Setari Cookie-uri

cum tratam constipatia?

De la: liliana66, la data 2008-11-03 15:51:01Dragele mele,

eu de abia m-am inscris pe acest site si mai mult decata tat ,este pentru prima data cand intru pe un Forum... sunt chiar incepatoare .
De ce va scriu : am fost o viata intreaga candidata la cancer de colon datorita constipatiei cronice si a hemoroizilor atat interni si externi.
Salvarea a venit de la un aparat japonez pe care l-am cumparat in America si care produce asa numita ''apa a vietii'' . Dupa trei zile de baut apa,nu exista dimineata in care sa nu ma duc la toaleta.Daca vreti mai multe informatii,voi fi fericita sa va indrum . Aparatul nu este importat inca in Romania dar in Japonia si in USA exista de ceva timp si acum se poate comanda in Germania si il trimit prin posta.Multa sanatate,
Liliana



aparatul exista si in romania. relatii mai multe pe adresa de mess, camelia_focsani@yahoo.com
camiflorea
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:37
hallo
in primul rand trebuie sa faci orice k sa scapi de ''dop'', ca sa i spun intr un fel. cu cat e un interval mai mare intre defecatzii, cu atat e mai uscat. deci ...dopul - si pana acum s au tot scris tot felul de metode, mai eficiente sau mai putin eficiente,,, dar vreau sa retii k , asa cum avem amprente diferite, asa suntem diferiti in totalitate, si ca oamnei. deci ce mie nu mi a mers deloc ( de ex) pt tien paote fi extraordinar. chiar si un laxativ sau supozitoare..pt dop DOAR; ALTFEL SE AJUNGE LAO OBISNUINTA A ORGANISMULUI PT ASTEA, k la morfina de ex, si numai functioneaza corpul singur.
apoi,pt a normaliza scaunele, adica 1-2 pe zi (ASTA INSEAMNA NORMAL !!!!!), trebuie multe fructe si leguem in stare cruda, apa ( un necesar ar fi de 2 litri la 50 kg corp, deci pt un 70 kg ar trebui 2, 5 litri zilnic, iarna,nu vara, cand trebuie sa crestem cantitaea cu cel putin 1 litru).
EXCLUS BANANELE IN PEIOADA ASTA.
RECOMANDARI pt a putea bea apa:
nu va aruncati k un insetat asupra sticlei , sa o dati gata intr o ora. va merge o data..de trei ori..dar apoi va bagati picioarele in ea afacere..vi se va ntoarce pe dos numai cat auziti cuvantul apa.
se bea in transe mici..ca si cum ar fi o cafea fierbinte..2-4 guri...si air si air, pana se termina. desigur, e inconvenientul de a merge maides la baie, dar VESTEA BUNA e ca rinichii va functioneaza perfect!
invatati va sa beti apa, k noi,oamenii, suntem in medie 80% apa. si daca ne spalam pe dinafara, de ce nu facem curat si IN corpul nostru? e cea mai simpla si necostisitoare metoda de a ne imbunatati muuult starea de sanatate, sau de a ne pastra ceea ce bruma avem.
succes..
astept intrebari, dk ai.
serseniuc
Postat pe 2 Ianuarie 2009 13:46

aparatul exista si in romania. relatii mai multe pe adresa de mess, camelia_focsani@yahoo.com[/quote]



de ce e un asa mare secret? spuneti frate despre ce e vorba daca tot ati deschis subiectul.
gabelache
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:01
aparatul are capacitatea de a imparti apa in doua suvoaie, unul alcalin si unul acid, cel alcalin este pt uz intern, are efect de detoxifiere, trateaza constipatia, scade aciditatea specifica oamneilor foarte stresati sau diabeticilor, ajuta la cura de slabire prin reducerea tesutului adipos care se formeaza in mediu acid, ajuta la eliminarea fungilor interni si parazitilor. cea acida este folosita pentru uz extern, are efect dezinfectant. daca vreti sa-l procurati va pot ajuta cu detalii. nu e un secret, dar pur si simplu nu-l puteti cumpara de la orice magazin sau colt de strada. beneficiile folosirii lui nu se limiteaza doar la tratarea constipatiei.
camiflorea
Postat pe 4 Ianuarie 2009 17:54
buna :)

no sa mi dau si eu acuma cu parerea

si eu am fost constipata foarte mult timp. nu puteam nicicum sa fac... nu mergem la wc si cate 7 zile la rand. am incercat tot felul de ceauri (chiar cele chinezesti de slabit) dar degeaba tot nu mergeam. am incercat ceva gimnastica special pt lucru asta, degeaba.

