Setari Cookie-uri

cosuri pe frunte

eu zic sa folosesti sapunu lotiunea si crema ptr zona t de la clinuque fffff bune in ciuda faptului ca sunt un pic mai scumpicele decat celelalte produse,,dar iti garantez ca in 2 zile nu iti va mai aparea nici un fel de bazdaganie pe fata:D
kudika085083
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:40
:)Te chinui cam demuult, ina nu ti-au disparuut? Nu de alta dar vreau sa stiu daca iti apar dincolo !!! 9legea compensatiei)
lou_lou
Postat pe 26 Octombrie 2010 20:44
eu am folosit si mibazon,si nidoflor si zineryt si skinoren...si altele...pt acnee..si nimic..zynerit imi usca tenul atat de rau incat aveam coji pe fata mult timp pana treceau ..arde pielea ...acum mai am dar mai putine...voi incerca iar o cura cu mibazon...sper sa nu le fac mai rau ..pff... :)
liza24_84
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:24
eu am folosit si mibazon,si nidoflor si zineryt si skinoren...si altele...pt acnee..si nimic..zynerit imi usca tenul atat de rau incat aveam coji pe fata mult timp pana treceau ..arde pielea ...acum mai am dar mai putine...folosesc regulat de 2 ori pe zi sapunul cu sulf care e fff bun ,le usuca dar voi incerca iar o cura cu mibazon...sper sa nu le fac mai rau ..pff... :)
liza24_84
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:25
pentru cazuri extreme: Brevoxil...super bun ..
seulement
Postat pe 29 Octombrie 2010 12:45
foloseste skinoren , este o crema foarte buna , le arde foarte repede , insa ai grija sa nu exagerezi , adica aplici crema punctat doar pe cos , nu o intinzi pe toata fata sau o zona mai mare , ptr ca ti se exfoliaza pielea , (acum nu trebuie sa te sperii, nu iti inchipui ca vei naparli ca un sarpe :p ) am tinut sa specific asta pentru ca am auzit cazuri in care au folosit crema asta ca pe una hidratanta (adica au intrns-o pe toata fata), apoi dupa ce intra in piele spala-te pe fata cu ceaiul TREI FRATI PATATI , foloseste crema de doua ori pe zi timp de o luna in combinatie cu ceaiul asta , si vei scapa de ele , iar dupa asta fa-ti masti simple cu argila o data pe saptamana sau chiar mai rar pentru intretinerea tenului, eu am avut mari probleme si am incercat tot felul de tratamente costisitoare , insa ceaiul asta si skinorenul au avut efectul dorit
bafta
tot tratametul nu costa mai mult de 30 ron

