Setari Cookie-uri

cum sa treci peste o iubire mare...?

De la: AndM, la data 2010-08-12 21:03:43Iti multumesc ptr aprecieri
Eu am renuntat la orice legatura cu el, de intalnit nu ne mai intalnim, din lista de messenger l-am sters, iar numarul lui in agenda tel nu mai inseamna nimic...si clar nu mai e de mult pe lista cu apeluri recente
acum el ma mai cauta din cand in cand...dar viata mea a reinceput si nu mai e loc pentru el in ea


ma bucur sa aud asta...ma bucur ca esti bine! eu inca nu, dar sunt in proces de recuperare..:) poate cand voi intelege "de ce s-a intamplat asa?"..o sa trec definitv peste! pana atunci, imi auto-impun tarie de caracter!
pana la urma, people come and people go...
Te imbratisez..
TheMasquerade
Postat pe 13 August 2010 18:30
De la: TheMasquerade, la data 2010-08-13 18:30:10
De la: AndM, la data 2010-08-12 21:03:43Iti multumesc ptr aprecieri
Eu am renuntat la orice legatura cu el, de intalnit nu ne mai intalnim, din lista de messenger l-am sters, iar numarul lui in agenda tel nu mai inseamna nimic...si clar nu mai e de mult pe lista cu apeluri recente
acum el ma mai cauta din cand in cand...dar viata mea a reinceput si nu mai e loc pentru el in ea


ma bucur sa aud asta...ma bucur ca esti bine! eu inca nu, dar sunt in proces de recuperare..:) poate cand voi intelege "de ce s-a intamplat asa?"..o sa trec definitv peste! pana atunci, imi auto-impun tarie de caracter!
pana la urma, people come and people go...
Te imbratisez..


buna TheMasquerade

si eu sunt inca in recuperare. Ne-am despartit acum 10 zile ...
raspunsul la intrebarea "DE CE?" probabil nu o sa il ai niciodata si daca il vei obtine va aduce dupa sine si alte intrebari.
Stiu cum e sa nu stii clar de ce...pt ca asa e si la mine. Si ma macina. Dar sunt sigura ca orice mi-ar raspunde (un raspuns rational bineinteles) as avea alte intrebari de pus si mi-ar fi si mai greu.
Zilele trecute am iesit la un suc cu o prietena care a fost la psiholog, la fel, dupa o despartire urata care o adusese in pragul unei depresii. Sfaturile pe care le-a primit eu fost:
1) nu iti mai pune intrebari la care nu o sa gasesti un raspuns.
2) nu te mai intreba "ce face el? ce crede el? ce simte el?". Gandeste-te la tine. Acum tu contezi. Pt ca e clar ca el nu s-a gandit prea mult la tine din moment ce nu mai sunteti impreuna acum. In plus...se stie ca barbatii sunt egoisti. Ei nu cunosc empatia decat din auzite asa ca e putin probabil ca el sa se intrebe ce simti tu.
3) incearca sa iti dai seama ce iti placea si ce nu iti placea in relatia respectiva. daca faci o lista pro si contra e ff posibil sa realizezi ca poate e mai bine asa si sa fii multumita ca s-a terminat
4) rupe orice legatura cu el. chiar daca o sa te simti mai bine ca vrb 5 minute cu el la tel intr-o seara, dupa aia 2 zile nu o sa faci decat sa despici in de 4 ori cate 4 cuvintele lui...si apoi sa o iei de la capat cu suferinta.

In cazul ei...el s-a intors...de fapt s-au intalnit intamplator dupa vreo 4 luni. Chiar daca a mai cautat-o intre timp ea nu i-a rasp sau i-a rasp fff rece. cand s-au impacat ea mi-a spus ca a pus la cale o adevarata strategie..dar deja asta e alta poveste. Acum au vreo 2 ani de cand s-au impacat si sunt bine...chiar f bine.


poate te ajuta ce ti-am spus. Cred ca te inteleg mai bine ca oricine. Am mai scris pe aici despre "drama" prin care trec...si incerc sa o depasesc.
pupic
ploidevise
Postat pe 13 August 2010 19:36
corect! Cele patru reguli scrise mai sus trebuie sa fie Decalogul tau...si vei vedea ca iti va fi mai bine
AndM
Postat pe 13 August 2010 21:22
De la: AndM, la data 2010-08-13 21:22:54corect! Cele patru reguli scrise mai sus trebuie sa fie Decalogul tau...si vei vedea ca iti va fi mai bine


va multimesc mult, amandurora! o sa scriu aici ceea ce aveam de gand sa postez de cateva zile..(draft-ul salvat la momentul acela). Dar la sfarsit o sa scriu ceea ce simt ACUM..si de ce! Poate daca aveti rabdare sa cititi, putem discuta..desi nu cred ca mai merita efortul :)

