Setari Cookie-uri

cine a tinut dieta?

De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-26 17:02:42
De la: kudika162441, la data 2010-09-26 11:03:35buna fetelor eu am tinut o cura de slabire cu boabe de ienupar si a dat rezultat daca nu aveti probleme cu rinichii o puteti face si voi si va da rezultat in timp si sigur nu se da multe kilograme daR SUNT SIGURE CA NU LE MAI PUNETI INAPOI se incepe cu 4 boabe de ienupar si se adauga cite o boaba in fiecare zi pina la 13 zile si dupa se scade cite o boaba pina cind se ajunge la 4 boabe va urez succes puteti sa va uitati la cura cu boabe de ienupar sa vedeti pentru cite afectiuni sunt bune boabele de ienupar si nici nu este costisitors se gasesc la plafar sunt 3 lei cutia si se iau dimineata pe stomacul gol se mesteca in dinti si se bea apa va urez SUCCES. Dupa ce ati terminat cura faceti o pauza de 2,3 saptamini si puteti sa o reluati nu mai mult de 3 ori se pate relua cura eu am sabit din luna mai 6 kg si in cm tot 6cm dar nu am mai pus inapoi.

si in rest ce se mananca? sau doar boabele alea si atat...?



normal!!! sunt foarte consistente
anastasia_m
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:04
De la: anastasia_m, la data 2010-09-26 17:04:27
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-26 17:02:42
De la: kudika162441, la data 2010-09-26 11:03:35buna fetelor eu am tinut o cura de slabire cu boabe de ienupar si a dat rezultat daca nu aveti probleme cu rinichii o puteti face si voi si va da rezultat in timp si sigur nu se da multe kilograme daR SUNT SIGURE CA NU LE MAI PUNETI INAPOI se incepe cu 4 boabe de ienupar si se adauga cite o boaba in fiecare zi pina la 13 zile si dupa se scade cite o boaba pina cind se ajunge la 4 boabe va urez succes puteti sa va uitati la cura cu boabe de ienupar sa vedeti pentru cite afectiuni sunt bune boabele de ienupar si nici nu este costisitors se gasesc la plafar sunt 3 lei cutia si se iau dimineata pe stomacul gol se mesteca in dinti si se bea apa va urez SUCCES. Dupa ce ati terminat cura faceti o pauza de 2,3 saptamini si puteti sa o reluati nu mai mult de 3 ori se pate relua cura eu am sabit din luna mai 6 kg si in cm tot 6cm dar nu am mai pus inapoi.

si in rest ce se mananca? sau doar boabele alea si atat...?



normal!!! sunt foarte consistente



:))) Se presupune ca semintele de ienupar diminueaza pofta de mancare, dar daca nu sunt administrate cu grija, pot avea efecte urate asupra rinichilor.
RoxRoxy
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:21
Curele de slabire sunt o mare capcana! parerea mea dedusa 100% din experienta mea si a altor cateva persoane (care am incercat mai multe feluri de diete si AM RENUNTAT LA ELE DEFINITIV!)

Avantaje:
1) Incerci ceva nou de fiecare data (???)
2) Slabesti (TEMPORAR) cateva kilograme

Dezavantaje:
1) Iti dai peste cap metabolismul => Indata ce renunti la dieta te ingrasi mai multe kg. decat cele date jos (oare MERITA?!)

2) Te privezi de substante nutritive foarte importante pentru trup si minte => POFTE CIUDATE care sunt semnale de alarma ale corpului tau ca ceva lipseste.
TINE MINTE: majoritatea dietelor sunt dezechilibrate cand e vorba de vitamine, minerale si grasimi benefice corpului si creierului tau. Multe persoane, adicte ale dietelor, in special pe termen lung, au ajuns sa aiba probleme - cateva exemple: osteoporoza, stari de nervozitate, pierderi de memorie, oboseala, chiar depresie, etc.

3) Dietele repetate iti afecteaza flexibilitatea si structura pielii, asa incat doar cativa ani ajungi sa ai pielea ca hartia creponata.

CE FUNCTIONEAZA?!!!!!!!
SCHIMBA STILUL DE VIATA!


