Setari Cookie-uri

Dezamagire, incorectitudine....cum ma sfatuti sa fac?

crezi ca are dupa cine sa-mi para rau?...imi pare rau dupa visele construite impreuna...... dupa faptul ca tin la o persoana care nu merita......dar daca m-ar cauta l-ash intreba "spune-mi un lucrur pt care ar trebui sa te respect....doar unul singur daca gaseshti":)).......dar nici macar atat...... nu-mi creez situatii ipotetice.....vreau sa treaca timpul.....
masline
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:31
eeeh......dupa cate spui ca tu nu ai mai avut situatzii similare cu mesaje primite de la fani necunoscutzi ,cred ca cel care ti le trimite si te beep'uieshite este EL cu sigurantza !! dar cunoscandu-ti reactiile "acide" vrea sa tatoneze terenul probabil, sa vada in ce ape te scalzi!!

intrebandu-te intr-unul din mesaje daca ai prieten....indirect din raspunsul dat de tine ,va sti daca ai renuntzat sau nu la el!!

asa ca .... joaca-te si tu ....sau mai exista o posibilitate....acel nr. de tel. sa fie al celei cu care s-a impacat ,sa fi aflat ca a avut o relatzie cu altcineva (poate chiar el sa-i fi confirmat) ,si ea , acum fara stirea lui ...poate incerca sa afle cate ceva ...cu aceasta stratagema!! nu exclude aceasta posibilitate,asa ca ai grija ce raspunzi!!
kudika132368
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:14
Ai gresit ptr. ca ai fost prea credula.Trebuia sal verifici mai bine.Dar asta e pe viitor sa sa fii mai atenta de cine te indragostesti ptr. a nu suferi iarasi.El e un nesimtit, ca tea mintit, tot timpul si consider ca nu mai merita atentia ta.Asadar trateazal cu raceala si de te implora sa te intorci la el sa no mai faci.Ptr. ca lupul paru- si schimba da naravul ba.
kudika098645
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:34
poi as vrea sa tratez cu raceala toata situatia.....dar inca nu mi-e indiferenta............ si mi-e foarte greu...
masline
Postat pe 9 Aprilie 2010 11:04
De la: zambet88, la data 2010-04-08 22:31:27crezi ca are dupa cine sa-mi para rau?...imi pare rau dupa visele construite impreuna...... dupa faptul ca tin la o persoana care nu merita......dar daca m-ar cauta l-ash intreba "spune-mi un lucrur pt care ar trebui sa te respect....doar unul singur daca gaseshti":)).......dar nici macar atat...... nu-mi creez situatii ipotetice.....vreau sa treaca timpul.....
e posibil sa-ti para rau ca l-ai pierdut pana te gandesti mereu la el..sau daca ai simtit sentimente fata de el...
kudika029282
Postat pe 9 Aprilie 2010 16:55
Da o sa-ti vina greu la inceput, dar il vei uita cu o noua iubire, si ai grija sa nu suferi iar.
kudika098645
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:15
eu imi doresc doar sa uit...nu sa gasesc alta...pt ca la un moment dat ma va face si acea persoana sa sufar..... sper sa treaca timpul..... si saptamana viitoare va fi de foc..... mai ales inceputul.........
masline
Postat pe 10 Aprilie 2010 10:30
