Setari Cookie-uri

fertilizare in vitro

Iona, iti doresc mult succes si sa vii in curand cu vestea cea mare. Pentru a trece timpul mai usor si sa nu te gandesti mereu acolo trebuie sa faci in aceasta perioada numai ceeea ce iti face plãcere. Plimbarile te pot ajuta, citeºte, fã rebus, discuta cu persoanele apropiate orice inafara de proceduri si tratamente, sau poate ai si alte hobbyuri care sa-ti umple in mod placut acest interval de asteptare. Sunt sfaturile unei persoane care a avut aceasta experienta de asteptare de 3 ori.
Asteptam vestea buna sa ne bucuram alaturi de tine.
crinam_healthy
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:15
Fetelor,
Va multumesc sincer pentru incurajari si sfaturi; e minunat sa aflu atâta generozitate neconditionata.
Crinam, e adevarat ca iesind la mici promenade zilnice, citind, facând câte o mica siesta sau tapiterie (marea mea pasiune) imi este mai usor sa-mi alung gândurile negre. Si cu toata energia pozitiva emanata in jurul meu de familie, prieteni si sustinerea voastra ar fi aproape imposibil sa ma simt deprimata de lunga asteptare.
Luciana draga, cu riscul de a te dezamagi, trebuie sa iti spun ca eu si sotul meu suntem stabiliti in alta tara de 7 ani si aici a avut loc interventia.
Ne-am interesat in România acum câtiva ani pentru ca e ttusi mai usor cand cunosti sistemul si vorbesti limba materna, dar am fost descurajati de preturile destul de importante la acea epoca (plus "comisioanele" intervenantilor, dupa cum bine stim), de timpul de asteptare, de "banalizarea" procedurii, de lipsa de interes si disponibilitate din partea celor carora ne-am adresat, când fiecare cuplu si, in special femeie, are dreptul sa stie ce i se va întâmpla, schimbarile pe care corpul le va suporta...
Pâna la urma ne-am luat inima în dinti si am inceput sa ne interesam aici si am avut marea surpriza sa aflam ca toate costurile (mai putin pentru câteva analize) sunt rambursate 100% de Securitatea Sociala, infertiliatatea fiind considerata o boala. Pâna acum, deci de aproape 7 luni de când suntem sub control medical, nu am cheltuit mai mult de 700 €, ceea ce ne facem sa credem ca Dumnezeu ne sustine si ne incurajeaza.
Deci, draga mea, nu te descuraja si continua daca aceasta este dorinta ta cea mai mare. Dureaza, vei fi descumpanita, iti vei pune întrebari dar spune-ti ca astfel îti vei lumina viata.
Capul sus si curaj, iti stam alaturi când vei avea nevoie!

Iona_healthy
Postat pe 1 Decembrie 2009 01:10
Fetelor, astazi e ziua cea mare! Au trecut cele 13 zile de calvar (si nu exagerez cu nimic!), peste câteva ore voi face analiza de sânge si voi avea in sfârsit un raspuns.
Sunt insa foarte nelinistita pentru ca de cca 12 ore am dureri abdominale ca inainte de menstruatie. Crinam, îmi poti spune daca ai avut aceleasi simptome, te rog?
Va sarut dulce si va dau vesti.
Iona_healthy
Postat pe 9 Decembrie 2009 01:16
Iona, nu trebuie sa te sperie durerile, de multe ori ele apar si pe fond de stres, autosugestiv, de frica, si eu am avut aceleasi simptome, ba am ajuns sa merg din 10 in 10 minute la wc obsedata si simtind ca mi-ar veni ciclu. Nu am avut nici macar puterea sa-mi fac un test de sarcina de frica eºecului decat dupã 18 zile de la embriotransfer ºi asta pentru ca la primul fiv din ziua 10 si pana la confirmarea esecului mi-am facut in fiecare zi cate unul.
Sper sa fie totul bine si sa te bucuri de reusita ta.
Iti tin pumnii!
crinam_healthy
Postat pe 10 Decembrie 2009 09:16
Iti multumesc, draga Crinam, insa nu sunt insarcinata.
Testul de sânge a fost negativ si s-a confirmat prin menstruatie astazi. Mai aveam speranta ca poate fi o eroare de laborator sau nu mai stiu ce altceva, insa ...
Incercam sa acceptam esecul si sa ne consolam reciproc.
Am intâlnire cu medicul pe 22 dec pentru a relua tratamentul in vederea altui tranfer la începutul lui ianuarie.
Tu ai facut celelalte 2 tranferuri cu embrioni decongelati? Daca da,îmi poti da câteva informatii despre urmare?

