Setari Cookie-uri

traditiile ma omoara!!!

acesta este site-ul meu de pregatiri pentru nunta.va invit sa va alaturati grupului si sa va inregistrati daca va face placere.multumesc! http://kentutza.at.ua/

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:24
De la: iony_girl23, la data 2008-11-04 10:29:23pacat ca va omoara traditiile
nu stiti ce este frumos
nunta o faci o singura data si o tii minte toata viata
ca sa ai amintiri frumoase trebuie sa pastrezi aceste traditii ,altfel va fi o zi ca oricare alta cu o adunatura de oameni.
acum fiecare face ce vrea ..... dar imi pare rau de voi

Pentru mine una sa nu-ti para rau k nu de alta dar faci risipa de regrete degeaba.
Nu am facut o nunta traditionala si tocmai asta m-a facut sa ma simt bine si sa am o amintire placuta.
Sper ca pana la urma sa intelegeti k tine de gusturi si ca ''NU-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!''
Ca sa fie frumoasa o nunta nu tre sa fie neaparat cu tam-tam, babe care chiuie, acordeoane tiganesti, colaci aruncati pe pereti si babe trasnpirate care joaca niste gaini impopotonate mai rau decat arata ele vii.
Am vazut nunta la Viena si n-o sa uit niciodata ce am vazut acolo (nu am avut eu bani destui sa fac chiar cum as fi vrut, dar am fost destul de aproape)
Sa vezi acolo ''aduinatura de oameni'' cum le zici tu, care era de fapt o adunare extraordinar de selecta, discreta, manierata, care nu dansa in mijlocul strazii sa se holbeze lumea peste garduri, ci intr-un local select, decorat discret si cu gust. O adunare vesela, nu pomana si nici sindrofie, dar eleganta, care dansa pe muzica buna, nu manele si lautareasca. O mireasa foarte finuta cu un mire pe masura, invitati primiti la intrare cu flori (Naturaleee) nu cu plosca cu rachiu si un decor cat se poate de romantic cu caleasca si cai albi.

PS poate veti intelege intr-un final k macar cei tineri trebuie sa mai evolueze, k la babele de la tara nu ma astept la altceva decat la barfe si superstitii, si ca exista in afara si lucruri bune din care sa ne inspiram si care sa ne creeze amintiri de neuitat pt noi si pt invitatii nostri.
bastiuta
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:48
asa e alina_huhuie

intotdeuna am zis k nu vreau sa tin cont de altii sau de ce spune lumea

imi voi face o nunta IN STILUL MEU!

cu traditiile pe care vreau eu sa le respect, nu cu ce ma invata babele sau familia

bineinteles k din politete ii voi asulta pe toti insa voi face asa cum imi doresc eu

multe dintre ele mi se pare risipa de timp si inutile

dar cum noi avem gusturile noastre...asa si altii...fiecare in felul lui!

insa eu stiu ca mereu mi-am dorit o nunta deosebita, fara tiganeala, fara circ...
iulik_flore
Postat pe 11 Ianuarie 2009 16:04
eu am scos din traditii la nunta mea...pt ca unele...pur si simplu iti strica ziua---faza cu iertaciunea cand mirii stau in genunchi in fata parintilor si vine unu si incepe a zice..de te ia palnsu...api...eu una nu am vrut sa plang in ziua nuntii.
iar traditia cu gaina...am vazut-o la nunta unei prietene..dar...ce sa zic..cei care au facut dansul gainii erau din Constanta(nunta fiind in Suceava)--pai...se uita lumea k la.. ..nu mi-a placut delok..sincer..poate nu au stiut sa presteze doamnele respective...poate...

