Setari Cookie-uri

RETETA MEA DE SALBIT

Pentru Miruta89, ce stii tu sa spui despre aceste pastile? Le-ai folosit si nu au dat rezultate? Vezi ca tocmai tu te ocupi de vanzare alte produse de slabit chipurile naturiste si inviti toate fetele de pe forum, ai mare grija ce spui si cum pui problema, oamenii in general sunt circumspecti si nu prosti asa cum gandeste una ca tine, te rog foarte mult ai grija ce vorbesti, analizeaza bine problema si studiaza putin, daca organismului ii asiguri 750 kcal/zi si consumi multe lichide ai garantat 500g- 1kg mai putin aceasta este dovada pentru care slabesti cu aceste pastile ca poti manca putin si te asigur eu ca poti avea si vitamine si m inerale si calciu daca sti sa calculezi aceste kcal si ce trebuie sa alegi sa mananci, mai citeste putin sau chiar mai studaza inainte sa scrii prostii pe forum, tu ai fost la laborator sa verifici ce contin? eu iti garantez ca lucrez la un laborator care este foarte dotat nu pot sa-ti spun unde dar poate ca gandesti, nu contin amfetamine, tu despre ce otravuri vorbesti??????? sau mai bine de cine esti pusa sa minti? si la wmisiunilw tv care au fost pe tema acestor pastile pentru a fi denigrate te asigur ca au fost persoane platite ca si tine, ce ai tu cu cele care vor sa incerce? asa cum am recomandat 2 zile sunt suficiente de a incerca daca iti fac rau sau bine, din 2 pastile nimeni nu moare dar se poate convinge sincer si nu ar mai apleca urechea la persoane invidioase ca tine sau dornice sa-si promoveze produsele lor, asa ca ai grija s-ar putea ca mai tarziu sa te injure fetele carora le spui ca sunt otravuri, daca ai tu un test care sa-ti confirme otrava te invit sa-l scanezi sa ne arati si noua.............................
margele
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:49
Pentru Miruta89, ce stii tu sa spui despre aceste pastile? Le-ai folosit si nu au dat rezultate? Vezi ca tocmai tu te ocupi de vanzare alte produse de slabit chipurile naturiste si inviti toate fetele de pe forum, ai mare grija ce spui si cum pui problema, oamenii in general sunt circumspecti si nu prosti asa cum gandeste una ca tine, te rog foarte mult ai grija ce vorbesti, analizeaza bine problema si studiaza putin, daca organismului ii asiguri 750 kcal/zi si consumi multe lichide ai garantat 500g- 1kg mai putin aceasta este dovada pentru care slabesti cu aceste pastile ca poti manca putin si te asigur eu ca poti avea si vitamine si m inerale si calciu daca sti sa calculezi aceste kcal si ce trebuie sa alegi sa mananci, mai citeste putin sau chiar mai studaza inainte sa scrii prostii pe forum, tu ai fost la laborator sa verifici ce contin? eu iti garantez ca lucrez la un laborator care este foarte dotat nu pot sa-ti spun unde dar poate ca gandesti, nu contin amfetamine, tu despre ce otravuri vorbesti??????? sau mai bine de cine esti pusa sa minti? si la wmisiunilw tv care au fost pe tema acestor pastile pentru a fi denigrate te asigur ca au fost persoane platite ca si tine, ce ai tu cu cele care vor sa incerce? asa cum am recomandat 2 zile sunt suficiente de a incerca daca iti fac rau sau bine, din 2 pastile nimeni nu moare dar se poate convinge sincer si nu ar mai apleca urechea la persoane invidioase ca tine sau dornice sa-si promoveze produsele lor, asa ca ai grija s-ar putea ca mai tarziu sa te injure fetele carora le spui ca sunt otravuri, daca ai tu un test care sa-ti confirme otrava te invit sa-l scanezi sa ne arati si noua.............................
margele
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:51
