Setari Cookie-uri

SFATURI PENTRU A MA LASA DE FUMAT

as vrea sa ma las de fumat daca as sti ca nu mi-ar fi greu.momentan nu prea imi doresc asa de mult sa ma las.fumez aproximativ cam 3-4 tigari la zi.ce imi spuneti e problema?si sunt fumatoare cam de 6ani.Succes celor care vor sa renunte
elmagica
Postat pe 27 Octombrie 2009 18:51
De la: healthy001074, la data 2009-10-26 16:40:07Am citit si eu cartea, dar nu m-a ajutat prea mult.Am reusit cam o saptamina sa nu fumez,dar la mine-n casa fumeaza toata lumea (inca trei persoane), asa ca am inceput iar.
Tare as vrea sa reusesc sa ma las, fumez si foarte mult.
Poate-mi povesteste cineva cum este cu programul anti tutun, ala cred ca m-ar ajuta.
Iar incerc sa ma las, azi n-am fumat deloc pin-acum.


Cred ca e foarte important ca cei din casa sa te ajute ,este important ca macar 2-3 saptamani sa nu stai intre fumatori .Pote ii convingi si pe ceilalti sa se lase.
Eu am reusit citind cartea dar fiecare trebuie sa aleaga metoda ce i se potriveste mai bine.

Succes
andradit
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:08
eu cred ca o raceala sau o gripa e cel mai bun moment sa te lasi- trebuie s-o faci oricum din cauza disconfortului bolii. dupa care in urmatoarele zile meditezi cu calm la ce inseamna de fapt sa fumezi si compari fumatul cu alte vicii: alcolism, mancare in exces- dupa mine sunt identice ca manifestare, chiar daca efectele sunt diferite.
eleain
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:25
daca sunteti femei: incercati sa va imaginati in viitor: sunteti o fumatoare? cu parul si hainele imbacsite de iuteala fumului, dar acoperite cu parfum? tenul e proaspat sau e gri si brazdat de riduri? dintii sunt albi sau sunt colorati si plini de tartru la fiecare 6 luni? cum respirati? bine? plamanii se aud sau nu? ca dupa 30 de ani de fumat acestia "fac" tot felul de zgomote. vocea e feminina sau...mai putin? asa-i ca va vedeti nefumatoare? si ca sunteti doar acum, "dar intr-o zi va veti lasa"?
eleain
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:35
Salutare! Reglarea scaunului o rezolvi simplu cu detoxifiant de la dacia plant;il gasesti in orice farmacie sau plafar.Nu da dependenta ca alte produse impotriva constipatiei si in plus ajuta foarte mult si la detoxifierea organismului fiind chiar indicat in cazurile de tabagism.
pauluca
Postat pe 9 Noiembrie 2009 11:30
Eu m-am lasat de fumat de la doua pachete pe zi. De fapt mai ramaneau canm 4 sau 5 tigari in al doilea pachet dar daca aveam o zi mai agitata il cumparam si pe al treilea.
Asta s-a intamplat pe 13 august 2007, in postul Sfintei Marii.
Pentru cei care merg la biserica si obisnuiesc sa se roage, nu voi spune nimic nou.
Fiind in postul Adormirii Maicii Dopmnului, m-am dus sa ma spovedesc si surpriza, parintele m-a intrebat daca fumez. Cred ca miroseam ca o tutungerie ca veneam direct de la serviciu si eram proaspat "parfumata".
Si dupa ce mi-a explicat saracul parintele despre sanatate ( de parca mai era nevoie!!!), despre banii aruncati (eh, parca asta era buba!), m-a intrebat daca vreau sa ma las. Si m-a legat de fumat, cu acordul meu. Vezi? Nici Dumnezeu ne te ajuta daca nu tu vrei ceva cu adevarat. Si asa am dvenit eu nefumatoare ( nici acum nu-mi vine a crede ca sunt eu, cea care trageam tigarile 'sudate" ) .Am dat in schimb in patima mancatului dar asta e alta poveste. Vezi ca totul e foarte gustos neafumat. O sa redescoperi frumusetea normalitatii. Dar ai grija la excese. Savureaza fiecare "beneficiu" obtinut din absenta fumatului. Merita, crede-ma.
