Setari Cookie-uri

fertilizare in vitro

Cred ca vorbim limbi diferite, aceste cupluri care isi doresc atat de mult un copil nu fac nimic ca sa impiedice implantarea ovulului fecundat din contrã toti îºi dau toata strãduinþa ca acest lucru sa se intâmple, nici nu se poate pune problema ca neimplantarea unui ovul fecundat sa fie catalogatã drept crima. Si daca implantarea ar depinde de noi ar fi minunat toata lumea ar reusi sa-si rezolve problema din prima incercare.
Nu stiu cate cunostinte aveti despre vitro, despre procreere sau infertilitate dar poate nu stiti ca de multe ori chiar ºi la cuplurile fara probleme are loc fecundarea ovulului natural si cu toate acestea nu se implanteaza. Si asta considerati crima?!
Nu puteti si n-o sa puteti intelege niciodata ce este in inima si sufletul unor oameni care asteapta cu inima stransa o veste buna din partea medicilor, stand la usi si spunand poate mii de rugaciuni pentru realizarea visului lor, irosind energie si bani, fiind oricand dispusi sa renunte la tot pentru un copil. Numai cei ce trec prin asa ceva pot intelege. Sa nu va imaginati ca la o procedura de fiv se obtin sute de embrioni, pentru ca tocmai de aceea este atent monitorizatã pentru a nu se ajunge la hiperstimulare, apoi nu toate ovulele se fecundeaza, dar asta nu pentru ca nu vrea cineva ci pur si simplu nu vrea Dumnezeu, apoi nu toate se dezvolta, se opresc din evolutie tot nu pentru ca nu vrea cineva ci pentru ca asa hotãrãºte Dumnezeu, apoi de multe ori nu se implanteaza niciunul tot independent de vointa cuiva. In fond si la urma urmei tot Dumnezeu este cel care hotãrãºte dacã va fi sa fie un bb sau nu.
Daca se obtin mai multi embrioni acestia in general se congeleazã si poti sa-i folosesti mai tarziu, in final nu este vorba de crime, si mai mult chiar nu inteleg de ce va deranjeaza acest lucru, la urma urmei orice cuplu va face tot ce depinde de el pentru realizarea visului lor, nu o sa reusiti sa sensibilizati nimic din ei, sunt mult mai sensibili decat va puteti imagina.
Eu vorbesc din proprie experienta, am facut 3 fiv, culmea la nici unul nu am obtinut mai mult de 2 ovule, desi mi-as fi dorit, sau fecundat dar nu s-au implantat decat la a treia incercare, desi va imaginati ca as fi vrut ca acest lucru sa se intample si prima data, nici nu vreau sa descriu ce am simtit dupa primul esec, am avut si dosar de adoptie dar in Romania e groaznic si sa adopti, nu vreau sa comentez.
Spuneti-mi si mie unde am facut o crima ca chiar nu inteleg.
Mi se pare normal sa va postati comentariile pe un blog de avort sau chiar de abandon.
Cuplurilor infertile le spun sa mearga mai departe pentru realizarea visului lor pentru ca nimic nu se compara cu strângerea în braþe a propriului tau copil.


crinam_healthy
Postat pe 6 August 2009 10:39
De la: antonia_p_, la data 2009-08-05 15:43:48
De la: crinam, la data 2009-07-20 09:26:02Eu am facut de 3 ori vitro si nu am facut nici o crima, am obtinut de fiecare data 2 embrioni si a 3 oara s-au implantat amandoi cu toate ca eu imi doream acest lucru si prima data la fel de mult, asa ca pastrati-va ideile si convingerile pentru voi si daca nu doriti sa faceti acest lucru nu o faceti.
De fiecare data imi doream sa obtin cat de multi embrioni, asa imi maream sansele de reusita si cu siguranta nu îi aruncam ci îi congelam pentru o alta incercare.
Poate nu stiti ca in realitate chiar dacã se obtin un numar prea mare de ovule nu toate se fecundeaza sau se dezvolta, sau nu se implanteaza dar aceste lucruri nu se întâmplã cã aºa vrem noi, aºa cã pânã la a cataloga acest lucru crima este o cale foarte lungã, chiar nu meritã sã umpleþi forumurile cu ideile voastre pentru ca cele hotarate sa facã aceste lucruri rãmân la fel de ferme in alegerea lor.
Fetelor luptati pentru realizarea visului vostru ca merita ºi nu mai dati curs opiniilor contra, neripostand la mesaje n-o sa va mai intalniti cu ele, fiecare gandeste cum crede si nu inseamna ca gandeste si bine dar e convingerea lor si n-au decat sa o pastreze in continuare.


Toti embrionii risipiti care nu ajung sa se nasca, sunt vieti umane ucise, ADICA CRIME.
crinam_healthy
Postat pe 6 August 2009 10:52
De la: antonia_p_, la data 2009-08-05 15:43:48
De la: crinam, la data 2009-07-20 09:26:02Eu am facut de 3 ori vitro si nu am facut nici o crima, am obtinut de fiecare data 2 embrioni si a 3 oara s-au implantat amandoi cu toate ca eu imi doream acest lucru si prima data la fel de mult, asa ca pastrati-va ideile si convingerile pentru voi si daca nu doriti sa faceti acest lucru nu o faceti.
De fiecare data imi doream sa obtin cat de multi embrioni, asa imi maream sansele de reusita si cu siguranta nu îi aruncam ci îi congelam pentru o alta incercare.
Poate nu stiti ca in realitate chiar dacã se obtin un numar prea mare de ovule nu toate se fecundeaza sau se dezvolta, sau nu se implanteaza dar aceste lucruri nu se întâmplã cã aºa vrem noi, aºa cã pânã la a cataloga acest lucru crima este o cale foarte lungã, chiar nu meritã sã umpleþi forumurile cu ideile voastre pentru ca cele hotarate sa facã aceste lucruri rãmân la fel de ferme in alegerea lor.
Fetelor luptati pentru realizarea visului vostru ca merita ºi nu mai dati curs opiniilor contra, neripostand la mesaje n-o sa va mai intalniti cu ele, fiecare gandeste cum crede si nu inseamna ca gandeste si bine dar e convingerea lor si n-au decat sa o pastreze in continuare.