Luciana, nu mai avem stiri despre tine, ce ti se întâmpla?
Iona_healthy
Postat pe 11 Decembrie 2009 00:47
Imi pare rau pentru ca Beta-HCG -ul n-a fost pozitiv si sper ca a doua oara sa reusiti. Imi pare rau de durerile pe care le-ai avut in timpul stimularii ovariene, durerile de dupa extragerea foliculilor si cel mai rau imi pare de emotiile prin care ati trecut in tipmul celor 2 saptamani de asteptare. Imi imaginez ca durerea de acum e mai mare decat cele fizice prin care ai trecut si sper sa gasesti forta pentru urmatoarea fertilizare. Eu imi impun sa ma gandesc la faptul ca Dumnezeu se uita la copilasii nostri si ii alege pe cei care trebuie sa stea langa El. Apoi se uita spre noi si, cand considera ca suntem pregatiti pentru a fi parinti, ne trimite cei mai buni copii din intreaga lume.

Succes!

P.S. - eu am facut fertilizarea pe 4 decembrie. Doamne Ajuta !
andra13gabriela
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:00
Buna Crina,
Ma numesc Ramona si imi doresc nespus de mult un copil.Din pacate problema noastra este prezenta anticorpilor antispermatici la sot.In septembrie am facut o inseminare la Giulesti dar fara nici un rezultat.Ovulatia a fost bunicica, foliculul a avut 18 mm fara stimulare dar in octombrie cel mai mare a avut 16 Din aceasta cauza doctorita mi-a prescris Ovamit si Pregnyl- .Sunt disperata ca nu il gasesc.As vre sa stiu daca mai sunt si alte medicamente pentru stimulare? Pina la FIV vreau sa mai incerc cateva inseminari
Te rog spune-mi la ce spital ai mers in Cluj si la ce medic?

healthy009478
Postat pe 17 Decembrie 2009 16:12
La multi ani tuturor si va doresc ca in 2010 sa auziti glasuri de copii in casele voastre!
Iona_healthy
Postat pe 3 Ianuarie 2010 02:03
Buna fetelor,n am mai intrat de mult pe forum,dar azi mi am facut curaj si am vrut sa vad ce se mai intimpla si cred k bine am facut.de ce?pentru k am citit 2 mesaje care mi au dat parca puterea sa o mai iau,pentru a patra oara de la capat,va multumesc pentru asta,Iona si Andra si capul sus,trebuie sa vina soarele si pe strada noastra.va pup
healthy001958
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:59
Seara buna, dragelor

Imi dau seama ca imi lipsesc mesajele voastre si iata ca revin cu forte proaspete si cu un curaj dublu.
Ma bucur din suflet ca experienta noastra da forta de a continua si ca schimbul nostru nu este doar pentru a ne compatimi reciproc.

Noutati despre mine?!

Moralul bun si in crestere pentru ca trebuie (sau trebuia, nu stiu inca) sa incepem a-II-a procedura de FIV, insa menstruatia care, in mod normal, s-ar fi facut simtita cam pe 8-9 ian. se pare ca s-a pierdut pe drum si nu da nici-un semn. Mâine dimineata, via farmacie pentru un test de sarcina!
Sunt exuberanta, stiu, insa sunt convinsa ca ma veti intelege.