Noi, impreuna de ceva timp. N-as putea spune ca a fost vreodata o dragoste pasionala, nebuna, siropoasa…cum am mai vazut povestindu-se pe aici…:cupluri care se chinuie sa devina androgini. Mie imi placea sa o numesc “iubire matura”. Am avut o relatie frumoasa, ne-am respectat reciproc, am trait linistit (locuiam impreuna) si culmea..fara sa ne plictisim.  Chiar ne bucuram cand mai intervebea cate o mica disputa..pentru ca ne impacam imediat si totul era mai frumos dupa, In luna septembrie a anului trecut s-a imbolnavit..Din pacate, niciun medic din Romania nu a reusit sa ii dea un diagnostic concret….toate “constatarile”au fost doar supozitii. Intr-un final, la Fundeni au ajuns la concluzia ca durerile lui au cauza renala..si s-au decis sa il opereze…i-au scos un rinichi. Din nefericire, nici asta nu era cauza durerilor pe care le avea. Eh, in tot acest timp, de cand boala si-a facut aparitia, el a incept sa devina oarecum egoist..si dezinteresant de relatia noastra. Nu am fost nicio clipa absurda..sa ii reprosez ceva..l-am acceptat asa (si cu rele) si am fost langa el sustinandu-l neconditionat. Dar, in urma cu cateva luni, mi-a marturisit ca un amic i-a dat adresa de email a unei doamne din Italia..care lucreaza la un spital acolo si care ar putea sa il ajute. “Foarte bine”, am zis..”trimite-i un mail”. Sa aflu ca de fapt el conversa cu acea persoana de cateva luni bune. Motivul invocat ptr care eu n-am stiut: “sa nu cumva sa te superi..si sa imi interzici sa mai vorbesc cu ea..”.M-a deranjat cumplit..ptr ca nu intelegeam de ce s-a ascuns(nu am fost geloasa sau posesiva niciodata)..dar, am trecut cu vederea,,gandindu-ma la sanatatea lui. Mi-a garantat ca nu are nimic cu ea..mi-a dat adresa ei de mail..si etc. Dar..in sufletul meu déjà se nascuse un sambure de neincredere, deoarece am mers pe premiza “cine nu se simte cu musca pe caciula- nu se ascunde”. L-am si rugat..sa imi spuna cand si ce anume dicuta cu ea..referitor la boala lui (mi se parea firesc sa stiu), Nici n-a mai adus vorba de ea vreo 3 saptamani..nici eu nu am intrebat, sa nu par paranoica (am crezut ca va fi el sincer cu mine)..Ca sa imi zica zilele trecute ca madame vine in tara si trebuie sa se intalneasca cu ea..ca ii aduce medicamente. Concluzia simpla – au mai tot discutat in timpul asta! Firesc, mi-am iesit din pepeni si am inceput sa ii reprosez..ca ma minte, ca nu ma respecta, ca ma scoate din planurile lui etc…iar el a decis sa luam o pauza!  I-am respecat decizia..si l-am lasat in pace. Numai el stie ce intelege prin PAUZA, ptr ca inca ma suna, imi trimite sms-uri, mailuri…tot el! Incerc sa il ignor, dar uneori e teribil de greu..sunt sigura ca daca as raspunde provocarilor lui, pauza s-ar sfarsi.si am lua-o de la capat. Si asta ma intreb…se merita? Daca m-a mintit o data…ce l-ar opri sa o faca si a doua oara?

Asta se intampla in urma cu o saptamana..! Pana azi nu a mai dat niciun semn...iar in seara asta, m-am trezit cu el la usa..pe motiv ca mai aveam haine ramase la el! Am discutat..despre ce s-a intamplat..si mi-a reprosat ca am fost paranoica, vizavi de respectiva..ca el nu vrea sa se desparta de mine..si doar vrea o pauza "ca sa imi vina mie mintea la cap". Si ca daca il iubesc..sa consider ca a plecat in armata..si cand se intoarce, totul o sa fie la fel ca la inceput! Stiti ce am simtit? Dezgust... nu stiu daca gandesc bine sau nu...dar consider ca nu merita! Voi, ce parere aveti?
TheMasquerade
Postat pe 13 August 2010 22:29
el a vrut o pauza sa iti vina mintea la cap? Si eu aveam din punctul lui de vedere nevoie de acelsi lucru. De ce? Pt ca eram nebuna, terorista si paranoica. Doamne! parca ai scris sfarsitul relatiei mele cu S.. Te scotea din planurile lui? la fel a facut si cu mine. Te mintea si te simteai ca intr-un univers paralel cu el? Da . Si eu. Si eu i-am spus la un moment dat ca daca vrea ne despartim. Si a spus ca nu. Ca vrea LINISTE.
Avea probleme pe care tu nu puteai sa le intelegi ? Da ...si S.
Avrut o pauza? Si fostul meu la fel. DE 2 LUNI!
Atunci mi s-a rupt filmul, am analizat situatia, l-am lasat o saptamana. Dar mi-am dat seama ca nu e ok, am presat si el mi-a spus ca totul s-a terminat pt ca nu ma mai iubeste.

Nu imi permit sa iti dau nici un sfat. De ce? Pt ca incep sa imi pun una dintre intrebarile acelea la care nu am cum sa raspund
ploidevise
Postat pe 13 August 2010 23:22
De la: ianna05, la data 2010-08-13 23:22:23el a vrut o pauza sa iti vina mintea la cap? Si eu aveam din punctul lui de vedere nevoie de acelsi lucru. De ce? Pt ca eram nebuna, terorista si paranoica. Doamne! parca ai scris sfarsitul relatiei mele cu S.. Te scotea din planurile lui? la fel a facut si cu mine. Te mintea si te simteai ca intr-un univers paralel cu el? Da . Si eu. Si eu i-am spus la un moment dat ca daca vrea ne despartim. Si a spus ca nu. Ca vrea LINISTE.
Avea probleme pe care tu nu puteai sa le intelegi ? Da ...si S.
Avrut o pauza? Si fostul meu la fel. DE 2 LUNI!
Atunci mi s-a rupt filmul, am analizat situatia, l-am lasat o saptamana. Dar mi-am dat seama ca nu e ok, am presat si el mi-a spus ca totul s-a terminat pt ca nu ma mai iubeste.

Nu imi permit sa iti dau nici un sfat. De ce? Pt ca incep sa imi pun una dintre intrebarile acelea la care nu am cum sa raspund


Daca puneai A in loc de S credeam ca vb de acceasi persoana! Eh..vb aia (e cam urata, sorry): din rahat nu poti sa faci bici, care sa mai si pocneasca! Si da, intr-o relatie e nevoie de 2..cand unul cere "pauza, liniste si etc" este evident ca ceva s-a rupt..! Si toarta lipita nu va mai fi la fel nicodata...
TheMasquerade
Postat pe 13 August 2010 23:57
De la: TheMasquerade, la data 2010-08-13 23:57:59
De la: ianna05, la data 2010-08-13 23:22:23el a vrut o pauza sa iti vina mintea la cap? Si eu aveam din punctul lui de vedere nevoie de acelsi lucru. De ce? Pt ca eram nebuna, terorista si paranoica. Doamne! parca ai scris sfarsitul relatiei mele cu S.. Te scotea din planurile lui? la fel a facut si cu mine. Te mintea si te simteai ca intr-un univers paralel cu el? Da . Si eu. Si eu i-am spus la un moment dat ca daca vrea ne despartim. Si a spus ca nu. Ca vrea LINISTE.
Avea probleme pe care tu nu puteai sa le intelegi ? Da ...si S.
Avrut o pauza? Si fostul meu la fel. DE 2 LUNI!
Atunci mi s-a rupt filmul, am analizat situatia, l-am lasat o saptamana. Dar mi-am dat seama ca nu e ok, am presat si el mi-a spus ca totul s-a terminat pt ca nu ma mai iubeste.