dar acuma 3 ani am rezolvat problema. CUM?? poate unii dintre voi vor fi sceptici si nu ma vor crede.. nici eu nu as fi crzut probabil daca mi ar fi povestit cineva.
acuma 3 ani am fost (la rugamintea lui maicamea) la o bioenergeta sa mi intaresc sistemul imunitar. cand am fost la ea i am spus si de problema mea cu constipatia si o spus ca ma poate ajuta. (eu normal ca nu am crezuto) am facut 2 sau 3 sedinte numai stiu sigur. prima oara cand si o pus mainiile deasupra burtii mele deja simteam ca se misca ceva acolo :)) adica no intelegeti
de atunci in FIECARE zi la ora 7 sau 8 se anunta burtica ca vrea sa mearga la baie. si nu vorbesc aiurea chiar asa sa intamplat. deci puteti crede sau nu...eu v am spus ca nici eu nu as fi crezut lucru asta...dar acuma merg in fiecare zi la baie si ma bucur ca am scapat de constipatie.

Pimky_healthy
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:02
si eu sufar de constipatie cronica dintotdeauna, dar de cand am inceput sa mananc in fiecare dimineata un castron de musli cu lapte cel tarziu la 2 zile ies afara si scaunul e mai mucos.Incercati,poate va ajuta si pe voi.
oanasioli
Postat pe 10 Ianuarie 2009 17:52
Pimky, mai bine imi spui cum se numeste bioenergeticiana si unde se gaseste ! multumesc !faptul ca ai simtit ceva cand si-a pus mainile pe burta inseamna ca ai o anumita sensibilitate (in sens bun), nu simte toata lumea !
royan
Postat pe 10 Ianuarie 2009 17:58
spre rusinea mea am uitat cum o cheama pe bioenergeta :))

dar este din deva... un oras mic din judetul hunedoara..

dar sunt sigura ca mai sunt si alte bioenergete!!
Pimky_healthy
Postat pe 11 Ianuarie 2009 18:28


