Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre foitele anticonceptionale ?

De la: TF_, la data 2009-04-13 20:17:56
De la: antonia_p, la data 2009-04-13 20:05:58
De la: enemgabriel, la data 2009-04-13 20:02:07
De la: antonia_p, la data 2009-04-13 19:49:18Pentru TF
Stiu ca esti ex irina4life si ti-ai sters contul pentru ca ai inceput sa jignesti oamenii pe aici. Din intamplare am vazut conversatiile tale cu un alt user de aici. Asa ca se site cine esti, ai acelasi stil de scrie. Alceeasi Marie cu alta palarie. Si pentru ca tot recunosti ca nu te pricepi la anticonceptionale, lasa-i pe altii care stiu mai multe sa-si expuna ideile. Tu ocupa-te de produsele tale.

pentru mine poate fii oricine,am suficiente argumente in ceea ce spun ,pe cand acesta persoana nu stie ca vitamina c este una si aceiasi cu acidul ascorbic,nu-l bagati in seama,lasati-ma pe mine sa-i demonstrez incultura pe care o are.


Da, aveti dreptate. Se pare ca nici despre anticonceptionale nu stie mare lucru, insa "e usor a spune vorbe cand nimic nu ai a spune".
bla,bla,bla...nu ati auzit sa-l lasati pe domnul sa ma faca praf???doamnele ca coafor...nu la lupta cea mare....m-am distrat groaznic pe ziua de azi...

Si eu m-am distrat,defapt prin mesajele scrise de tine mi-am dat seama ca nu sunt cel mai prost om de pe pamant.
enemgabriel
Postat pe 13 Aprilie 2009 20:21
De la: enemgabriel, la data 2009-04-13 20:21:05
De la: TF_, la data 2009-04-13 20:17:56
De la: antonia_p, la data 2009-04-13 20:05:58
De la: enemgabriel, la data 2009-04-13 20:02:07
De la: antonia_p, la data 2009-04-13 19:49:18Pentru TF
Stiu ca esti ex irina4life si ti-ai sters contul pentru ca ai inceput sa jignesti oamenii pe aici. Din intamplare am vazut conversatiile tale cu un alt user de aici. Asa ca se site cine esti, ai acelasi stil de scrie. Alceeasi Marie cu alta palarie. Si pentru ca tot recunosti ca nu te pricepi la anticonceptionale, lasa-i pe altii care stiu mai multe sa-si expuna ideile. Tu ocupa-te de produsele tale.

pentru mine poate fii oricine,am suficiente argumente in ceea ce spun ,pe cand acesta persoana nu stie ca vitamina c este una si aceiasi cu acidul ascorbic,nu-l bagati in seama,lasati-ma pe mine sa-i demonstrez incultura pe care o are.


Da, aveti dreptate. Se pare ca nici despre anticonceptionale nu stie mare lucru, insa "e usor a spune vorbe cand nimic nu ai a spune".
bla,bla,bla...nu ati auzit sa-l lasati pe domnul sa ma faca praf???doamnele ca coafor...nu la lupta cea mare....m-am distrat groaznic pe ziua de azi...

Si eu m-am distrat,defapt prin mesajele scrise de tine mi-am dat seama ca nu sunt cel mai prost om de pe pamant.
nu oi fi,dar esti de la tara...si daca incepi ci jigniri...demonstrezi ca nu esti barbat si nu stii sa pierzi...joci la doamne cumva?
4Life
Postat pe 13 Aprilie 2009 20:28
De la: ciquita, la data 2009-04-13 18:02:36@VIERU!

ma intrebam: daca esti impotriva oricarei masuri de contraceptie, cati copii ai?

Pentru ciquita:

DACÃ AI FI CITIT CE AM POSTAT, AI FI VÃZUT CÃ AM SCRIS CÃ ALTERNATIVELE SÃNÃTOASE ªI MORALE LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPÞIE SUNT METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALÃ BAZATE PE ABSTINENÞA PERIODICÃ (ÎN ZILELE FERTILE ALE FEMEII). ACESTE METODE NATURALE SUNT SÃNÃTOASE, NU COSTÃ NIMIC ªI SUNT ÎN ACORD CU MORALA CREªTINÃ (NU SUNT PÃCATE) CU DOUÃ CONDIÞII: 1. DACÃ SUNT FOLOSITE ÎNTRE SOÞ ªI SOÞIE (DECI, DUPÃ CÃSÃTORIA CREªTINÃ) ªI 2. DACÃ SOÞUL ªI SOÞIA RECURG LA ELE DIN MOTIVE SERIOASE, NU DIN MOTIVE EGOISTE. DAR DACÃ SOÞUL ªI SOÞIA NU AU MOTIVE SERIOASE PENTRU A AMÂNA SAU A EVITA CONCEPEREA UNOR NOI COPII ªI RECURG LA METODELE NATURALE DIN MOTIVE EGOISTE, ATUNCI DEVIN PÃCATE ªI ACESTE METODE.


IATÃ ªI UN LINK CU CÃRÞI, DINTRE CARE DOUÃ SUNT DESPRE METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALÃ (Autocontrolul fertilitãþii pe cale naturalã ºi Planificarea familialã dupã morala catolicã):
http://www.profamilia.ro/soti.asp

Reiau pentru tine postarea despre metodele naturale de planificare familialã:

Metodele naturale de planificare familialã – o alternativã la metodele artificiale de contracepþie

O alternativã la metodele artificiale de contracepþie o reprezintã metodele naturale de planificare familialã. Mulþi medici ginecologi criticã metodele artificiale de contracepþie ºi recomandã metodele naturale de planificare familialã. Metodele naturale de planificare familialã sunt cele care respectã ordinea fireascã atât în pregãtirea ºi în desfãºurarea actului sexual, cât ºi în finalizarea lui. Aceste metode naturale diferã între ele în funcþie de procedeele de calcul al perioadelor fertilã ºi nefertilã din ciclul menstrual. Ele sunt urmãtoarele patru:

a. metoda calendarului (se mai numeºte ºi metoda Ogino-Knaus, dupã numele inventatorilor),
b. metoda temperaturii bazale,
c. metoda Billings (ritmul mucusului cervical)
d. metoda simpto-termicã.