healthy004826
Postat pe 12 Noiembrie 2009 08:53
EXISTA O TERAPIE COMBINATA CU REMEDII FLORALE BACH SI REMEDII HOMEOPARE
INTRA PE terapii.florale@ gmail.com si vei primi un raspuns
de asemeni cind se ia o asemenea hotarire trebuyie ca dorinta de a renunta las fumat sa fie mai mare ca cea de a fuma si mai chemam si ajutor divin caci altfel nu se poate
doamne ajuta!
dia_luna_sol
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:55
EXISTA O TERAPIE COMBINATA CU REMEDII FLORALE BACH SI REMEDII HOMEOPARE
INTRA PE terapii.florale@ gmail.com si vei primi un raspuns
de asemeni cind se ia o asemenea hotarire trebuyie ca dorinta de a renunta las fumat sa fie mai mare ca cea de a fuma si mai chemam si ajutor divin caci altfel nu se poate
doamne ajuta!
dia_luna_sol
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:55
poti spune ca este imposibil sa te lasi de fumat doar citind o carte. eu spun ca ajuta foarte mult. nu fac reclama si nu trebuie sa platesti nimic pt ca ti-o pot trimite prin email. sincer este foarte interesanta si cunosc destule persoane care s-au lasat de fumat doar citind-o. daca vrei contacteaza-ma pe adresa eurobianca@yahoo.com
eurobianca
Postat pe 12 Noiembrie 2009 21:38
De la: eurobianca, la data 2009-11-12 21:38:57poti spune ca este imposibil sa te lasi de fumat doar citind o carte. eu spun ca ajuta foarte mult. nu fac reclama si nu trebuie sa platesti nimic pt ca ti-o pot trimite prin email. sincer este foarte interesanta si cunosc destule persoane care s-au lasat de fumat doar citind-o. daca vrei contacteaza-ma pe adresa eurobianca@yahoo.com


Da asa e .pentru mine a fost o revelatie ,si nu mai fumez de 8 luni
andradit
Postat pe 13 Noiembrie 2009 10:54
Lasati-va de fumat cu Zero Nicotine. Sunt plasturi care contin o doza din cele mai eficiente plante medicinale, create pentru a va ameliora simptomele create de nicotina. In acelasi timp, curata si sistemul respirator de toate toxinele rezultate in urma fumatului.
Zero Nicotine va poate ajuta sa scapati de tutun in mai putin de 30 de zile.
Pentru mai multe detalii va las id-ul: oana_eu2009
O zi buna!
scumpica20
Postat pe 3 Decembrie 2009 10:58
De la: licuriciul11, la data 2009-10-23 20:11:56Si eu m-am lasat de fumat dupa ce am citit cartea lui Allan Carr.Mi se pare de real ajutor- daca intr-adevar VREI sa te lasi - , avand in vedere ca pana atunci am mai incercat doar cu vointa sa ma las si n-a tinut mai mult de cateva saptamani. Acum am deja 6 luni si ma simt mandra de mine.Nu m-am ingrasat si nici nu mi-am schimbat activitatile de zi cu zi.BAFTA MULTA si nu te speria de micile probleme care apar la inceput.Nu dureaza decat cel mult o saptamana dupa care ESTI UN OM LIBER, dupa ce ai fost un sclav al tigarii.
Si eu la fel
andradit
Postat pe 4 Decembrie 2009 10:19
de doua luni nu mai fumez...si nu-mi vine sa cred..cartea lui allen carr + vointa = succes :))..va pup pe toate si multa bafta
dyina
Postat pe 8 Decembrie 2009 10:12
De la: Dyna, la data 2009-12-08 10:12:32de doua luni nu mai fumez...si nu-mi vine sa cred..cartea lui allen carr + vointa = succes :))..va pup pe toate si multa bafta


Multa bafta si tie si nu te lasa
Ma bucur ca ai intrat in clubul nostru al celor care s-au lasat de fumat.
