Setari Cookie-uri

Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ???

Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....

Postat pe 10 Martie 2009 13:45
SERIOS??????????
Ce inseamna ca ai experimentat acesta existenta in toate dimensiunile ei?
OK. Nu zic ca nu te cred. Nu te supara. Nu sunt Gica contra.
Dar de ce te-ai sinucis? Ceva probleme grave? Si inca ceva. Daca tu ai ajuns acolo si radeai ca prostu..lucru care le-ai mentionat de cateva ori inseamna ca esti un laudaros si un mincionos.
Si nu vreau ca sa te sperii nici nu vreu sa te inspaimant dar sa stii ca NOROCU TAU CA TE-A SALVAT CINE TE-A SALVAT...CACI JUDECATA NU ERA GATA...
Mai este un tunel sa stii...Nu iti doresc sa ai parte de el.Nu te bucura ca fraieru degeaba.Ca dincolo e numa lumina,ca e un pas ca e bunica cu flori in manaaa te asteapta pe tineee .Nu ai primit aceasta sansa degeaba. Ai ceva de facut.
Cu faza asta cu iubirea sunt de acord in schimb TOTAL. Am simtit si eu aceasta iubire.

iupi24
Postat pe 27 Martie 2009 16:52
Cred ca ai citit pe undeva ceva despre experientele dinaintea mortii .Si ca te-ai gandit sa ne-o servesti ca pe o experienta personala. Si stii de ce spun asta ? Ptr ca zici ca "ai fost 20 min in moarte clinica si ti-ai revenit la morga in timp ce te manevrau ptr autopsie". Afla dragul meu ca in cazul unui deces in spital, dupa epuizarea manevrelor de resuscitare(care de obicei dureaza f. mult) , decedatul este lasat acolo, in salon timp de 2 ore, apoi doar este dus la morga si NICIODATA autopsia nu se face imediat !!!Cel mai repede a doua zi ...
Asa ca hai, plimba ursul...
PS: si eu am citit mult despre aceste experiente, e un domeniu cu adevarat fascinant.
mkiss260
Postat pe 27 Martie 2009 19:55
mkiss260 chiar la faza cu morga m-am gandit si eu. ce operativi sa te ingroape sunt. ahahahaha. nici nu e normal ca in 20 de minute dupa deces sa inceapa autopsia ? ce nu sunt alte "proiecte" inainte?
eleain
Postat pe 30 Martie 2009 13:03
Ce mincinos,o imaginatie bogata dar cu prea mari exagerari,nu prea ai dat importanta detaliilor...
VranceanuRoxana
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:04
clar ai citit vreun articol seara, inainte de culcare

iar dimineata, soc: ai trait o experienta spirituala!
tare!
ramona_eliza
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:52
De la: ciquita, la data 2009-04-16 15:52:28clar ai citit vreun articol seara, inainte de culcare