Pupici milioane si credeti in minuni!
Pe mâine seara!
Iona_healthy
Postat pe 13 Ianuarie 2010 01:35
Doamne ajuta!sper sa vii cu vesti bune Iona.Iti tin pumnii.
healthy001958
Postat pe 13 Ianuarie 2010 16:18
buna, fetelor.sunt cam noua pe forum.stie careva despre fiv finantat de stat,clinici unde se face fiv.va rog sa-mi spunet-ti daca aflati ceva.va multumesc si va doresc multa bafta si sanatate
yomoki22
Postat pe 13 Ianuarie 2010 20:40
De la: healthy001958, la data 2010-01-13 16:18:36Doamne ajuta!sper sa vii cu vesti bune Iona.Iti tin pumnii.




Merci, draga mea, insa inca un esec. Testul a fost negativ, iar medicul mi-a spus ca intârzierea poate fi cauzata de tratament si (sau) de starea emotionala. Oricum, menstruatia s-a facut simtita azi, deci sâmbata voi relua injectiile de Menopur.

Ma scufund incet-incet in disperare...
Iona_healthy
Postat pe 15 Ianuarie 2010 01:23
yomoki22, in ceea ce priveste finantarea de la stat, vestile sunt foarte proaste. In primul rand, finantarea asta se ofera doar cuplurilor cu venituri foarte mici (nu stiu care este pragul), se ofera pentru o singura incercare si am inteles ca suma este maxim 2.000 euro, in conditiile in care voi (tu si partenerul) trebuie sa faceti analize de circa 400-500 euro, apoi, daca faceti o stimulare ovariana, aceasta va costa (medicamentele, controalele si analizele din timpul stimularii) 2000-2.500 euro, apoi veti face extractia foliculilor, combinarea lor cu spermatozoizii "in vitro", congelarea celor pe care nu-i veti folosi la primul embriotransfer, ceea ce inseamna inca 1.500-2.000 de euro. Daca faci un total, vei vedea ca totul costa intre 5.000 si 6.000 de euro. Stiu ca vestea este proasta, dar, PRACTIC, statul nu te ajuta! Exista foarte multe clinici de fertilizare in Romania. Eu ti-o pot indica pe cea unde merg eu: Anais (www.anaismedical.ro)- D-na. Dr. Miciner si Medlife (www.medlife.ro) - unde mai merg pentru analize (au preturile mai mici, rezultatele sunt mai rapide si e mai aproape de casa ). Va tin pumnii si va zic de pe acum: sa nu abandonati cand veti da de greu, veti avea si voi copii!
andra13gabriela
Postat pe 15 Ianuarie 2010 12:22
Of, Ioana, acum am vazut. Nici la noi prima incercare nu a dat roade. Eu am avut bhcg-ul de 0,220 si o menstruatie maronie, ce s-a intrerupt dupa o zi, asa ca am zis ca eu sunt gravida si ca embrionul s-a implantat mai tarziu, dar cand mi-a venit intr-adevar menstruatia, adica valuri de sange, am plans 2 zile. Ma usturau atat de tare ochii si am reusit sa slabesc 3 kg in 2 zile. Apoi, m-am gandit ca sunt tanara, m-am gandit ca mai am 4 embrioni congelati si ca nu e corect fata de ei sa cedez. Cei 4 embrioni sunt tot copiii nostri si toti au dreptul sa le ofer aceleasi sanse. Am avut nevoie de aproape doua saptamani, dar mi-am revenit. Acum sunt in pregatiri pentru dezghetarea a doi embrioni, daca rezista, ii transferam, daca nu rezista, ii dezghetam si pe ceilalti doi. Si uite asa mi-am propus ca anul 2010 sa fie anul in care am sa zic: Voi fi mamica! Si am sa merg cu iddea asta in cap, pana cand voi reusi! Nu dispera....am citit eu ca anul asta, in zodiacul chinezesc, e anul tigrului si cica e un an bun pentru facut copii
andra13gabriela
Postat pe 15 Ianuarie 2010 12:30
