Setari Cookie-uri

Avort la Marie Stopes

De la: ralucasp, la data 2008-11-20 15:18:26draga eliutza...si dragele mele doamne/domnisoare de pe forum ...legat de textul postat de mine frustrata(nesuferita),am sa va aduc la cunostinta ca medicina nu e ceva nobil si nu e o arta, pt ca vremurile in care traim au facut din ea ceva economic si lipsit de orice parte sentimentala..insusi ministrul sanatatii la o intalnire cu studentii care cereau locuri anul acesta a zis ca "ministerul sanatatii nu este centru de ajutor social".asa ca treziti-va si voi la realitatea de zi cu zi si incetati cu fraze siropoase de genul juramantul lui hipocrate(al carui continut apropos habar nu aveti ce contine)...suntem oameni ca toti oamenii cu bune si cu rele cu greutati si necazuri ,traim printre greutati si necazuri zilnic,ne facem o MESERIE pt ca daca oiam sa acord oamnenilor mangaiere spirituala ma calugaream..si tot asa.iar dintre voi toate cea care intr-un moment al vietii ei nu s-a ganit la bani sa arunce prima cu piatra



... draga ministrul v-a spus ceva corect dar ingimfarea din voi nu v-a lasat sa intelegeti ... MINISTERUL SANATATII NU ESTE CENTRU DE AJUTOR SOCIAL ... la matura cu voi ... orice meserie ESTE O ARTA ... cu atit mai mult medicine are si ceva NOBIL ... profesionalismul, talentul si rabdarea ADUC SUCCESUL ... in rest creeaza doar gainari in halat alb ... care pina la urma pot fi inlocuiti CA INCOMPETENTI cu altii ... chiar si de afara ... MUNCA, SERIOZITATE SI PROFESIONALISM ... nu cafele, sictir si vise ...

iskanderya
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:49
Eu din proprie experienta sfatuiesc toate tinerele influentabile care intra pe acest site , si acceseaza acest topic sa discute cu cineva inainte de a lua o diecizie , sau mai bine, daca nu li s-a intamplat sa aiba grija sa nu se intample . Intreruperea de sarcina este un procedeu usor in sine pentru majoitatea pacientilor , dar pe urma cand ramai tu , cu constiinta ta e greu sa ajungi la o oarecare liniste . Fiecare ia propria decizie , insa multi uitam de consecinte, sau pur si simplu alternativa ni se pare ingrozitoare la momentul respectiv . Intreruperea de sarcina e partea cea mai usoara , partea de dupa ar trebui sa va ingrozeasca cu adevarat.
Ioana19 , cred ca ai cele mai bune intentii din lume , dar incearca sa fii mai putin agresiva deoarece nu asa se apleaza la latura sensibila a oamenilor . Abordezi problema intr-un mod total gresit , si nu ai parte de reactia care o astepti . Toti am inteles ce alegere ai face tu , dar adevarul e ca nu ai fost pusa in pozitia de a alege nu ? Da-te cu un pas inapoi , si lasa femeile care au trecut prin asa ceva sa vorbeasca despre experienta lor , pt ca domisoarele sa ia aminte si sa stii ce le pregateste viata daca nu sunt precaute . Lasa-le sa , macar aici sa incerce macar aici sa se aline una pe alta , ptr ca foarte rar in tara ai sa vezi centre de consiliere , mai ales in orasele mici . Nu fi intoleranta , daca s-au expus aici nu au facut-o ca sa le critici tu , fii inteleapta , asa cum ar trebuie si lasa-le sa se exprime cum cred de cuviinta. Sus e Dumnezeu si Ne aude pe toti , iar judecata va fi in fata Lui , dar pana la Dumnezeu te mananca Sfintii.
tear_drop
Postat pe 29 Ianuarie 2009 23:57
[quote name='iskanderya' date='2009-01-26 22:00:03'... dar te-ai gindit daca nu este mai bine sa deschida ochii inainte de a deschide picioarele ? ... nu crezi ca ''asumarea'' inconstienta, sau sub soc la indemnul ''prietenului'', a tuturor avorturilor, protejarea cu anticonceptionale nu va ''asigura'' si dreptul de a fi folosite fara sa cereti nimic, niciodata ...
... in loc sa va cereti dreptul de a il identifica si pune pe amarit sa plateasca pentru cresterea copilului, majoritatea femeilor se autoumilesc chiar din momentul inceperii unei relatii prin asumarea responsabilitatii unui avort si dezechilibrelor hormonale cauzate de anticonceptionale oricit de avansate ar fi ...
... zau, curioasa mentalitate, sclavagista as spune ... in loc sa verificati daca veti primi suport moral si financiar de la ''prietenul iubit'' va aruncati cu capul inainte, va creati singure o eticheta de ''usoara'', ca apoi cu lacrimi in ochi si capul in jos (sau din contra cu ura si hotarire) sa mergeti sa distrugeti un omulet, sa ii negati dreptul la viata ... cind el ar putea singurul lucru bun cistigat din acea relatie ... viata e ca o roata ... se intoarce intotdeauna ... e greu sa nu ai bani, dar sa judeci viata unui om doar pe acest considerent e inuman ... chiar daca multe fete/femei nu vad ce li se intimpla, dar acea ''sarcina nedorita'' (o alta curioasa denumire), e chiar un omulet asa cum am fost noi toti ... si ca noi toti ne iubim parintii pentru ca ne-au crescut ... nu cred ca vrea cineva sa se omoare pentru ca nu a avut in tinerete banane si ciocolata ...
... sa fim seriosi si realisti ... ginditi mai pozitivi fata de mamele tinere fata de copii lor ... nu ii judecati fara rost ...
[/quote]


... contrar a ceea ce ''sfatuieste'' doamna de mai sus, AVORTUL NU ESTE SIMPLU ... femeile sint sedate, sint scobite ca niste animale, sint mintite, li se ia banii si sint date afara ... faptul ca romania e ''campioana'' absoluta la CANCERE DE COL(600% mai mult decit media europeana) ca si la copii exterminati(cu 6 copii avortati pentru fiecare nascut) arata clar ca NU AVETI CE SA INVATATI de la astfel de ''doamne'' ... ele ne-au adus pe culmile PRIMITIVISMULUI, INAPOIERII si IGNORANTEI ... tot ele dau dovada de crasa lipsa de MORALA, VALORI si CRESTINISM ... asa ca nu trebuie nimeni sa fie ''convinsa'' ca e ''simplu'' .. SINT COPII VOSTRI SI MERITA SA TRAISCA ... doamnele ''cu experienta'' inca nu si-au platit polita dar si cind va veni scadenta probabil tot nu isi vor da seama pentru ce platesc ... daca ar fi sa ne luam dupa crestinism, pentru ceea ce faci rau astazi vor PLATI poate chiar copii sau copii copiilor tai ... si la multi deja se vede ...

... variante nu prea sint pentru a pacali MORALA si VALORILE UMANE ... avortul, anticonceptionalele, ''planingul familiar'', ''consilierea psihologica'' au aceleasi efecte in timp ... INRAIREA, DEBUSOLAREA, FRICA, DEPENDENTA DE MINCIUNI, DE BARBATI IMATURI SI IRESPONSABILI(de cele mai multe ori), DE PARINTI IMORALI CARE VA ''SUFOCA'' CU IUBIREA LOR (de fapt frustrarile vietii lor ii imping sa va oblige sa va neglijati ca oameni si ca femei), VA DISTRUG VALORILE SI MORALA ... VOI PUTETI FACE CEL PUTIN CEEA CE AU FACUT SI EI ... NU TREBUIE SA VA FIE FRICA ... IUBITI-VA COPII ... CA SA VA FIE BINE LA BATRINETE ... DECIT SA VA UMILITI PENTRU O IPOTETICA PENSIE MIZERA DE LA STAT MAI DEGRABA AJUTORUL PE CARE VI-L VOR DA COPII VOSTRI ..