Toti embrionii risipiti care nu ajung sa se nasca, sunt vieti umane ucise, ADICA CRIME.

Prin aceste proceduri nu se risipesc embrioni, sunt mult prea valoroºi sã se risipeasca.
Mai mult in laborator nu se ajunge niciodata la faza de embrioni, ci cel mult la faza de blastociþi si si acest lucru poate la maximul 10-15% din cuplurile care incearca, asa ca documentati-va si nu o faceti de pe bloguri ci din carti, tratate sau lucrari a oamenilor specializati.
Oricum multumim pentru mesajele d-voastra doamna, in ultima perioada eu nu le mai citesc pentru ca in momentul in care vad autoarea stiu ce contine si mesajul, si este etalon pe toate blogurile pe care postati, eu zic ca fiecare sa traiasca cu convingerile lor, fiecare fiind liber sa-ºi aleaga calea sa, nu are rost sa transformam acest blog in unul a disputelor.
crinam_healthy
Postat pe 6 August 2009 11:30
Multumesc foarte mult Crinam, deja ne simtim mai bine si ne pregatim pentru urmatorul control. Ciudat este faptul ca ne-a ajutat foarte mult si Biserica, un preot pe care l-am cunoscut acum aproximat 2 saptamani ne sustine si ne spune sa nu ne pierdem speranta. Eu vorbesc despre un preot crestin-ortodox, nu despre un sectant. Am intrebat daca FIV este o crima, un pacat, dar mi s-a raspuns ca orice viata adusa pe lume este oferita de catre Dumnezeu si ca nu a auzit de embrioni aruncati sau ucisi. Puteti verifica pe site-ul bisericii ortodoxe.
andra13gabriela
Postat pe 6 August 2009 14:42
Un articol din ziarul ziua:

"Biserica e impotriva fertilizarii in vitro

-- "Indraznesc sa caracterizez aceasta dorinta a unei femei de 67 de ani drept un act egoist", a declarat episcopul vicar Ciprian Campineanul * "Pe baza informatiilor primite, Colegiul Medicilor isi va defini pozitia", a afirmat Vasile Astarastoaie, presedintele Comisiei de Bioetica
Biserica nu poate fi de acord cu fecundarea in vitro, nici in cazul femeilor mai tinere si cu atat mai putin in cazul celor in varsta, asa cum s-a intamplat cu femeia de 67 ani, a anuntat ieri episcopul vicar Ciprian Campineanul, membru in comisia de bioetica a BOR. "Ca o opinie personala, impartasita de clerici si teologi, dar care nu reprezinta punctul de vedere oficial al Bisericii Ortodoxe Romane (BOR), pentru ca un astfel de subiect nu a fost luat in discutie de Sfantul Sinod, pot spune ca gestul femeii de 67 ani contravine legii moralei crestine. Potrivit invataturii noastre de credinta, viata este un dar de la Dumnezeu, iar aparitia unei vieti este rodul unei relatii de iubire intre doi oameni, intre un barbat si o femeie. Indraznesc sa caracterizez acesta dorinta a unei femei de 67 de ani drept un act egoist. Femeia a vrut sa-si faca ea insasi un dar, la acesta varsta. Biserica ii indeamna pe toti oamenii sa intemeieze adevarate familii crestine si copii sa fie rodul iubirii dintre soti", a declarat, potrivit Mediafax, inaltul prelat. "Ar fi fost de preferat ca aceasta doamna sa fi dobandit copii atunci cand putea s-o faca, sa nu astepte pana la 67 de ani. Iar daca nu putea pe cai naturale, putea infia un copil. BOR, printr-o Hotarare de Sinod, incurajeaza familiile crestine sa infieze copiii", a mai spus episcopul vicar Ciprian Campineanul. BOR nu este de acord cu aceste tehnici, dar va discuta si va analiza in cadrul unor dezbateri publice, cu reprezentanti din toate domeniile, toate detalii tehnice, a adaugat episcopul. "Ma refer la terminologia medicala, la toate implicarile legate de acest caz, inclusiv implicatiile unor astfel de tehnici, asa cum am facut-o si in cazul transplantului de organe. In termeni generali, putem spune ca un astfel de caz ne-a socat pe toti", a spus prelatul. "Biserica nu poate sa se adapteze vremurilor, descoperirilor stiintei si tehnicii, ignorand ceea ce Mantuitorul Iisus Hristos ne-a invatat. Apoi, relatia intima dintre fat si mama nu poate fi ignorata. Reflectarea chipului mamei in chipul copilului este importanta. Medicul este interesat sa realizeze aceste interventii, dar este bine sa tina cont de morala crestina. Pentru clerici, actul in sine este o interventie in legile naturale de procreare. Ce s-a intamplat cu celelalte doua vieti? Embrionii care au murit. Noi, nu ne putem substitui lui Dumnezeu", a precizat episcopul vicar. Pentru biserica, Adriana Iliescu este o crestina practicanta si nu o persoana care cunoaste in esenta ce presupune credinta, a apreciat acesta."
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 15:21
"Biserica Catolicã din Polonia denunþã fertilizarea in vitro

Episcopii polonezi au denunþat, ieri, fecundarea in vitro, calificând procedeul drept „inacceptabil ºi nedemn”, într-o scrisoare adresatã parlamentarilor, din care au fost publicate fragmente de cãtre serviciul de presã al Episcopiei, relateazã AFP.

Episcopii subliniazã cã aceastã metodã „distruge numeroºi embrioni, fiind de fapt o modalitate rafinatã de avort”. „Un copil nu este un obiect ºi nici mãcar viitorii pãrinþi nu pot spune cã au un drept asupra lui, mai ales cã un astfel de drept duce la moartea fraþilor ºi surorilor acestui copil”, au afirmat episcopii Bisericii Catolice din Polonia.

