Setari Cookie-uri

Viata dupa moarte

ce subiect...in pui mei :)) cine stie daca exista viata dupa moarte sunteti...? nimeni asa ca mai bn inchideti subiectul...vam pupat
niko_okin
Postat pe 23 Octombrie 2010 07:33
buna ,,, da exista viata dupa moarte ... si ziua judecati ......... , dupa ce murim , vom vedea ce am facut rau si ce am facut bine, eu una asa cred , de am facut rau stiti unde vom ajunge ,,, si de am facut bine ,,,,... ne asteapta RAIUL unde e cel mai placut loc . viata dupa moarte e mai frumoasa si mai buna decat viata pamanteasca , unde omul e predispus sa pacatuiasca .rau va fi si pent ru cei care ii facLUI semeneni.
kudika315748
Postat pe 23 Octombrie 2010 07:36
De la: niko_okin, la data 2010-10-23 07:33:24ce subiect...in pui mei :)) cine stie daca exista viata dupa moarte sunteti...? nimeni asa ca mai bn inchideti subiectul...vam pupat


(corectez) "nu stie nimeni, asa ca mai bn inchideti subiectu" ma scuzati de greseli dar nu am dormit de 2 zile
niko_okin
Postat pe 23 Octombrie 2010 07:37
De la: thadoogback, la data 2010-10-10 08:31:10
De la: Barbie30, la data 2010-10-03 09:25:17Parerile sunt impartite,unii cred ca exista viata dupa moarte..altii nu concep ideea asta.Unii spun ca dupa moarte te duci la judecata de apoi unde se stabileste daca stai in dreapta sau in stanga Tatalui,altii spun ca sufletul trebuie sa atinga un anumit nivel pentru a ajunge acolo si prin reincarnare poti face asta.Poti sa ai 10 sau 20 vieti pana sa ajungi acolo.Se spune ca imediat dupa moarte,sufletul vede exact unde a gresit si cea a facut bine si isi alege singur urmatoarea reincarnare,mediul propice pentru a repara greselile din vietile anterioare.Se mai spune ca la nivel de subconstient ai toate informatiile despre vietile anterioare si de aici si sentimentul pe care il ai cand abia cunosti o persoana si ai impresia ca o cunosti de o viata,asta se numeste intalnire karmica.Lectiile karmice prin care trebuie sa treci si pe care trebuie sa le inveti le poti afla prin obstacolele pe care le ai.
Asta se spune...tu poti sa crezi ce vrei!
nu trebe sa crezi ce vrei,,trebe sa crezi ce trebe,,te a stricat cnva rau pe tn cu reincarnarea,,o singura viata avem si trebe sa avem mare grija ce facem si cum facem in ea ,,de asta depinde ce ne asteapta in viata vesnica.......punctttttt
corect!
kudika315748
Postat pe 23 Octombrie 2010 07:39
interesanta intrerpretrare,a gindirii,viata dupa moarte?depinde don care punct religios o ei,budismul pe asat se bazeaza si sunt nenumewrate dovezi""" care atesta asata
rai-iad,numai dumnezeul unicul stie,suntem multi pe pamint si el vrb cu noi toti,fiecare dintre noi avem gindurile noastre in legatura cu asta nu,laoi este raiul si iadul,la altii reincarnarile,depinde din ce parte a lumi esti
daca te uiti atent la fetele oamenilor,in mare parte semanan inttrer noi la fata la ochii buze aceiasi fizionnomie si acum e dar int6eresant,uitativa putin la cei din jur ssi o sa vedeti ca am dreptate ok sa revenim la subiectul nostru,viata dupa moarte,vin cu o intrebare,nimeni nu a avut dejav-uri{locuri,voci care le simte si aude ca a mai fost odata acolo si a mai augti acea voce si noi nu am ajuns niciodat pina atu nci in aac el loc si nu am auzit aceea voce } astept raspuns la intrebarre o zi frumoasa tuturor un calator a lumi
CIPRIANMASIOR
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:17
Buna ziua!
Nu stiu daca exista sau nu viata dupa moarte. Si nici nu vreau sa-mi dau cu parerea.
