Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre foitele anticonceptionale ?

...pentru ultimul coemntariu !!!!!
4Life
Postat pe 20 Iunie 2009 20:06
Pentru hunny_honey

Vãd cã nu-þi convine adevãrul. Adevãrul trebuie spus, indiferent cã nu convine unora. Iar asta nu înseamnã nici schizofrenie, nici inchiziþie.

Dacã aº fi singurul împotriva metodelor artificiale de contracepþie, poate ar exista un semn de întrebare, dar când sunt sute de milioane sau poate chiar miliarde de oameni pe pãmânt care sunt împotriva metodelor artificiale de contracepþie, ar trebui sã-þi pui tu o întrebare: crezi cã toþi sunt schizofrenici? Numai câte cercetãri medicale combat metodele artificiale de contracepþie! Numai câte asociaþii pentru viaþã sunt! Numai pe blogurile mele câte legãturi sunt cu site-uri care combat metodele artificiale de contracepþie! Plus alte mii ºi mii de site-uri de acelaºi fel din toate þãrile! Crezi cã toate aceste asociaþii ºi toþi care au fãcut aceste site-uri ºi spun adevãrul în privinþa metodelor artificiale de contracepþie sunt schizofrenici?

Mai degrabã ar trebui sã deschizi ochii ºi sã te trezeºti din manipularea lansatã de industria farmaceuticã, ce câºtigã SUME COLOSALE din fabricarea ºi promovarea contraceptivelor artificiale…iar faptul cã multe dintre ele au acþiune avortivã e trecut sub tãcere pentru cã, DACà OAMENII S-AR TREZI ªI NU LE-AR MAI FOLOSI, UNII AR PIERDE SUME COLOSALE DE BANI…Din acelaºi motiv, tot sub tãcere în mod oficial de þine faptul cã toate contraceptivele artificiale au consecinþe negative asupra sãnãtãþii, multe dintre ele fiind grave.
La interesul industriei farmaceutice se adaugã ºi interesul celor care împart în mod nedrept resursele ºi manipuleazã opinia publicã vehiculând falsa problemã a « suprapopulãrii » pentru a nu se vedea cã adevãrata cauzã a sãrãciei din lume nu este lipsa de resurse, ci împãrþirea nedreaptã a acestora de cãtre ei. În acest sens, ei promoveazã controlul populaþiei prin orice mijloace, în fapt promoveazã o culturã a morþii, opusã culturii umane ºi creºtine a vieþii.

Oamenii de ºtiinþã au calculat cã Pãmântul poate hrãni o populaþie mult mai numeroasã decât populsþia actualã. De exemplu: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) ºi peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pãmânt sunt în jur de 6 miliarde ºi jumãtate de oameni.
În plus, economiºtii constatã cã o creºtere a densitãþii demografice poate fi însoþitã de o mare expansiune economicã: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde existã o densitate mare de populaþie ºi în acelaºi timp o mare creºtere economicã.

Accesând linkul urmãtor puteþi vedea un documentar intitulat « Iarna demograficã » în care oamenii de ºtiinþã aratã cã pe pãmânt este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbãtrânire a populaþiei, la o aºa numitã iarnã demograficã. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iatã prima parte, iar celelalte 5 pãrþi le gãsiþi în dreapta :

http://www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6E481F1E&index=0&playnext=1

De asemenea, în privinþa României se constatã o scãdere dramaticã a populaþiei, astfel încât, dacã nu se vor lua mãsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariþia poporului român poate fi calculatã matematic.

Unii medici spun adevãrul în privinþa contracepþiei, dar alþii oferã pacientelor explicaþii sumare, fãrã însã a preciza cã aceasta se realizeazã uneori prin distrugerea ºi eliminarea embrionului, adicã prin avort timpuriu.

Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivã, numind-o „propagandã criminalã”, „plagã socialã ºi naþionalã”.

Poþi intra pe blogul urmãtor:

http://www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conþine: Argumente ºtiinþifice ºi religioase cã omul este om din clipa concepþiei. Adrese, numere de telefon ºi site-uri ale unor asociaþii care oferã ajutor material, consiliere ºi soluþii alternative la avort. Mãrturii publice ale unor femei care au fãcut avort. Mãrturii ale unor femei care nu au fãcut avort. Consecinþe fizice ºi emoþionale ale avortului asupra femeii. Mãrturii ale unor medici care au renunþat sã facã avorturi. Legãturi cu multe alte site-uri asemãnãtoare. Argumente cã multe dintre metodele aºa – zis « contraceptive » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii). Argumente cã toate metodele artificiale de contracepþie sunt dãunãtoare sãnãtãþii ºi sunt ºi pãcate, chiar dacã soþii ar avea motive care ar putea pãrea justificate pentru a le folosi. Când existã un motiv serios, justificat, de a evita concepþia, existã o alternativã : metodele naturale de planificare familialã bazate pe abstinenþa periodicã (abstinenþa în perioada fertilã a ciclului). Metodele naturale nu sunt dãunãtoare sãnãtãþii ºi nu sunt pãcate dacã se recurge la ele dupã cãsãtorie ºi din motive justificate, nu din egoism.

Poþi intra ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/

Acest blog conþine: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 21 Iunie 2009 03:43
am impresia ca vieru are mai multe conturi
de-asta avem impresia ca sunt mai multi "luptatori ninja" anti-avort

MAI LASA-NE DRACULUI CU TAMPENIILE TALE!

M-AM SATURAT SA TE VAD PE FORUMUL ASTA!

DU-TE INVARTINDU-TE SI REVINO DOAR DUPA CE AI FACUT CATIVA COPII (VEZI CA PT ASTA TREBUIE SA FACI SEX!!!!!)

ABIA ATUNCI POATE ITI CASTIGI DREPTUL SA DAI TU LECTII DE VIATA!

PS: nu uita sa-ti iei si sustinatorii!
ramona_eliza
Postat pe 21 Iunie 2009 09:24
De la: ciquita, la data 2009-06-21 09:24:47am impresia ca vieru are mai multe conturi
de-asta avem impresia ca sunt mai multi "luptatori ninja" anti-avort

MAI LASA-NE DRACULUI CU TAMPENIILE TALE!

M-AM SATURAT SA TE VAD PE FORUMUL ASTA!

DU-TE INVARTINDU-TE SI REVINO DOAR DUPA CE AI FACUT CATIVA COPII (VEZI CA PT ASTA TREBUIE SA FACI SEX!!!!!)

ABIA ATUNCI POATE ITI CASTIGI DREPTUL SA DAI TU LECTII DE VIATA!

PS: nu uita sa-ti iei si sustinatorii!


Astia care sunt pro avort nici nu merita sa aibe copii. Sa nu se mai mire femeile care sustin avorturile de ce nu raman si ele insarcinate. Nu merita.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 10:17
De la: ciquita, la data 2009-06-21 09:24:47am impresia ca vieru are mai multe conturi
de-asta avem impresia ca sunt mai multi "luptatori ninja" anti-avort

MAI LASA-NE DRACULUI CU TAMPENIILE TALE!

M-AM SATURAT SA TE VAD PE FORUMUL ASTA!

DU-TE INVARTINDU-TE SI REVINO DOAR DUPA CE AI FACUT CATIVA COPII (VEZI CA PT ASTA TREBUIE SA FACI SEX!!!!!)

ABIA ATUNCI POATE ITI CASTIGI DREPTUL SA DAI TU LECTII DE VIATA!

PS: nu uita sa-ti iei si sustinatorii!


O sa ai un bebe mic pitic cand o sa incetezi sa ataci oamenii care sunt anti avort si sa faci misto de ei.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 10:26
@healthy002090:

ti-ai facut cont doar sa-mi spui asta?

o sa am bebe cand oi avea chef! cine esti tu sa judeci?
cine ti-a dat dreptul sa decizi cine merita/nu merita sa aiba copil?
cum iti permiti sa ma ameninti?
ma blestemi cumva? bine-ar fi, blestemul se va intoarce asupra casei tale! casca ochii bine!

rusine sa va fie ca il invocati pe Dumnezeu si-apoi aruncati cu pietre!
voi aveti primii bilete pt iad!

