Setari Cookie-uri

Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ???

Mi-ar placea mult sa cred ca asa e. Ar fi minunat , nu ? Putem face orice fel de rele, sa ne luam viata, pe lumea cealalta vom trai senzatii spirituale minunate , nu ? Cool ce sa zic ....Si asa oamenii nu au frica de Dumnezeu si fac rau fara scrupule, la cati naivi sunt pe lumea asta, ar fi trebuit sa te mai gandesti odata inainte sa postezi acest mesaj , ca pe un indemn la a face orice iti trece prin cap , ca oricum dupa moarte va fi mai bine ca aici .
Arlene
Postat pe 11 August 2009 12:38
Exista o carte pe aceasta tema, publicata si in limba romana. "viata de dupa viata" de raymond moody. Dl. Moody este un medic care s-a confruntat cu numeroase cazuri de acest gen (moarte clinica si ce au experimentat cei aflati in moarte clinica). Pentru cei interesati, atasat aveti cartea in format electronic.
Enjoy!

http://www.scribd.com/doc/17313100/Raymond-Moody-Viata-Dupa-Viata
parvati
Postat pe 11 August 2009 12:38
Oameni buni,daca nu va plac subiectele, vi se par macabre, neinteresante, sau nu mai stiu cum, nu le cititi sau nu raspundeti la ele. Nu va obliga nimeni sa scrieti pe forumuri daca nu aveti nimic de spus.Observ ca multi din cei ce scriu, nu numai aici, chiar nu spun nimic interesant. Nu au decat comentarii stupide si care se vor usturatoare pentru unii dintre cei care isi spun si ei o parere personala la care au tot dreptul. Iar referitor la subiect: din propriile studii, din multe discutii cu oameni, am constatat ca multi dintre noi au avut diverse experiente mai putin obisnuite in viata, printre care si reveniri din moarte clinica, vindecari asa-zise miraculoase,coincidente bizare ( psihologia transpersonala le-a numit sincronicitati), lucruri care mi-au intarit atat credinta in Dumenzeu Creatorul cat si convingerea ca aceasta viata minunata este doar inceputul unui drum, ca viata dupa trecerea din aceasta lume continua in alte forme. Daca noi nu cunoastem ceva asta nu inseamna ca acel ceva nu exista, ci numai ca noi nu am ajuns inca sa-l cunoastem. Insa viata in aceasta forma este minunata si merita traita in iubire, intelegere si multa toleranta.
mmarii
Postat pe 11 August 2009 13:04
Mda,dupa cum vad toata lumea isi da cu presupusul si cu zeflemeaua(dealtfel nici nu ma mai pot mira este o practica frecventa pe plaiurile noastre si printre cetatenii onorabili ce le populeaza).As vrea sa evidentiez doua chestiuni:ce credeti ca s-ar intampla daca Isus Hristos ar aparea acum printre noi,va fi tratat oare altfel decat a fost acum 2009 ani?Mai mult ca sigur va fi considerat "tulburat" si "orice" ar face sau ar spune tot la psihiatrie ar ajunge!A doua chestiune:va este teama atunci cand sunteti obositi si va duceti la culcare?Presupun ca nu si din aceasta perspectiva ar trebui sa priviti si moartea. P.S.Exista posibilitatea ca persoana care a declansat aceasta ampla dezbatere sa aiba ceva "tulburari",insa exista si probabilitatea ca ea sa nu aiba talent scriitoricesc.Parerea mea!