În aceastã þarã catolicã în proporþie de 90%, clinicile care practicã inseminarea artificialã s-au înmulþit în ultimii ani. Numai la Varºovia, opt clinici propun fecundarea in vitro pentru un preþ mediu de 12.000 de zloþi (3.400 de euro). Acest tratament nu este plãtit în Polonia de sistemul asigurãrilor de sãnãtate, cum se întâmplã în unele state europene.

Stânga polonezã militeazã de mai mulþi ani pentru acoperirea financiarã a acestui procedeu, dar liberalii, aflaþi la putere în urma alegerilor legislative din octombrie, au fãcut declaraþii ambigue cu privire la acest subiect."

(ziarul Cuget Liber)
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 15:24
Fecundarea in vitro si diagnosticul prenatal - adevaruri nespuse



Fecundarea in vitro este cea mai cunoscuta metoda folosita in cazul infertilitatii din diverse cauze. Aceasta metoda presupune fecundarea ovulului în afara organismului. Astfel, prin laparoscopie, se preleveaza ovulul din ovarul femeii. Sperma se obtine direct de la barbat, sau in multe cazuri, de la bancile de sperma, unde materialul seminal este congelat. Pe un teren de cultura se provoaca fecundarea ovulului de catre spermatozoizi. Zigotul uman va fi pastrat la germinat si dupa 36-56 de ore poate fi transferat în uter cu sanse reale de supravietuire.

Aplicarea acestor tehnici de fertilizare in vitro ridica o intreaga gama de probleme, de la cele care tin de stiinta biologica aplicata, pana la cele de natura etica, sociologica sau de drept. Incepand cu prelevarea ovulului matur si pana la nastere, o mare parte din embrionii creati in acest scop mor in stadii diferite ale evolutiei lor. In perioada 1998-1999, în Marea Britanie, peste 700.000 de embrioni umani au murit pe parcursul aplicarii metodei de fertilizare in vitro (pe aceasta cale s-au nascut 8.300 de copii in aceeasi perioada), deci doar unul din 80 embrioni au fost viabili, restul au fost esecuri.

In marea majoritate a cazurilor sunt creati mai multi embrioni in eprubeta, caci, tinand cont de procentul scazut de reusita, nu se poate cunoaste de la inceput numarul necesar de embrioni. Mai multi embrioni sunt transferati in uterul mamei, in speranta ca cel putin unul dintre ei se va implanta cu succes. Necesitatea transferului de embrioni multipli duce la aparitia riscului de sarcini multiple, cu 2 sau mai multi feti. Sarcinile multiple realizate prin aceasta metoda artificiala, implica si reductia embrionara. Asta inseamna ca multi embrioni sunt eliminati, ca sa se imbunatateasca sansele de supravietuire ale unuia sau doi embrioni. Actul de eliminare din organism, in mod programat, a unor embrioni este de fapt un avort, este efectiv o crima. Multi dintre embrionii ce nu sunt transferati in uterul mamei constituie rezerva unui viitor tratament sau a unor experimente. Se cunosc cazuri cand embrionii, aflati in surplus, sunt utilizati pentru obtinerea de produse cosmetice. In Marea Britanie, in perioada 1991-1998, din cei 750.000 de embrioni, cati au fost creati prin fertilizare artificiala, 237.000 au fost distrusi, iar 48.000 au fost donati pentru cercetare, si nu se stie foarte clar ce sa facut cu ei in toate aceste cercetari.

Sa adaugam la acest tablou sumbru faptul ca un procent covarsitor din cei pastrati pentru fecundare in vitro au murit in diferite faze ale evolutiei, pana la nastere. Se cunoaste ca, in mod real, la nidare, procentul de reusita este de 1/10 sau 2/10.

Trebuie sa subliniem faptul ca viata umana incepe din momentul conceptiei. Acesti copii micuti, abia conceputi, sunt ''cei mai mici'' frati si surori ai nostri. Si în acest sens sunt spuse cuvintele Mantuitorului: ''Adevarat zic voua, întrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, mie mi-ati facut.''
Diagnosticul prenatal

Tehnicile moderne permit aflarea afoarte multe informatii despre viata copilului in uter. Pe aceasta cale o femeie însarcinata poate fi pusa în garda asupra eventualelor malformatii ale fatului. Cel mai frecvent test de diagnostic este amniocenteza, care se realizeaza dupa a 16-a saptamana de sarcina. Metoda folosita in amniocentezaconsta în introducerea unui ac subtire prin peretele abdominal, sub ghidaj ecografic, extragerea unei mici cantitati de lichid din sacul amniotic din uter si examinarea celulelor fatului astfelrecoltate. O alta metoda este tehnica esantioanelor cu vilozitati corionice si se realizeaza la a 11-a saptamana de sarcina.Aceasta consta în analizarea cromozomilor din celulele prelevate din placenta, prin biopsie.

Ceea ce trebuieste scos în evidenta este ca motivul principal pentru care se recurge la diagnosticul prenatal nu este aflarea datelor necesare unei nasteri fara riscuri ci identificarea deficientelor genetice. Pericolul unor eventuale malformatii îi determina pe parinti sa avorteze copilul.

Ceea ce nu se stie foarte bine este ca oricat de perfectionate ar fi tehnicile de diagnostic, rezultatul nu este niciodata sigur, si rezultatele sau dovedit de multe ori eronate, iar riscurile sunt multiple. În urma acestor interventii, care presupun pericolul întepaturii cu acul în timpul punctiei, multi copii au ramas mutilati si in unele cazuri chiar au determinat avortul spontan. Studii recente arata ca testele de diagnostic (chiar amniocenteza) au o anumita influenta asupra dezvoltarii membrelor copilului. Pot suferi, bineînteles, infectii cauzate de punctie, si femeile.În Marea Britanie, testele cu vilozitati corionice produc o rata a pierderii de sarcina între 2-5%, si este un risc prea mare.

Deci, în primul rand, trebuie sa retinem caci cu toata tehnica înalta, un astfel de diagnostic este departe de certitudine si de multe ori copilul depistat cu handicap poate fi în realitate sanatos, sau un copil care in mod normal ar fi fost sanatos poate deveni handicapat datorita accidentelor din timpul investigatiei.