Metodele naturale de planificare familialã:

- Nu au nici un efect negativ asupra sãnãtãþii.
- Presupun abstinenþa (abþinerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigurã sau probabilã ale ciclului menstrual (abstinenþa periodicã).
- Dacã sunt calculate corect, metodele naturale de planificare familialã au un grad ridicat de siguranþã, în condiþiile în care femeia îºi cunoaºte bine funcþionarea ciclului menstrual (siguranþã de 100% nu oferã nici metodele naturale de planificare familialã, nici metodele artificiale de contracepþie). De obicei, un calcul mai exact al funcþionãrii ciclului menstrual se face într-o perioadã de 6-12 luni. Existã formule de calcul al metodelor naturale de planificare familialã chiar ºi pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacã ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însã, în acest caz, se pot aplica urmãtoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings ºi metoda simpto-termicã).
Existã mãrturii ale unor soþi care folosesc numai metode naturale de planificare familialã ºi declarã cã sunt foarte mulþumiþi de ele.
- Din punct de vedere moral, metodele naturale de planificare familialã sunt conforme cu criteriile moralei catolice ºi cu criteriile obiective ale moralitãþii, dacã sunt utilizate dupã cãsãtoria creºtinã ºi dacã evitarea concepþiei prin recurgerea la ele nu provine din egoism, ci existã motive serioase ca soþii sã evite concepþia unor noi copii sau sã distanþeze concepþiile copiilor. În aceleaºi condiþii, metodele naturale de planificare familialã sunt acceptate ºi de unele dintre Bisericile Ortodoxe. (Bisericile Ortodoxe din anumite þãri nu acceptã nici metodele naturale de planificare familialã, acceptând doar abstinenþa totalã ca singurã soluþie pentru cei care nu mai vor noi copii) Aºa cum am explicat spre sfârºitul materialului Dreptul la viaþã de pe blogurile recomandate, Biserica Catolicã ºi Bisericile Ortodoxe care acceptã metodele naturale de planificare familialã sunt consecvente cu ele însele ºi atunci când considerã permisã folosirea metodelor naturale de planificare familialã pentru motive juste, ºi atunci când aratã cã e nepermisã folosirea metodelor artificiale de contracepþie, chiar dacã soþii ar avea motive care pot pãrea serioase.
- Metodele naturale nu numai cã nu pun în pericol relaþia dintre soþi, ci dimpotrivã, încurajeazã iubirea ºi respectul dintre ei.
- Favorizeazã dãruirea totalã a soþilor.
- Nu costã nimic.
- E clar cã NU este permis sã se facã avort dacã totuºi s-ar concepe copilul în cazurile de excepþie ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacã o nouã sarcinã ar expune direct la un pericol real ºi foarte grav viaþa mamei, abstinenþa periodicã nu poate fi recomandatã ºi nici urmatã. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere ºi cu principii creºtine.

E adevãrat cã aceastã abstinenþã periodicã presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soþii tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când rãul se face mai uºor, dar este foarte dãunãtor. Însã cine trãieºte cu înþelepciune alege lucrurile bune ºi sãnãtoase (metodele naturale), chiar dacã acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafaþã par uºoare, dar în realitate sunt pline de rãutate ºi otravã (metodele artificiale de contracepþie).

Cine doreºte detalii despre procedeele de calcul ale metodelor naturale de planificare familialã, cine mai doreºte materiale informative sau cine are întrebãri despre cele scrise în acest material poate sã scrie la urmãtoarea adresã de e-mail: vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger, la id vieru_cezar_iasi


vieru_cezar_iasi
Postat pe 13 Aprilie 2009 22:14
De la: rilury, la data 2009-04-13 18:15:41

pentru TF....


iar ptr ciquita....



domnule vieru aici femeile vroiau doar sa afle parerile altor femei despre anticonceptionale....femei care iau sa ceva.....aici chiar nu vad rostu copy/paste - ul tau de pe alte topicuri....pana acu numa te laudai cu ce studii ai....mai nou ai adaugat si faza ca "nu te lauzi".lasa femeile in pace....e corpul lor ... daca vor anticonceptionale nu te baga cu aceste interminabile comentarii!!!!
pe bune acum...o sa creada lumea ca esti vreun psihopat sau vreun obsedat....fara suparare dar mai bine iti vezi de doctoratu tau sau ce faci si lasa femeile astea sa discute intre ele despre cum vor sa se protejeze ca sa nu fie nevoite sa recurga la avort!!!serios...lasa-le in pace ca le terorizezi
Pentru rilury:

1. Sunt mult mai bine informat decât multe femei, pentru cã, aºa cum spuneam, mi-am dat licenþa în acest domeniu.

2. Nu am adãugat mai nou precizarea cã nu mã laud. Totdeauna când am amintit de studiile mele, am precizat ºi urmãtoarea frazã: NU CA SÃ MÃ LAUD spun ce studii am, ci pentru a arãta cã sunt foarte bine pregãtit în domeniu.

3. Nu am dat întotdeauna copy-paste, ci am formulat ºi rãspunsuri punctuale când a fost nevoie. Iar când am dat copy - paste, am dat de pe blogurile mele (unde existã ºi materialul DREPTUL LA VIAÞÃ, care face parte din lucrarea mea de licenþã) aºa cã nu vãd care e problema ta. Dacã eu deja am scris pe larg despre aceste lucruri nu ar avea rost sã stau sã scriu din nou.

4. Atât timp cât sunt persoane care nu înþeleg sau care numesc rãul bine ºi binele rau, voi posta ºi eu informaþii adevãrate ºi benefice. Asta nu înseamnã nicidecum cã ar putea crede cineva cã aº fi psihopat sau obsedat, aºa cum încerci sã insinuezi. În ultima perioadã au fost câteva postãri aberante care m-au intrigat, de aceea am postat din nou. Întotdeauna am adus argumente solide susþinute de rezultatele cercetãrilor ºtiinþifice (am postat ºi articole medicale, site-uri ºi înregistrãri video în acest sens) cã metodele artificiale de contracepþie nu trebuie folosite din urmãtoarele motive :

- Multe dintre metodele artificiale de contracepþie sunt de fapt avortive (avorturi timpurii), deoarece nu împiedicã fecundaþia, ci acþioneazã dupã fecundaþie, împiedicând nidaþia (împiedicã implantarea în uter a ovulului deja fecundat), iar ovulul fecundat are din clipa fecundaþiei cod genetic propriu ºi suflet creat de Dumnezeu tot în acea clipã, deci este om, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte. Deci, în multe cazuri nu este vorba de corpul lor, ci de viaþa copiilor lor.

- Toate metodele artificiale de contracepþie sunt foarte nocive pentru sãnãtate ºi nimeni nu are dreptul sã-ºi facã rãu.

- Toate metodele artificiale de contracepþie sunt ºi pãcate, chiar dacã soþii ar avea motive serioase pentru a evita conceperea unor noi copii. Toate metodele artificiale de contracepþie sunt pãcate, cu excepþia celor terapeutice, cu adevãrat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiþia ca piedica pentru concepþie sã nu fie direct voitã.