Si noi suntem in acelasi stadiu, draga Andra. De mâine reiau injectiile pentru pregatirea celei de-al 2-lea transfer, insa speram atât de mult sa se fi intâmplat natural intre timp...
Asta este, insa eu tot cred in minuni! Stiu ca se va intâmpla si, dupa cum spuneai,suntem tinere si "Vom fi mamici".
Iona_healthy
Postat pe 16 Ianuarie 2010 03:05
Imi pare rau Iona ca n ai reusit,dar nu dispera sper ca Dumnezeu sa te ajute,pentru ca iti doresti asa de mult ca si mine de altfel si foarte multe fete care sintem aici pe forum.Sa fii tare si sa treci cu bine si peste etapele tratamentului si pe urma sa ti vezi visul cu ochii.Sa ai grija de tine.
healthy001958
Postat pe 17 Ianuarie 2010 08:55
Fetelor, va inteleg disperarea cand vreti sa aveti un copil si aparitia acestuia intarzie.. Am cunoscut astfel de oameni.. Din fericire nu am fost in situatia lor.. O sa intrebati de ce intervin? Celor pe care i-am cunoscut le-am recomandat, in afara de tratamentul pe care il primesc de la medic, sa ia niste produse din plante.. Recunosc ca la inceput nici eu nu am avut suficienta incredere in ele pentru ca nu le testasem pe propria persoana. Convingerea a venit in momentul in care o doamna m-a sunat sa imi spuna ca e insarcinata si ca ar vrea ca metoda indicata de mine sa o foloseasca si alta familie... Nu spun ca trebuie neaparat sa o folositi, dar ca nu ar strica sa o incercati macar trei luni de zile.. Ca pret e incomparabil mai ieftina decat ceea ce ati incercat pana acum.. Va astept pt discutii!
camiflorea
Postat pe 17 Ianuarie 2010 09:42
De la: camiflorea, la data 2010-01-17 09:42:25Fetelor, va inteleg disperarea cand vreti sa aveti un copil si aparitia acestuia intarzie.. Am cunoscut astfel de oameni.. Din fericire nu am fost in situatia lor.. O sa intrebati de ce intervin? Celor pe care i-am cunoscut le-am recomandat, in afara de tratamentul pe care il primesc de la medic, sa ia niste produse din plante.. Recunosc ca la inceput nici eu nu am avut suficienta incredere in ele pentru ca nu le testasem pe propria persoana. Convingerea a venit in momentul in care o doamna m-a sunat sa imi spuna ca e insarcinata si ca ar vrea ca metoda indicata de mine sa o foloseasca si alta familie... Nu spun ca trebuie neaparat sa o folositi, dar ca nu ar strica sa o incercati macar trei luni de zile.. Ca pret e incomparabil mai ieftina decat ceea ce ati incercat pana acum.. Va astept pt discutii!
pai daca merge, de ce nu o postez aici ??? sa vada toata lumea interesata de astfel de remedii cum sta treaba ?!?!?! sau este ceva secret ?
4Life
Postat pe 17 Ianuarie 2010 16:57
Buna seara!
Poate ar fi bine daca ai incerca 3 luni si o cura da produse naturale cu aloe vera cu gel stabilizatpe linga tratamentul alopat,sunt rezultate f.bune in asemenea cazuri,problema este numai sa vrei sa incerci si alceva decit metodele clasice si orcum o cura nu are ce sa iti strice ,ba din contra ai sa ai numai beneficii aduse in organism {poate ai blocaje sau lipsa de minerale vitamine}o disfuctie in organism reglata pe cale naturala poate rezolva problema .Nu ai imic de pierdut,ba din contra s-ar putea sa ai numai de cistigat,informeaza-te in sensul acesta.Mai multe informatii maragind@yahoo.com
kudika100110
Postat pe 17 Ianuarie 2010 19:08
Va tin pumnii fetelor! Ioana, anul asta vom avea si noi un bhcg Maaareee!