Nu imi permit sa iti dau nici un sfat. De ce? Pt ca incep sa imi pun una dintre intrebarile acelea la care nu am cum sa raspund


Daca puneai A in loc de S credeam ca vb de acceasi persoana! Eh..vb aia (e cam urata, sorry): din rahat nu poti sa faci bici, care sa mai si pocneasca! Si da, intr-o relatie e nevoie de 2..cand unul cere "pauza, liniste si etc" este evident ca ceva s-a rupt..! Si toarta lipita nu va mai fi la fel nicodata...


sau ciorba reincalzita,,,eu una am reincalzit-o dar pana la urma la fel s-a sfarsit..fara intrebari pur si simplu mi-am spus NU NE POTRIVIM,,,STOP!
ionelaela
Postat pe 15 August 2010 03:23
De la: AndM, la data 2010-06-18 18:59:33Motivul despartirii...hmm....Devenise tot mai rece, ma suna tot mai rar, iar sa ne vedem nici nu mai vorbesc...sub pretextul ca avea probleme cu banii, vroia sa isi ia masina si nu ii mergeau treburile si de obicei cand ne vedeam sau ne sunam vorbeam doar despre probleme legate de bani...iar eu l-am inteles o vreme, dar ma saturasem de egocentrismul lui...intr-o seara l-am intrebat daca vrea sa ne despartim si mi-a zis ca sicer nu stie...i-am lasat ceva timp de gandire, timp in care nu a dat niciun semn...asa ca intr-o seara i-am dat un mesaj prin care i-am zis sa punem punct....asta dupa cateva zile distanta de ziua mea cand nici macar nu mi-a zis la multi ani....dupa aceea la vreo saptamana si ceva m-a sunat si mi-a zis ca a avut piciorul in ghips si ca a fost foarte suparat....iar acum mai vorbim asa o data la doua zile...


Daca inca mai vb la vreo 2 zile nu v-ati despartit. Mai cauta poate o luati fiecare pe drumul sau.
Magraonu_
Postat pe 15 August 2010 22:56
De la: Magraonu_, la data 2010-08-15 22:56:20
De la: AndM, la data 2010-06-18 18:59:33Motivul despartirii...hmm....Devenise tot mai rece, ma suna tot mai rar, iar sa ne vedem nici nu mai vorbesc...sub pretextul ca avea probleme cu banii, vroia sa isi ia masina si nu ii mergeau treburile si de obicei cand ne vedeam sau ne sunam vorbeam doar despre probleme legate de bani...iar eu l-am inteles o vreme, dar ma saturasem de egocentrismul lui...intr-o seara l-am intrebat daca vrea sa ne despartim si mi-a zis ca sicer nu stie...i-am lasat ceva timp de gandire, timp in care nu a dat niciun semn...asa ca intr-o seara i-am dat un mesaj prin care i-am zis sa punem punct....asta dupa cateva zile distanta de ziua mea cand nici macar nu mi-a zis la multi ani....dupa aceea la vreo saptamana si ceva m-a sunat si mi-a zis ca a avut piciorul in ghips si ca a fost foarte suparat....iar acum mai vorbim asa o data la doua zile...


Daca inca mai vb la vreo 2 zile nu v-ati despartit. Mai cauta poate o luati fiecare pe drumul sau.


mda....boala lunga, moarte sigura....ti o zic din experienta ,deci daca are semne de intrebare e clar ca nu stie ce vrea , si face cu tine ce vrea , probabil stie ca l astepti orice ar fi....asa ca eu zic sa nu te intorci din drum....
bella28
Postat pe 16 August 2010 07:46
Intr'adevar e foarte ushor sa dai sfaturi ratzionale atata timp kt nu eshti tu cel kre sufera shi da au dreptate in ceea ce itzi spun dar totodata asta nu face suferintza sa dispara...
Oarecum sunt pusa in aceashi situatzie shi am decis sa las timpul sa decida pt mine,sa ma inarmez cu rabdare shi sa vad ce imi va oferi viatza in continuare.
Te sfatuiesc sa faci lafel shi sa vezi ce se intampla sau dak eshti mai extremista,ori luptzi pt el pana la ultimele puteri,ori pui punct shi o iei de la capat shi il scotzi din mintea ta definitiv!
Sper sa iei decizia corecta.Multa bafta itzi doresc,shi sper k tzi'am putut fi kt de putzin de ajutor!
mynerva
Postat pe 17 August 2010 04:23
De la: mynerva, la data 2010-08-17 04:23:56Intr'adevar e foarte ushor sa dai sfaturi ratzionale atata timp kt nu eshti tu cel kre sufera shi da au dreptate in ceea ce itzi spun dar totodata asta nu face suferintza sa dispara...
Oarecum sunt pusa in aceashi situatzie shi am decis sa las timpul sa decida pt mine,sa ma inarmez cu rabdare shi sa vad ce imi va oferi viatza in continuare.
Te sfatuiesc sa faci lafel shi sa vezi ce se intampla sau dak eshti mai extremista,ori luptzi pt el pana la ultimele puteri,ori pui punct shi o iei de la capat shi il scotzi din mintea ta definitiv!
Sper sa iei decizia corecta.Multa bafta itzi doresc,shi sper k tzi'am putut fi kt de putzin de ajutor!