danutza40
Postat pe 12 August 2009 13:01
multe lucruri care ti se pr nesemnificative le vezi in alta lumina
un ajutor oamenilor care nu pot depasi suferinta si se razbuna pe viata
nu trebuie ajutor banesc ci sufleteste sa ajuti e un lucru pe care putini il cunosc
Mia
Eleonora_Mia
Postat pe 12 August 2009 13:14
Exista o categorie de oameni care se vor cu orice chip importanti.Daca nu ai inteles ca de fapt important este sa-i ajuti pe cei slabi si cazuti,e mare pacat.Aici nu este vorba daca ne place sau nu subiectul,ci pur si simplu omeneste este ca atunci cind vezi ca cineva o ia la padure sa-l ajuti sa treaca mai departe nu sa-i spui sa se spinzure ca e minunat.Daca nu-ti trece si prin cap inainte de a-ti iesi din gura e problema ta.Mai citeste si printr-e rinduri
healthy003660
Postat pe 12 August 2009 19:46
''o mie de orgazmuri ''cum spuneai tu...eu cred ca nu ai toata tigla pe casa, serios
kudika021186
Postat pe 13 August 2009 17:25
Aici era vorba doar de lucruri neobisnuite care ni se intampla noua tuturor si atat. Oameni care au trait ceva deosebit si care le-a marcat viata au povestit experienta lor. Poate unii dintre noi cauta inca explicatii logice la ceea ce au trait, poate doresc numai sa stie ca si altii au trecut prin evenimente asemanatoare; poate unora le-a schimbat viata si le-a zdruncinat bine modul pragmatic de gandire. Si daca vrei sa ajuti nu o faci prin ironii inutile. Cei "slabi si cazuti" de multe ori sunt si introverti si nu vorbesc usor de ceea ce-i doare. Ironia la mai lipseste, ca nu-i mai auzi deloc.
mmarii
Postat pe 14 August 2009 00:00
I-mi pare rau ca tot nu ai inteles nimic.Categoric ca am avut cu totii parte de anumite evenimente in viata,unele dintr-e ele cu tenta de paranormal si nu gasesc ca este rau sa vorbim despre ele sa ne impartasim si sa cautam sa intelegem despre ce este vorba.Dar de la asta pina la a face afirmatii de genul(moartea este cel mai frumos eveniment)e cale lunga si crede-ma tine de ceva lipsa la cap.Faptul ca se spune ca dincolo ne mai asteapta ceva si mai minunat decit viata,asta face ca oamenilor sa le fie mai putin frica de moarte si de vesnicia ei.Ca sa ne apucam insa sa sustinem acest lucru cred eu ca nu e ceva normal.Ar trebui sa ne impartasim lucruri minunate pe care le traim in fiecare zi,sa ne ridicam moralul,nu sa asteptam sa murim ca sa vedem noi ce minunat este sub pamint cu viermii pe noi.Sa nu mai facem nimic,sa stam cu gura la stele asteptind minunatul eveniment.
healthy003660
Postat pe 14 August 2009 18:53
"Imi" se scrie legat. Iar aceasta fraza" moartea a fost cel mai frumos eveniment din viata mea" am gasit-o intr-o carte care se numeste "M-am reintors din moarte" scrisa de un psiholog maghiar, St. Jankovich dupa ce a fost readus la viata din moarte clinica. Ti-o recomand. De asemenea, iti mai recomand cateva, poate te vor mai scoate din starea de ignoranta. "Spirala vietii", autor prof. Cristopher Bache , "Constiinta multidimensionala", autor prof. dr. Ion Manzat, "Cand imposibilul devine posibil", autor prof. dr. Stanislav Grof, etc. Daca iti vei osteni putin creierul cu ceva lectura vei constata ca nu avem motive sa ne temem de moarte. Chiar deloc. De altfel, frica se invata, suntem educati sa ne temem. E firesc sa ne bucuram din plin de viata aceasta in forma in care ne-a fost data de Bunul Dumnezeu, dar nu trebuie sa facem atacuri de panica la gandul mortii. E normala, face parte din viata, e o trecere spre alta forma de viata. Si cu acest raspuns inchei definitiv conversatia cu tine. Numai bine !!!!
