Setari Cookie-uri

am evoie de un raspuns sant disperata

buna!am nevoie de un raspuns rapid problema mea este am 29 de ani si as vrea sa raman gravida si nu stiu daca am sa raman vreodata pentru ca am uterul retro vers,cu toate ca am fost la medic si mia spus ca asta nu impiedica cu nimik ca pot ramane oricand dar pana in prezent nimik (incercam cam de vreo luna)si mia dat sa iau acid folik dar mie teama se iau .as dori daca puteti sa ma ajuatai sa scap de gandul asta care ma omoara
kudika151434
Postat pe 28 Martie 2010 01:00
de ce nu incerci chestii naturiste? de eemplu, cauta un reflexoterapeut bun si ...sa dea domnu sa ai rezultate. nu credeam in asa ceva dar acum m-am convins. parerea mea e ca pana dai bani la tot felul de doctori, ai putea incerca si asa ceva. bafta!!!
eurobianca
Postat pe 13 Aprilie 2010 23:13
mersi mult bianca|||problema eca sant cam departe de romania si chiar nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac,mai astept ca poate totusi o sa ma noroc...
kudika151434
Postat pe 14 Aprilie 2010 01:37
Iti dau o sugestie de care ,daca vrei tii cont daca nu ,nu ,faci cum crezi :esti sigura ca de vina nu -i partenerul ?ai fost la medic sa-i faci analize ?daca spermatoizii suny nefertili?Cunosc destule cazuri cand medicii au recomandat celor situate in astfel de cazuri ,sa-si schimbe ,,cocosii "si am vazut ca imediat au ramas gravide
healthy007823
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:13
o luna de incercare este f putin,nu trebuie sa iti faci griji.eu am 25 de ani si mi-au trebuit vreo 5 luni pana am ramas insarcinata,iar in privinta acidului folic sa il administrezi exact cum ti-a prescris medicul,nu are ce rau sa ti se intample din cauza acestor pastile din contra e benefic pt tine dar in primul rand pt viitorul copil.succes si sa auzim cat de curand vestea cea buna
timeas
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:19
Buna! Eu zic sa nu te mai stresezi asa tare si sa fi mai optimista, tinand cont ca incerci numai de o luna!!! Fa spermograma partenerului si daca e ok urmareste-ti ovulatia cu ajutorul testelor, iar cand e max. treceti serios la treaba!;) . Acidul folic e foarte bun si ajuta mult daca vrei sa ramai! Relaxeaza-te si lasa stresul ca nu te ajuta! Succes si sa ajute Dumnezeu sa primim vesti bune!
Ramy77
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:27
Buna!
Eu am retroversa uterina si am doi copii.
Daca in cateva luni,nu se intampla sa ramai insarcinata,trebuie sa faci niste investigatii mici:sotul tau o spermograma si tu o histerografie.
Urmareste ziua de ovulatie cu un termometru(introdus in anus),in ziua ovulatiei temperatura este mai mare.Incercati sa nu va ganditi la copii in timpul actului,nu va stresati.
Va urez succes!
Magda Andreica
magdaandreica@yahoo.cpm
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:32
nu cred ca este cazul sa te impacientezi.am multe prietene cau aceasi prob ca a ta si deja au 1 ,2 copii.o luna de incercare nu inseamna nik,poate nu ai reusit sa prinzi exact ziua ovulatiei.un sfat pe care l-amauzit laoprietena ar fii ca dupa actul sexual sa incerci sa stai cca 10-20 min cu picioarele in sus,eventual pe perete.nu glumesc.poate sa te ajute.iti urez bafta si sper sa ne dai vestii bune curand.pup
sexymamma
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:50
Daca esti stressata si te candesti doar la asta nu se va intamplaprea curand. Ai rabdare ca vine barza .
mariaalexia
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:08
Ia acid folic k te ajuta sa ramai! Si fa i si lui o spermograma...o luna e putin, dupa6luni-1an..atunci sa ti faci griji...nimeni nu ramane din prima!