Ce inseamna sa lupti pana la ultimele puteri?
Pana la urma dragoste cu de-a sila nu se poate...
Intradevar rabdarea e un atu ff mare in astfel de situatii dar si poti sa o folosesti in dublu sens: sa ai rabdare ca poate se intoarce el sau sa ai rabdare sa treci peste despartire.
ploidevise
Postat pe 17 August 2010 08:06
Buna fetelor! :) Sunt in aceiasi situatie ca voi din pacate :( Doar cand iubesti cu adevarat..suferi.. si din pacate antidot nu exista.Aseara ne-am despartit..dar foarte urat. Mi.a spus multe lucruri care m-au durut si inca ma dor,dar acest lucru imi da putere parca..am vazut intradevar ca nu ma merita.M-a jignit si m.a facut sa ma simt un nimic..si eu care credeam ca insemn ceva ptr el..poate ca insemn .Dar cand iubesti ..nu jignesti,incerci ca totul sa fie bine mai ales cand persoana iubita e departe de tine. Am mai avut parte de o despartire..si dupa cateva luni bune ne-am mai dat o sansa..atunci mi.a fost foarte greu,poate ca nu.mi dau seama ce va urma si cat voi suferi..dar cuvintele lui m-au lasat rece..i.am dat o sansa,ne-am dat o sansa..dar dac nu merita? asta e rezultatul..despartirea.Il iubesc din toata inima..dar parca s.a rupt ceva aseara.Mi.am dat seama ca pe viitor voi avea de suferit dac vom continua.El a luat decizia sa ne despartim..si nu m.am opus ptr ca m-am saturat sa fiu tot timpul acuzata ca eu sunt de vina..FETELOR DOAR UN OM MIC TE FACE SA TE SIMTI MIC..din pacate asta pot sa spun despre el..Lacrimi nu mai am..si nu regret nimic,asa a fost sa fie.Poate D´zeu a vrut sa.mi arate inca o data ca nu merita si pe viitor sa fiu mai atenta.Cand te indragostesti ..doar stiti ..dai TOT ce ai..efectiv inima nu.ti mai apartine tie,ii apartine lui..dar na asa e cand iubesti cu adevarat. Niciodata nu m.am umilit in fata lui..cand ne certam lasam de la mine ptr ca o relatie fara compromisuri e 0.Acum voi incerca sa uit..poate voi trece mai repede peste gandidu.ma la felul cum mi-a vorbit si sunt sigura ca o sa ma ajute. Sunt alaturi de voi fetelor..ptr fiecare exista cineva..mai tarziu sau mai devreme va intra in viata noastra cu siguranta:) Timpul le rezolva pe toate,nu? Trebuie sa gandim pozitiv si sa nu privim inapoi..viata merge inainte ;)
Melissa_88
Postat pe 17 August 2010 15:15
De la: ianna05, la data 2010-08-17 08:06:17
De la: mynerva, la data 2010-08-17 04:23:56Intr'adevar e foarte ushor sa dai sfaturi ratzionale atata timp kt nu eshti tu cel kre sufera shi da au dreptate in ceea ce itzi spun dar totodata asta nu face suferintza sa dispara...
Oarecum sunt pusa in aceashi situatzie shi am decis sa las timpul sa decida pt mine,sa ma inarmez cu rabdare shi sa vad ce imi va oferi viatza in continuare.
Te sfatuiesc sa faci lafel shi sa vezi ce se intampla sau dak eshti mai extremista,ori luptzi pt el pana la ultimele puteri,ori pui punct shi o iei de la capat shi il scotzi din mintea ta definitiv!
Sper sa iei decizia corecta.Multa bafta itzi doresc,shi sper k tzi'am putut fi kt de putzin de ajutor!


Ce inseamna sa lupti pana la ultimele puteri?
Pana la urma dragoste cu de-a sila nu se poate...
Intradevar rabdarea e un atu ff mare in astfel de situatii dar si poti sa o folosesti in dublu sens: sa ai rabdare ca poate se intoarce el sau sa ai rabdare sa treci peste despartire.


In ambele cazuri, tot rabdare trebuie sa avem...! Oricum, e extrem de greu..nici nu stiu ce e mai durerros..sa iti spuna "nu te mai iubesc, vreau sa ne despartim" si sa dispara de tot sau "am doar nevoie de o pauza"...pauza pe care i-o acorzi, dar el continua sa te caute, azi da..maine nu! sa decizi sa il ignori..sa reusesti o perioada...apoi sa apara iar cu un mesaj "ce faci, esti bine? ma gandesc constant la tine.." si sa iti intoarca iar toata lumea peste cap! sa te gandesti ..ce vrea omul asta de la mine???
TheMasquerade
Postat pe 17 August 2010 17:04
intrun fel am senzatia k am trait exact la fel:((



e greu sa sti...eu nici la un an dupa ce mam despartit de el nu am reusit sa il uit nu mai imi revin...


desi in aceasta perioada am mai stat si q altii baieti...mare iubire nu se iarta niciodata..:((:((:((
Andreyutza93
Postat pe 17 August 2010 18:05
buna!!! pt fetele kre au peste 15 ani ji vor un job part time http://metropolitans.ro/catalog/ o firma d cosmetice bijuterii si parfumuri noua in romania cu produse de calitate la preturi accesibile; k reprezentant aveti discount d 30% fata d pretul d ktalog (la o comanda de 100 de lei castigati 33 de lei), k, coordonator 40%; Primiti bonus de la toate nivelurile retelei dumneavoastra dupa cum urmeaza: nivelul 1 10%, nivelul 2 5%, nivelul 3 2.5%, nivelul 4 1.25%, nivelul 5 - 0.62% etc. inscrierea e gratuita primul ktalog il primiti gratuit prin pojta, livrarea coletelor e gratuita prin pojta romana deci nu va costa nimic s incercati aveti doar d castigat; Pt mai multe informatii precum si pentru codul d reprezentant necesar pentru inscriere dati add la id lliryo_metropolitan :*:*:* http://shop.metropolitans.ro/catalog/a/CAAizMmA?utm_source=self&utm_medium=YM&utm_campaign=YM
kudika112345
Postat pe 17 August 2010 21:52
De la: TheMasquerade, la data 2010-08-17 17:04:12
De la: ianna05, la data 2010-08-17 08:06:17
De la: mynerva, la data 2010-08-17 04:23:56Intr'adevar e foarte ushor sa dai sfaturi ratzionale atata timp kt nu eshti tu cel kre sufera shi da au dreptate in ceea ce itzi spun dar totodata asta nu face suferintza sa dispara...
Oarecum sunt pusa in aceashi situatzie shi am decis sa las timpul sa decida pt mine,sa ma inarmez cu rabdare shi sa vad ce imi va oferi viatza in continuare.
Te sfatuiesc sa faci lafel shi sa vezi ce se intampla sau dak eshti mai extremista,ori luptzi pt el pana la ultimele puteri,ori pui punct shi o iei de la capat shi il scotzi din mintea ta definitiv!
Sper sa iei decizia corecta.Multa bafta itzi doresc,shi sper k tzi'am putut fi kt de putzin de ajutor!


