Setari Cookie-uri

noile metode de contraceptie

De la: ma_pa_alex, la data 2009-04-15 11:22:45si eu folosesc inelul, bine l-am folosit pana acu o luna pt ca vreau sa-i fac un fratior copilasului meu....il recomand tuturor..pe langa faptul ca nu tre sa stai mereu stresat sa nu uiti sa iei pilula cum mi se intampla mie, e foarte comod, are f putini hormoni, nu se simte deloc...eu f multumita. Singurul incovenient ca este mai costisitor decat pilula. Pacat ca in romania l-am cautat si nu se comercializaeaza inca..eu mi-l iau din spania si costa 16,70€, dar merita fiecare centim.

ba se comercializeaza de aproape jumate de an tot sub denumirea de nuvaring.
Daca vrei da-mi mesaj pe privat si iti zic la ce farmacii il gasesti (ca sanu fac publicitate aici) si costa aproximativ 45 ron.

Postat pe 4 August 2009 22:56
De la: GabriellaT, la data 2009-04-15 14:55:44Stie cineva de ce pilula nu e recomandata femeilor trecute de 35 de ani?

Si a auzit cineva de injectie (o data la trei luni)?
Multumesc.

In principiu niciun ac nu e recomandat femeilor peste 35 de ani din cauza riscului crescut de accidente vasculare datorate vascozitatii crescute a sangelui (efect secundar al hormonilor sexuali).
Asta e principalul motiv, mai sunt si altele.
oricum...inelul are aceleasi contraindicatii (femei peste 35 ani, fumatoare, etc) si efecte secundare ca si pilulele orale, singurul mare avantaj este odul de administrare si a faptului ca "nu mai uiti sa iei pilula" deci esti protejata de sarcini nedorite mult mai bine.

Postat pe 4 August 2009 23:00
SUNT DE ACORD CU TOT CE SPUI.DIN PACATE MEDICII SPUN CA METODA ASTA SAU CEALALTA E BUNA,DAR DE CONSECINTE NU NE VORBESTE NIMENI.ESTE F ADEVARAT CA O FAMILIE CU MULTI COPII ESTE BINECUVANTATA.EU AM UN SINGUR COPIL,DAR ITI DAU DREPTATE.IMI PARE BINE SA AUD CA UN BARBAT ARE O ASEMENEA CONCEPTIE.DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE.
OPREA_FLORINA85
Postat pe 6 August 2009 16:22
Fetelor,
V-ati interesat vreodata ce fac aceste metode contraceptive?
TOATE sunt forme diferite de avort, in esenta.
Pilula, spre exemplu, ca si steriletul, are doua efecte: inhiba ovulatia sau evolutia spermatozoidului (de la caz) DAR si distruge oul format. Ce e asta? Adica, daca, fiind la inceputul perioadei sau, din varii motive, "scapa" vreun oulet... gata, are loc "delapidarea".
Cea mai buna metoda contraceptiva? Aspirina: o tine femeia intre genunchi si ta, neaparat, culcata pe spate! (sper ca v-ati prins).
Redevenind serioase: singura metoda de planificare familiala (hm ... ce planificam, voia lui Dumnzeu?!) este calendarul. In sensul ca acesta ne obliga, vrand-nevrand, la ceva abtinere. mai ales daca tinem cont si de posturi.
Daca intr-o familie este pace, intelegere, sexul devine doar "cireasa de pe tort", nu este confundat cu ... "tortul" (ca sa nu scriu "totul"...)
Si daca, respectand metoda traditionala, se intampla ca voia noastra sa nu fie aceeasi cu a lui Dumnezeu .. asta e crucea noastra.
Am ajuns sa ne identificam tot mai des cu ucigasii profesionisti.
Daca descoperim ca apar mai multi copii decat ne planuim noi, facem avort.
Daca aflam ca un viitor copil poate avea probleme, il ucidem.
Daca ne-am supart pe partenerul care este tata al copilului, ucidem .. nu, mesagerul, copilul de-a dreptul.
Si tot asa....
Si ne mai intrebam de ce ajungem unde ajungem....

Poate ar trebui sa reflectam putin inainte de a discuta si da sfaturi cu asa mare nonsalanta cu privire la "planingul familial"...