Plopia
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:13
Buna dimineata,draga mea nu te stresa prea mult,eu am acelasi diagnostic si am nascut un baiat de 3,800,are 30 ani acum!!!Este adevarat ca a fost singura sarcina dar a meritat...,in general femeile cu uter retrovers au probleme de sanatate pe tot parcursul vietii[vz dureri lombare,la anexes.a.]Asa ca nu dispera ,gandeste pozitiv si cauta sa descoperi adevarata poblema a situatiei!!!te pup si ...rabdare!!!cu drag Dori din iasi!!!
doribbb
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:15
Stai linistita,mama mea m-a facut la 30.Si e o pozitie,poate vei rade dar avand retroversa asa a ramas.Cea cu picioarele sus .E cam de ras,e veche dar asta e.Si eu am 40 de ani,am avut trei nasteri,am uterul picat,deci retroversa si am ramas de 10 ori.Asa ca nu dispera.Problema mai este aceea de a nu te mai gandi mereu la asta,Incearca sa crezi in Dumnezeu si va fi ok.Daca e sa fie v-a fi dar cand e momentul.
alexaaa2007
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:15
Pai esti f tanara; vezi bine ca azi bebeii se fac in jur de 40 de ani dupa consolidarea carierei.
Eu sunt bunica unui suberb si reusit bebelus facut cu asistenta.
i) Nu te stressa: viata pur si simplu se intampla nu se programeaza.
ii) Incepe cu analize. Baiatul meu, tatal bebelusului,avea deficit de spermatozoizi din cauza stressului si de la an la an numarul lor se imputina si, ca si cand asta nu era de ajuns, erau si cam lenesi si se invarteau in cerc deci cam "ametiti".
iii) S-a urmat un tratament, de lunga durata si cu rabdare deoarece inertia organismelor vii este mare, nu sunt motore cu ardere!
iv) Tenacitatea si corectitudinea tratamentului sunt cele mai importante.
v) Adreseaza-te unui cabinet de sterilitate. Cel mai bine la maternitatea Giulesti (dr. Panait Sarbu) din Bucuresti.

Cu ajutor de la Domnul, vei rezolva. Succes!
healthy014748
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:22
Cand iesi din Bucuresti spre munte, pe sosea, INAINTE DE A INTRA IN pLOIESTI, O FACI LA DREAPTA, COMUNA GHIGHIU - iti dau si tel meu 0721953985, prof Natalia, suna-ma - este acolo manastirea Ghighiu. Intra pe www.manastireaghighiu.ro si da click pe ICOANA MAICII DOMNULUI. e-mailul meu este acum ionescu.natalia@yahoo.com Icoana a fost pictat in 1558, este la manastire din 1958. Toate femeile care si-au dorit mult un copil au fost si s-au rugat la MADONA NEAGRA, asa se numeste. La manastire vei gasi si mormantul maicii Lavrentia, roaga-te, Maica Domnului iti va da calea.
2. Perioada fertila este intre a 10-a si a 20-a zi de la venirea ciclului. Impreuna cu tatal copilului - sunt in domeniu, eu si sotul meu ne ocupam de calcule pt alegerea sexului viitorului copil, numai sarcini naturale, cum a ramas mama mea, etc etc - trebuie sa faci un concediu care sa inceapa imediat dupa terminarea ciclului pana spre a 20-a zi de la inceputul ciclului, acest concediu sa-l faceti amndoi fie la mare, acum e periculos, pt k e inca frig, chiar daca nu intri in mare, fie la Sovata, este cu bune rezultate tot ce iti spun.
3. In orice probl de sanatate trebuie sa conculti 3 medici, nu le spui celorlati 2 ce ti-a spus primu, apoi confrunti datele.
Succes si Maica Domnului sa-ti ajute!
