Setari Cookie-uri

Romania - Italia cu trenul

A mai fost cineva? Nu suport avionul si sunt nevoita sa aleg o zi cu trenul in loc de 1,40 h cu avionul.....

Postat pe 29 Aprilie 2009 09:59
nu am fost in italia, dar am fost in franta. vezi insa ca cfr are oferte speciale pt venezia : smart 1 (49 euro la vagon clasa si 84 euro la vag. de dormit cu 3 paturi in cabina) si smart 2 (59, respectiv 94 euro). pe urma din venetia iti poti lua orice bilet vrei pana la alta destinatie. dc vrei sa faci circuit in italia cea mai buna varianta ramane interrail. incearca sa intri pe site-ul cfr (http://www.cfr.ro/calatori/ si acolo alegi trafic international, apoi oferte) si sper sa te edifici. vezi ca pt ofertele astea trebuie sa rezervi din timp, in principiu cam cu 2 luni inainte. avantajul e ca platesti in lei la cursul bnr din ziua respectiva. stai linistita, se calatoreste comod cu trenul in afara. si eu am aceeasi problema cu avionul...

Postat pe 10 Mai 2009 08:19
Buna. Eu am facut traseul acesta cu trenul acum 3 luni de zile. Am plecat cu trenul din Bucuresti Nord - Viena. Apoi la Viena am schimbat trenul la Innsbruck si am luat trenul Leonardo da Vinci care m-a dus la Milano, iar de acolo am ajuns la Torino Porta Nuova destinatia finala. Calatoria a fost lina de la Viena incolo. Pana la Viena trenul romanesc merge incet, la maghiari a mers cu 140 km/h dar in Romania nu a depasit 100 niciodata. De la Viena trenul merge cu 200 - 250 km/h viteza medie orara. Daca pleci cu trenul 347 "Dacia" Buc - Viena iti recomand sa-ti iei loc la cuseta de 4 locuri germana, mai exact la vagonul 417 (Cl. a 2-a) sau 418 (Cl. 1), au toaletele foarte curate iar baile sunt dotate excelent, au si apa de baut speciala cand te speli pe dinti. Cele romanesti ca deobicei au probleme cu toaletele. Este valabila treaba cu rezervarea, cu cel putin o luna inainte sa-ti iei biletele pentru a putea sa-ti alegi cuseta, din pacate nu si locul acesta este dat aleator de catre sistem. Cam atat pentru moment. Daca vrei sa te interesezi de legaturi acceseaza site-ul cailor ferate germane www.bahn.de acolo vei gasi toate trenurile din Europa. Ce sa-ti zic .. calatorie placuta iar daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui ...

Postat pe 17 Mai 2009 08:36
Depinde la ce destinatie vrei sa ajungi ! Din Bucuresti exista legatura directa cu Venetia, iar de acolo sunt o multime de variante. Indirect poti prin Budapesta - Viena, cu schimb de trenuri in Viena. Pentru legatura directa iti trebuie pasaport (treci prin Croatia si Slovenia).Intra pe site-ul www.bahn.de si iti poti alege orice varianta doresti. Succes !

Postat pe 17 Mai 2009 08:38
Multumesc mult pentru informatii!!!
Trebuie sa ajung la Rimini. ..si pentru ca tren direct nu exista...inseamna sa schimb 3....ceea ce este prea mult si prea greu...
Asa ca am decis sa plec cu Eurolines Bucuresti-Rimini .
La intoarcere vreau sa vizitez Venetia ...si astfel o sa pot lua trenul Venetia -Bucuresti...Ma gandeam la Trenitalia...o fi mai multa curatenie si poate mai sigur....

Postat pe 17 Mai 2009 17:17

Daca se poate,sa-mi spuna cineva cum a calatorit cu Eurolines Bucuresti-Rimini,vreau sa ajung la Rimini cum a procedat cat a durat drumul pana la Rimini si ce a intampinat pe traseu.Multumesc foarte mult nu am calatorit niciodata cu trenul in strainatate.

Postat pe 23 Mai 2009 20:26

Daca se poate,sa-mi spuna cineva cum a calatorit cu Eurolines Bucuresti-Rimini,vreau sa ajung la Rimini cum a procedat cat a durat drumul pana la Rimini si ce a intampinat pe traseu.Multumesc foarte mult nu am calatorit niciodata cu trenul in strainatate.

Postat pe 23 Mai 2009 20:27
vreau sa stiu daca este tren romania italia

Postat pe 4 Ianuarie 2010 19:37
Si pe mine ma inteeseaza cum ajung cu trenul in Italia si cat ma costa cu aproximatie macar.

Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:30
Da este tren DIRECT BUCURESTI - VENETIA. DAR TOTUSI CEA MAI RAPIDA VARIANTA ROMANIA - ITALIA ESTE URMATOAREA :

- BUCURESTI - VIENA SI DE LA VIENA SUNT TRENURI DIRECTE CATRE ROMA, VENETIA, FLORENTA, MILANO ETC.

CRED CA SUNT SI PROMOTII.

Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:39
Este un tren direct BUCURESTI - VENETIA CARE TRECE PRIN OLTENIA SI TRANSILVANIA.

DIN VENETIA SUNT TRENURI FOARTE DESE SI RAPIDE SPRE TOATE LOCALITATILE DIN ITALIA.

CEA MAI BUNA VARIANTA PE CARE V-O RECOMAND CU MULTA PLACERE ESTE "INTERRAIL" PE SITEUL : www.interrailnet.com

CU ACESTE LEGITIMATII PUTEM CALATORI CU VARIANTA GLOBAL PASS TIMP DE 5, 10 ZILE , O LUNA IN 30 DE TARI DIN TOATA EUROPA.

SAU VARIANTA DOAR CU O TARA LA UN PRET MAI REDUS.

Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Spune-ti gandurile 9 De la: FlorinFlo13 18 Ianuarie 2016 21:36
Buna 2 De la: olivia_lazar9 3 Iulie 2009 10:55
Eurolines..... 15 De la: kudika079699 13 Ianuarie 2014 08:53
nu mergeti cu eurolines!!!!!!!!!!!!1 0 De la: 9 Ianuarie 2011 19:39
Spre Croatia 4 De la: raymir123 18 Aprilie 2009 18:59