Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

Eu sunt bine...si sunt de aceeasi parere cu tine...n-a fost corect intrand intr-o alta relatie, fara sa isi clarifice sentimentele...
Eu incep sa ma vindec...mai am momente cand ma gandesc la el, la ce a fost...dar ma simt muuult mai bine, incepe sa nu mai doara, l-am sters din lista de mess, din telefon nu(pentru ca din nefericire inca ii mai stiu nr pe derost )...si merg inainte...cum ai spus tu, chiar am invatat ceva din asta...
dar tu? esti ok?
AndM
Postat pe 10 August 2010 15:02
Eu nu...eu sunt distrusa.
Dupa 1 an jumatate mi-a spus ca nu ma mai iubeste de pe o sapt pe alta si ca vrea sa inceapa o relatie cu altcineva. NICIODATA nu l-as fi vazut in stare de asa ceva.
Inca ma trezesc dimineata si imi doresc sa fi fost totul un cosmar.
Au trecut 8 zile de cand mi-a spus ca totul s-a terminat si parca ar fi fost 8 luni. Dupa aceea i-am spus ca nu o sa mai auda niciodata de mine. Nu m-am putut tine de cuvant. Ieri am sunat. Nu a raspuns...I-am dat un mesaj in care i-am spus ca mor de durere. Nu a raspuns.
Mi-a dat delete. Parca nu am fost niciodata.
Si crede-ma ca ne-am iubit. Stiu sigur ca si el ma iubea dar ...am gresit amandoi si el nu a vrut sa mai lupte. NU A MAI VRUT! sau de fapt...nu stiu...nu stiuu sigur ce s-a intamplat. De ce mi-a facut asta...
Eu nici macar nu am reusit sa accept. Inca mai sper sa ma trezesc dimineata si el sa fie langa mine, sa imi spuna ce totul e bine.
Cand am citit primul tau post de pe sb asta mi-au dat lacrimile. Si mie...tot imi aminteste de el...TOT. Nici la munca nu ma pot duce fara sa vad ceva ce imi aminteste de el. Si imi pun tot felul de intrebari la care nu am un raspuns...L-am sters din telefon (de ce nu stiu...imi era lene sa reeditez din "S Iub" in "S" ca nr oricum il stiu asa cum imi stiu numele)
La el nu a fost nici o fosta...eu am fost cea mai importanta relatie a lui de cativa ani incoace (cel putin asa stiu eu) dar nu a mai vrut si stiu ca eu nu o sa incetez niciodata sa il iubesc si nu o sa mai fiu aceeasi.
Acum sunt pierduta. Imi tot doresc sa nu mai am lacrimi ca sa arat si eu ca un om normal. sa nu mai am ochii aia umflati. Si nu stiu...sa incerc sa supravietuiesc pt ca o parte din mine vrea sa nu mai fiu.