1) cum zicea una din fete: MANANCA REGULAT SI CATE PUTIN DIN FIECARE ALIMENT
# foarte bine la micul dejun sau cand iti incepi ziua - atunci ai nevoie de maximum de energie
# o gustarica mica (sa pacalesti metabolismul) pe indelete la 2-3 ore dupa
# pranzul in cantitati moderate
# o alta gustarica (tot pentru stimulat metabolismului) savurata cu inghitituri mici la 2-3 ore dupa pranz
# si o cina f. f. usoara

2) EVITA BAUTURILE ALCOOLICE, CU ADAOS DE ZAHAR SI CARBOGAZOASELE!
# sunt un pachet de toxine si calorii inutile => cresc depozitele de grasime din corp intr-un timp foarte scurt si iti fac ficatul praf

3) FA MISCARE
# chiar si o plimbare (in ritm alert) 30 minute pe zi are efecte (tine minte: cu spatele drept si muschii abdomenului contractati)

4) FA-TI SOMNUL
# dormi cel putin 7 ore continui in 24h (lipsa de somn alerteaza metabolismul si il incetineste => caloriile nu mai sunt arse)

5) BEA MULTA APA SAU CEAI (fara zahar)
# 1,5 - 2l pe zi, in mai multe reprize => potoleste foamea si elimina toxine=> slabesti mai repede

6) BEA CEAI VERDE=> accelereaza metabolismul si are si alte efecte benefice (nu mai mult de 3 cani pe zi)

7) VITAMINIZEAZA-TE => reduci din poftele ciudate!!!
# fructe/ legume sau sucuri din fructe/ legume pregatite in casa
# lactate
# seminte si oleaginoase(crude nu preparate): nuci, alune, seminte de floarea soarelui, etc.
# cereale fara zahar sau alte adaosuri (pentru fibre si un tranzit intestinal bun)

8) PASTREAZA-TI OPTIMISMUL SI BUNA DISPOZITIE + INVATA CUM SA TE DE-STRESEZI!
# recompenseaza-te cu cate un mic "cadou" (NU MANCARE!) o iesire la film, o rochita pe care ti-ai pus ochii demult si orice altceva iti face placere.

Genetic, suntem construiti sa mancam ca sa traim (ia din toate atat cat ai nevoie)- nu sa traim ca sa mancam!

Sanatate multa!!!!!!1



lily_oana
Postat pe 3 Octombrie 2010 12:56
Buna,
Eu am tinut cura disociata 6 luni si am slabit 18 kg, ajunsesem la 51 apoi am urcat la 53kg, am stagnat cam o luna, am mai pus pana la 57kg si intrun am am ajuns la 79kg. Inainte ma ma apuc aveam de aceasta cura 69kg. Cum te opresti cum ai distrus toata munca, si e imposibil sa o tii toata viata. Am mai incrcat sa o mai tin dar dupa 2 saptamani nu pierdusem nici un kg, organismul era obisnuit si nu a mai reactionat.
In schim am reuseit sa slabesc cu tratament de la Calivita, si de 2 ani de cand l-am oprit nu am mai pus decat 3-5 kg de care scap usor, dk ma abtin sa mananc seara.
Daca vrei mai multe detalii anunta-ma si iti spun mai multe. delyiutza_p@yahoo.com.
Pupici. Delia
delyiutza_p
Postat pe 3 Octombrie 2010 13:04
Migdalele si scortisoara sunt foarte bune daca vrei sa mai slabesti...

http://alimentara.libertatea.ro/username18

joy_18
Postat pe 3 Octombrie 2010 16:30
De la: kudika324185, la data 2010-10-03 12:56:39Curele de slabire sunt o mare capcana! parerea mea dedusa 100% din experienta mea si a altor cateva persoane (care am incercat mai multe feluri de diete si AM RENUNTAT LA ELE DEFINITIV!)

Avantaje:
1) Incerci ceva nou de fiecare data (???)
2) Slabesti (TEMPORAR) cateva kilograme

Dezavantaje:
1) Iti dai peste cap metabolismul => Indata ce renunti la dieta te ingrasi mai multe kg. decat cele date jos (oare MERITA?!)

