Setari Cookie-uri

traditiile ma omoara!!!

piccolina...le-ai incurcat saracele obiceiuri....fiecare zona a tzarii e cu obiceiurile ei...asteas din toata tzara cate unu....potzi sa imprumutzi obiceiuri..insa nu apartzin zonei......
aaaa...
ink ceva...mirele nu te cumpara decat daca esti rroma(tziganca) sau araboaica...
doar tre sa te gaseasca

Postat pe 23 August 2008 00:51
Cred ca fiecare regiune are niste obiceiuri iar din cauza ca oamenii au interactionat din regiuni diferite, obiceiurile s-au cumulat sau au suferit modificari.
Alegetile pe cele comice, care sunt spirituale si renuntati la cere care nu va fac placere, eu asa voi face.
fantome
Postat pe 25 August 2008 09:20
picollina ai uitat de jartea
mirele trebuie sa scoata jateaua cu dintii si sa o arunce spre ceilalti baieti iar care o va prinde acela se va marita primul
iulik_flore
Postat pe 25 August 2008 15:41
daaaaaaaaaaaa....kiar ieri prietena mea cea mai buna ii zicea prietenului meu sa prinda jarteaua...si pt kentutza stiu k nu se cumpara dar stiu k acum cativa ani la o nunta fata se ascundea apoi venea mirele sa o gaseasca...si k sa o ia a trebuit sa dea ceva maruntis=)))

Postat pe 25 August 2008 22:37
revenind la tema...nu renuntzatzi la obiceiurile noastre...ganditziva ca pierdem lucrurile de la stramoshii nostri....daca renuntzatzi de pe acum...in catziva ani...nepotzii nostri nici nu vor sti de ele...ar trebui sa le pastram cat mai mult....va doresc o nunta ca-n povesti si o casnicie ca-n basme...sa se termine cu si au trait fericitzi pana la adanci batranetzi

Postat pe 25 August 2008 23:47
La nunta cumnatului mie mi-a cazut buchetul pe picioare si Florin a prins jarteluta. Destin? Poate...
fantome
Postat pe 26 August 2008 08:45