ploidevise
Postat pe 10 August 2010 16:14
Durerea prin care treci dupa o despartire este iminenta...si este una dintre cele mai grele incercari prin care trece o femeie...dar bineinteles se poate si mai rau...
Si totodata, exista si o parte buna...vei rade, dar asa e: ramai tu cu tine...dupa o perioada in care ai impartit totul la doi, acum ramai doar tu...si realizezi ca pentru tine cea mai draga fiinta trebuie sa fii tot TU! Acum, ca esti singura, priveste spre inainte, nu te uita in urma. Inchide capitolul si da pagina. E normal sa plangi, sa suferi...dar in masura in care sa te descarci. Si ca sa compensezi, rasfata-te! Eu ajunsesem sa intru in florarie si sa imi cumpar singura flori...Ma vedea mama si era foarte fericita: vai ce buchet frumos ai primit...si eu : daaaa asa e!
de ce imi cumparam flori? pentru ca merit sa le am! iesi in oras, reinnoada vechi prieteni, cauta-ti alti prieteni noi, uita-te la filme, munceste, invata! fa orice depinde de tine. Nu esti pierduta! oamenii vin si pleaca,, dar singura care sta 24/24 cu tine esti tu! de aceea ai datoria de a avea grija de propria-ti persoana! fericirea nu e o permanenta, iar in momentele de restriste, ne regasim pe noi insine si ne unim fortele cu alter-ego-ul nostru neglijat ca sa mergem inainte!
Nu esti pierduta...mi-e greu sa cred ca nu ai un drum propriu de urmat. daca ti-ai canalizat toata viata in jurul lui, e o greseala foarte mare. dar traseul pe care il urmezi tu fie il ai deja, fie construieste-l de acum...viata merge inainte si timpul nu se opreste pentru nimic in lume! Eu am avut o perioada in care am continuat din inertie, nu gaseam niciun rost, nu ma mai incanta niciun scop...am sperat ca o nebuna la "promisul maine" care am crezut ca imi va aduce un zambet. Timpul a trecut si uite ca acum pot sa zambesc, sa ma bucur, sa traiesc linistita si sa las in urma o iubire mare...
Aunca partea din tine care "nu mai vrea", regenereaza-te si mergi inainte! Stiu ca poti! Purtam cu noi o forta imensa care ne da curajul sa trece peste. Adun-o (caci acum e disipata), canalizeaz-o si foloseste-o!
AndM
Postat pe 10 August 2010 17:18
inca nu ma simt pregatita sa ma rasfat, sa simt ca merit ceva...sa traiesc Am mare noroc ca am o gramada de prieteni langa mine pe care trebuie sa recunosc (cu rusine) ca pe parcusul relatiei cu el i-am neglijat. Acum incearca si ei sa ma inteleaga...pe rand...sa ma asculte...sa ma suporte cu lacrimi in ochi si mereu ursuza.
Sunt departe de familie, ai mei imi lipsesc.
Nu ti-am spus ca relatia dintre noi a fost la distanta. El loc in aceeasi localitate cu ai mei, eu in bucuresti. Imi doresc enorm sa ma duc la ai mei dar mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca in autogara nu va mai fi el sa ma astepte. Numai gandul asta ma strapunge ca o sageata in inima.
Ma duceam fff des inainte. Cel putin de doua ori pe luna plus concedii de toate felurile si zile libere. Numai din cauza faptului ca stiu ca el nu mai e acolo sa ma astepte sau sa ma conduca la autogara...sa ii vad privirea aia trista...ca am plecat, sa primesc dupa aia mesaj de la el ca sufletul lui a plecat cu mine...numai de aceea , nu am puterea sa ma duc.
Oricum tot orasul ala imi aduce aminte de el.
Adevarul e ca spre sfarsitul relatiei el devenise centrul universului meu si acum...mi-e greu sa o iau de la capat. Toate planurile mele erau legate de el. Imi doream sa ma mut cu el acolo. Imi place enorm acolo...Imi doream sa traiesc o viata linistita (mai ales ca mie in Bucuresti nu imi place) dar...toate visele si planurile mi le-a spulberat.
deci probabil de aceea sunt atat de dezorientata...pt ca intradevar viata mea nu va mai fi la fel oricum as face. Aici, sa fiu sincera, ma simt ca in capcana si nu ma simt "acasa".
ploidevise
Postat pe 10 August 2010 21:05
De la: ianna05, la data 2010-08-10 16:14:01Eu nu...eu sunt distrusa.
Dupa 1 an jumatate mi-a spus ca nu ma mai iubeste de pe o sapt pe alta si ca vrea sa inceapa o relatie cu altcineva. NICIODATA nu l-as fi vazut in stare de asa ceva.
Inca ma trezesc dimineata si imi doresc sa fi fost totul un cosmar.
Au trecut 8 zile de cand mi-a spus ca totul s-a terminat si parca ar fi fost 8 luni. Dupa aceea i-am spus ca nu o sa mai auda niciodata de mine. Nu m-am putut tine de cuvant. Ieri am sunat. Nu a raspuns...I-am dat un mesaj in care i-am spus ca mor de durere. Nu a raspuns.
Mi-a dat delete. Parca nu am fost niciodata.
Si crede-ma ca ne-am iubit. Stiu sigur ca si el ma iubea dar ...am gresit amandoi si el nu a vrut sa mai lupte. NU A MAI VRUT! sau de fapt...nu stiu...nu stiuu sigur ce s-a intamplat. De ce mi-a facut asta...
Eu nici macar nu am reusit sa accept. Inca mai sper sa ma trezesc dimineata si el sa fie langa mine, sa imi spuna ce totul e bine.
Cand am citit primul tau post de pe sb asta mi-au dat lacrimile. Si mie...tot imi aminteste de el...TOT. Nici la munca nu ma pot duce fara sa vad ceva ce imi aminteste de el. Si imi pun tot felul de intrebari la care nu am un raspuns...L-am sters din telefon (de ce nu stiu...imi era lene sa reeditez din "S Iub" in "S" ca nr oricum il stiu asa cum imi stiu numele) Mi-au dat lacrimile citindu-ti povestea...Si eu am....patit la fel....In final am renuntat dar....inca nu sunt sigura...N-am sa pot intelege de ce n-a avut curajul sa lupte pentru relatia noastra!/.....Si eu mai sper...Ce? Nu stiu nici eu....Nu am crezut niciodata ca-mi va patrunde in suflet atat de adanc si ca oricat as incerca, sa nu-l pot scoate de-acolo!.... Incerc sa fiu tare, sa fiu puternica asa cum mi-a cerut candeva....Si sa am rabdare....Mai cred ca....in viata am trecut prin multe furtuni si ...nu m-a doborat niciuna!Vreau sa cred ca...nici asta nu ma va dobora! Sper sa-ti fie bine si sareusesti sa invingi! Timpul vindeca toate ranile dar...raman cicatricile......
Acum sunt pierduta. Imi tot doresc sa nu mai am lacrimi ca sa arat si eu ca un om normal. sa nu mai am ochii aia umflati. Si nu stiu...sa incerc sa supravietuiesc pt ca o parte din mine vrea sa nu mai fiu.

