Setari Cookie-uri

Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ???

Daca aceasta relatare este experienta personala sau imaginatie,cine are puterea si capacitatea sa verifice ?! Poti sa crezi sau sa nu crezi.Simplu.
Sunt greseli de scriere,poate de exprimare,dar frumusetea sentimenetelor pe care le degaja ,este autentica. Eu cred ca orice mesaj il intelegi si il percepi in functie de deschiderea pe care o ai si mai ales de propria experienta,cunoastere.

Eu am ramas foarte singura,aproape toti cei "dinaintea mea',sau dus.cred ca ei se afla acum intr-un loc mult mai bun.Asta ma linisteste.
mariapruteanu
Postat pe 9 August 2009 09:12
Povestea cu care incepe subiectul, nu o cred nici eu, si asta pentru ca sustine ca in 20 de minute era deja pe masa la morga aproape de inceperea autopsiei.
Dar in Viata de Apoi cred si mai mult de cand am descoperit emisiunea lui Lisa Wiliams, medium, sunt o fire mai sceptica, dar ea chiar are un stil aparte si v-as recomanda sa intrati pe youtube si sa cautati un show live cu ea, interviul sau emisiunea ei care era difuzata la noi pe postul Reality Zone. Dupa spusele ei acolo este o adevarata distractie continua, voie buna si nu exista ura sau resentimente, dar ma gandesc oare pentru toate sufletele sa fie la fel? Ea spune ca nu exista Rai sau Iad...Vizionare placuta!
healthy003310
Postat pe 9 August 2009 10:01
MAI CE ESTI BARBAT SAU FEMEIE,CRED CA DUMNEZEU TE-A LASAT SA MAI TRAIESTI SI SA-TI CITESTI CAPODOPERA SCRISA DE TINE, DAR SA SI VEZI CATE GRESELI DE ORTOGRAFIE AI FACUT,CEL CARE TE-A FACUT LAUDAROS,ARE DREPTATE.PUNE MANA SI INVATA SA SCRII GRAMATICAL CA TE FACI DE RUSINE.
kudika018086
Postat pe 9 August 2009 11:07
..Te cred pentru ca nu esti singura care ai asemenea vise. Si eu am facut moarte clinica in timpul unei cezariene...m-am innecat cu o bucatica de carne, moasa m-a facut sa mananc la pranz bine....incepuse dilatarea si ca sa am putere m-a indemnat printre dureri sa mananc plimbandu-ma prin salon.Seara la contravizita toata clinica ,,STANCA" ....MEDICII PREZENTI DUPA CONSULTATIE AU DECIS DIN NOU CEZARIANA(-ceva tinea ca un cartilagiu in capatul colului aII-a cezariana ...apoi ...la 39 de ani...am devenit o infirma...mi-au operat tot...dar am un copil totusi...). In timpul cezarienei am vomat si o bucatica de carne s-a dus unde nu trebuia...luandu-mi respiratia....m-au salvat..erau medici de elita ai genicologiei romanesti in frunte cu Profesorul VINZII, TANTAU, TITIENI,SALAJAN....NEGULESCU RADU, CONFERENTIARUL .....SI M-AU SALVAT IMPREUNA CU MINUNATA ANESTEZITA D-NA DOCTOR COLAN. De atunci visez inainte anumite evenimente ce vor sa se intample persoanelor din familia mea...dar si moartea fetitei ...am visat-o?...am trait-o in timpul cezarienei...dar ata stiu......eram intre doua etaje si o calugarita in negru a iesit prin o usa imensa...mi-a luat fetita de mana...si fetita nu vroia...ma tragea sa ma duc ...cu ea....eu priveam in sus o lumina orbitoare...si trageam de fetita cat puteam...calugarita mi-a zis: las-o ca ii va fi mai bine cu mine...e bolnava.."...a decedat la 4 ore dupa ce au dus-o la incubator ...la autopsie i-u gasit boala membranelor hialine...atata stiu...eu numai dupa multe zile ...dupa ce mi-au dat sange direct de la sotul meu....am facut iar ochi si mi-au spus.....de atunci de 2 ori am mai visat 2 grozavi din familie..dar de fiecare data cand ii spuneam sotului..imi spunea...,, mai lasa-ma cu visele tale...e iposibil .(o crima a matusii mele...sora mamei...toata familia a ras de mine cand le-am telefonat cosmarul....si cam in 2-3 saptamani..s-a intamplat nenorocirea...intr-un satuc unde niciodata nu a fost asa ceva....e rau ca visam asa ceva...dar mai rau e ca nu te crede nici familia...poate ai putea cumva preveni asemenea nenorociri.