HAIDETI SA UCIDEM TOATE FEMEILE CARE FAC AVORT! => asta sugerati voi?
sunteti de o rautate neinchipuita!
cum va mai rabda pamantul?

sunteti dezgustatori, mi-e scarba de voi!
ramona_eliza
Postat pe 21 Iunie 2009 14:06
De la: ciquita, la data 2009-06-21 14:06:22@healthy002090:

ti-ai facut cont doar sa-mi spui asta?

o sa am bebe cand oi avea chef! cine esti tu sa judeci?
cine ti-a dat dreptul sa decizi cine merita/nu merita sa aiba copil?
cum iti permiti sa ma ameninti?
ma blestemi cumva? bine-ar fi, blestemul se va intoarce asupra casei tale! casca ochii bine!

rusine sa va fie ca il invocati pe Dumnezeu si-apoi aruncati cu pietre!
voi aveti primii bilete pt iad!

HAIDETI SA UCIDEM TOATE FEMEILE CARE FAC AVORT! => asta sugerati voi?
sunteti de o rautate neinchipuita!
cum va mai rabda pamantul?

sunteti dezgustatori, mi-e scarba de voi!




nu iti mai bate capul cu asemenea oameni!ei nu stiu cu ce se manaca viata si traiesc probabil in abstinenta si vin aici si judeca si blestema!dar prostu-i prost si nu stie ca blestemele li se vor intoarce impotriva copiilor!poate dupa ce vor avea copii sau le va da D-zeu o palma o sa isi revina cu picioarele pe pamant!
rilury
Postat pe 21 Iunie 2009 15:12
draga mea rilury, imi este lehamite de oamenii acestia.
intrasem pe healthy pt altceva, sa schimb impresii, sa primesc sfaturi.
insa n-ai cu cine, mah!
daca vrei sa vii cu mine pe un alt forum, da-mi un mesaj privat.
acolo lumea vorbeste despre iubirea de aproapele tau, familie, prieteni.
si nu numai!
ramona_eliza
Postat pe 21 Iunie 2009 15:20
Mi-am facut cont ca asa am vrut eu. Va urmaresc de mult si pe tine ciquita si pe rilury si am urmarit si campania voastra impotriva celor ce scriu contra avortului, deci stiu ce va bate capul. Pe de cealalta parte, stiu ca va plangeti pe alte topicuri ca nu ramaneti gravide, mai ales tu rilury. Parca erai insarcinata, sau era o minciuna. Numai asa imi pot explica ura pe care o ai fata de cei ce posteaza anti avort. Ai vrea ca toate femeile sa faca avort si sa se nenoroceasca, sa ramana sterpe.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 18:09
De la: ciquita, la data 2009-06-21 15:20:51draga mea rilury, imi este lehamite de oamenii acestia.
intrasem pe healthy pt altceva, sa schimb impresii, sa primesc sfaturi.
insa n-ai cu cine, mah!
daca vrei sa vii cu mine pe un alt forum, da-mi un mesaj privat.
acolo lumea vorbeste despre iubirea de aproapele tau, familie, prieteni.
si nu numai!


Uite-te la mizeria de mesaj pe care l-ai postat inainte, cum dracui si cum faci ca toate alea. IPOCRITO. NU MAI INTRA. NU E NICI O PIERDERE CA NU MAI INTRATI TU SI RILURY. INVIDIOASELOR. VA E CIUDA CA NU PUTETI RAMANE INSARCINATE. DE ASTA VENITI AICI SI INDEMNATI FEMEILE SA FACA AVORT. SA MOARA SI CAPRA VECIUNULUI, ASA SUNTETI VOI.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 18:11
De la: ciquita, la data 2009-06-21 14:06:22@healthy002090:

ti-ai facut cont doar sa-mi spui asta?

o sa am bebe cand oi avea chef! cine esti tu sa judeci?
cine ti-a dat dreptul sa decizi cine merita/nu merita sa aiba copil?
cum iti permiti sa ma ameninti?
ma blestemi cumva? bine-ar fi, blestemul se va intoarce asupra casei tale! casca ochii bine!

rusine sa va fie ca il invocati pe Dumnezeu si-apoi aruncati cu pietre!
voi aveti primii bilete pt iad!

HAIDETI SA UCIDEM TOATE FEMEILE CARE FAC AVORT! => asta sugerati voi?
sunteti de o rautate neinchipuita!
cum va mai rabda pamantul?

sunteti dezgustatori, mi-e scarba de voi!


si tu ce sugerezi? faceti fetelor avorturi, poate veti ramene si voi sterpe. mi-e scarba de voi. Eu nu am zis sa ucidem pe cele ce fac avorturi. Mi-e mila de fetele care citesc ce scrieti voi si se lasa influentate de voi. Cata rautate aveti in voi.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 18:15
De la: healthy002090, la data 2009-06-21 18:09:00Mi-am facut cont ca asa am vrut eu. Va urmaresc de mult si pe tine ciquita si pe rilury si am urmarit si campania voastra impotriva celor ce scriu contra avortului, deci stiu ce va bate capul. Pe de cealalta parte, stiu ca va plangeti pe alte topicuri ca nu ramaneti gravide, mai ales tu rilury. Parca erai insarcinata, sau era o minciuna. Numai asa imi pot explica ura pe care o ai fata de cei ce posteaza anti avort. Ai vrea ca toate femeile sa faca avort si sa se nenoroceasca, sa ramana sterpe.




vrei sa iti trimit pozele de la ecografie?????
nu mai vorbi in necunostiinta de cauza...ok??
rilury
Postat pe 21 Iunie 2009 18:55
De la: healthy002090, la data 2009-06-21 18:15:45
De la: ciquita, la data 2009-06-21 14:06:22@healthy002090:

ti-ai facut cont doar sa-mi spui asta?

o sa am bebe cand oi avea chef! cine esti tu sa judeci?
cine ti-a dat dreptul sa decizi cine merita/nu merita sa aiba copil?
cum iti permiti sa ma ameninti?
ma blestemi cumva? bine-ar fi, blestemul se va intoarce asupra casei tale! casca ochii bine!

rusine sa va fie ca il invocati pe Dumnezeu si-apoi aruncati cu pietre!
voi aveti primii bilete pt iad!

HAIDETI SA UCIDEM TOATE FEMEILE CARE FAC AVORT! => asta sugerati voi?
sunteti de o rautate neinchipuita!
cum va mai rabda pamantul?

sunteti dezgustatori, mi-e scarba de voi!


si tu ce sugerezi? faceti fetelor avorturi, poate veti ramene si voi sterpe. mi-e scarba de voi. Eu nu am zis sa ucidem pe cele ce fac avorturi. Mi-e mila de fetele care citesc ce scrieti voi si se lasa influentate de voi. Cata rautate aveti in voi.
alta cazuta inn cap....mai sunt oare multe pe aici ???
4Life
Postat pe 21 Iunie 2009 19:25
De la: TF_, la data 2009-06-21 19:25:14alta cazuta inn cap....mai sunt oare multe pe aici ???


Te trezisi si tu, mai dobitocule.
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 21:17
De la: rilury, la data 2009-06-21 18:55:43
vrei sa iti trimit pozele de la ecografie?????
nu mai vorbi in necunostiinta de cauza...ok??