Eu nu sunt de acord cu pastilele, deoarece nu au cum sa aiba vreun efect, in conditiile in care se mananca normal. Si cand zic normal, ma refer la cum mancam pana in urma cu aprox 2 ani ( pine, cartofi prajiti toata ziua, chestii de carne pane, mezeluri prajite, sosuri, sandwich, multa cola ). Am luat si eu in trecut Normoponderol, pentru ca auzisem de la colegele mele ca au efect. Nu stiu daca la altele au avut sau nu, dar eu am mancat ca si inainte si nu am vazut nici o diferenta. Apoi am incercat dieta Dr. Ionut Moraru, dar am mancat normal si nu am facut decat sa cheltui niste bani aiurea. Si aveam kg in plus, pe care pretindeam ca nu le pot da jos. Si le-am dat...dar nu chiar intr-o saptamana sau o luna, ci in vreo 6 luni. Dar am scapat cam de 18 kg FARA SA IAU NICI UN FEL DE PASTILE. Multe prietene nu m-au crezut, ma intrebau ce am luat. Atat pot sa zic, ca totul a inceput cu o dieta pe care am tinut-o, deoarece mi s-a parut foarte sanatoasa, am dat jos cu ea 4 kg intr-o saptamana si asta m-a motivat. Am continuat sa mananc in stilul acelei diete, pe care am personalizat-o. Si apoi am aflat de Weight Watchers si calculam tot timpul cat mancam ( bineinteles, nu chiar cum spune acolo, pentru ca nu aveam timp sa cantaresc alimentele ). Calculam in mare si tineam evidenta la ce, cum si cat mancam. Si m-am mentinut, iata ca in primavara sunt 2 ani de atunci si nu ma pot plange. Am pus acum la sarbatori vreo 3 kg, dar am si mancat. Eu obisnuiesc sa zic ca am facut foame, dar e impropriu spus asa....de fapt am redus portiile foarte tare, in asa fel incat eu aveam impresia ca faceam foamea. Dar nu era asa, de vreme ce acum cu acele cantitati ma hranesc si e foarte ok. Asa ca nu apelati repede la pastile, ci incercati sa va schimbati stilul de viata pe termen lung ( poate chiar pt. totdeauna ) si rezultatele vor aparea. Mai lent, dar sigur. Sa va spun si eu cum stateam....am 1,62 m si aveam 68 de kg, acum am 52, dar greutatea mea normala este 49 de kg.
cristina_con
Postat pe 24 Ianuarie 2009 22:24
nu ne-ai spus cati ani ai.....depinde foarte mult de varsta....sti,arderile interne se incetinesc cu varsta si retetele de slabit nu mai dau randament in timp.....
xxlanita
Postat pe 25 Ianuarie 2009 15:38
Draga Claudioasa, am auzit de aceste miraculoase pastile care fac minuni , sunt disperata de kg in plus pe care le am.Poti sa mi dai mai multe detalii te rog?Cat costa ? Multumesc.
ghicica_claudia
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:31
pt. claudioasa: despre capsulele chinezesti (verzi) de la plafar ce parere ai?
Dara68
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:20
lasa-ti pastilele de slabit ,am incercat tot ce se poate incerca REGENON,XENICAL,SUPER SLIM ,am dat jos cateva kg care se puneau dublu .Acum tin un regim proteic care se si numeste ,,socul proteic'' in care se manaca numai carne , mezeluri ,oua ,cascaval,masline si castraveti fara legume , fara fructe ,fara zahar Deci in 2 saptamani am dat jos 10 kg cum ? ff simplu se face la inceputul regimului o usoara hipoglicemie cu transpiratii abundente sete chinuitoare dar nu faci foamea mananci cata carne vrei si cand vrei si corul e obligat sa comsume din resursele proprii
cristina_blondyy
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:26
nu e normal sa slabesti 10 kg in 2 saptamaniiiiiii
daca ziceai in 2 luni, mai era cum mai era
cris2181
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:29
apa magnetizata este foarte buna pt. eliminarea grasimilor si celulitei din organism impreuna cu megamin un supliment dintr-o roca vulcanica scapati si de greutate si de diabet, si de colita si de ce vreti este eficace pt orice boala din organism nu au efecte secundare asupra organismului garantat va spun si dupa net nu luati orice
numelemeu_mary
Postat pe 30 Ianuarie 2009 22:38
De la: cristina-blondyy, la data 2009-01-28 15:26:44lasa-ti pastilele de slabit ,am incercat tot ce se poate incerca REGENON,XENICAL,SUPER SLIM ,am dat jos cateva kg care se puneau dublu .Acum tin un regim proteic care se si numeste ,,socul proteic'' in care se manaca numai carne , mezeluri ,oua ,cascaval,masline si castraveti fara legume , fara fructe ,fara zahar Deci in 2 saptamani am dat jos 10 kg cum ? ff simplu se face la inceputul regimului o usoara hipoglicemie cu transpiratii abundente sete chinuitoare dar nu faci foamea mananci cata carne vrei si cand vrei si corul e obligat sa comsume din resursele proprii