... daca vrem sa fim sinceri ... omul nu s-a schimbat cu NIMIC de mii de ani ... are aceleasi sentimente, nazuieste spre aceleasi valori ... doar ca acum multi/e sint haotici si nu au puterea sa lupte pentru aceste VALORI UMANE si CRESTINE ... SINT PREA MULTE EPAVE DARIMATE DE PROPRIILE LOR GRESELI ... daca eliminam masinile, internetul si micile chestii care ne fac viata mai usoara, oricine isi da seama ca NU SINTEM DIFERITI de cei dinaintea noastra ... si totusi ... ei reuseau sa FIE OAMENI ... sa aiba si sa isi pastreze MORALA SI VALORILE si COPII ... chiar daca viata era la fel de dura si de grea ... eforturile lor au dat posibilitatea ca multi/e mamifere de astazi sa poata sa dea ''sfaturi'' de viata ... in perfecta necunostinta de cauza ... CINE SINT CEI DEFAZATI SI DEBUSOLATI ? ... ei sau noi ... VOI AVETI POSIBILITATEA DE A RENUNTA LA MINCIUNI SI FALSE PROBLEME ... VOI AVETI POSIBILITATEA SA FITI OAMENI ... SA FACETI FAMILII TINERE SI FRUMOASE ... SA AVETI COPII FRUMOSI ... TIMPUL TRECE, PROBLEMELE SE DUC ORICUM ... REFUZATI SA VA INCEPETI VIATA CU COMPROMISURI SI VETI CISTIGA ... COPII SINT VIITORUL VOSTRU ... CHIAR DACA SOCIETATEA PUTREDA DE ASTAZI VA IMPING SPRE ACELEASI GRESELI PE CARE EI LE-AU FACUT ... PUTETI FACE ORICE ... ASA CUM AU FACUT SI ALTII ... ATITEA GENERATII INAINTEA CELOR ATINSI DE COMUNISM SAU DE CONSUMISM ...
iskanderya
Postat pe 2 Februarie 2009 19:15
Iatã ºi câteva mãrturii ale femeilor care au fãcut avort :

Despre consecinþele emoþionale, douã femei mãrturisesc urmãtoarele : (Din revista pentru elevi „Schreibenkleister”, Bad Neustadt / Baurische, Rhon, Germania):
„Toþi cei care m-au sfãtuit sã fac avortul în urmã cu doi ani – doctorul, consilierul, pãrinþii, prietenii, prietenele ºi soþul meu – m-au asigurat cã aºa e cel mai bine pentru mine ºi pentru copilul meu! Acum copilul meu este mort iar eu sunt disperatã! Nu mai pot sã dorm noaptea, nu mai pot sã râd. Nimeni nu mã înþelege! Vã rog, spuneþi tuturor oamenilor cât de groaznic este un avort! Dureri cumplite îmi chinuie trupul ºi sufletul. De ce nu mi-a spus nimeni ce va urma?” (Jutta)

„Mi-am avortat copilul. Astãzi nu aº mai lua o asemenea hotãrâre, indiferent ce ar spune cei din jur. Trãiesc cu o fricã în mine de care nu mai pot scãpa. Am coºmaruri în care îmi apare o fetiþã care fuge spre mine cu braþele întinse ºi întreabã mereu: «De ce mãmico? De ce?» Apoi mã trezesc udã de transpiraþie. Acest vis ºi privirea fetiþei mã urmãresc continuu de când am avut acea intervenþie._Relatez acest lucru pentru folosul tuturor femeilor ºi tinerelor fete care se aflã în aceeaºi situaþie. Gândiþi-vã foarte bine ce faceþi, pentru cã vã vor chinui visele ºi vã vor urmãri privirile copiilor avortaþi. Veþi simþi o singurãtate copleºitoare, durere ºi jale, când veþi vedea o mamã cu copilul ei. Voi veþi suporta consecinþele acestei intervenþii, nu partenerul vostru. El nu vã poate lua teama, regretul sau însingurarea. De aceea gândiþi-vã bine înainte de a alege avortul ºi nu permiteþi nimãnui sã vã constrângã, pentru cã viaþa voastrã va fi distrusã. Existã numeroase organizaþii care vã pot ajuta. Nu faceþi aceeaºi greºealã ca ºi mine!” (Judith)

Alaltaieri am trecut si eu printr-un avort...

Sunt inca la liceu si printr-o coincidenta am ramas insarcinata.Prietenul meu a fost langa mine si m-a sustinut. Am hotarat ca e mai bine sa fac avort, mama nu putea sa afle, mai am scoala de terminat, nu as avea cu ce sa cresc un copil...
Am gasit un dr renumit care sa imi faca avortul. Saptamana trecuta m-am programat si alaltaieri a avut loc crima...
Inainte de avort dr-ul mi-a facut ecografie. Eram in 7 saptamani, totusi la ecograf s-a cazut un corp de bebelus ghemuit. dr a spus: ce copil frumos! apoi ne-au dus undeva in subsol... mai era o femeie care a facut avort. Ne-am imbracat in camasi de noapte si stateam pe pat. E a a intrat prima si a iesit dupa nici 20 minute. Mi-a spus zambind, sub efectul sedativului: nu-ti fie frica, nu simti nimic, nu doare!
Asistenta m-a condus in camera de macelarit. Era un miros puternic de dezinfectant. M-am intins pe masa... am primit anestezie generala si pe cand a intrat doctorul, am adormit. In timpul avortului l-am visat pe copilasul meu. Avea gene lungi cum are tatal lui.Eram intr-un camp. M-a intrebat: De ce faci asta? I-am spus: Eu nu vreau sa fac asta, iar el m-a intrebat: Atunci totusi, de ce faci asta?
Nu stiu cum am ajuns in cealalta camera in pat... nu tin minte nimic... stiu doar ca m-am trezit si mi-am dat seama ca am dormit vreo 20 minute. Am iesit afara cu ultimele puteri... totul se invartea in jurul meu.. afara era prietenul meu cu inca un amic. Am realizat ce am facut... primul meu gand a fost ca sunt o criminala...
Ia-m cerut batiste si am inceput sa plang. A aparut imediat asistenta si a spus ca atata timp cat sunt acolo sa nu plang ca fac imagine proasta clinicii.. M-am dus iar la ecograf, iar monitorul a aratat ca uterul meu este gol... pacat ca nu exista si un monitor, care ar fi aratat ca si sufletul meu e gol...
M-am dus acasa si am dormit vreo ore, iar cand m-am trezit eram uda, am transpirat...
Azi-noapte l-am visat din nou in acelasi cadru.S-a uitat la mine si a spus: Vezi, acum sunt mort. M-au omorat. I-am spus sa ma ia cu el, dar a spus ca nu poate sa faca asta, nu i se da voie... si ca nu pot pleca, voi avea parte de o intamplare in curand... mai multe nu a putut sa imi spuna...
Fetelor, doamnelor, va spun, nu faceti avort!
Poate credeti ca in viitor un alt copil va umple golul lasat de acesta, dar va spun... fiecare copil e unic in felul lui si nici unul nu poate fi inlocuit de nimeni si nimic...
Ilona