avallon
Postat pe 10 August 2010 23:24
Lasa-ti atunci o perioada de respiro...dar continua sa speri! eu aveam despre mine o imagine foarte clara: ma vedeam in mijlocul oceanului. Simteam ca, despartindu-ma, m-am aruncat in apa si ca am lasat in urma o plaja (care a fost relatia noastra) si unde se afla el. Si trezindu-ma ca inot, inot si nu gasesc niciun mijloc de salvare am privit in urma. plaja aceea ramasese deja prea in urma cat sa ma intorc. Inainte nu se intrevedea niciun liman...dar mi-am dat seama ca daca voi mai continua sa privesc in urma, am sa uit sa inot si am sa ma inec. Singura solutie e sa inoti! SI vei vedea ca, prin multa perseverenta, vei putea traversa oceanul de durere pe care il ai in fata!
AndM
Postat pe 10 August 2010 23:46
la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.
myndy
Postat pe 11 August 2010 03:35
De la: myndy, la data 2010-08-11 03:35:29la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.


dar ce zici de 5 ani....in care ai tot sperat langa un om de 30 ani ...adica nu tocmai un pusti sa zici ca nu stie ce vrea, am zis ca se maturizeaza ca na are varsta potrivita ,,,da de unde ... mai matura eram eu la 21 de ani cand m a cunoscut decat este el acum ..trist ...dar adevarat
bella28
Postat pe 11 August 2010 07:13
De la: lempika, la data 2010-08-11 07:13:24
De la: myndy, la data 2010-08-11 03:35:29la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.


dar ce zici de 5 ani....in care ai tot sperat langa un om de 30 ani ...adica nu tocmai un pusti sa zici ca nu stie ce vrea, am zis ca se maturizeaza ca na are varsta potrivita ,,,da de unde ... mai matura eram eu la 21 de ani cand m a cunoscut decat este el acum ..trist ...dar adevarat


sunt relatii si relatii. si fostul meu are aproape 30 si ....creierul unuia de 24....?
inca nu imi vine sa cred ca la varsta asta mai faci asa ceva...nu dai explicatii...pleci.
da...trist
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 09:46
De la: myndy, la data 2010-08-11 03:35:29la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.


atunci cand pui tu punct e mai usor.
am o prietena care in perioada asta s-a despartit de prietenul ei dupa 4 ani. e si colega mea de apart. nu zic ...ii este greu. o vad si eu prin ce trece. mai are momente de slabiciune...dar nu e in starea mea. el inca o cauta...zi de zi....si sunt sigura ca ii e greu sa nu ii raspunda...dar stie ca oricand se poate intoarce. atunci cand ai si optiunea sa faci astfel incat sa fie ca inainte e o idee mai usor.
cand nu mai poti face NIMIC, nu il poti auzi, nu il poti vedea, nu il mai vezi nici macar pe mess e groaznic.
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 10:58
De la: ianna05, la data 2010-08-11 09:46:14
De la: lempika, la data 2010-08-11 07:13:24
De la: myndy, la data 2010-08-11 03:35:29la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.


dar ce zici de 5 ani....in care ai tot sperat langa un om de 30 ani ...adica nu tocmai un pusti sa zici ca nu stie ce vrea, am zis ca se maturizeaza ca na are varsta potrivita ,,,da de unde ... mai matura eram eu la 21 de ani cand m a cunoscut decat este el acum ..trist ...dar adevarat


sunt relatii si relatii. si fostul meu are aproape 30 si ....creierul unuia de 24....?
inca nu imi vine sa cred ca la varsta asta mai faci asa ceva...nu dai explicatii...pleci.
da...trist


mda...probabil cand nu e sa fie...nu e...si nu tre sa ne opunem, macar suntem tinere si frumoase
bella28
Postat pe 11 August 2010 10:59
De la: lempika, la data 2010-08-11 07:13:24
De la: myndy, la data 2010-08-11 03:35:29la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.


dar ce zici de 5 ani....in care ai tot sperat langa un om de 30 ani ...adica nu tocmai un pusti sa zici ca nu stie ce vrea, am zis ca se maturizeaza ca na are varsta potrivita ,,,da de unde ... mai matura eram eu la 21 de ani cand m a cunoscut decat este el acum ..trist ...dar adevarat


sunt unii barbati care nu se pot lega...
oricum..nu te supara...dar dupa 5 ani de relatie sa vezi ca el nu face nici un pas spre a ramane cu tine pt totdeauna deja ar trebui sa iti pui semne de intrebare. mai ales la varsta lui.
oricum am scris si mai sus...fostul meu are 29 in oct. si stau asa si ma gandesc...oare ce e in capul lui.
banuiesc ca aici e si influienta anturajului, a familiei...
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 11:02
De la: lempika, la data 2010-08-11 10:59:41
De la: ianna05, la data 2010-08-11 09:46:14
De la: lempika, la data 2010-08-11 07:13:24
De la: myndy, la data 2010-08-11 03:35:29la tine e dupa 6 luni,dar ce zici de cazul cand timp de 4 ani speri ca va fi bine si de fapt te minti singura?si abia dupa 4 ani iti dai seama ca e timpul sa zici 'punct'.