andradit
Postat pe 9 Decembrie 2009 09:38
De la: healthy007547, la data 2009-10-23 16:00:43vvointa fiecarui este baza pentru a scapa de acest viciu.Cunosc pe cineva care fuma cel putin un pachet de tigari pe zi,asta pina cind a zis DE MIINE NU VOI MAI FUMA NICI O TIGARA !Si asa afost


Dar aceste cazuri reprezinta 1%. Adica 1% dinre fumatori vor deveni nefumatori in acest mod.
dianeet
Postat pe 5 Ianuarie 2010 09:20
Sunt fumatoare de peste 12 ani - 2 pachete pe zi. Sotul meu fumeaza de mai bine de 20 de ani- 3 pachete pe zi sau chiar mai mult. Am incercat in ultimii ani mai multe metode de a renunta. Avem cartea lui Allen Car de la prima editie tiparita in limba romana. Sotul meu chiar si-a pierdut cunostiinta o data, dupa 2 zile de privare de nicotina. Ce sa mai zic de transpiratii, tremuraturi, nervozitate si toate celelalte.
Si totusi, nu mai fumam de aproape 2 luni.
Asadar pentru cei care vor sa renunte si metodele de pana acum nu dau rezultat...
Noi am apelat la un program antifumat.In judetul nostru (Alba) nu se face dar am facut o programare la Cluj, la Clinica TBC. Timp de 2 luni luam Zyban. Acum ne apropiem de finalul tratamentului.Ne simtim foarte bine. Nu am avut dificultati mari sa nu mai fumam. A fost nevoie si in acest caz de multe vointa, de schimbarea obiceiurilor si deprinderilor dar nu a fost imposibil.
Pentru noi a fost o alternativa excelenta. Am reusit sa invingem dependenta de nicotina. Am trecut cu brio peste perioada de sevraj - cea mai grea.
Mult succes celor ce incearca - prin indiferent ce metoda.
Nu e un lucru usor, dar merita orice efort.
dianeet
Postat pe 5 Ianuarie 2010 10:15
Am fumat peste 35 de ani. Am incercat in mai multe rinduri sa ma las de fumat, dar mai mult de 3 saptamini n-am reusit. Voiam, dar credeam ca am scapat,si incercam cite-o tigara si inca una, si s-inca una si ajungeam la un pachet, chiar mai mult.Intr-o zi am hotarit ca ajunge, si m-am inscris in programul "stop fumatul", iar acum cred ca chiar am scapat. Am doua luni de cind n-am mai pus tigara in gura si, culmea, nici nu-mi mai pun problema sa mai incerc una. Celor ce vreti sa va lasat va urez "succesuri".
healthy001074
Postat pe 5 Ianuarie 2010 15:40
De la: fixpixro, la data 2009-10-23 13:23:26Dragele mele, fumatoare sau ex-fumatoare! Am incercat chiar alaltaieri sa ma las de fumat, am stat fara tigari o dupa-amiaza intreaga. Mi-am facut de lucru, am baut apa, ma rog, tot ce ziceti voi ca e bine de facut. Problema e ca la mine nu va exista "momentul potrivit" decat peste vreo 2-3 ani, cand o mai creste fii-mea, care are acum 2 ani si e o adevarata terorista. Da' stii, terorista adevarata, de exemplu se scoala la orele 00,00 si ma pune sa ii pun televizorul pe romani (e fiica de italian, dar are si sange romanesc...). Nu fumez noaptea, dar dimineata la 7 imi scot parleala cu vreo 2-3 una dupa alta. Acum vreo 3 ani m-am mai lasat o data, pentru 2 luni, dar am inceput iar. Problema a fost aceeasi: ma apuca un fel de depresie de moment, plang de nu ma pot opri, e suficient un motiv ridicol. Plus ca data trecuta dupa vreo saptamana aveam un fel de crize de tip astmatic din lipsa tigarilor, care au disparut imediat cum am reinceput sa fumez. Ce solutii ar putea fi la problemele mele? Pentru mikydutza: da-i timp organismului sa reactioneze, n-o sa tina la nesfarsit constipatia, mie dupa o saptamana mi-a trecut, fara sa iau pastile si intr-o saptamana nu faci hemoroizi, crede-ma pe cuvant. Succes celor care vor sa se lase, va multumesc si va astept raspunsurile!