2) Te privezi de substante nutritive foarte importante pentru trup si minte => POFTE CIUDATE care sunt semnale de alarma ale corpului tau ca ceva lipseste.
TINE MINTE: majoritatea dietelor sunt dezechilibrate cand e vorba de vitamine, minerale si grasimi benefice corpului si creierului tau. Multe persoane, adicte ale dietelor, in special pe termen lung, au ajuns sa aiba probleme - cateva exemple: osteoporoza, stari de nervozitate, pierderi de memorie, oboseala, chiar depresie, etc.

3) Dietele repetate iti afecteaza flexibilitatea si structura pielii, asa incat doar cativa ani ajungi sa ai pielea ca hartia creponata.

CE FUNCTIONEAZA?!!!!!!!
SCHIMBA STILUL DE VIATA!


1) cum zicea una din fete: MANANCA REGULAT SI CATE PUTIN DIN FIECARE ALIMENT
# foarte bine la micul dejun sau cand iti incepi ziua - atunci ai nevoie de maximum de energie
# o gustarica mica (sa pacalesti metabolismul) pe indelete la 2-3 ore dupa
# pranzul in cantitati moderate
# o alta gustarica (tot pentru stimulat metabolismului) savurata cu inghitituri mici la 2-3 ore dupa pranz
# si o cina f. f. usoara

2) EVITA BAUTURILE ALCOOLICE, CU ADAOS DE ZAHAR SI CARBOGAZOASELE!
# sunt un pachet de toxine si calorii inutile => cresc depozitele de grasime din corp intr-un timp foarte scurt si iti fac ficatul praf

3) FA MISCARE
# chiar si o plimbare (in ritm alert) 30 minute pe zi are efecte (tine minte: cu spatele drept si muschii abdomenului contractati)

4) FA-TI SOMNUL
# dormi cel putin 7 ore continui in 24h (lipsa de somn alerteaza metabolismul si il incetineste => caloriile nu mai sunt arse)

5) BEA MULTA APA SAU CEAI (fara zahar)
# 1,5 - 2l pe zi, in mai multe reprize => potoleste foamea si elimina toxine=> slabesti mai repede

6) BEA CEAI VERDE=> accelereaza metabolismul si are si alte efecte benefice (nu mai mult de 3 cani pe zi)

7) VITAMINIZEAZA-TE => reduci din poftele ciudate!!!
# fructe/ legume sau sucuri din fructe/ legume pregatite in casa
# lactate
# seminte si oleaginoase(crude nu preparate): nuci, alune, seminte de floarea soarelui, etc.
# cereale fara zahar sau alte adaosuri (pentru fibre si un tranzit intestinal bun)

8) PASTREAZA-TI OPTIMISMUL SI BUNA DISPOZITIE + INVATA CUM SA TE DE-STRESEZI!
# recompenseaza-te cu cate un mic "cadou" (NU MANCARE!) o iesire la film, o rochita pe care ti-ai pus ochii demult si orice altceva iti face placere.

Genetic, suntem construiti sa mancam ca sa traim (ia din toate atat cat ai nevoie)- nu sa traim ca sa mancam!

Sanatate multa!!!!!!1






Cam ai dreptate. Ai facut un rezumat foarte bun la ce s-a discutat aici ;)). Asta e stilul de viata ideal, pe care sa-l adopti atunci cand vrei sa te mentii, dar atunci cand vrei sa slabesti (ma refer la 10 kg +), ai nevoie de ceva mai mult decat de un stil de viata nou.