Adelina Chivu va face tot o fetita
lilienuta
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:52
draga mea, neaparat sa iei acidul folic, asta in primul rand. acidul folic este esential pentru viitorul bebe. asa cum ti-au zis si fetele, o luna e foarte putin, nu te stresa de la prim nereusita, ca stresul nu te ajuta deloc sa ramai insarcinata. ai rabdare, Dumnezeu te va ajuta. nu iti zic asta ca pe un cliseu, eu 7 ani m-am chinuit sa am bebe, si acum am o minune de fetita de un an. ai incredere si Dumnezeu sa te ajute
etinc3lle
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:56
Draga mea, eu am 54 de ani si la 27 de ani am fost si eu la fel de disperata ca tine. Acum am 3 copii. Cum s-au nascut? Atunci cand i-am lasat sa vina fara sa mai blochez eu totul prin vointa . Fa ceea ce trebuie pentru armonia ta si a partenerul fara sa te mai gandesti la altceva decat doar la iubirea dintre voi, iar copii vor veni... Succes!
sunriselight
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:10
Fa acupunctura. In multe cazuri a fost un mare succes.
ansoa2005
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:13
Buna,
Si eu am o prietena care are problema ta, dar dupa tratamente - care au durat ani buni - a reusit sa ramana insarcinata, cand se astepta mai putin. Asa ca nu dispera. Mult succes.
daserban
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:29
Draga mea , de ganduri te scapi singura , nu oamenii;tu si cu Dumnezeu .Roaga-te ! Vei gasi reaspunsul pana la urma
flo0868
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:30
o luna??? haha! pana si eu care sunt mai tanara si nu ma gandesc inca la asta stiu ca o luna inca e putin...defapt si daca ai fi ramas insarcinata nu stiu daca se vede la ecograf sau daca au dreptate testele de sarcina...mai incearca :) succes!
ladycroft_healthy
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:41
Draga mea, in aceasta "cam o luna" sunt 2-3 zile fertile in care ai fi putut ramane insarcinata, si apoi daca ne gandim bine si o pereche de pantofi iti ia mai mult timp sa-i cauti/cumperi. Si ce inseamna sunt disperata?!!! Nu ai motive reale. Uterul retrovers nu te incurca cu nimic, acidul folic e indispensabil, problema ta probabil e pesimismul tau. Lasa lucrurile in voia lor. Atitudine ar trebui sa iei dupa un an.
Pana atunci iti doresc rabdare, sa fii optimista si sa va iubiti.
2001iubi
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:51
Draga mea, in aceasta "cam o luna" sunt 2-3 zile fertile in care ai fi putut ramane insarcinata, si apoi daca ne gandim bine si o pereche de pantofi iti ia mai mult timp sa-i cauti/cumperi. Si ce inseamna sunt disperata?!!! Nu ai motive reale. Uterul retrovers nu te incurca cu nimic, acidul folic e indispensabil, problema ta probabil e pesimismul tau. Lasa lucrurile in voia lor. Atitudine ar trebui sa iei dupa un an.
Pana atunci iti doresc rabdare, sa fii optimista si sa va iubiti.

Nu uita de acidul folic.
http://www.sanatateatv.ro/sfaturi/obstetrica-ginecologie/sfaturi-inainte-de-sarcina/

Succes , asteptam vesti bune.
2001iubi
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:59
Buna!Stai linistita,nu este o problema si eu am uterul asa,mi-au zis acum cativa ani si uite ca am doi copii,o fetita de 4 ani si un baietel de 1 an.Nu te mai stresa,lasa sa se intample de la sine.Mergeti cateva zile la munte sau la vara la mare,te linistesti,te relaxezi si vei vedea ca ramai gravida.Daca vrei sa te mai ajut si cu alte sfaturi,scrie-mi pe adresa mea de mail.