O tanara viitoare mama nu sta sa urmareasca pe toti cei care posteaza anti-avort si sa se umple cu atata ura cum faci tu. Pai intr-un asemenea moment, ar trebui sa aibe cu totul alte preocupari. Uite sunt atatea topicuri despre cei mici. Ce te doare pe tine ca intra nu stiu cine si posteaza anti-avort?
kudika051124
Postat pe 21 Iunie 2009 21:22

pentru ca sunt o persoana isteata, culta, educata, rafinata, voi ignora aceste... epave ale societatii.

ramona_eliza
Postat pe 21 Iunie 2009 23:47
Poþi intra ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/

Acest blog conþine: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.
cu siguranta contine art fff interesante pt uni ca si tine care traiesc intr-o lume numai a lor,tot batii cimpii despre ce e bine si ce nu ,ce spune biblia si cint de neortodoxe sint metodele contraceptive si probabil cit pacatuim noi cei care facem sex totusi nu inteleg de ce tot ocolesti de fiecare data raspunsul,nu mi-ai raspuns nicioidata despre scandalurile sexuale din interiorul bisericilor catolice,ortodoxe si te mai miri ce alte ordine mai au,de ce te folosesti de evolutia stiintei si n-ai ramas intr-o manstire uitata de Dzeu pe te miri unde cu opait si pat din paie,oare toate astea nu te deranjeaza?!?!?! todeauna ai scos din context ce ti-a placut tie si ai postat aici te miri ce absurditati,mare nedumerire am cum dracu ti-ai luat examenele cu aberatiile pe care le debitezi daca intr-adevar iti"faci"doctoratul acum (poate il vei termina de construit )ma gindesc cine dracu s-ar risca sa te si angjeze
justforme
Postat pe 23 Iunie 2009 02:07
De la: hunny_honey, la data 2009-06-23 02:07:42Poþi intra ºi pe blogul urmãtor:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/

Acest blog conþine: înregistrãri video cu miracole ; videoclipuri ; legãturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conþin ºi posturi TV on-line ºi posturi de radio) ; cãrþi foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.
cu siguranta contine art fff interesante pt uni ca si tine care traiesc intr-o lume numai a lor,tot batii cimpii despre ce e bine si ce nu ,ce spune biblia si cint de neortodoxe sint metodele contraceptive si probabil cit pacatuim noi cei care facem sex totusi nu inteleg de ce tot ocolesti de fiecare data raspunsul,nu mi-ai raspuns nicioidata despre scandalurile sexuale din interiorul bisericilor catolice,ortodoxe si te mai miri ce alte ordine mai au,de ce te folosesti de evolutia stiintei si n-ai ramas intr-o manstire uitata de Dzeu pe te miri unde cu opait si pat din paie,oare toate astea nu te deranjeaza?!?!?! todeauna ai scos din context ce ti-a placut tie si ai postat aici te miri ce absurditati,mare nedumerire am cum dracu ti-ai luat examenele cu aberatiile pe care le debitezi daca intr-adevar iti"faci"doctoratul acum (poate il vei termina de construit )ma gindesc cine dracu s-ar risca sa te si angjeze


Pentru huny _honney

1. ªTIINÞA ªI RELIGIA NU SE CONTRAZIC, CI SE ÎMBINÃ ªI SE COMPLETEAZÃ. Chiar aceasta este tema tezei mele de doctorat : ARMONIA DINTRE RELIGIE ªI ªTIINÞÃ.
CU CÂT ªTIINÞA AVANSEAZÃ MAI MULT, CU ATÂT AJUNGE LA ACELEAªI ADEVÃRURI PE CARE LE SUSÞINE RELIGIA. DE EXEMPLU, RELIGIA A SUSÞINUT ÎNTOTDEAUNA CÃ OMUL ESTE FIINÞÃ UMANÃ DIN CLIPA CONCEPÞIEI, IAR ASTÃZI ªTIINÞA PRIN RECENTELE DESCOPERIRI ALE GENETICII, A AJUNS LA ACELAªI ADEVÃR. Informaþiile pe care le postez sunt informaþii atât din ºtiinþã, cât ºi din religie. Viaþa este darul lui Dumnezeu, iar omul este o unitate bidimensionala, o unitate trup – suflet ºi nu trebuie privit doar ca trup.
În afarã de codul genetic, copilul are ºi spirit creat de Dumnezeu în clipa concepþiei, în ovulul fecundat. Marele fiziolog Nicolae Paulescu scria cã „zãmislirea se face în momentul întâlnirii celor douã celule sexuale, a cãror unire formeazã ovulul fecundat. În acel moment, Dumnezeu trimite (creeazã în ovulul fecundat – n.n.) sufletul.” (Nicolae Paulescu, „Fiziologie Filosoficã – Noþiunile de suflet ºi Dumnezeu în Fiziologie”). Îþi recomand sã cauþi ºi sã citeºti în întregime aceastã carte. De asemenea, îþi recomand ºi cartea « Cugetãri », scrisã de marele matematician, fizician ºi filosof francez, Blaise Pascal.

Religia ºi ºtiinþa sunt complementare, sunt în armonie, iar cei mai mulþi savanþi ºi filosofi sunt credincioºi. Numai ºtiinþa superficialã poate sã ducã la ateism, dar ºtiinþa adâncã îl conduce pe om spre religie, aºa cum spunea ºi filosoful Francis Bacon : „Puþina gustare a ºtiinþei poate duce la ateism, dar adâncirea ºtiinþei îl aduce pe om la Dumnezeu”. Ruptura dintre religie ºi ºtiinþã e artificialã ºi e de domeniul trecutului. În prezent, religia ºi ºtiinþa au început sã se regãseascã una pe alta ºi sã redescopere armonia dintre ele. Iatã ce spunea, de exemplu, savantul român Nicolae Constantin Paulescu (cel care a descoperit insulina) : „Sunt tot aºa de sigur de existenþa sufletului ca de orice adevãr bine stabilit de ºtiinþa experimentalã. ªi aceastã siguranþã nu este o simplã credinþã, ci o convingere profundã, dobânditã în mod ºtiinþific.”
"Omul de ºtiinþã nu se poate mulþumi sã spunã: Cred în Dumnezeu, ci trebuie sã afirme : ªtiu cã Dumnezeu este!" (Nicolae C. Paulescu)
« Dacã tabla înmulþirii sau teorema lui Pitagora ar avea precepte morale, s-ar gãsi mulþi sã le nege adevãrul. » (Nicolas Malebranche)

Au început ºi la noi in þarã cursuri despre armonia dintre religie, filosofie ºi ºtiinþã, care se fac în Occident de mai bine de 20 de ani. De exemplu, site-ul urmãtor conþine revista on-line de studii în legãturã cu armonia dintre religie ºi ºtiinþã. Puteþi vedea o declaraþie comunã între mitropolitul (actual Patriarh) Daniel, rector, prorectori ºi decanii facultãþilor, de demarare a studiilor în legaturã cu armonia dintre religie ºi ºtiinþã:
http://www.jirrs.org/ro/index.html

Nu cu mult timp în urmã unii au crezut cã religia ºi ºtiinþa n-ar avea nimic în comun, ba chiar cã ar fi opoziþie, ceea ce este fals, pentru cã religia ºi ºtiinþa sunt de fapt într-o armonie perfectã. ªi Einstein ºi cei mai mulþi savanþi ºi filosofi au fost convinºi de existenþa lui Dumnezeu ºi a vieþii de dincolo de moarte.
Iatã ºi site-ul Fundaþiei Internationale de studii în legãturã cu armonia dintre religie ºi ºtiinþã, Fundaþie ce are centre în foarte multe þãri de pe glob:
http://www.templeton.org/funding_areas/natural_sciences/astronomy_and_cosmology/

Scriitorul francez André Frossard a fost intai ateu, apoi a devenit crestin ºi a scris, printre altele, ºi cartile „Dumnezeu exista, eu L-am intalnit” si „Intrebari despre Dumnezeu”, care sunt traduse in limba romana si le recomand.
La fel si Paul Claudel, un alt scriitor francez a fost intai ateu si apoi a devenit crestin.

2. În ce priveºte acele scandaluri, þi-am mai rãspuns, dar probabil nu ai fost atentã. Multe dintre acele scandaluri sunt speculate ºi amplificate atât de adversarii Bisericii, cât ºi de mass-media care trãieºte din scandaluri, ca vulturul din stârvuri. Dar chiar dacã unele din acele cazuri sunt adevãrate, nu trebuie sã uitãm cã toþi oamenii sunt încercaþi ºi ispitiþi pe pãmânt, fie laici, fie clerici. Deci, nimeni nu e scutit de încercãri ºi ispite, nici oamenii Bisericii. ªi chiar dacã unii oameni ai Bisericii au cãzut în ispitã ºi au avut greºeli personale, nu trebuie sã uitãm cã Biserica este o instituþie divino-umanã, deci formatã ºi din oameni care pot greºi (pot greºi în ceea ce fac, nu în expunerea învãþãturii creºtine, care e de la Dumnezeu), iar vina este individualã, nu colectivã, deci este greºit ca, pornind de la UNELE cazuri particulare, sã generalizezi ºi sã învinuieºti, în bloc, toþi reprezentanþii Bisericii ºi cu atât mai puþin nu trebuie sã fie contestatã Biserica în sine.
În plus, acele greºeli ale lor nu scuzã greºelile noastre. Nu putem pretinde o Bisericã idealã, formatã numai din sfinþi, nici nu avem dreptul sã-i judecam pe preoþi, are cine sã-i judece. Important este sã privim la viaþa noastrã dacã e în regulã ºi în acord cu principiile creºtine, iar dacã nu e în acord, sã facem pocãinþã de pãcate ºi sã ne îndreptãm. ªi nu trebuie sã uitãm cã nu ne putem mântui singuri, avem nevoie de Bisericã, aºa imperfectã cum este.