(''O viziune asupra vietii'' de L. Ciochina si C. Iftime)"
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 15:52
"Nu stiu cate cunostinte aveti despre vitro, despre procreere sau infertilitate dar poate nu stiti ca de multe ori chiar ºi la cuplurile fara probleme are loc fecundarea ovulului natural si cu toate acestea nu se implanteaza. Si asta considerati crima?!"


Crinam, atunci cand pe cale naturala, se intampla ca ovulul fecundat sa nu se nideze, este ceva involuntar. FIV este acceptare de buna voie, la cerere, a acestor riscuri. Adica esti constient ca pentru a obtine un copil, vor muri altii si accepti acest lucru. Oricate scuze ai gasi tu, FIV este o joaca de-a Dumnezeu si o exploatare de vieti umane.

Eu postez niste informatii care nu sunt atat de cunoscute. Cine va avea ochi de vazut urechi de auzit, va intelege. Nimeni nu incearca sa forteze pe cineva, este un forum, fiecare are dreptul sa isi spuna parerea si sa aduca informatii. Fetelor, faceti toate tratamentele de fertilizare necesare, tot ce este posibil, insa pana in acest punct. Spuneti NU fertilizarii in vitro. Acel copil pe care il veti obtine dupa mai multe incercari si esecuri (care inseamna moartea unor vieti) va avea niste frati morti, uitati intr-un frigider sau ajunsi in cremele pentru infrumusetare pe care le folositi.

Dumnezeu ne da liberul arbitru, insa vom da socoteala pentru felul in care il folosim.

antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 16:15
Draga tu nu esti normala la cap.acest forum este ptr.a impartasi din experienta si din necazul nostru,a celor care avem probleme.poti sa intelegi si sa respecti asta?Daca te deranjeaza asa de mult sarcina in vitro cine naiba te pune sa citesti acest forum.Te rog lasane cu prostiile tale.Afla ca eu am un copil in urma unei sarcini in vitro si este botezat de episcopul de alba iulia.Nu mai face pe desteapta ca nu te prinde .Lasane in pace cu ideile tale de obsedata si nebuna.
healthy001117
Postat pe 6 August 2009 19:29
De la: healthy001117, la data 2009-08-06 19:29:09Draga tu nu esti normala la cap.acest forum este ptr.a impartasi din experienta si din necazul nostru,a celor care avem probleme.poti sa intelegi si sa respecti asta?Daca te deranjeaza asa de mult sarcina in vitro cine naiba te pune sa citesti acest forum.Te rog lasane cu prostiile tale.Afla ca eu am un copil in urma unei sarcini in vitro si este botezat de episcopul de alba iulia.Nu mai face pe desteapta ca nu te prinde .Lasane in pace cu ideile tale de obsedata si nebuna.


Postez ce vreau, nu imi dai tu mie ordin ce sa scriu, ca nu esti tu posesoarea forumului. Du-te si plange in alta parte, ipocrita si egoista care esti. Bleah, ti-ai cumparat un copil ca pe un bun electrocasnic, ca pe o masina. Unde sunt fratii lui care au murit numai din egoismul tau???? Pe ei cine ii va boteza???
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 19:40
Sa ticnit lupul fratilor...iarasi nu ti-ai luat rudotetlul antonico ??? se pare ca esti in sevraj de postezi 5 mesaje la rand !!! iti tremura vocea si mainile de furie ???
4Life
Postat pe 6 August 2009 19:43
De la: antonia_p_, la data 2009-08-06 15:19:16
De la: andra13gabriela, la data 2009-08-06 14:42:39Multumesc foarte mult Crinam, deja ne simtim mai bine si ne pregatim pentru urmatorul control. Ciudat este faptul ca ne-a ajutat foarte mult si Biserica, un preot pe care l-am cunoscut acum aproximat 2 saptamani ne sustine si ne spune sa nu ne pierdem speranta. Eu vorbesc despre un preot crestin-ortodox, nu despre un sectant. Am intrebat daca FIV este o crima, un pacat, dar mi s-a raspuns ca orice viata adusa pe lume este oferita de catre Dumnezeu si ca nu a auzit de embrioni aruncati sau ucisi. Puteti verifica pe site-ul bisericii ortodoxe.


Furnizezi informatii false. Pozitia bisericii este clar impotriva fertilizarii in vitro. Nu stiu ce preot poate fi acela care sfatuieste oamenii sa accepte crime in vitro. Va da socoteala lui Dumnezeu pentru vietile ce au pierit ca urmare a acestor sfaturi.
NU NE INTERESEAZA POZITIA BISERICII !!! cumva acei preoti la care faci referire sunt ca si cei de la manastirea caldarusani sau de la manastirea cernica(acum vreo 2 ani )???
4Life
Postat pe 6 August 2009 19:46
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:43:22Sa ticnit lupul fratilor...iarasi nu ti-ai luat rudotetlul antonico ??? se pare ca esti in sevraj de postezi 5 mesaje la rand !!! iti tremura vocea si mainile de furie ???
e normal sa reactionezi precum antnia,cand vezi dobitoci ca tine realizezi defapt ca sunt mult mai multi prosti in tara asta,trist dar adevarat.Rusine incultilor ca tine.
enemgabriel
Postat pe 6 August 2009 19:47
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:43:22Sa ticnit lupul fratilor...iarasi nu ti-ai luat rudotetlul antonico ??? se pare ca esti in sevraj de postezi 5 mesaje la rand !!! iti tremura vocea si mainile de furie ???


Daca ai sti sa citesti, ai vedea ca am postat niste articole ca raspuns la aspectele ridicate de celelalte utilizatoare.
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 19:47
De la: antonia_p_, la data 2009-08-06 19:47:36
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:43:22Sa ticnit lupul fratilor...iarasi nu ti-ai luat rudotetlul antonico ??? se pare ca esti in sevraj de postezi 5 mesaje la rand !!! iti tremura vocea si mainile de furie ???