iar dimineata, soc: ai trait o experienta spirituala!
tare! [/quoteCine vorbeste despre moarte ,o atrage,culmea se si intampla,alt subiect nepotrivit si neinteles.
enemgabriel
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:40
Cred ca este autentica aceasta marturie... Experiente de perceptie extrasenzoriala (Extra Sensorial Perception) sunt foarte greu de descris, pentru ca nu exista un echivalent in lumea noastra reala. Am fost ispitita sa consider ca istoria aceasta ar fi produsul unei imaginatii de scriitor. Cu toate acestea, un asa de bun scriitor ar fi fost mai atent cu ortografia lui. Si ce rost ar avea sa scornesti o asemenea istorie si sa o postezi pe forum?!? Cred ca e vorba de o experienta personala autentica si neobisnuita, pe care daca as fi trait-o, sigur, as fi dorit si eu sa o impartasesc cu altii. Ce sa facem insa - exista prea multa nestiinta in jurul acestui subiect si prea multe prejudecati - ca sa fie primita cu buna credinta!
darla_loredana
Postat pe 16 Aprilie 2009 19:35
Draga mea h 658 , nu din nestiinta nu-l cred ci dimpotriva, din prea mult studiu individual pe aceasta tema ! Fii atenta la amanunte si vei intelege de ce avem indoieli ... Eu personal sunt convinsa ca exista viata dupa moarte,urmata de reincarnare,in cicluri succesive ( nu am timpul si nici dispozitia sa detaliez, cei interesati pot gasi nenumarate surse de informare pe aceasta tema) , am citit o biblioteca de carti despre asta dar povestitorul nostru e total neverosimil , pentru mine , cel putin.
Si inca ceva: vorbim despre NDE (near death experience) si nu despre perceptii extrasenzoriale, e cu totul altceva !
mkiss260
Postat pe 16 Aprilie 2009 19:52
Asa este.
iupi24
Postat pe 17 Aprilie 2009 12:54
eu sunt foarte comfuza cu subiectul asta ca sotul meu a murit acum 8 luni si de multe ori ma gandesc oare are grija de mine asa cum avea el sau se gandeste la mine am multe intrebari de genul asta si chiar dac il simt langa mine si mereu cand fac ceva il simt langa mine
cioculet
Postat pe 2 Mai 2009 17:00
as vrea sami explice si mie cineva daca chiar exista cu adevarat viata dupa moarte
va multumesc si sper sa nu radeti de mine dar
cioculet
Postat pe 2 Mai 2009 17:04
imi pare rau pt sotul tau :( nu stiu ce sa zic daca exista sau nu.uite eu aveam in generala o profesoara care ne povestea despre astfel de lucruri,despre apocalipsa si altele.tot timpul ne lasa sa intelegem ca exista viataa dupa moarte si ca acolo totul e frumos si ok, dar nu este o certitudine mai ales ca eram mici si profesoara facea in asa fel incat sa nu ne sperie.
healthy001306
Postat pe 2 Mai 2009 17:07
acum esti mort/moarta? sau daca nu , de ce nu mai incerci o data, daca-ti place asa mult? ABEREZI!!!
danagheorghe05_yahoo_com
Postat pe 8 Mai 2009 10:25
sigur ca da in mo obligatoriu cine moare in spital este lasat nemiscat 2 ore in pat.sub nici o forma nu ai voie sa-ti iei apartinatorul explicatia cred ca este ca sa se coguleze sangele si secretiile sa nu iceapa sa curga autopsia se face cum au spus mai sus in cel mai bun caz a doua zi nicidecum in 20 de minute ori erai beat sau beata sau drogata.EU SPUN SA CONSULTI NEAPARAT UN PSIHIATRU NU CUMVA SA INNEBUNESTI.PA!
maria1931
Postat pe 9 Mai 2009 13:32
Cand aveam 5 ani,
un vis imi tot revenea in somn, din cand in cand, nu noapte de noapte, timp de cca. un an.

Se facea ca eram foarte sus, pe acoperisul unei cladiri imense ce se afla la o intersectie importanta de drumuri intercalate si cu cai ferate. Eu nu o vedeam, de acolo de sus, insa stiam ca se afla acolo, la baza acelei cladiri turn, pe platforma acoperis a caruia eu ma aflam. NU ma vedeam pe mine insami insa ma simteam ''matura'' si SINGURA. NU eram trista, nici bucuroasa, nici nefericita ... EXISTAM si-mi era bine, eram in PACE cu tot, cu toate insa ma intrebam: ''De ce asa de SUS, si de ce SINGURA?''
NU era absolut nici un suflet pe vre-undeva. Era parca intreaga PACE / liniste in jurul meu, in acel loc unde ma aflam stand in picioare, in liniste, pe acea terasa pe a carei bordura se afla o instalatie de lumini ca becurile din bradul de craciun insa mult mai mari incolore, luminate - o lumina simpla, continua, alba.
Deasupra mea, in contrast, imensitatea spatiului vast complet intunecat.
Nici macar stele nu erau - doar un imens spatiu, un intuneric adanc si vast in toate directiile.
''De ce SINGURA?''
''De ce atat de SUS?''