andra13gabriela
Postat pe 18 Ianuarie 2010 09:42
De la: 4Life, la data 2010-01-17 16:57:46
De la: camiflorea, la data 2010-01-17 09:42:25Fetelor, va inteleg disperarea cand vreti sa aveti un copil si aparitia acestuia intarzie.. Am cunoscut astfel de oameni.. Din fericire nu am fost in situatia lor.. O sa intrebati de ce intervin? Celor pe care i-am cunoscut le-am recomandat, in afara de tratamentul pe care il primesc de la medic, sa ia niste produse din plante.. Recunosc ca la inceput nici eu nu am avut suficienta incredere in ele pentru ca nu le testasem pe propria persoana. Convingerea a venit in momentul in care o doamna m-a sunat sa imi spuna ca e insarcinata si ca ar vrea ca metoda indicata de mine sa o foloseasca si alta familie... Nu spun ca trebuie neaparat sa o folositi, dar ca nu ar strica sa o incercati macar trei luni de zile.. Ca pret e incomparabil mai ieftina decat ceea ce ati incercat pana acum.. Va astept pt discutii!
pai daca merge, de ce nu o postez aici ??? sa vada toata lumea interesata de astfel de remedii cum sta treaba ?!?!?! sau este ceva secret ?


cu ulei de primula, vitamina e, o combinatie de damiana, suma, maca, sarsparila, radacina de unicorn, guarana, completat cu ginseng pentru barbati si un supliment antioxidant. spuneam ca e incomparabil ca pret pt ca stiu ca o FIV este in jur de 20000 lei noi, iar ceea ce ofer eu costa in jur de 350 lei pe luna. trebuie sa si discutam inainte pt a vedea daca mai e asociata vreo patologie, tratamentul se adapteaza fiecarui individ in parte si nu este universal valabil... multumit?
camiflorea
Postat pe 18 Ianuarie 2010 15:14
Camifloarea, fara suparare, dar un astfel de tratament ajuta in foarte putine cazuri. In momentul in care un cuplu ajunge la fiv, problemele sunt foarte grave....de exemplu trompele uterine sunt inegale, infundate, barbatul nu are spermatozoizi fiabili, etc. In aceste cazuri plantele nu functioneaza.
andra13gabriela
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:35
De la: andra13gabriela, la data 2010-01-19 15:35:32Camifloarea, fara suparare, dar un astfel de tratament ajuta in foarte putine cazuri. In momentul in care un cuplu ajunge la fiv, problemele sunt foarte grave....de exemplu trompele uterine sunt inegale, infundate, barbatul nu are spermatozoizi fiabili, etc. In aceste cazuri plantele nu functioneaza.
stimata colega, vezi ca problemele legate de calitatea spermei se rezolva fara gres cu tratamente pe baza de plante, dar nu asa oricum ci cu produse ce au ingrediente cercetate in prealabil....unul din cele mai eficiente este TRANSFER FACTOR MALE Pro....sunt cateva cazuri de oligospermie rezolvate in Romania cu ajutorul acestui produs...!

aici ingredientele:

Amount Per Serving %DV*
Zinc (as zinc oxide and amino acid chelate) 15 mg 100%
Selenium (as L-selenomethionine) 200 mcg 290%
Targeted Transfer Factor® 100 mg †
A patented extract containing Targeted Transfer
Factor from cow colostrum and egg yolk.
Saw Palmetto (Serenoa repens) 160 mg †
fruit extract (Fatty acids)
Lycopene 30 mg †
Proprietary Blend 545 mg †
Kudzu (Pueraria lobata) root extract
Nettle (Untica dioica) root extract
Soy (Glycine max) bean extract
Broccoli (Brassica oleracea) whole plant extract
Pygeum (Pygeum africanum) bark extract
Calcium D-Glucarate
* Daily Value
† Daily Value not established
Other Ingredients: Olive oil, bees wax, lecithin,
gelatin, glycerin, water.
Conta ins ingredients from Milk, egg and soy.
4Life
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:11
De la: 4Life, la data 2010-01-20 19:11:17
De la: andra13gabriela, la data 2010-01-19 15:35:32Camifloarea, fara suparare, dar un astfel de tratament ajuta in foarte putine cazuri. In momentul in care un cuplu ajunge la fiv, problemele sunt foarte grave....de exemplu trompele uterine sunt inegale, infundate, barbatul nu are spermatozoizi fiabili, etc. In aceste cazuri plantele nu functioneaza.
stimata colega, vezi ca problemele legate de calitatea spermei se rezolva fara gres cu tratamente pe baza de plante, dar nu asa oricum ci cu produse ce au ingrediente cercetate in prealabil....unul din cele mai eficiente este TRANSFER FACTOR MALE Pro....sunt cateva cazuri de oligospermie rezolvate in Romania cu ajutorul acestui produs...!

