Setari Cookie-uri

HPV

am tot citit ,am tot citi..dar nicaieri nu spune daca se poate face si gratuit acest test HPV.la doc mi-a zis ca am o rana pe col si ca este pozibil sa fie de la nastere cand s-a rupt colul sau asa ceva....am refacut testul papanicolau..deoarece in vara nu a iesit bine dar a zis doc ca nu e de spariat ,doar ca dupa ce iese testul papanicolau acum poate facem si un hpv...nu stau prea roz cu banii...deci intreb iar se face si gratuit? cum si unde?



multumesc mult!!!
nan_ARIAM
Postat pe 31 Ianuarie 2011 20:02
De la: nan_ARIAM, la data 2011-01-31 20:02:57am tot citit ,am tot citi..dar nicaieri nu spune daca se poate face si gratuit acest test HPV.la doc mi-a zis ca am o rana pe col si ca este pozibil sa fie de la nastere cand s-a rupt colul sau asa ceva....am refacut testul papanicolau..deoarece in vara nu a iesit bine dar a zis doc ca nu e de spariat ,doar ca dupa ce iese testul papanicolau acum poate facem si un hpv...nu stau prea roz cu banii...deci intreb iar se face si gratuit? cum si unde?



multumesc mult!!!


Eu nu cred ca poti sa faci gratuit...asta pentru ca e cam 300 ron poate si mai mult...deci banuiesc ca nu poate fi undeva asa si undeva gratis...din pacate.
Papanicolau poate sa iasa ok si sa ai HPV...iti spun din proprie experienta.
Daca te hotarasti sa faci test, trebuie sa faci neaparat cu genotipare, ca sa vezi exact ce tulpini ai (pentru ca exista tulpini cu high risk).
Daca mai ai intrebari poate te pot ajuta cu raspunsuri.
Sanatate multa!
pinguina
Postat pe 31 Ianuarie 2011 20:19
As vrea sa stiu cum e operatia...daca doare in timpul sau dupa...multumesc!
Laura_Diana_1
Postat pe 6 Iulie 2013 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cam cati parteneri sexuali ar trebui sa aibe o femeie? 287 De la: andrei68 1 Iunie 2010 13:17
respectul fata de viata 1 De la: healthy011452 20 Ianuarie 2010 14:35
leac 68 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 11:06
Parfumuri 1 De la: epopescu58 30 Ianuarie 2009 10:14
Dupa ce Barbatul ejacuiaza in femeie ... 14 De la: kiss_my_ass 5 Martie 2012 16:25