Ce inseamna sa lupti pana la ultimele puteri?
Pana la urma dragoste cu de-a sila nu se poate...
Intradevar rabdarea e un atu ff mare in astfel de situatii dar si poti sa o folosesti in dublu sens: sa ai rabdare ca poate se intoarce el sau sa ai rabdare sa treci peste despartire.


In ambele cazuri, tot rabdare trebuie sa avem...! Oricum, e extrem de greu..nici nu stiu ce e mai durerros..sa iti spuna "nu te mai iubesc, vreau sa ne despartim" si sa dispara de tot sau "am doar nevoie de o pauza"...pauza pe care i-o acorzi, dar el continua sa te caute, azi da..maine nu! sa decizi sa il ignori..sa reusesti o perioada...apoi sa apara iar cu un mesaj "ce faci, esti bine? ma gandesc constant la tine.." si sa iti intoarca iar toata lumea peste cap! sa te gandesti ..ce vrea omul asta de la mine???


ai dreptate , cu rabdarea rezolvam totul ...timpul vindeca tot dar aduce si surprize ...si eu sunt despartita ,dar intr o zi imi zice ca moare dupa mine, ca nu poate sa mai simta pentru nimeni ce simte ptr mine si in alta zi ca de fapt nu mai simte nimik , ca de fapt n a simtit niciodata ...asta dupa 5 ani...eu ce sa mai cred ?cum pot eu sa mai am o relatie cu un om care se schimba precum bate vantul ? iubirea e mare dar uneori daca nu suntem rationale ne ducem direct in cap si ce i drept ne o cam facem cu mana noastra....acum tot ce sper este sa nu ma mai caute , caci sigur o sa mi intoarca lumea peste cap mai ales ca stie cat il iubesc ...
bella28
Postat pe 18 August 2010 08:17
@@@@Pt ianna05
Buna...
Crezi ca daca te mutai cu locul de munca rezolvai ceva???eu am incercat 6 luni sa ma mut mai aprope de ea...sa fim din nou colegi...dar prietenul pe care l tot rugam sa ma ajute sa ma mut....se pare ca e actualul ei iubit...tare nu???
si da...doare al naibii...si daca esti femeie,si daca esti barbat...daca ai pus suflet in acea relatie doare de nu mai poti...eu am ales sa plec departe...departe de ea,de prieteni si de tot...nici asta nu e o solutie,dar,macar,stii ca nu poti la 12 noaptea sa i bati la usa si sa raspunda un amic bun de al tau care acum e cu ea....deci,inca o data...multumesc tuturor celor de pa kudika ....m au sustinut,m au incurajat...le multumesc din suflet.si ...sa dea Dumnezeu sa rasara soarele si in valea noastra!!!!
OVI2010
Postat pe 18 August 2010 11:17
@@@@Pt ianna05
Buna...
Crezi ca daca te mutai cu locul de munca rezolvai ceva???eu am incercat 6 luni sa ma mut mai aprope de ea...sa fim din nou colegi...dar prietenul pe care l tot rugam sa ma ajute sa ma mut....se pare ca e actualul ei iubit...tare nu???
si da...doare al naibii...si daca esti femeie,si daca esti barbat...daca ai pus suflet in acea relatie doare de nu mai poti...eu am ales sa plec departe...departe de ea,de prieteni si de tot...nici asta nu e o solutie,dar,macar,stii ca nu poti la 12 noaptea sa i bati la usa si sa raspunda un amic bun de al tau care acum e cu ea....deci,inca o data...multumesc tuturor celor de pa kudika ....m au sustinut,m au incurajat...le multumesc din suflet.si ...sa dea Dumnezeu sa rasara soarele si in valea noastra!!!!
In orice relatie eu cred ca gresesc amandoi...doar ca unul doar iubeste mai mult si are puterea sa recunoasca ceea ce a gresit si sa lupte in continuare...celalalt...isi da un scurt "refresh" si pleaca mai departe cu prima ocazie...nu i pasa ca doare...nu i pasa ca inca l/o mai cauti...nicidecum...pt ei viata merge inainte...fara regrete...fara nimik...poate cine stie...candva,roata se intoarce...dar cel ce a iubit si atunci va fi slab si va accepta...pt ca...nu ai cum sa uiti ceea ce ai iubit o data!!!!
OVI2010
Postat pe 18 August 2010 11:21
De la: OVI2010, la data 2010-08-18 11:21:57@@@@Pt ianna05
Buna...
Crezi ca daca te mutai cu locul de munca rezolvai ceva???eu am incercat 6 luni sa ma mut mai aprope de ea...sa fim din nou colegi...dar prietenul pe care l tot rugam sa ma ajute sa ma mut....se pare ca e actualul ei iubit...tare nu???
si da...doare al naibii...si daca esti femeie,si daca esti barbat...daca ai pus suflet in acea relatie doare de nu mai poti...eu am ales sa plec departe...departe de ea,de prieteni si de tot...nici asta nu e o solutie,dar,macar,stii ca nu poti la 12 noaptea sa i bati la usa si sa raspunda un amic bun de al tau care acum e cu ea....deci,inca o data...multumesc tuturor celor de pa kudika ....m au sustinut,m au incurajat...le multumesc din suflet.si ...sa dea Dumnezeu sa rasara soarele si in valea noastra!!!!
In orice relatie eu cred ca gresesc amandoi...doar ca unul doar iubeste mai mult si are puterea sa recunoasca ceea ce a gresit si sa lupte in continuare...celalalt...isi da un scurt "refresh" si pleaca mai departe cu prima ocazie...nu i pasa ca doare...nu i pasa ca inca l/o mai cauti...nicidecum...pt ei viata merge inainte...fara regrete...fara nimik...poate cine stie...candva,roata se intoarce...dar cel ce a iubit si atunci va fi slab si va accepta...pt ca...nu ai cum sa uiti ceea ce ai iubit o data!!!!