3. Postez pentru cã ÎMI PASÃ. Sunt creºtin ºi conºtiinþa nu mã lasã sã tac ºi sã fiu indiferent dacã pot sã arãt adevãrul ºi sã fac bine. Condiþia necesarã pentru ca rãul sã se rãspândeascã este ca oamenii buni sã nu facã nimic. Iar eu vreau sã se rãspândeascã binele, nu rãul. Intervenþiile mele nu sunt agresive, ci bine-intenþionate, binevenite ºi bine argumentate.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 23 Iunie 2009 18:41
Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste
ioana2280
Postat pe 24 Iunie 2009 17:53
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.
enemgabriel
Postat pe 24 Iunie 2009 18:09
si totusi... imi poti spune ce intelegi prin "motive egoiste"?
LR
Postat pe 24 Iunie 2009 23:20
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.
pai daca nu cauta femei,sigur cauta ceva...oare barbati ??? stii tu mai ene ceva si noua nu ne spui ???
4Life
Postat pe 25 Iunie 2009 00:00
De la: TF_, la data 2009-06-25 00:00:36
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.
pai daca nu cauta femei,sigur cauta ceva...oare barbati ??? stii tu mai ene ceva si noua nu ne spui ???

Mai tu duci lipsa de conversatie,eu nu-ti dau tie(un papagal si un mincinos)explicatii,mai pune si tu mana si mai citeste .Daca ti-ai propus sa ma urmaresti pe forum cu mesaje pline de minciuna si ura,afla ca pentru mine esti un nimeni si te voi trata ca pe un gunoi al societatii ,ma refer la tratament decent si cu raspunsuri calitative.
enemgabriel
Postat pe 25 Iunie 2009 08:22
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste


Pentru aliceea2000

NU AM FACUT EU ACEL CONT, A FOST FACUT DE CINEVA IN NUMELE MEU. DACA CITEAI CU ATENTIE MESAJUL DE DEASUPRA CONTULUI, VEDEAI CA EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. AM COPIAT MESAJUL DE ACOLO DE DEASUPRA DACA NU AI REUSIT SA-L CITESTI. IATA-L:

Acest utilizator nu si-a confirmat adresa de email, anumite functionalitati nu sunt disponibile.

DECI NU MAI ABERA AIUREA.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 26 Iunie 2009 17:25
De la: TF_, la data 2009-06-25 00:00:36
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.
pai daca nu cauta femei,sigur cauta ceva...oare barbati ??? stii tu mai ene ceva si noua nu ne spui ???


Pentru TF

SA-TI FIE RUSINE PENTRU PROSTIILE PE CARE LE DEBITEZI!
NU AM ATRACTII NEFIRESTI, DIMPOTRIVA, SUNT IMPOTRIVA RELATIILOR HOMOSEXUALE CARE SUNT PACATE MARI SI AM POSTAT CAND A FOST CAZUL SI IMPOTRIVA ACESTOR RELATII. INCLUSIV PE BLOGURILE MELE AM CRITICAT RELATIILE HOMOSEXUALE. CA DOVADA, TE INVIT PE BLOGURILE MELE SA CITESTI CE AM SCRIS DESPRE RELATIILE HOMOSEXUALE LA SFARSITUL MATERIALULUI DREPTUL LA VIATA. ITI REAMINTESC LINKURILE BLOGURILOR:

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul contine: inregistrari video cu miracole; videoclipuri; legaturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio); carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in calculator); articole; adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii caritative, etc.

Al doilea blog:

http://www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog contine: Argumente stiintifice si religioase ca omul este om din clipa conceptiei. Adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera ajutor material, consiliere si solutii alternative la avort. Marturii publice ale unor femei care au facut avort. Marturii ale unor femei care nu au facut avort. Marturii ale unor medici care au renuntat sa faca avorturi. Consecinte fizice si emotionale ale avortului asupra femeii. Legaturi cu multe alte site-uri asemanatoare.

vieru_cezar_iasi
Postat pe 26 Iunie 2009 19:38
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.

clar n-o cauta s-o omoare dar pt sex sigur o cauta chiar as fi incintata daca si-ar gasi una poate atunci reuseste sa-si schimbe metalitatea,si sa inteleaga ca actul sexual la oameni difera de cel al animalelor sau poate-si cauta o mama purtatoare acolo
justforme
Postat pe 27 Iunie 2009 23:45
De la: hunny_honey, la data 2009-06-27 23:45:37
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.

clar n-o cauta s-o omoare dar pt sex sigur o cauta chiar as fi incintata daca si-ar gasi una poate atunci reuseste sa-si schimbe metalitatea,si sa inteleaga ca actul sexual la oameni difera de cel al animalelor sau poate-si cauta o mama purtatoare acolo


Pentru hunny_honey

NU AM FACUT EU ACEL CONT, A FOST FACUT DE CINEVA IN NUMELE MEU. DACA CITEAI CU ATENTIE MESAJUL DE DEASUPRA CONTULUI, VEDEAI CA EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. AM COPIAT MESAJUL DE ACOLO DE DEASUPRA CARE DOVEDEªTE CÃ EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. DACA NU AI REUSIT SA-L CITESTI ACOLO, IATA-L:

Acest utilizator nu si-a confirmat adresa de email, anumite functionalitati nu sunt disponibile.

DECI NU MAI ABERA.

IAR METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE MANIPULEAZÃ ªI ÎNJOSESC SEXUALITATEA UMANÃ, COBORÂND-O SUB NIVELUL ANIMALELOR. ÎN CE LIMBÃ VREI SA SCRIU CA SÃ ÎNÞELEGI URMÃTOARELE LUCRURI SIMPLE:

1. E DOVEDIT CÃ MULTE DINTRE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT DE FAPT AVORTIVE (AVORTURI TIMPURII) DEOARECE NU ÎMPIEDICÃ FECUNDAÞIA, CI ACÞIONEAZÃ DUPÃ FECUNDAÞIE ÎMPIEDICÂND IMPLANTAREA ÎN UTER.

2. E DOVEDIT CÃ TOATE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE AU CONSECINÞE NEGATIVE ASUPRA SÃNÃTÃÞII, MULTE DIN ACESTE CONSECINÞE FIIND CHIAR GRAVE.

3. EXISTà TOT INTERESEUL DE A SE ASCUNDE ADEVÃRUL ASUPRA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE, DEOARECE SE CªTIGà ENORM DIN FABRICAREA ªI COMERCIALIZAREA LOR.
Industria farmaceuticã câºtigã SUME COLOSALE din fabricarea ºi promovarea metodelor artificiale de contracepþie, iar faptul cã multe dintre ele au acþiune avortivã e trecut sub tãcere pentru cã, DACà OAMENII S-AR TREZI ªI NU LE-AR MAI FOLOSI, UNII AR PIERDE SUME COLOSALE DE BANI…Din acelaºi motiv, tot sub tãcere în mod oficial de þine faptul cã toate contraceptivele artificiale au consecinþe negative asupra sãnãtãþii, multe dintre ele fiind grave.

La interesul industriei farmaceutice se adaugã ºi interesul celor care împart în mod nedrept resursele ºi manipuleazã opinia publicã vehiculând falsa problemã a « suprapopulãrii » pentru a nu se vedea cã adevãrata cauzã a sãrãciei din lume nu este lipsa de resurse, ci împãrþirea nedreaptã a acestora de cãtre ei. În acest sens, ei promoveazã controlul populaþiei prin orice mijloace, în fapt promoveazã o culturã a morþii, opusã culturii creºtine a vieþii.

Oamenii de ºtiinþã au calculat cã Pãmântul poate hrãni o populaþie mult mai numeroasã decât populsþia actualã. De exemplu: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) ºi peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pãmânt sunt în jur de 6 miliarde ºi jumãtate de oameni.