PENTRU CINE TRECE PRIN ASA CEVA....POATE CA BUNUL D-ZEU VREA SA STIM INAITE....DAR CU CE NE AJUTA ASTA? EU ZIC ...CU NIMIC.
Ma intreb...oare de c numai lucrurile rele le tinem minte?
KINDERLAND
Postat pe 9 August 2009 11:15
De la: dorina27, la data 2009-08-09 08:41:36
De la: , la data 2009-03-10 13:45:26Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....



Mai ales ca d-lui. doreste si ne indeamna sa experientam si noi.''...cei ce dorresc pot afla tot ce mi s-a relevat''
In primul rind era '"crita"",a baut o ""otrava f. puternica''.
Nu se face resurcitare in astfel de cazuri.Se face perfuzare si spalaturi gastrice, se fac imediat analize de laborator sa vada ce fel de otrava a ungurgisat si se da antidot contra compusilor inghititi.
Cred ca aceasta poveste a d-lui. este o fantezie a alcoolicului.Probabil era in coma alcoolica+diazepam= drogat.
Pacientii internati la urgente, in cazul ca, se produce deces, mai intai se constata decesul.. se tine intr-o rezerva supravegheata de un asistent si abia cind intra in rigoris se transporta decedatul la morga.Astfel trece mai mult de 6, 7 ore, de la momentul constatarii decesului. Decedatului i-se intocmeste fisa mortuara(motivul decesului+ manevrele efectuate de catre cadrele medicale. Si se cere autopsierea . . Ori cum TARE FAZA"
kelly_diana_04
Postat pe 9 August 2009 11:59
Cred ca ai multa imaginatie si ceva probleme "spirituale'de ai deschis un asa subiect care, trebuie sa recunosc a stirnit atentia citorva persoane!Si daca vrei un sfat:nu incerca aceasi experiment a doua oara....nu de alta dar nu o sa ne mai poti amuza cu relatarile acestui "eveniment" din viata ta!
mihaelastefu
Postat pe 9 August 2009 12:06
am citi acest mesaj de cateva ori .pe cand eram mica mi a cazut in mana Biblia,s a deschis la PILDA SEMANTORULUI,spusa de ISUS....multi ani m am gandit ce a spus ,ma urmarea continuu...cand CEL DE SUS VREA SA ITI SPUNA CEVA NU TE VA LASA PANA NU PRICEPI9cuvintele noastre sunt mult prea sarace sa ma pot exprima )as vrea sa adaug numai ceva pt noi toti..nu este nici un comentariu,de fapt noi suntem ca luminitele mici de energie care sunt stranse intr o mana uriasa care , se numeste intreg ,datorita ego ului nostru puternic ,ne folosim liberul arbitru distorsionat fata de ralitatea adevarata,dar nu face nimic ,candva vom fi toti la fel.
SA AVEM RABDARE!
Daca un frate sau o sora striga dupa iubire,cum pot raspunde astfel decat dand iubirea ceruta ?(Isus :nu da nimeni un sarpe in locul unei paini care i se cere)Viata in lumea aceasta devine foarte simpla.Inseamna ,ca orice facem,indiferent ce pare sa ne faca lumea,reactia noastra va fi mereu una plina de iubire,ceea ce face ca totul sa devina simplu.Complexitatea tine de eu,simplitatea tine de Dumnezeu !Urmand principiile lui Dumnezeu,tot ce facem va fi mereu acelasi lucru.Iertarea inseamna intodeauna ca privesc dincolo de intunericul atacului tau si il vad,in schimb ca pe un strigat dupa lumina.ACESTA ESTE VIZIUNEA LU CRISTOS !
Viziunea finala « nu mai ramane nicio singura pata de intuneric sa ascunda fata lui Cristos de cineva ».Atunci se va spulbera tot intunericul vinovatiei din noi.Atunci vom vedea fata lui Cristos_inocenta pe care o vedem in fiecare fiinta si oriunde in lume_ CARE ESTE TINTA FINALA ! ADEVARUL,pt ca esti liber sa mergi spre alte dimensiuni ,infrangandu ti teama ,adik mintea limitata, nu faci decat sa zbori precum vulturul cum spuneau teolteci,Isus,Budda.