cel mai bun mod de a trece peste asa ceva este sa iti ocupi viata cu altele...gaseste-ti ocupatii...concentreaza-te pe facultate sau pe ocupatiile tale cotidiene.iesi cu prietenii,simte-te bine...fa ceea ce iti place.eu iti spun in cunostinta de cauza pt ca am trecut exact prin ce treci tu anul trecut si mi-a fost f greu la inceput pt ca am iubit-o sincer dar am reusit sa trec peste si sa las in urma gustul amar din dezamagirea unei iubiri pe care am incercat sa o cladesc in ciuda obstacolelor(distanta,religia si nationalitatea diferita,diferenta de caracter,diferenta de varsta,etc).din pacate pot spune ca am ajuns sa am experienta in a face fatza dezamagirilor.oamenii sunt croitzi sa ii dezamageasca pe cei care tin la ei asta pentru ca de cele mai multe ori o persoana se implica mult mai mult in relatie decat cealalta si de aici si asteptarile mari la care spera in schimb..asteptari ce raman neindeplinite.asta e o lege nescrisa a societatii de azi.intrebarea este ce avem de facut..sa ne integram in marea masa a celor care trateaza superficial astfel de lucruri pt a nu mai suferii sau sa ramanem la fel in speranta ca putem gasii persoana care sa ni se potriveasca?
razz
Postat pe 10 Aprilie 2010 17:09
superficiala nu am sa pot fi.... niciodata...ca nu m-as repsecta pe mine...pt ca imi place sa fiu tratata exact asa cum tratez eu cealalta persoana....asta nu insemna ca nu pot fi la fel de bine fericita singura...la un moment dat...:|
masline
Postat pe 10 Aprilie 2010 17:12
e bine daca esti asa..intradevar acele persoane care trateaza pe altii cu superficialitate nu se respecta in primul rand pe ei insisi.dar uite ca de multe ori corectitudinea si onoarea nu prea merg mana in mana cu fericirea din pacate.imi spunea un prieten mai demult ca s-a saturat de viata asta ca a avut parte de multe dezamagiri si ca vrea sa se schimbe sa fie mai al naibii numai ca sa nu mai sufere..l-am inteles pt ca si eu aveam momente de confuzie dinasta dar l-am sfatuit sa nu isi schimbe niciodata felul de a fii pentru ca daca ar face asta apoi ar risca sa dea exact de persoanele pe care el doreste sa le evite.cel mai bine e sa mergi pe calea pe care o crezi ca e cea corecta si chiar daca rasplata intarzie sa apara un timp ea cu siguranta va iesii in cale mai devreme sau mai tarziu.
desigur,putem fii fericiti si singuri,in primul rand noi insine trebuie sa fim in stare sa ne facem viata placuta apoi altcineva,dar natura omului nu este aceea de a ramane celibatar,mai devreme sau mai tarziu fiecare vrea sa aiba pe cineva alaturi in calatoria asta pe care o numim viatza.
razz
Postat pe 10 Aprilie 2010 18:53
decat cu din astia.....mai bine sigura.....nu-s o persoana care sa se multumeasca cu putin... putina atentie... sentimente putine, putin respect.........
masline
Postat pe 10 Aprilie 2010 22:28
buna!
inca mai primesti apeluri si SMS-uri de la acel "fan" necunoscut?? sau au incetat??
kudika132368
Postat pe 11 Aprilie 2010 07:47
nu...nu mai primesc.....am reushit de pe alt nr sa vb putin cu acea persoana...si sigur nu e el.... poate un amic...oricum i-am taiat-o scurt acelui tip......ideea e ca au sunat si alte persoane pt mine....si de fiecare data tipul ala s-a prezentat altcineva... ba andrei, ba traian, ba bogdan.........copilarii
masline
Postat pe 11 Aprilie 2010 08:44
mdaa.......probabil copilarii !
stiu ca ti-e greu..si nu te potzi detasha inca .....dar potzi cat de cat sa-ti reintri putzin in normal??
sau daca te ajuta cu ceva.....mai vorbeste-mi despre ce a fost ....spune -mi mai multe,poate te ajuta sa te eliberezi mai usor si mai repede de povara, ca sa potzi trece mai repede peste......