In sufletul meu e un mare gol

...am doar 17 ani...si akum 2 luni jumatate am ramas insarcinata...prietenul meu nu era pregatit pt asa ceva...si poate k nici eu...insa...am iubit copilul meu...inca din prima clipa knd am aflat ca sunt insarcinata...am fost la un ecograf...unde am auzit bataile inimii lui...atat de rapide...inima mea batea langa a lui...si akum in mintea mea nu aud decat inimioara lui...care ma implora pt o sansa la viata...nimeni nu m-a intrebat ce vreau...ci altii au luat decizia in locul meu...si acum ma urasc...ma urasc pt ca nu am avut curajul ma ma opun tuturor,sa ma lupt cu toti...pt sufletzelul pe care il purtam...mi-as da si viata acum...la o saptamana dupa crima...sa-l pot vedea...sa-l pot strange candva in brate...insa nu mi-a mai ramas decat ecografia facuta inainte de avort...la care ma uit si plang...si plang...caci in sufletul meu e un mare gol...caci o data cu el...a plecat si o bucata din sufletul meu...
Adriana

Marturie dupa un avort ...

Era luna februarie cand am aflat ca sunt insarcinata...eram inca la liceu ultimul an... i`am dat vestea prietenului mei speram ca-mi va spune sa il pastram .. dar din pacate nu a spus asa...ma obliga intr-un fel..sa fac avort ca suntem prea tineri ca nu avem ce sa ii oferim si alte chestii...intr-un final am acceptat...in schimb nu dupa mult timp am avut o mica cearta si m-a lasat singura ...timpul trecea iar eu aveam 3 luni umblam pe la doctori ma rugam de ei ...dar nimeni nu vroia ... intr-un final am hotarat sa merg la ecograf ... era asa mic si dulce ... un ghemotoc de copilas ...iar o asistenta lauda copilasul ca e perfect sanatos ... ca doamne ajuta...o sa am un copil minunat...nestiind ce vreau eu sa fac...prietenul in care am avut incredere si cu care am fost impreuna un an si ceva...m-a lasat singura...deja simteam cum misca propriul meu copilas in mine ... nu avea stare ... l-am iubit mai mult ca orice...iar a venit ziua in care a aflat mama mea ...m-a dus la spital si m-au internat.. dupa 2 zile mi-au dat ceva pastile(acele pastile intrerup sarcina pana la 6 luni) eu aveam 4 luni jumatate .. mi-a dat prima tura de pastile ... nu simtisem nimic..dupa a doua tura am simtit cum misca foarte tare copilasul meu(se chinuia...era in ghearele mortzii) iar dintr-o data nu am mai simtit nimic...a murit copilasul meu ... a treia serie de pastile ...mi-au provocat contractii...erau tot mai puternice...dupa cateva ore mi s-a rupt apa...si am nascut...am nascut copilul omorat de mine...iar in loc sa fie ca la o nastere...sa-mi dea copilasul in brate sa fiu bucuroasa...ei mi l-au luat...era mic inca...era mic de felul lui c-am cat palma...dar era bine...era fetita mea,alexandra...ingerul meu pe care nu il pot uita si nu il voi uita niciodata...dupa ce s-a intamplat am avut vise in care plangea si ma intreba de ce am lasat-o? de ce nu am tinut-o? mi se sfasie sufletul.Tot ce imi doresc acum mi-as da si viata sa o vad cum ar arata...sau sa o am iar in pantece...dak o pastram acum aveam 7 spre 8 luni.
NU VA UCIDETI COPILASUL ASA CUM AM FACUT EU! acum mi-as da viata sa o vad doar o secunda!
Loredana




ªi mãrturii ale femeilor care NU au fãcut avort :

Vis cu « Mami, Lumina e importantã ! »

Marturia urmãtoare este preluatã de pe urmãtoarea secþiune a site-ului:
http://www.avort.ro/marturie-cristina-a.php


Ma numesc A. Cristina si am 21 de ani, sunt casatorita de 1 an si acum 2 luni am ramas insarcinata. Nu imi venea sa cred, pentru ca imi doream din suflet un copil cu toate ca sunt foarte tanara. Intr-o seara a venit sotul meu acasa cu doua teste de sarcina si era foarte sigur ca nu sunt insarcinata. Am facut primul test si dupa 2 minute a iesit pozitiv, nu ne venea sa credem ca sunt insarcinata si am facut si al doilea test si a iesit tot pozitiv. Eu am inceput sa plang de fericire si ii multumeam lui Dumnezeu ca sunt insarcinata. Sotul meu imi zicea sa fac avort ca suntem prea tineri pentru a avea un copil si ca nu avem situatie sa il crestem, am inceput sa plang si vroiam sa mor in momentul ala. Soacra-mea a zis ca trebuie sa fac avort ca avortul nu e o crima. Plangem si ma rugam in fiecare zi la Dumnezeu sa imi dea putere sa trec peste tot si sa il lumineze pe sotul meu. Intr-o noapte am visat ca mi-a aparut un copil in fata si mi-a zis: "Mami,Lumina e importanta!", si de atunci am stiut ca e un semn de la Dumnezeu si m-am hotarat ca nu voi face avort orice s-ar intampla. Eu sunt in strainatate si mi-am sunat parintii si le-am zis ca sunt insarcinata, ei m-au sustinut si s-au bucurat cand au aflat ca voi fi mama. Acum sotul meu si-a cerut iertare si am hotarat sa pastram copilul si sa il crestem. In fiecare zi ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat bebele si ca nu m-a lasat sa fac o prostie. Avortul este o crima pentru ca s-a dovedit ca la 18 zile de la conceptie ii bate inima la copil. Orice fiinta merita sa traiasca.


Sunt bucuroasa ca nu am facut avort

Dragii mei
Vreau sa va spun povestea mea pentru a fi un sprijin pentru tinerele dezorientate si disperate,asa cum am fost si eu.
Aveam 26 ani,terminasem facultatea si nu aveam un serviciu ,prietenul meu mai avea o luna si termina stagiul militar. Nu aveam nici unul bani,eram impreuna de 3 ani si ne faceam planuri de viitor.Evident, nu era momentul sa avem un copil.Intr-o zi,am aflat ca eram insarcinata.I-am spus de acest lucru si in glasul lui se simtea deznadejdea. Parintii lui au spus mai intai sa pastram copilul, apoi s-au razgandit,pe motiv ca nu avem cu ce sa il crestem.In acelasi timp el nu vorbea despre o casatorie.
Parintii mei au facut presiuni sa avortez copilul.Eu eram in cumpana,eram credincioasa,dar ma aflam intr-o situatie in care nu stiam ce sa fac.
Ma rugam la Dumnezu sa ma invete ce sa fac.Tot amanam dusul la doctor.Am avut un vis in care un calugar(sau preot) care imi daruia carti religioase,tamaie si eu vroiam sa il refuz. El mi-a spus atat:"Ia-le,o sa ai nevoie!".Intr-un alt vis,am visat o fetita cu o privire atat de blanda si de buna..era copilul meu.
Inca plina de indoiala,am fost la doctor sa avortez. Printr-o minune,doctorul mi-a spus ca nu imi face avort deoarece copilul este prea mare (aveam 2 luni si ceva,aproape 3 de sarcina).Teoretic inca eram in termenul obisnuit de avort.
Din acel moment, am vazut in asta un semn si m-am hotarat sa nu ucid acest copil, orice ar fi.
Eram intr-o situatie disperata,fara bani,prietenul ma parasise(am stat despartiti vreo 3 luni), tatal meu ma ameninta ca ma da afara din casa..Cu credinta in Dumnezeu le-am rabdat pe toate.mergeam la biserica si ma rugam la Maica Domnului.
Cand eram insarcinata in 5 luni, eu si prietenul meu ne-am impacat si apoi ne-am casatorit.
Avem o fetita superba,pe care o iubeste foarte mult, de mine ce sa mai spun, e cea mai mare bucurie a mea
Dumnezeu ne incearca si ne pune la incercare, dar noi nu stim ce are pregatit pentru noi.
Ma intreb adesea,cat de goala ar fi fost viata mea daca mi-as fi ucis copilul.
Nimeni nu se astepta sa ne impacam si sa imi fie bine pe viitor si totusi Dumnezeu a avut grija, si astazi ii dam slava ca ne-a ocrotit si pe noi ,si pe fetita noastra.
Fetelor,oricat de disperata ar fi situatia voastra, nu deznadajduiti,pentru aceste suflete nevinovate Dumnezeu ne poarta de grija si ne scoate din cele mai complicate situatii, care par de nerezolvat pe moment.
Dumnezeu sa va ajute!