În plus, economiºtii constatã cã o creºtere a densitãþii demografice poate fi însoþitã de o mare expansiune economicã: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde existã o densitate mare de populaþie ºi în acelaºi timp o mare creºtere economicã.

Accesând linkul urmãtor puteþi vedea un documentar intitulat « Iarna demograficã » în care oamenii de ºtiinþã aratã cã pe pãmânt este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbãtrânire a populaþiei, la o aºa numitã iarnã demograficã. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iatã prima parte, iar celelalte 5 pãrþi le gãsiþi în dreapta :

http://www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6E481F1E&index=0&playnext=1

De asemenea, în privinþa României se constatã o scãdere dramaticã a populaþiei, astfel încât, dacã nu se vor lua mãsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariþia poporului român poate fi calculatã matematic.

Unii medici spun adevãrul în privinþa contracepþiei, dar alþii oferã pacientelor explicaþii sumare, fãrã însã a preciza cã aceasta se realizeazã uneori prin distrugerea ºi eliminarea embrionului, adicã prin avort timpuriu.

Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivã, numind-o „propagandã criminalã”, „plagã socialã ºi naþionalã”.

4. PE LÂNGÃ ARGUMENTELE DE MAI SUS (DE LA PUCTELE 1, 2 ªI 3), METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT ªI PÃCATE MARI, CHIAR DACÃ SOÞII AR AVEA MOTIVE CARE POT PÃREA SERIOASE.

5. PENTRU SOÞII CARE AU MOTIVE SERIOASE (DECI NU MOTIVE EGOISTE) CA SÃ AMÂNE SAU SÃ EVITE CONCEPÞIA UNOR NOI COPII, EXISTÃ METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALÃ, BAZATE PE ABSTINENÞA PERIODICÃ (ABSTINENÞA ÎN PERIOADA FERTILÃ A CICLULUI FEMEII). ACESTE METODE SUNT SÃNÃTOASE, NU COSTÃ NIMIC ªI NICI NU SUNT PÃCATE DACÃ SUNT FOLOSITE DIN MOTIVE SERIOASE, JUSTIFICATE, NU DIN MOTIVE EGOISTE. DAR DACÃ SOÞII NU AU MOTIVE SERIOASE, JUSTIFICATE PENTRU A AMÂNA SAU EVITA CONCEPÞIA, ATUNCI ªI ACESTE METODE NATURALE DEVIN PÃCATE.

Abstinenþa periodicã (în perioada fertilã a ciclului femeii) presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soþii tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când rãul se face mai uºor, dar este foarte dãunãtor. Însã cine trãieºte cu înþelepciune alege lucrurile bune ºi sãnãtoase (metodele naturale de planificare familialã), chiar dacã acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafaþã par uºoare, dar în realitate sunt pline de rãutate ºi otravã (metodele artificiale de contracepþie). ªi aici ne raportãm din nou la calea strâmtã dar corectã ºi la calea largã ºi incorectã.

Iatã ºi un link cu cãrþi, dintre care douã sunt despre metodele naturale de planificare familialã (Autocontrolul fertilitãþii pe cale naturalã ºi Planificarea familialã dupã morala catolicã):
http://www.profamilia.ro/soti.asp

6. ÎN PRIVINÞA SEXUALITÃÞII UMANE SUNT NUMAI DOUÃ CÃI CARE NU SUNT PÃCATE: ORI RELAÞII SEXUALE ÎNTRE SOÞ ªI SOÞIE DUPÃ CÃSÃTORIA CREªTINÃ, ORI ABSTINENÞA. NU MOARE NIMENI DIN CAUZA ABSTINENÞEI ªI NICI NU ESTE DÃUNÃTOARE PENTRU SÃNÃTATE.

Se înºealã cei care cred cã sunt utile relaþiile sexuale înainte de cãsãtorie pentru a constata dacã cei doi se potrivesc sexual, pentru cã medicii susþin cã nu existã nepotrivire sexualã ºi cã de fapt aceasta e o falsã problemã. Iar dacã existã disfuncþii sexuale (impotenþã, ejaculare precoce, frigiditate, etc.), se pot trata.

Iubirea se poate manifesta în foarte multe forme în afarã de forma sexualã.

Cum spuneam, existã numai douã cãi cinstite: ori cãsãtoria creºtinã, ori castitatea (abstinenþa de la relaþii sexuale). Dumnezeu nu admite „cãsãtoria de probã” ci vrea o dãruire totalã ºi definitivã a persoanelor una faþã de cealaltã dupã cãsãtoria creºtinã. Deci relaþiile sexuale, dacã au loc înainte de cãsãtoria creºtinã, sunt pãcate de necurãþie, chiar dacã între cei doi existã decizia de cãsãtorie confirmatã prin cãsãtoria civilã.

Unii cred în mod greºit cã cei care convieþuiesc împreunã înainte de cãsãtorie vor avea o cãsnicie fericitã cu mai puþine probleme, dar, un sondaj fãcut printre femeile care au convieþuit înainte de cãsãtorie cu soþii lor aratã cã acestea se confruntã cu o comunicare din ce în ce mai slabã cu aceºtia ºi cu o lipsã totalã de romantism din partea lor. Destrãmarea cuplului care trãieºte într-o relaþie neoficializatã poate provoca o crizã la fel de serioasã ca cea provocatã de divorþ. Când au fost întrebate de ce se angajeazã într-o astfel de relaþie, femeile au rãspuns cã ele considerã cã aceasta este calea cea mai sigurã spre cãsãtorie. Bãrbaþii în schimb, au rãspuns cã ei se angajeazã în astfel de relaþii întrucât au ca motivaþie relaþiile sexuale.

De asemenea, concubinajul („uniunea consensualã”) duce la pãcate de necurãþie. Majoritatea cuplurilor care trãiesc în concubinaj se despart în momentul în care femeia rãmâne însãrcinatã. 54% dintre mamele singure erau angajate într-o astfel de relaþie când au rãmas însãrcinate. Relaþiile de tipul acesta se caracterizeazã prin nesiguranþã ºi molestare, studiile arãtând cã partenerii care trãiesc în astfel de relaþii se tem permanent cã partenerul/partenera de viaþã o/îl va pãrãsi dacã nu se ridicã la nivelul aºteptãrilor, situaþie care o/îl determinã sã-i tolereze partenerului multe lucruri pe care nu ar trebui sã i le îngãduie. Majoritatea femeilor molestate sunt victime ale concubinilor lor.

Iatã ºi o carte despre abstinenþa pânã la cãsãtorie ºi alte probleme de educaþie moralã adecvatã, intitulatã “O vorbã sincerã cu fetele”. Poate fi cititã direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) accesând urmãtorul link (unde pot fi gãsite mai multe cãrþi):
http://www.profamilia.ro/tineri.asp

Iatã ºi un site despre abstinenþa pânã la cãsãtorie, care începe cu titlul Dragostea adevãratã aºteaptã:
http://www.asteapta.ro/

Iatã ce spunea Sfântul Pãrinte Papa Ioan Paul al II-lea, adresându-se tinerilor:

"Nu vã lãsaþi înºelaþi de cuvintele goale ale celor care iau în derâdere castitatea sau capacitatea voastrã de a vã stãpâni. Forþa viitoarei voastre iubiri conjugale depinde de forþa efortului vostru actual de a învãþa iubirea adevãratã, de practicarea castitãþii care cere abþinerea de la orice raport sexual în afara cãsãtoriei, castitatea este unica manierã sigurã ºi virtuoasã de a pune capãt acestui tragic flagel care este SIDA de care atâþia tineri s-au contaminat".

vieru_cezar_iasi
Postat pe 28 Iunie 2009 15:53
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-06-28 15:53:39
De la: hunny_honey, la data 2009-06-27 23:45:37
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.

clar n-o cauta s-o omoare dar pt sex sigur o cauta chiar as fi incintata daca si-ar gasi una poate atunci reuseste sa-si schimbe metalitatea,si sa inteleaga ca actul sexual la oameni difera de cel al animalelor sau poate-si cauta o mama purtatoare acolo


Pentru hunny_honey

NU AM FACUT EU ACEL CONT, A FOST FACUT DE CINEVA IN NUMELE MEU. DACA CITEAI CU ATENTIE MESAJUL DE DEASUPRA CONTULUI, VEDEAI CA EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. AM COPIAT MESAJUL DE ACOLO DE DEASUPRA CARE DOVEDEªTE CÃ EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. DACA NU AI REUSIT SA-L CITESTI ACOLO, IATA-L:

Acest utilizator nu si-a confirmat adresa de email, anumite functionalitati nu sunt disponibile.