stiu eu?? ...sfaturile cred ca acum iti sant de prisos.... oricum toata lumea nu iti va spune decat sa uitzi si sa treci mai departe...dar numai tu stii ca asta nu este atat de usor ....e usor de spus dar cand trebuie sa o faci...mai ales cand ai inima sfaramata ,mai greu....poate te ajuta daca vorbesti.....
kudika132368
Postat pe 11 Aprilie 2010 09:46
e normal sa ai asteptari pe masura a ceea ce stii ca poti tu oferii unei persoane.si da...decat cu o persoana care nu te iubeste sincer si nu te respecta mai bine stai singura.iar alta data fii mai atenta cum alegi,acorda f multa atentie caracterului persoanei...nu te lasa orbita de frumusete,farmec si carisma sau orice alt aspect de suprafatza.
razz
Postat pe 11 Aprilie 2010 10:45
sunt o persoana puternica...... trec peste.. nu e problema...sunt dezamagita de mine...si nu ma invinovatesc de ceva....sau consider ca am gresit.....doar ca aveam un echilibru incredibil inainte.....si aceasta persoana m-a facut sa visez...... ma doare faptul ca stiam amndoi in ce ne bagam si era atat de ok sa simti acea siguranta si dorinta de a fi totul bine.....de fapt ma doare ca l-am numit eu pe el o persoana foarte importanta pt mine iar acum relaizez ca nush...... peste 2-3 sapt nici nu o sa-si mai aduca aminte de mine....adik el isi dorea o relatie.... si eu am vrut sa i-o ofer...si acum realizez ca nici macar o Țcombinatie Ț nu am fost....si ma doare pt ca e lipsa de respect..... e o diferenta intre cum voiam eu sa fiu vazuta si cum mi-a arata el ca sunt vazuta si cu eram de fapt in realitate....... asta ma doare....dar trece...el ca persoana nu merita nimic....mi-am calcat peste orgoliu si i-am lasat un offline...Ț mi-ai cerut 3 lucruri de care nu aveai nevoie si as da orice sa le am inapoi..... Ț atat....nu asteptam mare lucru inapoi..... dar m-a durut ca nu a raspuns , pe de alta parte mi-a demonstrat inca o data cat de....nesemnificativa am fost...asta e....o sa i se intoarca lui....cu domnitza lui de 19 ani....care o va avea alaturi toata viata:))
masline
Postat pe 11 Aprilie 2010 10:53
@razz....toti prietenii se amuzau putin de mine cand ma vedeau cu asta...ca spuneau ca nu e de "nasul meu"....ca e putin plinutz...ca e dor cu 5 cm mai inalt ca mine... chestii de astea fizice care inainte contau pt mine...si lor le era greu sa creaca ca eu........"cu pretentiile mele"stau cu asta....doar cei apropiati intelegeau ca in sfrasit am gasit o persoana cu: un comportament, un caracter, o educatie.....care sa ma multumeasca.... pt ca lucrurile astea fizice trec........chiar fac [parte din categoria aia de persoane pt care conteaza sufletul omului.... se pare ca a jucat teatru...sau nu mai conteaza....ii respect sentimentele fata de acea persoana... la un moment dat mi-a spus "vai ca totiprietenii tai se iau de tine ca tu frumoasa, desteapta, la facultate, arati bine,... fata de bani gata stai cu unul ca mine"si m-a deranjat, si i-am explicat ca stau cu el pt ceea ce este el ca persoana , nu pt ce are, cum arata...si mereu avem grija sa nu se simta oarecum inferior, pt ca nu era.... dar nah....eu stiu ca nu am gresit....cand am ales pt ca am urmarit bine..era vb de sentimentele mele in joc... acum is constienta ca iar am ales bine.....;) ca nu voi mai avea nici o treaba cu el.......
masline
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:01
De la: zambet88, la data 2010-04-11 11:01:24@razz....toti prietenii se amuzau putin de mine cand ma vedeau cu asta...ca spuneau ca nu e de "nasul meu"....ca e putin plinutz...ca e dor cu 5 cm mai inalt ca mine... chestii de astea fizice care inainte contau pt mine...si lor le era greu sa creaca ca eu........"cu pretentiile mele"stau cu asta....doar cei apropiati intelegeau ca in sfrasit am gasit o persoana cu: un comportament, un caracter, o educatie.....care sa ma multumeasca.... pt ca lucrurile astea fizice trec........chiar fac [parte din categoria aia de persoane pt care conteaza sufletul omului.... se pare ca a jucat teatru...sau nu mai conteaza....ii respect sentimentele fata de acea persoana... la un moment dat mi-a spus "vai ca totiprietenii tai se iau de tine ca tu frumoasa, desteapta, la facultate, arati bine,... fata de bani gata stai cu unul ca mine"si m-a deranjat, si i-am explicat ca stau cu el pt ceea ce este el ca persoana , nu pt ce are, cum arata...si mereu avem grija sa nu se simta oarecum inferior, pt ca nu era.... dar nah....eu stiu ca nu am gresit....cand am ales pt ca am urmarit bine..era vb de sentimentele mele in joc... acum is constienta ca iar am ales bine.....;) ca nu voi mai avea nici o treaba cu el.......
se vede ca inca il mai iubesti pe fostul nu il mai poti uita atunci mai bine intoarce-te la el daca asa simti....
kudika029282
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:33
unde sa ma intorc? la cine? pt ce? nici nu e post disponibil macar :)
masline
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:52
zambet88....din cate am intzeles, esti o persoana puternica si asta ma bucura!!nu stiu ce varsta ai dar oricum banuiesc ca esti tanara si inca la inceputul vietzii ...si daca ai vointza sa te redresezi si sa invetzi ceva din aceasta poveste fara HAPPY END ,vei putea si de acum incolo sa treci peste obstacolele care cu sigurantza vor mai aparea , nu neaparat numai cand va fi vorba de o relatzie ci chiar si in cu totul alte imprejurari.