Astazi, la 45 ani stiu ca ceea ce am TRAIT, stiu ca viata mea a trebuit sa fie (e un fel de a spune) asa cum a fost, pentru a ajunge si in acest PUNCT al existentei mele in care am TRAIT acel vis al carui rost NU il intelesesem pana acum vre-un an.

Daca ceva ''rau'' mi s-a intamplat in decursul vietii, eu STIU acuma ca NU a fost VINA cuiva, a persoanei respective, sau a mea ... TOTUL are un ROST. Se pare ca trebuie (!) sa avem aceste experiente, aceasta viata terestra, pentru a putea sa le TRANSCENDEM catre acel CEVA mai presus de noi toti in parte.

Fara sa fi experimentat o MOARTE CLINICA, insa am trecut printr-un fel de moarte ... printr-o depresie ce se putea solda cu sinuciderea careia m-am opus cu toate resursele mele fizice, chiar daca mintea imi solicita sa actionez automobilul (pe intreg parcursul acelui drum) spre cel mai apropiat obstacol (copac, stalp, gard) cu toata viteza.
Si inca NU se terminase, si inca nu sunt complet ''vindecata'', stiu.
Dar mai stiu ca am supravietuit; se intampla acum un AN, intr-o frumoasa zi de primavara cum a fost si cea de ... ieri, sa zicem.
Am iesit din masina si am incercat sa analizez ce se intamplase. Cum de o ''voce'' straina vointei mele putea sa-mi ceara cu atata inversunare sa ma omor !?!? Ma plimbam pe strazi prin jurul Casei Radio, plangand si multumindu-i lui Dumnezeu, ca de obicie, ca exista si se afla inca in sufletul meu. Chiar daca in ultimii ani m-am simtit tare departe de Pacea, de Credinta mea in Dumnezeu - ajunsesem sa nu simt absolut nimica atunci cand intram intr-o Biserica - parca intram intr-un bloc, sau ori unde altundeva.
Cu ajutorul cristalo-terapiei si a rugaciunii am reusit inainte de aceste evenimente sa-mi revin, sa mai SIMT ceva, sa ma deblochez caci eram parca moarta. De ce? ..... Fusesem in acel TURN (din vis)!? Atat de SUS doar IUBIREA te poate inalta. IUBIREA PURA, fara de nici un interes, folos, sau dorinta pentru sine! ... Si exact ca si-n acel vis, eram insa SINGURA. Absolut singura m-am simtit in acel punct inalt, complet singura dupa un timp, dupa ce avusesem anumite comunicari minunate/impresionante pe cale pur mentala, caci cele pe calea internetului erau chiar banale, ''iubitul'' meu aflandu-se la celalalt capat al pamantului, efectiv.
Iata ca a trebuit sa se intample tot ceea ce mi s-a intamplat, ca sa ajung sa ''cunosc'' si sa ma indragostesc de cineva foarte indepartat - ceea ce as fi negat cu inversunare ca as putea pati eu, daca m-ai fi intrebat cu mai multi ani in urma ...

Cine a avut vre-o data experienta viselor premonitorii stie despre ce este vorba. Ambii copii pe care ii am, i-am obtinut, datorita rugaciunii - ani intregi - in Biserica si in sufletul meu; cu mare dificultate. Am fost instiintata in avans despre ei de fiecare data, prin intermediul visului.
De tatal lor, m-am apropiat tot datorita unui vis premonitor si am avut o relatie deosebita, pe aceasta cale a ''perceperii'' (simtirii) celuilalt - cuvintele au fost in plus.
De moartea unchiului meu, am fost instiintata de asemenea printr-un vis cu 2 saptamani inainte. A fost singurul cosmar care l-am avut vre-o data!