fetelor dar de udat ce spuneti???
eu una ma gandeam sa nu mai ud
desi sora mea care a facut nunta acum 3 ani a udat si a fost f frumos
eu sunt mai simpla in unele obiceiuri
insa mama m-a pus pe ganduri si mi-a zis k ar fi frumos sa respect traditia mai ales k pot unda la sora mea la curte care e la 5 min de mine
voi ce spuneti?
iulik_flore
Postat pe 27 August 2008 11:11
Eu una n-am auzit de udat... In ce consta?
fantome
Postat pe 27 August 2008 13:44
ma omoara traditiile astea!!!dar trebuie sa le respect,ca se oftica lumea!!! de voal ce stiti fetelor? e necesar sau e doar un accesoriu? am mai citit tot felul de aberatii. cica e un semn de supunere al femeii. daca e asa,NU-L VREAU!!!defapt oricum nu-l vreau,ca nu-mi place,dar si aici intervine "exteriorul". ce sa fac???
aly_b
Postat pe 27 August 2008 13:52
as vrea ca primul meu dans sa fie cu tata,apoi fratele,apoi mirele,apoi restul...dar..."NU SE POATE!!!"
nu vreau sa fiu furata,dar..."ASA-I TRADITIA LA NOI"
nici eu n-as vrea tam-tam-ul dinaintea nuntii,plimbarea aia dupa nasi,mire,mireasa,bla bla...as vrea sa ne intalnim la biserica si gata! oooffffffffffff! trebuie sa-i multunesc pe altii pe mine cine ma multumeste??? eu sunt mireasa!!! mor de ciuda!
aly_b
Postat pe 27 August 2008 14:00
pentru aly b!!!!!!!!
iubita de ce trebuie tu sa iti faci atatea griji???
doamneee fereste
eu o sa fac exact ceea ce imi place mie si ce ma face fericita
bineinteles sa nu ii ofensez pe altii
1.nici io nu vreau circariaia cu plimbatul bla bla
2.mi-as dori k mirele sa ma astepte la biserica, eventual in fata altarului
3.as vrea sa fiu condusa la altar de altcineva, o pers speciala mie, nu nasul, insa nu prea am din ce alege aici deoarece tatal meu este decedat
4.iar faza cu voalul este un simplu decor ptr mine.aici intervine si o chetiune de gusturi.mie nu imi plac miresele fara voal.imi doresc voal lung, dublu unul sa il pun pe fata la biserica.insa la rest pe cel lung il voi da jos ca sa nu ma incurce.asta cu supunerea era candva.eu il consider mai degraba un accesoriu.
iulik_flore
Postat pe 27 August 2008 15:15
udatul miresei este un obicei in care aceasta impreuna un "fecior"
se duce la o fantana, inainte fantana trebuie sa se alfe la rascruce de drumuri insa acum nu mai conteaza
ia un mic alai dupa ea format din cativa oameni.UN manunchi de busuioc, un ulcior, merge la fantana respectiva(sau put k nu prea ai de unde fantana) si uda cu busuiocul lumea in forma de cruce, aruncand cu apa in cele patru zari.Apoi varsa ulciorul cu piciorul.CICA ADUCE NOROC
iulik_flore
Postat pe 27 August 2008 15:18
Interesant... n-am mai auzit. Cred ca e o traditie foarte veche.
fantome
Postat pe 27 August 2008 15:27
daaaa eu una o stiu de cand eram copil...inainte se mergea la mai multe puturi insa intre timp s-a mao somplificat.ganditi-va la oamenii care stau in orasele mari, cat de greu le vine.de aceea obiceiul s-a si pierdut
iulik_flore
Postat pe 27 August 2008 23:55
nicieu n-am auzit asta in viatza mea???tu din ce zona esti iulika???si mai e faza cu bradul de la olteni(cred)mi se pare super haios...nuj exact in ce consta...insa eu nu m-as vedea cu un brad dupa mine prin oras...doar daxca e craciunul recunosc ca unele sunt aiurea insa....macar cele dragutze sa le respectam

Postat pe 28 August 2008 10:51
EU SUNT DIN BUCURESTI
DAR AM FOST LA NUNTI SI IN ALTE ZONE SI AM VZ ACEST OBICEI,MA MIR CUM DE NU ATI AUZIT
SI LA NOI SE FACE CU BRAD,SORA MEA A AVUT INSA EU NU VREAU
ASTA CHIAR NU VREAU
iulik_flore
Postat pe 28 August 2008 15:25
De la: iulika_flore, la data 2008-08-27 15:15:34pentru aly b!!!!!!!!
iubita de ce trebuie tu sa iti faci atatea griji???
doamneee fereste
eu o sa fac exact ceea ce imi place mie si ce ma face fericita
bineinteles sa nu ii ofensez pe altii
1.nici io nu vreau circariaia cu plimbatul bla bla
2.mi-as dori k mirele sa ma astepte la biserica, eventual in fata altarului
3.as vrea sa fiu condusa la altar de altcineva, o pers speciala mie, nu nasul, insa nu prea am din ce alege aici deoarece tatal meu este decedat
4.iar faza cu voalul este un simplu decor ptr mine.aici intervine si o chetiune de gusturi.mie nu imi plac miresele fara voal.imi doresc voal lung, dublu unul sa il pun pe fata la biserica.insa la rest pe cel lung il voi da jos ca sa nu ma incurce.asta cu supunerea era candva.eu il consider mai degraba un accesoriu.