dar ce zici de 5 ani....in care ai tot sperat langa un om de 30 ani ...adica nu tocmai un pusti sa zici ca nu stie ce vrea, am zis ca se maturizeaza ca na are varsta potrivita ,,,da de unde ... mai matura eram eu la 21 de ani cand m a cunoscut decat este el acum ..trist ...dar adevarat


sunt relatii si relatii. si fostul meu are aproape 30 si ....creierul unuia de 24....?
inca nu imi vine sa cred ca la varsta asta mai faci asa ceva...nu dai explicatii...pleci.
da...trist


mda...probabil cand nu e sa fie...nu e...si nu tre sa ne opunem, macar suntem tinere si frumoase


da...dar stii care e problema? cu cat inaintezi in varsta cu atat sunt mai dificile despartirile. nu zic...eu la 24 de ani nu imi doream sa ma marit. oricum nu cred prea mult in asta...dar deja am ajuns la varsta aia cand nu mai vad o relatie ca un fling. ca stiu ca acum conteaza.
nu ma mai sarut prin spatele blocului si apoi ies la sucuri.
cel putin cu S. a fost ceva serios...erau si familiile implicate. a ajuns sa imi cunoasca tot familionul :P.
si aveam planuri...Cand stau asa si ma gandesc...imi dau seama ca nici macar nu am facut eu planurile alea. el spunea ca o sa facem...o sa dregem. Aveam mereu o frica nu il fortez. Nu stiu...sunt lucruri la care nu poti obliga un barbat.
Aseara vorbeam cu un amic de al lui la tel...si la un moment dat a facut el referire la mutatul meu acolo si mi-a spus ”daca nici unul dintre voi nu ati tras mai mult in directia aia...”. Adevarul e ca era problema locului de munca. PRINCIPALA. ca nu ma puteam muta acolo sa traiesc din iubire...dar..poate trebuia sa fortez un pic.
Nici nu mai stiu...acum oricum e tarziu
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 11:09
De la: AndM, la data 2010-08-10 23:46:13Lasa-ti atunci o perioada de respiro...dar continua sa speri! eu aveam despre mine o imagine foarte clara: ma vedeam in mijlocul oceanului. Simteam ca, despartindu-ma, m-am aruncat in apa si ca am lasat in urma o plaja (care a fost relatia noastra) si unde se afla el. Si trezindu-ma ca inot, inot si nu gasesc niciun mijloc de salvare am privit in urma. plaja aceea ramasese deja prea in urma cat sa ma intorc. Inainte nu se intrevedea niciun liman...dar mi-am dat seama ca daca voi mai continua sa privesc in urma, am sa uit sa inot si am sa ma inec. Singura solutie e sa inoti! SI vei vedea ca, prin multa perseverenta, vei putea traversa oceanul de durere pe care il ai in fata!


iti dai seama ca o perioada o sa ma linistesc...ma gandeam la un concediu dar mai astept..o sa ma duc atunci acasa. mai astept macar cateva luni.
problema mea e ca nu pot sa innot cu prea multa vlaga. pt ca inca nu pot sa cred ca nu ma mai iubeste. NU POT. nu am unele explicatii. adica oricum dragostea nu e rationala...
in plus ma dezorienteaza atitudinea lui de acum.
s-a rupt complet si nu inteleg de ce.
poate vrea sa imi fie mie mai lina despatirea dar ... nu stiu m-e si mai greu asa.
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 11:15
Dar voi de ce v-ati despartit? El ti-a dat vreun motiv clar pentru care nu mai vrea?
AndM
Postat pe 11 August 2010 14:26
De la: AndM, la data 2010-08-11 14:26:00Dar voi de ce v-ati despartit? El ti-a dat vreun motiv clar pentru care nu mai vrea?

De ce???Pt ca ne tot certam...de la prostii, din cauza distantei...Era deja un an jumatate de cand o tineam la distanta si eu nu mai puteam. Devenisem ff obosita din cauza drumurilor continue, din cauza jobului...si dadeam pt toate vina pe el.
El pe de alta parte imi tot spunea sa incetez ca ma iubeste si trebuie sa am rabdare si incredere.
In iunie am plecat in concediu 1 saptamana si a fost un dezastru. Atunci m-a amenintat ca ne despartim...dar pana la urma i-a trecut.
Dupa ce ne-am intors cearta iar...telefoane inchise in nas(de catre el). El nu imi mai raspundea. Iesea si nu spunea unde si daca iese...Atunci eu i-am spus ca daca nu vrea putem sa nu ne vedem un we. A spus ca da, poate e mai bine asa. We urmator a spus ca iar nu vrea sa ne vedem ca vrea liniste. Apoi a venit el in Bucuresti. S-a comportat ok..
Imi spunea ca ma iubeste dar are nevoie de liniste. De o pauza...
Pana la urma dupa alta cearta i-am spus ca poate s aisi ia o pauza de 2 luni. de nervi si draci bineinteles i-am sp asta...
L-am lasat o saptamana...am vrb de vreo 2 ori. Apoi a venit el in buc iar. A stat o zi...si mi-a spus ca el nu mai poate asa...are nevoie de liniste. Sunt anumite probleme pe care le-a neglijat pe parcursul relatiei cu mine si e nevoie sa le rezolve. Mi-a spus ca am fost viata lui pana atunci dar acum sunt doar element aleatoriu...
Peste inca o sapt i-am dat un mail in care ii spuneam ca sufar enorm, ca nu pot dormi noaptea, ca nu inteleg ce se intampla. Mi-a raspuns prin 2 mail-uri. In primul imi spunea ca eu sunt cea vinovata pentru tot ceea ce simt acum (concluzia) iar in al doilea, trimis peste cateva ore, ca nu ma mai iubeste si ca o sa fiu mereu in sufletul lui si ramanem prieteni. Am si vrb la tel atunci (vreo 3-4 min)...mi-a recitat aceeasi povestioara cu prietenia. L-am implorat sa mai dea o sansa relatiei. Apoi l-am intrebat daca e vrb de altcineva si dupa un telefon inchis in nas (de catre el) si muuulte insistente mi-a spus ca "intentioneaza sa inceapa o relatie cu altcineva." Apoi mi-a spus ca nu se poate sa imi ofere inca o sansa pt ca nu ma mai iubeste...I-am spus dupa aceea ca nu o sa mai auda de mine ever..si c'est fini.

