Setari Cookie-uri

traditiile ma omoara!!!

hai sa fim seriosi ... traditiile sunt de baza si nu putem traii fara ele. Trebuie respectate in totalitate pana la absurd.

Mirele trebuie neaparat inainte de nunta sa faca petrecerea burlacilor unde iar este imperativ necesar sa aiba in jurulul lui peste noapte minim 3 parashute.

Traditia pleznitului peste bot al miresei daca deschide gura este iarasi foarte importanta.

Deasemeni traditia de a nu tine cont de toti nuntasii in alesul muzicii in loc de a alege o muzica pe care sa nu iti vina sa strangi de gat pe cineva.

Frumoasa traditie de a te cara direct de la nunta cu mireasa inainte sa se termine si sa te duci in luna de miere sa scapi de meclele acre venite sa vada la nunta inceputul sfarsitului relatiei tale.

:D
mau77mau
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:16
dupa ce am citit mesajele voastre, marturisesc ca m-am mai linistit. credeam ca eu sunt singura "nebuna" care nu vrea coc. am parul lung si ar fi pacat sa nu-l pun in valoare. plus de asta nu cred ca m-ar avantaja absolut nici un model de coc, oricat de sofisticat ar fi.
majoritatea sunt de parere ca in afara de coc, nici o alta varianta nu rezista la fel de bine pana dimineata si plus de asta e tare dificil de prins voalul. eu anul asta am batut recordul, am avut in fiecare weekend fie un botez, fie o nunta. m-am coafat de fiecare data si mi-a stat perfect parul pana dimineata. o singura data mi-am facut coc de curioazitate...a doua oara nu se va mai intampla.
in legatura cu voalul, voi opta pt unul scurt deoarece rochia mea va avea trena f lunga (dar detasabila ca sa ma pot zbengui in voie pe ringul de dans)
raly_uca
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:48
in legatura cu traditiile, cred ca multe sunt binevenite, dau farmec nuntii.deplasarea de la biserica la restaurant, fara nimic altceva n-ar fi decat o simpla petrecere pe care o poate organiza oricare cu ocazia zilei de nastere, de exemplu.
este amuzant momentul barbieritului, al spalatului pe maini cand unul din multime arunca niste cenusa sau pamant etc.
in copilarie cand mergeam la bunici in Bolintin Vale, obiceiul cu bradul se facea cu o zi inainte in curtea mirilor, acolo unde se amenaja un cort. lumea mergea cu cadouri, apoi mirele impodobea bradul impreuna cu fetele nemaritate, iar mireasa pleca la udat.
acolo se obisnuia ca dupa cununia religioasa, mireasa sa invite lumea acasa si sa-i trateze cu dulceata.
desi am si eu o samanta de olteanca, dupa bunicul matern, nu cred ca as pastra obiceiul lor de a pune cate un stergar prin cu ac de siguranta, pe umarul ginerelui si al nasului. nu stiu daca ati mai vazut?! sau langa floarea din piept sa fie prinsa si o hartie de 100 E ca sa fie tacamul complet. mie una nu-mi plac treburile astea.
raly_uca
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:03
sentymary
Postat pe 1 Octombrie 2008 15:08
trebuie sa va spun: m-a condus tata la altar!!!
aly_b
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:39
casa de piatra, Aly b!!!!!!!!!!!!!
ma bucur pentru tine. inseamna ca ai fost cu adevarat fericita in asa o zi speciala. esti un exemplu denm de apreciat...ai facut exact ceea ce ai simtit si asta conteaza.dorinta de a fii condusa de tata la altar nu tine de religie si nici vezi doamne, hai sa facem si noi ca la americani. pur si simplu a fost un moment special in care ai putut sa-i arati tatalui tau (si invitatilor), cat de mult il iubesti.
m-a emotionat f tare alegerea ta...
felicitari miresico! sa va dea D-zeu tot binele din lume, intelegere, noroc, sanatate si copii frumosi!
raly_uca
Postat pe 9 Octombrie 2008 08:17
subscriu

aly b
iulik_flore
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:01
multumesc! revin cu poze
aly_b
Postat pe 9 Octombrie 2008 17:55
Traditii respectate de mine:
- turta miresei si nansul din fata blocului
- impodobitul scarii blocului
- mersul in masini separate pana la biserica