mmarii
Postat pe 15 August 2009 22:01
In primul rand nu te-am rugat sa conversezi cu mine si nici nu te-am rugat sa-mi ti lectii de gramatica.In ceea ce ma priveste mie nu-mi e frica de nimic.Chestia asta cu moartea e inevitabila ne va lovi pe toti intr-un anumit moment.Cine e interesat de asemenea experiente categoric va apela la literatura de specialitate.Daca ai veleitati de parinte spiritual cred ca mai degraba locul tau e intr-o manastire nu aici pe forum sa strici cheful de viata oamenilor.Daca ai o depresie e de inteles,se poate trata exista medici pt asta,nu ingerasi la capatul tunelului.Sint intr-u totul de acord cu paranormalul si pina la urma fiecare are dreptul sa creada in ce vrea asta nu inseamna ca ai tu dreptul sa te erijezi in detinatoarea adevarului absolut si sa incurajezi oamenii care au o problema sa recurga la gesturi necugetate.Despre asta era vorba si te rog retrage-te acolo unde e nevoie de tine.
healthy003660
Postat pe 15 August 2009 23:43
Gata cu conversatia, draguto. Nu spui nimic inteligent. Pa!!! Pa !!!( si ai grija cu ortorgafia, iar ai gresit ceva, fir-ar sa fie !!)
mmarii
Postat pe 16 August 2009 15:19
Draga mea sa sti ca ma bucurfoarte tare atunci cind fac greseli de orice natura,intotdeauna m-am rugat sa fiu plina de toate defectele din lume dar sa raman cu mintea-ntreaga.Omul e sortit greselii,probabil ca lumea ta de dincolo este mai perfecta asa ca numai bine.
healthy003660
Postat pe 16 August 2009 20:28
"Lumea mea de dincolo"??? Nu este a mea, este a Bunului Dumnezeu Parintele Creator. Uite, fac un compromis si iti raspund si de aceasta data, pentru ca imi esti draga. Daca ti-am stricat cheful de viata, imi pare rau. Cred ca o simpla discutie despre moarte nu strica cheful de viata al nimanui. Ce ar face, in acest caz, medicii si personalul medical care se confrunta de multe ori cu moartea face-to-face, nu mai zic de autopsieri. Cum spuneai si tu, moartea nu ne ocoleste pe nici unul, asa ca nu vad de ce evitam acest subiect sau il consideram tabuu. Poate doar din teama. Iar daca discutam, asta nu inseamna ca incurajam pe cineva sa se spanzure. Cine are aceste ganduri are mari probleme pe care oricum, nu i le putem rezolva noi aici. Dar daca unii dintre noi, cum ai putut citi si din ceea ce au scris oamenii aici, trec printr-o experienta in apropierea mortii, nu pot s-o nege ca si cand n-ar fi existat. Nu poti nega asta, intelegi? Nu e ca si cand te-ai trezi dintr-un vis si l-ai uita pana seara. Te marcheaza profund, vezi altfel viata, iti pretuiesti semenii, ii iubesti fara sa-i cunosti numai pentru ca sunt oameni,iubesti plantele si animalele doar pentru ca fac parte din viata. Iubesti si respecti creatia, pentru ca iti dai seama cat de minunata este, de la firul ierbii pana la om si dincolo de el. In fine, sa nu crezi ca vreau sa te conving de ceva, doream doar sa lamuresc neintelegerile dintre noi. Sa ai parte numai de bine !!!