Nu m-am tinut de cuvant. Stiind ca vine luni in buc, l-am sunat. nu a rasp. i-am dat mesaj nu a rasp.

cam atat...
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 15:46
e greu sa accepti cand o relatie se termina...stiu...dar ai curaj! fii rationala si gandeste-te ca daca lucrurile pana acum nu au mai mers, nu vor mai merge nici de acum incolo...din pacate nimic nu e etern, nici macar dragostea...asa ca pune si tu punct, asa cum a facut si el! E firesc sa nu ai vlaga, sa nu ai chef de nimic...doar plecand, a lasat un gol, insa te vei regenera...incearca acum, ptr moment, doar sa continui...mai agale sau mai repede, cum consideri tu..si lasa timpul sa treaca...nici nu iti imaginezi cum entitatea asta abstracta pe care o numim "timp" se transforma intr-o tinctura miraculoasa pentru suflet
AndM
Postat pe 11 August 2010 16:52
De la: AndM, la data 2010-08-11 16:52:28e greu sa accepti cand o relatie se termina...stiu...dar ai curaj! fii rationala si gandeste-te ca daca lucrurile pana acum nu au mai mers, nu vor mai merge nici de acum incolo...din pacate nimic nu e etern, nici macar dragostea...asa ca pune si tu punct, asa cum a facut si el! E firesc sa nu ai vlaga, sa nu ai chef de nimic...doar plecand, a lasat un gol, insa te vei regenera...incearca acum, ptr moment, doar sa continui...mai agale sau mai repede, cum consideri tu..si lasa timpul sa treaca...nici nu iti imaginezi cum entitatea asta abstracta pe care o numim "timp" se transforma intr-o tinctura miraculoasa pentru suflet


mi-e greu sa accept pt ca mi-e greu sa cred ca un om nu te mai poate iubi de la o saptamana la alta. Mai ales omul pe care il cunosteai atat de bine...care stiai ca ar fi facut orice pt tine. In plus lucrurile nu au mers mereu rau intre noi...se ajunsese la o tensiune din cauza distantei. Ma enerveaza ca totusi am stiut amandoi dinainte la ce ne inhamam si ca el a renuntat sa mai lupte.
dar probabil in timp o sa accept ca el nu a fost cel pe care il credeam...
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 17:38
De la: ianna05, la data 2010-08-11 17:38:28
De la: AndM, la data 2010-08-11 16:52:28e greu sa accepti cand o relatie se termina...stiu...dar ai curaj! fii rationala si gandeste-te ca daca lucrurile pana acum nu au mai mers, nu vor mai merge nici de acum incolo...din pacate nimic nu e etern, nici macar dragostea...asa ca pune si tu punct, asa cum a facut si el! E firesc sa nu ai vlaga, sa nu ai chef de nimic...doar plecand, a lasat un gol, insa te vei regenera...incearca acum, ptr moment, doar sa continui...mai agale sau mai repede, cum consideri tu..si lasa timpul sa treaca...nici nu iti imaginezi cum entitatea asta abstracta pe care o numim "timp" se transforma intr-o tinctura miraculoasa pentru suflet


mi-e greu sa accept pt ca mi-e greu sa cred ca un om nu te mai poate iubi de la o saptamana la alta. Mai ales omul pe care il cunosteai atat de bine...care stiai ca ar fi facut orice pt tine. In plus lucrurile nu au mers mereu rau intre noi...se ajunsese la o tensiune din cauza distantei. Ma enerveaza ca totusi am stiut amandoi dinainte la ce ne inhamam si ca el a renuntat sa mai lupte.
dar probabil in timp o sa accept ca el nu a fost cel pe care il credeam...