da...ieri imi spunea ca eu nu sunt o persoana rea :)) si nu voi fi niciodata
si cu ce ma ajuta??
cu ca ma ajuta???????????????????????
azi am aflat ca duminica s-a batut cu fostul gagic al iubitei lui. Iti dai seama cata iubire intre el si actuala? Cat sa mai suport? CAT?
ce sa fac?
sa fug? sa ma ascund?
ploidevise
Postat pe 18 August 2010 11:49
De la: ianna05, la data 2010-08-18 11:49:03
De la: OVI2010, la data 2010-08-18 11:21:57@@@@Pt ianna05
Buna...
Crezi ca daca te mutai cu locul de munca rezolvai ceva???eu am incercat 6 luni sa ma mut mai aprope de ea...sa fim din nou colegi...dar prietenul pe care l tot rugam sa ma ajute sa ma mut....se pare ca e actualul ei iubit...tare nu???
si da...doare al naibii...si daca esti femeie,si daca esti barbat...daca ai pus suflet in acea relatie doare de nu mai poti...eu am ales sa plec departe...departe de ea,de prieteni si de tot...nici asta nu e o solutie,dar,macar,stii ca nu poti la 12 noaptea sa i bati la usa si sa raspunda un amic bun de al tau care acum e cu ea....deci,inca o data...multumesc tuturor celor de pa kudika ....m au sustinut,m au incurajat...le multumesc din suflet.si ...sa dea Dumnezeu sa rasara soarele si in valea noastra!!!!
In orice relatie eu cred ca gresesc amandoi...doar ca unul doar iubeste mai mult si are puterea sa recunoasca ceea ce a gresit si sa lupte in continuare...celalalt...isi da un scurt "refresh" si pleaca mai departe cu prima ocazie...nu i pasa ca doare...nu i pasa ca inca l/o mai cauti...nicidecum...pt ei viata merge inainte...fara regrete...fara nimik...poate cine stie...candva,roata se intoarce...dar cel ce a iubit si atunci va fi slab si va accepta...pt ca...nu ai cum sa uiti ceea ce ai iubit o data!!!!


da...ieri imi spunea ca eu nu sunt o persoana rea :)) si nu voi fi niciodata
si cu ce ma ajuta??
cu ca ma ajuta???????????????????????
azi am aflat ca duminica s-a batut cu fostul gagic al iubitei lui. Iti dai seama cata iubire intre el si actuala? Cat sa mai suport? CAT?
ce sa fac?
sa fug? sa ma ascund?


Ianna, citeste ceea ce mi-ai scris mie mai sus, te rog! RUPE-TE de el..definitiv! Fa in asa fel incat sa nu mai afli ce a facut, cu cine s-a batut sau ce prietena are..pentru ca iti faci tie rau! Vb aia..ce nu stii, nu te doare! Trebuie sa fii PUTERNICA, tu..ptr tine! Asa cum zicea si OVI, ptr ei viata merge inainte..asa trebuie sa faci si tu..este evident ca viata voastra impreuna s-a terminat! Nu o sa incep acum sa iti zic "iesi, fa-ti noi prieteni, distreaza-te..bla bla"..stiu ca e inutil! Dar e musai sa gasesti puterea sa il lasi sa plece, de tot..asa cum si-a dorit! Daca se va mai intoarce sau nu, timpul o va spune..iar daca o sa il mai primesti sau nu, numai tu vei sti! Chiar, l-ai mai primi inapoi?
TheMasquerade
Postat pe 18 August 2010 13:27
De la: TheMasquerade, la data 2010-08-18 13:27:53
De la: ianna05, la data 2010-08-18 11:49:03
De la: OVI2010, la data 2010-08-18 11:21:57@@@@Pt ianna05
Buna...
Crezi ca daca te mutai cu locul de munca rezolvai ceva???eu am incercat 6 luni sa ma mut mai aprope de ea...sa fim din nou colegi...dar prietenul pe care l tot rugam sa ma ajute sa ma mut....se pare ca e actualul ei iubit...tare nu???
si da...doare al naibii...si daca esti femeie,si daca esti barbat...daca ai pus suflet in acea relatie doare de nu mai poti...eu am ales sa plec departe...departe de ea,de prieteni si de tot...nici asta nu e o solutie,dar,macar,stii ca nu poti la 12 noaptea sa i bati la usa si sa raspunda un amic bun de al tau care acum e cu ea....deci,inca o data...multumesc tuturor celor de pa kudika ....m au sustinut,m au incurajat...le multumesc din suflet.si ...sa dea Dumnezeu sa rasara soarele si in valea noastra!!!!
In orice relatie eu cred ca gresesc amandoi...doar ca unul doar iubeste mai mult si are puterea sa recunoasca ceea ce a gresit si sa lupte in continuare...celalalt...isi da un scurt "refresh" si pleaca mai departe cu prima ocazie...nu i pasa ca doare...nu i pasa ca inca l/o mai cauti...nicidecum...pt ei viata merge inainte...fara regrete...fara nimik...poate cine stie...candva,roata se intoarce...dar cel ce a iubit si atunci va fi slab si va accepta...pt ca...nu ai cum sa uiti ceea ce ai iubit o data!!!!


da...ieri imi spunea ca eu nu sunt o persoana rea :)) si nu voi fi niciodata
si cu ce ma ajuta??
cu ca ma ajuta???????????????????????
azi am aflat ca duminica s-a batut cu fostul gagic al iubitei lui. Iti dai seama cata iubire intre el si actuala? Cat sa mai suport? CAT?
ce sa fac?
sa fug? sa ma ascund?