TE ROG INSISTA A CUNOASTE TRATAMENTUL DESERT PLANT?!!!SLABESTI fara regim,dieta,exercitii,reactii adverse sau yo-yo intre 5-7kg in urma folosirii tratamentului pentru slabit DESERT PLANT.ID: desert.plant
DESERT_PLANT_healthy
Postat pe 2 Februarie 2009 10:33
nu sunt medicamente, am mai spus e roca vulcanica care este buna pt orice impreuna cu apa magnetizata va scapa de la grasimi pana la alte boli care le aveti SINCER..
numelemeu_mary
Postat pe 2 Februarie 2009 16:27
De pe 1 august nu mai iau pastile si nu m-am ingrasat deloc. Eu am slabit 17 kg in 3 luni, eu am avut 77 kg, acum am 60 kg +- 500 grame. Tratamentul cu Lida Daidaihua Slimming Capsule de 3 luni regleaza metabolismul.

Pastilele Lida Daidaihua Slimming Capsule nu au nici un efect negativ, sunt naturale 100%. Inainte de a incepe tratamentul cu asceste pastilele, eu am facut toate analizele inainte si dupa, pentru ca eram si eu speriata, ca era in joc sanatatea mea. Analizele au iesit perfecte.

Daca te intereseaza pastilele astea scrie-mi pe email: merycamerzan@yahoo.com.
merycam
Postat pe 2 Februarie 2009 18:03
Waw ce vad eu aici ? aceste pastile miraculoase nu contin amfetamine? Cred ca lucrezi la un laboartor ff dotat de nu ai depistat nimik suspect in aceste pilule.Ei bine te contrazic totallllll ,expica-mi te rog tahicardiaaa si tensiunea mare ,foamea care nu mai exista , gura ff uscata si afltele care iti apar in gura si pe esofag Sincer e o prostie cu toate ca si eu le-am luat si sincer le-as mai luaaaaaa ca mai am de dat jos destul de mult si mi sa scarbit de la regimul proteic darrrrr vreau sa am un bebe si ma gandesc cu disperare ce se intampla daca raman acum gravida luna asta sau anul asta ? As vrea sa o rog pe fata din C-ta care a venit la statia de salvare aseara tarziu sa ne povesteasa ea personal ce sa intamplat cu ea si ce probleme de sanatate are acum de la aceste pastile minune
cristina_blondyy
Postat pe 4 Februarie 2009 18:08
Cautati in farmacii sau farmacie naturista gel de aloe si luati cate 30ml de doua trei ori pe zi pana la sapte zile si reveniti apoi la un regim alimentar fara zaharuri,mancati mai putin si mai des si mai mult fierturi si nu mai mancati seara inainte de culcare si in special prajeli..apoi daca aveti probleme cu constipatia datorita careia te ingrasi luati dimineata pe stomacul gol o lingurita de miere si beti suc de mere sau suc de portocale incalzit ,eventual merge si un pahar de apa calda..faceti posibil sa tineti cont in primul rand de alimentatie si de mersul la toaleta dimineata ..ceaiurile in general daca beti evitati cele care contin cafeina pentru ca asta te constipa ..exista si ceaiuri fara cofeina cum ar fi teiul spre exemplu...mersul pe jos este indicat deasemenea...
Angelyka
Postat pe 5 Februarie 2009 20:26
am luat si eu pastilele alea si am slabit 5 kg dupa care m-am ingrasat 15.....asta este lucrul cel mai bun ca sa spun asa....pentru ca mi-a crescut tensiunea si am probleme cu ficatul...toti medicii mi-au spus ca de la ele
si verisoara mea a luat si erea sa moara.