DECI NU MAI ABERA.

IAR METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE MANIPULEAZÃ ªI ÎNJOSESC SEXUALITATEA UMANÃ, COBORÂND-O SUB NIVELUL ANIMALELOR. ÎN CE LIMBÃ VREI SA SCRIU CA SÃ ÎNÞELEGI URMÃTOARELE LUCRURI SIMPLE:

1. E DOVEDIT CÃ MULTE DINTRE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT DE FAPT AVORTIVE (AVORTURI TIMPURII) DEOARECE NU ÎMPIEDICÃ FECUNDAÞIA, CI ACÞIONEAZÃ DUPÃ FECUNDAÞIE ÎMPIEDICÂND IMPLANTAREA ÎN UTER.

2. E DOVEDIT CÃ TOATE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE AU CONSECINÞE NEGATIVE ASUPRA SÃNÃTÃÞII, MULTE DIN ACESTE CONSECINÞE FIIND CHIAR GRAVE.

3. EXISTà TOT INTERESEUL DE A SE ASCUNDE ADEVÃRUL ASUPRA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE, DEOARECE SE CªTIGà ENORM DIN FABRICAREA ªI COMERCIALIZAREA LOR.
Industria farmaceuticã câºtigã SUME COLOSALE din fabricarea ºi promovarea metodelor artificiale de contracepþie, iar faptul cã multe dintre ele au acþiune avortivã e trecut sub tãcere pentru cã, DACà OAMENII S-AR TREZI ªI NU LE-AR MAI FOLOSI, UNII AR PIERDE SUME COLOSALE DE BANI…Din acelaºi motiv, tot sub tãcere în mod oficial de þine faptul cã toate contraceptivele artificiale au consecinþe negative asupra sãnãtãþii, multe dintre ele fiind grave.

La interesul industriei farmaceutice se adaugã ºi interesul celor care împart în mod nedrept resursele ºi manipuleazã opinia publicã vehiculând falsa problemã a « suprapopulãrii » pentru a nu se vedea cã adevãrata cauzã a sãrãciei din lume nu este lipsa de resurse, ci împãrþirea nedreaptã a acestora de cãtre ei. În acest sens, ei promoveazã controlul populaþiei prin orice mijloace, în fapt promoveazã o culturã a morþii, opusã culturii creºtine a vieþii.

Oamenii de ºtiinþã au calculat cã Pãmântul poate hrãni o populaþie mult mai numeroasã decât populsþia actualã. De exemplu: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) ºi peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pãmânt sunt în jur de 6 miliarde ºi jumãtate de oameni.

În plus, economiºtii constatã cã o creºtere a densitãþii demografice poate fi însoþitã de o mare expansiune economicã: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde existã o densitate mare de populaþie ºi în acelaºi timp o mare creºtere economicã.

Accesând linkul urmãtor puteþi vedea un documentar intitulat « Iarna demograficã » în care oamenii de ºtiinþã aratã cã pe pãmânt este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbãtrânire a populaþiei, la o aºa numitã iarnã demograficã. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iatã prima parte, iar celelalte 5 pãrþi le gãsiþi în dreapta :

http://www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6E481F1E&index=0&playnext=1

De asemenea, în privinþa României se constatã o scãdere dramaticã a populaþiei, astfel încât, dacã nu se vor lua mãsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariþia poporului român poate fi calculatã matematic.

Unii medici spun adevãrul în privinþa contracepþiei, dar alþii oferã pacientelor explicaþii sumare, fãrã însã a preciza cã aceasta se realizeazã uneori prin distrugerea ºi eliminarea embrionului, adicã prin avort timpuriu.

Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivã, numind-o „propagandã criminalã”, „plagã socialã ºi naþionalã”.

4. PE LÂNGÃ ARGUMENTELE DE MAI SUS (DE LA PUCTELE 1, 2 ªI 3), METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT ªI PÃCATE MARI, CHIAR DACÃ SOÞII AR AVEA MOTIVE CARE POT PÃREA SERIOASE.

5. PENTRU SOÞII CARE AU MOTIVE SERIOASE (DECI NU MOTIVE EGOISTE) CA SÃ AMÂNE SAU SÃ EVITE CONCEPÞIA UNOR NOI COPII, EXISTÃ METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALÃ, BAZATE PE ABSTINENÞA PERIODICÃ (ABSTINENÞA ÎN PERIOADA FERTILÃ A CICLULUI FEMEII). ACESTE METODE SUNT SÃNÃTOASE, NU COSTÃ NIMIC ªI NICI NU SUNT PÃCATE DACÃ SUNT FOLOSITE DIN MOTIVE SERIOASE, JUSTIFICATE, NU DIN MOTIVE EGOISTE. DAR DACÃ SOÞII NU AU MOTIVE SERIOASE, JUSTIFICATE PENTRU A AMÂNA SAU EVITA CONCEPÞIA, ATUNCI ªI ACESTE METODE NATURALE DEVIN PÃCATE.

Abstinenþa periodicã (în perioada fertilã a ciclului femeii) presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soþii tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când rãul se face mai uºor, dar este foarte dãunãtor. Însã cine trãieºte cu înþelepciune alege lucrurile bune ºi sãnãtoase (metodele naturale de planificare familialã), chiar dacã acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafaþã par uºoare, dar în realitate sunt pline de rãutate ºi otravã (metodele artificiale de contracepþie). ªi aici ne raportãm din nou la calea strâmtã dar corectã ºi la calea largã ºi incorectã.

Iatã ºi un link cu cãrþi, dintre care douã sunt despre metodele naturale de planificare familialã (Autocontrolul fertilitãþii pe cale naturalã ºi Planificarea familialã dupã morala catolicã):
http://www.profamilia.ro/soti.asp

6. ÎN PRIVINÞA SEXUALITÃÞII UMANE SUNT NUMAI DOUÃ CÃI CARE NU SUNT PÃCATE: ORI RELAÞII SEXUALE ÎNTRE SOÞ ªI SOÞIE DUPÃ CÃSÃTORIA CREªTINÃ, ORI ABSTINENÞA. NU MOARE NIMENI DIN CAUZA ABSTINENÞEI ªI NICI NU ESTE DÃUNÃTOARE PENTRU SÃNÃTATE.

Se înºealã cei care cred cã sunt utile relaþiile sexuale înainte de cãsãtorie pentru a constata dacã cei doi se potrivesc sexual, pentru cã medicii susþin cã nu existã nepotrivire sexualã ºi cã de fapt aceasta e o falsã problemã. Iar dacã existã disfuncþii sexuale (impotenþã, ejaculare precoce, frigiditate, etc.), se pot trata.

Iubirea se poate manifesta în foarte multe forme în afarã de forma sexualã.

Cum spuneam, existã numai douã cãi cinstite: ori cãsãtoria creºtinã, ori castitatea (abstinenþa de la relaþii sexuale). Dumnezeu nu admite „cãsãtoria de probã” ci vrea o dãruire totalã ºi definitivã a persoanelor una faþã de cealaltã dupã cãsãtoria creºtinã. Deci relaþiile sexuale, dacã au loc înainte de cãsãtoria creºtinã, sunt pãcate de necurãþie, chiar dacã între cei doi existã decizia de cãsãtorie confirmatã prin cãsãtoria civilã.

Unii cred în mod greºit cã cei care convieþuiesc împreunã înainte de cãsãtorie vor avea o cãsnicie fericitã cu mai puþine probleme, dar, un sondaj fãcut printre femeile care au convieþuit înainte de cãsãtorie cu soþii lor aratã cã acestea se confruntã cu o comunicare din ce în ce mai slabã cu aceºtia ºi cu o lipsã totalã de romantism din partea lor. Destrãmarea cuplului care trãieºte într-o relaþie neoficializatã poate provoca o crizã la fel de serioasã ca cea provocatã de divorþ. Când au fost întrebate de ce se angajeazã într-o astfel de relaþie, femeile au rãspuns cã ele considerã cã aceasta este calea cea mai sigurã spre cãsãtorie. Bãrbaþii în schimb, au rãspuns cã ei se angajeazã în astfel de relaþii întrucât au ca motivaþie relaþiile sexuale.