In privinta modului in care ne traim viata,inseaman ca putem vedea fiece lucru care se intampla_din clipa in care ne nastem pana in clipa in care murim,din clipa in care ne trezim pana in clipa in care ne ducem la culcare in fiecare noapte_ca pe o ocazie pe care Sfantul Spirit o poate folosi sa ne ajute sa ne vedem lipsiti de vinovatie(atunci traiesti in adevarata realitate pe care o percepi , o simti ,o traiesti,si o practici).Si asta inseamna ADEVARUL.Felul in care ii privim pe celalti omeni din vietile noastre e felul in care ne privim pe noi insine.De aceea cei mai problematici si mai dificili sunt cel mai mare dar pt noi,pt ca daca ne putem vindeca relatia cu ei_nu vom face decat sa ne vindecam relatia cu Dumnezeu.(Dalai Lama spune : nu un prieten te poate ridica ,ci un dusman.El,nu face decat sa iti cladesca rabdarea si metoda de a te perfectiona si asta insemna evolutie).
Absolut fiecare problema vazuta intr o persoana,pe care o dorim exclusa in viata nastra,nu e de fapt decat dorinta secreta de a exclude din noi o parte din vinovatia noastra,ca sa nu trebuiasca sa ne desprinde din ea.Iata ce atractie are vinovatia pt eu.
Cel mai bun mod de a ne pastra vinovatia e sa ii dam in cap altuia .De cate ori suntem tentati sa o facem,Spiritul Sfant ne spune ca exista Cineva cu noi Care ne bate pe umar si ne spune : »frate,mai alege o data »Iar de ales avem intodeauna intre a ierta si a nu ierta.Optiunea de a ierta pe cineva e optiunea de a ne ierta pe noi insine.Nu exista nici o diferenta intre interior si exterior ;totul este o proiectie a felului in care ne simtim pe dinauntru.Daca simtim vinovatie pe dinauntru acesta o vom proiecta.daca simtim,pe dinauntru Iubirea lui Dumnezeu,pe aceasta o vom extinde in afara.Toti oamenii si toate imprejurarile vietilor noastre ne ofera sansa de a vedea ce este proiectorul propiilor noastre minti.toate ne ofera sansa de a alege altfel.
VA CER SCUZE PT GRESELILE DE ORTOGRAFIE SI VA MUTUMESC CA ATI AVUT RABDAREA DE A CITI ACESTE CUVINE .TOUL ESTE IN NOI,NUMAI DE NOI DEPINDE TOTUL SA PERCEPEM ADEVARATA REALITATE.ADEVARUL SI LUMEA DE DINCOLO NU ARE CORESPONDENT CU LUMEA DE AICI ,DE ACEEA NU SE POATE EXPLICA ,DAR POTI SA O EXPERIMENTEZI SI SA O ADUCI IN VIATA TA ,SA O TRIESTI.VA DORESC TUTUROR RABDARE SI MULTA INTORPECTIE ,ASUPRA VOASTRA .VA IMBRATISEZ CU DRAG !
kelly_diana_04
Postat pe 9 August 2009 12:15
Mi se pare ca stii sa scrii frumos (dar cu greseli gramaticale), ai imaginatie bogata, exagerezi, ai citit prin alte parti, samd. Nu stiu de ce nu te cred. Iarta-mi sinceritatea...
marianasbarlad
Postat pe 9 August 2009 12:54
DRAGA DRA, AS DORI SA CITESC MAI DEPARTE EXPERIENTA TA, SI TE ROG SA IMI TRIMITI IN EMAIL MEU: PRICRODICA@YAHOO.COM TEXTUL PE CARE LA-M CITIT SI DACA MAI CONTINUA SI ACELA. SE POATE? RODICA
healthy002409
Postat pe 9 August 2009 13:42
cred ca esti un maaaare mincinos. are si un nume boala asta.... in primul rind ca daca te-ai sinicis nu preaaveai cum sa ajungi "la lumina" tinind cont ca asta este considerat cel mai mare pacat. nu cred ca poti ajunge direct in rai daca ai facut asa ceva. si oricum din felul cum te exprimi se vede clar ca este o inventie....
lumiiana
Postat pe 9 August 2009 14:24
De la: , la data 2009-03-10 13:45:26Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....