Vis cu multumesc ...
As raspunde si eu acestei sectiuni si mai ales Magdei ... si eu trec printr-o situatie foarte dificila. Violul la tine a fost fizic. La mine a fost moral. Adica a facut tot posibilul sa ma lase insarcinata apoi m-a parasit. Toti prietenii lui imi spuneau sa fac avort...chiar si prietenele lui care ma sfatuiau astfel stand cu un copil in brate...am pornit in cautare...nu stiam daca fac bine...am vorbit cu toti prietenii comuni cu el, cu rudele lui, cu prietenii mei care i-am selectat in a le spune, persoane care stiam ca ma vor intelege sau speram...care m-au inteles. Parintii la inceput au fost alaturi cu timpul pareau a fi ingroziti...merg in continuare la preoti si am vorbit cu psihologi.
Cand doctorul meu a zis sa fac avort si ca este ceva normal .... nu m-am putut abtine din plans...
Ce m-a facut sa scriu a fost visul tau in care puiul tau te intreba de ce? ... eu l-am visat dupa ce mi-au propus toti sa avortez iar eu am spus cu incapatanare NU spunandu-mi : MULTUMESC ...e ciudat dar e adevarat...
Sper sa ma ajute Dumnezeu!
iskanderya
Postat pe 2 Februarie 2009 20:14
NU interpreta gresit ce am spus eu . Sunt convinsa ca fiecare in viata sau dupa plateste pentru tot ce a facut gresit . Foarte putine fete se lasa impresionate de ceea ce ai postat tu , cum ar fi comentariile acelea , pe care de altfel le-am citit si eu pe diferite site-uri . Abia dupa realizeaza gravitatea faptului .
Este simplu in ideea ca ai facut anestezie generala , te trezeshti pe urma si gata ! Dar chinul care urmeaza ,remuscarile , vina .... Oare chiar merita sa platesti o viata intreaga , si dupa , in loc sa te chinui putin la inceput si sacrificiile sa-ti fie rasplatite pe urma . Asta este posibilitatea care ar trebui sa o cantareasca aceste fete ....
tear_drop
Postat pe 3 Februarie 2009 15:30
interesant...sa fii afurisita doar pt k ai salariul la fel k al unei femei de serviciu din mall...cum zicea si Catalina ai stiut in ce t bagi...si ce salarii vei avea...gandeste-te doar si parintii tai ar fi putut fi pacienti la un alt medic..si ar fi putut fi tratati la fel cum iti tratezi tu pacientii si nu stiu cat ti-ar fi convenit lucru asta...a fi medic nu inseamna doar a-ti face meseria...inseamna a fi om...pakt k nu ai invatat asta in facultate...pakt k ai ajuns sa gandesti asa...nu pot sa cred k ai urmat aceasta meserie gandind asa...ma tem k uneori prestigiul unui nume ca cel de "medic"atrage persoane...nepotrivite...esti tanara...poti sa te inscrii la constructii...aici se castiga bine...si nu vei mai fi afurisita..pt k vor fi altii kre sa faca asta cu tine...;)

Postat pe 22 Februarie 2009 02:59
fiekre e liber sa faca ce vrea...un copil e o binecuvantare...atunci cand este dorit..dak nu ai ce sa-i oferi nu cred k merita sa-l nasti...sa-l chinui..e frumos sa critici cand tu nu treci prin asa ceva...spune doamne fereste si nu critica...fiekre va plati pt greselile lui...dak poti ajuta cu un sfat fa-o dak nu abtine-te de la comentarii

Postat pe 22 Februarie 2009 03:08
Cred ca este foarte usor sa-i criticam pe medici si atat,dar va-ti gandit cat trebuie sa invete un medic pentru a putea sa-si practice meseria? Destul de mult ca sa nu mai vorbim ca tata viata trebuie sa se informeze si sa se specializeze.Nu stiu daca este o solutie sa-ti gasesti o meserie mai banoasa care nu-ti aduce satisfactii sau o meserie pe care o faci cu placere chiar daca satisfactia materiala nu este foarte mare.Medici au dreptate sa fie frustrati si sa ne ofere consultatii de mantuiala deoarece salariul lor nu este pe msura serviciilor oferite de acestia.Noi suntem infinit de multi care vrem sa fim tratati in acelas timp si cu o calitate superioara ar p gratis.Vedem la televizor filme unde oaenii sunt tratati bine,insa acolo medicii au un salariu decent iar asigurarea acopera serviciile pe care tu le doresti si deci conteaza cati bani virezi la acea asigurare.Daca dorim servicii de calitate trebuie sa ne bisnuim ca trebuie sa platim.Pentru faptul ca medicii ne cer spaga noi oamenii suntem vinovati deoarece noi suntem cei care dam ,fara sa ne uitam, bani cand vine voba de un consult,crezind ca astfel vom fi tratati mai bine dar in realitate suntem tratati la fel De cite ori nu ati dat bani si ati fost tratati ca ultimi oameni?mai tot timpul.
Deci in concluzie trebuie sa ne schimbam toti pentru a putea cere ca medcii sa se schimbe.

P.S.Mentionez ca nu sunt medic dar am vazut si in alte tari si alte sisteme de sanatate.
claber
Postat pe 25 Februarie 2009 08:51
SI EU CRED LA FEL NU TOTI MEDICII SUNT LA FEL TREBUIE SA II RESPECTAM CA AVEM NEVOIE DE EI TOATA VITA SI ATUNCI CIND MURIM AVEM NEVOIE DE EI SA CONSTATE DECESUL
kudika162441
Postat pe 25 Februarie 2009 08:59
M-am uitat si eu pe linkul ala... Mare lucru! Nu inteleg ce li se pare unora atat de violent! Eliminarea unor tesuturi nedorite, asta inseamna avortul! Nu stiu de ce se face atata caz pe tema asta, pana la urma cel mai mult conteaza libertatea personala a unei femei!
darksukkubus69
Postat pe 2 Martie 2009 13:19
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-02 13:19:26M-am uitat si eu pe linkul ala... Mare lucru! Nu inteleg ce li se pare unora atat de violent! Eliminarea unor tesuturi nedorite, asta inseamna avortul! Nu stiu de ce se face atata caz pe tema asta, pana la urma cel mai mult conteaza libertatea personala a unei femei!