e normal ca fumatori sa asociem momentele tensionate cu o tigara si eu care fumez maxim 2 tigari pe zi sau sunt zile cand nu fumez deloc cand sunt suparata,ma cert cu iubitul meu imi iau un pachet de tigari si cateodata fumez si 10 tigari una dupa alta,dar pot sa stau si fara,la mine nu e chiar atat de grav pentru ca daca nu vreau sa fumez nu fumez,daca simt nevoia sa fumez pot sa imi zic nu vreau sa fumez si nu fumez,dar la tine pare destul de grav daca zici ca ai facut si crize pentru ca nu ai mai fumat-poate ar trebui sa te duci la un doctor,in cazul in car enu ai fost pana acum sau la mai mulati daca ai fost la unul si n ute-a ajutat cu suficiente sfaturi.Inteleg ca ai si un copil mic-nu te-ai lasat nici cat ai fost gravida?E bine ca macar pentru copil sa reusesti sa te lasi.e mica si nu are nicio vina sa stea sa inhaleze tot fumul de tigara.cand eram mica ai mei parinti fumai amandoi si nu suportam fumul de tigara,cand m-am apucat de fumat "furam" si din tigarile lor...
andreea_3
Postat pe 19 Ianuarie 2010 10:13
De la: healthy007307, la data 2009-10-11 13:38:36DATIMI NISTE SFATURI SI MIE CA SA MA LAS DE FUMAT VA ROG FRUMOS


VOINTA+VOINTA+ MULTA VOINTA.
Si DETERMINARE.
Succes!
Terra_Mater
Postat pe 19 Ianuarie 2010 13:13
in primul rand trebuie sa vrei din tot sufletul tau. Sa fii hotarata.
In al II-lela rand mergi la plafar si cere ANTITABAC ceai si solutie. Ceauil se macina si se tine sub limba cam 15-20 minute. E ideal dimineata. Solutia e f buna in timpul zilei: 10 picaturi la un pahar cu apa. In timpul asta raresti tigarile. Ai sa observi ca iti vine usor deoarece tigarile nu merg deloc cu antitabacul. Vei fuma doar daca nu mai poti rabda si, max 4 tigari pe zi. Renunta definitiv la tigara de dimineata. Si la cafea.
Dupa o luna de tratament lasa de tot tigarile si continua numai cu ceaiul si solutia antitabac. Iar peste inca o luna vei renunta si la ele.
Eu am 1 an de cand nu mai fumez. Desi am fumat cam 1 pachet pe zi timp de 18 ani am putut sa ma las fara efecte adverse. Bine, uneori visez noaptea ca fumez, dar asta nu se pune :D
Bafta!
amme22
Postat pe 19 Ianuarie 2010 19:16
era sa uit: cand pui picaturile de antitabac in apa. Apa trebuie sa fie apa curata. De preferat apa plata. Vei bea apa cu inghitituri mici, si vei intinde de acel pahar cam 5 minute (atat cat ti-ar fi luat sa fumezi o tigara)
Si rugaciune. De preferat cate un acatist pe zi. Daca ai un duhovnic vb cu el. Spune-i ca vrei sa te lasi dar nu poti. Rugaciunile lui si ale tale te vor ajuta. Pe mine m-au ajutat.
amme22
Postat pe 19 Ianuarie 2010 19:19
incearca cv ceaiuri diuretice , sau sa tzii o cura de detoxifiere cu tincura de soc , aceasta avand si efect laxativ .... sau dak nu ai rabdare , ia o perioada laxative , 1-3 capsule de dulcolax , sadalax , sau bisacodil .... am vazut mai nou k fac unii reclama la tv d pastile d genu , ptr balonare ... in fn , stai linistita k nu s aja puternice atata timp cat nu iei f mult , si nu in exces ...ia in prima zii 1 , vezi cum se comporta , dupa dak nu si face exectul doar 1 ,. ia 2 sau 3 ... ai grija nu exagera :)
healthy006322
Postat pe 19 Ianuarie 2010 22:16
Nu am citit ce s-a postat inainte si scuze daca am sa repet ceva...