Sanatate multa si fara stres,pe cat posibil!
crina_pura@yahoo.com
crinabianca
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:59
prietena mea a ramas insarcinata cu uter retrovers!Si nu vad disperarea daca incerci de abia o luna!Eu incerc de SASE ANI,ce sa mai zic?Am fost la toti doctorii si toti au zis ca e in regula totul!Am 27 ani dar m-am saturat de doctori si m-am hotaratsa mai iau o pauza asa ca sa auzim de bebe!Nu dispera ca nu e cazul ai sa vezi ca o sa vina cand nu te astepti!Asa ca spor la treaba
healthy009886
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:05
Draga mea nu trebuie sa disperi. Daca este sa ai un copil sau mai multi cu suguranta vei avea. Sunt mai multi factori care pot influenta organismul tau si posibilitatea de a ramane insarcinata. Cunosc persoane care nu mai aveau nici o speranta chiar din partea medicilor si acum au copii. Asa ca exerseaza...... si daca vrei mai multe informatii ma poti contacta pe adresa mea de e-mail: mihaela_dobre1962@yahoo.com.
Sanatate si succes.
mihaela1962
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:09
buna ziua!Sunt noua pe aici si nu prea stiu cum sa incep!Am 27 ani si in urma cu 5 ani am fost operata de un chist pe ovar.La vremea aia doctorul la sunat pe sotul meu si ia zis ca nu a putut salva ovarul si la scos. De atunci am fost la foarte multi doctori am facut foarte multe analize si totul e ok dar ce nu e ok este ca eu nu am ramas nici o data insarcinata cu toate tratamentele date de ei eu nu am ramas!Unde as putea sa mai merg?Mentionez ca sunt dintr-un ors din judetul neamt.Daca are cineva o situatie asemanatoare sa-mi zica si mie ce a facut,intr-un fel sunt cam disperata pentru ca ne dorim um bebe ata eu cat si sotul meu care i-mi este alaturi si ma intelege!
healthy009886
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:15
ai incercat sa faci o cura balneara la sovata?eu asa am rezolvat pb
si acum am o fetita de 21 ani
liviuca0
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:36
Incearca tinctura de branca ursului o luna ,dar cu protectie si dupa aia ai sa vezi.Eu aveam o menopauza secundara si uter retrovers dar totusi datorita acesetui tratament luat din Formula AS am un baietel de toata frumusetea .Te pup!
oana_oni
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:36
Buna dragutza!

Nu intra in panica! Eu am 33 de ani si incerc de ~3.5 ani sa am un copil si nu reusesc....tot asa un uter ,tot probleme de fertilitate...de la doctori numai bine...dar pacientul...zero rezultate!
Cu rugaciuni...si inecrcari...poate reusim!Pupici
Coca
valericao
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:39
Buna , poti sa iei acid folic fara probleme . Acidul folic se poate lua chiar si cu 2 ani inainte de a programa o sarcina . Eu am luat cu un an inainte de a ramane insarcinata . Acum puiul meu are aproape 2 ani si e foarte destept . Se stie ca acidul folic ajuta la dezvoltarea inteligentei bebelusului si nu numai , se mai gaseste si in carnea de peste . Cat despre faptul ca incerci de o luna si nu ai ramasa insarcinata , nu ai de ce sa te temi . Infertilitatea se declara dupa 12 luni de incercari ( incepand de la 6 luni poti incepe sa-ti pui semne de intrebare ) . Eu am ramas insarcinata dupa 3 luni de incercari. Asa ca ...nu inteleg care este problema ??!
Oricum te-as sfatui inainte de a ramane insarcinata sa-ti faci analizele specifice , ( toxoplamsa , citomegalovirus si rubeola si ce iti mai recomanda medicul gineoclog ) . Bafta si nu te mai stresa , nu este CAZUL .
kudika066702
Postat pe 17 Aprilie 2010 10:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Neobisnuit 34 De la: kukla 9 August 2010 23:53
polimiozita idiopatica 4 De la: office_salinasusesi_ro 25 Februarie 2010 08:32
Sanatate si wellness 5 De la: andutza_con 3 Iulie 2011 11:32
Tine-ti sanatatea sub control si nu neglija un lucru foarte important 0 De la: 2 Septembrie 2010 10:14
gusa nodulara lateral stinga de gradul 3 12 De la: kudika321530 8 Octombrie 2012 21:16