... mamaie ... ti-am scris un mesaj pe celelalata forum ... mi-e scirba sa il mai repet ...
http://www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2436/pagina-5/Prin-ceea-ce-postezi-aici-exact-asta-lasi-de-inteles-eu.html
iskanderya
Postat pe 3 Martie 2009 22:49
Vezi sa nu vomiti de atata scarba!
darksukkubus69
Postat pe 4 Martie 2009 19:51
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-04 19:51:35Vezi sa nu vomiti de atata scarba!


mai dear....tu esti *cea mai tare* de pe tot forumul...
spuneai k nu ai facut avorturi...poi...atunci se explica atitudea ta pro...poi...*lasa proastele sa sufere....ce-mi pasa mie?*

va invit pe toti sa vedeti un documentar...
http://saccsiv.wordpress.com/2009/01/21/„-iarna-demografica-„-subtitrare-in-limba-romana-si-completari-foarte-necesare/

se considera k populatia planetei e in crestere si k in curand vom fii asa de multi k nu vom mai avea loc unii de altii...asa o fii???
vedeti filmul!!!
kudika036116
Postat pe 7 Martie 2009 22:41
PENTRU RALUCASP!!!! SA-TI FIE RUSINE ESTI O FIINTA DE NIMIC NU OM FIINTA PENTRU CA RESPIRI SA FII OM NU ASTA INSEAMNA.SI EU SUNT MEDIC DAR NICIODATA NU MI-A TRECUT PRIN MINTE SA FIU ACRA SI NESUFERITA PENTRU CA SUNT PROST PLATITA.AM STIUT ASTA DE LA BUN INCEPUT IN SANATATE INTOTDEAUNA AU FOST SALARII MICI NU E O NOUTATE DE MOMENT.STIU FOARTE BINE CE CONTINE JURAMANTUL LUI HIPOCRATE STAI LINISTITA.DAR DACA TE DUCE MINTEA EMIGREAZA MEDICINA E FOARTE BINE PLATITA AFARA SI LOCURI DE MUNCA IN ACEST DOMENIU SUNT PERMANENT.TOTUL E SA NU FII UN REBUT AL SCOLII ROMANESTI DE MEDICINA.IN REST E OK POTI PLECA DIN TARA SI NU VEI MAI AVEA DE SUFERIT DIN CAUZA BANILOR.DRUM BUN CA DE UNA CA TINE ORICUM N-ARE NIMENI NEVOIE.SI CU ASTFEL DE SPECIMENE E CRITICATA MEDICINA ROMANEASCA SI PE BUNA DREPTATE DIRECTORII AR TREBUI SA FIE MULT MAI ATENTI CE FEL DE CADRE ANGAJEAZA CA SA NU MAI FIE TARAT IN NOROI NUMELE ACESTIU DOMENIU DE UNII CA RALUCASP.
maria1931
Postat pe 8 Martie 2009 12:21
pentru RALUCASP:
ORDINARA CE ESTI!!! REBUT AL SOCIETATII SI AL SCOLII DE MEDICINA!!!MI S-A RIDICAT TENSIUNEA CAND TI-AM CITIT POSTARILE!!! CE SPUI TU CA BUNICA MEA LA CEI 80 DE ANI PE CARE II ARE AJUTA SI ACUM GRATIS!!! PE TOTI CEI CARE II BAT LA USA??? ASTA INSEAMNA SA FII MEDIC,GUNOIULE!!! PANA MORI!!!
kudika007253
Postat pe 8 Martie 2009 13:19
Ioana20, intr-adevar nu am avortat niciodata pt m-am ferit sa ajung aici, dar sunt pro, deoarece consider ca dreptul unei femei de a decide este mult mai important decat o viata nenascuta! Si daca m-am ferit de avorturi, a fost pentru a-mi proteja propriul corp! N-am spus ca este o metoda contraceptiva.
darksukkubus69
Postat pe 8 Martie 2009 20:47
pentru Raluc...sau cum se numeste si pentru colega ei de cearta ...ce legatura are cearta voastra cu avortul?
corina_2009
Postat pe 9 Martie 2009 12:04
De ce ai ales medicina stiind ca nu vei avea cum sa traiesti din salariul de medic? sau te-ai bazat pe ,,sprijinul pacientilor,, in ceea ce priveste completarea salariului?Am si eu pregatire medicala, stiu ca ceea ce spui este cat se poate de real ,dar bolnavii nu au nici o vina ca tu sau eu nu avem un salariu omenesc si nu merita un comportament urat din partea noastra.Mi-am facut studiile cu mari sacrificii , imi doream carti pe care nu mi le puteam permite financiar dar niciodata nu m-am purtat urat cu oamenii aflati in suferinta pt ca imi iubesc profesia si pt ca am ceea ce se numeste empatie,compasiune, iubire de oameni ,de profesie si mai ales demnitate.?Bolnavii nu au nici o vina ca societatea nu stie sa-si aprecieze valorile.Pleaca in strainatate unde vei avea un salariu mai mare decat sa iti bati joc de oameni sau ramai si asuma-ti consecintele.Mesajul tau m-a intristat, mai ales vazand ca esti foarte tanara si esti la inceputul carierei, nu inteleg cum poti avea asa o gandire denaturata.Sa-ti reamintesc ca ai depus un juramant?
SA ITI FIE RUSINE !
monique0312
Postat pe 11 Martie 2009 11:34
DE CE NU TE-AI CALUGARIT ?
monique0312
Postat pe 11 Martie 2009 11:45
ESTI O VACA !
monique0312
Postat pe 11 Martie 2009 11:52
De la: maria1931, la data 2009-03-08 12:21:32PENTRU RALUCASP!!!! SA-TI FIE RUSINE ESTI O FIINTA DE NIMIC NU OM FIINTA PENTRU CA RESPIRI SA FII OM NU ASTA INSEAMNA.SI EU SUNT MEDIC DAR NICIODATA NU MI-A TRECUT PRIN MINTE SA FIU ACRA SI NESUFERITA PENTRU CA SUNT PROST PLATITA.AM STIUT ASTA DE LA BUN INCEPUT IN SANATATE INTOTDEAUNA AU FOST SALARII MICI NU E O NOUTATE DE MOMENT.STIU FOARTE BINE CE CONTINE JURAMANTUL LUI HIPOCRATE STAI LINISTITA.DAR DACA TE DUCE MINTEA EMIGREAZA MEDICINA E FOARTE BINE PLATITA AFARA SI LOCURI DE MUNCA IN ACEST DOMENIU SUNT PERMANENT.TOTUL E SA NU FII UN REBUT AL SCOLII ROMANESTI DE MEDICINA.IN REST E OK POTI PLECA DIN TARA SI NU VEI MAI AVEA DE SUFERIT DIN CAUZA BANILOR.DRUM BUN CA DE UNA CA TINE ORICUM N-ARE NIMENI NEVOIE.SI CU ASTFEL DE SPECIMENE E CRITICATA MEDICINA ROMANEASCA SI PE BUNA DREPTATE DIRECTORII AR TREBUI SA FIE MULT MAI ATENTI CE FEL DE CADRE ANGAJEAZA CA SA NU MAI FIE TARAT IN NOROI NUMELE ACESTIU DOMENIU DE UNII CA RALUCASP.



