

Am trimis o raza de Lumina, din fiintza mea la voi. Si iata fiul meu, acum este pomul interzis din gradina intunericului... Venitzi in raza de Lumina a fiului meu, si setea voastra de singe se va sfarsi ...



te rog, lasa-mi placerea sa cred ca nu vorbesti serios.
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 17:56
Sant asa de multzi vampiri care ma roaga sa nu le pun oglinda-n fatza, altzii ma roaga sa nu-i ard in lumina adevarului, altzi-mi cer sa-i las sa-mi bea singele... Si ? ce crezi ? Crezi ca ma inchin vointzei lor ?
Raspunsul este DA. chiar si atunci cand va ard pacatele, precum si atunci cand va las sa-mi betzi singele.... intr-un infinit de ipostaze, eu fac voia voastra

Deci ? evident ca-ti las placerea de a crede ce vrei tu... precum si consecintzele credintzei tale, tot tu le vei culege...
denis_3d25
Postat pe 20 Martie 2010 18:24
De la: denis_3d25, la data 2010-03-20 18:24:53Sant asa de multzi vampiri care ma roaga sa nu le pun oglinda-n fatza, altzii ma roaga sa nu-i ard in lumina adevarului, altzi-mi cer sa-i las sa-mi bea singele... Si ? ce crezi ? Crezi ca ma inchin vointzei lor ?
Raspunsul este DA. chiar si atunci cand va ard pacatele, precum si atunci cand va las sa-mi betzi singele.... intr-un infinit de ipostaze, eu fac voia voastra

Deci ? evident ca-ti las placerea de a crede ce vrei tu... precum si consecintzele credintzei tale, tot tu le vei culege...

a iesit soarele! ah, ard!!!
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 18:32
mda, tu arzi, altzii se bucura , si ce-i cu asta ? Crezi ca esti singura fiintza careia i se intampla ceva ? Te consideri singura importanta ?
Toata lupta voastra din iad, se da pt Tronul din varful piramidei . VIP

Care e diferentza intre un vampir (VIP) din clasa muncitoare si un vampir de pe tron ?
R: Cel de pe tron, bea singele din cupa de aur
Bine vampirel, ardere placuta-ti doresc ...
denis_3d25
Postat pe 21 Martie 2010 16:45
Da ms. Am inteles perfect ideea.
A......si apropo.......i-as ruga pe unii dintre cei care mi-au raspuns sa nu o mai faca daca nu au ceva importante de zis si daca o fac doar din lipsa de ocupatie.....si sa incerce sa nu mai spuna atatea prostii pe minut.
kudika068684
Postat pe 22 Martie 2010 08:59
Decat sa asculti sfaturile noastre, mai bine te duci si discuti cu un psiholog, Stiu ca la noi exista mentalitatea"aah daca ma duc la un psiholog oamenii o sa creada ca sunt nebun".In primul rand te ajuta si pe tine dar si pe sotul tau, daca spui ca a avut probleme cu tatal lui este clar ca ai indentificat problema, acum nu iti mai ramane decat sa-l ajuti sa treaca aceasta situatie dificila.Sa nu lasi sa treaca totul de la sine, pentru ca aceste probleme vor reveni daca nu le tratezi.
Cat despre vampiri, cunosc un doctor bun de spitalul Bagdasar-Arseni daca te intereseaza?

Bafta!
anca_dragomir_88
Postat pe 22 Martie 2010 10:59
WTF
Micael
Postat pe 29 Martie 2010 14:32
Cum naiba s-a ajuns la discutii despre vampiri, intr-un topic legat de probleme familiale?! Ati innebunit cu totii, de cand cu Twilight...
Micael
Postat pe 29 Martie 2010 14:35
De la: Micael, la data 2010-03-29 14:32:17WTF


subscriu... ce treaba au vampirii?
taiko_delia
Postat pe 29 Martie 2010 14:42
De la: denis_3d25, la data 2010-03-21 16:45:21 mda, tu arzi, altzii se bucura , si ce-i cu asta ? Crezi ca esti singura fiintza careia i se intampla ceva ? Te consideri singura importanta ?
Toata lupta voastra din iad, se da pt Tronul din varful piramidei . VIP

Care e diferentza intre un vampir (VIP) din clasa muncitoare si un vampir de pe tron ?
R: Cel de pe tron, bea singele din cupa de aur
Bine vampirel, ardere placuta-ti doresc ...


