Setari Cookie-uri

Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ???

Nu daca te duci in iad.

Pentru ca Dumnezeu va spune oricarui om rau si fara inima si fara mila: Dute de la Mine blestematule, in focul cel vesnic,niciodata nu te-am cunoscut
mihailpaulcraciun
Postat pe 27 August 2009 02:03
De la: mmarii, la data 2009-08-26 21:16:56 Draga mea, ma bucur ca dormi bine. Nici nu ti-am dorit altceva decat de bine, dupa cum ai observat. Nu vorbeam cu tine despre carti, ci cu eleain. Nu vad de ce te-a deranjat mica noastra discutie. De fapt,ce te deranjeaza la mine?? Ca am alte conceptii despre lume si viata, ca vorbesc altfel decat tine? E firesc, fiecare dintre noi e unic prin experienta lui. Nu voi incerca sa fac terapie pe forumuri cu cei care vor sa-si puna capat zilelor. Pentru asta exista psihoterapeuti calificati si foarte buni. Sau crezi ca-i ajuti tu cu cateva randuri?? Never! Daca chiar ajung acolo ( dar nu e cazul cu initiatorul acestui forum, cred in continuare ca vorbeste din carti), inseamna ca problema lor e serioasa trebuie sa caute ajutor la oameni competenti, nu oriunde. Iti doresc in continuare numai bine si fiindca deja e noapte, un somn excelent !!