... DOAMNA ... TOT RESPECTUL ... SINCER ... daca ar exista mai multe voci ca a d-voastra poate anumite persoane si-ar reconsidera atitudinea iar oamenii nu si-ar mai cauta alinarea cautind diagnostice pe internet de frica unor individe ca cea de mai sus ... atitudinea pozitiva si corecta a unor medici sint uneori ca efectul placebo ... pe termen scurt depasesc efectul medicamentelor ...
iskanderya
Postat pe 17 Martie 2009 02:41
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-08 20:47:54Ioana20, intr-adevar nu am avortat niciodata pt m-am ferit sa ajung aici, dar sunt pro, deoarece consider ca dreptul unei femei de a decide este mult mai important decat o viata nenascuta! Si daca m-am ferit de avorturi, a fost pentru a-mi proteja propriul corp! N-am spus ca este o metoda contraceptiva.



... draguta ... cind ti-ai gasit partenerul de pat SE PRESUPUNE ca nu l-ai tras pentru o 100 de euro acolo ... si ca esti destul de sigura pe sentimentele. fidelitatea, seriozitatea si stabilitatea ta si a acestuia ... NU ARE ROST sa iti testezi ''libertatile'' prosteste in detrimentul SANATATII TALE ... incearca sa intelegi ... daca vrei sa combati ceva intii INFORMEAZA-TE ...
... AVORTUL SI ANTICONCEPTIONALELE ... au produs si produc sute de mii de victime in romania de cind romancele au capat aceasta ''miraculoasa'' reteta impotriva naturalului ... NU SE EXAGEREAZA ... INCEPIND DE LA CANCERE, PINA LA DEREGLARI HORMONALE GRAVE SI COPII MALFORMATI ... spitale sint afluite de paciente cu diverse boli si probleme ginecologice ... iar grosul inca nu s-a manifestat ... inca sint tinere si ''nelinistite'' ...
... NU TE JUCA CU VIITORUL SI SANATATEA TA si al COPIILOR TAI doar pentru placerea de ai da cu tifla sotului/prietenului ... discuta cu el, renuntati la gilcevuri prostesti, pune-l la munca, PROTEJEAZA-TI VIITORUL ...
... romania este pe primul loc la avorturi DIN LUME (cu 1 copil nascut la 6 copii AVORTATI, urmatoarea este US cu 1 la 3) ... romania este pe primul lor IN LUME la cancere de ovar (cu 600% peste medie) ... din 2000 pina in 2008 se estimeaza o INCREDIBILA cifra de 16 milioane de AVORTURI ... nici 1% nu presupunea necesitatea reala de a face acest lucru foarte daunator sanatatii si a vietii ...romanii au ACUM ritmul anual de crestere natural de -(minus) 7.5%, iar media pe tara este de -(minus) 1,5% ... romania este sufocata de numarul imens de pensionari a caror UNICA vina este ca si-au selectionat numarul copiilor pe care iau indobitocit apoi cu reprosurile despre ''grija'' deosebita si ''investitia'' pe care au facut-o ... dar hai sa spunem ca pentru ei se va gasi totusi o solutie ... nu neglija faptul ca si tu vei fi o pensionara ... s-ar putea ca SINGURUL TAU sprijin da fie copii tai ... nu vreau sa panichez dar toate indicile arata un viitor COLAPS DEMOGRAFIC IMENS ... asa cum foarte OPTIMIST (???!!!) s-a preconizat in 2050 in romania vor fi 15.9 milioane de romani ... ACUM nu este suficienta forta de munca, DAR ATUNCI ? ... si mai ales citi vor fi pensionari ... in aceste conditii CEI MULTI vor face legea ... nici cei mai bogati, nici cei mai ''educati'', ci cei mai multi ... iar cum oamenii de calitate REFUZA sa aiba suficienti mostenitori de calitate ...
... OPRESTE-TE DIN COPILARIT ... timpul trece si orice investitie sentimentala prost facuta te scurge de incredere ... in tine in primul rind ... NU INGROSA RINDURILE FEMINISTELOR ...
... GINDESTE-TE LA VIITORUL TAU SI AL COPIILOR TAI ... nu te baza pe altii ca s-ar putea ca si ei sa se bazeze degeaba pe tine ...
iskanderya
Postat pe 17 Martie 2009 03:05
... dark ... avorturile NU ITI DAU NICI UN DREPT ... sinteti fals indrumate ... avorturile demonstreaza doar ca sinteti conduse usor spre o prostitutie finutza din care cu greu ve-ti mai iesi ... in spatele vostru se vor aseza indivizi care vor profita, FARA SA LE PESE DE NIMIC, de disponibilitatea voastra sexuala ... daca intradevar va iubesc atunci fara indoiala isi iubsesc si copii, doar ii faceti impreuna, si va pot suporta material si moral pe perioada sarcinii ... asta e adevaratul test de cuplu ...
iskanderya
Postat pe 17 Martie 2009 03:26
Pai mai omule, daca vom hotari sa avem copii, o sa-i facem si, normal, o sa-i crestem impreuna! Dar daca pana acum n-am vrut, nu a fost mai firesc sa luam masuri?! Niciodata nu am spus despre avort ca ar fi o metoda de contraceptie sau ca nu ar fi periculos pt organism! Dar din ceea ce citesc pe aici, eu vad altceva care mi se pare strigator la cer: aproape toate femeile care au facut avort, au facut asta impinse de factori externi precum sot, "iubit", parinti, "prieteni", lipsa posibilitatilor etc! Deci poate in alte conditii, nu ar fi ales avortul! Asta nu mi se pare mie normal: sa fie obligata o femeie la asa ceva din cauza celor din jur! Daca alege ea aceasta varianta, este una, dar nu sa fie obligata s-o faca! La asta ma refer.
darksukkubus69
Postat pe 17 Martie 2009 11:34
De la: darksukkubus69, la data 2009-03-17 11:34:08Pai mai omule, daca vom hotari sa avem copii, o sa-i facem si, normal, o sa-i crestem impreuna! Dar daca pana acum n-am vrut, nu a fost mai firesc sa luam masuri?! Niciodata nu am spus despre avort ca ar fi o metoda de contraceptie sau ca nu ar fi periculos pt organism! Dar din ceea ce citesc pe aici, eu vad altceva care mi se pare strigator la cer: aproape toate femeile care au facut avort, au facut asta impinse de factori externi precum sot, "iubit", parinti, "prieteni", lipsa posibilitatilor etc! Deci poate in alte conditii, nu ar fi ales avortul! Asta nu mi se pare mie normal: sa fie obligata o femeie la asa ceva din cauza celor din jur! Daca alege ea aceasta varianta, este una, dar nu sa fie obligata s-o faca! La asta ma refer.