][img]http://dl4.glitter-graphics.net/pub/1357/1357894w9i114i0wj.gif[/img][/url]
taiko_delia
Postat pe 29 Martie 2010 14:43
Poate ar fi bine sa pleci undeva timp de doua saptamani , te linistesti si poate o sa-ti duca dorul...
alina02
Postat pe 29 Martie 2010 16:55
Buna,
Imi pare rau de situatia prin care treci dar nu te poate ajuta nimeni,doar tu trebuie sa incerci sa ai o discutie cu el,sa intelegi de unde comportamentul asta si sa gasesti o solutie.Nu poti sta mereu in stres doar pentru ca il iubesti.....trebuie sa aflii ce il determina sa se comporte asa si sa inteleaga ca nu face nimic bun intorcand pe toata lumea impotriva lui.Daca problema este mult mai mare si nu este vorba de ''o alta femeie '' atunci puteti consulta si un psiholog.Trebuie sa cauti o modalitate sa aflii de ce se poarta asa si sa ii explici ca iti face rau.Fii tare ....sunt sigura ca veti ajunge la un numitor comun.
sdv
Postat pe 29 Martie 2010 17:11
sincera sa fiu asculta de parerea cu psihologu ca nu e rau si eu am probleme cu sotu si noua ne lipseste conversatia dar nu asa rau imi pare rau ca esti in asa situatie si sa te desparti acuma e greu ca am inteles ca sunteti cam de sase ani impreuna poate aveti si copiii nu stiu dar daca nu vrea sa mearga fa u tot posibilu si aratai ca sa scimbat incearca si fii si u la fel ca el ii reprosezi si u lui ce iti zice el si pe urma vezi cum reactioneaza si daca nui convine spunei ca asa arata el cand se supara aceleasi gesturi le face si intreabal daca ii place nus sigur daca ai inteles ce am vrut sati spun sper ca am fost destul de explicita ai grija de u si mult noroc in viata
diana_camelia
Postat pe 29 Martie 2010 20:05
frate ce legatura are satana in povestea asta ca eu chiar nu inteleg
diana_camelia
Postat pe 29 Martie 2010 20:06
Incearca o discutie cu un psiholog,nu este o rusine sa mergi la psiholog.,Multa bafta!
cami_goanga10
Postat pe 29 Martie 2010 20:54

Problema ta e mai complicata , e posibil sa fie mai multe variante eu ti le expun pe cele care le intuiesc eu , ordinea este aleatorie.
1. poate are pe cine care il agita , poti fii mai atenta la lucrul asta.
2. poate trece printr-o criza din cauza stresului din ultima vreme si atunci trebuie sa va mai relaxati.
3.cum stati cu credinta ? e postul pastelui , saptamana mare ai mers la preot , la biserica sa te rogi ? de cand nu ai mai facut aghiasma la casa , eu iti recomand sa-ti faci anual in postul pastelui , ptr linistea ta , nu te ajunge mai mult de 50 ron , nu de alta dar mai sunt si persoane care se ocupa cu lucruri necurate si nu stii ce va poate face.Ar fii bine sa o apuci pe calea religiei.


1.
banalulanonim
Postat pe 30 Martie 2010 10:06
Multumesc inca o data pentru raspunsuri. Am avut o discutie cu el si de atunci lucrurile s-au mai calmat. Ne merge bine acum. Sper sa si dureze. Totusi nu vreau sa renunt la ideea cu psihologul pentru ca imi este frica de o recidiva. Si ideea cu biserica mi se pare iarasi o idee buna. Multumesc pentru sfaturi si Paste Fericit!
kudika068684
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna seara 6 De la: miss_darine 21 Decembrie 2009 17:12
Cum pot sa imi ajut o prietena? 31 De la: dusmanu_lu_Celina 21 Noiembrie 2010 10:22
am 14 ani si lam iubit 6 105 De la: Borntobewild 22 Martie 2010 17:57
Realitate cruda!31 mai,cea mai nefericita zi din viata mea! 9 De la: steffy91 26 Octombrie 2011 12:22
Indiferența se trateazã cu indiferențã? 2 De la: kudika_971476 23 Iulie 2014 07:11