Setari Cookie-uri

Viata dupa moarte

De la: calin_cel_groaznic, la data 2010-10-11 15:29:40Dupa mine da, suntem mult mai mult decat partea fizica, corpurile astea dupa o vreme mor, dar celelalte componente isi vad de drum bine-mersi.

Popii si biserica au luat-o razna rau de tot, dupa mine crestinii (sau in sens mai larg - toate religiile monoteiste) au luat-o rau pe aratura, si n-are nici o legatura ce se zice prin biserici, moschei sau sinagoga, cu realitatea. Cele politeiste sunt ceva mai aproape de realitate, dupa mine.

Eu as zice sa cauti cat mai mult, invata despre mai multe curente, religii, filozofii, si vezi care-ti vine mai bine, care ti se pare ca rezoneaza cel mai fain cu tine si cu ce vezi ca se intampla in jur.

Sa ai in vedere ca atunci cand oamenii "au credinta" in ceva, e doar o speculatie, o speranta in care au investit multa energie emotionala, cu sau fara vreo baza reala.

Adica ar vrea mult mult de tot sa fie cum spun ei, dar in general le lipsesc dovezile clare, si atunci fac cladiri mari si poarta haine complicate, ca sa para mai oficiala treaba. Dar in cele din urma sunt doar idei si supozitii, tre' sa le gandesti si sa vezi care ti se pare mai OK.

Invit orice credincios sa dea cu biblia sau coranu' dupa mine, ca dau si eu inapoi cu logica si statistica, daca n-aveti ce lucra :P



i-auzi!asta vrea sa zica ca mai nou,noi ne cream un D-zeu care sa ne convina noua?si asta doar pentru ca nu ne place realitatea?e prea greu sa facem ceea ce e corect in viata si sa renuntam la pacatele noastre cele "dulci"???asta-i o mare stupizenie!oricum ce e dincolo nu vom vedea decat in momentul cu pricina...si vorba aia "fiecare doarme cum isi asterne..."
lecteurdesprit26
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:32
De la: thadoogback, la data 2010-10-10 08:31:10
De la: Barbie30, la data 2010-10-03 09:25:17Parerile sunt impartite,unii cred ca exista viata dupa moarte..altii nu concep ideea asta.Unii spun ca dupa moarte te duci la judecata de apoi unde se stabileste daca stai in dreapta sau in stanga Tatalui,altii spun ca sufletul trebuie sa atinga un anumit nivel pentru a ajunge acolo si prin reincarnare poti face asta.Poti sa ai 10 sau 20 vieti pana sa ajungi acolo.Se spune ca imediat dupa moarte,sufletul vede exact unde a gresit si cea a facut bine si isi alege singur urmatoarea reincarnare,mediul propice pentru a repara greselile din vietile anterioare.Se mai spune ca la nivel de subconstient ai toate informatiile despre vietile anterioare si de aici si sentimentul pe care il ai cand abia cunosti o persoana si ai impresia ca o cunosti de o viata,asta se numeste intalnire karmica.Lectiile karmice prin care trebuie sa treci si pe care trebuie sa le inveti le poti afla prin obstacolele pe care le ai.
Asta se spune...tu poti sa crezi ce vrei!
nu trebe sa crezi ce vrei,,trebe sa crezi ce trebe,,te a stricat cnva rau pe tn cu reincarnarea,,o singura viata avem si trebe sa avem mare grija ce facem si cum facem in ea ,,de asta depinde ce ne asteapta in viata vesnica.......punctttttt


De-acord!
lecteurdesprit26
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:33
MAI 190628 CUM POTI FI TU ATAT DE SIGUR/A CA POVESTEA CU REANCARNAREA ESTE O MINCIUNA?!?! TE-AI GANDIT VREODATA CA CEI CARE CRED IN ALTCEVA DECAT TINE AU SI EI ACEEASI PARERE DESPRE RELIGIA TA? POATE AU CHIAR SI ARGUMENTE, SOLIDE SAU MAI PUTIN SOLIDE CA SI TINE DEALTFEL. DACA REANCARNAREA NU EXISTA, ESTI SIGUR CA RAIUL SI IADUL SUNT ADEVARATE?
kudika015659
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:43
MENIREA NOASTRA: - sa ne ECHILIBRAM! Sa TRAIM intr-o STARE de ECHILIBRU ACTIV! In fiecare epoca s-au prezentat lucrurile in limbajul adecvat epocii respective desi se cauta acelasi lucru. Copilul e incorsetat la nastere si cu timpul, in dezvoltare, trebuie sa se echilibreze si sa traiasca normal, nu sa se lase dezechilibrat de orice si sa traiasca dezordonat, dezechilibrat, la plezneala. Omul trebuie sa fie superior animalelor.
healthy005533
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:47
Salutare!