P.S. sa citesti prospectul de la sckinoren si sa tii cont de tot ce scrie acolo
unteca
Postat pe 2 Noiembrie 2010 11:57
sucul de lamaie face minuni pentru cosuri
iu
Postat pe 10 Noiembrie 2010 13:35
primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa descoperi cauza aparitiei acneei ca apoi sa o poti trata... faza cu urina pe fata e tare scarboasa si nu cred ca e eficienta.. ce substanta din urina poate sa ""arda grasimile" din inflamatia respectiva?? nu mai zic ca daca ai o infectie urinara te trezesti cu o cultura patogena minunarta pe fata ... cel mai bine e sa mergi la un dermatolog.
ellyaisha
Postat pe 11 Noiembrie 2010 12:44
Da te pot ajuta eu, suna-ma 0726885956, elena
crinul_alb
Postat pe 15 Noiembrie 2010 13:44
Dragele mele...trebuie sa stiti ca astfel de probleme ce apar pe fata sunt efectul unei afectiuni interne...deci mai intai trebuie sa rezolvati intern apoi vor apare si rezultate extern, altfel toate cremele sau ceaiurile nu sunt decat o solutie de moment si nu intotdeauna eficienta. Am o prietena care a avut o astfel de problema si careia zyneritul i-a ars epiderma...noroc ca ne-am intalnit la fix. Daca sunteti interesate de un remediu spuneti-mi si va voi spune ce aveti de facut.
crinul_alb
Postat pe 15 Noiembrie 2010 13:50
intr-adevar,mibazon este foarte bun.se foloseste d 2-3 ori p zi si dupa o sapt se vad rezultatele.bafta...
kudika058778
Postat pe 16 Noiembrie 2010 08:18
intr-adevar,mibazon este foarte bun.se foloseste d 2-3 ori p zi si dupa o sapt se vad rezultatele.bafta...
kudika058778
Postat pe 16 Noiembrie 2010 08:18
prb fetelor este in primul rind interna ,legata de alimentatie, de ciclu ,de dulciuri,cola,
exterior:mibazon,zinnerit sau oricare produs auzit se aplica in functie de tipul tenului altfel apar prb si diferite reactii
inainte de orce aplicare trebuie facuta o exfoliere blinda la cosmetica pt o curatare a celulelor moarte si pt eficienta produsukui aplicat
kudika329867
Postat pe 23 Noiembrie 2010 20:16
stiai ca problema cosurilor este partial legata de un rinichi dereglad? daca tot incercam tot felul de creme ar fi bine sa incercati si otetul de hrean,dimineata si seara cate 10 minute ca sasi faca efectul ,reteta:_hreanul ras se introduce intro sticla de plastic dezinfectata in prealabil,se toarna peste el otet de vin sau fructe ca sal acopere bine si se inchide sticla cu un capac gaurit.se pastreaza intro incapere cu temp moderata 10 zile.hreanul ia din taria otetui iar otetul din cea a hreanul ,astfel formanduse o esenta slaba de otet tolerata de toate tipurile de ten.daca poti ,ar fi bine sa bei si ceai de urzica,sa eviti mancarurile puternic condimentate,sarate,salatele prea acrite si bauturile acidulate.(salatele le poti cosuma cu iaurt).sper sati fie de folos sfatul meu.multa binecuvantare va doresc tuturor.
loredana29
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:07
COLLAGENUL DE TIP II - VAZUT PRIN PRISMA VITEZEI DE IMBATRINIRE A OMULUI

Traducere dupa articolul lui James de Sud, MA

Imbatrinirea este un lucru comun al intregii umanitati!.. ne-am nascut, traim,ajungem mai in virsta, vom muri. Cu toate aceste, unii oameni inainteaza in virsta incet, gratios si sanatos, in timp ce altii inainteaza mai repede si au parte de durere si slabiciune (boli).
Numerosi factori contribuie la „rata noastra de imbatrinire”: genele noastre, dieta noastra si nivelul de miscare, exercitii, alcoolul, tutunul, nivelul de stres, drogurile etc. Cele doua extreme ale imbatrinirii sint aparitia diverselor afectiuni la virsta frageda cu implicatii extreme de imbatrinire accelerata, aparitie calvitiei, piele puternic incretita, probleme de vedere, rigidizarea articulatiilor, probleme de circulatie sangvina a caror viata este mai scurta si persoane a caror ten arata impecabil chiar si la o virsta inaintata, au articulatii elastice, duc o viata activa, bolile ii ocolesc, durata de viata fiind de 80-90 de ani si mai mult.
In mod surprinzator, exista o anumita conexiune intre imbatrinirea accelerata si longevitate. Primii, elimina prin urina pina la de 17 ori mai mult acid hialuronic(hyaluronan, sau HA) decit in mod normal, ceilalti care au o dieta sanatoasa, duc o viata sportiva, evita excesele de tutun, alcool, cafea, droguri, evita stresul, traiesc intr-un mediu sanatos, nu elimina acid hyaluronic( Hyaluronan).
Hyaluronan (HA) este o molecula- lant lung- formata din unitati alternative N-acetil glucosaminic si acid glucuronic, greutatea ei fiind de la 50.000 la 4 milioane Daltoni. HA poate absorbi pina la de 3.00 de ori greutatea sa in apa si este un important agent de hidratare. HA se gaseste in aproape toate tesuturile si fluidele organismului, mai ales in lichidul sinovial, ochi si in piele. HA joaca un rol esential in mentinerea sanatoasa a lichidului sinovial pevenind imbatrinirea si degenerarea articulatiilor. HA este, de asemenea, o molecula de reglementare care influienteaza miscarea celulelor si circulatia sangvina. HA serveste ca un gunoier al radicalilor liberi si antioxidantilor, este deosebit de important pentru protejarea pielii de efectele imbatrinirii excesive datorate expunerii solare, este implicat in refacerea ranilor, stimuleaza sinteza AND-ului si diviziunea celulara a fibrelor. Este esential pentru o piele sanatoasa si mentinerea cartilajiilor.