mmarii
Postat pe 16 August 2009 21:48
Eeeeeee acum ai venit de acasa.Tocmai asta am spus si eu,dar tu n-ai avut rabdare pana acum sa intelegi ce am vrut sa spun.Eu n-am negat moartea ca eveniment doar ca nu poate fi numit in nici un caz minunat eveniment al vietii.E parerea mea nu trebuie sa fie nimeni de acord cu ea.Pt ca odata ce avem de a face cu acest eveniment nu mai apucam sa constientizam cit de minunat a fost.Faptul ca nu stiu care scriitor a scris o carte nu inseamna neaparat ca este detinatorul adevarului absolut si eu ca si cititor trebui neaparat sa-i impartasesc opiniile sau trairile.Eu nu pot sa spun ca sint atee cred si eu ca orice om normal in ceva.Ca-i zice Dumnezeu ,se poate dar sincer cred cu adevarat in ceea ce vad,aud,simt,traiesc.Si cred ca minunate sint toate lucrurile pe care le facem si ne bucura sufletul.Desi crede-ma ca traim intr-o lume care nu da doi bani pe ce avem noi in suflet si in cap.E minunat acum ca noi avem un schimb de idei si pareri pe tema asta poate ca reusim astfel sa atragem atentia si altora sa se aplece mai mult asupra tuturor lucrurilor pe care le facem atat cit traim pt ca asta sigur vom sti.Numai bine
healthy003660
Postat pe 17 August 2009 19:01
De la: healthy003660, la data 2009-08-17 19:01:54Eeeeeee acum ai venit de acasa.Tocmai asta am spus si eu,dar tu n-ai avut rabdare pana acum sa intelegi ce am vrut sa spun.Eu n-am negat moartea ca eveniment doar ca nu poate fi numit in nici un caz minunat eveniment al vietii.E parerea mea nu trebuie sa fie nimeni de acord cu ea.Pt ca odata ce avem de a face cu acest eveniment nu mai apucam sa constientizam cit de minunat a fost.Faptul ca nu stiu care scriitor a scris o carte nu inseamna neaparat ca este detinatorul adevarului absolut si eu ca si cititor trebui neaparat sa-i impartasesc opiniile sau trairile.Eu nu pot sa spun ca sint atee cred si eu ca orice om normal in ceva.Ca-i zice Dumnezeu ,se poate dar sincer cred cu adevarat in ceea ce vad,aud,simt,traiesc.Si cred ca minunate sint toate lucrurile pe care le facem si ne bucura sufletul.Desi crede-ma ca traim intr-o lume care nu da doi bani pe ce avem noi in suflet si in cap.E minunat acum ca noi avem un schimb de idei si pareri pe tema asta poate ca reusim astfel sa atragem atentia si altora sa se aplece mai mult asupra tuturor lucrurilor pe care le facem atat cit traim pt ca asta sigur vom sti.Numai bine


Ma bag iar in seama si vreau sava povestesc ceva.
Bunica mea, a trait pina la virsta de 94 de ani. Fiind f. batrana, mama mea, fica ei , a luat-o la noi acasa sa aibe grija de ea. Cu o saptamina inainte de a muri. A avut probabil un presentiment(se simtea molesita), si i-a spus mamei mele sa o pregateasca pentru cele vesnice si sa-i cheme preotul sa o spovedeasaca si impartaseasca.
Am intrebat-o in una din zile , daca ii este frica de moarte.Raspuns: - toata viata, cind eram tinara si eram necajita, i-mi doream moartea. Acum ca se apropie, i-mi pare rau ca mor. Pentru ca plec definitiv. Nu s-a intors nimeni de dincolo sa-mi spuna ce este. Mort inseamna ; gata.
dorina27
Postat pe 18 August 2009 08:49
De la: mmarii, la data 2009-08-15 22:01:49"Imi" se scrie legat. Iar aceasta fraza" moartea a fost cel mai frumos eveniment din viata mea" am gasit-o intr-o carte care se numeste "M-am reintors din moarte" scrisa de un psiholog maghiar, St. Jankovich dupa ce a fost readus la viata din moarte clinica. Ti-o recomand. De asemenea, iti mai recomand cateva, poate te vor mai scoate din starea de ignoranta. "Spirala vietii", autor prof. Cristopher Bache , "Constiinta multidimensionala", autor prof. dr. Ion Manzat, "Cand imposibilul devine posibil", autor prof. dr. Stanislav Grof, etc. Daca iti vei osteni putin creierul cu ceva lectura vei constata ca nu avem motive sa ne temem de moarte. Chiar deloc. De altfel, frica se invata, suntem educati sa ne temem. E firesc sa ne bucuram din plin de viata aceasta in forma in care ne-a fost data de Bunul Dumnezeu, dar nu trebuie sa facem atacuri de panica la gandul mortii. E normala, face parte din viata, e o trecere spre alta forma de viata. Si cu acest raspuns inchei definitiv conversatia cu tine. Numai bine !!!!