sa stii ca se poate sa nu mai iubesti asa dintr o data...pur si simplu te trezesti ca vrei sa traiesti cum vrei si cu cine vrei...acum nu vreau sa generalizez, ca nu ti cunosc relatia , asa facea si al meu ,,,cand nu avea chef de ceva , ne desparteam , dupa cateva saptamani in care nu l cautam ...cine era la picioarele mele...el...dar acum cred ca se intorcea din obisnuinta sau sa nu ramana singur ...ptr ca la comportament ramanea la fel de idiot ....acum suntem despartiti ..cred c ai citit povestea mea pe aici...ieri imi spunea ca nu poate sa ma inclocuiasca desi e cu alta , ca se gandeste la mine....ca nu poate simti ptr nimeni ce simte ptr mine...si azi sucit la 180 de grade ...ca de fapt nu mai simte nimik....si ca daca simtea ne impacam ...si ca daca o sa i para rau o sa ma caute ......i am zis sa se duca naibii... ori e alba ori e neagra...niciodata n a stiut ce vrea...cu doua fetze ..ca doar e in gemeni....prostu se mai schimba da pe astia nu i mai schimbi nici cu pistolu la cap
bella28
Postat pe 11 August 2010 18:49
De la: lempika, la data 2010-08-11 18:49:06
De la: ianna05, la data 2010-08-11 17:38:28
De la: AndM, la data 2010-08-11 16:52:28e greu sa accepti cand o relatie se termina...stiu...dar ai curaj! fii rationala si gandeste-te ca daca lucrurile pana acum nu au mai mers, nu vor mai merge nici de acum incolo...din pacate nimic nu e etern, nici macar dragostea...asa ca pune si tu punct, asa cum a facut si el! E firesc sa nu ai vlaga, sa nu ai chef de nimic...doar plecand, a lasat un gol, insa te vei regenera...incearca acum, ptr moment, doar sa continui...mai agale sau mai repede, cum consideri tu..si lasa timpul sa treaca...nici nu iti imaginezi cum entitatea asta abstracta pe care o numim "timp" se transforma intr-o tinctura miraculoasa pentru suflet


mi-e greu sa accept pt ca mi-e greu sa cred ca un om nu te mai poate iubi de la o saptamana la alta. Mai ales omul pe care il cunosteai atat de bine...care stiai ca ar fi facut orice pt tine. In plus lucrurile nu au mers mereu rau intre noi...se ajunsese la o tensiune din cauza distantei. Ma enerveaza ca totusi am stiut amandoi dinainte la ce ne inhamam si ca el a renuntat sa mai lupte.
dar probabil in timp o sa accept ca el nu a fost cel pe care il credeam...


sa stii ca se poate sa nu mai iubesti asa dintr o data...pur si simplu te trezesti ca vrei sa traiesti cum vrei si cu cine vrei...acum nu vreau sa generalizez, ca nu ti cunosc relatia , asa facea si al meu ,,,cand nu avea chef de ceva , ne desparteam , dupa cateva saptamani in care nu l cautam ...cine era la picioarele mele...el...dar acum cred ca se intorcea din obisnuinta sau sa nu ramana singur ...ptr ca la comportament ramanea la fel de idiot ....acum suntem despartiti ..cred c ai citit povestea mea pe aici...ieri imi spunea ca nu poate sa ma inclocuiasca desi e cu alta , ca se gandeste la mine....ca nu poate simti ptr nimeni ce simte ptr mine...si azi sucit la 180 de grade ...ca de fapt nu mai simte nimik....si ca daca simtea ne impacam ...si ca daca o sa i para rau o sa ma caute ......i am zis sa se duca naibii... ori e alba ori e neagra...niciodata n a stiut ce vrea...cu doua fetze ..ca doar e in gemeni....prostu se mai schimba da pe astia nu i mai schimbi nici cu pistolu la cap


ai rezistat atatia ani langa un geaman??????!!!!!!!!
oauuuuuu
eu si prietenele mele avem un club "anti-gemeni". Am avut si eu un prieten cu zodia asta si nu a fost prea bine. Al meu era scorpion. Astia cica ar fi mai stabili. Pana la urma tot barbati...aceeasi apa si pamant. Ca si al meu cand a cerut pauzele pe care le-a cerut a facut asta pt ca voia libertate. Mai multa libertate decat i se oferea intr-o relatie la 400km distanta. Adica fie vrb intre noi....nu il puteam verifica...nu puteam sa stiu ce face mereu. Chiar daca devenisem "terorista" la un moment dat..nu il sunam din 2 in 2ore. ma mai apucam si eu sa dau un telefon seara la 10 si el nu raspundea decat la 12 ...PT ca el VOIA LINISTE. LINISTEEEE!
si stii ce facea in perioada asta de liniste?? juca ping-pong , poker, bea, fuma D=zeu stie ce chestii ...asta era linistea...Sau ma rog. Asta stiu eu ca probabil mai facea si altele.
OFFF...ma mai iau si dracii acum...:(

asta a fost linistea care a distrus relatia dintre noi si in urma careia el a constatat ca nu ma mai iubeste, ca doreste sa inceapa o relatie cu altcineva (care probabil ii acorda linistea mult dorita) . Asta e pauza in urma careia eu am dat jos 5 kg (de la 55 la 50 la o inaltime de 170 cm ) si am ajuns sa arat ca un zombie.