. Am fost de curand la judecatorie sa-mi legalizeze o Hotarare def.Pentru ca, era in vacanta de vara personalul , (erau doar cate unul la fiecare comp). Tot acolo trebuiau sa caute in dosare si avocatii care bieinteles aveau prioritate. Asa ca, se formase un rand cam de 60 de persoane, programul se apropia de finala, evident se creiase o neliniste printre cetatenii care statea-u la rand, unii poate a 2,3 oara.
Vine o fatuca , simpatica de altfel, nici nu se uita la "amaratii", care stateau la rad,Intra, rezolva ce o interesa. Cind iese, o intreaba cineva "este frumos sa ignori atatia oameni. La care ea raspunde.'""CE VRETI DOMNILOR!!!, SA STAU LA COADA?,EU AM ATATA CARTE CAT ESTE COADA ASTA DE MARE, CU TOTI LA UN LOC". aSA CA..... TATAL MEU AVEA O VORBA:"" UNDE-I MULTA CARTE ESTE SI ZMINTEALA""". Bunul simt insa, se invata in familie.Dar, daca ai frustari....... , rezolva-le tot in familie.
dorina27
Postat pe 27 August 2009 09:51
Draga mmarii eu nu port o disputa cu tine nicidecum,si da ai dreptate dorm foarte bine noaptea pt ca am constiinta foarte curata.Nu-mi amintesc sa fi facut ceva rau vreodata ba din contra am fost si sint proasta de buna si ingaduitoare si nici macar dusmanilor nu le-am dorit raul incit daca ar fi sa zic asa ar trebui sa am multe scaune asigurate in rai chiar in primul rand.Si mi-am pus de multe ori intrebarea de ce Dumnezeu daca exista pune la atatea incercari oamenii buni?Cu toate cartile citite nu mi-am putut raspunde nici la asta si nici la altele.Am invatat din viata insa ca nu poti avea tot ce-ti doresti,depinde si ce-si doreste fiecare.Unii doresc bogatie materiala iar altii spirituala.Marea majoritate se impiedica de tot ce este material,eu insa fac parte din a doua categorie.Pe mine ma multumesc cele mai marunte gesturi,si lucruri din jurul meu,pt ca nimic nu este mai minunat decit bucuria sufletului.Si oricit mi-ar fi de greu nu m-as gandi la o experienta dincolo de viata.Eu cred ca numai lasii fac asta si cred ca nu e drept sa le fac asta celor din jurul meu.Iar daca Dumnezeu exista cu adevarat si sintem creatia lui,el ne-a lasat sa ne ducem crucea pana la sfarsit si nu avem dreptul inainte de dorinta lui sa cunoastem lumea de dincolo.I-ti doresc o seara buna draga mmarii si nu ma judeca gresit
healthy003660
Postat pe 27 August 2009 21:35
Cine sunt eu, sa am dreptul de a te judeca? Eu sunt doar un martor al intamplarilor vietii. Doar privesc si traiesc si ma bucur de viata si de minunatele clipe pe care mi le ofera. Si sunt perfect de acord cu tine. Binele, (ca si raul) va avea plata lui. Exista multe coincidente stranii intre ceea ce facem astazi si ceea ce ni se intampla dupa un oarecare timp (spun din experienta). Dar suntem orbi, nu vedem decat ceea ce dorim sa vedem.Daca am privi mai atent in jurul nostru si in propria fiinta realitatea s-ar schimba in mod benefic pentru noi. Sa ai o seara excelenta si parte numai de bine !!
mmarii
Postat pe 27 August 2009 23:21
Toata viata mea am crezut,cred si voi crede in DUMNEZEU.Ma rog lui de cate ori pot si in fiecare dimineata cand deschid ochii inainte de a ma ridica din pat .Dar sincer absolut niciodata nu am crezut si nu voi crede ca exista undeva o alta lume unde va merge sufletul meu dupa ce voi muri.Dupa ce organismul uman maore -MOARE deci nu mai simte absolut nimic din cauza incetarii activitatii creierului si a receptorilor nervosi.Raiul si iadul sunt pe pamint.Tot ce se poate ca moartea sa fie ceva bun si anume ca nu mai percepi nimic nici bune nici rele.Dar totul ar fi perfect pt. ca asa cum se spune cu o moarte suntem toti datori-sa murim fara sa realizam asta si nu datorita unor boli cumplite cum ar fi cancerul atat de groaznic de dureros in stadiul final.Asta este ceea ce cred eu nimic mai mult.
maria1931
Postat pe 20 Septembrie 2009 18:21
Marele nostru duhovnic, Parintele Cleopa care a plecat la cele vesnice, spunea celor care veneau la spovedanie: "ai citit Sfanta Scriptura, mergi la biserica duminica si in sarbatori, te spovedesti in fiecare post de peste an, atunci il cunosti pe Dumnezeu si te rogi Lui! Daca nu faci astea, atunci nu crezi in Dumnezeu ptr ca nu-L cunosti, te rogi si crezi in altceva!"
Nu te supara, daca nu crezi ca dupa viata va urma tot viata, dar cea vesnica si ca intr-o zi ne vom intoarce la Dumnezeu, caruia ii apartinem, ca El ne-a lasat pe pamant fara sa ne oblige cu nimic, ne-a lasat sa ne alegem singuri Binele sau raul, si in functie de viata asta de aici care este atat de scurta, in functie de ce urmam aici, Binele sau raul, vom cunoaste dincolo, in viata vesnica, Raiul sau iadul, atunci nu-L cunosti pe Dumnezeu si nici nu ai inteles sensul acestei vieti!
Si toate astea le poti afla daca citesti Sfanta Scriptura,vietile Sfintilor, daca vei incerca sa-l cunosti pe Dumnezeu!
Imi cer iertare daca am suparat pe cineva!
dianana
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:00
Ma papagalule tu NU AI MURIT! asa ca las-o "moarta", nu mai veni tu cu tot felul de SF-uri sa le faci capul mare la fraieri (ca poate unii copii chiar te cred).
avramdanielbc
Postat pe 30 Septembrie 2009 07:50