mmarii
Am citit in graba cateva mesaje si sunt foarte bucuroasa sa vad ca mai exista si oameni cititi si cu muuuulta rabdare pentru a le explica ignorantilor , pe scurt , urmatoarele : cine suntem, de unde venim si unde mergem ...
Subscriu intru totul la comentariile tale si te felicit pentru ca ai dorinta si disponibilitatea de a darui si altora din cunostintele tale -bazate cu siguranta pe mult studiu- in acest fascinant univers al parapsihologiei si ezoterismului.
mkiss260
Postat pe 18 August 2009 15:56
Draga mkiss, iti multumesc pentru cuvintele tale dragute. Nu am dorit sa jignesc pe cineva, fiindca respect parerea oricui,are tot dreptul la a o avea si a si-o exprima.Si nici nu vreau sa fac pe desteapta. Dar consider ca daca tot avem atat de multa informatie la dispozitie sa si profitam de ea. Exista oameni care isi dedica viata cercetarilor si studiului,( ex: Prof univ S Grof, de formatie psihiatru, a acumulat o experienta de cca 40 ani in studiul starilor neobisnuite de constiinta, la diverse universitati din SUA, si e numai un exemplu din ce-mi vine acum in minte)si din punctul meu de vedere e pacat ca noi sa nu cunoastem macar putin mai mult decat parintii si bunicii. Diverse domenii ale stiintei- psihologia, psihiatria, tanatologia, fizica cuantica atrag atentia ca universul si lumea nu sunt ceea ce isi imaginau oamenii cu 100 de ani in urma. De obicei nu cunoastem decat o realitate, cea in care traim, si asta mediata de organele noastre de simt, care ne joaca feste dupa cum am constatat cu totii si filtrata prin diversele componente ale personalitatii noastre. In starea noastra obisnuita de constiinta ne identificam doar cu un mic fragment din ceea ce suntem cu adevarat. Nu e un pacat sa dorim sa cunoastem mai mult. Dar daca facem un mic pas inainte se vor gasi totdeauna unii oameni care vor sari ca arsi sa nege tot ceea ce altii au constatat in urma muncii lor uriase, doar pentru ca considera ca altceva nu exista si nu poate exista. Dar, ca sa nu se mai supere oamenii, repet, fiecare e liber sa creada ce doreste. In definitiv, suntem ceea ce gandim. Sa ai o seara minunata si parte numai de bine !!
mmarii
Postat pe 18 August 2009 19:56
mmari, citind mi-ai dat niste titluri de citit. si-asa eram pe sec.

multumesc
eleain
Postat pe 18 August 2009 20:06
Ar fi bine sa le gasesti prin biblioteci.Poti comanda pe net, dar e mai scump. Succes si numai bine!!
mmarii
Postat pe 18 August 2009 20:16
le gaseeeesc eu. am multe resurse, plus ca pot citi in mai multe limbi. te anunt eu.
eleain
Postat pe 18 August 2009 20:38
Daca imi permiti, iti recomand un site de unde poti descarca ceva carti http://psihologie.weebly.com/carti.html.
mmarii
Postat pe 18 August 2009 21:26
ehm... nu functioneaza siteul. imi da eroare 404- site nepublicat. lasa ca poate le gasesc pe google docs sau scribd sau le comand de pe undeva
multumesc mult, esti draguta
eleain
Postat pe 18 August 2009 21:33
nu inteleg din ce cauza nu poti intra pe el, la mine functioneaza perfect. chiar acum cateva minute am descarcat ceva.
mmarii
Postat pe 18 August 2009 21:37
da. acum functioneaza. e fara punct dupa html.