Mama mea a decedat de curand si sufletul, inima simt efectiv ca imi e rupta, sfasiata. As da orice sa o mai vad, sa o strang in brate. Si e greu pentru ca asta e singurul lucru pentru care nu pot sa lupt sa o aduc inapoi. Neputinta te doboara. Putem face orice in viata asta daca luptam dar cu moartea nu avem cum sa luptam, sa-i aducem inapoi pe cei dragi noua. De cand a decedat am citit multe articole cu viata dupa moarte. Exista pe net chiar si un filmulet LIFE AFTER LIFE. E foarte interesant ce se spune acolo. Nu vreau sa se para ca as spune ciudatenii, dar sincer mi-as dori sa existe. Poate asa o mai pot revedea pe MAMA mea scumpa de care imi e un dor nebun. As putea sa o revad , sa o strang in brate. Sa fim iar impreuna. In momentele astea iti dai seama de cat ai gresit si poate nu ai avut timp sa-ti ceri iertare pt cat ai gresit fata de parinti. Eu am vorbit cu ea in acea seara si nimic nu m-a facut sa cred ca nu va mai fi. A doua zi m-au sunat sa vin repede acolo unde statea ea ca a murit. Am crezut ca mor ca innebunesc. Cand am ajuns la recunoastere si am vazut-o am spus ca acolo raman incremenita. Ii spuneam mamei ca ce am sa ma fac fara ea, cand ea nu va mai fi. Si mama mereu spunea ca Dumnezeu e mare, ca el ne incurajeaza si ca de asta a lasat uitare pe pamant si alinare. Pentru ca altfel eram toti morti. Ca eu imi voi reveni dupa moartea fetitei mele si ca pana la urma voi reusi sa am un copil, o fetita asa cum imi doream eu si ca ea ma va ajuta sa o cresc. Dar fetita a murit, acum a murit si mama. Si trebuie sa lupt sa reusesc ceva in viata asta, sa merg inainte. Dar intrebarea este cum? Ca parca totul s-a dus si destramat de cand a murit mama. Sa fii singur in lume e foarte greu....
docasimona
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:19
De la: kudika315748, la data 2010-10-23 07:36:41buna ,,, da exista viata dupa moarte ... si ziua judecati ......... , dupa ce murim , vom vedea ce am facut rau si ce am facut bine, eu una asa cred , de am facut rau stiti unde vom ajunge ,,, si de am facut bine ,,,,... ne asteapta RAIUL unde e cel mai placut loc . viata dupa moarte e mai frumoasa si mai buna decat viata pamanteasca , unde omul e predispus sa pacatuiasca .rau va fi si pent ru cei care ii facLUI semeneni.
Asa crezi,dar nu ai certitudinea ca exista viata dupa moarte...asa ca....EU UNA NU CRED PANA NU MA CONVING,SAU MA CONVINGE CINEVA CA ASA ESTE ...
Caliope
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:23
De la: thadoogback, la data 2010-10-10 08:31:10
De la: Barbie30, la data 2010-10-03 09:25:17Parerile sunt impartite,unii cred ca exista viata dupa moarte..altii nu concep ideea asta.Unii spun ca dupa moarte te duci la judecata de apoi unde se stabileste daca stai in dreapta sau in stanga Tatalui,altii spun ca sufletul trebuie sa atinga un anumit nivel pentru a ajunge acolo si prin reincarnare poti face asta.Poti sa ai 10 sau 20 vieti pana sa ajungi acolo.Se spune ca imediat dupa moarte,sufletul vede exact unde a gresit si cea a facut bine si isi alege singur urmatoarea reincarnare,mediul propice pentru a repara greselile din vietile anterioare.Se mai spune ca la nivel de subconstient ai toate informatiile despre vietile anterioare si de aici si sentimentul pe care il ai cand abia cunosti o persoana si ai impresia ca o cunosti de o viata,asta se numeste intalnire karmica.Lectiile karmice prin care trebuie sa treci si pe care trebuie sa le inveti le poti afla prin obstacolele pe care le ai.
Asta se spune...tu poti sa crezi ce vrei!
nu trebe sa crezi ce vrei,,trebe sa crezi ce trebe,,te a stricat cnva rau pe tn cu reincarnarea,,o singura viata avem si trebe sa avem mare grija ce facem si cum facem in ea ,,de asta depinde ce ne asteapta in viata vesnica.......punctttttt


Nu ai timp intr-o viata sa le faci pe toate..asa ca pune punct si virgula;
kudika003049
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:25
De la: docasimona, la data 2010-10-23 08:19:14Buna ziua!
Nu stiu daca exista sau nu viata dupa moarte. Si nici nu vreau sa-mi dau cu parerea.