Hyaluronan & Collagen de tip II

Avind in vedere importanta HA pentru o piele sanatoasa si articulatii elastice, consumul necesar pe fondul scaderii producerii de catre ficat a colagenului este necesara o sursa biodisponibila de HA, aceasta fiind COLLAGENUL DE TIP II din stern de pui de 6-8 saptamini patentat, purificat, hidrolizat enzymatic, cu o greutate moleculara mica care este foarte bine absorbit de organism (in proportie de 70-90%).
Beneficiile Collagenului de tip II nu se opresc la HA. Collagenul de tip II alcatuieste articulatiile mobile, ofera un nivel ridicat de condroitin sulfat A (aprox 14-16%)(CS). CS este una dintre cele 6 glicozaminoglicani (GAG), care ajuta la formarea tesutului conjunctiv al pielii, tendoanelor, cartilajelor si oaselor. Condroitin sulfat (CS) este cel mai eficient anti-inflamator fara efecte secundare cum este indometacinul si ibuprofenul. Condroitin Sulfat imbunatateste sinteza de Hialuronan si proteoglicanii cartilajului la pacientii cu osteoartrita. Condroitin Sulfat inhiba enzimele : colagenoza, elastaza si proteoglycanaza care devin hiperactive in imbatrinirea si degenerarea pielii,in distrugerea cartilajelor si a tesutului conjunctiv.
Collagenul de tip II contine de asemenea matrice glycoprotein (CMGP) din cartilaj. CMGP sporeste protectia antioxidanta in articulatii purtind urme de cupru mineral esential pentru condrocite. Condrocitele sint celule mici, intercalate in matricea cartilajului din articulatii. Condrocitele produc colagen si mucopolizaharide noi pentru a mentine in stare buna articulatiile cu pernite si lubrefiate.

Collagenul de tip II vs. imbatrinirea pielii

Dr.Nelson Novick este Doctor in medicina practica si profesor asociat la o clinica de dermatologie la Mount Sinai School of Medicine, precum si sef de clinica de dermatologie la Mount Sinai Medical Center. Intr-un articol recent, „Sfaturi pentru acasa de ingrijire a pielii anti-imbatrinire” a comentat cu privire la utilitatea Collagenului tip II pentru promovarea tineretii pielii. „Va recomand zilnic suplimentarea orala cu 100% PUR COLLAGEN, capsule din stern de pui de 6-8 saptamini, fiind o combinatie unica de collagen II, acid hialuronic si sulfat condroitin care hraneste pielea din interior”, „Acest supliment alimentar natural va ofera dintr-o singura sursa trei elemente necesare pentru a mentine hidratarea pielii si elasticitatea ei. Acest concentrat complex, matrice de elemente, nu opreste numai imbatrinirea pielii ci potenteaza inversarea procesul de imbatrinire cu totul..Acest supliment este mai degraba o parte necesara a oricarui regim destinat sanatatii pielii de-a lungul vietii.
Profesorul dr. Roland Moskowits, Doctor in Medicina, a comentat cu privire la siguranta excelenta a colagenului hidrolizat care este un agent terapeutic in tratament osteoartritic si a osteoporozei utilizabile pe termen lung in aceste tulburari cronice.
healthy001487
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:24
punctele negre este necesar sa fie curatate cit mai atraumatic cu putinta,orice crema ,unguent sau alifie din farmacie,parfumerie sau plafar folosite pe un ten necuratat vor face mai mult rau decit bine.Dupa curatare pentru intretinere este necesara lotionarea fetei cu un tonic care sa inchida bine porii.Cele care aveti tenul acneeic feriti-va de creme cita vreme nu ati rezolvat aceasta problema.Folositi cremele doar pentru ochi.
Asa cum bine a specificat cineva anterior este necesara aflarea si tratarea cauzelor interne care duc la aparitia acneei: constipatia cronica ,menstruatie neregulata ,deshidratare precum si eliminarea din consum a unor factori ca fumatul,cafeaua si ciocolata in exces,grasimile...etc
Tratamentul acneei nu este scump daca se realizeaza o buna intretinere ulterioara !
carmen_natural
Postat pe 1 Decembrie 2010 22:49
De ce nu incercati sa mergeti la un dermatolog? Acneea juvenila nu va trece total niciodata fara medicamente! Numai de la o varsta cand organismul incepe sa se regleze! De aceea cand luati antibiotice incep sa dispara cosurile, doar ca atibioticele nu sunt bune in exces!in mare parte este vorba de reglarea glandelor sebacee ce produc sebumul si fac un ten gras! Pentru cei din constanta il recomand pe dl. dr. Nocivin, pe care il puteti gasi si la spitalul militar, puteti ajunge la dansul cu o trimitere de la medicul de familie!
kudika334800
Postat pe 3 Decembrie 2010 21:38
daca ai cosuri mergi la cea mai buna farmacie de PLANTE si daca e intradevar o farmacista buna te va ajuta :P ..si iti va recomanda ea o crema buna