... dark ... acum ti se pare ca TU controlezi situatia(asa i s-a parut si majoritatii) si ca nu trebuie sa isi puna intrebari sau sa isi puna situatia civila la adapost ... acum sinteti de ''acord'' ... dar cind nu ve-ti mai fi ? ...
... si mai ales, in conformitate cu ceea ce sustin - adica femeia este singura si responsabila, ELE AU ALES AVORTUL ... opozitia mediului a fost probabil mare, DAR ELE AU ALES SA FACA AVORT si sa isi arunce copii ... daca ar fi vrut ca acei copii sa existe, NIMENI NU LE-AR FI PUTUT OPRI ... poate a existat si un mic sentiment matern dar INTERESUL SI IRESPONSABILITATEA AU PRIMAT ...
... tot ce am vrut sa spun este, ca in ciuda EVIDENTELOR foarte ingrijoratoarea (si e suficient sa citesti putin printre rindurile unor articole chiar de pe acest site), referitor la sanatatea femeilor si mai ales a tinerelor (sanatatea babetele ras-scobite nu mai este chiar asa de importanta in conditiile in care pentru ele a devenit un sport), foarte multe tinere nu inteleg ca cea mai SIGURA solutie este rezolvarea starii civile, si impacarea cu ideea ca copii pot veni oricind ... asa a fost intotdeauna ... tot existenta lor te face sa iesi din lenea in care plutesc majoritatea ...
... avortul si anticonceptionale sint adevarate BOMBE pentru sanatatea voastra ... nu va amagiti la recomandarile babetelor care INCA nu au patit-o ... oricare dintre ele poate avea oricind neplacuta constatare ca a dezvoltat o boala grava(nu degeaba femeile din romania sint pe primul loc in lume la cancere de uter si nu numai) ... intr-un fel le inteleg ignoranta, pe vremea lor ele chiar erau dresate sa URASCA copii si credeau in efectul ''binefacator'' al avorturilor asupra vietii lor in fabrici si uzine ... si au ras tot in calea lor ... dar nu aceiasi ignoranta trebuie sa o preia si tinerii ... e pacat sa refaca aceleasi greseli ... e pacat sa traiesti cu frica de a nu stii cind si care va fi efectul acestora ... pentru citiva ani de ''independenta'' in tinerete poti pierde imens mai apoi ... nu va jucati cu sanatatea voastra ... nu incercati ca si ele sa ''pacaliti'' viata si natura ... nu va pacaliti cu lozinci ... daca ti-ai gasit jumatatea nu va mintiti ca doar prin sex veti reusi sa intelegeti pe cine aveti linga voi ...
Iskander_
Postat pe 17 Martie 2009 22:45
buna
in primul rand eu sustin cele doua cuvinte ~contra avort~ si ma alina gandul ca sunt si barbati care sustin aceleasi doua cuvinte
Am o idee pt fetele ce sunt pro avort: merge-ti si va intreba-ti mamele de ce nu vau avortat?
cum ar fi fost sa nu fii?
lasa-ti aparentele fetelor
viata mea e total derutata
iubeam un baiat eram in aceeasi clasa la liceu
am fost impreuna timp de 2 ani de zile
pana ce a plecat in italia
au urmat vorbe ca ea umbla cu altii ca el are pe alta care mai de care mai mult sau mai putin adevarate
ne-am despartit
dupa aproximativ 5 luni ma sunat noi in acea zi am fi implinit 3 ani
dar atunci eu i-am spus
el sa suparat si a inceput sa vb incontinuu iar la un moment dat a zis iar y nu e ra numele meu
a rezultat ca el sa dat de gol intr-un fel si are si el o alta relatie
eu si cu x am ramas impreuna
am ramas apoi insarcinata
dar asta am aflat in ziua cand a plecat el singur in italia
eu urma sa plec mai tz
a ajuns el in italia si i-am dat vestea
a reactionat cum nu ma asteptam
ce ne facem noi cu un copil
spunea...
a vb cu masa si ea la sfatuit avort
mi-a propus si el aceeasi kestie mai mult sa aleg intre el si copil
simteam ca il urasc dar totodata ca il iubesc
ma intrebam ce fac eu cu un copil acasa l ai mei,cand si sora mea mai mare cu 1 an e insarcinata in 3 luni si prietenul ei ca nu erau casatoriti e in afganistan in lupta si nuj nimic de el
nu voiam avort
plangeam zi de zi fumam si mai bine de u paket de tigari pe zi
si in toata suferinta ma gandeam ca voi avea un baietel cum isi dorea x si se va numi david (iubit)
dar am acceptat avortul
am fost cu masa de l-am facut ca ai mei nici nu banuiau
au urmat clipe de cosmar,vise cu reprosuri din partea lui imi zicea ca de ce nu m-ai iubit ca asa ai fi vrut sa ma numesc
si multe altele
am plecat in italia
si am primit vestea ca a nascut sora mea
a facut de trei ori ecografie pana la nastere si i sa spus ca are fetita
dar a nascut baiat
pana si doctorul a fost surprins cre tocmai a asistat la ultima ecografie
dupa nastere au intrebat-o ce nume sa aiba copilul
e era nedumerita nu se gandise la un nume de baiat cand ea stia de fata
si a spus david
nu e un nume prea auzit pe la noi
dar a spus ca la visat si ca il striga asa
repet nimeni din familia mea nu jtia ca eu am fost insarcinata si cu atat mai putin ca as fi pus nume de david
cand am auzit si numele de la ales practic inebunisem
plangeam si radeam
sustinand ca david al meu traieste
dar doare enorm
doare ca nu e al meu
doare cand il aud in telefon plangand sau gangurind
de cand sa nascut el eu mai nu il visez
oare ce e?
coincidenta?
semn?
kiar va rog ajutati-ma sa inteleg
acum ma inteleg tot mai ru cu x
dar nu am curajul sa ma despart de el
in august pe 22 facem nunta
ma rog sa inkid okii si sa mai nu ii deskid never decat sa fac nunta
dr am ajuns prea departe sa renunt
stie toata lumea ca facem nunta
familia e mandra de mine ca am viata mea si una frumoasa(cred ei)
dar kestia e ca zi de zi ma gandesc la cel din liceu care ma iubea si ma respecta neconditionat
care acum imi lasa e-mail-uri si imi cere sa ne impacam ca el a lasat-o pe y si sa intors pt mine nestiind ca eu sunt plecata
acum stiu...realitatea...sunt in pat cu x (doarme) nu il iubesc dar il tolerez
de fapt ma straduiesc
dar as da orica sa fiu cu cel din liceu in tara aproape de david dar e prea tz
am doua msg pt fete
daca iubiti pe cineva ce va iubeste nu va despartiti
mai ales daca e eprima iubire
sa nu va incredeti in cui pe cui se scoate
sa nu faceti avort
vreti sa va incepeti viata sexuala
mergeti la medicul de familie faceti un consult si el va va da anticonceptionalele de nu fa afecteaza organismul
sau prezervativul
si mai e o posibilitate de o folosesc eu si x
sa nu ejaculeze in tine
stiu ca multe fete se feresc de medici mai ales de familie...aparente...
iar prezervativul...mmm e najpa...nu e romantic...
dar puteti ori vb deskis de la inceput fara jena ori ii puteti sopti cum am facut eu
nu ubita raspunsa el neoprindu-se din srutari
ei bine si multe alte metode
healthy000771
Postat pe 18 Martie 2009 00:22
... imi pare rau ... dar imi spui si mie de ce tinerele trebuie sa ia conceptionale ? ... e impotriva a tot cea ce ai spus pina acum ... daca vrei, sau vrea oricine altcineva, sa recupereze dupa astfel de situatii ... LASA VIATA SA APARA ... nu exista diferenta intre anticonceptionale si avort ... avortul lasa urma fizice si psihice dar anti-conceptionalele sint muuuuult mai perfide ... pierzi enorm mergind pe mina NEINCREDERII si a PESIMISMULUI ... copii treebuie sa se nasca, e dreptul lor ... trebuie incetata fuga dupa vrajitoare inceputa de babetele sucite din timpul comunismului ... un copil nu este doar un concept este ceea ce sint toti ... OAMENI ... nu trebuie ca FRICA, NEINCREDEREA, IGNORANTA insuflate de propaganda comunista si acum de cea consumista sa le refuze viata ... in fond propaganda subtila de astazi se prinde doar la cei slabi, fricosi, fara demnitate si onoare in viata ... incet voi, FEMEILE DEVIN UCIGASELE PROPRIILOR COPII ... mai auzi pe cite unele - eu sint impotriva avortului, dar ma bucur ca e legal ... CITA LIPSA DE LOGICA ... in aceste timpuri nu mai este o scuza lipsa de informatie ...
Iskander_
Postat pe 18 Martie 2009 23:37
De la: ralucasp, la data 2008-10-06 14:36:42spuneam ca eu am terminat recent medicina si sunt nesuferita pt ca am un salariu cat femeia de serv de la mall cu care nu imi pot acoperi decat chiria ,nu si mancare cheltuieli de intretinere haine ..nici macar un abonament la telefon.m-as casatori dar nu am bani sa fac o nunta..am 27 de ani si nu imi permit sa fac un copil ..pt ca nu am cu ce sa-l cresc .Da sunt nesuferita recunosc (si nu am nici un motiv pt care sa fiu, viata mea e minunata si in fiecare zi am toata nevoia din lume sa vad multe vieti la fel)