Cred ca moartea...ne cam trezeste la realitate!...in rest nu comentez nici daca este reala sau nu aceasta experienta. o iau ca atare!
marria_healthy
Postat pe 9 August 2009 14:27
Eu am o intrebare pt tine; Cind ai decis sa te sinucizi , in ce relatii erai cu divinitatea? Pentru ca imi vine greu sa cred ca un copil nascut din D dumnezeu recurge la asemenea solutii ,oricit de greu i-ar fi in viata . Sau ai descoperit frumusetea lui Dum,nezeu in urma acestui act nesabuit/??? Sunt tare curioasa sa stiu1!1!1 Domnul sa te ajute sa te ancorezi strins in EL, si atunci vei privi viata dintr-o alta perspectiva.
vlad_rodica1959
Postat pe 9 August 2009 15:12
In jurul varstei de 21 de ani, am trecut si eu printr-o experienta teribila, careia nu i-am gasit nicio explicatie, nu am intrebat pe nimeni. In primul rand nici eu nu am inteles ce s-a intamplat si am fost mereu o fire pragmatica, cu explicatii pentru orice, mare amatoare de Discovery. Traiam timpuri foarte grele in acel an, eram trista tot timpul, existenta mi se parea dureroasa, inutila, lunga si umilitoare. Nu mai vedeam nimic bun in viata, nicio speranta de mai bine. Era postul Sfintei Maria, exact ca acum, aveam oameni la lucru la bunica acasa. Eu eram in bucataria de vara si la un moment dat banuiesc ca am lesinat, sunt vreo 2 ore sterse total din memoria mea, nu stiu ce s-a intamplat, cum am ajuns pe jos. M-am ridicat si ca prin vis, m-am dus in casa, la racoare. L-am rugat pe fratele meu sa-mi aduca ceva acru sa mananc pentru ca ma simteam foarta rau. Tata, care muncea si el prin curte, a inceput sa se agite pentru ca de indata ce m-am pus in pat, au inceput frisoanele, spasmele si convulsiile. Nu am fost in viata mea bolnava , nici macar de varicela nu am suferit asa ca toti erau foarte speriati. La noi era si o femeie in varsta, matusa bunicii mele, care imi facea de deochi si isi frangea mainile de disperare, ca nu-i "iesea" descantecul, spunea mereu ca am fost deocheata de omul care ne lucrase in curte si de care lumea spunea ca are pact cu diavolul, era fantanar. In momentele de luciditate le spuneam sa nu-si faca griji, ca e sigur ceva de la caldura, sa cheme pe cineva sa ma duca la spital daca ambulanta nu vine. Se adunase lumea ca la urs, bunica-mea se vaita ca mor inaintea ei...imi aduc aminte perfect cat de rau ma simteam, in capul pieptului simteam o durere enorma, ca si cum ceva ar fi vrut sa iasa de acolo si tremuram tot mai tare. La un moment dat nu mi-am mai dorit decat sa scap fie chiar si prin moarte. Deodata totul s-a linistit in jurul meu, nu mai simteam nici durere, nici frica, nu mai simteam nimic. Disperarea celor din jur s-a departat de mine, nu ii mai simteam langa mine. Era totul alb in jurul meu, lumina , racoare, arome deosebite...si mai presus de toate, era LINISTE. Liniste asa cum nu am simtit niciodata in viata mea, pace, impacare, nicio durere. Fericire absoluta. Ceva m-a tras inapoi cu forta si mi-am revenit. Nu mi-a fost dat sa mor dar am simtit ceva atat de frumos incat de atunci nu imi mai e frica de moarte. M-au dus la spital unde mi s-a facut o injectie si mi s-a pus diagnosticul de "spasmofilie", diagnostic care nu a mai fost confirmat ulterior de niciun medic si crize nu am mai avut niciodata. Analizele la Ca si Mg mi-au iesit mereu perfecte.
Problemele mi s-au rezolvat de la sine...cand nu mai vedeam nicio sansa. Cel mai important este ca am invatat sa apreciez viata. Momente grele au mai venit...cel mai greu este sa fii bolnav sau singur, moartea nu e grea dar are timpul ei.