aici ingredientele:

Amount Per Serving %DV*
Zinc (as zinc oxide and amino acid chelate) 15 mg 100%
Selenium (as L-selenomethionine) 200 mcg 290%
Targeted Transfer Factor® 100 mg †
A patented extract containing Targeted Transfer
Factor from cow colostrum and egg yolk.
Saw Palmetto (Serenoa repens) 160 mg †
fruit extract (Fatty acids)
Lycopene 30 mg †
Proprietary Blend 545 mg †
Kudzu (Pueraria lobata) root extract
Nettle (Untica dioica) root extract
Soy (Glycine max) bean extract
Broccoli (Brassica oleracea) whole plant extract
Pygeum (Pygeum africanum) bark extract
Calcium D-Glucarate
* Daily Value
† Daily Value not established
Other Ingredients: Olive oil, bees wax, lecithin,
gelatin, glycerin, water.
Conta ins ingredients from Milk, egg and soy.
pacaleala mare cu aceste porcarii,nu sunt suplimente nutritive sunt bombe chimice,aveti dar partial prospectul la aceste chiciuri care costa sute de euro si sunt deocamdata interzise in romania si multe alte tari.
ene_m_gabriel
Postat pe 20 Ianuarie 2010 22:18
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-01-20 22:18:15
De la: 4Life, la data 2010-01-20 19:11:17
De la: andra13gabriela, la data 2010-01-19 15:35:32Camifloarea, fara suparare, dar un astfel de tratament ajuta in foarte putine cazuri. In momentul in care un cuplu ajunge la fiv, problemele sunt foarte grave....de exemplu trompele uterine sunt inegale, infundate, barbatul nu are spermatozoizi fiabili, etc. In aceste cazuri plantele nu functioneaza.
stimata colega, vezi ca problemele legate de calitatea spermei se rezolva fara gres cu tratamente pe baza de plante, dar nu asa oricum ci cu produse ce au ingrediente cercetate in prealabil....unul din cele mai eficiente este TRANSFER FACTOR MALE Pro....sunt cateva cazuri de oligospermie rezolvate in Romania cu ajutorul acestui produs...!

aici ingredientele:

Amount Per Serving %DV*
Zinc (as zinc oxide and amino acid chelate) 15 mg 100%
Selenium (as L-selenomethionine) 200 mcg 290%
Targeted Transfer Factor® 100 mg †
A patented extract containing Targeted Transfer
Factor from cow colostrum and egg yolk.
Saw Palmetto (Serenoa repens) 160 mg †
fruit extract (Fatty acids)
Lycopene 30 mg †
Proprietary Blend 545 mg †
Kudzu (Pueraria lobata) root extract
Nettle (Untica dioica) root extract
Soy (Glycine max) bean extract
Broccoli (Brassica oleracea) whole plant extract
Pygeum (Pygeum africanum) bark extract
Calcium D-Glucarate
* Daily Value
† Daily Value not established
Other Ingredients: Olive oil, bees wax, lecithin,
gelatin, glycerin, water.
Conta ins ingredients from Milk, egg and soy.
pacaleala mare cu aceste porcarii,nu sunt suplimente nutritive sunt bombe chimice,aveti dar partial prospectul la aceste chiciuri care costa sute de euro si sunt deocamdata interzise in romania si multe alte tari.
in cate tari sunt interzise paduchiosule ??? se vand in peste 50 tari din lume cretinule !!! si in Romania cine vrea sa le foloseasca, le comanda direct la depozitul 4 Life...asadar stai tu calm si uita-te la toate ingredientele aici :

http://media.4life.com/us/pdf/pps/MalePro_PPS_062409.pdf

p.s. tu , in prostia ta, crezi ca-mi faci mie un rau , dar esti un tampit petrica, eu tot ala sunt si tot atat castig amice, in scimb le fac rau oamenilor care ar avea nevoie de aceste produse sa se insanatoseasca,tampitule !!!