Alternativele sãnãtoase ºi morale la metodele artificiale de contracepþie sunt metodele naturale de planificare familialã bazate pe abstinenþa periodicã (în zilele fertile ale femeii). Aceste metode naturale sunt sãnãtoase, nu costã nimic ºi sunt în acord cu morala creºtinã (nu sunt pãcate) dacã sunt folosite între soþ ºi soþie (deci, numai dupã cãsãtoria creºtinã) ºi dacã soþul ºi soþia recurg la planificarea naturalã din motive serioase, întemeiate, nu din motive egoiste. Dar dacã soþul ºi soþia nu au motive serioase pentru a amâna sau a evita conceperea unor noi copii ºi recurg la planificarea prin metodele naturale din motive egoiste, atunci devin pãcate ºi aceste metode.


Uneori se face în favoarea folosirii metodelor contraceptive artificiale urmãtoarea argumentaþie: „decât sã se facã avort, e preferabil sã se recurgã la metode contraceptive”. Acestã argumentaþie aparþine unei mentalitãþi care îi recunoaºte lui Dumnezeu numai jumãtate din drepturile de proprietate asupra vieþii, adicã îi recunoaºte lui Dumnezeu dreptul asupra vieþii, dar nu ºi asupra mecanismelor delicate care stau la originea vieþii. Atât avortul cât ºi contracepþia fac parte, la nivele diferite, dintr-o culturã care refuzã viaþa ºi refuzã invitaþia de a fi simpli colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieþii. Ele au la bazã orgoliul omului care îºi asumã dreptul de stãpân asupra vieþii, pe care îl are numai Dumnezeu. Apoi, cum am vãzut, multe dintre metodele contraceptive sunt de fapt avortive. Biserica Catolicã ºi Bisericile Ortodoxe care acceptã metodele naturale de planificare familialã sunt consecvente cu ele însele ºi atunci când considerã permisã folosirea metodelor naturale de planificare familialã pentru motive juste, ºi atunci când aratã cã e nepermisã folosirea metodelor artificiale de contracepþie, chiar dacã soþii ar avea motive care pot pãrea serioase. În exortaþia apostolicã „Familiaris consortio” („Legãtura de familie”), Papa Ioan Paul al II-lea scrie cã soþii care folosesc metode artificiale de contracepþie „manipuleazã ºi înjosesc sexualitatea umanã, cu aceasta înjosindu-se pe ei înºiºi ºi alterând valoarea dãruirii totale. Faþã de limbajul care exprimã în mod firesc dãruirea reciprocã ºi totalã dintre soþi, contracepþia artificialã opune un limbaj în mod obiectiv contradictoriu, conform cãruia nu mai este vorba de dãruire reciprocã totalã. Urmeazã de aici nu numai refuzul deschiderii la viaþã, ci ºi o falsificare a adevãrului lãuntric al iubirii conjugale, chematã sã fie o dãruire a persoanei întregi.” Aceastã diferenþã antropologicã ºi moralã între contracepþie ºi metodele naturale de planificare familialã implicã douã moduri de gândire ireductibile unul la celãlalt asupra persoanei ºi asupra sexualitãþii umane.

5. Nu-mi pasã dacã îþi convin sau nu postãrile mele. De multe ori adevãrul nu este primit cu plãcere, dar este benefic. În plus, ºi eu pot considera la fel de bine cã, prin ceea ce scrii, terorizezi pe cei care au convingeri contrare.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 14 Aprilie 2009 06:07
@VIERU:

aham! atunci explica-mi cum as putea sa sa folosesc metoda calendarului cand n-am avut in viata mea ciclu regulat??? ar trebui sa stau mereu cu termometrul in pantaloni??? invata-ma si pe mine!

de asemenea, fara anticonceptionale, la fiecare menstra, lesin, am dureri ingrozitoare, hemoragie etc etc.
degeaba "esti pregatit in domeniu", n-ai trecut prin asa ceva, deci nu vei sti niciodata ce simte o femeie!

argumentele tale sunt predominant "crestine".
trezeste-te la realitate, biserica nu mai este capabila sa manipuleze populatia cum o facea in urma cu sute de ani!

tot nu mi-ai raspuns: cati copii ai?

ramona_eliza
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:51
De la: ciquita, la data 2009-04-14 08:51:14@VIERU:

aham! atunci explica-mi cum as putea sa sa folosesc metoda calendarului cand n-am avut in viata mea ciclu regulat??? ar trebui sa stau mereu cu termometrul in pantaloni??? invata-ma si pe mine!

de asemenea, fara anticonceptionale, la fiecare menstra, lesin, am dureri ingrozitoare, hemoragie etc etc.
degeaba "esti pregatit in domeniu", n-ai trecut prin asa ceva, deci nu vei sti niciodata ce simte o femeie!

argumentele tale sunt predominant "crestine".
trezeste-te la realitate, biserica nu mai este capabila sa manipuleze populatia cum o facea in urma cu sute de ani!

tot nu mi-ai raspuns: cati copii ai?

Pentru ciquita :

1. Argumentele mele sunt atât ºtiinþifice, cât ºi religioase. ªtiinþa ºi religia nu sunt în contradicþie, decât în aparenþã. Cum spunea ºi Francis Bacon : « Puþina gustare a ºtiinþei îl poate conduce pe om la ateism, dar adâncirea ºtiinþei îl readuce pe om la Dumnezeu ». ªtiinþa descoperã azi ceea ce religia învaþã de mii de ani (ca sã dau numai un singur exemplu, faptul cã omul este om din momentul concepþiei a fost descoperit recent de geneticã, dar religia a susþinut întotdeauna cã omul e om din momentul concepþiei, atât trupeºte, cât ºi sufleteºte).

2. Biserica nu manipuleazã, ci ne învaþã cuvântul viu al lui Dumnezeu, atât pentru mântuire (pentru fericirea noastrã adevãratã ºi veºnicã), cât ºi pentru binele trupesc. Biserica este o instituþie divino-umanã, întemeiatã de însuºi Isus Cristos ºi este necesarã pentru mântuire. Nu ne putem mântui singuri, fãrã Bisericã. ªi nu uita cã Isus Cristos a lãsat apostoli, iar succesorii lor sunt episcopii ºi preoþii. Cã unii dintre ei nu se ridicã la înãlþimea chemãrii lor, asta e altã problemã ºi nu ne dã dreptul sã respingem Biserica în ansamblu.
Nu confunda religia cu politica. Politica manipuleazã, pe când religia creºtinã este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Religia creºtinã este lãsatã de Dumnezeu ºi are cu totul alt scop decât politica. Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã « a relega », adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu pentru ca omul sã ajungã la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.