oricum asi vrea sa adaug si eu cv in legatura cu acest subiect!!nu vreau sa contrazic pe nimeni dar oricum din experienta proprie vreau sa va zic ca si mie mi s-au intamplat multe ciudatenii in viatza care nu am putut niciodata sa le dau o explicatie!!!si daca intru in amanunte sunt foarte multe de povestit va pot spunde doar o intamplare in urma cu 14 ani am facut o interventzie de apendicita in urma caruia dadeam in peritonita eram in faza incipienta si doctorul mi-a spus ca trebuie sa fie operata de urgentza ajunsesem cu febra la spital ...in aceea perioada aveam si copil mic acasa de cateva luni.am fost de urgentza operata si in momentul anestezieifiind adormita eram ca intr-un vis precum pluteam si zburam intr-un tunel la capatul caruia era intradevar lumina nu imi simteam corpul nimic decat aceea senzatie de plutire nu stiu exact cat a durat aceasta senzatie ca m-am trezit palmuita de asistenta si ca strigam numele copilului meu!!!vreau sa va spun ca daca asi fi facut mult caz de asta si asi fi povestit mai departe lumea ar fi crezut ca sunt nebuna dar cert este ca dupa viatza care o traim exista o alta cu siguranta dupa....
patrizzia
Postat pe 30 Septembrie 2009 15:19
BUNA. sunt nelly,mai noua pe forum. am 38 de ani si vreau sa iti spun ceva important ptr tine si ptr noi toti.
ADEVARATA VIATA ESTE DINCOLO DE MOARTE. asa cum ai zis,moartea este o trecere catre o alta lume ,cea adevaratA, unde vom fi ptr vesnicie. DAR NU UITA CA ESTE UN LOC UNDE ESTE DOAR FERICIRE ,SI UN ALT LOC UNDE POTI FI DEPARTE DE DUMNEZEU SI DE TOT CE INSEAMNA LINISTE SI PACE.
AICI PE PAMINT NE PREGATIM LOCUL UNDE VOM PETRECE VESNICIA
CREDE-MA,FATA MEA ARE 17 ANI SI JUMATATE SI CREDE FOARTE MULT IN DUMNEZEU.SI POT SA ITI SPUN CA DUMNEZEU A DUS-O SI IN IAD SA VADA SI ACEST LOC,PTR CA ASA S-A RUGAT EA.A VRUT SA VADA CUM ARATA IADUL.DACA VREI SA AJUNGI LINGA DUMNEZEU TREBUIE SA AI O RELATIE VIE SI PERSONALA CU DUMNEZEU.
SI EL TE VA INVATA CEEA CE TREBUIE SA FACI, DAR NUMAI CITIND CARTEA LUI DE LEGI BIBLIA.
DACA DORESTI MAI PUTEM DISCUTA PE MARGINEA ACESTUI SUBIESCT.
nelly_healthy
Postat pe 4 Decembrie 2009 18:24
Din cauza copacilor, multi nu vedeti padurea...in schimb toti sunteti foarte buni/bune la gramatica.Da, autorul face niste greseli gramaticale, ei si..??Asta nu este un topic dedicat gramaticii, este adevarat ca sunt , sa zicem deranjante, dar din cauza asta ati pierdut ce era mai important, adica mesajul, si mai ales ideea deschideri unui asemenea subiect, intr-o cloaca de subiecte bazate mai mult pe tampenii de genul " mi s-a rupt prezervativul, am ramas oare gravida?"DA, sunt si niste neconcordante, gen autopsia dupa 20 minute, poate a fost doar o exagerare din partea autorului pentru a parea mai incitant...sau interesant, in fine...mie imi place subiectul, nu contest autenticitatea, nu asta ma preocupa mi-ar placea sa citesc mai multe experiente traite de anumite persoane, din pacate am citit mai multe posturi cu indicatii gramaticale...cele intr-adevar interesante au fost foarte putine!!! Nu ma intereseaza sa citesc carti...am citit destule , ma intereseaza EXPERIENTELE traite efectiv, asa ca ii rog pe cei, cele care au trait asa ceva sa imi (ne) povesteasca, facand abstractie de gramaticieni, care oricat ar fi ei de buni nu au fost in stare sa deschida un topic cu subiect...profund!!!
Callyope_healthy
Postat pe 4 Ianuarie 2010 10:39
PRESUPUN CA SUBIECTUL ACESTA TAMPIT SE V-A DEZBATE SI IN 2010 CHIAR SI 2001,ASTA DACA INITIATORII SI SUSTINATORII NU VOR AVEA PARTE DE "CEL MAI FRUMOS EVENIMENT AL VIETII".
ene_m_gabriel
Postat pe 4 Ianuarie 2010 10:44
Impresiile de acest gen (poate chiar si-nforma actuala)imi sunt cunoscute ...si din "alta parte" ! Mie mi-a parut a fi "un citat" deja cunoscut ! NU fii suparata dar..."mkiss 260"are dreptate ! O necropsie nu se face imediat ,ci trebuie urmata o procedura ! Pai...de la suicid, 20 de minute de viata in iubure absoluta si beatitudine ,o trezire brusca in "lumea noastra pacatoasa" si urma sa se efectueze pe urma ... "INCIZIA IN Y " ?!...DACA MINTI E PACATUL TAU !
crysis
Postat pe 1 Aprilie 2010 08:46
Stimata d-na Callyope, de multe ori, cei care traiesc asemenea experiente nu vin aici sau in alta parte sa le povesteasca in gura mare oricui doreste sau nu sa le auda. Personal, am patit-o de cateva ori. Am fost catalogata drept nebuna, vrajitoare sau ( cei mai blanzi) paranormala, tocmai pentru ca am povestit unele fenomene de constiinta extinsa, sincronicitati, fenomene stranii pe care le-am trait. Oamenii au obiceiul prost de a judeca tocmai ceea ce inteleg mai putin.Iar fenomne de acest fel sunt foarte greu de inteles chiar de cei ce le traiesc, cu atat mai greu le e sa redea clar trairile iar altora sa le inteleaga. Numai bine !!!
mmarii
Postat pe 1 Aprilie 2010 11:40
si SOC...:))
andrei_10
Postat pe 9 Aprilie 2010 15:53
M.MI.SA.PARUT.INTERESANT.CE.A..SCRIS......CITESC,MULT,DESPRE,CHESTYY,DE,GENU......SI.NU.ZIK.NIKI.DA,NIKI.NU.E,POSIBIL....SI,E,MIRACULOR.POATE.CA.ACUMA.PRETUIESTY,TOTUL,MAI,MULT,SI-TY,DAI,SEAMA.K.FIECARE,ZI,ARE,O,VALOARE,INESTIMABILA....
rubya_healthy
Postat pe 7 Mai 2010 01:12
tarot_healthy
Postat pe 10 Iunie 2010 18:25
De la: iupi24, la data 2009-03-27 16:52:23SERIOS??????????
Ce inseamna ca ai experimentat acesta existenta in toate dimensiunile ei?
OK. Nu zic ca nu te cred. Nu te supara. Nu sunt Gica contra.
Dar de ce te-ai sinucis? Ceva probleme grave? Si inca ceva. Daca tu ai ajuns acolo si radeai ca prostu..lucru care le-ai mentionat de cateva ori inseamna ca esti un laudaros si un mincionos.
Si nu vreau ca sa te sperii nici nu vreu sa te inspaimant dar sa stii ca NOROCU TAU CA TE-A SALVAT CINE TE-A SALVAT...CACI JUDECATA NU ERA GATA...
Mai este un tunel sa stii...Nu iti doresc sa ai parte de el.Nu te bucura ca fraieru degeaba.Ca dincolo e numa lumina,ca e un pas ca e bunica cu flori in manaaa te asteapta pe tineee .Nu ai primit aceasta sansa degeaba. Ai ceva de facut.
Cu faza asta cu iubirea sunt de acord in schimb TOTAL. Am simtit si eu aceasta iubire.