p.p.s. si ca sa te oftici si mai tare, reteaua mea a ajuns deja la 193 oameni numai in Romania...!!! este ceva sa se inscrie in 2 luni peste 40 persoane, nu ???
4Life
Postat pe 20 Ianuarie 2010 22:38
4Life, eu nu am avut nici macar un moment intentia de a te contrazice. Pur si simplu am afirmat ca nu toate cazurile pot fi ajutate cu aceste remedii naturiste. Poate ca exista cazuri in Romania in care produsele recomandate de tine au avut rezultate foarte bune, dar nu cred ca este normal sa generalizam, pentru simplul motiv ca sunt anumiti useri ce incearca de multi ani sa conceapa un copil, se documenteaza de pe internet si pot ramane cu falsa impresie ca orice problema ar avea legata de infertilitate, poate fi tratata cu ajutorul remediilor naturiste. Dar acest lucru este incorect, deoarece infertilitatea este o boala. Orice boala trebuie expusa unui medic. Apoi se trece la prescrierea unui tratament ce poate fi medicamentos sau naturist. In ultima instanta exista si procedura fertilizarii "in vitro". Acesta era punctul meu de vedere: topicurile trebuie sa ajute, sa informeze si sa sprijine, deci mi se pare corect sa fie oferite toate amanuntele! Sa nu uitam ca topicul este pentru fertilizarea in vitro, iar ceea ce oferi tu, este un remediu naturist, pe care-l poti detalia, fara a jigni alti useri, ci, pur si simplu, plecand de la ideea inaltatoarea si din ce in ce mai greu de gasit in Romania, ideea de A AJUTA NECONDITIONAT !
andra13gabriela
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:01
Iar v a apucat cearta pe acest forum,zau daca va vrem aici.Locul vostru e la piata,fara suparare ,acolo se cearta precupetele.Eu cind intru pe acest forum,imi doresc noutati,vreau sa vad ce s a mai intimplat cu persoanele care au aceleasi probleme,de viata, le pot spune,ca si mine.Chiar nu vreau sa va vad aici.Incercati sa va vindeti produsele in alta parte si la fel si sfaturile.
healthy001958
Postat pe 22 Ianuarie 2010 00:31
De la: healthy001958, la data 2010-01-22 00:31:47Iar v a apucat cearta pe acest forum,zau daca va vrem aici.Locul vostru e la piata,fara suparare ,acolo se cearta precupetele.Eu cind intru pe acest forum,imi doresc noutati,vreau sa vad ce s a mai intimplat cu persoanele care au aceleasi probleme,de viata, le pot spune,ca si mine.Chiar nu vreau sa va vad aici.Incercati sa va vindeti produsele in alta parte si la fel si sfaturile.
un sfat:
citeste cu voce tare ceea ce ai scris mai sus si trage o concluzie...

cat despre parerea doamnei de mai sus, o respect si ii recomand sa vada cam cati doctori de pe la noi incearca sa trateze cumva cauzele bolilor si nu efectele lor...si asta nu o fac fiindca sunt prost pregatiti, ci o fac fiindca asa sunt educati de sistem...
4Life
Postat pe 22 Ianuarie 2010 21:11
Ptr 4Life,chiar nu te inteleg...vezi ca te cam dai psihologul forumului!As dori sa ti cunosc adevarata pregatire!Nu un simplu tip(care sincer nu stiu ce cauta pe un forum despre fertilizare,decit daca ai si pregatirea necesara)care s a pregatit in a da sfaturi legate de niste produse!!! si atat!Convinge ma ca vrei sa ajuti si mi voi ridica palaria in fata ta!
healthy001958
Postat pe 22 Ianuarie 2010 22:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
merita vaccinul impotriva HPV? de ce? 6 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 09:15
aparat medical-revolutionar 1 De la: healthy006304 21 Aprilie 2010 12:31
Diane-35 8 De la: healthy013453 3 Martie 2010 12:13
fibrodenom 3 De la: crysa_tm 14 Iulie 2010 10:11
conizatie 1 De la: yzaz 21 Ianuarie 2012 14:23