De asemenea, concubinajul („uniunea consensualã”) duce la pãcate de necurãþie. Majoritatea cuplurilor care trãiesc în concubinaj se despart în momentul în care femeia rãmâne însãrcinatã. 54% dintre mamele singure erau angajate într-o astfel de relaþie când au rãmas însãrcinate. Relaþiile de tipul acesta se caracterizeazã prin nesiguranþã ºi molestare, studiile arãtând cã partenerii care trãiesc în astfel de relaþii se tem permanent cã partenerul/partenera de viaþã o/îl va pãrãsi dacã nu se ridicã la nivelul aºteptãrilor, situaþie care o/îl determinã sã-i tolereze partenerului multe lucruri pe care nu ar trebui sã i le îngãduie. Majoritatea femeilor molestate sunt victime ale concubinilor lor.

Iatã ºi o carte despre abstinenþa pânã la cãsãtorie ºi alte probleme de educaþie moralã adecvatã, intitulatã “O vorbã sincerã cu fetele”. Poate fi cititã direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) accesând urmãtorul link (unde pot fi gãsite mai multe cãrþi):
http://www.profamilia.ro/tineri.asp

Iatã ºi un site despre abstinenþa pânã la cãsãtorie, care începe cu titlul Dragostea adevãratã aºteaptã:
http://www.asteapta.ro/

Iatã ce spunea Sfântul Pãrinte Papa Ioan Paul al II-lea, adresându-se tinerilor:

"Nu vã lãsaþi înºelaþi de cuvintele goale ale celor care iau în derâdere castitatea sau capacitatea voastrã de a vã stãpâni. Forþa viitoarei voastre iubiri conjugale depinde de forþa efortului vostru actual de a învãþa iubirea adevãratã, de practicarea castitãþii care cere abþinerea de la orice raport sexual în afara cãsãtoriei, castitatea este unica manierã sigurã ºi virtuoasã de a pune capãt acestui tragic flagel care este SIDA de care atâþia tineri s-au contaminat".




1. Ce intelegi prin "motive egoiste" ?
2. Daca nu ai incercat actul sexual cum poti vorbi de compatibilitate sexuala? Afla ca exista aceasta incompatibilitate! E prea mare, prea mica, nu stie ce trebuie sa faca, are alte "gusturi" sau doreste sa experimenteze lucruri cu care partenerul/partenera nu "rezoneaza".

Astept totusi un raspuns la prima intrebare, caci ti-am adresat-o de 4 ori...
LR
Postat pe 29 Iunie 2009 15:20
on topic: eu nu am incredere in foitele anticonc. deoarece sora mea a avut niste probleme cu ele (chiar mari ), e posibil sa fie potrivite pt anumite persoane; metodele anticonc. merg la unele persoane la altele nu... Nu sunt 100% sigure, doar poate perioade f scurte de timp. Nu contez pe ele, mai ales ca-s chinezarii majoritatea.

off topic: propun ca acest topic sa se intituleze de fapt: "Hai ce sa mai zicem despre Vieriu cezar?".....
ce tot atata importanta pt el? nu vedeti ca-i vindeti gogosile tot voi?!!
si mai taiati si voi din citate ca ocupati mii de spatii/caractere de aiurea!! topicu asta trebuia inchis demult!
Gina_J_
Postat pe 29 Iunie 2009 17:28
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-06-28 15:53:39
De la: hunny_honey, la data 2009-06-27 23:45:37
De la: enemgabriel, la data 2009-06-24 18:09:21
De la: aliceea2000, la data 2009-06-24 17:53:19 Pentru vieru cezar si pentru cei care s-au simtit terorizati de aberatiile lui:
Oameni buni omul asta are cont pe netlog http://www.neogen.ro/user/musical_man, deci e frustrat rau , nici nu e de mirare la ce aberatii poate debita.Isi cauta o partenera,deci el functioneaza pe ideea ca strugurii la care nu ajunge sunt acri, la fel si cu sexul, daca el nu are parte de asa ceva spune ca e imoral!desi isi doreste

Irelevanta concluzia .Nu vad la profilul dansului ca ar cauta femei pentru sex,in principiu este un site de socializare,chiar daca ar cauta o femeie asta nu inseamna ca o cauta sa o "omoare".Este ilogica si necontrolata reactia ta,nu ca tin cu aceasta persoana dar nu suport detectivii mincinosi si rauintentionati.

clar n-o cauta s-o omoare dar pt sex sigur o cauta chiar as fi incintata daca si-ar gasi una poate atunci reuseste sa-si schimbe metalitatea,si sa inteleaga ca actul sexual la oameni difera de cel al animalelor sau poate-si cauta o mama purtatoare acolo


Pentru hunny_honey

NU AM FACUT EU ACEL CONT, A FOST FACUT DE CINEVA IN NUMELE MEU. DACA CITEAI CU ATENTIE MESAJUL DE DEASUPRA CONTULUI, VEDEAI CA EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. AM COPIAT MESAJUL DE ACOLO DE DEASUPRA CARE DOVEDEªTE CÃ EU NU AM CONFIRMAT ACEL CONT. DACA NU AI REUSIT SA-L CITESTI ACOLO, IATA-L:

Acest utilizator nu si-a confirmat adresa de email, anumite functionalitati nu sunt disponibile.

DECI NU MAI ABERA.

IAR METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE MANIPULEAZÃ ªI ÎNJOSESC SEXUALITATEA UMANÃ, COBORÂND-O SUB NIVELUL ANIMALELOR. ÎN CE LIMBÃ VREI SA SCRIU CA SÃ ÎNÞELEGI URMÃTOARELE LUCRURI SIMPLE:

1. E DOVEDIT CÃ MULTE DINTRE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT DE FAPT AVORTIVE (AVORTURI TIMPURII) DEOARECE NU ÎMPIEDICÃ FECUNDAÞIA, CI ACÞIONEAZÃ DUPÃ FECUNDAÞIE ÎMPIEDICÂND IMPLANTAREA ÎN UTER.

2. E DOVEDIT CÃ TOATE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE AU CONSECINÞE NEGATIVE ASUPRA SÃNÃTÃÞII, MULTE DIN ACESTE CONSECINÞE FIIND CHIAR GRAVE.

3. EXISTà TOT INTERESEUL DE A SE ASCUNDE ADEVÃRUL ASUPRA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE, DEOARECE SE CªTIGà ENORM DIN FABRICAREA ªI COMERCIALIZAREA LOR.
Industria farmaceuticã câºtigã SUME COLOSALE din fabricarea ºi promovarea metodelor artificiale de contracepþie, iar faptul cã multe dintre ele au acþiune avortivã e trecut sub tãcere pentru cã, DACà OAMENII S-AR TREZI ªI NU LE-AR MAI FOLOSI, UNII AR PIERDE SUME COLOSALE DE BANI…Din acelaºi motiv, tot sub tãcere în mod oficial de þine faptul cã toate contraceptivele artificiale au consecinþe negative asupra sãnãtãþii, multe dintre ele fiind grave.

La interesul industriei farmaceutice se adaugã ºi interesul celor care împart în mod nedrept resursele ºi manipuleazã opinia publicã vehiculând falsa problemã a « suprapopulãrii » pentru a nu se vedea cã adevãrata cauzã a sãrãciei din lume nu este lipsa de resurse, ci împãrþirea nedreaptã a acestora de cãtre ei. În acest sens, ei promoveazã controlul populaþiei prin orice mijloace, în fapt promoveazã o culturã a morþii, opusã culturii creºtine a vieþii.

Oamenii de ºtiinþã au calculat cã Pãmântul poate hrãni o populaþie mult mai numeroasã decât populsþia actualã. De exemplu: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) ºi peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pãmânt sunt în jur de 6 miliarde ºi jumãtate de oameni.

În plus, economiºtii constatã cã o creºtere a densitãþii demografice poate fi însoþitã de o mare expansiune economicã: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde existã o densitate mare de populaþie ºi în acelaºi timp o mare creºtere economicã.