DariaMih
Postat pe 3 Octombrie 2010 19:47
De la: DariaMih, la data 2010-10-03 19:47:29
Cam ai dreptate. Ai facut un rezumat foarte bun la ce s-a discutat aici ;)). Asta e stilul de viata ideal, pe care sa-l adopti atunci cand vrei sa te mentii, dar atunci cand vrei sa slabesti (ma refer la 10 kg +), ai nevoie de ceva mai mult decat de un stil de viata nou.

macar ca fiecare pers cu prob de greutate sa respecte toate pct de acolo daca respecti cu strictete ce a scris ea acolo dai si mai mult de 10kg :) cu 2 lucruri nu sunt de acord:
1.acele 30de min de mers accelerat. are efect pt unu care sta doar in pat....este slabut ce a recomandat ea. cand vine vorba de antrenament, de abia dupa vreo 20 de min de efort aerob intens incepe sa fie arsa grasimea pe post de combustibil. sa le vad eu pe alea care zic ca fac miscare (adica 30 de min de mers repede), ca alearga macar 10 min in continuu lol
2.grasimile vegetale, extrem de importante. sunt chiar diete in care grasimile ocupa cel mai mare procentaj din cei 3 macronutrienti, dar tre sa stii cum sa tii asa ceva. dar daca ii spui uneia de baga ca sparta in ea ca are voie alune si iti mananca 150-200gr pe zi de alune, atunci s-a dus naibii dieta ta :))) (200gr alune = peste 1200 calorii)
Ronnie_Coleman
Postat pe 3 Octombrie 2010 22:00
buna ronnie. am vazut ca ai ceva experienta in materie de exercitii fizice, asa ca as vrea sa te intreb pe tine ce exercitii recomanzi pentru pernite :) nu ma refer la aripioarele de pe coapse, ci la grasimea aceea care uneori depaseste cureaua si e deosebit de inestetica si foarte nesuferita pt ca nu prea reusesc sa scap de ea.
RoxRoxy
Postat pe 10 Octombrie 2010 16:14
la cura de ienupar se maninca normal daca se poate sa nu fie carne
kudika162441
Postat pe 11 Octombrie 2010 20:25
Dieta trebuie si ea ajutata, cu exercitii fizice sau cu ceva pastilute sau ceaiuri naturale. Asa zic eu , nu stiu...
albastrica0202
Postat pe 12 Octombrie 2010 00:13
OMG!Nu am auzit in viata mea de asa ceva usturoi pisat k lamai....
Intradevar ca sa elimini toxinele este recomandat sa bei dimineata pe stomacul gol o cana de apa fiarta cu lamaie stoarsa! si in afara de asta poti consuma lamaie cu apa plata la orice ora a zilei. Insa daca vrei sa slabesti mananca din cele 5 grupe esentiale cate putin si bea foarte multa apa plata! Organismul tau sa obisnuit cu un anumit procent de apa si mancare si ii este bine asa. Pt ca rezultatele sa se vada cat mai repede trebuie sa-l fortezi un pic..Bea cel putin 2 litrii de apa pe zi si inlocuieste sucurile carbogazoase cu sucuri naturale sau ceaiuri. Acestea accelereaza procesul de detoxifiere.
kudika325855
Postat pe 16 Octombrie 2010 20:33
eu am renuntat acum vreo luna si ceva la tot ce inseamna sucuri carbogazoase, paine am mancat destul de rar si m-am axat destul de mult pe salate cat mai diversificate si carne cu cat mai putine grasimi. am avut o problema cu apa la inceput, nu prea beam ca nu eram obisnuita, erau zile in care nu beam decat cafea si sucuri, dar acum m-am obisnuit si beau in jur de 2 litri zilnic. n-am slabit spectaculos, am dat 2 kg jos. dar asta doar pt ca nici nu m-am tinut de sport cum trebuie, mai fac niste abdomene si sar coarda o data cam la 2 zile si atat.
RoxRoxy
Postat pe 17 Octombrie 2010 10:39
buna, am citit intamplator mesajul tau si nu m-a lasat inima sa nu iti trimit un raspuns: singura modalitate prin care poti cu adevarat slabi, este schimbarea modului de viata. Stiu, o sa spui ca toata lumea stie asta, dar cati o fac? Si mai stiu si ca este foarte dificil sa treci de la un mod dezordonat de viata, la unul controlat, dar exista si vesti bune. Exista ajutoare care functioneaza un timp, pana cand iti reglezi modul de alimentatie. La schimbarea definitiva contribuie in foarte mare masura consumul de apa plata, nu de lichide, ci de apa, de min 2 l pe zi, si exercitiile fizice, facute inteligent si eficient, nu pana la epuizare. Daca ai nevoie de mai multe informatii in acest sens, nu ezita sa ma contactezi. anabudica@yahoo.com
kudika327258
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:34
De la: andreeaclao, la data 2010-08-26 19:44:34buna fetele....am citit mai nou pe net cura cu 350g de usturoi si 24 de lamai ... zeama de la lamai cu usturoiul pisat se lasa la rece si se va lua in fiecare dimineata ...nu stiu ce sa zic...oare o fi buna?