sau un dermatolog ar fi de folos:P
kudika332455
Postat pe 4 Decembrie 2010 17:55
pentru acnee nu sant bune cremele si unguentele, se folosesc lotiunile, mixturile, mastile,pudrele......va spune o farmacista....
carmen_natural
Postat pe 5 Decembrie 2010 20:04
m-am luptat cu aceeasi problema ca si tine,ba poate chiar mai grava.o cosmeticiana mi-a recomandat sa folosesc mibazon (pretul e foarte accesibil),iar dermatologul -produse de la ivatherm.gelul spumant pt fata e extraordinar,il folosesc si acum,dp ce am scapat de cosuri,pentru curatarea tenului.acum depinde ce tip de ten ai,insa am mai folosit akne-syt,tot de la ivatherm ,care usuca cosurile. sunt produse foarte bune,care si-au facut efectul.mult noroc!
andunici
Postat pe 8 Decembrie 2010 23:46
lotiunile astrigente sunt cele mai bune...si demachierea constanta de dimineata si seara;)
dragalasha4you
Postat pe 9 Decembrie 2010 13:56
in plus de asta te poti obisnui cu un astfel de tratament care oricum este necesar pentru ten...sa recapitulam:fara creme, fara antibiotice pt k acestea iti pot usca tenul.Si inca ceva:mierea aplicata pe fata timp de 15 min face mununi garantate:Xsucces
dragalasha4you
Postat pe 9 Decembrie 2010 13:59
o masca sicativa pentru cosurile tale se poate face din talc+oxid de zinc+lapte dulce .
Se amesteca ingredientele cu pensula pina se obtine o pasta moale care se aplica pe zonele afectate,se lasa sa se usuce si apoi se indeparteaza delicat.
carmen_natural
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:17
BUNA
IAURTU IN COMBINATIE KTARATELE ARE EFECTE BENEFICI ASUPRA TENULUITAU IN CAZU IN CARE AI ACNEE.PENTRU A SCAPA DE NEPLACERI,AMESTECA UN IAURT CU UN PUMN DE TARATE PANA OBTI O PASTA COSISTENTA, APOI APLICA ACEASTA MASCA PE TOATE FATA .TATATELE CURATA PROFUND TENU, IAR IAURTU ARE ROLUL DE A CICATRIZA
roberta2010
Postat pe 10 Decembrie 2010 20:44
De la: roberta2010, la data 2010-12-10 20:44:23BUNA
IAURTU IN COMBINATIE K TARATELE ARE EFECTE BENEFICI ASUPRA TENULUITAU IN CAZU IN CARE AI ACNEE.PENTRU A SCAPA DE NEPLACERI,AMESTECA UN IAURT CU UN PUMN DE TARATE PANA OBTI O PASTA COSISTENTA, APOI APLICA ACEASTA MASCA PE TOATE FATA .TARATELE CURATA PROFUND TENU, IAR IAURTU ARE ROLUL DE A CICATRIZA
roberta2010
Postat pe 10 Decembrie 2010 20:46
fii vegetativa
kudika338786
Postat pe 11 Decembrie 2010 07:44
kudika226898
Postat pe 11 Decembrie 2010 18:06
Pai poti merge la un dermatolog si sa-ti ofere el o crema buna.Cred ca, conteaza si ce fel de ten ai, poate fi gras,uscat sau mixt(si gras si uscat).Am auzit de o crema numita Zinerit unde o poti gasi la farmcie si am mai auzit si ca este foarte buna(cateva persoane mi=au spus ca li s-au uscat foarte tare tenul,ori din cauza ca era deja uscat ori nu l-au aplicat cum trebuia,deaia spun ca, conteaza si ce fel de tip de ten ai)..
leona16
Postat pe 12 Decembrie 2010 22:25