Daca ai sti sa citesti, ai vedea ca am postat niste articole ca raspuns la aspectele ridicate de celelalte utilizatoare.
daca ai spune ceva interesant,m-as stradui sa invat sa citesc,dar cand scrii asemenea tampenii...nu ma obosesc sa o fac...crede-ma ca sunt inca multi altii care reactioneaza ca si mine la postarile tale...
4Life
Postat pe 6 August 2009 19:56
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:56:23
De la: antonia_p_, la data 2009-08-06 19:47:36
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:43:22Sa ticnit lupul fratilor...iarasi nu ti-ai luat rudotetlul antonico ??? se pare ca esti in sevraj de postezi 5 mesaje la rand !!! iti tremura vocea si mainile de furie ???


Daca ai sti sa citesti, ai vedea ca am postat niste articole ca raspuns la aspectele ridicate de celelalte utilizatoare.
daca ai spune ceva interesant,m-as stradui sa invat sa citesc,dar cand scrii asemenea tampenii...nu ma obosesc sa o fac...crede-ma ca sunt inca multi altii care reactioneaza ca si mine la postarile tale...


Crede-ma ca nici postarile tale nu prezinta interes multor persoane, insa tu continui sa postez. Dar te inteleg, vrei cu diperare sa iti vinzi produsele de calitate indoielnica. Cel putin eu nu am nici un interes financiar in postarile mele. Si chiar daca unii reactioneaza violent si resping aceste informatii, vor fi persoane care le vor lua in considerare. Nici eu nu eram impotriva fertilizarii in vitro, pana a afla aceste informatii.Iti repet: nu incerc sa oblig pe nimeni, cine tine cont bine, cine nu, treaba lui. Nu e obligat sa citeasca, nici macar sa rapunda. Primul mesaj a fost doar un articol interesant care arata niste lucruri mai putin cunoscute. Daca unii le-au luat drept atacuri, si s-au simtit ofensati si au spus ca nu am dreptul sa postez si au inceput chiar cu jigniri, e logic ca reactionez. Si daca tot zicea cineva mai sus ca locul asta este numai pentru plans, nu inteleg de ce nu va trimiteti mesaje pe privat sau nu schimbati id-uri de messenger. Oricine are dreptul sa posteze informatii, chiar daca nu va plac. Topicul este despre fertilizarea in vitro, sub toate aspectele pe care le presupune. Dar multi au drept scop dezinformarea, sub pretextul unei mari suferinte, care ar justifica orice.
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 20:08
De la: antonia_p_, la data 2009-08-06 20:08:40
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:56:23
De la: antonia_p_, la data 2009-08-06 19:47:36
De la: TF_, la data 2009-08-06 19:43:22Sa ticnit lupul fratilor...iarasi nu ti-ai luat rudotetlul antonico ??? se pare ca esti in sevraj de postezi 5 mesaje la rand !!! iti tremura vocea si mainile de furie ???


Daca ai sti sa citesti, ai vedea ca am postat niste articole ca raspuns la aspectele ridicate de celelalte utilizatoare.
daca ai spune ceva interesant,m-as stradui sa invat sa citesc,dar cand scrii asemenea tampenii...nu ma obosesc sa o fac...crede-ma ca sunt inca multi altii care reactioneaza ca si mine la postarile tale...


Crede-ma ca nici postarile tale nu prezinta interes multor persoane, insa tu continui sa postez. Dar te inteleg, vrei cu diperare sa iti vinzi produsele de calitate indoielnica. Cel putin eu nu am nici un interes financiar in postarile mele. Si chiar daca unii reactioneaza violent si resping aceste informatii, vor fi persoane care le vor lua in considerare. Nici eu nu eram impotriva fertilizarii in vitro, pana a afla aceste informatii.Iti repet: nu incerc sa oblig pe nimeni, cine tine conta bine, cine nu treaba lui. Nu e obligat sa citeasca, nici macar sa rapunda. Primul mesaj a fost doar un articol interesant care arata niste lucruri mai putin cunoscute. Daca unii le-au luat drept atacuri, si s-au simtit ofensati si au spus ca nu am dreptul sa postez si au inceput chiar cu jigniri, e logic ca reactionez. Si daca tot zicea cineva mai sus ca locul asta este numai pentru plans, nu inteleg de ce nu va trimiteti mesaje pe privat sau nu schimbati id-uri de messenger. Oricine are dreptul sa posteze informatii, chiar daca nu va plac. Topicul este despre fertilizarea in vitro, sub toate aspectele pe care le presupune. Dar multi au drept scop dezinformarea, sub pretextul unei mari suferinte, care ar justifica orice.
concluzii de proasta calitate...altele mai ai ?
4Life
Postat pe 6 August 2009 20:12
Tu esti o ipocrita si o cretina si pe linga asta esti si o nesimtita.De unde sti tu cati embrioni am avut si cati s-au implantat.Sa sti ca nu mi-am cumparat un copil ca pe un bun casnic ,ci mi-la dat Dumnezeu.Nu este forumul meu dar nici al tau nu este dobitoaco.Sa nu astepti respect,pentru ca daca tu nu oferi acest respect nu-l poti primi.Esti o nesimtita si o nerusinata.Ma rog lui Dumnezeu sa-ti dea de lucru sa uiti de noi cele care comitem crime.nu mai posata pe acest forum nesimtito
healthy001117
Postat pe 6 August 2009 21:31
De la: healthy001117, la data 2009-08-06 21:31:51Tu esti o ipocrita si o cretina si pe linga asta esti si o nesimtita.De unde sti tu cati embrioni am avut si cati s-au implantat.Sa sti ca nu mi-am cumparat un copil ca pe un bun casnic ,ci mi-la dat Dumnezeu.Nu este forumul meu dar nici al tau nu este dobitoaco.Sa nu astepti respect,pentru ca daca tu nu oferi acest respect nu-l poti primi.Esti o nesimtita si o nerusinata.Ma rog lui Dumnezeu sa-ti dea de lucru sa uiti de noi.nu mai poata pe acest forum nesimtito
ho marito ca nu esti in targ.
enemgabriel
Postat pe 6 August 2009 21:34
veziti de treaba ta ca nu am vorbit cu tine.Daca vreti respect atunci invatati sa respectati.
healthy001117
Postat pe 6 August 2009 21:37
De la: healthy001117, la data 2009-08-06 21:37:18veziti de treaba ta ca nu am vorbit cu tine.Daca vreti respect atunci invatati sa respectati.
a,si tu pe cine ai respectat?
enemgabriel
Postat pe 6 August 2009 21:40
poti sa te uiti in paginile anterioare sa vezi ca eu am vorbit cu respect,dar cu antonia si vad ca si cu tine nu se poate discuta decat cu jigniri,asa ca in targ.Imi pare rau ca postati asemenea prosti,pe un forum unde oameni incearca sa gaseasca putina alinare la suferinta lor.Ar fi bine sa invatati ce inseamna respectul si atunci cu siguranta o sa-l primiti.
healthy001117
Postat pe 6 August 2009 21:44
De la: healthy001117, la data 2009-08-06 21:44:46poti sa te uiti in paginile anterioare sa vezi ca eu am vorbit cu respect,dar cu antonia si vad ca si cu tine nu se poate discuta decat cu jigniri,asa ca in targ.Imi pare rau ca postati asemenea prosti,pe un forum unde oameni incearca sa gaseasca putina alinare la suferinta lor.Ar fi bine sa invatati ce inseamna respectul si atunci cu siguranta o sa-l primiti.
care jigniri marito?te-ai lovit la cap intre timp?
enemgabriel
Postat pe 6 August 2009 22:14
De la: healthy001117, la data 2009-08-06 21:31:51Tu esti o ipocrita si o cretina si pe linga asta esti si o nesimtita.De unde sti tu cati embrioni am avut si cati s-au implantat.Sa sti ca nu mi-am cumparat un copil ca pe un bun casnic ,ci mi-la dat Dumnezeu.Nu este forumul meu dar nici al tau nu este dobitoaco.Sa nu astepti respect,pentru ca daca tu nu oferi acest respect nu-l poti primi.Esti o nesimtita si o nerusinata.Ma rog lui Dumnezeu sa-ti dea de lucru sa uiti de noi cele care comitem crime.nu mai posata pe acest forum nesimtito