Mama mea a decedat de curand si sufletul, inima simt efectiv ca imi e rupta, sfasiata. As da orice sa o mai vad, sa o strang in brate. Si e greu pentru ca asta e singurul lucru pentru care nu pot sa lupt sa o aduc inapoi. Neputinta te doboara. Putem face orice in viata asta daca luptam dar cu moartea nu avem cum sa luptam, sa-i aducem inapoi pe cei dragi noua. De cand a decedat am citit multe articole cu viata dupa moarte. Exista pe net chiar si un filmulet LIFE AFTER LIFE. E foarte interesant ce se spune acolo. Nu vreau sa se para ca as spune ciudatenii, dar sincer mi-as dori sa existe. Poate asa o mai pot revedea pe MAMA mea scumpa de care imi e un dor nebun. As putea sa o revad , sa o strang in brate. Sa fim iar impreuna. In momentele astea iti dai seama de cat ai gresit si poate nu ai avut timp sa-ti ceri iertare pt cat ai gresit fata de parinti. Eu am vorbit cu ea in acea seara si nimic nu m-a facut sa cred ca nu va mai fi. A doua zi m-au sunat sa vin repede acolo unde statea ea ca a murit. Am crezut ca mor ca innebunesc. Cand am ajuns la recunoastere si am vazut-o am spus ca acolo raman incremenita. Ii spuneam mamei ca ce am sa ma fac fara ea, cand ea nu va mai fi. Si mama mereu spunea ca Dumnezeu e mare, ca el ne incurajeaza si ca de asta a lasat uitare pe pamant si alinare. Pentru ca altfel eram toti morti. Ca eu imi voi reveni dupa moartea fetitei mele si ca pana la urma voi reusi sa am un copil, o fetita asa cum imi doream eu si ca ea ma va ajuta sa o cresc. Dar fetita a murit, acum a murit si mama. Si trebuie sa lupt sa reusesc ceva in viata asta, sa merg inainte. Dar intrebarea este cum? Ca parca totul s-a dus si destramat de cand a murit mama. Sa fii singur in lume e foarte greu....
Imi pare foarte rau ptr ce ai patit,stiu cum e,in 2002 am pierdut-o si eu pe mama,e greu,tare greu,dar trebuie sa fi tare si sa-ti duci viata inainte,concluzie la care am ajuns si eu,recunosc...tarziu mi-am revenit,dar mi-am revenit,asta nu inseamna ca nu-i duc dorul,si inca foarte rau...te pup si fi tare
Caliope
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:29
vreau sa-ti spun ca nu suntem spirite ci :SUNTEM SUFLETE CU EXPERIENTE TRUPESTI SI NU INVERS
didiluca
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:35
REGRET PIERDERILE TALE STIU CE SIMTI AM TRECUT PRIN ASA CEVA DUPA PIERDEREA TATALUI MEU DAR VREAU SA-TI SPUN CA DUMNEZEU NE IUBESTE SI VEI SIMTII ASTA DACA NU-TI PIERZI SPERANTA ,STI FIECARE AVEM O MISIUNE DE INDEPLINIT PE PAMANT SI VEI VEDEA CA VEI FI FERICITA
didiluca
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:42
Astazi se implinesc 40 de zile de cand tati al meu a plecat dincolo,daca inainte aveam indoieli astazi sunt convinsa ca exista viata dupa moarte.Am mers zilnic la mormant si am aprins lumanari si l-am visat mereu dar i-am simtit mereu prezenta in jurul nostru.Nu de putine ori in acest timp fiul meu de sase ani a spus ca-l simte langa el,la fel si sora mea.Astazi ma simt ca si cum tata ar da un examen,in religia noastra ortodoxa astazi e ziua judecatii individuala,tatal meu a fost un om bun si calm,a fost credincios si a suferit mult in ultimii ani de boala,ma rog la Dumnezeu sa-i dea odihna in rai si apoi voi incerca sa accept plecarea lui,voi incerca sa nu mai plang atat de mult.
naddyynne
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:42
Asa este...Sunt foarte multe de discutat pe acest subiect....Si eu cred acelasi lucru.Numai ca ai momente cand nu mai ai putere sa duci la bun sfarsit misiunea cu care ai venit.Chiar daca ai habar de toate astea tot iti este greu pentru cu sufletul te doare...Ma rog...Poate cu cat te doare mai tare cu atat vei ajunge mai sus.