Accesând linkul urmãtor puteþi vedea un documentar intitulat « Iarna demograficã » în care oamenii de ºtiinþã aratã cã pe pãmânt este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbãtrânire a populaþiei, la o aºa numitã iarnã demograficã. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iatã prima parte, iar celelalte 5 pãrþi le gãsiþi în dreapta :

http://www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6E481F1E&index=0&playnext=1

De asemenea, în privinþa României se constatã o scãdere dramaticã a populaþiei, astfel încât, dacã nu se vor lua mãsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariþia poporului român poate fi calculatã matematic.

Unii medici spun adevãrul în privinþa contracepþiei, dar alþii oferã pacientelor explicaþii sumare, fãrã însã a preciza cã aceasta se realizeazã uneori prin distrugerea ºi eliminarea embrionului, adicã prin avort timpuriu.

Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivã, numind-o „propagandã criminalã”, „plagã socialã ºi naþionalã”.

4. PE LÂNGÃ ARGUMENTELE DE MAI SUS (DE LA PUCTELE 1, 2 ªI 3), METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT ªI PÃCATE MARI, CHIAR DACÃ SOÞII AR AVEA MOTIVE CARE POT PÃREA SERIOASE.

5. PENTRU SOÞII CARE AU MOTIVE SERIOASE (DECI NU MOTIVE EGOISTE) CA SÃ AMÂNE SAU SÃ EVITE CONCEPÞIA UNOR NOI COPII, EXISTÃ METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALÃ, BAZATE PE ABSTINENÞA PERIODICÃ (ABSTINENÞA ÎN PERIOADA FERTILÃ A CICLULUI FEMEII). ACESTE METODE SUNT SÃNÃTOASE, NU COSTÃ NIMIC ªI NICI NU SUNT PÃCATE DACÃ SUNT FOLOSITE DIN MOTIVE SERIOASE, JUSTIFICATE, NU DIN MOTIVE EGOISTE. DAR DACÃ SOÞII NU AU MOTIVE SERIOASE, JUSTIFICATE PENTRU A AMÂNA SAU EVITA CONCEPÞIA, ATUNCI ªI ACESTE METODE NATURALE DEVIN PÃCATE.

Abstinenþa periodicã (în perioada fertilã a ciclului femeii) presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soþii tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când rãul se face mai uºor, dar este foarte dãunãtor. Însã cine trãieºte cu înþelepciune alege lucrurile bune ºi sãnãtoase (metodele naturale de planificare familialã), chiar dacã acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafaþã par uºoare, dar în realitate sunt pline de rãutate ºi otravã (metodele artificiale de contracepþie). ªi aici ne raportãm din nou la calea strâmtã dar corectã ºi la calea largã ºi incorectã.

Iatã ºi un link cu cãrþi, dintre care douã sunt despre metodele naturale de planificare familialã (Autocontrolul fertilitãþii pe cale naturalã ºi Planificarea familialã dupã morala catolicã):
http://www.profamilia.ro/soti.asp

6. ÎN PRIVINÞA SEXUALITÃÞII UMANE SUNT NUMAI DOUÃ CÃI CARE NU SUNT PÃCATE: ORI RELAÞII SEXUALE ÎNTRE SOÞ ªI SOÞIE DUPÃ CÃSÃTORIA CREªTINÃ, ORI ABSTINENÞA. NU MOARE NIMENI DIN CAUZA ABSTINENÞEI ªI NICI NU ESTE DÃUNÃTOARE PENTRU SÃNÃTATE.

Se înºealã cei care cred cã sunt utile relaþiile sexuale înainte de cãsãtorie pentru a constata dacã cei doi se potrivesc sexual, pentru cã medicii susþin cã nu existã nepotrivire sexualã ºi cã de fapt aceasta e o falsã problemã. Iar dacã existã disfuncþii sexuale (impotenþã, ejaculare precoce, frigiditate, etc.), se pot trata.

Iubirea se poate manifesta în foarte multe forme în afarã de forma sexualã.

Cum spuneam, existã numai douã cãi cinstite: ori cãsãtoria creºtinã, ori castitatea (abstinenþa de la relaþii sexuale). Dumnezeu nu admite „cãsãtoria de probã” ci vrea o dãruire totalã ºi definitivã a persoanelor una faþã de cealaltã dupã cãsãtoria creºtinã. Deci relaþiile sexuale, dacã au loc înainte de cãsãtoria creºtinã, sunt pãcate de necurãþie, chiar dacã între cei doi existã decizia de cãsãtorie confirmatã prin cãsãtoria civilã.

Unii cred în mod greºit cã cei care convieþuiesc împreunã înainte de cãsãtorie vor avea o cãsnicie fericitã cu mai puþine probleme, dar, un sondaj fãcut printre femeile care au convieþuit înainte de cãsãtorie cu soþii lor aratã cã acestea se confruntã cu o comunicare din ce în ce mai slabã cu aceºtia ºi cu o lipsã totalã de romantism din partea lor. Destrãmarea cuplului care trãieºte într-o relaþie neoficializatã poate provoca o crizã la fel de serioasã ca cea provocatã de divorþ. Când au fost întrebate de ce se angajeazã într-o astfel de relaþie, femeile au rãspuns cã ele considerã cã aceasta este calea cea mai sigurã spre cãsãtorie. Bãrbaþii în schimb, au rãspuns cã ei se angajeazã în astfel de relaþii întrucât au ca motivaþie relaþiile sexuale.

De asemenea, concubinajul („uniunea consensualã”) duce la pãcate de necurãþie. Majoritatea cuplurilor care trãiesc în concubinaj se despart în momentul în care femeia rãmâne însãrcinatã. 54% dintre mamele singure erau angajate într-o astfel de relaþie când au rãmas însãrcinate. Relaþiile de tipul acesta se caracterizeazã prin nesiguranþã ºi molestare, studiile arãtând cã partenerii care trãiesc în astfel de relaþii se tem permanent cã partenerul/partenera de viaþã o/îl va pãrãsi dacã nu se ridicã la nivelul aºteptãrilor, situaþie care o/îl determinã sã-i tolereze partenerului multe lucruri pe care nu ar trebui sã i le îngãduie. Majoritatea femeilor molestate sunt victime ale concubinilor lor.

Iatã ºi o carte despre abstinenþa pânã la cãsãtorie ºi alte probleme de educaþie moralã adecvatã, intitulatã “O vorbã sincerã cu fetele”. Poate fi cititã direct pe internet (fãrã a necesita descãrcare în calculator) accesând urmãtorul link (unde pot fi gãsite mai multe cãrþi):
http://www.profamilia.ro/tineri.asp

Iatã ºi un site despre abstinenþa pânã la cãsãtorie, care începe cu titlul Dragostea adevãratã aºteaptã:
http://www.asteapta.ro/

Iatã ce spunea Sfântul Pãrinte Papa Ioan Paul al II-lea, adresându-se tinerilor:

"Nu vã lãsaþi înºelaþi de cuvintele goale ale celor care iau în derâdere castitatea sau capacitatea voastrã de a vã stãpâni. Forþa viitoarei voastre iubiri conjugale depinde de forþa efortului vostru actual de a învãþa iubirea adevãratã, de practicarea castitãþii care cere abþinerea de la orice raport sexual în afara cãsãtoriei, castitatea este unica manierã sigurã ºi virtuoasã de a pune capãt acestui tragic flagel care este SIDA de care atâþia tineri s-au contaminat".

[/quoteesti de-a dreptul dobitoc nu eu aberez si nici nu am intrat in acel site sa vad,n-am fauct decit sa raspund unui mesaj scris mai sus asa ca pune-ti dracului ochelari sa vezi mai bine si nu citi doar din 2 in 5,ca e al tau sau nu e pb ta nu ma priveste cind unde si daca vreodata in viata ta de rahat ti-o tragi cu vreo fiinta umana sau doar folosesti minutele pt a te satisface
justforme
Postat pe 29 Iunie 2009 21:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi doresc foarte mult sa fiu mamica 38 De la: concursKudika 20 Iunie 2019 21:15
Nasterea prin cezariana 51 De la: Lore1922 28 Mai 2010 15:50
Accesori nou nascuti 1 De la: kudika379564 27 Aprilie 2011 21:20
lasa destule urme pe corpul unei femei 3 De la: infacol 7 Noiembrie 2009 21:11
simptome de sarcina 28 De la: alexia275 27 Octombrie 2016 14:27