pfff...asta e viata
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 20:02
si eu sunt gemeni
AndM
Postat pe 11 August 2010 20:37
De la: AndM, la data 2010-08-11 20:37:45si eu sunt gemeni


cu partea feminina e alta treaba
am si eu o prietena gemeni care e o maaare scumpicaa
ploidevise
Postat pe 11 August 2010 21:06
De la: ianna05, la data 2010-08-11 21:06:58
De la: AndM, la data 2010-08-11 20:37:45si eu sunt gemeni


cu partea feminina e alta treaba
am si eu o prietena gemeni care e o maaare scumpicaa


faza cea mai tare e ca am iubit doi barbati...ma rog, la unul am tinut, pe asta ultimul l-am iubit...amandoi erau gemeni
AndM
Postat pe 12 August 2010 00:04
De la: AndM, la data 2010-08-12 00:04:09
De la: ianna05, la data 2010-08-11 21:06:58
De la: AndM, la data 2010-08-11 20:37:45si eu sunt gemeni


cu partea feminina e alta treaba
am si eu o prietena gemeni care e o maaare scumpicaa


faza cea mai tare e ca am iubit doi barbati...ma rog, la unul am tinut, pe asta ultimul l-am iubit...amandoi erau gemeni


off..fetelor pra multa suferinta..oare nu ne-o facem cu mana nostra ..eu si acum simt ca pltesc ..
eu am facut asta cu fostul meu prieten dupa 2 ani si 10 luni..insa noi o duceam rau in certuri iar eu cand am spus stop stop a fost..in schimb cu cel care m-am despartit de curand el s-a intors ca pan la urma tot sa se termine ..cam aceeasi situatie in careeu am luat decizia pt ceea ce sinteam ca oricum va urma ..cu relatii inodate unora le merge d-asta nu putem generaliza....dar de ce atata suferinta ..CLAR NE-O FACEM CU MANA NOASTRA!
ionelaela
Postat pe 12 August 2010 00:54
Eu tot nu inteleg:daca e o iubire MARE de ce sa trec peste ea?O pastrez , o retin langa mine cat mai mult posibil,sa vad cat e de mare.Si daca e asa de mare vom ramane sigur impreuna.Daca e un simulacru de iubire in care mie mi se pare ca eu iubesc mai mult decat el sau invers,iubirea aceea nu e iubire,se "duce"cum a venit.Vorbesc din experienta proprie.Iubirea mea dureaza de douazeci de ani si e la fel de frumoasa poate doar mai profunda,mai intensa,da mai intensa.Din iubirea aceasta a rezultat un baiat care acum are 18 ani.Stim ce vrem,stim ca daca o iei pe carari gresite poti sa distrugi totul si nu se merita.Va doresc noroc si intelepciune,rabdare si puterea de a darui iubire ,dar si de a primi.Ea este acolo unde nici nu banuiesti;trebuie doar sa fii atent.
viogen26
Postat pe 12 August 2010 09:37
De la: AndM, la data 2010-06-20 14:16:16Stiu ca e extrem de greu si realizez asta cu fiecare zi care trece...tot timpul ma gandesc numai la el si uneori incerc sa mi-l scot din cap dar fac ce fac si tot acolo mi se duce mintea....unde e si inima...astazi, facand ceva de mancare ma gandeam ca de obicei la noi si mi-a venit in minte: tot ce imi doresc e sa mai fiu o luna, chiar si o zi fericita cu el si apoi pot sa mor...realizand ce am gandit am ramas socata ca eu sunt in stare sa gandesc asa ceva...dar am momente cand simt ca nu mai pot...


cred ca e prima data cand citesc tot ce posteaza o persoana.. m-a impresionat felul in care gandesti, dar totusi..as vrea sa iti atrag atentia cu o chestie! stiu ca si tu esti constienta de ea..si ca toata lumea iti spune, inca tin sa repet: cel mai bun lucru pe care trebuie sa il faci e OPRESTI ORICE LEGATURA CU EL (telefoane, mesaje, internet..etc). De ce? Ai 2 variante:
1. o sa il intrige extrem de tare "disparitia" ta..va intra in panica, isi va da seama ca te-a pierdut si va veni inapoi (asta in cazul in care mai are sentimente fata de tine) cu o atitudine schimbate de cate vei putea profita - garantat, barbatii nu suporta sa stie ca "jucaria" lor e in mainile altora...oricat de veche ar fi.
2. si el te va lasa in pace..veti disparea unul din viata celuilat si va mai usor sa treci peste (asta in cazul in care nu ii mai pasa de tine..iar in acest caz, nu pierzi nimic..dimpotriva)
Stiu ca e greu, sunt in exact acceasi situatie ca si tine (si ca multe alte persoane, observ)..dar e musai sa incerci sa il ignori definiv...cel putin pentru o periaoda!
Sper sa ne "intalnim" cu vesti mai bune..
TheMasquerade
Postat pe 12 August 2010 20:26
Iti multumesc ptr aprecieri
Eu am renuntat la orice legatura cu el, de intalnit nu ne mai intalnim, din lista de messenger l-am sters, iar numarul lui in agenda tel nu mai inseamna nimic...si clar nu mai e de mult pe lista cu apeluri recente
acum el ma mai cauta din cand in cand...dar viata mea a reinceput si nu mai e loc pentru el in ea
AndM
Postat pe 12 August 2010 21:03
De la: TheMasquerade, la data 2010-08-12 20:26:49
De la: AndM, la data 2010-06-20 14:16:16Stiu ca e extrem de greu si realizez asta cu fiecare zi care trece...tot timpul ma gandesc numai la el si uneori incerc sa mi-l scot din cap dar fac ce fac si tot acolo mi se duce mintea....unde e si inima...astazi, facand ceva de mancare ma gandeam ca de obicei la noi si mi-a venit in minte: tot ce imi doresc e sa mai fiu o luna, chiar si o zi fericita cu el si apoi pot sa mor...realizand ce am gandit am ramas socata ca eu sunt in stare sa gandesc asa ceva...dar am momente cand simt ca nu mai pot...