ooooh, ce comoara de carti. ditamai biblioteca de argumente psiho. multumeeeeesc
eleain
Postat pe 18 August 2009 21:57
va rog sa lasati omu sa viseze ca viseaza frumos sa mai citeasca cite-o carte
kudika045023
Postat pe 20 August 2009 09:10
HHHHMMMM,NUMAI DUPA CE PUFNEAI A ALCOOL,TE-AI GANDIT SI TU SA INGHITI OTRAVA???.....SI CUM VINE AIA AI AVUT O MULTIME DE"ORGAZMURI"??'..NU MAI POMENI DE ELE CA MAINE POIMAINE AUZI CA DUDUITELE INGHIT OTRAVA PENTRU A TRECE SI ELE IN"LUMEA ORGASMELOR"MACAR PENTRU 20 MINUTE!!! SI ACUM HAI,CAND MAI MERGEM PE LA O TUICA...IIICC?
healthy005562
Postat pe 25 August 2009 00:07
Vezi draga mmarii ca omul nu intra aici sa faca literatura,aia o face in particular,si nici sa ia lectii de gramatica.Pacat ca unii intra aici din lipsa de ocupatie si in loc sa caute sa ajute mai mult rau fac.Si asa cum spuneam si eu categoria aceea mai slaba de inger care da de un necaz va recurge la tuica si apoi la cine stie ce soricioaica pt ca a vazut aici ce bine si minunat este.Eu cred ca si aici ca si in viata de zi cu zi trebuie sa avem rabdare cu cei din jur sa fim mai concesivi,mai indulgenti nu sa ne erijam in vanatori de greseli,in detinatori ai adevarului absolut si in super inteligenti si culti.E liber fiecare sa creada ce vrea dar pina la a descoperi ce e dincolo minunat trebuie sa caute sa descopere toate lucrurile minunate de aici si sa inteleaga ca nu merita nimeni si nimic sa renunti la viata.Oricum nu va exista nimeni care sa nu treaca prin experienta mortii pacat ca nu vom avea posibilitatea sa ne-o impartasim.Sint sigura ca vei gasi ceva de obiectat ca de obicei si ne vei trimite la biblioteca sau la ora de gramatica dar m-am obisnuit si sa sti ca dorm f.bine noaptea.Cu bine
healthy003660
Postat pe 25 August 2009 18:58
Draga mea, ma bucur ca dormi bine. Nici nu ti-am dorit altceva decat de bine, dupa cum ai observat. Nu vorbeam cu tine despre carti, ci cu eleain. Nu vad de ce te-a deranjat mica noastra discutie. De fapt,ce te deranjeaza la mine?? Ca am alte conceptii despre lume si viata, ca vorbesc altfel decat tine? E firesc, fiecare dintre noi e unic prin experienta lui. Nu voi incerca sa fac terapie pe forumuri cu cei care vor sa-si puna capat zilelor. Pentru asta exista psihoterapeuti calificati si foarte buni. Sau crezi ca-i ajuti tu cu cateva randuri?? Never! Daca chiar ajung acolo ( dar nu e cazul cu initiatorul acestui forum, cred in continuare ca vorbeste din carti), inseamna ca problema lor e serioasa trebuie sa caute ajutor la oameni competenti, nu oriunde. Iti doresc in continuare numai bine si fiindca deja e noapte, un somn excelent !!
mmarii
Postat pe 26 August 2009 21:16
Nu daca te duci in iad.

Pentru ca Dumnezeu va spune oricarui om rau si fara inima si fara mila: Dute de la Mine blestematule, in focul cel vesnic,niciodata nu te-am cunoscut
mihailpaulcraciun
Postat pe 27 August 2009 02:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
menstruatie slaba 2 De la: camiflorea 24 Martie 2010 17:31
Sifilisul. 3 De la: nonado 15 Noiembrie 2009 15:52
COLAGEN 3 De la: aripi_de_inger 26 Septembrie 2009 16:10
PASAPOARTE ELECTRONICE 2 De la: eleain 2 Februarie 2010 22:01
AM SI EU NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU 8 De la: tury_65 17 Noiembrie 2009 09:50