eu la nunta nu am avut nici una din acestea...si totusi nunta s-a facut..si nuntasii au fost multumiti, s-au distrat...dar na...fiecare face cum ii palce
byanka_2009
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:17
wawwww cate traditii am citit eu aici interesante...la noi in BAIA MARE e foarte diferit....nu este nicio gaina, nici un dans in fata blocului, niciun udat, niciun brad, la noi e mult mai simplu dar e foarte frumos.....mi-ar place mult ca una din voi sa aveti ocazia sa veniti la o nunta in BAIA MARE sa vedeti cum este fara atatea traditii. mi-ar place sa merg la o nunta in alte zone sa vad cum este, este interesant tot ce spuneti voi aici....
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 2 Aprilie 2009 10:27
revin...sunt ft multe traditii...mai ales in moldova...eu sunt din onesti...trebuie sa vina mirele acasa sa te ia cu nasii ...tu tre sa te ascunzi si el negociaza pentru tine...ca parintii sa te dea de acasa...apoi e masa miresei acasa cu invitatii....apoi mireasa trebuie sa arunce colacul care ise rupe deasupra capului in patru zari si cat mai departe cica...se face hora miresei...apoi in biserica cica se pune un covoras cu niste bani sub el...se arunca bomboane...mai e cu jocul gaini...darul pt nasii si multe altele...aaa...mai era la intrarea in restaurant soacra mea vroiasa ne ia legati de gat cu un prosop si sa ne puna sa mancam dintr-un ou...oricum nu am facut nimic din toate astea ca mi se par depasite...or fi frumoase si sa le faca cui ii plac dar eu nu am facut nimic din toate astea...si a fost o nunta ft frumoasa si eleganta si cu multa distractie...fiecare e libera sa hotarasca cum va fi nunta sa. Sa fiti fericite!
elfi
Postat pe 2 Aprilie 2009 11:46
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:06
De la: raileanur, la data 2009-04-02 11:46:09revin...sunt ft multe traditii...mai ales in moldova...eu sunt din onesti...trebuie sa vina mirele acasa sa te ia cu nasii ...tu tre sa te ascunzi si el negociaza pentru tine...ca parintii sa te dea de acasa...apoi e masa miresei acasa cu invitatii....apoi mireasa trebuie sa arunce colacul care ise rupe deasupra capului in patru zari si cat mai departe cica...se face hora miresei...apoi in biserica cica se pune un covoras cu niste bani sub el...se arunca bomboane...mai e cu jocul gaini...darul pt nasii si multe altele...aaa...mai era la intrarea in restaurant soacra mea vroiasa ne ia legati de gat cu un prosop si sa ne puna sa mancam dintr-un ou...oricum nu am facut nimic din toate astea ca mi se par depasite...or fi frumoase si sa le faca cui ii plac dar eu nu am facut nimic din toate astea...si a fost o nunta ft frumoasa si eleganta si cu multa distractie...fiecare e libera sa hotarasca cum va fi nunta sa. Sa fiti fericite!


buna, si eu sunt din onesti, unde ai facut nunta.si noi cautam acum restaurant si nu ne putem decide.pup
112985
Postat pe 28 Aprilie 2009 18:34
De la: ully1986, la data 2008-07-09 23:12:16voi ce traditii stiti? ca eu nu stiu ce o sa ma fac la nunta.... cine vine sa ma ia, are voie si mirele sa vina? tre sa ii dau nasei ceva? cand ii fac cadoul nasei? orice informatie privind traditiile e f utila... ca de restul nuntii si originalitatea ei ma ocup eu


depinde de zona...eu iti pot zice traditiile din ardeal
micki23
Postat pe 16 Mai 2009 00:33
De la: , la data 2008-07-23 14:51:31
De la: luthien, la data 2008-07-23 10:39:41Daca traditiile te omoara, e simplu: nu tine nici una ! Eu m-am intalnit cu toti nuntasii la biserica, in biserica am intrat cu tatal meu, nu cu nasul, n-am facut circ in fata blocului si nu am rupt nici o turta. N-am facut "schimb de cadouri" cu nasii, au insistat ei (aproape ne-am certat ) sa plateasca biserica si lumanarile.