Eu am oferit informatii pertinente (statistici, descriere procedura, viziunea bisericii) si tu ai inceput cu mahalagismele. Esti o ignoranta. Pune mana si citeste. Se stie foarte bine ca sunt obtinuti mai multi embrioni, tocmai datorita sanselor mici de implantare si supravietuire. Ce se intampla cu restul? Dar sigur ca nu te intereseaza. Acum totul e posibil cu bani putem sa ne jucam de-a Dumnezeu, sa cumparam copii, de aici si traficul de ovule si alte povesti.
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 22:20
Healthy001117, uite un material util pentru tine, chiar daca dupa ce il vei citi, vei injura probabil autorul :

"O altã faþã mai puþin cunoscutã a avortului este o nouã metodã folositã de cãtre medicii ginecologi numitã fertilizare in vitro (deºi pare paradoxal aceastã metodã implicã pe lângã fertilizare ºi avortu). Aceastã metodã a avut primul ei „succes” în anul 1978 la naºterea primului copil „nãscut în eprubetã”. Ce se întâmplã de fapt? Ovulele recoltate de la o mamã sterilã sunt introduse într un mediu chimic fertil (cu plasmã din cordonul ombilical). Fertilizarea lor se face cu spermatozoizi recoltaþi de la soþ sau de la un donator sau cu spermã congelatã. Embrionii rezultaþi se aspirã cu un tub ºi sunt transferaþi în cavitatea uterinã a mamei purtãtoare. O statisticã realizatã într o astfel de clinicã, aratã cã din 118 sarcini chimic detectabile, doar 22,5% din sarcini au fost purtate pânã la termen. La mai mult de jumãtate din paciente apar în primele 3 luni sângerãri care de fapt sunt embrionii eliminaþi, deci avorturi. Proporþia de sarcini multiple creºte odatã cu numãrul embrionilor transferaþi, fiind în medie de 12%. Sarcinile extrauterine sunt în medie de 11%. S a constatat, de asemenea, o frecvenþã crescutã a hipertensiunii arteriale asociatã acestor sarcini. Aceastã metodã poate genera ºi boli grave la mame acceptoare (recent au fost comunicate 3 cazuri de SIDA în Australia).
În concluzie, fertilizarea in vitro nu poate fi moral acceptatã dacã ea creeazã „extra embrioni” care sunt distruºi sau folosiþi pentru experimente medicale ori exploataþi comercial. Aceasta se datoreazã faptului cã viaþa umanã existã din momentul concepþiei. Întrucât orice embrion posedã toate calitãþile necesare pentru a deveni o fiinþã umanã adultã, nu existã nici un moment dupã zãmislire în care embrionul poate fi considerat subiect pentru experimente sau alte proceduri care nu sunt permise în cazul unui copil nãscut" (Dr. John Breck, Darul sacru al vieþii, p. 223).
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 22:28
CE ESTE FERTILIZAREA IN VITRO?

Fertilizarea in vitro (FIV) este utilizatã pentru a ajuta cuplurile infertile care nu pot concepe un copil natural. Un anumit numãr de ovule sunt fertilizate de spermatozoizi în eprubetã ºi unul sau doi din embrionii nou-creaþi sunt apoi transferaþi în uterul femeii, în speranþa cã aceºtia se vor implanta.

Cât de des este folositã procedura de fertilizare in vitro?

În Marea Britanie, spre exemplu, doar 1% din numãrul total de naºteri reprezintã naºterile prin FIV. Pânã acum, în aceastã þarã s-au nãscut 68.000 de copii prin aceastã procedurã, începând cu 1978. Cu toate acestea, aceastã procedurã este utilizatã mult mai pe larg decât numãrul de naºteri sugerate. Aceasta deoarece IVF are o ratã de eºec de 80%.

Ce înseamnã o ratã de eºec de 80%?

Din numãrul total de cicluri de tratament FIV realizate în Marea Britanie în fiecare an, doar 20% rezultã într-o naºtere. Cu toate acestea, mult mai puþin de 20% din embrionii creaþi în eprubetã supravieþuiesc de fapt, deoarece sunt creaþi mult mai mulþi embrioni decât vor fi transferaþi în uter ºi decât vor supravieþui pânã la naºtere.