imi pare rau pentru tatal tau! iti doresc toata fericirea din lume,si sunt convinsa ca si el si ca va fi alaturi de sufletul tau in ziua nuntii!
aly_b
Postat pe 28 August 2008 16:10
eu nu as vrea voal pt ca-mi las parul despletit,nu vreau coc sau alte "cuiburi de randunele prin par".vreau ceva simplu si dragut. eu voi fi "printesica clasica".pana la urma o sa-mi iau voal ca sa intru in catedrala cu capul cica "acoperit". si daca tot imi iau,va fi unul lung,foaaaarte lung,usor brodat pe margini,dar in rest nu va fi "incarcat" cu nimic. am vazut si sunt minunate,dau un aer plin de mister...
aly_b
Postat pe 28 August 2008 16:18
Aly, gasesti pe profilul meu poze cu coafuri fara cocuri, sau ceva intre.
fantome
Postat pe 28 August 2008 17:03
multumesc aly b
"cuiburi de pasarele"



nici mie nu imi plac
eu am parul f lung si imi doresc bucle
vreau voal lung si voal scurt
le tin la biserica pe amandoua si pe cel scurt il pun pe fata
apoi la restaurant pe cel lungil dau jos
dar cred ca la biserica ar fii senzatie

ma bucur ptr tine k iti vine rochitza
iulik_flore
Postat pe 29 August 2008 15:33
asa cum a zis cineva mai devreme o nunta fara traditii nu are nici un farmec.traditii sunt destule depinde unde faci nunta.

Postat pe 3 Septembrie 2008 16:44
BRADUL e frumos.nici eu nu stiam in ce consta dar sotului meu i-a placut,deci l-am facut si a fost frumos.joi seara merg niste baietii in padure si aduc un brad(cand il taie lasa niste bani la radacina)iar vineri seara se impodobeste bradul acasa la fata fara sa il vada mirele.se strang mai muti tineri necasatoriti si impreuna cu viitoarea mireasa il gatesc.mai intai mireasa trebuie sa il taie,din cate lovituri il taie atatia copii face(eu l-am taiat din 4...nu vreau decat 3 )apoi trebuie curatat de toate crengutele care sunt in plus si sa ramana doar 3 sau 5 randuri de crengute.se imbraca in hartie creponata,se leaga 44 de ciucuri mici.2 ciucuri mari din ata rosie.doua flori facute din hartie colorata,un mar,doi covrigi,o paine la baza bradului,un prosop si in varf il impodobesti cu hartie creponata(scara pisicii).mireasa trebuie sa il stropeasca cu vin in trei parti si sa isi puna 3 dorinte apoi o alta fata face la fel,timp in care ceilalti danseaza hora bradului.apoi mireasa imparte painea de la baza la totii cei care danseaza si pune in piept batiste si flori dupa care se prinde in hora si se invarteste de 3 ori.cam asta e.bradul se ia la biserica si apoi la local si se pune dupa nunta la streasina casei unde sta pana se face urat. daca vreti va arat poze.

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:00
hmmmm ....oana michel din ce zona esti???

la noi la Bucuresti si nu numai eu asa am pomenit.

bradul se impodobeste acasa la baiat, exact cum ai spus u cu covrigi, mar, paine, hartie colorata etc....in timp ce mirele este barbierit si ce se mai face pe acolo

el se impodobeste de ziua, apoi un baiat care nu este orfan de tata trebuie "sa joace bradu" asa se numeste mergand in fruntea alaiului il i-a la biserica, restaurat si apoi acasa, la poarta...se obisnuieste la noi pana se usuca.

eu asa stiu si asa am vz pe la nuntile la care am fost

mireasa "uda", merge la udat iar mirele "impodobeste" bradul.bine...nu el personal

iulik_flore
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:03
eu asa am facut bradul.nu am auzit d el pana nu l-am cunoscut p el.sunt din bz dar toate pregatirile si obiceiurile le-am facut k la pitesti.udatul e alt obicei

Postat pe 7 Septembrie 2008 11:18
daa daa stiu k udatul e alt obicei

la noi asa se face...

acum stiti voi vb aia "cate bordeie atatea obiceie"
iulik_flore
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:58
voalul reprezinta stadiul de domnisoara cand ti-l d ajos nasa si iti leaga o esarfa sau altceva in par tocmai pentru asta e pentru a arata trecerea de la domnisoara la femeie maritata.
si voalul tau e pus altei fete care urmeaza sa s marite.