cerasela_healthy
Postat pe 11 Iunie 2010 15:31
vreau sa ti vorbesc.lasa mi mes aici .
cerasela_healthy
Postat pe 11 Iunie 2010 15:33
De la: kharma, la data 2009-08-09 08:50:34Nu va grabiti - unii - sa aruncati cu pietre. In titlu erau 2 semne de intrebare. Si asta inseamna cu totul altceva. Sint oameni care chiar traiesc experiente de genul acesta. In adolescenta - o perioada tulbure pentru oricine - traiam experienta decorporalizarii. Nu imi era frica, nu mergeam departe, eram in aceeasi camera cu trupul meu, doar ca il vedeam de deasupra, parca eram lipita cu spatele de tavan si ma uitam in jos, la mine. Apoi, pe la 30 de ani, in timpul unei operatii cu anestezie generala, mi-am vazut sufletele trimise sa ma ajute sa trec dincolo in cazul in care mi se intampla ceva. Mi-au transmis ca totul va fi bine, dar sint acolo " in caz ca...". Am trecut putin dincolo cred, pentru ca am simtit cum ar trebui sa fie Raiul : o boare caldut - racoroasa, parfumata, lumina, o PACE IMENSA,un fel de ACASA A SUFLETULUI, o liniste si o impacare asa cum nu simti niciodata in viata. Eram in timpul unei cezariene, am auzit cand doctorita care ma opera a strigat cuiva din familia mea " e fata!" - eu oricum stiam ca e fata, desi la ecografii imi iesise de 4 ori baiat!. Si apoi asistenta a inceput sa ma bata usor pe fata, " respira, respira, nu uita sa respiri!". Desi stiam ca am un copil pe care mi l-am dorit si deja il iubeam, m-am intors cu durere, impotriva vointei mele. De atunci nu imi mai e frica de moarte, o tratez cu respect pentru ca stiu ce si cum va fi dupa. Nu am citit despre asta prea mult si nici nu vreau s-o fac, pentru ca mi-e frica.