3. În ce priveºte problemele pe care le ai, probabil au apãrut datoritã faptului cã þi-ai obiºnuit organismul cu anticoncepþionale ºi l-ai dereglat. Dacã þi-ai dezobiºnui organismul de substanþele conþinute în anticoncepþionale, cred cã dupã un timp n-ai mai avea acele probleme.
Dacã acele probleme deja le aveai ºi n-au apãrut în urma folosirii anticoncepþionalelor, atunci te încadrezi în acele cazuri de excepþie, când este permisã folosirea anticoncepþionalelor în scopuri terapeutice, cu adevãrat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiþia ca piedica pentru concepþie sã nu fie direct voitã. ªi chiar dacã anticoncepþionalele te-ar ajuta în unele privinþe, îþi dãuneazã în alte privinþe. Eu cred cã totuºi existã ºi alte remedii pentru problemele tale de sãnãtate ºi în acest caz este datoria ta moralã sã cauþi, sã vezi dacã existã alte remedii.

Deja filosofii de dinainte de creºtinism ajunseserã la concluzia cã ceea ce este imoral este întotdeauna vãtãmãtor. În acest sens, filosoful grec Platon spunea cã nici un lucru nu este folositor dacã nu e conform moralei: nu pentru cã ceea ce este folositor e moral, dar pentru cã ceea ce este moral este folositor. Nu toate invenþiile omului sunt benefice. Tot omul a inventat ºi armele ºi bombele...
Publicitatea care se face unor metode contraceptive artificiale este determinatã de interese comerciale, în nici un caz de intenþii benefice. Toatã aceastã propagandã se pretinde umanistã ºi filantropicã. Pretinde cã vizeazã binele omenirii, dar de fapt ascunde scopuri ºi interese negative: e vorba de dorinþa popoarelor bogate, ameninþate cu dispariþia datoritã natalitãþii foarte scãzute, de a deþine controlul demografic al planetei, considerând cã populaþiile sãrace, în permanentã creºtere, constituie o ameninþare pentru bogãþiile lor. ªi apoi mai sunt la mijloc marile interese financiare: sume imense de bani pe care le câºtigã multinaþionalele, fabricând ºi comercializând produsele artificiale de contracepþie. Cum acestea sunt din ce în ce mai puþin folosite în þãrile bogate, dovedindu-se a fi nocive sãnãtãþii, se cautã noi pieþe de desfacere, invadând în special þãrile africane ºi cele din fostul bloc comunist.

Pe lângã acþiunea avortivã a multora dintre metodele artificiale de contracepþie, toate metodele artificiale de contracepþie au ºi consecinþe negative asupra sãnãtãþii (efecte secundare), unele dintre ele chiar foarte grave.
Accesând linkul urmãtor, gãsiþi o carte ce poate fi cititã direct pe internet despre mijloacele anticoncepþionale ºi efectele lor secundare fatale despre care nu se vorbeºte din interese comerciale. Un bilanþ critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Cartea este scrisã de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetricã la spitalul cantonal Stans, Elveþia, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper.
http://www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

-Informaþii importante despre efectul avortiv al pilulei contraceptive ºi despre consecinþele grave asupra sãnãtãþii gãsiþi accesând ºi linkul urmãtor :
http://www.avort.ro/pilula.php
Textul de pe acest site a fost scris pe baza unui studiu fãcut de Dr. Chris Kahlenborn care este medic terapeut la o clinicã privatã din Altoona, SUA. El este autorul studiului Breast Cancer, Its Link to Abortion and Birth Control Pill (Cancerul mamar, legãtura sa cu avortul ºi pilula de control al naºterii). Informaþiile au fost oferite prin bunãvoinþa doamnei dr. Nicole Syed, de la Centrul Fertility Care, Londra, 21a Soho Square W1D 4NR; Tel: 020 7437 0892; e-mail: mailto:info@naprofertility.co.uk

- Un site despre nocivitatea metodelor artificiale de contracepþie :
http://www.anticonceptionale.info/

-Despre efectele avortive ºi dãunãtoare pentru organism ale contraceptivelor artificiale – Dr. Chris Kahlenborn ºi Dr. Ann Moell:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/230-ce-trebuie-sa-stie-o-femeie-despre-contraceptie

-Contraceptivele hormonale (ºi în general contraceptivele artificiale) chiar sunt periculoase. Studiu cu trimiteri la articole si link-uri catre reviste si carti de specialitate despre nocivitatea contraceptivelor
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/215-contraceptivele-hormonale-chiar-sunt-periculoase

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul cã pilula ºi steriletul sunt avortive (cauzeazã avorturi timpurii) ºi despre nocivitatea lor ºi a metodelor artificiale de contracepþie în general:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-functioneaza-pilula-si-alte-contraceptive-contraceptivele-hormonale-si-steriletuldiu-sunt-ele-oare-abortive-cauzeaza-avorturi-timpurii

-Pilulele anticoncepþionale sunt avortive Autor: John Wilks, medic farmacist, M.P.S., M.A.C.P.P., octombrie 1998
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/229-cum-functioneaza-si-mai-ales-cum-esueaza-pilula-pilula-provoaca-avortul-hormonal-avorturi-timpurii

-Faþa nevãzutã a contraceptivelor:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/213-fata-nevazuta-a-contraceptivelor

-Pilula ºi cancerul mamar (cancerul de sân) – interviu cu Dr. Chris Kahlenborn
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/216-pilula-si-cancerul-mamar-cancerul-de-san

-Riscul cancerului mamar indus de pilulã – autor Dr. Chris Kahlenborn
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/217-riscul-cancerului-mamar-indus-de-pilula

-Despre pericolele contraceptivelor injectabile:
http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/214-contraceptivele-injectabile-periculoase-pentru-sanatatea-oamenilor

- De asemenea, puteþi citi sau audia conferinþa despre avort, efectele nocive ale metodelor artificiale de “contracepþie” ºi despre bolile cu tranmitere sexualã þinutã de doamna doctor Cristina Todea – Gross, accesând linkul urmãtor :
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/209/Conferinta-despre-avort

- Iatã ºi un videoclip interesant, intitulat Pilula contraceptivã este avortivã
http://www.youtube.com/watch?v=5Ws0t7FPSuc&NR=1


4. În ceea ce priveºte metodele naturale de planificare familialã, dacã sunt calculate corect, au un grad ridicat de siguranþã, în condiþiile în care femeia îºi cunoaºte bine funcþionarea ciclului menstrual (siguranþã de 100% nu oferã nici metodele naturale de planificare familialã, nici metodele artificiale de contracepþie). De obicei, un calcul mai exact al funcþionãrii ciclului menstrual se face într-o perioadã de 6-12 luni. Existã formule de calcul al metodelor naturale de planificare familialã chiar ºi pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacã ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însã, în acest caz, se pot aplica urmãtoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings ºi metoda simpto-termicã).