Maria
ea_she
Postat pe 16 August 2009 19:30
De la: ea_she, la data 2009-08-16 19:30:56Fetelor,
V-ati interesat vreodata ce fac aceste metode contraceptive?
TOATE sunt forme diferite de avort, in esenta.
Pilula, spre exemplu, ca si steriletul, are doua efecte: inhiba ovulatia sau evolutia spermatozoidului (de la caz) DAR si distruge oul format. Ce e asta? Adica, daca, fiind la inceputul perioadei sau, din varii motive, "scapa" vreun oulet... gata, are loc "delapidarea".
Cea mai buna metoda contraceptiva? Aspirina: o tine femeia intre genunchi si ta, neaparat, culcata pe spate! (sper ca v-ati prins).
Redevenind serioase: singura metoda de planificare familiala (hm ... ce planificam, voia lui Dumnzeu?!) este calendarul. In sensul ca acesta ne obliga, vrand-nevrand, la ceva abtinere. mai ales daca tinem cont si de posturi.
Daca intr-o familie este pace, intelegere, sexul devine doar "cireasa de pe tort", nu este confundat cu ... "tortul" (ca sa nu scriu "totul"...)
Si daca, respectand metoda traditionala, se intampla ca voia noastra sa nu fie aceeasi cu a lui Dumnezeu .. asta e crucea noastra.
Am ajuns sa ne identificam tot mai des cu ucigasii profesionisti.
Daca descoperim ca apar mai multi copii decat ne planuim noi, facem avort.
Daca aflam ca un viitor copil poate avea probleme, il ucidem.
Daca ne-am supart pe partenerul care este tata al copilului, ucidem .. nu, mesagerul, copilul de-a dreptul.
Si tot asa....
Si ne mai intrebam de ce ajungem unde ajungem....

Poate ar trebui sa reflectam putin inainte de a discuta si da sfaturi cu asa mare nonsalanta cu privire la "planingul familial"...

Maria


Nu pot decat sa imi exprim admiratia fata de modul tau de a gandi. Felicitari pentru acest frumos mesaj.
antonia_p_
Postat pe 16 August 2009 20:48
Si atunci ce sa faca femeile ? sa umple lumea de copii pe care sa-i creasca statul in orfelinate, rezultand o noua generatie de retardati ?? sau sa nu mai faca femeile sex niciodata decat in scopuri procreative, pentru ca deh...toate metodele anteconceptionale sunt "avortive" ??? Cum ramane cu calitatea vietii (a copilului si a parintilor sai )- si sa nu-mi veniti aici cu poliloghia ca viata e un cadou, viata e sfanta chiar daca o traiesti in kkt. Doamneee, dar in ce secol traiti, stimate doamne ?
in fine, fiecare face ceea ce considera ca este mai bine pentru sine.

On topic : as dori sa aflu mai multe despre sterilet, am intles ca nu are efecte secundare pentru ca este o metoda anti-conceptionala locala care nu contine hormoni. este incomod sau nu ?
raigam
Postat pe 14 Septembrie 2009 11:34
Buna!
La ce farmacie din cluj ai gasit nevaring? si la ce pret?
simiromina
Postat pe 6 Noiembrie 2009 10:51
Chestia cu inelul care a inceput acuma sa sa gaseasca si la noi (48 de lei, de unde l-am luat eu) e ca da putin disconfort. Ca metoda e excelent, pentru cine il suporta, pentru ca elibereaza hormoni constant, in doze ff mici). Acuma 48 de lei nu-i exagerat, dar nici putin. La Cluj este la farmacia de la capatul strazii Eroilor (aproape de fosta cofetarie Opera).
healthy001493
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:48
adresa este gresit scrisa,incearca: http://www.nuvaring.com/Consumer/index.asp
alinaehe
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:42
eu am folosit 3 luni consecutiv...nu am mai avut dureri menstruale de nici un fel, am stat fara griji, nu am simtit nici un discomfort si e si accesibil la pret....insa, insa am avut tenul invadat de acnee pe toata perioada cat am folosit inelul...brrrrr..am renuntat la el cand am aflat de la ginecolog ca ar contine o cantitate mult mai mare de hormoni decat contraceptivle orale.
gangstergrl
Postat pe 23 Noiembrie 2009 12:39
Pt Augustin Cezar Octavianus Antonius Tiberius si asa mai departe : nu mai ocupa atata spatiu cu tampeniile astea! Du-te si te culca si lasa-ne-n pace!sunt sigura ca cu tine abstinenta nu e o problema, dar mai exista si altfel de oameni.
ghitanina
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:44
"betisorul" este un implant , din plastic, de marimea unui ac de par, aplicat sub pielea bratului , cu durata activa de 3 ani.
gigivik
Postat pe 23 Noiembrie 2009 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme ciudate 9 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 06:11
iritatii ale pielii 11 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 09:46
Cineva a mai folosit GynieL capsule 6 De la: andrea083 12 Ianuarie 2015 10:54
SIDA 9 De la: alckimist 23 August 2009 11:40
citeste,citeste asta!!! 4 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 05:57