A te lasa de fumat tine intradevar de hotararea ta sincera (SA VREI TU si nu sa fie dorinta altcuiva la care tu sa fi sensibil);
Dependenta fata de substanta din tigari se poate rezolva cu produse de la farmacie: guma de mestecat sau dropsurile cu nicotina (nicotina nefiind toxica, ci doar dand dependenta).
Dependenta de RITUALUL FUMATULUI (gesturile specifice fumatului) e chiar mai puternica si are legatura cu stadiul oral, primul stadiu uman...
O ideee este sa mananci alune, stafide, seminte, acadele etc, sau (ca sa nu te ingrasi..)sa ti un creion,pai, scobitoare intre buze, cand simti nevoia unei tigari..
SUCCES ca voina si perseverenta le ai (nu???)
EKaterina
Postat pe 20 Ianuarie 2010 11:46
Dragii mei,incercati o sedinta de biorezonanta magnetica care dureaza 45 min si veti uita ca ati fumat. Daca nu aveti unde(dar in fiecare oras exista un asemenea centru de tratament) va recomand eu unul la Campina. Dnul doctor Rosca Dorian tel 0723418515 la care sunati si va programati. Costa 100 Ron si va asigur ca merita pt ca pe tigari dati mai mult.
Nu exista sevraj sau altfel de rau.Pur si simplu subconstientul uita gesturile facute pt a fuma si veti uita sa fumati.Va veti trezi band cafeaua fara a va aprinde tigara si veti fi mirati ca ati "uitat"
Metoda are efect 70-80%. Va urez succes. Georgeta Banescu
georgeta_banescu
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:02
Buna ziua tuturor.
As vrea sa contribui si eu, atat cat se poate, la reusita celor care vor sa se lase de fumat, povestindu-va cum am reusit eu.
Am 47 de ani, am fumat timp de 27-28 de ani, timp in care ajunsesem la 1-1,5 pachete pe zi...si de 2 ani si 5 luni nu mai fumez. Am reusit, dar mi-au trebuit aproape 10 ani de incercari, fel de fel de metode, si am sa repet ceea ce au spus cei care au postat:
va trebuie dorinta de a va lasa, motivatia, sprijinul oricarei persoane care a trecut prin aceeasi situatie si a reusit, si in plus, pe mine m-a ajutat faptul ca s-a lasat si sotul meu, si nu am vrut ca din cauza mea sa reia fumatul. Au mai fost diverse intamplari nefericite, in care cunostinte sau rude au avut de suferit f tare de pe urma fumatului, si fiind o fumatoare invederata, mi-a fost teama de un diagnostic grav, si de recomandarea de a ma lasa de fumat. Astfel ca am ales sa renunt de bunavoie, si nu silita de medic.
Dar, cel mai mult m-a ajutat faptul ca, de cate ori intram intr-o biserica ma rugam sa fiu ajutata sa ma las de fumat, si am convingerea ca am primit ajutor. De atunci, multumesc lui Dumnezeu, si ma rog pentru toti cei care incearca sa renunte la fumat.
Daca ajuta, vreu sa le spun tuturor celor care incearca, sa se bucure de fiecare data cand reusesc sa se abtina, chiar si pentru o zi, pentru ca doar fumatorii stiu ca asta este o victorie, si sa incerce pana cand vor reusi.