Pentru detalii, poþi intra pe urmãtorul site cu cãrþi, dintre care douã conþin explicaþii despre metodele naturale de planificare familialã (Autocontrolul fertilitãþii pe cale naturalã ºi Planificarea familialã dupã morala catolicã):
http://www.profamilia.ro/soti.asp

Dacã doreºti ºi alte detalii, mã poþi contacta pe messenger, la id vieru_cezar_iasi sau pe e-mai, la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

5. În ce priveºte cealaltã întrebare, sunt încã necãsãtorit ºi nu am copii. Dar când voi fi cãsãtorit, voi avea copii. Faptul cã sunt încã necãsãtorit nu înseamnã cã nu ºtiu sau nu pot sã dau sfaturi bune în acest sens. ªtiu ºi pot sã dau sfaturi bune în aceastã privinþã, cu atât mai mult cu cât am ºi studii în domeniu. Aceste lucruri nu se învaþã din propria experienþã. Sunt ºi atâþia preoþi necãsãtoriþi ºi cãlugãri care dau sfaturi bune în aceastã privinþã. În plus, sunt ºi atâþia bãrbaþi ºi femei care sunt cãsãtoriþi ºi sunt împotriva metodelor artificiale de contracepþie.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:39
vieru degeaba ai studii in domeniu ptr ca nu vei stii niciodata cum functioneaza organismul unei femei si nici nu vei stii vreodata ce e in capul unei femei puse in fata unor anumite probleme....sincer mi se pare ca exagerezi cu unele lucruri si cred a ar fi cazul sa o lasi mai moale.doar o femeie poate vorbi despre anticonceptionale ptr ca ea le ia iar tu habar nu ai ce se poate intampla in organismul ei.ce vrei .. o noua serie de "decretei"??? fiecare femeie se cunoaste pe sine si stie cum sa reactioneze in unele situatii!
iar metodele naturale despre care tot vorbesti nu dau rezultate in majoritatea cazurilor...cum zicea cineva pe aici...ar trebui sa stam toata ziua cu termometrul in pantaloni?
fiecare femeie are dreptul sa decida asupra organismului ei!!!!!iar daca anticonceptionalele sunt optiunea ei foarte bine atunci.macar se protejeaza ca sa nu ajunga in fata unui avort sa nu turbeze marii salvatori ai planetei.
la tine nicicum nu e bine...nu va protejati dar nici nu avortati!!crezi ca toata lumea are banii necesari sa intretina o intreaga echipa de rugby???
rilury
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:24
pfff! n-are sens sa ma contrazic atat!
cum sa-ti dereglezi organismul de la anticonceptionale??
de-asta am si inceput sa le iau pt ca ciclul meru era dereglat total, hemoragii, lesinuri etc (mi-e greu sa ma repet)!

iar religia nu ma intereseaza deloc, sa nu mai vorbim de preoti (si alti membri).
ramona_eliza
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:18
Pentru rilury

Nu exagerez deloc ºi nu am de ce s-o las mai moale. ªi ce dacã nu sunt eu femeie ? Sunt ºi atâtea femei care gândesc ca mine ºi nu folosesc metode artificiale de contracepþie. Nu trebuie sã experimentez metodele artificiale de contracepþie ca sã ºtiu cã sunt rele la fel cum nu trebuie sã experimentez o bombã ca sã ºtiu cã e rea. Nu trebuie sã experimentez un lucru rãu ca sã ºtiu cã e rãu. Deci ar trebui ca alte femei sã înveþe din greºelile altora, nu sã se izbeascã ele însele cu capul de pragul de sus, ca sã-l vadã pe cel de jos. Ar putea fi ºi prea târziu când ar vedea pragul de jos, pentru cã sãnãtatea lor ar putea fi deja distrusã.
Am dat exemple de linkuri cu articole scise de medici care aratã clar cã multe dintre mijloacele artificiale de contracepþie (printre care ºi pilulele) sunt avortive (avorturi timpurii). De asemenea, tot în aceste articole scrise de medici se aratã clar faptul cã metodele artificiale de contracepþie au numeroase consecinþe negative asupra sãnãtãþii. În afarã de linkurile pe care le-am redat în alte postãri, am dat ºi numeroase exemple de efecte negative pe care le au metodele artificiale de contracepþie. Reiau acum câteva citate ale unor medici care arata cã pilulele sunt deseori avortive, precum ºi exemple de efecte negative pe care le dau pilulele anticoncepþionale. (Efectele negative ale altor metode artificiale de contracepþie nu le mai reiau aici, pentru cã ar fi postarea mult prea lungã, dar le-am redat deja în alte postãri ºi pot fi citite ºi spre sfârºitul materialului Dreptul la viaþã, care se gãseºte pe blogurile pe care le-am recomandat.)

-Pilulele „anticoncepþionale” (denumite ºi COC sau pilule orale combinate) asociazã douã substanþe hormonale: estrogenul ºi progesteronul (iar pilula monohormonalã sau POP e fãcutã numai pe baza unei singure substanþe hormonale, progesteronul), existând foarte multe variante ºi nume comerciale, producþia acestora devenind o afacere rentabilã, de unde ºi publicitatea deºãnþatã fãcutã „pilulei” ºi altor metode artificiale de contracepþie. Pilulele anticoncepþionale (atât cele combinate, COC, cât ºi cele monohormonale, POP) împiedicã uneori concepþia, dar alteori acþioneazã ºi dupã concepþie împiedicând nidaþia, deci, deseori au ºi efect avortiv, aºa cum am explicat în celelalte postãri, precum ºi pe blogurile recomandate. În ceea ce priveºte efectul avortiv al pilulelor, iatã câteva citate ale unor specialiºti actuali care au studiat problema ºi au ajuns la aceastã concluzie.
Mutschler : „Contraceptivele orale împiedicã implantarea ovulului fecundat, atunci când ovulaþia a avut loc”.
Finjentscher (Münster) aratã cã în 7% din cazurile în care are loc fecundaþia ovulului la persoanele care iau pilule, contracepþia (mai exact avortul timpuriu) e datoratã împiedicãrii nidaþiei.
Beller (Münster) vorbeºte despre efectul avortiv al pilulei, care ar trebui numitã „avort precoce” (avort timpuriu).
Taubert ºi Kuhl vorbesc în cartea lor „Kontrazeption mit Hormonen” („Contracepþia cu hormoni”) apãrutã în 1980, despre „efectul de împiedicare a nidaþiei la aproape toate tipurile de pilule”.
În 1985 la Congresul „National Abortion Federation” din Boston s-a fãcut aceastã declaraþie: „Nu vã înºelaþi. Pilula ºi steriletul sunt avortive.” (ºi nu numai pilula ºi steriletul sunt avortive, dupã cum puteþi vedea accesând linkurile pe care le-am redat în celelate postãri, precum ºi pe blogurile recomandate)