va recomand sa mergeti la un nutritionist ...slabesti sigur si e si sanatos in primul rand
uroseviteanu
Postat pe 9 Februarie 2009 16:56
STEFI,SUNT CURIOASA...CUMVA AI PROBLEME TIROIDIENE?
VREUN HIPOTOROIDISM...HIPER?
ASTEPT CU INTERES MESAJUL TAU!!!
O NOAPTE BUNA TUTUROR
danny03121984
Postat pe 11 Februarie 2009 23:48
HIPOTIROIDISM..SCUZE..ASTA VOIAM SA SCRIU DAR A IESIT ALTCEVA
danny03121984
Postat pe 11 Februarie 2009 23:49
Buna!!Haideti sa va spun ce am facut eu ...am gasit pe net o dieta disociata simpla care se tine timp de 4 zile,am pus-o in aplicare si am slabit 3 kg...sincer nu credeam ca o sa dau ceva jos dar uite ca s-a intamplat..haideti sa va spun ce dieta am folosit :
Ziua 1: fructe (se alege un singur fruct, de exemplu mar, si se consuma in cite cantitati se doreste).

Ziua 2: lactate - un sigur fel dintre branza, lapte sau iaurt, in cantitati la alegere

Ziua 3: cartofi, fierti, fara condimente sau unt.

Ziua 4: carne, slaba, de pui sau vita, nu prajita in ulei

fetelor am tinut-o si am slabit...recunosc ca mi-a fost cam greu...acum vreau sa incerc si altceva,la fel am citit undeva ca trebuie dimineata sa bei un pahar de apa in care ai pus o lingura de otet de mere cu miere...o sa va anunt daca a avut efect!!!
CRYSS_NG
Postat pe 14 Februarie 2009 08:30
PROBLEMELE MELE DE SANATATE(LEGATE DE TIROIDA....BINEINTELES...EXISTA,DAR DOCTORA SPUNE CA NU AR TREBUI SA MA FI INGRASAT ASA MULT,IN TIMP ATAT DE SCURT).SA MA INTELEGI MAI BINE.AM 1.77 SI PUTINE KG (AR ZICE MAJORITATEA DINTRE VOI,ADICA 60-64).PROBLEMA E CA EU LE-AM LUAT RAPID....CATEVA LUNI....SI FARA A FI SCHIMBAT NIMIC IN VIATA MEA.PROBLEME?BINEINTELES...AM DAT TOATE HAINELE,AM FOST LA MEDICI(NIMIC NOU AU ZIS AMBELE DOCTORITE).AM FOST LA HOMEOPAT.ACUM INCERC SA IMI REZOLV PROBLEMELE DE SANATATE LUAND HOMEOPATE(DOCTORA LA CARE MERG ARE REZULTATE FOARTE BUNE).DE LA 52 KG LA CELE PE CARE LE AM IN PREZENT...SI CAM UN AN IN CARE A APARUT ACEST DEZECHILIBRU,NU POT SA SPUN CA MA SIMT BINE.IMI ESTE FOARTE RAU,MA SIMT SLABITA,NUMAI REUSESC NICI MACAR SCARILE DE LA METROU SA LE URC FARA A GAFAII.....SI ACUM GATAA CU "VAICAREALA".SUNT SCEPTICA IN PRIVINTA DIFERITELOR PASTILE DE SLABIT,MEDICAMENTE,SAU TRATAMENTE...CRED CA FIECARE DINTRE NOI REACTIONEAZA DIFERIT.EU UNA NU AM INCERCAT SA TIN CURA DE SLABIRE,AM DESTULE COLEGE,PRIETENE CARE INCEARCA.VAD CA UNELE REUSESC ALTELE NU.DE ACEEA ERAM CURIOASA DE CEA CE POT SA FACA ACESTE PASTILE,TRATAMENTE...
ORICUM UN LUCRU CONTEAZA:SANATATEA.ASA CA NU AS FACE NIMIC IN MOD DELIBERAT,PT A-MI FACE RAU.ASTEPT SI ACCEPT IDEI,SFATURI..DAR EU UNA NU VOI INTRETINE NICI UN TRATAMENT FARA AVIZUL UNUI MEDIC.
MISCARE,REGIMURI...TOT TACAMUL..E USOR SA SPUI CA AR TREBUI SA FIE UN MOD DE VIATA.SINCER?CATE FEMEI REUSESC ASTA?VREAU SA FIU LA FEL DE VIOAIE CA INNAINTE...O SA REUSESC.
STEFFI
Postat pe 14 Februarie 2009 22:28
Apa magnetizata asociata cu tratamentul de magneþi, permite sa trateze eficient toate tulburãrile denumite tulburãri ale civilizaþiei, ceea ce reprezintã 80% din bolnavi. Eficacitatea lor a fost dovedita în mai mult de 95% din cazuri.
Celulita si obezitatea dispar consumând 2-3 litri de apa pe zi în asociere cu magneþi.
Consumul de apa magnetizata reduce nevoia de fumat.
In timpul epidemiei de gripa, apa tratata magnetic trebuie consumata la fiecare 4 ore, in scop preventive si pentru reducerea simptomelor.
Spãlarea dinþilor cu apa magnetizata intareste dantura si previne cariile.
Eficacitatea lor a fost dovedita in mai mult de 95% din cazuri.
O terapie la îndemâna oricui este magnetizarea apei acasã la dv.
Puteþi magnetiza orice lichid:
- apã mineralã,
- apã de robinet,
- apã platã,
- sucuri,
- supe,
- ceai etc.
Pentru cã gãsirea unui magnet potrivit nu este tocmai uºoarã, existã bagheta magneticã cu magneþi bipolari la capãt.
Bagheta poate fi þinutã în apã (în sticlã, în pahar etc), iar apa astfel magnetizatã poate fi folositã de întreaga familie, ba chiar ºi de animalele ºi plantele din casã. De exemplu, pentru a magnetiza 200 ml de apã, se þine bagheta timp de 15 minute, în repaus, sau dacã se agitã bagheta, timp de 2-3 minute.