Nu pot sa spun ca am tinut o dieta ptr slabit.Am facut un trtamant cu usturoi impotriva colesterolului.Dimineata , pe stomacul gol ,inghiteam doi catei de usturoi (mici) impreuna cu o cana mare de apa.Este adevarat ,am dat cateva kg bune.Dar la fel de adevarat este ca mirosi un pic .
Am gasit un articol in acest sens si m-am gandit ca poate ti-ar placea sa-l citesti :
http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/usturoiul-produs-natural-pentru-slabit_7912
Sa ai o zi frumoasa si sa auzim de bine!
gabriela67
Postat pe 5 Noiembrie 2010 04:27
Ar fi bine si sa-ti introduci informatia,in mental(credinta)ca esti slabuta si draguta!-plus o imagine cu tine cand erai slabuta (sau cum vei fi slabuta)-persista si ai sa vezi ca functioneaza! succes!
tuca_lila
Postat pe 11 Noiembrie 2010 15:23
raspunsul este mai aproape decat crezi, 3 mese regulate, doar apa si juma din cat mancai pana acum, ceva mers pe jos sau sala sau sxx.
m_nicole
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:53
De la: m_nicole, la data 2010-11-12 14:53:14raspunsul este mai aproape decat crezi, 3 mese regulate, doar apa si juma din cat mancai pana acum, ceva mers pe jos sau sala sau sxx.


sau, si mai bine: si mers pe jos si sala si sxx :))
RoxRoxy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 12:47
De la: cutesuzy, la data 2010-09-26 17:21:24
De la: anastasia_m, la data 2010-09-26 17:04:27
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-26 17:02:42
De la: kudika162441, la data 2010-09-26 11:03:35buna fetelor eu am tinut o cura de slabire cu boabe de ienupar si a dat rezultat daca nu aveti probleme cu rinichii o puteti face si voi si va da rezultat in timp si sigur nu se da multe kilograme daR SUNT SIGURE CA NU LE MAI PUNETI INAPOI se incepe cu 4 boabe de ienupar si se adauga cite o boaba in fiecare zi pina la 13 zile si dupa se scade cite o boaba pina cind se ajunge la 4 boabe va urez succes puteti sa va uitati la cura cu boabe de ienupar sa vedeti pentru cite afectiuni sunt bune boabele de ienupar si nici nu este costisitors se gasesc la plafar sunt 3 lei cutia si se iau dimineata pe stomacul gol se mesteca in dinti si se bea apa va urez SUCCES. Dupa ce ati terminat cura faceti o pauza de 2,3 saptamini si puteti sa o reluati nu mai mult de 3 ori se pate relua cura eu am sabit din luna mai 6 kg si in cm tot 6cm dar nu am mai pus inapoi.

si in rest ce se mananca? sau doar boabele alea si atat...?



normal!!! sunt foarte consistente



:))) Se presupune ca semintele de ienupar diminueaza pofta de mancare, dar daca nu sunt administrate cu grija, pot avea efecte urate asupra rinichilor.
kudika329856julieta
Postat pe 22 Noiembrie 2010 17:08
cat ai tinut cura cu ienupar ai mancat carne?
as vrea sa o tin si eu dar nu stiu daca pot sa nu mananc carne
kudika329856julieta
Postat pe 22 Noiembrie 2010 17:12
si ai reusit sa slabesti 10 kile in 2 luni? felicitari, daca e asa si zi-mi si mie ce exercitii ai facut. imi inchipui ca a fost si ceva dieta alimentara nu doar sport si atat nu?
Gabriela73
Postat pe 24 Noiembrie 2010 08:30
sunt ionela am 29 de ani si o fetita de 5 luni pe care o alaptez . cum as putea sa slabesc si eu ca m-am ingrasat f tare va rog sa-mi spuneti si mie
badank
Postat pe 10 Decembrie 2010 22:34
De la: badank, la data 2010-12-10 22:34:09sunt ionela am 29 de ani si o fetita de 5 luni pe care o alaptez . cum as putea sa slabesc si eu ca m-am ingrasat f tare va rog sa-mi spuneti si mie