Iatã ºi un videoclip interesant, intitulat Pilula contraceptivã este avortivã
http://www.youtube.com/watch?v=5Ws0t7FPSuc&NR=1

Consecinþele folosirii contraceptivelor hormonale sunt extrem de variate ºi frecvente (la unele femei, aceste consecinþe pot apãrea mai repede, iar la altele pot apãrea în timp). Prin pilulele „anticoncepþionale” se introduce în organism un surplus de hormoni sintetici, chimici, modificaþi în laborator, care, în timp, se depoziteazã în organism.

Mulþi medici ginecologi dau o listã foarte lungã a efectelor folosirii pilulelor contraceptive. Variazã de la efecte uºoare: obezitate, creºterea poftei de mâncare, tensiuni ºi dureri mamare, dereglarea regularitãþii ciclului menstrual, senzaþii de greaþã, vomã, obosealã, iritabilitate, depresii acute, dureri de cap acute, sângerãri intermenstruale, amenoree , frigiditate, pânã la efecte grave: pilozitate accentuatã (apariþia din abundenþã a pãrului pe corpul femeii), hiperlipemie , embolie pulmonarã, scãderea toleranþei la glucozã cu riscul apariþiei diabetului zaharat, icter de tip colestatic , distrofii mamare ºi în special diferite forme de cancer hormonodependent : cancer mamar, cancer uterin ºi al colului uterin. Cancerul de col uterin este determinat de hormonii pilulei contraceptive, considerã doctor Amy Berrington de la Cancer Research, Oxford, fiind în acord cu autorii unui studiu sintetizat de Agenþia Reuters. Cercetãrile au fost fãcute pe mai multe cazuri de femei bolnave. În ce priveºte cercetãrile prezentate la a treia conferinþã europeanã a cancerului de sân, acestea au arãtat cã pericolul acestei maladii este cu 26% mai mare la utilizatoarele de pilule, în comparaþie cu cele care nu le utilizeazã. În acelaºi timp, la femeile care iau pilule de mai mult timp, pericolul de a dezvolta aceastã boalã este de pânã la 56%.

Mai pot apãrea accidente cardio-vasculare (mai ales la fumãtoare ºi la femeile care au trecut de 35 de ani) : infarct, hipertensiune arterialã, accidente vasculare cerebrale, hipercoagubilitate cu accidente tromboflebitice (tromboze venoase profunde, trombozã cerebralã), aterosclerozã , ischemie coronarianã . Un studiu fãcut între anii 1977-1981 în Anglia pe 200.000 de femei aratã cã, la femeile care folosesc pilule, procentajul deceselor cauzate de afecþiuni cardiace ºi vaso-cerebrale e cu 40% mai ridicat decât la femeile care nu folosesc. Pericolul hemoragiei cerebrale este de 6,5 ori mai mare, iar la femeile care mai ºi fumeazã, acest pericol este de 22 de ori mai mare decât la femeile care nu folosesc pilule. Pericolul de infecþii pelviene e de 7 ori mai mare la femeile care folosesc pilule decât la celelalte.

Existã apoi riscul sterilitãþii. În S.U.A. sunt circa un milion de femei devenite sterile din cauza pilulei ºi numãrul lor creºte cu circa 100.000 pe an.

Se mai poate aminti blocajul permanent al funcþiei hipotalamice , încetarea creºterii la persoanele care sunt încã în creºtere ºi iau pilule anticoncepþionale.

La nivelul colului uterin, al ovarului sau al vaginului, s-au întâlnit modificãri morfopatologice .

Existã ºi alte consecinþe : accidente respiratorii, sarcini extrauterine (deoarece contraceptivele hormonale modificã miºcãrile peristaltice ale trompelor uterine, prin secreþiile steroidiene ovariene), naºteri premature, edeme sau dureri la picioare, crize de respiraþie, dureri în abdomen, piept sau braþ, tulburarea vederii, îngãlbenirea ochilor sau a pielii, iar unii specialiºti considerã cã rãspândirea bolii SIDA nu e strãinã de folosirea pilulei, întrucât pilula slãbeºte sistemul imunitar.


2. În ceea ce priveºte metodele naturale de planificare familialã, dacã sunt calculate corect, au un grad ridicat de siguranþã, în condiþiile în care femeia îºi cunoaºte bine funcþionarea ciclului menstrual (siguranþã de 100% nu oferã nici metodele naturale de planificare familialã, nici metodele artificiale de contracepþie). De obicei, un calcul mai exact al funcþionãrii ciclului menstrual se face într-o perioadã de 6-12 luni. Existã formule de calcul al metodelor naturale de planificare familialã chiar ºi pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacã ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însã, în acest caz, se pot aplica urmãtoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings ºi metoda simpto-termicã).
- Nu au nici un efect negativ asupra sãnãtãþii.
- Presupun abstinenþa (abþinerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigurã sau probabilã ale ciclului menstrual (abstinenþa periodicã).
- Metodele naturale nu numai cã nu pun în pericol relaþia dintre soþi, ci dimpotrivã, încurajeazã iubirea ºi respectul dintre ei.
- Metodele naturale de planificare familialã (bazate pe abstinenþa periodicã) nu sunt pãcate numai dacã se recurge la ele dupã cãsãtorie ºi dacã soþii au motive serioase sã evite conceperea unor noi copii sau sã distanþeze conceperea lor. Dacã se recurge la metodele naturale de planificare familialã din motive egoiste, atunci ºi acestea devin pãcate. Dar metodele artificiale de contracepþie sunt pãcate în orice condiþii (chiar dacã soþii ar avea motive serioase pentru a le folosi).
- Favorizeazã dãruirea totalã a soþilor.
- Nu costã nimic.
- E clar cã NU este permis sã se facã avort dacã totuºi s-ar concepe copilul în cazurile de excepþie ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacã o nouã sarcinã ar expune direct la un pericol real ºi foarte grav viaþa mamei, abstinenþa periodicã nu poate fi recomandatã ºi nici urmatã. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere ºi cu principii creºtine.