angell12
Postat pe 23 Octombrie 2010 08:57
Intradevar este foarte greu....M-am cutremurat citind mesajul!Esti un suflet care a venit sa se purifice pe acest pamant,ai sansa sa cresti spiritual,ma rog este foarte greu de inteles .Asta ma face si pe mine sa-mi dau seama ca sunt suferinte mult mai mari decat a mea....Si eu sufar acum pentru ca mai am un pic si pierd ceva scump,o legatura de suflet pe care o credeam invincibila si ma doare la superlativ .Nu mai am ce face dar observ ca lumea sufera mult mai mult decat mine si nu am dreptul sa ma mai vait.Dumnezeu este cu tine si o sa-ti dea putere sa mergi mai departe....Ai grija de tine!
angell12
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:08
Exista viata,dar procesul nu se numeste "reîncarnare" ci "reîntoarcere".Înainte de viaþa pe pãmânt,toþi venim din lumi diferite,pentru ca exista lumi diferite,nu suntem singuri in univers.Sufletul se afla in jurul parintilor inainte de a se naste pruncul,iar acesta intra in noul trup odata cu prima inspiratie a bebelusului.Menirea fiecaruia pe pamant este diferita.Ceatorul ne trimite pe pamant cu un scop,care este diferit de la persoana la persoana.Trebuie sa gasesti drumul interior,dincolo de mintea senzoriala pentru a-ti da seama cu adevarat ce trebuie sa faci.
dandelion_madalina
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:17
este impropriu a fi viata asa cum o traim pe pamant!
ma gandesc,ca este o alta dimensiune in care se inalta spiritul si asa zisa viata este unda de energie a corpului nostru ramas in pamant
cu reancarnarea si asta ar fi posibil dar.....cum nimeni nu a avut bilet dus-intors nu vom ,,sti" decat cand se va intampla
vilmaristul
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:18
Vrei sa faci bani dar nu-ti place sa umbli la interviuri si sa dai de sefi uraciosi? Vrei sa fii liber in graficul de munca, dar sa ai un salariu stabil si bun? Vrei sa stai acasa si sa lucrezi si asta sa nu iti afecteze veniturile? Atunci ai nevoie de lucrul pe care eu ti-l ofer. Nici un fel de inselatorie, sponsorizare de inceput, sau taxa de start in afaceri...Pentru doar 3-4 ore de lucru pe zi poti castiga 75-100$ pe saptamana si mai mult daca lucrezi mai mult. Ce iti trebuie? Internet si calculator conectat la retea si un minim de cunostinte in accesari de site-uri on-line...restul, depinde doar de tine si de cat de multa staruinta iti dai. Lucrul e mai mult legat cu casuta de e-mail. Pentru informatii suplimentare, trimite-ti un e-mail cu subiectul "LUCRU" pe adresa de e-mail sensuality_l@hotmail.com .Nu uitati sa scrieti la subiect cuvantul "LUCRU"
sensuality_l
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:18
Cred in reincarnare altfel cum se explica ca o fetita de 9 ani care nu a iesit din tara ei ea fiind din Canada cunostea foarte bine Parisul ,chiar cu detalii,cum explicam "deja vu " eu cred ca avem mai multe vieti traite dar nu toti putem sa ni le amintim.Sun o multime de persoane cu povesti care duc cu gindul la asa ceva. Mai cred ca fiecare avem o menire cind venin pe lume si anume sa evoluam in raport cu viata de dinainte,si apoi daca nu ar fi asa de ce s-ar discuta ,sau ................cine stie dar eu asa cred.
kudika197408
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:19
Cu cat ai mai mult respect fata de Cineva cu atat crezi mai mult dar eviti a studia/analiza detaliat acest lucru deoarece avand mai multe cunostinte risti sa te implici in mai multe lucruri si categoric sa gresesti de mai multe ori. Cu siguranta va aduceti aminte de acel sfat "crede si nu cerceta!".Astazi deoarece omul e curios de pe vremea lui Adam stiinta e formata din atatea "ramuri" si cu cat nivelul ei creste cu atat credinta scade.
xiorel123_yahoo_com
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:20
De la: gastrogabriela, la data 2010-10-10 13:30:16Sufletele noastre au fost trimise pe pamat pentru a-si alege locul in care doresc sa vietuiasca la plecarea din trupuri, astfel, la sfarsitul vietii pamantesti : rudele iti iau averea, viermii iti iau trupul iar sufletul pleaca sa se infatiseze celui caruia i-a servit - lui Dumnezeu sau diavolului.
Sa-ti fie viata luminata !