Este procedura FIV sigurã?

Existã un risc al procedurii FIV pentru femeie, care poate suferi o suprastimulare de ovare, urmare a medicamentelor pe care le ia pentru recoltarea ovulelor. Unele femei pot muri, deºi acesta este un risc rar întâlnit.

Oameni de ºtiinþã recunoscuþi din acest domeniu ar dori ca bebeluºii nãscuþi prin FIV sã fie examinaþi periodic din punct de vedere medical, deoarece ei încã nu ºtiu dacã FIV poate duce la probleme de dezvoltare sau de sãnãtate la aceºti copii. Ei cred cã ar putea exista anumite riscuri de sãnãtate pentru copii creaþi din embrioni congelaþi ºi un risc de infertilitate la bãieþii creaþi prin metoda injectãrii intracitoplasmatice a spermatozoidului, utilizate în cazuri de subfertilitate a bãrbatului.

Însã mai presus de toate FIV este o procedurã periculoasã pentru embrionii implicaþi în procedurã.

Fertilizarea in vitro este eticã sau nu?

Tehnicile FIV pun viaþa embrionilor umani în mare pericol deoarece doar 1 din 25 de embrioni creaþi prin aceastã metodã supravieþuieste.

Din 1978, pânã în 2002, în Marea Britanie, s-au nãscut 68.000 de bebeluºi prin fertilizare in vitro, ºi alþi 1,2 milioane de embrioni creaþi prin aceastã procedurã au fost congelaþi, distruºi sau utilizaþi în cercetare.

Industria FIV este o industrie de mai multe milioane de lire sterline, în ciuda eºecului de 80%. Infertilitatea este o afacere mare, în ciuda suferinþei emoþionale a celor 80% din cuplurile care sperã ºi fac aceste tratamente, care nu duc la nici un rezultat.

Procedura de FIV este asociatã cu rate mai mari de cancere ºi boli rare de copilãrie. Un studiu aratã cã bebeluºii nãscuþi prin FIV au un risc de 3 ori mai mare de suferi de paralizie cerebralã.

Industria FIV a fãcut sã ne tratãm copiii ca pe o marfã sau o proprietate, multe cupluri ajungând la bãtãlii prin tribunale pentru dreptul asupra embrionilor congelaþi.

Autoritatea pentru Fertilizare ºi Embriologie Umanã din Marea Britanie, care autorizeazã clinicile FIV, sondeazã posibilitatea ca pãrinþii sã fie lãsaþi sã aleagã sexul copiilor lor. Se dã prioritate alegerii parentale sau a adulþilor asupra sãnãtãþii, dezvoltãrii ºi bunãstãrii emoþionale ºi psihice a copiilor.

Sursa: Societatea pentru Protecþia Copiilor Nenãscuþi, Londra, www.spuc.org.uk
antonia_p_
Postat pe 6 August 2009 22:37
Antonia , am citit cele postate de tine precum si cele ale lui vieru cezar, multumesc pt informatii, multe deja cunoscute dar si mai multe necunoscute. Inteleg ca vreti sa ne oferiti spre cunoastere si cealalta "latura" a problemei, sa intelegem lucrurile si din alta perspectiva si nu pot decat sa laud initiativa voastra. Ceea ce nu pot intelege este de ce discutia trebuie sa degenereze in cearta, atacuri la persoana, injurii etc.
Cel mai corect ar fi ca postarile voastre sa ramana la stadiul de informatii (parerile si sfaturile voastre se inteleg oricum foarte clar) si fiecare va trage ce concluzie va vrea si va face ce va crede de cuviinta, va adera la o tabara sau cealalta, lasand loc celor interesate de tema acestui topic.
kudika019285
Postat pe 6 August 2009 23:52
Antonia are dreptate.

Fertilizarea in vitro este cauza multor crime, pentru cã datoritã fertilizãrii in vitro sunt uciºi mulþi embrioni!
De exemplu, numai 4% din 14585 embrioni umani au supravieþuit pânã la naºtere, conform unui studiu european din 1984 ºi un studiu din 1987 din cel mai mare centru IVF din SUA, din Norfolk, Virginia, au tras concluzia cã numai 5% din 4500 de embrioni au supravieþuit naºterii .

Iar liberul arbitru trebuie sã-l folosim pentru a face alegeri bune, nu alegeri rele.
"Libertatea de a ucide nu este o libertate adevãratã, ci o tiranie care reduce fiinþa umanã la sclavie." (Papa Benedict al XVI – lea)

Este dovedit fãrã dubiu, cu argumente clare, biologice ºi religioase, cã omul este fiinþã umanã din momentul concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Trupeºte, chiar de la concepþie, adicã de la fecundaþie, ovulul fecundat (zigotul) posedã un cod genetic uman ºi propriu, diferit de codul genetic al mamei ºi de cel al tatãlui, deci chiar de la concepþie este fiinþã umanã unicã. În acel cod genetic sunt programate toate trãsãturile sale trupeºti: culoarea ochilor, culoarea pãrului, înãlþimea la care va ajunge, nuanþa tenului, forma feþei, forma nasului, etc. Toate trãsãturile corpului omenesc sunt concentrate în codul genetic. Dezvoltarea ulterioarã a corpului sãu nu este decât o derulare a acestui program care existã deja de la început, din momentul concepþiei.
Iar sufleteºte, Dumnezeu creazã sufletul copilului tot în acel moment al concepþiei.
Viaþa umanã este sacrã ºi inviolabilã ! Dumnezeu spune clar într-o poruncã: SÃ NU UCIZI !

Iatã un articol interesant despre reproducerea asistatã:
http://www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=271

Puteþi intra pe blogul urmãtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Acest blog conþine: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio); cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.

Puteþi intra ºi pe blogul urmãtor :

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conþine: Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din momentul concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative pentru a nu face avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare.