E adevãrat cã aceastã abstinenþã periodicã presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soþii tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când rãul se face mai uºor, dar este foarte dãunãtor. Însã cine trãieºte cu înþelepciune alege lucrurile bune ºi sãnãtoase (metodele naturale), chiar dacã acestea presupun sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafaþã par uºoare, dar în realitate sunt pline de rãutate ºi otravã (metodele artificiale de contracepþie).

Pentru detalii, poþi intra pe urmãtorul site cu cãrþi, dintre care douã conþin explicaþii despre metodele naturale de planificare familialã (Autocontrolul fertilitãþii pe cale naturalã ºi Planificarea familialã dupã morala catolicã):
http://www.profamilia.ro/soti.asp
vieru_cezar_iasi
Postat pe 17 Aprilie 2009 05:50
Lumina si rugaciune pentru voi dragii mei.
iupi24
Postat pe 17 Aprilie 2009 12:57
Ma uit pe topicul asta si nu-mi vine sa cred cate spatii/caractere in plus a adaugat dl Vieru Cezar.. ...esti total in plus domnul meu!!!

Ciquita, nu te mai deranja sa-l intrebi ca doar vezi ca nu-ti raspunde! Eu cred ca acest individ e de fapt un pusti pocait de vreo 16 ani care habar n-are cei cu el, un fel de Harry Potter al medicinii si bioeticii lu mos craciun. Copii? pai cred ca nici nu poate, in primul rand!
Evita intrebari directe si ne tot abureste cu aceeasi placa de 5 pagini incoace!
Eu propun sa fie banat! prea multa palavrageala in plus si copy-paste exagerat de mult de pe alte forumuri, bloguri! Alo, admini?
Gina_J_
Postat pe 18 Aprilie 2009 10:21
De la: Gina_J_, la data 2009-04-18 10:21:14Ma uit pe topicul asta si nu-mi vine sa cred cate spatii/caractere in plus a adaugat dl Vieru Cezar.. ...esti total in plus domnul meu!!!

Ciquita, nu te mai deranja sa-l intrebi ca doar vezi ca nu-ti raspunde! Eu cred ca acest individ e de fapt un pusti pocait de vreo 16 ani care habar n-are cei cu el, un fel de Harry Potter al medicinii si bioeticii lu mos craciun. Copii? pai cred ca nici nu poate, in primul rand!
Evita intrebari directe si ne tot abureste cu aceeasi placa de 5 pagini incoace!
Eu propun sa fie banat! prea multa palavrageala in plus si copy-paste exagerat de mult de pe alte forumuri, bloguri! Alo, admini?


Ei nu mai spune! Sa fie banat??? De ce, pentru ca adevarul supara pe unii? Nu iti convine sa auzi adevarul? Atata vreme cat nu se injura si nu se folosesc cuvinte neadecvate pe forum, fiecare are dreptul sa scrie ce vrea si cat vrea. Tu practic nu ai spus nimic legat de subiect. Esti total In concluzie tu esti in plus pe aici.
antonia_p
Postat pe 18 Aprilie 2009 10:44
Gina J, inca ceva. Vezi sa nu fii tu banata de pe forumul asta pentru calomnie si jignire. Asa ca mai masoara-ti cuvintele inainte sa scrii.
antonia_p
Postat pe 18 Aprilie 2009 10:47
De la: antonia_p, la data 2009-04-18 10:44:36
De la: Gina_J_, la data 2009-04-18 10:21:14Ma uit pe topicul asta si nu-mi vine sa cred cate spatii/caractere in plus a adaugat dl Vieru Cezar.. ...esti total in plus domnul meu!!!

Ciquita, nu te mai deranja sa-l intrebi ca doar vezi ca nu-ti raspunde! Eu cred ca acest individ e de fapt un pusti pocait de vreo 16 ani care habar n-are cei cu el, un fel de Harry Potter al medicinii si bioeticii lu mos craciun. Copii? pai cred ca nici nu poate, in primul rand!
Evita intrebari directe si ne tot abureste cu aceeasi placa de 5 pagini incoace!
Eu propun sa fie banat! prea multa palavrageala in plus si copy-paste exagerat de mult de pe alte forumuri, bloguri! Alo, admini?