poti sa citesti topicurile pe prob asta si alte forumuri de sport. ar fi un inceput bun :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:14
termina intai cu alaptatul si dupa aceea treci la slabit,pina atunci te poti documenta
utad
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:34
De la: kudika329856julieta, la data 2010-11-22 17:12:04cat ai tinut cura cu ienupar ai mancat carne?
as vrea sa o tin si eu dar nu stiu daca pot sa nu mananc carne
Salutari,nu este suficient sa ti o cura indiferent cum si din ce este formata,ganditi-va in cat timp a-ti acumulat greutatea pe care o aveti si va deranjaza,tot in atat timp trebuie sa dati jos kg nedorite,care sunt factorii care au contribuit la aceste aspecte neplacute si nesanatoase.Factori care contribuie la kg. in plus;stres,dereglari hormonale,tiroida,alimentatia,stilul de viata...etc.Este simplu sa faci o schema de tratament dar nu este valabila pentru toata lumea!!Cat despre consumul de carne sunt multe argumente pro si contra a-ti auzit de dieta in functie de grupa de sange??
ivanescu
Postat pe 12 Decembrie 2010 10:32
Buna ziua.In legatura cu aceasta reteta in care combini usturoiul cu atat de multa lamaie, cred ca poti s-o incerci numai daca aciditatea ta din stomac iti permite. Nu uita ca in orice stomac exista acid clorhidric necesat pt digestie,iar daca tu iti cresti aciditatea cu acid citric cred ca vei face ULCER datorita aciditatii f. marite.Deci mare ATENTIE" si nu lua de buna orice gasesti pe net.Fiecate organism are individualitatea lui si nu orice reteta se potriveste.Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu un nutritionist catre sa te invete cum sa combini alimentele,fara excese David G.
kudika323092
Postat pe 1 Februarie 2011 10:29
incearca...eu am tinut si am slabit 7 kg/luna...si nu te infometezi ...apa 2l...daca vrei poti folosi ceai verde antiadipos...si ceva miscare ajuta si mai mult...MULT SUCCES!!!!!
ramoona__
Postat pe 11 Februarie 2011 23:43
De la: cutesuzy, la data 2010-09-12 12:36:05Ceva pareri pro/contra dieta disociata? De la cele care au incercat-o deja. Am mai intrebat si pe alte forumuri si n-am primit raspuns. Multumesc.
UITA-TE LA RAMOONA...SCUZE CA AM POSTAT GRESIT..
ramoona__
Postat pe 11 Februarie 2011 23:45
...depresiile sunt cea mai eficienta curade slabire
kudika195501
Postat pe 11 Februarie 2011 23:48
De la: kudika195501, la data 2011-02-11 23:48:45...depresiile sunt cea mai eficienta curade slabire

La fel si stresul, dar nu sunt tocmai sanatoase. :P
DariaMih
Postat pe 19 Februarie 2011 16:04
O alta idee foarte buna si confirmata ar fi sa iti schimbi stilul de viata si sa incerci sa mananci numai alimentele reprezentative grupei sanguine pe care o detii. Se poate face un meniu destul de echilibrat si satios, doar sa va documentati in legatura cu lista aferenta, Multa bafta!
danavaleria
Postat pe 24 Februarie 2011 21:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
polipii 7 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:13
salon de slabit mia perfect 3 De la: kudika226898 13 Iulie 2010 22:31
Preventia,cum sa prevenim aparitia bolilor prin alimentatie si suplimente nutritive. 15 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:00
nu ia in greutate. AJUTOR! 7 De la: izabell_beauty 22 Martie 2010 07:27
cum pot sa-mi cresc parul mai repede? 35 De la: healthy007286 20 Martie 2015 11:46