PS : Fantanarul a murit un an mai tarziu, luat de ape, in timp ce trecea raul.Oamenii au spus ca a fost "dreptate divina" dar eu nu cred asta.
ionut_parosz
Postat pe 9 August 2009 15:16
Lasati prostiile si bucurati-va de viata ca n-a venit inca nimeni sa ne spuna cum e dincolo.Ziceti mersi ca sinteti sanatosi ca e destula lume bolnava care-si doreste sa traiasca si fac eforturi mari pt asta.Nu merita nimeni si nimic pe lumea asta sa-ti iei viata.E lumea plina de femei si de barbati si daca n-ar fi tot nu inseamna nimic.Bucurati-va in fiecare dimineata ca vedeti soarele, florile si tot ceea ce ne inconjoara si lasati prostiile.Lumea asta e plina de de lucruri rele si trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa si sa-i multumim lui Dumnezeu ca existam si ne putem bucura de cele mai marunte lucruri.
healthy003660
Postat pe 9 August 2009 16:01
Nu stiu daca esti femeie sau barbat. Nici nu ar fi iteresant la urma urmei sa stiu. ceea ce este interesant este fatul ca tot ce spui este adevarat. Sunt extrem de curios sa dialogam pe aceasta tema . Din discutia noastra putem invata lucruri noi amandoi. de aceea to rog din suflet sa intri pe mailul meu personal "benluckson@yahoo.com" si sa incepem un dialog pe acesta tema. te felicit ca ai avut curajul si intentia de a ne trezi si a ne ajuta sa facem ceea ce ar trebuia sa facem in aceasta viata. Te rog din suflet scrie-mi la acest mail. Cu multa speranta,Lucian.
stolerulucian
Postat pe 9 August 2009 16:54
Dragii mei,
si eu am trecut de multe ori pe langa moarte, nu-mi este frica de ea, am inteles ca face parte din viata, am inteles ca noi nu suntem pamanteni, ca nu asta este adevarata viata ci asta este o pedeapsa de la Adam si Eva care au fost izgoniti ptr. neascultare sa se chinuiasca pe pamant, barbatul sa-si castige existenta prin sudoarea fruntii lui iar femeia sa nasca prin durere prunci, deci viata asta nu este decat o trecere, dar nu orice trecere, ci o trecere prin suferinta pentru a ne mantui! Asta este scopul acestei vieti, sa ne mantuim, sa ne apropiem de Dumnezeu respectandu-i legile lui din sf.Scriptura, sa induram cu gandul la El toate necazurile de pe pamant fara sa ne plangem ptr ca si Dumnezeu l-a sacrificat pe unicul Sau Fiu ptr mantuirea noastra! Asta este scopul acestei vieti pe care, multi din noi nu-l intelegem! Dumnezeu este foarte bun si iertator dar nu lasa nimic neindreptat pe pamant!
Daca ajungem la sinucidere, deja ne-am dat de buna voie pe mana diavolului si , cred, nu putem avea nimic bun de aici! Ce ti s-a intamplat tie, era prin puterea diavolului, el mereu ne insala!
Incearca sa te apropii mai mult de Mantuitorul nostru, Iisus Hristos, roaga-te sa te ierte ptr ce ai facut, mergi la biserica, gaseste-ti un duhovnic sa marturisesti toate astea! Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa vezi adevarata Cale!
Moartea este vesnicia, locul unde ne vom gasi linistea adevarata, depinde de viata pe care o ducem aici pe pamant! Eu cred ca nu trebuie sa ne jucam cu eternitatea! Viata aici pe pamant nu este decat un crampei! Sa nu ne inselam1
dianana
Postat pe 9 August 2009 19:12
Nici eu nu prea cred ca experienta povestita e chiar reala,insa atinge un subiect putin discutat,pentru ca moartea este un subiect putin discutat. Multi isi intorc fata cu teama de la acest subiect. Putem privi fara interes sau doar cu mila la stiri cand se anunta ca intr-un anume loc au murit "x" persoane, dar daca ne gandim la cum va fi cand vom muri noi,apare anxietatea si gandul se muta repede la ceva mai comod. De ce ne e frica de moarte? Pentru ca nu o cunoastem. In general, ne e frica de necunoscut. Daca am vorbi cu oameni care au gustat putin din moarte, vom vedea ca nu e asa cum ne-am imaginat. Ar trebui sa citim toti despre moarte mai mult, fiindca toti vom trece prin ea, fara exceptie.Experiente personale( pe care nu le voi povesti aici) m-au facut sa studiez cu mare atentie, dupa terminarea facultatii de psihologie,mult material pe tema mortii si a vietii de dupa moarte. Am constatat ca multi dintre cei care au trait experiente autentice de moarte clinica sau experiente in apropierea mortii nu discuta decat rar si nu cu oricine despre trairile lor. Multi nu-i cred, altii in considera drogati, alcoolici, sau ii privesc cu mila. Nici nu ma mir, deoarece comunitatea stiintifica refuza studiile care sfideaza vechile paradigme materialist-moniste, refuza ceea ce iese din tiparele majoritatii experientelor noastre. Si atunci, cum sa avem curajul sa privim peste hotarele inguste ale stiintei?? Insa tocmai experientele noastre neobisnuite ne imping sa dorim sa cunoastem mai mult. Ma bucur ca cineva a deschis acest subiect. Daca aflam si alte pareri, vom avea de castigat.