Tata a vrut sa ma conduca in biserica dar nu a avut loc de nas care nu a vrut sa renunte in favoarea tatei, desi mie mi-ar fi placut. Tata, ca un domn, a cedat si eu nu am vrut sa tulbur ape in curtea bisericii.
fantome
Postat pe 13 Octombrie 2008 14:03
hmmm...fantome scuza-ma dar urat gestul tatalui tau
pana la urma era alegerea ta
este nunta ta, tu esti mireasa si dorintele tale trebuiau sa fie lege ptr toti ceilalti
dar ai dreptate tatal tau a fost un domn
iar tu ai facut bine k nu ai tulburat linistea
iulik_flore
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:23
e parcursul nuntii mai apar astfel de momente. Esential este sa stii sa le depasesti fara sa faci valuri, in liniste, astfel ca cei prezenti sa nu stie. Nu am tulburat pe nimeni.
fantome
Postat pe 15 Octombrie 2008 09:54
asa este! si eu trebuie sa iau in calcul eventualele situatii de genul care apar
iulik_flore
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:37
BUNA!!!!!
Pe 4 Octombrie am avut marele eveniment si n-am tinut cont decat de ceea ce am vrut noi! Am ales o locatie in alt oras (nici la mine, nici la el si nici in Bucuresti unde locuim ) ca sa scapam de orice propunere in directia traditiilor. Le-am spus din timp = i-am pregatit pe toti, ca nu va fi o nunta clasica, asta ca sa nu ne ceara nu stiu ce turte rupte sau dansuri printre blocuri
Vama Veche a fost locul ales de noi pentru ca acolo fugim noi si la bine si la rau, acolo am fost ceruta in mijlocul "strazii" de sotie, avand martori o gramada de necunoscuti care imi strigau "Spune DAAA!!!!".

Ne-am intalnit la biserica deoarece plecam din acelasi loc si era inevitabil sa nu ma vada, iar eu pana la biserica nu am vrut sa se intample asta, am crezut ca TREBUIE sa fie (sa fiu) o surpriza si am si fost, nu am cuvinte sa-i descriu reactia
Initial am vrut sa ma duca tata la altar, insa pentru a evita situatiile neplacute am tatonat terenul si am vazut ca nici nu incapea discutie, ca nasul isi dorea prea mult asta , asa ca am evitat ca tata sa se simta prost iar nasul sa fie frustrat de ceea ce in mod normal i s-ar fi cuvenit.

Dupa ceremonia de la biserica am fugit pe plaja sa facem poze, am prins apusul de soare si au iesit o nebunie
La restaurant ne-am intampinat oaspetii cu sampanie, ne-am pupat, s-au asezat la locurile lor frumos si normal ca am deschis dansul cu o melodie aleasa de noi, melodia noastra de suflet de la W.A.S.P.

Pentru a destinde atmosfera mireasa a inlocuit cizmele argintii cu niste bascheti rosii pe care i-a prezentat tuturor, acesta fiind de fapt un mesaj pentru toti cei care vroiau , ca pot sa-si schimbe tinuta si sa se simta bine!!!

Apoi au fost diverse momente haioase improvizate de noi ( pe moment ), respectiv atunci cand am fost furata nu s-a cerut baututa in schimb ci sa faca mirele streaptease si sa-mi cante "Buna seara iubitooooo!!".
La miezul noptii a fost focul de artificii (evident pe "show must go on "- queen ) iar spre dimineata am aruncat buchetul si jarteaua
Intre toate aceste momente lumea a dansat intruna pana diminneata iar a doua zi toti aveau febra musculara si asta pentru ca muzica a fost dintr-o extrema in alta, cand se asculta rock cand muzica populara si nimeni nu a stat jos decat atunci cand se manca.

Am avut emotii sa nu se comenteze la datul din pleata al rockerilor sau la invartita, brasoveanca sau hora insa oameni nu s-au impartit in tabere ci au dansat, uneori chiar impreuna, chiar daca nu stiau prea bine pasii sau cum sa dea din cap
Nu am auzit nici un repros de la nimeni, toti au spus ca la asa nunta nu au mai fost in viata lor ( cred si eu, cine a mai ascultat Maiden, Slayer sau Panthera la nunta ) si ca s-au simtit extraordinar Acum abia asteapta sa facem un copil sa facem un alt show, fara traditii si fara fitze.
anka_hanneman
Postat pe 16 Octombrie 2008 13:10
Bravo, Anka H.!!!
fantome
Postat pe 16 Octombrie 2008 14:16

ma bucur foarte mult anca ca te-ai distrat!
iulik_flore
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:30
si ca ai avut o nunta asa cum ti-ai dorit
iulik_flore
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:31
dupa ce am trecut prin aceasta experienta pot spune ca cel mai important lucru e sa stie ambii ( si mirele si mireasa ) ce doresc si sa faca exact ce le spune inima. nu intotdeauna sfaturile celor din jur sunt rele insa e bine sa fie filtrate. oricand are nevoie cineva de un sfat ma ofer voluntar
am spus ca de acum incolo ma voi implica in toate nuntile prietenilor (atat cat au ei nevoie normal...), am invatat atat de multe incat e pacat sa nu stie omul la ce sa se astepte si e mai bine sa fi pregatit. din pacate nu intotdeauna lucrurile din spatele nuntii sunt foarte "roz"
anka_hanneman
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:36
bine..bine..as vrea sa vad si eu o poza de la nunta...rochia ta de exemplu...sunt foarte curioasa....mi-ar place sa am nunta ca cei din " clona " ...imi place foarte mult cultura araba , dansurile , sunt fascinata de muzica lor...dar....traiesc in romania...