Viata dupa moarte?1?....e un subiect tare controversat de milenii. Poate e asa, poate nu. Poate ne reancarnam, poate nu. Dar hai sa ne gandim putin. Cati / cate dintre noi nu am avut macar o data senzatia ca nu apartinem lumii in care traim? De cat ori nu ne-am gandit ca locul nostru e in alt secol sau chiar intr-o alta comunitate decat cea in care traim? Iar cand spun comunitate, ma refer la zona geografica cu tot ce cuprinde ea.
Chiar daca nu ne gandim efectiv la aceste aspecte, subconstientul lucreaza. Si cel mai bine subconstientul se reflecta in vise, chiar daca acestea sunt influentate si de viata cotidiana.
Eu zic ca merita sa ne gandim la acest lucru. Cine o va face isi va da seama ca sunt lucruri pe care nu ni le putem explica, dar care totusi exista.

Spor la meditat!
:D
agent005
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:50
DA.EXISTA VIATA DUPA VIATA.EU M-AM INTORS .AM DOVEZI.DUMNEZEU EXISTA.AM VORBIT CU EL CUM VORBESC CU CEI DRAGI.E O FORTA ASA DE MARE, INCIT LA UN SINGUR CUVINT ROSTIT CU GLAS PATRUNZATOR DE TUNET ,SE SCHIMBA TOTUL IN CE-SI DORESTE. ESTE ENERGIE PURA .E OM DE STIINTA. M-A INTORS CU UN SCOP INALT.DAR OMUL E SCEPTIC SI NU V-A CREDE.SE INDOIESC OAMENII DE IISUS HRISTOS,CE ESTE MINTUITORUL NEAMURILOR,DAR DE MINE.M-A INTORS INAPOI AICI,SI-MI PARE NESPUS DE RAU.LINGA EL ERA ACASA.ACUM TRAIESC ALTFEL VIATA.TRAIESC FIECARE CLIPA.E FRUMOASA VIATA.E ASA DE SIMPLU SA TRAIESTI CU ADEVARAT SI SA FII FERICIT.MA MULTUMESC CU PUTIN.VAD MINUNILE CREATE DE EL SII MULTUMESC.E MULT DE VORBIT...MESAJUL MEU SINCER ESTE:NU FACETI RAU NIMANUI,FACETI DOAR BINE,DIN TOATA INIMA.OCROTITI COPII ,ANIMALELE,OAMENII,NATURA.BUCURATI-VA DE VIATA,E DAR DUMNEZEESC.VIN VREMURI FOARTE GRELE,INSA DRAGOSTEA VA INVINGE.
M_Si
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:51
ce tare e subiectul asta si ce tari sunteti haha viata dupa moarte hmm si SPOR LA MEDITAT hahahahaha totul e diferit .viata dupa moarte exista si ea este viata reala pe care trebuie sa o traim vesnic dupa viata pe pamant .viata pe pamant este viata celori slabi care profita de orice existenta si care cred ca pot lua cu ei orice vor sau care cred ca dumnezeu nu exista........ deci dupa viata pe pamnat omul moare toti murim pana la urma haha si se ingroapa si in groapa aia incepe o alta viata ca corpesti mort dar sufletul ramane inconjurat de corp si la imormantare omul mort simte si vede tot si in jurul lui simte cum se pune nisipul peste el simte absolut tot si asta doar inceputul ca dupa ce e ingropat in totalitate apare un inger unde incepe o discutie foarte aprinsa daca omul a fost un pacatos unde acest om se judeca si simte durerea completa si ramane in corpul lui mort pana ziua judecatii ,dar daca este un om credincios acest inger ii apare intrun fel foarte frumos si il apara si e trimis in rai de catre dumnezeu si e salvat si acolo traieste viata lui reala pe care ia promiso dumnezeu sunt foarteeeeeeeeeeeeeeeeee multe chestii de discutat in acest subiect si tine ore intregi sa se intelege diferenta . ACUM prin meditat haha meditation este o metoda in care poti sa ajungi sa vezi anturajul tau lumea ta in care traiesti dar nu poti sa vezi dincolo meditation este folosita pt relaxare mintala si corporala si sa stii daca vrun organ din corp este bolnav si e adevarat ca se poate trata prin meditation dar sa vezi dincolo de viata si de moarte nu e posibil nu cred in asta o ziiiiiiiiiiiii bunaaaaaaaaaaaaaaaaaa tuturori.
healthy007419
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:12
Raspunsul la toate aceste intrebari privind reincarnarea, le vom afla cu totii, la un moment dat - ca vrem, ori nu vrem; indiferent daca credem sau nu.