Ceea ce simtiti dvs. cred ca este foarte corect! Nici nu trebuie sa faceti CE VI SE CERE, caci fiecare dintre noi presupun ca va trebui sa-si duca la capat un destin - ori acesta VA APARTINE. Si eu una chiar daca am stiut totdeauna ca nu trebuie sa NE CRAMPONAM de anumite lucruri, deh, faptele si chiar cuvintele ne DOR, asta este - suntem inca oameni.
Cand vom fi ingeri ...

Toate urarile de bine, si SA NE IUBIM FRUMOS, fara egoism!

Simply_i
Postat pe 13 Mai 2009 14:14
De la: , la data 2009-03-10 13:45:26Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....
Mai sa fie!Unde ai citit chestia asta?
51160
Postat pe 13 Mai 2009 17:58
Alina eu te intreb daca crezi ce scrie i BIBLIE ? daca crezi poti sa citesti in EVAN. LUCA 16,-V.19.Ai in NOUL TESTSMENT multe sxplicati, daca nu intelegi cauta,intreaba pe o persoana care crede citeste si cu siguranta va fi amabil cu multe explicati.Eu cred ca daca vie citi vei intelege , e fff.clar si pe intelesul tuturor,ai de asemenea explicati despre invierea luiISUS , de curind am sarbatorit acea frumoasa zi a INVIIERI LUI.Doresc sa aud de tine ca ai facut ce eu am recomandat,MULTUMESC.
gligorvichi
Postat pe 20 Mai 2009 09:54
mkiss260 spui:
''... eu personal sunt convinsa ca exista viata dupa moarte,urmata de reincarnare,in cicluri succesive ...''

Dar ce legatura au cele relatate de initiatoarea/ul acestui topic cu REINCARNAREA???
Aicea era vorba de FRUMOASA EXPERIENTA a evenimentului MORTII, de ajungerea in acea IMPARATIE A IUBIRII, APROAPE DE DUMNEZEU ... Ori asta este cu totul ALTCEVA, decat nimicnicia revenirii pe Pamant, pentru alte corectii, alte invataminte, poate ... poate vom pricepe si noi vre-o data ... DE CATE ORI TREBUIE SA TE LOVESTI CU CAPUL DE PRAGUL DE SUS CA SA PRICEPI ... la fel este si cu ACEASTA CUNOASTERE PE CARE DUMNEZEU NE O OFERA - A DRAGOSTEI LUI, A EXISTENTEI ACESTEIA NEMASURABILE !?!

Si chiar puteti simti aceasta MANIFESTARE SUPRANATURALA, sau poate ca-i doar o atingere fugara, prin DESCHIDEREA TOTALA A SUFLETULUI CATRE O ASEMENEA DRAGOSTE - ATAT DE INALTA TOCMAI PRIN NEURMARIREA VRE UNUI INTERES PERSONAL - O DRAGOSTE TOTALA. In clipa in care va doriti ceva pentru sine, va doriti ceva INAPOI, un raspuns, o recunostinta, cat de cat - apare DUREREA!
A disparut SUBLIMUL, chiar daca ai impresia ca te afli in acelasi loc din inalt, din IUBIRE, nu mai este TOTALUL si UNICUL OCEAN DE ADANCA PURITATE ... se schimba, imperceptibil, dar nu mai este acelasi lucru. Noi o putem numi IUBIRE, sunt sute si mii de forme, dar NU MAI ARE ACEA CUPRINDERE INCOMENSURABILA, in care esti UNA cu oricine, cu TOTI si CU TOATE, esti capabil de o recunostinta fara de margini, la inceput poti simti precum Maria Magdalena a spalat in lacrimi picioarele lui Iisus.

Nu are nici o legatura cu sexualitatea, cu materialul, cu carnalul, sau vre-o re-incarnare. ACEL LOC AL CUNOASTERII ESTE DE NEDESCRIS si DE ATINS PENTRU ORICE FIINTA DE PE PAMANT.