Va doresc mult succes, si sa stiti ca sentimentul de eliberare este grozav, si merita sa-l gustati!
dummarc
Postat pe 20 Ianuarie 2010 16:37
si eu as vrea sa ma las de fumat dar nu stiu cum daca iti spune cineva o metoda zimi si mie te rog mult daca vrei
nycoubyta12081989
Postat pe 27 Ianuarie 2010 16:55
dumitrescu, dar faci sa para asa de greu si agonizant lasatu' asta ! nu-ti trebuie nicio metoda anume, carte, bomboane, gume, plasturi, tigari electrice sau elecronice, juraminte si plangeri de mila din partea celorlalti. trebuie doar sa fii hotarat sa nu mai fumezi. si dupa aceea uiti ca ai fumat vreodata si cand iti amintesti ti se pare o prostie.
eleain
Postat pe 27 Ianuarie 2010 17:14
Hi...greu este sa te lasi de fumat, dar nu imposibil. Eu nu am crezut ca voi reusi vreodata...dar...de 3 luni...sunt happy...am constientizat ca nu sunt in stare singura, asa ca am intrat pe net si am citit si am citit...am inceput cu cartea lui Allen Car...Apoi, am apelat la programul Stop Fumat..e gratis, medicamentele si accesul la un psiholog este gratuit...de fapt nu..ci platit tot din taxa de viciu, pe care o plateam tot noi fumatorii. Tratamentul dureaza 2 luni (mie mi s-a recomandat Zyban...nu am avut nicio reactie adversa dintre cele trecute la prescriptii, si in plus...pentru ca am plecat in vacanta 1 luna...am si intrerupt tratamentul). Prin urmare, am luat pastile 1 luna, am tinut tratamentul jumatate, dar a avut un mare efect. In primele 2 saptamani, fumam parca mai mult...dar usor usor...gustul tigarii se modifica, parca chiar simteam gustul de carton ud in gura (cu toate ca fumam super tigari, fine), si usor usor...parca nu mai intrau...incepusesm sa fumez jumatate de tigara si sa-mi ajunga. Si datorita pastilelor, nu mai aveam biologic nevoie de nicotiva. Avantajul lor a fost ca n-am avut acele celebre crize de irascibilitate, nervozitate, nu am tusit, nu am scuipat, etc.,...Restul si la ora actuala depuinde tot de mine..de partea psihologica...mi-a fost teama ca o sa ma ingras...asa ca am ajuns la sala si am incercat sa ma abtin de la rontait prostii. Am avut mare noroc...recunosc si prietenul meu m-a sustinut mult...si desi..in primele cva saptamani m-am ingrasat vreo 3 kg..usor usor...reveneam la normal. Acum, dupa 3 luni...am aceeasi greutate ca atunci cand eram fumatoare. Cu mancare sanatoasa, fara fast food, cu multe fructe citrice, sala, sauna si incurajare...Daca aveti nevoie si de alte detalii...scrieti-mi...chiar mi-ar placea sa ajut si pe altii sa reuseasca. Eu nu credeam ca voi reusi...
hipnotique
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:30
Buna!Daca vreti sa va lasati de fumat cel mai simplu si eficient este sa beti ceai de PEDICUTA care se gaseste la Plafar.Se beau 2 cani pe zi una dimineata si unua seara.
.Ceaiul se face infuzie dintr-o lingurita la cana. Este extraordinar de eficient .Rolul lui este sa detoxifice ficatul.Acesta detoxifiindu-se nu mai tolereaza alta toxine si apare senzatia de greata la o noua tentativa de a mai fuma.Exista si un amendament de care trebuie sa tineti sema cand va apucati de baut ceaiul. TREBUIE S-O FACETI NUMAI ATUNCI CAND SUNTETI CONVINSI CA ASTA DORITI CU ADEVARAT
Divina_healthy
Postat pe 28 Ianuarie 2010 16:10
buna eu nu mai fumez de o luna am fumat din ce in ce mai putin si asa m-am lasat doar daca vrei te poti lasa
healthy012508
Postat pe 10 Februarie 2010 19:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tepe cu produse pentru slabit 89 De la: ioanabragaru 20 Mai 2010 09:32
cum poti slabi daca nu ai un program fix? 94 De la: dearness 6 Noiembrie 2013 13:36
zambeste.... la SIBB- targul pentru frumusetea si sanatatea ta... vor fi prezentate noutati in premiera pentru slabit 1 De la: healthy007982 28 Octombrie 2009 23:53
Ati fost vreodata la un centru specializat pentru a slabi? 78 De la: battleofwits 6 Decembrie 2010 10:21
chefir 2 De la: Nemes 20 Noiembrie 2009 12:50