Deci, draga mea, daca tot te ocupi de originalitate, fa exact cum iti place. Trust me, este ziua ta, nu vrei sa-ti amintesti despre cum te-ai enervat respectand traditii care nu-ti spun nimic...


Subscriu cu toata inima, dak ar fi dupa mine as renunta cu bucurie la toate traditiile dar n-am ce ma face cu socrii asa voi mai respecta vreo 2 mai discrete.



Si eu as fi vrut o nunta cat mai simpla,dar "nu mi se permite" ptr ca mi-ar sari toate rudele in cap(deja sunt o "diversa"in familie,cica).Credeti-ma, fac nunta,dar de jumate din ea nu ma bucur,ptr ca nu va fi asa cum imi doresc eu
Pana la urma,am sa inchid ochii cand vine vorba de traditii(care ptr mine nu inseamna nimic)ca sa le fac placerea(asa cum fac de 27 de ani)of,nu e usor,ptr ca si viitorul meu sot vrea aceeasi chestie,nu inseamna nimic nici ptr el,dar cica asa e normal
ptr mine "normalul" nu e normal
mitrea_alina
Postat pe 31 Octombrie 2009 02:55
De la: alina_hahuie, la data 2009-01-10 15:48:12
De la: iony_girl23, la data 2008-11-04 10:29:23pacat ca va omoara traditiile
nu stiti ce este frumos
nunta o faci o singura data si o tii minte toata viata
ca sa ai amintiri frumoase trebuie sa pastrezi aceste traditii ,altfel va fi o zi ca oricare alta cu o adunatura de oameni.
acum fiecare face ce vrea ..... dar imi pare rau de voi

Pentru mine una sa nu-ti para rau k nu de alta dar faci risipa de regrete degeaba.
Nu am facut o nunta traditionala si tocmai asta m-a facut sa ma simt bine si sa am o amintire placuta.
Sper ca pana la urma sa intelegeti k tine de gusturi si ca ''NU-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!''
Ca sa fie frumoasa o nunta nu tre sa fie neaparat cu tam-tam, babe care chiuie, acordeoane tiganesti, colaci aruncati pe pereti si babe trasnpirate care joaca niste gaini impopotonate mai rau decat arata ele vii.
Am vazut nunta la Viena si n-o sa uit niciodata ce am vazut acolo (nu am avut eu bani destui sa fac chiar cum as fi vrut, dar am fost destul de aproape)
Sa vezi acolo ''aduinatura de oameni'' cum le zici tu, care era de fapt o adunare extraordinar de selecta, discreta, manierata, care nu dansa in mijlocul strazii sa se holbeze lumea peste garduri, ci intr-un local select, decorat discret si cu gust. O adunare vesela, nu pomana si nici sindrofie, dar eleganta, care dansa pe muzica buna, nu manele si lautareasca. O mireasa foarte finuta cu un mire pe masura, invitati primiti la intrare cu flori (Naturaleee) nu cu plosca cu rachiu si un decor cat se poate de romantic cu caleasca si cai albi.

PS poate veti intelege intr-un final k macar cei tineri trebuie sa mai evolueze, k la babele de la tara nu ma astept la altceva decat la barfe si superstitii, si ca exista in afara si lucruri bune din care sa ne inspiram si care sa ne creeze amintiri de neuitat pt noi si pt invitatii nostri.



Vedetele zilei sunt mirele si mireasa,nu adunatura de oameni,important este sa se simta ei bine(si invitatii),iar daca nu suporta traditiile,ptr ca sunt moderni sau ptr ca pentru ei nu inseamna nimic...asa ar trb sa faca
mitrea_alina
Postat pe 31 Octombrie 2009 03:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma va rog....se merita? 23 De la: vaiana 4 Decembrie 2009 15:20
Ce muzica sa aleg? 14 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:02
saloane de coafura ,cosmetica si manichiura in Bacau pentru ziua nuntii 4 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:35
Scenarii de nunta 4 De la: simplueu3 19 Aprilie 2010 21:11
cum sa ma imbrac la nunta?? 10 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:35