Ianna, citeste ceea ce mi-ai scris mie mai sus, te rog! RUPE-TE de el..definitiv! Fa in asa fel incat sa nu mai afli ce a facut, cu cine s-a batut sau ce prietena are..pentru ca iti faci tie rau! Vb aia..ce nu stii, nu te doare! Trebuie sa fii PUTERNICA, tu..ptr tine! Asa cum zicea si OVI, ptr ei viata merge inainte..asa trebuie sa faci si tu..este evident ca viata voastra impreuna s-a terminat! Nu o sa incep acum sa iti zic "iesi, fa-ti noi prieteni, distreaza-te..bla bla"..stiu ca e inutil! Dar e musai sa gasesti puterea sa il lasi sa plece, de tot..asa cum si-a dorit! Daca se va mai intoarce sau nu, timpul o va spune..iar daca o sa il mai primesti sau nu, numai tu vei sti! Chiar, l-ai mai primi inapoi?


Am prieteni. Mai ies. Am fost la mare in we si am facut numai "ilegale", ca in facultate. Nu te gandi la prostii :D.
Nu inseamna ca am uitat. cel
Ce vina am eu ca ma suna lumea noaptea la 23.20 sa ma anunte? Eu nu raspund ca, ca un om normal si suferind ce sunt ma uit la "sex & the city" a nshpe mia oara.
Dimineata revin si mi se comunica marea veste. Tu crezi ca eu vroiam sa aflu?
Nu am vrut sa stiu nimic de aia. Dar acum ca am aflat asta stiu si cine e.
Jur ca nu am vrut sa stiu niciodata nimic de ea.
Si culmea
m-a "infomat" cineva care nici nu stia care e situatia intre mine si el...
Adica banuia ca nu mai suntem impreuna dar nu stia nimic din poveste. Acum ce sa fac? sa ii informez pe toti cei care ne cunosc pe amandoi ca nu mai vreau sa stiu nimic, ever de el?
sa nu mai vorbesc nici cu mama? Care lucreaza cu el si sufera cred, saraca si ea din cauza ca sufar eu si in fiecare zi imi mai zice cate ceva de rau despre el numai ca sa ma incurajeze?
O sa imi schimb sigur numarul de telefon. O sa imi schimb si telefonul...ca il am de la el si de fiecare data imi aminteste. O sa imi schimb adresa de e-mail....we viitor.( e mai greu cu toate site-urile pe care sunt logata, plus ca trebuie sa astept pana imi da toata lumea add pe cealalta). Vreau sa o anulez de tot.
Cu nr de tel pot rezolva doar luna viitoare, la fel si cu telul.
Dar, mai mult ce pot sa fac?
Acasa nu ma duc...desi mama cred ca m-a rugat de 10 ori si tata de 20. Nu ma pot duce acolo ca tot imi aminteste de el. E si un oras mic si sunt toate sansele sa ne "intrevedem" si numai asta nu imi trebuie acum.
Sau SOC sa ma "intrevad" cu el si noua lui iubita....Cred ca ma arunc de pe munte
Deci nu am vrut eu sa stiu?
Nu am vrut sa aflu?
Pt ca stiam ca ma da peste cap?
si Nu stiu cine aar putea ramane indiferent la veste de genul asta...
ploidevise
Postat pe 18 August 2010 15:45
Buna fetelor..Am nevoie de un sfat din partea voastra.Ne-am despartit acu cateva zile si deja i.a scris un coment unei tipe la o poza..poate ca sa vad eu,nu stiu ce sa mai cred.Inca nu a sters pozele cu noi de pe facebook...dar sincer nu stiu ce sa mai cred,eu nu i-am mai dat nici un semn si nici el mie..cu toate ca el a gresit.Incepe sa.mi fie din ce in ce mai greu..dar cred ca asa e cel mai bine,sa uit de el..dar cum???? Am sters tot ce are legatura cu el..dar degeaba, in inima ramane..:( Timpul le rezolva pe toate...dar foarte greu din pacate:(
Melissa_88
Postat pe 18 August 2010 17:23
pt TheMasquerade
as vrea sa pot sa ma impac cu el. dar i-as face lui un rau daca as face asta. pt ca l-as teroriza pana s-ar rupe iar relatia. Nu as mai avea incredere in il nici cu juraminte in biserica Nici cu dispozitive de urmarire. Si ce rost ar mai avea...?
ploidevise
Postat pe 18 August 2010 18:13
si stiti care e ironia?
ca nu il credeam in stare de nimic din ce a facut in ultima luna. NImic!! Adica parca nu e vrb despre omul cu care am fost un an jumatate. Parca nu e real. Ma tot gandesc...oare sunt idioata? naiva? cum de nu mi-am dat seama?
ploidevise
Postat pe 18 August 2010 18:30
De la: Melissa_88, la data 2010-08-18 17:23:10 Buna fetelor..Am nevoie de un sfat din partea voastra.Ne-am despartit acu cateva zile si deja i.a scris un coment unei tipe la o poza..poate ca sa vad eu,nu stiu ce sa mai cred.Inca nu a sters pozele cu noi de pe facebook...dar sincer nu stiu ce sa mai cred,eu nu i-am mai dat nici un semn si nici el mie..cu toate ca el a gresit.Incepe sa.mi fie din ce in ce mai greu..dar cred ca asa e cel mai bine,sa uit de el..dar cum???? Am sters tot ce are legatura cu el..dar degeaba, in inima ramane..:( Timpul le rezolva pe toate...dar foarte greu din pacate:(


Asteapta!
Cateva zile nu sunt o problema. Tu cati ani ai? Si ce daca i-a dat comm alteia? Nu il suna tu. Eventual fa-te nevazuta si pe mess vreo 2 saptamani. Daca nu da nici un semn ... inseamna ca probabil nu mai e nimic.
ploidevise
Postat pe 18 August 2010 18:32
De la: ianna05, la data 2010-08-18 18:13:54pt TheMasquerade
as vrea sa pot sa ma impac cu el. dar i-as face lui un rau daca as face asta. pt ca l-as teroriza pana s-ar rupe iar relatia. Nu as mai avea incredere in il nici cu juraminte in biserica Nici cu dispozitive de urmarire. Si ce rost ar mai avea...?