mmarii
Postat pe 9 August 2009 19:29
...foarte tare...concluzia mea este...
1. esti un emo patetic
2. scrii foiarte prost si nu ai nici un fel de coerenta
3. mai pune mana pe carte ca nu stii sa "vorbeste" romaneste...
mariuca32
Postat pe 9 August 2009 19:52
foarte*...scuze...
mariuca32
Postat pe 9 August 2009 19:53
importanta de sine ,este nu numai inamicul si blestemul tuturor incepand de la Adam si Eva ,dar si al tuturor omenilor de cand existam.Ceea mai parte a energiei noastre este consumata pt propia importanta de sine, ceea ce este cît se poate de evident în preocuparea obsedantã în legãturã cu felul în care ne prezentãm, în legãturã cu faptul cã sîntem admiraþi, plãcuþi, acceptaþi sau nu. Argumenta cã, dacã am fi capabili sã renunþãm la o parte din aceastã importanþã, ni s-ar întîmpla douã lucruri extraordinare: în primul rînd, ne-am elibera energia din încercarea de a menþine ideea iluzorie a mãreþiei noastre. Iar, în al doilea rînd, ne-am putea pune la dis
poziþie suficientã energie pentru a intra în cea de a doua atenþie, ca sã întrezãrim o frînturã din mãreþia autenticã a universului.ISUS, ne dat ttoul chiar ne aratat o cum sa o facem ,principalul cum supnea , cati dintre noi putem sa ne luam crucea si sa il urmam? (adica ,de a ne infrunta pe noi insine ,temerile nostre,si tot arsenenalu declansat de eu l nostru fals).Simbolistica a cuvintelor scrise in biblie,este pt fptul de a nu creea haos ,ci cel care vrea sa cerceteze, va cerceta ,dar nu cu mintea ci su SINELE ADEVARAT,CU ADEVARATA SA FIINTA.Cine iti va spune uite asa si pe dincolo ,asa vei ajunge este un amgitor,numai tu singur in sinceritatea inimi tale poti ajuge ,este o lume din care facem parte toti,de fapt adevarata noastra lume ...nu cea iluzorie in care suntem acum.Ca sa poti intelege si percepe ce spun eu ...trebuie mai intai sa te descoperii pe tine..si atunci ma vei percepe si pe mine...Iti doresc din toata inima sa te poti deschide si sa treci dincolo de limitarile importantei de sine si a mintii noastre limitate
SA NU UITAM TOTI SUNTEM LA FEL ,NU EXISTA DIFERENTE INTRE NOI ,NUMAI NOI NI LE AM FACUT SI NU NOI SUNTEM DE VINA ESTE MOSTENIREA NOASTRA .....DAR SI PT ASTA TRB MUNCA SA POTI INTELEGE ...EU NU POT FACE DECAT SA TE IMBRATISEZ SI SA ITI SPUN AI RABDARE SI LUCREAZA CU TINE!
kelly_diana_04
Postat pe 9 August 2009 19:59
Am o intrebare pentru administratorul forumului: cum de persoana care a inceput subiectul aceasta nu are nume si este membru din 1/01/1970? Ce joaca mai este si asta pe langa faptul ca subiectul discutie e destul de dubios?
aristodeea
Postat pe 9 August 2009 22:18
Exista. Citeste cartea dr. Elisabeth Kubler - Ross "Despre moarte si viata dupa moarte". Cine a avut rude sau prieteni aflate pe patul de moarte si au stat cu ei pana in ultima clipa pot sa confirme faptul ca majoritatea acestora stiau nu numai ziua cand urmau sa moara, ci chiar si data mortii. Majoritatea muribunzilor vorbesc, cam cu o zi inainte de deces, despre o lumina foarte frumoasa (bunica mea mi-a spus ca o vede si imi arata un colt al tavanului; se mira foarte tare ca nu o vad si eu), sau un peisaj feeric.