Incearca cu WEIKANG de la Greenvalley si problemele se vor schimba,cu semne dupa cateva zile;tel:0751496839
traiant
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:51
salut.cat costa si de unde fac rost de aparatul ala?te rog muuuult spunemi.eu am ciroza hepatica in faza incipienta si vreau sa o stopez sa nu evolueze.
ela_vasiliu
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:21
e bun de ceva colonix?are reactii adverse?acum am aflat de scest produs.MA PATE AJUTA CINEVA CU NISTE RASPUNSURI???
ela_vasiliu
Postat pe 19 Ianuarie 2009 23:25
Ai folosit produsele de la Gano Excel?
Sunt foarte bune pentru asa ceva.
Curata si colonul.
Prin reflexoterapie se mai poate rezolva.
Monalissa_healthy
Postat pe 30 Ianuarie 2009 07:57
ceaiul laxativ de la FARES regleaza tranzitul intestinal,tinctura de soc folosita ca detoxifiant...IN REST SANATATE!!!
tury65
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:38
buna sunt mihaela si scriu prima oara pe forum, citesc dedemult si sunt multe lucruri interesante, si eu am probleme cu constipatia si am gasit intr-o carte ca SIMINICHEA este planta care are cel mai mare efect laxativ, am incercat inainte si crusin, si dulcolax isi faceau efectul citeva luni si dupa aia nimic, cred ca se obisnuia organismul cu ele,dar cu acest ceai la mine chiar tine,la farmacie am gasit doar ceai de slabit cu siminichie TALIA 1 isi face efectul la 8 ore,2 pliculete la cana, eu il beau seara inainte de culcare si dimineata elimin tot.sper sa va fie de folos
robyok_2006
Postat pe 3 Februarie 2009 12:06
constıpatıa nu depınde numaı de alımentatıe.toata lumea se confrunta cu constıpatıa dar pe o durata maı scurta de cateva zıle.dar cand constıpatıa dureaza o perıoada maı lunga ar trebuıı sa ne prezentam la doctor deoarece sigur este ceva neınregula cu organısmul nostru ºi constıpatıa este un semn care ne anunta.ºi unele cancere cum ar fıı cancerul ovarıan sau de colon au acelesi manıfestarı .va scrıu aceste randurı deoarece am cateva cunostınte care au avut aceste probleme cu costıpatıa ºi care ın prezent se lupta cu cancerul.decı cum avetı o mıca problema nu asteptatı mınunı -ºi prezentatı va la doctor.tımpul este f.ımportant pt o boala
ozlem
Postat pe 3 Februarie 2009 23:27
E o problema foarte delicata.Incearca fulgii de ovaz sau de cereale(secara in amestec cu grau si ovaz).Se gasesc la hypermarketuri,dar nu cei ce sunt in amestec cu fructe sau alte ingreiente.Dimineat ,la micul dejun mananca o ceasca de fulgi de ovaz cu iautr,fati din aceasta un obicei.Da rezultate foarte bune.
dinu_nico@yahoo.com
Postat pe 10 Februarie 2009 08:03
Si eu sufar de constipatie cronica, dar mi-am format un tabiet: dimineata, cand ma trezesc beau pe stomacul gol 1/2 l apa plata, dupa care mananc 4-5 kiwi iar apoi beau o jumatate de ceasca de cafea cu lapte. Pot sa spun ca functioneaza. Daca nu ti-a iesit din prima, incearca si a doua sau a treia zi, trebuie sa functioneze. Mai incearca seara, inainte de culcare sa mananci un compot de prune, visine, cirese, caise, piersici sau gutui iar dimineata repeta ce ti-am spus.
Multa sanatate :)!
angebadea
Postat pe 11 Februarie 2009 19:09
Te rog, ai rabdarea de a duce la bun sfarsit o cura cu produse naturale 100% !!
Constipatia cronica e o afectiune care poate avea urmari dintre cele mai neplacute...
www.elinaa.eu
Cu dragoste,
Violeta
elinaa_healthy
Postat pe 12 Februarie 2009 10:58
si eu am probleme cu constipatia si tatal meu mi-a recomandat sa iau seara inainte de culcare 2 lingurite de seminte de in inmuiate, iar dimineata nu ma grabesc cand merg la wc... ma relaxez si astept cateva minute si de atunci nu mai am probleme.sper ca iti va fi de folos
zivem
Postat pe 19 Februarie 2009 17:21
INCEARCA SI CERAGEM.AI AUZIT DE ACEASTA FIRMA? ESTE UN REMEDIU NATURIST SI FOARTE DE EFECT.INCEARCA SI NU VEI REGRETA.
adrianaadriana_healthy
Postat pe 5 Martie 2009 07:44
Constipatia se datoreaza proastei functionari a colonului.Aceasta, pe langa senzatia de abdomen greu, aduce cu ea si alte neplaceri: aparitia celulitei, formarea hemoroizilor, surplus de kilograme.
As recomanda o detoxifiere cu tinctura de papadie(30 picat in 100 ml apa x3/zi, inainte de masa si ceai "degestie usoara" 2 pliculete la cana x3/zi, dupa masa; daca nu ai mese regulate, bei totusi de 3 x/ zi)
Pe langa aceste produse pe care le achizitionezi de la plafar, ar fi recomandat sa efectuezi sedinte de reflexoterapie (sunt necesare in jur de 20-25 sed, in functie de cum reactioneaza organismul tau) in cadrul carora se vor masa punctele corespunzatoare ficatului, bilei,colonului, limfei, anusului intr-o anumita ordine si un nr de minute pt fiecare punct. Reflexoterapia te ajuta sa tratezi cauza constipatiei, eliminand toxinele din colon si regland circulatia sangvina la nivelul organelor masate, redandu-le acestora functionarea normala. Pt mai multe amanunte, contacteaza-ma la adresa de mail ella_mitrut@yahoo.com
Multa sanatate!
Ella - tehnician maseur, reflexoterapeut
solutia
Postat pe 5 Martie 2009 08:18
Buna. Si eu am avut probeme cu constipatia si mi-a trecut in momentul in care am inceput sa mananc in fiecare dimineata cereale (cu tarate) cu lapte iar seara alerg cate 15 minute.Rezultatele incep sa se vada dupa cateva zile,dar daca fac pauza 1-2 luni sunt iar constipata.
Numai bine
RaMaya_healthy
Postat pe 5 Martie 2009 09:08
Si eu tot ceaiul antiadipos chinezesc il folosesc si are efect garantat 100%.
Problema e ca daca nu beau ceaiul sau nu fol. supozitoare cu glicerina....nu ies
women_power
Postat pe 5 Martie 2009 14:33
Au trecut multe luni de la acest mesaj si sper ca intre timp problema s-a rezolvat. In afara celor mentionate de ceilalti participanti: miscare, fibre (naturale, pulbere si tablete), paine neagra, ciorbe, cruditati, miscare, apa pe stomacul gol, tarate adaug ceea ce vedem si auzim zilnic in reclamele TV, iaurtul Activia de la Danone mare zilnic. Consider ca este eficient si in plus este bun la gust; evident trebuie si rabdare. Medicul nu trebuie evitat. Sunt situatii in care oricum s-ar proceda, fenomenul ramane; mancare prea putina, lichide insuficiente, colon prea lung, schimbare radicala de regim alimentar (de exemplu persoanele obeze care reusesc sa slabeasca isi pot deregla tranzitul intestinal); exista si aspectul psihic, daca problema devine o idee fixa, rezolvarea este si mai dificila. Pana una alta, incercati deci sa consumati Activia de la Danone.
cristina_r_cta
Postat pe 5 Martie 2009 15:28
am si eu o reteta. nu mancati dimineata foarte devreme fara sa beti cu jumate de ora inainte un pahar cu apa (la temperatura camerei)
cateva lingurite de grau incoltit pe zi: se pune graul cu apa si se lasa 2 zile pana se vad coltisorii albi. e foarte bun si o sursa de minerale si vitamine -in special magneziu si b-uri.
pentru cei care trebuie sa regleze intestinul: apa de tarate. se pun cateva linguri bune de tarate si aprox un litru de apa peste, se amesteca si se lasa peste noapte. se bea apa limpede, (are gust placut)taratele raman pe fundul vasului si se arunca - la temperatura camerei (evitati tot ce e rece). eu as evita toate ceaiurile si laxativele.
eleain
Postat pe 5 Martie 2009 17:14
bea in fiecare dimineata dupa ce te trezesti, inainte de a te spala pe dinti, 3 pahare de apa plata la temperatura camerei, cu inghitituri mici si vei vedea miracolul!
marialazar
Postat pe 9 Martie 2009 14:09
De la: mihaela_taranu, la data 2009-01-19 23:21:03salut.cat costa si de unde fac rost de aparatul ala?te rog muuuult spunemi.eu am ciroza hepatica in faza incipienta si vreau sa o stopez sa nu evolueze.