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:12
De la: gabontzel, la data 2008-10-16 23:12:05bine..bine..as vrea sa vad si eu o poza de la nunta...rochia ta de exemplu...sunt foarte curioasa....mi-ar place sa am nunta ca cei din " clona " ...imi place foarte mult cultura araba , dansurile , sunt fascinata de muzica lor...dar....traiesc in romania...


rochia a fost simpla ivoire, nu a fost alba pentru ca eu cred ca albul simbolizeaza ceva, iar la 32 de animi se parea deplasat, dar a fost din combinatie de piele cu tafta. as posta poza dar intai trebuie sa descopar cum.
anka_hanneman
Postat pe 17 Octombrie 2008 16:56
am reusit sa postez cateva poze de la nunta.
anka_hanneman
Postat pe 17 Octombrie 2008 17:24
traditiiile pe care o sa le respect, asta dc si timpul ma ajuta ar fi urmatoarele
veitul mirelui sa ma ia de acasa, asta in cazul in care nu ne intanlim la biserica
turta in cazul in care vine cu nasii sa ma ia
hora in fata blocului nu cred ca voi faca din mom ce nu vreau lautar
1.desi sunt ortodoxa vreau sa ma casatoresc in biserica catolica.ador obceiurile lor, sunt senzatie iar slujba este spectacol.ii admir f mult pe catolici.insa asta ramane de discutat.oricum dc voi face slujba in biserica ortodoxa, voi vorbi cu pretorul sa o catolicim un pic
2.as fi vrut k la altar sa ma conduca tatal meu, insa dat fiind faptul k este imposibil(tatal meu este decedat)as vrea sa ma conduca o alta persoana speciala mie.insa si asta ramane de discutat.mi se pare mult mai impresionant si mai emotionant
3.vreau valsul miresei, vals adevarat
4.furatul miresei obligatoriu, daca prin absurd nu swe gaseste nimeni, fug eu cu prietenele mele
5.aruncatul buchetului
6.scoaterea voalului, inlocuit insa cu o PALARIE
7.scoaterea jartierei

si cam asta este sper ca nu am uitat ceva

voi renuna la celebrul "ia-ti mireasa ziua buna" este un cantec care nu ma reprezinta

voi renunta la brad

jucatul gainii

udatul miresei din lipsa de timp

iulik_flore
Postat pe 18 Octombrie 2008 15:22
De la: iulika_flore, la data 2008-10-18 15:22:21traditiiile pe care o sa le respect, asta dc si timpul ma ajuta ar fi urmatoarele
veitul mirelui sa ma ia de acasa, asta in cazul in care nu ne intanlim la biserica
turta in cazul in care vine cu nasii sa ma ia
hora in fata blocului nu cred ca voi faca din mom ce nu vreau lautar
1.desi sunt ortodoxa vreau sa ma casatoresc in biserica catolica.ador obceiurile lor, sunt senzatie iar slujba este spectacol.ii admir f mult pe catolici.insa asta ramane de discutat.oricum dc voi face slujba in biserica ortodoxa, voi vorbi cu pretorul sa o catolicim un pic
2.as fi vrut k la altar sa ma conduca tatal meu, insa dat fiind faptul k este imposibil(tatal meu este decedat)as vrea sa ma conduca o alta persoana speciala mie.insa si asta ramane de discutat.mi se pare mult mai impresionant si mai emotionant
3.vreau valsul miresei, vals adevarat
4.furatul miresei obligatoriu, daca prin absurd nu swe gaseste nimeni, fug eu cu prietenele mele
5.aruncatul buchetului
6.scoaterea voalului, inlocuit insa cu o PALARIE
7.scoaterea jartierei

si cam asta este sper ca nu am uitat ceva

voi renuna la celebrul "ia-ti mireasa ziua buna" este un cantec care nu ma reprezinta