Ceva sigur nu cred ca exista,dar cel mai bine sa iti mentii igiena zilnica.Depinde si de varsa pe care o ai.Poate e perioada ta mai........sau poate e cv care se mosteneste la o anumita varsta.Uite un sfat pe care mi l-a dat un om in urma cu 1 an si a functionat f bine la mn,avand in vedere ca eu am avut probleme inca de mica cu cosurile si nici un medic nu a reusit sa ma ajute sa le faca sa dispara.Cumpara un borcan de miere(de preferabil poliflora)si scortisoara.La 250ml de miere de albine adauga 2 lingurite de scortisoara si amesteca-le,astfel mierea sa capete culoarea maro inchis.Sterge-te cu un tampon de vata,inmuiat in apa calda p fata si p frunte.Tine minte sa nu te speli cu sapun,ca irita,sau ia un sapun neutru de la farmacie cu recomandarea doctorului.Dupa ce ti-ai curatat fata cu tamponul de vata inmuiat in apa calda,aplica-ti amestecul de miere pe frunte si stai cu ea 30 de minute,apoi te clatesti.Nu te scobi.Seara,inainte de culcare,curata-ti fata cu un tampon de vata inmuiat in apa calda,apoi aplica-ti urmatoarea masca:1lingurita de ulei de masline,1 lingurita de malai,o lingurita de lapte,1 lingurita de lamaie.Dupa ce ai facut ac amestec,pune-l pe frunte si lasa-l sa actioneze tot 30 de minute.App,ultimul amestec cu malai,se pune seara inainte de culcare o data la 2 zile,si cel cu miere se pune dimineata si seara
(zilnic),si cand nu aplici masca cu malai.Daca nu e atat de grava problema ta,pune-ti masca doar zilnic(cea cu miere).Sper sa folosesti sfatul si ai sa vezi ca ai sa ai rezultate f rapid,max in o sapt(daca nu te scobesti sau scarpini)
doar_yngeras01
Postat pe 18 Decembrie 2010 03:23
draga mea un remediu sigur nu iti poate recomanda nimeni.trebuies il incerci si s obs rezultatele.am citit p aici tot felul de ''remedii''. nu condamn p nimeni poate au avut intentii bune dar oameni buni nu mai recomandati dupa ureche pt k ea poate s le ia de bune si s ii faca rau.eu am avut probl mari cu tenul si am umblat peste tot l doctori si abia dupa un an mi-au gasit un tratam.cel mai indicat e s consulti un dermatolog care s iti recomande ceva in functie de tenul tau sau poate niste analize...trebuie sa gasesti cauza si s o tratezi nu efectul intai.eu am incercat si mibazon si nidoflor si brevoxyl zynerit si mai stiu eu ce am citi pe aici.insa nu se fol asa oricum ci combinate cu alte unguente sau lotiuni si dupa o anumita schema.eu pot s iti spun ce a functinat la mn ce m-a ajutat insa retine k tb s consulti un dermatolog el te poate ajuta cel mai bn.pt cosurile de pe frunte effeclar K de la firma LA ROCHE POSAY.e f imp igiena asa k poti incerca apa termala de la aceeasi firma curata tenul dimineata si seara.nu pune fond de ten pe fata pt k iti face mai mult rau.dk totusi nu poti fara doctorul mi-a recomnadat fondul de ten TOLERIANE de la firma mentionat mai sus.e special creat pt ten sensibil.nu uita consulta un dermatolog
sonya87
Postat pe 18 Decembrie 2010 11:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 8 De la: kudika133347 6 Mai 2010 08:50
iubirea la distanta,2 oameni de religie diferita 52 De la: blue_domes 8 Septembrie 2010 20:19
To be or not to be virgin 24 De la: Eva32 31 Iulie 2011 00:19
as dori o parere, un sfat daca se poate 74 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:45
Credeti in farmece? 217 De la: luoana13 1 Iulie 2018 03:10