Nici sa nu citesti, mergi la un psihiatru, si ia-o si pe cea care a inceput topicul!
stem_29
Postat pe 30 Iunie 2010 13:03
De la: mkiss260, la data 2009-03-27 19:55:45 Afla dragul meu ca in cazul unui deces in spital, dupa epuizarea manevrelor de resuscitare(care de obicei dureaza f. mult) , decedatul este lasat acolo, in salon timp de 2 ore, apoi doar este dus la morga si NICIODATA autopsia nu se face imediat !!!Cel mai repede a doua zi ...
PS: si eu am citit mult despre aceste experiente, e un domeniu cu adevarat fascinant.

mkiss260 are dreptate.
Mama mea a murit intr-un infect spital. Dar si acolo procedurile s-au respectat intocmai. A murit la Terapie Intensiva, la cateva ore dupa ce a iesit dintr-o ultima operatie, a fost lasata in salon cateva ore, apoi transferata la morga spitalului. Acolo a fost tinuta 24h, dupa care ni s-a cerut acordul pt efectuarea autopsiei. Am refuzat, deoarece se stiau cauzele care au dus la deces. Am considerat ca este o procedura fara importanta. I-au facut toaleta, au imbalsamat-o au spalat-o, au asezat-o in sicriu si apoi ne-a dat-o acasa...

Sunt multi care ''cad'' in coma profunda sau moarte clinica, dar pt asta exista aparate speciale care verifica activitatea functiilor cerebrale. Cand creierul ''moare'', abia atunci te poti considera mort!

Nu te contrazic, poate ca ai fost in moarte clinica si ai vazut tot ceea ce ne-ai scris tu acolo, dar unele lucruri... parca nu prea le-as crede!
Lisssa
Postat pe 15 Iulie 2010 14:01
"Moartea,cel mai frumos eveniment al vietii"?
Cine crede asta poate sa se omoare ca oricum face umbra pamantului degeaba!
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 15:31
......nu ti se pare ca aberezi prea mult, numai minciuni si hai fim seriosi cum sa fii ,,mort" de 20 de min si deja sa iti faca autopsie? Autopsiile de obicei se fac a doua zi dupa deces,dar dupa cum se vede textul care l-ai copiat de pe net,nu l-ai copiat in intregime si ai sarit mici detalii,sau daca intradevar sunt vb tale am un sfat pentru tine; ia si te apuca de scris romane sau mai stiu eu ce ca vad ca le ai.......
onutza10
Postat pe 16 Iulie 2010 13:11
hmmmmmmmmm, cumva se targe de la madalina manole ?
yumy
Postat pe 16 Iulie 2010 13:22
:))))doamne acuma vad ce se intampla cand oamenii baeu prea mult:))))eu cred ca erai beat cand ai scris articolul...esti pocait...deci esti mincinos:))))dota: tu erai mort dar ceasul iti mergea la fix...:))) ce eaxcte date ne oferi:)
kudika407862
Postat pe 13 Iunie 2011 00:00
hmm,la ce au ajuns sectarii....
Mihaela214
Postat pe 20 Iunie 2011 13:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HERPES GENITAL IN SARCINA 16 De la: kudika_16468 23 August 2013 11:44
dinti de portelan? 1 De la: dyadya 15 Iunie 2010 09:45
ce sa folosesc?? 4 De la: kudika329702 17 Ianuarie 2011 18:57
hepatita 7 De la: tasa 19 August 2009 18:28
unde as putea gasi ceai pasiflora? 5 De la: Crista01 9 Februarie 2010 09:36