Vã rog intraþi pe bloguri ºi trimiteþi-le mai departe, ca sã foloseascã ºi altora. Chiar meritã.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 7 August 2009 02:38
Mi se par anormale discutiile acestea si chiar nu are rost sa se continue asa. Eu nu spun ca din embrionii rezultati nu sunt care mor, fie inainte fie dupa implantare asa explicandu-se si procentul mic de reusite dar acestia mor nu pentru ca noi dorim acest lucru ci asa vrea Dumnezeu, Dumnezeu e cel care nu a vrut sa se intample.
Problema care deranjeaza este ca de aici si pana la a cataloga aceastã moarte naturalã de fapt o crima este o cale foarte lunga.
Din ce cunosc eu pot sa va impartasesc ca nici 10 % din cei care fac procedura nu obtin intr-un final mai mult de 3-4 ovule fecundate si care se dezvolta, deoarece un numar destul de mare nu se fecundeazã ºi apoi sunt multe care nu se dezvolta, nu incep sa se divida sau raman la 2 celule. Sigur ca prin aceasta procedura se urmareste obtinerea mai multor ovule, dar cu toate acestea in final nu se ajunge la un nr. atat de mare, dar faptul ca aceste ovule fecundate nu ajung sa se nasca nu este influentat de noi, in mesajele voastre de fapt ideeea de crima este gresit inteleasa.
Nu sunt riscuri de sanatate asupra copiilor rezultati prin fiv, riscurile sunt aceleasi ca si la copiii obtinuti natural.
Sigur ca ceea ce a facut doamna Iliescu nu mi-i se parea normal sa faca, dar nici ea nu a facut o crima, si sigur ca pentru ca la 67 de ani sa ai un copil trebuie sa-ti asumi o mare responsabilitate, copiii trebuie sa vina la o varsta la care logic ai putea trãi sã-i realizezi în viaþa, sa poata merge pe picioarele lor, in schimb nu putem spune niciunul dintre noi cand vom muri, daca ne gandim asa atunci fiecare isi asuma acest risc. E mult de discutat despre ceea ce a facut d-na Iliescu si nu are rost acum.
Legat de tratamente eu am spus si mai repet am facut 3 fiv-uri si nu am nici o problema de sanatate de pe urma tratamentelor urmate, cazurile de hiperstimulare sunt foarte rare pentru ca este atent monitorizata, si este reglat nr. de ovule obtinute prin cresterea sau diminuarea dozei de medicament, sa stiti ca medicii nu urmaresc sa obtina extraordinar de multe ovule pentru ca atunci calitatea lor este foarte slaba. Iar legat de ducerea tratamentului la deces nici nu se poate lua in calculeste aproape nul.
Ceea ce vreau eu de fapt sa scot in evidenta aici este faptul ca ceea ce voi numiti atat de usor crima este departe de a fi adevarat.
In concluzie si la o procedura fiv ca si la o sarcina obtinuta natural Dumnezeu este cel care hotãrãºte.
In ce priveste atitudinea bisericilor legata despre acest lucru chiar nu ar trebui sa ne miste atat de mult daca luam in considerare ceeea ce se intampla din ce in ce mai des in culiselor lor, si aici ma refer la toate bisericile si sectele. Incep sa apara mai multe cazuri de infractionalitate, de incalcare a legilor si nu in ultimul rand al moralei in randul bisericilor si manastirilor. Biserica a fost mereu cea care intra in miezul disputelor, nu numai acumm ci din totdeauna, ganditi-vã ca toate marile razboaie au inceput de la femei sau biserici. Mai nou nici bisericile nu mai alearga dupã hrana spiritualã ci mai mult dupa latura materiala. Sunt convinsa ca fiecare dintre noi are cel putin un caz de preot care a incalcat toate regulile moralei.
Normal ca o sa ziceti ca "sa nu faci ce face popa ci ce zice el".
Eu sunt o persoana credincioasa, si Dumnezeu mi-a aratat ca poate face minuni, si copii pe care mi-i ia dat Dumnezeu, mi-i ia dat poate pentru ca ii meritam si am avut puterea sa lupt 20 de ani pentru ai avea, chiar mi-am forþat destinul pentru ca medicii imi dadeau doar 1% sansa de reusita, dar daca Dumnezeu a vrut ii am si sunt perfect sanatosi, si ii multumesc pentru asta in fiecare zi la Dumnezeu, si nu-mi simt sufletul incarcat ca am recurs la acest procedeu, si nu ma simt vinovata de nici o crima.
Fetelor credeti si rugativa la Dumnezeu pentru ca el este cel care hotãrãºte reusita voastra dar nu plecati urechea la criticile bisericilor, cei care o spun sunt de cele mai multe ori mai pacatosi decat noi care luptam pentru visul nostru.
Nu cred ca e cazul sa mai postati articole copiate de pe diverse bloguri in final cele care doresc sa se informeze despre atitudinea bisericilor legata de acest subiect pot sa o faca direct la sursa si sa traga concluziile care doresc, pot sa inceapa sau sa renunte o astfel de procedura, dar sunt convinsa ca cele care au luat o hotarare de a apela la fiv nu vor renunta citind o atitudine a vreo unei biserici, indiferent ce biserica e.
crinam_healthy
Postat pe 7 August 2009 09:37
ai dreptate crinam,acesti oameni ne spun ce sa facem,dar nu au citit biblia sa vada ce scrie acolo.Trebuie sa vezi birna din ochiul tau si pe urma paiul din ochiul altuia.antonia ma face ignoranta si egoista si imi spune ca am cumparat un copil,eu nu consider asa.Cred ca ar fi bine sa nu le mai raspundem acestor oameni,ptr.ca nu merita.Trebuie sa-i ignoram nu merita nici un efort.Asta este parerea lor si daca nu ii asculti trec la injuri si jigniri.Atata pot si nimic mai mult
healthy001117
Postat pe 7 August 2009 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un subiect interesant! 9 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:43
durerea de sani 13 De la: mery 2 Martie 2010 19:29
sex 35 De la: kudika329386 10 Noiembrie 2010 20:36
Bani in plus la medic 1 De la: danielatontsch 20 Octombrie 2009 15:42
cancer 3 De la: Terra_Mater 16 Februarie 2010 14:27