La fel cum printre oameni suntem fel de fel, cu diferentele de rigoare datorita poate experientelor personale - cum le-am primit, cum le-am trait, cum le-am depasit ..., la fel se intampla si printre animale, sunt sigura ca exista ''CONSTIINTE'' si ''constiinte'' si printre acestea. Ati vazut doar cum si ele se diferentiaza, in cadrul aceleiasi rase - unele sunt mai docile, intelegatoare; practic comunici cu ele - mai ales atunci cand ai o nevoie, o suferinta, te inteleg si-ti sunt alaturi precum un OM! Aceste animale trebuie sa aibe un loc special in ''Imparatia Lui Dumnezeu'' tocmai pentru apropierea lor de acea IUBIRE inteleapta (!), de daruire pana la sacrificiu ...

Daca animalele POT intelege si simti STARILE oamenilor, NOI de ce sa ne refuzam acceptiunea acestor intelegeri inalte, iubiri solidare fara de interes - o colaborare si intrajutorare CU SUFLET LARG DESCHIS ?!!

EXISTA ECEL LOC DESPRE CARE NI S-A POVESTIT la inceputul acestui topic.

Exista si trebuie sa existe o asemenea DRAGOSTE intre noi TOTI OAMENII, fara sa ne privim prin ochi in scopul gasirii culori, formei, organelor, etc. ... ci si numai prin a ne vedea pe noi FIINTE IN ANUMITE NEVOI, precum pruncii - uneori. Avem slabiciuni doar atunci cand ne refuzam OMENIA.
Ori NOI, Romanii care am fost destul INCERCATI indelung in vremuri grele ... ca si Poporul Evreu, de exemplu, de-am putea sa ne vedem SI NOI UNITI ...

Evrei, Chinezi, Musulmani, sau Crestini ... cu totii sa ne ingrijim unii de altii, asa cum AR TREBUI sa fie si familia ce locuieste sub UN acoperis - dar oare de ce INCA SUNT, mai sunt ''unii'' ce se au precum cainele si pisica ???

Pana si cainii si pisicile de la mine de la bloc isi incolacesc cozile pe la botul celorlalti - VA JUR, nu glumesc caci ASA ESTE! SI EI SUNT PRIETENI.

Dar NOI?

Simply_i
Postat pe 1 Iunie 2009 15:28
MOARTEA fiind DOAR UNA,
NE VA GASI PRIETENI,
indiferent daca NE mai putem suferi sau nu,
suporta sau nu ...
CU TOTII
IN ACELASI LOC AJUNGEM

MACAR SA FIM PRIETENI PE TOT DRUMUL!

Simply_i
Postat pe 1 Iunie 2009 15:31
DRAGOSTEA
ce-o SADIM NOI in sufletele copiilor nostrii,
ESTE UNICA PUTERE
ce le-o conferim NOI LOR, COPIILOR,
PENTRU VIITOR, pentru ACEASTA VIATA
si spre cele ce vor urma ...

alaturi de orice alte indemanari fizice.

Doar INTELEGEREA DIN SUFLETE,
nescrisa,
insa DE-A PURURI PREDATA NOUA DE DUMNEZEU
ca UNICA CALE
Simply_i
Postat pe 1 Iunie 2009 15:42
SUPER SIMPL1 1 AI TOATA DREPTATEA DIN LUME
maria1931
Postat pe 2 Iunie 2009 19:12
ai o gindire eronata, cu reincarnarea. ai vazut vrodata un om reincarnat? atunci ce vorbesti aiurea
kudika098645
Postat pe 8 Iulie 2009 12:34
Nu consider moartea cel mai frumos eveniment al vietii. Nu este nimic frumos... Din contra, poate fi ceva foarte chinuitor, de lunga durata si umilitor. Este doar o etapa. Ce urmeaza dupa cred ca este extraordinar.
Jaqueline_healthy
Postat pe 9 August 2009 01:14
De la: , la data 2009-03-10 13:45:26Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....
narcisa121
Postat pe 9 August 2009 06:33
De la: , la data 2009-03-10 13:45:26Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....