Ei nu mai spune! Sa fie banat??? De ce, pentru ca adevarul supara pe unii? Nu iti convine sa auzi adevarul? Atata vreme cat nu se injura si nu se folosesc cuvinte neadecvate pe forum, fiecare are dreptul sa scrie ce vrea si cat vrea. Tu practic nu ai spus nimic legat de subiect. Esti total In concluzie tu esti in plus pe aici.
adevarul???pai este pe aici o persoana care este detinatorul adevarului absolut si noi inca nu o cunoastem??? ....
4Life
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:23
antonia...subscriu la ce spui tu,TF este irina 4life ,dar sa speram ca va fi cum spune si va avea doar 4 vieti,3 deja le-a parcurs,inainte de toate era silviu4life.Mai da undeva cu bata in balta in stilu-i caracteristic si i-si va inchide si acest cont,dupa care v-a infiinta pe cel de-al 4-lea care speram sa fie ultimul si va dispare definitiv de aici.Ar trebui sa-ti cauti un serviciu,pentru ca dupa cum se poate vedea nu sti vinde si nu poti trai din asta
Oricum te identificam dupa semnatura ta:www.4life-romania.ro tinem aproape !
magnolia_healthy
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:45
De la: magnolia, la data 2009-04-18 15:45:22antonia...subscriu la ce spui tu,TF este irina 4life ,dar sa speram ca va fi cum spune si va avea doar 4 vieti,3 deja le-a parcurs,inainte de toate era silviu4life.Mai da undeva cu bata in balta in stilu-i caracteristic si i-si va inchide si acest cont,dupa care v-a infiinta pe cel de-al 4-lea care speram sa fie ultimul si va dispare definitiv de aici.Ar trebui sa-ti cauti un serviciu,pentru ca dupa cum se poate vedea nu sti vinde si nu poti trai din asta
Oricum te identificam dupa semnatura ta:www.4life-romania.ro tinem aproape !
ti-am mai spus eu,cap ai minte ce-ti mai trebuie??? esti atat de logica in tot ceea ce spui incat nu inteleg cum de nu te ia nimeni in seama...???....
4Life
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:49
TF draga,tu nu poti sa intelegi oricum,desi vad ca te straduiesti din rasputeri,ca sa intelegi trebuie sa ai cu ce! ...adica,iti lipseste "intelegatorul"...de fapt cate nu-ti lipsesc tie
magnolia_healthy
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:55
De la: magnolia, la data 2009-04-18 15:55:01TF draga,tu nu poti sa intelegi oricum,desi vad ca te straduiesti din rasputeri,ca sa intelegi trebuie sa ai cu ce!
mai mAGNOLIA,este greu sa te remarci cand nu ai ceva a spune,vad ca te straduiesti din greu,dar nu prea iti iese...daca vrei reteta,da-te prietena cu cei care o au,poate ti-o spun si tie....daca nu....spor la treaba in continuare p.s. iti recomand sa citesti de cateva ori urmatoarea carte: GUERRILLA MARKETING de Jay Conred Levinson...poate dupa asta ai sa intelegi cate ceva din tot ceea ce se intampla pe aici.
4Life
Postat pe 18 Aprilie 2009 16:00
TF...scuze da`esti cam praf esti departe de ceea ce spune Jay Conred Levinson cred ca tu l`ai citit de la coada la cap si cu capu`in jos!
magnolia_healthy
Postat pe 18 Aprilie 2009 16:07
De la: magnolia, la data 2009-04-18 16:07:13 TF...scuze da`esti cam praf esti departe de ceea ce spune Jay Conred Levinson
daca tu spui...eu nu am decat sa te cred...de regula cel mai inteligent cedeaza primul...sa Pasti Fericita si cu mare pofta
4Life
Postat pe 18 Aprilie 2009 16:10
bingoooo! un final tipic TF alias irina4life iti doresc la fel!
magnolia_healthy
Postat pe 18 Aprilie 2009 16:13
De la: magnolia, la data 2009-04-18 15:45:22antonia...subscriu la ce spui tu,TF este irina 4life ,dar sa speram ca va fi cum spune si va avea doar 4 vieti,3 deja le-a parcurs,inainte de toate era silviu4life.Mai da undeva cu bata in balta in stilu-i caracteristic si i-si va inchide si acest cont,dupa care v-a infiinta pe cel de-al 4-lea care speram sa fie ultimul si va dispare definitiv de aici.Ar trebui sa-ti cauti un serviciu,pentru ca dupa cum se poate vedea nu sti vinde si nu poti trai din asta
Oricum te identificam dupa semnatura ta:www.4life-romania.ro tinem aproape !



Sa vedem cum o sa sune al 4-lea id. Poate cu ala va avea mai mult succes sa isi vanda produsele, ca deja cu primele 3 a facut-o lata. Toata lumea ii recunoaste stilul inconfundabil.
antonia_p
Postat pe 18 Aprilie 2009 18:20
daca nu cumpara nimeni produsele si nu sunt cunoscute hai sa le facem reclama pe forum nu?penibil!
healthy001306
Postat pe 18 Aprilie 2009 19:21
De la: healthy001306, la data 2009-04-18 19:21:20 daca nu cumpara nimeni produsele si nu sunt cunoscute hai sa le facem reclama pe forum nu?penibil!
penibil sau nu,dar uite asa fac unii bine semenilor lor,isi traiesc viata pe care si-o doresc,pe cand altii stau si isi rod unghiutele de invidie...este in firea omului acest sentiment....din pacate nu multi si-l pot infrange
4Life
Postat pe 18 Aprilie 2009 22:14
buna,eu sincera sa fiu am ramas insarcinata folosind aceste foite.Si mai ales ca trebuie timp sa se topeasca in vagin,...nu recomand
sirdanna
Postat pe 5 Mai 2009 06:10
Salut!
Eu voi raspunde strict la intrebarea ta: am folosit foitele anticonceptionale aproape 20 de ani, fara a avea nici cea mai mica problema. Siguranta a fost de 100%, atata timp cat am respectat instructiunile, adica introducerea in vagin a foitei (facuta ca un mic bulgaras) cam cu 10 minute inainte de actul sexual propriu-zis. Aceasta, la temperatura corpului se topeste, substantele din ea neutralizand zona. O foita este valabila doar pentru un singur act sexual, altfel spus, daca are loc imediat un altul, efectul nu mai e acelasi...
Mentionez ca nu am avut nici o problema medicala, igiena plus confortul intim este la un grad ridicat...
Cele aproximativ 10 minute cat dureaza topitul lor in vagin, pot fi frumos folosite de cei doi parteneri, prin mangaieri tandre, joc erotic...

marianasbarlad
Postat pe 5 Mai 2009 06:27
Draga mea eu am folosit mult timp si nu am avut probleme.Dar mai depinde si de organism.Am multe prietene care au folosit foitele.Foloseste-le!!
Ka_my
Postat pe 5 Mai 2009 08:46
le poti folosi cu toata increderea si nici nu duce la nici o transformare a corpului cum se intimpla de regula cu alte anticonceptionale
pufoasa67
Postat pe 5 Mai 2009 09:14
Fac un apel la moderatorii acestui forum.
Va rog, interziceti-i dlui Vieru sa mai posteze mesaje la acest topic, pentru ca aceste mesaje nu se refera la tema foitelor contraceptive si nu fac decat sa ingeuneze urmarirea subiectului si sa enerveze pe toata lumea. Poate sa creeze dansul alt topic la care sa posteze teoriile dansului.
Si ca idee, metoda calelendarului nu se potriveste la femeile cu ciclu neregulat. Oricum ovulatia e un proces care nu are precizie, asa mi-au spus si mie doctorii si stiu si din experienta proprie.
Asa ca inca o data, va rog banati-l pe Vieru la acest topic!
monasava
Postat pe 5 Mai 2009 10:18
@MONASAVA

CATA RAUTATE!!!!! TE-A JIGNIT CUMVA PE TINE, PRIN MESAJELE LUI? NU CRED. ASTA E NUMAI RAUTATE DIN PARTEA TA. NU VA FI BANAT DOAR PENTRU CA VREA MUSCHIUL TAU, IN CONDITIILE IN CARE EL NU A JIGNIT PE NIMENI.
antonia_p
Postat pe 5 Mai 2009 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
NASTERE PRIN CEZARIANA 8 De la: camiflorea 3 Aprilie 2010 12:22
Despre embolizarea fibromului uterin si tratamente naturiste ale acestuia 303 De la: INA_healthy 8 August 2019 15:52
cum sa te ingrijesti corespunzator 1 De la: polinka 1 Octombrie 2012 17:49
SALINA SUSESI TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 21:35
COLICI LA BEBELUSI 4 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 12:27