Medicii anestezisti, de asemenea, ar avea multe de povestit despre anumiti pacienti aflati in stare grava pe masa de operatii.
Jaqueline_healthy
Postat pe 10 August 2009 00:51
Cred ca prin sinucidere nu pasesti intr-o lumina alba, poate este un semn dat ti-e pentru a nu mai proceda asa. Viata ne este data s-o traim sa ne zbatem ca sa trecem de toiate dificultatile , cu indarjire da cu cinste si respect.
Aceasta este o parere a mea, eu te cred, incerc sa sa ma gandesc si daca va fisi cum va fi dincolo...
prea multe nu am citit insa ma gandesc de multe ori...
Un caz am avut si eu....
IN TOAMNA ANULUI 2007(22 NOV.) VENEAM DE LA O VERIFICARE, CAND SA PLEC M-A DURUT CAPUL SI AM CERUT UN ALGOCALMIN, NU ERA APA SI L-AM LUAT CU UN PAHAR DE PEPSICOLA . INAINTE BAUSEM SI O CAFEA TARE.
Trebuia sa merg cam 70 km pana acasa. Era ceata , imi era foarte somn , un somn coplesitor , nu mai simteam capul, eram in masina singura si conduceam..., am oprit o data si m-am relaxat, am pornit mai departe, am ajuns in orasul meu si dintr-o data nu mai stiu nimic....
Am adormit la volan cred ca am visat ca am coborat mai mult zburand sub o lespede ceva un acoperis, acolo era tatal meu, soacra , socru-meu , erau suparati, am vrut sa-i ajut cumva ...
Mi-au vorbit urat nu le placea vizita mea , " Intoarce-te de unde ai venit, nu avem nevoie de tine , ne descurcam si singuri.." Atunci am realizat ca erau morti, morti si sunt , m-am trezit, ma durea capul , masina dupa ce trecuse prin doi pomi se oprise in altul , era pe liziera , oameni erau in jurul meu si incercau sa ma scoata afara...
In acel an am avut mai multe probleme cu traficul ca niciodata, citind undeva am vazut ca in acel an ce-i din zodia mea era predispusi la accidente...
De atunci nu am mai avut nimic, conduc de 26 ani, iar anul 2007 nu am sa-l uit niciodata...
mariacampan
Postat pe 10 August 2009 09:25
nu scrierea conteaza , ideia , gandirea , eu ma grabesc tot timpul , asa ca sunt neglijenta , cel ce vrea sa inteleaga ce scriu altii , nu se apuca de corectii , raspund la ideie daca au ce raspunde , nu este mai bine asa?
Aici nu avem nevoie de de corectori , suntem oameni simpli, ideia este comuna ,
mariacampan
Postat pe 10 August 2009 09:28
exista alt fel de viata dupa moarte corpului in care ''traim'' in prezent...trebuia sa te documentezi bine pe aceasta tema si piti afla foarte multe........daca simti ca sotul tau trecut in nefiinta iti este alaturi cateodata, ei bine afla ca ei (cei al caror corp fizic moare) vin din lumea lor pentru ca legaturile familiale nu se rup decat la urmatoarea reincarnare...
noi venim aici sa trecem prin anumite experiente care ne vor ajuta in evolutia noastra insa dupa incheiere acestui timp acordat de noi insine innainte de incrnare putem descoperi ca si initiatorul avestui forum, ca nu am facut nimic din ce ne-am propus si asta vom constata imediat ce vom parasi corpul, tot in acel moment ne vom propune ''scenariul'' pentru urmatoarea viata in care va trebuii sa platim daca am gresit fata de cineva...
sotului tau i-a venit timpul sa plece, de acolo te poate ajuta mult mai bine decat din viata normala pe pamant.......tu ai ramas pentru ca mai ai ceva de dus la indeplinire........sa nu-l plangi entru ca il vei intrista si nu vei ajuta deloc il vei tine pe loc si nu-si poate inalta vibratia...