pai si atunci..........ti ai dat raspunsul singura...ori te impaci si accepti toate rahaturile ori incearca sa uiti , e greu la inceput ...da si cand trece ...ce bine e
bella28
Postat pe 18 August 2010 21:53
De la: ianna05, la data 2010-08-18 18:13:54pt TheMasquerade
as vrea sa pot sa ma impac cu el. dar i-as face lui un rau daca as face asta. pt ca l-as teroriza pana s-ar rupe iar relatia. Nu as mai avea incredere in il nici cu juraminte in biserica Nici cu dispozitive de urmarire. Si ce rost ar mai avea...?


gresit, ti-ai face tie un rau, nu lui! el poa' sa se spele pe maini la fel de repede ca si prima data! si e f bine ca esti tu constienta ca nu mai merge..atunci fruntea sus, ridica-te singura de guler, ia-ti adio de la vechile deziluzii si fa-ti avant spre bucurii noi! eu asa am incercat sa fac..si deocamdata mi-e bine! si tu, cu sfaturile tale, m-ai ajutat mult! tine seama de ele..si sper ca viitorul tau mesaj sa fie unul mai optimist! te pup!
TheMasquerade
Postat pe 18 August 2010 21:55
si eu aveam impresia ca era mare iubire, sau sufletul perche pana cand am intalnit pe cineva care ii este mult superior fostului..asa ca ce siguranta iti mai ofera ca el este THE ONE? nimik, atat timp cat nu ramane langa tine si nu stie sa te aprecieze...nu e THE ONE ,simplu..in rest suferinta aceea prelungita tine doar de propria voastra persoana ..vrei sa treci peste sau nu? nu de celalalt.DELOC!
ionelaela
Postat pe 19 August 2010 01:17
De la: ionelaela, la data 2010-08-19 01:17:45si eu aveam impresia ca era mare iubire, sau sufletul perche pana cand am intalnit pe cineva care ii este mult superior fostului..asa ca ce siguranta iti mai ofera ca el este THE ONE? nimik, atat timp cat nu ramane langa tine si nu stie sa te aprecieze...nu e THE ONE ,simplu..in rest suferinta aceea prelungita tine doar de propria voastra persoana ..vrei sa treci peste sau nu? nu de celalalt.DELOC!


da asa e ...uneori nu ne dam seama ca baiatul de langa noi nu este ALESUL , dar ne incapatanam sa ramanem in relatie , poate din obisnuinta , care uneori te face sa crezi ca iubesti sau alte motive....si mai ales cand faci trecerea de la rau la bine , abia atunci ti se lumineaza mintea si zici " bai da cum am putut sa sufar ptr ala" , dar ei cand realizeaza ce au pierdut ...sa vezi atunci regrete
bella28
Postat pe 19 August 2010 13:39
De la: lempika, la data 2010-08-19 13:39:10
De la: ionelaela, la data 2010-08-19 01:17:45si eu aveam impresia ca era mare iubire, sau sufletul perche pana cand am intalnit pe cineva care ii este mult superior fostului..asa ca ce siguranta iti mai ofera ca el este THE ONE? nimik, atat timp cat nu ramane langa tine si nu stie sa te aprecieze...nu e THE ONE ,simplu..in rest suferinta aceea prelungita tine doar de propria voastra persoana ..vrei sa treci peste sau nu? nu de celalalt.DELOC!


da asa e ...uneori nu ne dam seama ca baiatul de langa noi nu este ALESUL , dar ne incapatanam sa ramanem in relatie , poate din obisnuinta , care uneori te face sa crezi ca iubesti sau alte motive....si mai ales cand faci trecerea de la rau la bine , abia atunci ti se lumineaza mintea si zici " bai da cum am putut sa sufar ptr ala" , dar ei cand realizeaza ce au pierdut ...sa vezi atunci regrete


adevarul e ca e bine cand te uiti inapoi si vezi ca "ala" nu a meritat. Eu, cel putin, am avut o bafta ca toti fostii mei s-au intors. Si toti cu coada intre picioare. Nu stiu daca din cauza ca au realizat ca au pierdut sau din cauza ca nu le-a mers bine cu alta si tot mai bine era cu mine dar s-au intors...
Si sincer nu m-am razbunat...refuzul a venit de fiecare data natural. Cu unii m-am mai intalnit...sa ne aducem aminte cum uitam de noi...dar numai in conditiile in care nu eram in alta relatie si fara obligatii ulterioare.
Chiar si in perioada asta, de cand m-am despartit de S. m-a cautat fostul care si ala era o figura de om. Nu a fost mare iubire intre noi doi dar mi-a facut multe chestii aiurea. Nu ne-am despartit cu lacrimi...suferinta prea multa sau regrete...dar tot au existat ceva resentimente. Si ne-am vazut intr-o zi la un suc..toate bune si frumoase si de atunci ma suna si ma cauta. I-am zis acum vreo 2 zile ca nu putem fi decat prieteni SI INSISTA. I-am spus si ca nu mi se pare corect fata de el. ..dar INSISTA.

Pana la urma eu nu stiu daca ei cand se intorc se intorc pt ca realizeaza ca au pierdut sau din alte motive...
ploidevise
Postat pe 19 August 2010 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme dupa 3 ani... 5 De la: Paraipan 9 Septembrie 2011 23:33
povestea fara happy end 11 De la: andreea_garda 13 Martie 2009 21:29
cum sa-l recucesresc? 30 De la: kudika095647 19 Decembrie 2009 14:04
despartire din cauza tigarilor 13 De la: darksukkubus69 20 Aprilie 2010 21:05
Buna-suferina din dragoste,va rog dati mi un sfat!- 14 De la: Erica_here 25 Octombrie 2015 21:45