Mai era o chestie cu dulceata toate fetele nemaritate sunt servite de catre mireasa la intoarcerea de la biserica cu apa si dulceata p care o platesc. sau spalatul parintilor si nasilor p maini cu vin...sunt multe traditii
sweetyeye
Postat pe 12 Septembrie 2008 21:02
spalatul mainilor cu vin...hhhh...nu am mai auzit
iulik_flore
Postat pe 13 Septembrie 2008 19:11
De la: aly_b, la data 2008-08-28 16:18:36eu nu as vrea voal pt ca-mi las parul despletit,nu vreau coc sau alte "cuiburi de randunele prin par".vreau ceva simplu si dragut. eu voi fi "printesica clasica".pana la urma o sa-mi iau voal ca sa intru in catedrala cu capul cica "acoperit". si daca tot imi iau,va fi unul lung,foaaaarte lung,usor brodat pe margini,dar in rest nu va fi "incarcat" cu nimic. am vazut si sunt minunate,dau un aer plin de mister...


am cautat un astfel de voal de am inebunit. l-am gasit si imi place. nu voi avea nici un soi de coc, parul meu e lung ,negrusi drept si va fi usor coafat cu peria sau poate va avea niste bucle maxim....la terminatie. genul acesta de voal spaniol este destul de greu de gasit si...sper sa se descurce sa mi-l prinda ...aproape toate coafezele vor sa ai coc pentru ca le e mai usor sa-ti prinda voalul...dar asta e treaba lor....eu nici nu vreau sa aud :P
anka_hanneman
Postat pe 30 Septembrie 2008 03:57
bravo anca hanneman

imi place um gandesti si ce gusturi ai!!!

te apropiiii f mult de ceea ce vreau si eu

si eu am parul lung si imi doresc bucle pe spate...si voalll lungggggg
mult mau lung decat rochia
iulik_flore
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:50
Am vrut sa fiu mireasa dar o mireasa mai altfel, drept care am cam facut ce am avut eu chef
am pastrat imaginea miresei dar m-am jucat cu materialele si accesoriile cat mi-a poftit inima e adevarat ca meseria imi permite acest lucru care de altfel nu e simplu deloc. Am cautat acest voal convinsa fiind ca daca nu-l voi gasi nu voi purta voal. Rochia nu am vrut sa fie alba pentru ca din punctul meu de vedere albul chiar simbolizeaza puritatea iar la mine era destul de ciudat la 32 de ani sa-mi fac rochie alba. Rochia este un model creat de mine si am vrut sa fie din piele si tafta. Pielea este crem si este patinata cu argintiu. Taftaua e tot crem ....dar am mai adaugat niste trandafiri argintii destul de mari si de multi dar care aranjati cum trebuie chiar nu deranjeaza Azi mi-am luat si gentuta care n-am vrut sub nicio forma sa fie din material....am bantuit prin magazinele de antichitati pana am gasit una din argint, pana la urma trebuie sa am si ceva vechi....nu? pantofi....hmmmm....de ce pantofi? am gasit niste cizme argintii foarte elegante Cum ar fi la toata povestea asta sa-mi troznesc un coc cu floricele in varful capului? Ar distruge toata poezia... Nunta va fi pe 4 octombrie ....deci sambata....si speram ca lumea sa se simta cat mai bine!!!! Asa ca saptamana viitoare va pot povestii reactii si comentarii si poate voi avea chiar niste poze Apropo....daca nu ma simt bine in cizme, am niste bascheti rosii tare comozi la care voi apela cu multa incredere
anka_hanneman
Postat pe 1 Octombrie 2008 06:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stresata in ziua nuntii!! 23 De la: ngr28 18 Ianuarie 2013 16:46
cosuletul cu cocarde si petale 9 De la: andrada2010 13 Ianuarie 2010 21:11
Nasi pentru prima data! Ce trebuie sa facem? 1 De la: gamyco 29 Noiembrie 2013 17:56
eu am niste lamuriri legat de sex 72 De la: 4 Octombrie 2012 19:25
ai mei sunt divortati - mama nu vrea sa o invit pe iubita tatalui la nunta 54 De la: nattysor 8 Ianuarie 2010 17:55