daca vrei sa stii mai multe sau sa-ti alini sufletul, poti discuta cu persoane care sunt consilieri spirituali si-ti vei gasi linistea, aceste persoane sunt rare (cateodata si printre preoti gasesti) dar sunt in ultima lor viata pe pamant ,sunt foarte evoluati spriritual....am un singur sfat, deschideti sufletul catre iubire si incepe-ti fiecare dimineata cu bunadispozitie si iubire in suflet........toti suntem o mare familie pe aceasta planeta........suntem legati unii de altii..
psihoterapeut
Postat pe 10 August 2009 10:56
Numai cine trece prin asa ceva poate intelege eu am trecut si m-am intors probabil nu era timpul sa plec dincolo unde e frumos , nu am terminat toate treburile care trebuiau facute si mai ales sa sa fii cat mai bun cu aproapele tau adica cu toata lumea
Mia
Eleonora_Mia
Postat pe 10 August 2009 12:47
De la: Eleonora_Mia, la data 2009-08-10 12:47:59 Numai cine trece prin asa ceva poate intelege eu am trecut si m-am intors probabil nu era timpul sa plec dincolo unde e frumos , nu am terminat toate treburile care trebuiau facute si mai ales sa sa fii cat mai bun cu aproapele tau adica cu toata lumea
Mia
si cam ce treaba mai ai de facut sau mai bine zis ce ti-a ramas neterminat?
enemgabriel
Postat pe 10 August 2009 13:03
Mie sincer subiectul mi se pare destul de macabru si daca n-ar fi un lucru serios chiar ar fi de ras.Este stiut ca vara se inmultesc numarul de sinucideri si de aceea nu este cazul sa dam idie nimanui.explicind cit este de minunat sa mirosi trandafirii de la radacina.Haideti sa fim seriosi si incercam sa-i facem pe oameni sa-nteleaga ca viata este frumoasa pt ca asta stim sigur.Daca ar fi fost ceva dincolo cineva dintr-e persoanele dragi ar fi venit sa ne spuna cit de buna a fost friptura pe care i-am dat-o de pomana.Fiecare om crede in ceva in sufletul lui iar asta nu este rau.Credinta de exemplu te ajuta sa treci mai usor peste greutati si nu te invata nimic rau.Trebuie doar sa nu depasesti o limita ca sa nu fi manipulat pt ca este stiut ca si credinta este un mijloc de manipulare poate cel mai facil.Ganditi pozitiv si bucurati-va de viata ca este si asa prea scurta.Parerea mea,scuze daca deranjez pe cineva
healthy003660
Postat pe 10 August 2009 16:44
exista sau nu viata dupa moarte?poate ca da poate ca nu!exista lumina de dincolo?e mai bine acolo?e mai rau?nu raspunde nimeni la intrebarile astea!fiecare crede si spune ce vrea!e ca o fantezie,e doar in imaginatia noastra tot ce se intampla!poate ca si lucrurile p care le vedem noi zi de zi nu sunt asa cum par!
adelacrysyan
Postat pe 10 August 2009 23:44
Eu cred ca fiecare dintre noi, are o anumita perceptie a mortii si a ceea ce ar trebui sa fie dupa.
Bunica mea, acum cativa ani, a facut o criza de rinichi foarte urata,care, dupa spusele doctorilor, a bagat-o intr-o coma mica.Ceea ce povesteste ea, din cate isi aduce aminte, e ca a vazut un tunel cu lumina alba si dupa ce a trecut tunelul, a vazut o coada imensa si niste porti,pe unde intra lumea.Dupa spusele ei s-a strecurat printre oamenii fara fete,dar cica Sf.Petru, care era la poarta a oprit-o si a trimis-o inapoi.
Cred ca fiecare dintre noi, pana la urma are anumite viziuni in conditii grele de boala, poate o festa a mintii, poate invataturile din tinerete.Ideea e ca nimeni in viata nu stie ce e dupa, deaoarece nici un mort nu s-a intors printre cei vii sa povesteasca.
Asa ca atunci, cand gasiti vre-un mort inviat, care sa isi aduca aminte ce a vazut,sa mi-l aratati si mie.:)
Akasha2007
Postat pe 11 August 2009 00:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
endometrita post factum 9 De la: 4Life 20 Noiembrie 2009 19:00
hipomenoree, ce sa fac? 5 De la: Gabita_D 12 Mai 2010 11:37
ORTODONTIE 7 De la: healthy005898 14 Ianuarie 2010 14:45
dezinteres fata de sex 32 De la: izab33lla 30 Septembrie 2010 22:37
tumora col uterin 2 De la: kate25 2 Iunie 2013 12:06