Esti stupid/a cu aceste afirmatii, sunt doar niste elucubratii de individ in delirium tremens. Nu incerca sa intoxici oamenii, moartea este ceva inspaimantator. Dar cum toti suntem datori cu o moarte, o acceptam, oricum nu avem alternativa.
narcisa121
Postat pe 9 August 2009 06:36
ati vazut cum scrie la autotul/rea topicului?
membru din 1970
am gesit ?am citit aiurea?
kudika090161
Postat pe 9 August 2009 07:44
Eu cred ca prin sinucidere nu se ajunge la acea lumina de care povestesc cei care au experimentat moartea. Eu cred ca prin sinucidere se ajunge la intuneric, pentru ca a refuza viata-asa cum ne este data- inseamna a refuza lumina, pe Dumnezeu adica.
GeorgetaMay
Postat pe 9 August 2009 08:12
De la: , la data 2009-03-10 13:45:26Am experimentat aceasta existenta in toate dimensiunile ei, iar la 40 ani am decis ca trebuie sa mor.Asa ca m-am sinucis , am baut bine cu prietenii am ajuns acasa si am baut o otrava f. puternica, am fost dus la urgenta unde s-a constatat decesul, dupa incercari repetate de resuscitare, si m-au trimis la morga.La morga in timp ce ma manevrau pt autopsie mi-am revenit.Am fost in moarte clinica mai bine de 20 min.Experienta spirituala care am traito este interesanta ,mult timp nu am vorbit despre ea dar acum o fac in speranta ca poate ajuta sau oferii raspunsuri.Totul este diferit de cum isi inchipuie cei ce cred intr-un D. al revansei, pedepseisi de care trebuie sa-mi fie frica. Exista acea zbatere, teama inaintea trecerii dar a aparut lumina , acel loc minunat unde te simti in siguranta unde exista pace, liniste,impacare, acasa. Entitati de lumina se apropiau de mine iar eu simteam ca ma umplu de asa o beatitudine incit nu putem sa-i fac fata, o mie de orgazmuri in acelasi timp, simteam ca ma dezintegrez le spunem sa nu se mai apropie.Am avut revelatia intrgii vieti din ambele perspective, a mea a celui care am actionat si a celui asupra caruia am intervenit intr-un fel sau altul.I-mi venea sa rid cind am vazut ca nimic din ce trebuia sa fac nu am facut si ce era important cu adevarat nu am dat nici o importanta.Ma gindeam oare nu am facut nimic bine, oare nu a fost in viata mea nimic care sa traga in balanta.Am vazut lucruri pe care le-am facut si care atunci nu insemnau nimic pt. mine daraici aveau o valoare extraordinara. Este f. greu sa transpui in cuvinte ceva ce nu are nici un element de comparatie cu lumea asta.Am vrut sa vad OMUL si am vazut inaintea mea ceva de o frumusete, perfectiune si beatitudine absoluta , vesnica si de netulburat. Am avut revelatia a cea ce sunt si a scopului existentei in locul de unde venisem si pe care noi il numim viata desi este o copie f. slaba a realitatii.Nu exista moarte, cea ce numim moarte este doar o trecere un simplu pas itr-o lunga calatorie , este o poarta pe care daca o intrdeschizi sau o treci ramine un dor profund de-a casa.Daca a-ti intelege adevarul a-ti murii de ris sa vedeti aceasta zbatere lupta aceasta cale a durerii fara limita, cind totul este bine totul este perfect iar eu ramin ancorat in negativitate in durere si suferinta.D.este iubire care nu prea are de-a face cu iubirea noastrta.IUBIREA LUI este neconditionata ,ne iubeste exact asa cum suntem fara judecata si fara sa ceara ceva in scimb. Un ocean de iubire, care este in fiecare din noi,iar noi suntem una.O parte din mine este in toti si o parte din toti este in mine, sunt complice in orice moment la tot cea ce face un semen al meu si orice fac unui semen almeu mie i-mi fac....cei care doresc pot afla tot ce mi s-a relevat si ce a urmat in viata mea,,,,trebuie sa inchei acum.....