astefel de detalii pe camelia_focsani@yahoo.com
camiflorea
Postat pe 9 Martie 2009 21:19
Buna,

Parcati-am mai spus sunt niste produse foarte bune la Gano Excel.Iti regleaza tranzitul intestinal, curata colonul etc
Poti sa bei cafea, ceai, ciocolata calda.
Ciocolata calda ca ingrasa.Sunt cam scumpe dar merita.
Din ce oras esti?
Cred ca-ti apare adresa mea.
La life care iarasi sunt niste produse bune.
Sau ceai verde, sau antiadipos dar asta e mai nu stiu cum sa zic, nu toate persoanele il agreeaza.
Monalissa_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 13:53
sau un mar pe stomacul gol.Ajuta1
Monalissa_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 13:57
Cel mai bun tratament este tratamentul cu seminte de in macinate.Eu le pun dimineata in iaurt,impreuna cu tot felul de cereale si putina miere,zilnic,si nu mai am probleme de cca 2 ani.Cei drept pun o lingura de seminte de in macinate.Se gasesc la Plafar,e drept cam greu.Pe locul 2 prunele uscate,iar vara prunele si perele.Omagiile mele d-nei Dr.Chirila Maria,fie-i tarana usoara!
bartaexpert
Postat pe 22 Martie 2009 20:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce analize se fac pentru a descoperi dereglarile hormonale ? 41 De la: el_ 30 August 2012 23:18
program pentru diabetici in romania 12 De la: kudika324113 2 Octombrie 2010 20:01
Parodontoza 20 De la: Swing 15 Iunie 2014 04:36
tuse 1 De la: healthy015397 23 Aprilie 2010 22:32
ATACURI DE PANICA/SPASMOFILIE 19 De la: eu_alina_healthy 27 Noiembrie 2014 12:46