Numai sa ai grija cu "partea ta acida"....sa nu devii nici prea "acida" cazand in alta extrema , ca nici asa nu e bine ,duce la singuratate , atunci oamenii te vor ocoli!

Revino la acel echilibru incredibil , si pentru ca ai avut o experientza neplacuta( alegand persoana nepotrivita) , din care cred ca ai tras ceva invatzaminte, data viitoare vei fi mai judecata stiind mai multe din CUM,CAT si CE ar trebui sa oferi!!

Si...cred ca la offline nu ti-a raspuns pt. ca daca mai are un gram de bun simtz ramas pe undeva probabil ca ' i este rusine .... stie foarte bine ce a facut si daca se autocaracterizeaza sau se confrunta cu el insusi ar putea sa-si dea un calificativ singur! ce ar fi putut sa-ti raspunda....sa-ti spuna poate doar ca 'i pare rau de tot ce s-a intamplat ,ca e un iresponsabil ,si ca ceea ce ti-a luat nu-ti mai poate inapoia !

Si sa stii ca in viatza totul este ca un boomerang ..."ce dai , aia primesti" ! Nimic nu ramane la voia intamplarii !!
Dar te-ai gandit vreodata ca poate simtindu-se inferior ,chiar daca tu i-ai spus ca nu este asa, sa fi vrut sa-ti arate ca "aciditatea" ta in cazul lui nu este valabila si ca esti la fel ca toate celelalte.....daca te incanta putin cu ce vrei sa auzi vei ceda pana la urma !! si...ti-a aratat ca nu esti cu nimic mai deosebita ...precum ai vrea tu sa lasi sa se vada!!
sau poate ai fost doar o joaca din plictiseala ...si daca tot nu avea ce face a vrut sa vada pana unde poate ajunge....adica daca tot a intrat in hora de ce sa nu joace??
Oricum am lua-o , cum a procedat ......este foarte urat!! si nu lasa se vada decat un individ cu un caracter fatzarnic si josnic!
Acum doare...stiu ....dar ai sa vezi ca viatza il va aduce intr-o conjuncutura cand inevitabilul se va produce ....si va avea nevoie de tine!!
kudika132368
Postat pe 12 Aprilie 2010 15:05
poi ideea e ca eu nu am fost acida fata de el si nu l-am tratat ca pe toti ceilalti stresanti care aveau chef de combinatii...si a observat chestia asta....am lasat orgoliul la o parte, pt ca asha mi se parea normal.... nu ar fi avut cum sa-mi demonstreze asta...pt ca pana la umra sunt ca celelalte fete.... diferenta a constat di partea mea in seriozitatea care i-am acordat-o....si incredere si faptul ca l-am tratat diferit;)
masline
Postat pe 12 Aprilie 2010 15:18
nu m-am referit la faptul ca ai fi fost "acida" cu el ..nu, nicidecum! stiindu-ti faima poate cine stie...!
a vrut sa arate ca se pot face "combinatzii" si cu tine, fata care cade mai greu .......si sa-ti strice imaginea!!

dar ma rog ,probabil ca tu stii mai bine!

esentzialul este sa treci peste orice ar fi fost....ca oricum nu a fost ceva constructiv a fost ceva distructiv!

kudika132368
Postat pe 12 Aprilie 2010 18:08
De la: kudika132368, la data 2010-04-12 18:08:42nu m-am referit la faptul ca ai fi fost "acida" cu el ..nu, nicidecum! stiindu-ti faima poate cine stie...!
a vrut sa arate ca se pot face "combinatzii" si cu tine, fata care cade mai greu .......si sa-ti strice imaginea!!

dar ma rog ,probabil ca tu stii mai bine!

esentzialul este sa treci peste orice ar fi fost....ca oricum nu a fost ceva constructiv a fost ceva distructiv!