pai cine te-a obligat sa faci medicina sa devii medic , draga sunt atatea optiuni in tara asta sau afara deci cred erai nesuferita decta erai mica si uita asa continu... si ii jignesti si pe altii cu atitudinea ta de "nesuferita"
frumos gandirea ta lasa de dorit "sa fi nesuferita pt ca ai salariu mic"?
daca ai lucra cu niste"cartofi ar mai fi de inteles"
offfffffffffff greu frate tare greu,este timpulsa va schimbati atitudinea.
anyway ,all teh best from me!
laviniaraduta
Postat pe 19 Martie 2009 15:32
De la: ralucasp, la data 2008-12-21 18:16:42
De la: ioana19, la data 2008-12-20 18:36:30deci...dak mai vreti vreodata sa avortati sa aveti mai intai inaintea ochilor imaginea unui copil taiat in bucati(si.... ATENTIE!!!-DE VIU)...o sa gasiti imediat solutii...
orice ati alege e mai bine decat asta....
si nu va mai ganditi la ce zic astea...copil super sarac....chiar credeti k o sa ajungeti sarace?...k nu o sa faceti nimik in viata?...chiar credeti k o sa ajungeti cersetoare sau prostituate?....poi atunci de ce ati mai facut liceu sau facultate?...chiar nu va permiteti sa va angajati pe nicaieri?...si nu va veti permite niciodata?
ioana ,iti urez sa faci o casa de copii si sa fii fericita alaturi de ei;in orice caz poti sa te isterizezi pe aici cat vrei, nu poti schimba tu lumea.se stie ca avortul este legalizat nu insa si agreat,dar fiecare face ceea ce il taie capul ca sa folosesc o expresie din popor..bine ca era mai ok pe vremea lui ceausescu cand erau saracele femei obligate sa nasca la norma(de aici probabil si lipsa de educatie sexuala reflectata prin fetele lor)sau isi introduceau in uter crengute de leandru care era toxic si-si dadeau duhul in spitale(cum ne povestea proful de cardiologie )nespunand medicului ce au facut de frica inchisorii..bine ca erau mai ok acele case de "tortura" unde erau inchisi copii cu handicapati(ca ce naiba, nu facusera femeile avort dar avea sistemul grija sa-i omoare)...bine ca e mai ok sa-i vezi cu punga-n bot si cu adidasi rupti iarna si fara sosete in picioare pe strazi..am vazut si eu filmul ala cu strigatul mut si stii ce varsa aveam? eram clasa a treia sau a patra si pt toata viata mi-a ramas in minte,iar cand am desfacut picioarele am cascat si ochii cat cepele si m-am protejat (pt ca repet metodele contraceptive sunt f sigure,nu sunt de acord cu avortul dar nici cu faptul ca micutului tau sa nu ii oferi macar strictul necesar sau sa mergi dupa principiul eu il fac statul mi-l creste).Ti se pare mai ok conceptia fac copilul il botez ca sa ajunga in rai apoi naiba sa-l ia ca eu nu am ce sa-i mai dau ,i-am dat viata ce vrea mai mult? uite tu zici ca daca eu lucrez o sa reusesc sa cresc un copil care a venit fara ca eu sa imi pot permite asta ...calculeaza te rog : fie un salariu brut de 10 mil,fie conditia mea de rezident care daca stau mai mult de 3 luni cu copilul pierd anul si nu mai pot da ex de specialist cu colegii)pune faptul ca rezul se face numai in centru universitar unde chiria te rupe la propriu ,pune baba pe care o sa o las ca si doica copilului ca eu nu pot lipsi de la serviciu ca sa nu-l pierd,pune si faptul ca ambii parinti sunt pensionari cu pensie cumulata de 9 mil(tata 7 si mama pensie de boala de 2 mil), sora la facultate de intretinut si vezi perspectivele.daca tu oi fi sora lui "poponet" de economisesti in 3 ani cat altii intr-o viata sau ai vreun salariu de 30 mil(ca in bucuresti cam asa sunt salariile)daca ai un serviciu mai permisiv ca al meu ..apoi nu folosi nici metode contraceptive si fa-ti mama si 12 copii,dar nu judeca tu pe toata lumea si nici nu zice daca ai trait intr-un glob de cristal ca vezi doamne am imaginatie bolnava.pe lumea asta nimeni nu-ti baga in traista si decat sa faci un copil si sa pleci la capsuni iar el sa spanzure in urma ta , sa isi violeze colegul la scoala sau sa se imbolnaveasca de dorul tau...mai bine nu-l mai faci(dar repet nu il omori pur si simplu te protejezi).


vai vai dar oi fi singura lovita din tara asta?
nesuferita hmmmmmm
doamna doctor quit the job si deveniti femeie de serviciu la mall ca tot banii aiais unt si fara durere de cap si more then this
nu renuntati la acel halat...
stiti ca si feme de servici va fi albastru dar ce ce? nu va prinde culoare.
si in acest job puteti face pe nesuferita ,incercati!
great day
laviniaraduta
Postat pe 19 Martie 2009 15:40
... pina si halatele sint identice ... ... si ii vin bine ... dar lasind gluma, cum ati reusit sa va bateti chiar asa joc de pasiunile d-voastra ... poate erati mai talentata si mai de succes facind ceea ce v-ar fi placut ... in orice meserie, RESPECTUL apare dupa ce demonstrezi TALENT si PASIUNE ... pacat ca acasa, v-au impins doar sa faceti ceva ''banesc'' ... d-zeu sa ii ierte pe cei care vor ''iesi'' din mina dumitale ... constiinta nu cred ca mai ai ...
Iskander_
Postat pe 21 Martie 2009 00:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help!!! 1 De la: Cristinell_Snickers_1 20 Noiembrie 2014 22:33
buna fetelor 3 De la: ilumax_76 20 Ianuarie 2012 19:33
ma dor sanii 5 De la: kudika_14729 6 Decembrie 2012 07:36
Probleme cu ginecologul 23 De la: kudika414141 1 August 2011 10:37
lichidul seminal 2 De la: dera36 5 August 2009 16:57