cred ca e prima data cand citesc tot ce posteaza o persoana.. m-a impresionat felul in care gandesti, dar totusi..as vrea sa iti atrag atentia cu o chestie! stiu ca si tu esti constienta de ea..si ca toata lumea iti spune, inca tin sa repet: cel mai bun lucru pe care trebuie sa il faci e OPRESTI ORICE LEGATURA CU EL (telefoane, mesaje, internet..etc). De ce? Ai 2 variante:
1. o sa il intrige extrem de tare "disparitia" ta..va intra in panica, isi va da seama ca te-a pierdut si va veni inapoi (asta in cazul in care mai are sentimente fata de tine) cu o atitudine schimbate de cate vei putea profita - garantat, barbatii nu suporta sa stie ca "jucaria" lor e in mainile altora...oricat de veche ar fi.
2. si el te va lasa in pace..veti disparea unul din viata celuilat si va mai usor sa treci peste (asta in cazul in care nu ii mai pasa de tine..iar in acest caz, nu pierzi nimic..dimpotriva)
Stiu ca e greu, sunt in exact acceasi situatie ca si tine (si ca multe alte persoane, observ)..dar e musai sa incerci sa il ignori definiv...cel putin pentru o periaoda!
Sper sa ne "intalnim" cu vesti mai bune..


asta cu disparitia asa este...si eu procedam la fel ...mai mult de 2 saptamani nu rezista , chiar si acum cand este cu alta , ma intreba daca o sa dispar iar...dar acum o sa dispar definitiv caci nu mai avem nicio sansa,,,cel putin din punctul meu de vedere ,,,ca el la cat e de sucit , nu ma mai mira nimik...azi imi zice ca e cu alta ca sa treaca peste relatie si maine ca de fapt nu mai simte nimik ...deci Dumnezeu stie ce i in capul lui..... ...pe mine m a pierdut definitiv...si ma simt din ce in ce m bine ptr ca nu ai cum sa plangi incontinuu dupa ceva ce nu ti a facut bine....in schimb binele cred ca nu l uiti niciodata...asa ca o sa fie nasol de el....cand treci de la rau la bine e super ...dar cand treci de la bine la rau ....cand iti dai seama ce ai facut...te cam apuca regretele ....si da nici eu nu stiu cum am rezistat atata cu un geaman ...mi a mancat creierii, zilele si tot ce vrei cu nebuniile lui.....
bella28
Postat pe 12 August 2010 23:21
nici eu nu am mai dat nici un semn. Sunt curioasa cat rezista...oricum probabil va fi exact cum s-a spus mai sus. Ori cedeaza ori nu ii pasa si nu ne vom mai vedea niciodata.
oricum am aflat ca ieri s-a vazut cu fratele meu si nu prea stia ce sa zica...cum sa reactioneze...ce sa faca ...ar fi intrebat de mine dar nu stia cum sa zica. fratemiu se facea ca ploua :))
Eu oricum am reusit sa ma mai linistesc. Nu sunt bine dar macar am reusit sa accept situatia.

In we plec la mare cu fetele la sun waves. de abia astept :)
ploidevise
Postat pe 13 August 2010 14:22
De la: ianna05, la data 2010-08-13 14:22:42nici eu nu am mai dat nici un semn. Sunt curioasa cat rezista...oricum probabil va fi exact cum s-a spus mai sus. Ori cedeaza ori nu ii pasa si nu ne vom mai vedea niciodata.
oricum am aflat ca ieri s-a vazut cu fratele meu si nu prea stia ce sa zica...cum sa reactioneze...ce sa faca ...ar fi intrebat de mine dar nu stia cum sa zica. fratemiu se facea ca ploua :))
Eu oricum am reusit sa ma mai linistesc. Nu sunt bine dar macar am reusit sa accept situatia.

In we plec la mare cu fetele la sun waves. de abia astept :)


orice ar fi nu l cauta.... o sa vezi ca atunci cand n o sa mai stie nimik de tine o sa te caute ....daca i pasa ...daca nu, mai bine , ai scapat de el....stii cum e .... omul cand e bagat prea mult in seama si o ia in cap
bella28
Postat pe 13 August 2010 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa mai lupt pentru el sau.. sa o las balta? 29 De la: iulia069834 21 Decembrie 2009 10:21
Am si eu nevoie de ajutor va rog :( 14 De la: 4verinlove 27 Iulie 2010 16:23
Cum pot sa uit de fosta ?? 21 De la: Yharr 26 Iulie 2011 23:05
SOACRE, SOACRE POAME ACRE,,, TOPIC INTERZIS PERSOANELOR,,,, NEEDUCATE!!! FARA; CEI 6-7 ANI DE ACASA!! 191 De la: scorpio67 7 Septembrie 2010 07:51
trec printr-o despartire foarte grea 26 De la: kudika_958264 12 August 2014 15:14