numelemeu_mary
Postat pe 15 Februarie 2009 14:10
mesajul era adresat lui stefi dar l-am postat aici ca sa-l citeasca toata lumea:
da am citit acum si am inteles mesajul tau...dar hai sa iti spun ceva...uite si la mine tiroida a lut-o un pic razna pentru ca mi-am suprasolicitat organismul..fizic vorbind...si tu spuneai ca ai luat 10 kg in cateva luni..hai sa iti spun ceva:dupa inceperea tratamentului pentru tiroida eu am luat 10 kg INTR-O LUNA!!!!!!eram inainte model,mai faceam si bani din asta iar de la 47 de kg am ajuns acum la 57 si iti dai seama ca asta e o tragedie.....intr-o luna 10kg!si eu ti=am zis ca termin medicina si stiu ca nu e normal sa se intample asta dar la fel mi-au zis si mie endocrinologii...ca e normal sa iau in greutate ..ca nu e nimic nou sub soare.....in legatura cu ce ai spus..sa fac un mod de viata cu regim,sala si masaj anticelulitic...nu e greu....E EXTREM DE GREU...DAR EU FAC ASTA DE 4 LUNI SI NU AM MAI PUS UN GRAM PE MINE...ba chiar am inceput sa dau jos din cele 10...dar in 3 luni am dat jos abia 2...si cu un chin din asta..maxim!!!!!adica sala de 4 ori pe saptamana...masaj anticelulitic de 2 ori pe saptamana si mancat numai regim..imi permit de fapt o data pe saptamana sa mananc ceva ce-mi place dar atat!o data pe saptamana..e adevarat ca trebuie sa ai vointa...si au fost si luni cand nu aveam bani sa merg la sala si alergam in parc de-mi sareau ochii din cap..crede-ma!e foarte foarte greu dar de la ce eram..nu ma pot obisnui pur si simplu cu imaginea mea de acum.... asa ca ...cu multa vointa si bani...ceea ce eu cateodata nu am ca inca sunt studenta...se poate!!!
danny03121984
Postat pe 15 Februarie 2009 15:21
Buna, eu le cumpar de la Timisoara cu 120 roni cutia care contine 30 pastile, daca vrei cand fac comanda pentru mine pot sa-ti cumpar si tie sau cel mai bine pot sa-ti dau cateva sa le incerci.
margele
Postat pe 16 Februarie 2009 22:20
nu stiu despre care pastile ma intrebi, cum se numesc?
margele
Postat pe 16 Februarie 2009 22:23
Reteta mea de slabit este urmatoarea: zilnic merg pe jos cam 5 km, mananc cat mai multe legume si fructe si incerc sa uit de ciocolata si mai ales consum cate o capsula de seminte de canepa pe zi, care are printre altele rolul de a elimina surplusul de grasimi din organism. Daca doriti detalii scrieti-mi pe remedii.naturale@gmail.com
danabrasov
Postat pe 16 Februarie 2009 23:49
Buna ziua! Am folosit un program naturist de slabire care m-a ajutat sa slabesc 20 de kg in 4 luni fara sa am senzatie de foame si fara sa-mi "agresez" organismul in nici un fel...Cel mai important lucru este ca imi mentin greutatea obtinuta cu usurinta...Daca doriti sa vedeti fotografiile mele puteti intra pe www.cureslabire.eu sau www.slabeste-inteligent.ro
cureslabire_healthy
Postat pe 19 Februarie 2009 10:12
Buna, de unde ai obtinut acest program de slabire?Da mi mai multe detalii te rog.M-ar interesa foarte mult.Merci.
ghicica_claudia
Postat pe 19 Februarie 2009 16:40
De la: cristina-blondyy, la data 2009-01-28 15:26:44lasa-ti pastilele de slabit ,am incercat tot ce se poate incerca REGENON,XENICAL,SUPER SLIM ,am dat jos cateva kg care se puneau dublu .Acum tin un regim proteic care se si numeste ,,socul proteic'' in care se manaca numai carne , mezeluri ,oua ,cascaval,masline si castraveti fara legume , fara fructe ,fara zahar Deci in 2 saptamani am dat jos 10 kg cum ? ff simplu se face la inceputul regimului o usoara hipoglicemie cu transpiratii abundente sete chinuitoare dar nu faci foamea mananci cata carne vrei si cand vrei si corul e obligat sa comsume din resursele proprii