Gabriela



iubita, de ce imi suna textul tau ca o cafteala cu bata pe spinare... asta e viziunea ta despre spiritualitate ? despre viata ? traind asa esti o persoana fericita sau traumatizata ?
_el
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:22
exista viata dupa moarte....raspunsul este NU! ce se tot partzaie astia cu reincarnarea lor , cand mori simplu iti incetezi existenta nu mai existi si aia e :) nu suntem cu nimic mai deosebiti decat o musca care moare :)...sigur ar fi fost foarte confortabil sa fie :))
alexalex_healthy
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:24
buna! nu stiu daca exista viata dupa moarte....dar cred totusi k este.....am avut un accudent rutier fff grav....din care am scapat k prin minune,in timp ce am fost in coma mi-am vazut toata viata, mi-am vazut toti prietenii...am trecut chiar dincolo m-am imtalnit cu prieten vechi care este mort...si m-a trimis inapoi... deci... EXISTA...
kudika040689
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:24
Exista o alta existenta dupa aceasta viata. Greseala e de limbaj, "viata dupa viata" cand se intelege ca continuam sa existam in forma actuala. Asta nu se va intampla, viata asa cum e acum, se va sfarsi pentru totdeauna. Vom contiuna insa sa existam intr-o alta forma, mai precis "sufletul" va continua sa existe, adica o energie care se afla in interiorul trupului material si care inmagazineaza sentimente, trairi, amintiri, etc. Aceasta energie nu va disparea odata cu moartea trupului si tranformarea in materie organica. Aceasta energie nu poate disparea, poate doar "adera" intr-o zona a Universului unde este lumina, iubire, etc. sau in zona neagra a Universului unde, din nefericire nu mai este nimic, e doar o "gaura neagra" de singuratate si regrete fara sfarsit.
GeorgetaMay
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:32
Biblia ne spune cã nu numai cã existã viaþã dupã moarte, dar ºi cã existã o viaþã veºnicã dupã moarte atât de mãreaþã încât “Lucruri, pe care ochiul nu le-a vãzut, urechea nu le-a auzit, ºi la inima omului nu s-au suit, aºa sunt lucrurile, pe care le-a pregãtit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc”. Iisus Hristos, Dumnezeu întrupat, a venit pe pãmânt pentru a ne oferi darul vieþii veºnice. “Dar El era strãpuns pentru pãcatele noastre, zdrobit pentru fãrãdelegile noastre. Pedeapsa, care ne dã pacea, a cãzut peste El, ºi prin rãnile Lui suntem tãmãduiþi”. cine este crestin cu adevarat crede
kudika322418
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:37
kudika322418
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:39
Reincarnare??...NU EXISTA ASA CEVA!!!!oale si ulcele . da de bantuit...hmmm ar fi mai tare, in mintea mea bolnava :)
pyssy_yoana
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:42
parerea mea este,ca aici pe pamant este si RAIUL si IADUL
kudika316089
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:57
oamenii dragi noua vor trai si dupa ce parasesc aceasta lume, daca le pastram amintirea vie, daca ai pastram in sufletele noastre, si ne amintim cu drag de ei .... si omul va trai pe acest pamant in continuare prin ceea ce a lasat in urma daca a lasat lucruri bune nu poate fi uitat, va continua sa traiasca prin acele lucruri.
bombonik_babardik
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:07
am o nelamurire:ai citit 'Istoria religiilor', il intelegi pe Eliade si nu stii sa scri?!?Va veni, va fi, va manca, sau ce vrei tu sa va sa vie,,dar in nici un caz v-a la viitor, v-a facut , v-a invatat (cineva la scoala)gramatica???
kudika072027
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:09
De la: kudika072027, la data 2010-10-23 10:09:57am o nelamurire:ai citit 'Istoria religiilor', il intelegi pe Eliade si nu stii sa scri?!?Va veni, va fi, va manca, sau ce vrei tu sa va sa vie,,dar in nici un caz v-a la viitor, v-a facut , v-a invatat (cineva la scoala)gramatica???
r u talking with me ? la cate greseli gramaticale sunt pe aici, e loc si de ale mele
bombonik_babardik
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu pesti el taur cum merge? 5 De la: kudika019386 19 Septembrie 2009 20:19
... 1 De la: kudika004489 10 Aprilie 2009 16:57
cum flirteaza un scorpion ? 263 De la: 1 Aprilie 2013 01:05
eu taur,el leu.. 14 De la: patrizzia 3 Noiembrie 2009 14:30
intrebare 9 De la: pickard 7 August 2011 08:31