mai duduie iar te bagi in seama si aici.....
kudika029282
Postat pe 12 Aprilie 2010 18:20
de multe ori am impresia ca nu merita sa fii sincer,sincera
am simtit-o pe pielea mea ,
ma gandesc serios daca nu este mai bine sa te prefaci ca daca esti sincer esti luat de fraier,fraiera.
asa ca draga mea uita-l pe acel baiat nu te-a meritat iar relatia lui cu fosta va scartii cat de curand,ce nu merge d la inceput nu va merge nici mai tarziu
aditza1970
Postat pe 12 Aprilie 2010 18:31
Daca tot spui ca esti sigura ca nu mai ai nici o treaba cu el, nu te mai gandi si daca cumva te trezesti ca te abordeaza vreodata, in vreun fel, reactioneaza distant total; ca si cum nu ai nici o treaba cu problema, mirata total, ca si cum nu intelegi ce se intampla, iti aduci aminte vag ca-l cunosti dar nu mai ai nici o treaba cu asa ceva. Raspunde distant total si intoarce spatele brusc si rapid si gata. Dar totusi intr-o nesimtire totala, distant, superficial, mirata si gata. E f. posibil ca sa fie un individ superficial total, care de fapt nu are personalitate clara, nu stie ce cauta, s-a fortat cu tine sa fie cum a invatat in societate dar nu era in stare sa mearga mai departe si a cedat urgent. Marionete. Reactioneaza si tu ca un computer, ca suntem la epoca computerelor. Uita-te la ANGELA MERCKEL cum se comporta, strict la obiect.
ema_rice
Postat pe 12 Aprilie 2010 19:52
is sigura ca nu vreau sa mai am nici o treaba cu el... asta nu insemna ca daca a trecut o satamana ...gata am uitata totul:-s
masline
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:40
Dar tie ti-e clar de ce ai inceput o relatie cu el? Pana la urma tu ai facultate si el nu, tu ai situatie si el nu si a vrut sa-l duci in spate ca n-am inteles? Daca o sa cunosti vreodata si oameni superiori o sa te distantezi si o sa te gandesti la el si relatia cu el ca la o poveste a altora. Problema e sa gasesti medii cu putinii oameni din Romania de la care se poate pretinde ceva, implicati in meseria lor, care se ocupa de lucruri importante. Gaseste locurile legate de meseria ta sau de diverse hobbyuri unde se stie ca sunt si oameni laudati. In ce oras stai, unde ai facut facultatea?
ema_rice
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:35
si eu am facultate,studiez in iasi, si el e la facultate, si situatiile materiale sunt aproximativ egale...nu ar fi trebuit sa fie astea impedimente...niciunul nu statea pe spatele altuia....
masline
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:53
IASIul e stiut de oras important care a tot dat oameni de valoare; si acum se scriu carti importante in diverse domenii acolo. Stiu ca sunt asociatii ale oamenilor din diverse domenii...etc. Vezi ce te intereseaza, care sunt locurile laudate legat de ce vrei tu, oameni si medii considerate superioare, du-te in asemenea locuri, implica-te in ceva important care sa insemne ceva pentru tine; studiaza oamenii de la distanta si vezi cand gasesti ce ai nevoie. Daca vrei scrii in ce domeniu ai studiile. Dar oricum orice om are si hobbyuri si poti sa te invarti in multe domenii, fiecare cu lucrurile importante si aria poate fi f. larga. Poti sa ajungi sa ai legatura si cu strainatatea.
ema_rice
Postat pe 13 Aprilie 2010 00:21
stiu, sunt implicata in diverse activitati legate de specializarea mea, pana la urma e vb de viitorul meu si el este cel mai important, dar oricat de ocupata as fi nu am cum sa-mi schimb peste noapte starea si sa ma trezesc maine ca si cum nimic nu s-a intamplat
masline
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce sa mai iubim daca sufletele noastre vor fi sfaramate? 32 De la: kudika006109 30 Mai 2009 09:45
Ce sa fac sa-l uit mai repede? 31 De la: DiavolytaTa 13 Aprilie 2009 21:42
vr sa imi ucid soacraaaa!!!!!!!! 2127 De la: raisa11 22 Februarie 2013 16:27
oare chiar sa jucat cu mn ? 24 De la: kudika169559 19 Martie 2011 16:09
Ma simt singura 37 De la: kudika143360 2 Septembrie 2011 16:48