Mai ales ca d-lui. doreste si ne indeamna sa experientam si noi.''...cei ce dorresc pot afla tot ce mi s-a relevat''
In primul rind era '"crita"",a baut o ""otrava f. puternica''.
Nu se face resurcitare in astfel de cazuri.Se face perfuzare si spalaturi gastrice, se fac imediat analize de laborator sa vada ce fel de otrava a ungurgisat si se da antidot contra compusilor inghititi.
Cred ca aceasta poveste a d-lui. este o fantezie a alcoolicului.Probabil era in coma alcoolica+diazepam= drogat.
Pacientii internati la urgente, in cazul ca, se produce deces, mai intai se constata decesul.. se tine intr-o rezerva supravegheata de un asistent si abia cind intra in rigoris se transporta decedatul la morga.Astfel trece mai mult de 6, 7 ore, de la momentul constatarii decesului. Decedatului i-se intocmeste fisa mortuara(motivul decesului+ manevrele efectuate de catre cadrele medicale. Si se cere autopsierea . . Ori cum TARE FAZA"
dorina27
Postat pe 9 August 2009 08:41
Nu va grabiti - unii - sa aruncati cu pietre. In titlu erau 2 semne de intrebare. Si asta inseamna cu totul altceva. Sint oameni care chiar traiesc experiente de genul acesta. In adolescenta - o perioada tulbure pentru oricine - traiam experienta decorporalizarii. Nu imi era frica, nu mergeam departe, eram in aceeasi camera cu trupul meu, doar ca il vedeam de deasupra, parca eram lipita cu spatele de tavan si ma uitam in jos, la mine. Apoi, pe la 30 de ani, in timpul unei operatii cu anestezie generala, mi-am vazut sufletele trimise sa ma ajute sa trec dincolo in cazul in care mi se intampla ceva. Mi-au transmis ca totul va fi bine, dar sint acolo " in caz ca...". Am trecut putin dincolo cred, pentru ca am simtit cum ar trebui sa fie Raiul : o boare caldut - racoroasa, parfumata, lumina, o PACE IMENSA,un fel de ACASA A SUFLETULUI, o liniste si o impacare asa cum nu simti niciodata in viata. Eram in timpul unei cezariene, am auzit cand doctorita care ma opera a strigat cuiva din familia mea " e fata!" - eu oricum stiam ca e fata, desi la ecografii imi iesise de 4 ori baiat!. Si apoi asistenta a inceput sa ma bata usor pe fata, " respira, respira, nu uita sa respiri!". Desi stiam ca am un copil pe care mi l-am dorit si deja il iubeam, m-am intors cu durere, impotriva vointei mele. De atunci nu imi mai e frica de moarte, o tratez cu respect pentru ca stiu ce si cum va fi dupa. Nu am citit despre asta prea mult si nici nu vreau s-o fac, pentru ca mi-e frica.
kharma_healthy
Postat pe 9 August 2009 08:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Disfunctii sexuale 2 De la: fericire 7 Decembrie 2009 17:37
Seminar de psihoterapia familiei si cuplului la Timisoara 1 De la: oanamaria 6 Octombrie 2008 14:54
Pareri va rog!!! 1 De la: kudika_23383 23 Aprilie 2016 14:54
buna fetelele!!!! 4 De la: anna 17 Septembrie 2009 13:08
SOS 18 De la: kudika_nikole 4 Ianuarie 2012 19:37