voi renunta la brad

jucatul gainii

udatul miresei din lipsa de timp



dumnezeu sa il ajute pe bietul tau sot :D
mau77mau
Postat pe 18 Octombrie 2008 20:24
de ce?????
mi se pare inca k am putine fata de ce am vz la altii....
iulik_flore
Postat pe 30 Octombrie 2008 13:51
pacat ca va omoara traditiile
nu stiti ce este frumos
nunta o faci o singura data si o tii minte toata viata
ca sa ai amintiri frumoase trebuie sa pastrezi aceste traditii ,altfel va fi o zi ca oricare alta cu o adunatura de oameni.
acum fiecare face ce vrea ..... dar imi pare rau de voi
iony_girl23
Postat pe 4 Noiembrie 2008 10:29
De la: iony_girl23, la data 2008-11-04 10:29:23pacat ca va omoara traditiile
nu stiti ce este frumos
nunta o faci o singura data si o tii minte toata viata
ca sa ai amintiri frumoase trebuie sa pastrezi aceste traditii ,altfel va fi o zi ca oricare alta cu o adunatura de oameni.
acum fiecare face ce vrea ..... dar imi pare rau de voi


dar teai gandit ca respectand toate aceste traditii nu faci decat sa fi in randul lumii ... decat sa mergi cu turma ... decat sa fi la fel ca toti ceilalti ... fara sa fi cu nimic unic ... doar o oaie care face fara sa gandeasca ceea ce a auzit ca este normal sa faca

ps - nu prea stiu cui ar trebui sa ii para rau de cine ...
mau77mau
Postat pe 4 Noiembrie 2008 23:28
De la: k3ntutza, la data 2008-08-20 21:21:48parca si vad pe una cu tortu de 8 etaje in bratze...sal danseze

mi-o si imaginez pe una transpirata toata cu tortul meu pe brate ...cat e el de mare....uiuiu...uiuiu....
rocsanyk3
Postat pe 5 Noiembrie 2008 22:50
si noi am avut o nunta foarte frumoasa la care toata lumea s-a distrat la maxim....
toata treaba a inceput la casa mirelui(care de fapt e casa noastra dar eu am dormit la parintii mei noaptea inainte de nunta), au venit prietenii si nasii acasa la mire apoi acasa la mireasa la usa statea un baietel de vre-o 5 ani care il ameninta pe mire ca nu-l lasa sa intre daca nu-i scapa cativa lei....
apoi a aparut mireasa cea urata care a jucat un teatru distractiv i-a dat si ei de-o ciocolata apoi m-a gasit pe mine ascunsa in dormitor....emotionati amandoi de ce frumosi eram am mers alaturi de invitati...
m-au aranjat nasele
am pus eu florile in piept la mire, nasi, parinti si frati...
ne-am cerut iertare de la parinti fara lacrimi si prostii...mai mult radeam
apoi au rupt colacul in fata blocului si l-au impartit...
am facut o hora si am plecat la primarie
am facut poze afara intr-un parculet
am intrat in biserica condusa de tatal meu pt ca asa am vrut ...eu nu stiam ca tre sa te duca nasul...ci ca intri cu cavalerii si domnisoarele de onoare
am mers la restaurant am avut paharele noastre frumose...am primit invitatii...
am dansat un vals apoi au intrat nasii , parintii apoi restul invitatilor
au furat mireasa...a platit mirele consumatia din discoteca si a dat 2 baxuri de vin hotilor......acestia au primit drept pedeapsa un dans de 3 minute cu mireasa pe umeri......am ras de nu mai puteam toti...s-au oferit voluntari 3 nebuni din toti hotii...
au adus tortul care a facut senzatie..am avut un suport superb care nu mai fusese vazut la nici o nunta din cate stim noi...am fost primii care l-am inchiriat
au dansat gainile.....
am dedicat cate o piesa nasilor si parintilor cand au ¨inchinat¨(au dat banii) toata lumea a pus banii in plic si nu a stiut nimeni cat s-a dat pe masa...
am aruncat buchetul
a aruncat mirele jartiera
ne-au pus esarfa si palarie
am mai continuat petrecerea cu cei care au mai stat...prieteni apropiati, farti, parinti, nasi pana la 7 dimineata
apoi am mers acasa ne-am odihnit si a doua zi am facut un gratar la bunicu cu toata familia unita din toate colturile tarii...
rocsanyk3
Postat pe 5 Noiembrie 2008 23:48
roxanyk3 super fain asa vreau sa fie si la mine sper sa-mi iasa
iony_girl23
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:53
lasa draga sa merg eu cu turma si sa fie super si fii tu unic
iony_girl23
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:08
rocsanyk3 sigur a fost superb la nunta ta ..... ce inseamna traditia .....distractie ...nu turma de oi
angik_grace
Postat pe 7 Noiembrie 2008 23:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Foto Video Trash The Dress - poezia asezata in rama 2 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:51
Scenarii de nunta 4 De la: simplueu3 19 Aprilie 2010 21:11
Ce muzica sa aleg? 14 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:02
Cununia civila in aceas zi cu cununia religioasa respectiv petrecerea?? 31 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:35
Cum asigurati transportul nuntasilor care sunt de departe? 25 De la: railia22 4 Iulie 2010 11:03