iti recomand DESERT PLANT.POTI INTRA PE MESS ID: desert.plant
DESERT_PLANT_healthy
Postat pe 26 Februarie 2009 15:15
Am patit si eu ceva de genul, in clasa a 12-a...eram stresata cu bacul, cu admiterea la facultate, si in loc sa slabesc, m-am ingrasat 8 kg...ceea ce pentru mine era sfarsitul lumii, pt ca totdeauna am fost invidiata pentru corpul meu...asa ca am luat masuri...mancam dimineata si la pranz destul de bine, iar seara mancam numai fructe: mere, portocale, kiwi, si pe langa asta ma duceam de cel putin 3 ori pe saptamana la sala...antrenorul de acolo mi-a recomandat o serie de exercitii care m-au ajutat enorm...intr-o luna am pierdut 5 kg din cele 8, si pe langa faptul ca am slabit, ma simteam si foarte bine, eram plina de energie and ieseam de la sala...acum depinde si de organism si de cum reactioneaza el in asemenea situatii...
carmencita86
Postat pe 9 Martie 2009 10:22
sunt tare curioasa cand o sa vina cineva cu ceva natural si bazat pe moderatie. inclin sa cred ca rolul acestor site-uri si forumuri nu este de a ajuta ci de a imbolnavi cat mai multe persoane cu minciuni si kg de pastile. e normal sa vrei sa iti faci reclama dar nu in halul asta. ce vad eu aici nu mai este ceva subtil ci...Stau si ma gandesc ca m-am abonat degeaba.....
roxanica85
Postat pe 23 Martie 2009 13:21
Asa e, fara miscare si moderatie nu poti avea rezultate.
Chiar daca iei suplimente care SA TE AJUTE sa slabesti, daca nu faci miscare si mananci un porc la tava cu garnitura din dotare nu te poti astepta la nimic bun.
MihaelaStanciu
Postat pe 23 Martie 2009 13:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Slim & Fit 209 De la: kudika_1022686 25 Ianuarie 2017 16:36
a auzit cineva de quantum slim? 1 De la: kudika514030 8 Martie 2012 12:31
Ati incercat absorbantele LOVE MOON? 18 De la: healthy013804 11 Martie 2010 18:31
dieta Montignac 4 De la: healthy008028 1 Februarie 2010 23:34
dieta 28 De la: healthy014526 30 Martie 2010 20:18