Eu cred in reincarnare, cu toate ca am fost un ateu convins pana la varsta de 25 de ani. Sa nu credeti ca, intre timp, am devenit o habotnica. Nu. Am avut mai multe experiente, de care nu vreau sa povestesc, care m-au convins ca exista reincarnare, fara nici un fel de dubiu. Intotdeauna am fost o persoana sceptica si am cautat intotdeauna dovezi palpabile; din pacate, le-am primit.
Jaqueline_healthy
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:27
De la: M_Si, la data 2010-10-23 13:51:47DA.EXISTA VIATA DUPA VIATA.EU M-AM INTORS .AM DOVEZI.DUMNEZEU EXISTA.AM VORBIT CU EL CUM VORBESC CU CEI DRAGI.E O FORTA ASA DE MARE, INCIT LA UN SINGUR CUVINT ROSTIT CU GLAS PATRUNZATOR DE TUNET ,SE SCHIMBA TOTUL IN CE-SI DORESTE. ESTE ENERGIE PURA .E OM DE STIINTA. M-A INTORS CU UN SCOP INALT.DAR OMUL E SCEPTIC SI NU V-A CREDE.SE INDOIESC OAMENII DE IISUS HRISTOS,CE ESTE MINTUITORUL NEAMURILOR,DAR DE MINE.M-A INTORS INAPOI AICI,SI-MI PARE NESPUS DE RAU.LINGA EL ERA ACASA.ACUM TRAIESC ALTFEL VIATA.TRAIESC FIECARE CLIPA.E FRUMOASA VIATA.E ASA DE SIMPLU SA TRAIESTI CU ADEVARAT SI SA FII FERICIT.MA MULTUMESC CU PUTIN.VAD MINUNILE CREATE DE EL SII MULTUMESC.E MULT DE VORBIT...MESAJUL MEU SINCER ESTE:NU FACETI RAU NIMANUI,FACETI DOAR BINE,DIN TOATA INIMA.OCROTITI COPII ,ANIMALELE,OAMENII,NATURA.BUCURATI-VA DE VIATA,E DAR DUMNEZEESC.VIN VREMURI FOARTE GRELE,INSA DRAGOSTEA VA INVINGE.
myDoctorul
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:30
ESTE ADEVARAT CE SPUNE!
myDoctorul
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:34
exista dar nu e ce ne invata biserica. Pana la urma si biserica e o institutie. Religiile, de de toate neamurile au insa o invatatura comuna:sa iubim, sa fim buni, sa nu facem rau. Cred ca dragostea e solutia si cheia spre o viata linistita aici, pe pamant dar si dupa moartea pamanteasca.
ploidevise
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:39
Nu exista rai, nu exista iad! Acestea sant inventii ale preotilor din toate timpurile -incepand cu vracii africani sau indieni si terminand cu institutiile religioase moderne, cu totii au tot interesul de a mentine aceasta psihoza. Altfel ar trebui sa-si puna osul la munca pentru a putea supravietui. Si apoi, mai sant guvernele care, la fel, au tot interesul sa mentina aceasta stare de lucruri. Cand ai ajuns sus-pus, cu mana pana la cot in sacul cu bani publici, intre tine si mase se deschide un hau, iar vedrea lui creeaza panica. Asa, cum spunea cineva mai sus - foarte inteligent! - santem o alcatuire a materiei adaptata la conditiile de pe aceasta planeta si, nu altceva. Insasi pamantul pe care calcam, pe care il aram ca sa ne asiguram hrana, este alcatuit din resturile viului care a trecut intr-o alta etapa de transformare. Viata, asa cum o percepem cat santem vii, trebuie traita ACUM.
kudika322921
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:46
De la: M_Si, la data 2010-10-23 13:51:47DA.EXISTA VIATA DUPA VIATA.EU M-AM INTORS .AM DOVEZI.DUMNEZEU EXISTA.AM VORBIT CU EL CUM VORBESC CU CEI DRAGI.E O FORTA ASA DE MARE, INCIT LA UN SINGUR CUVINT ROSTIT CU GLAS PATRUNZATOR DE TUNET ,SE SCHIMBA TOTUL IN CE-SI DORESTE. ESTE ENERGIE PURA .E OM DE STIINTA. M-A INTORS CU UN SCOP INALT.DAR OMUL E SCEPTIC SI NU V-A CREDE.SE INDOIESC OAMENII DE IISUS HRISTOS,CE ESTE MINTUITORUL NEAMURILOR,DAR DE MINE.M-A INTORS INAPOI AICI,SI-MI PARE NESPUS DE RAU.LINGA EL ERA ACASA.ACUM TRAIESC ALTFEL VIATA.TRAIESC FIECARE CLIPA.E FRUMOASA VIATA.E ASA DE SIMPLU SA TRAIESTI CU ADEVARAT SI SA FII FERICIT.MA MULTUMESC CU PUTIN.VAD MINUNILE CREATE DE EL SII MULTUMESC.E MULT DE VORBIT...MESAJUL MEU SINCER ESTE:NU FACETI RAU NIMANUI,FACETI DOAR BINE,DIN TOATA INIMA.OCROTITI COPII ,ANIMALELE,OAMENII,NATURA.BUCURATI-VA DE VIATA,E DAR DUMNEZEESC.VIN VREMURI FOARTE GRELE,INSA DRAGOSTEA VA INVINGE.
Caliope
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:48
Existã vreun om care sã aibã suflet nemuritor? Dumnezeu i-a spus profetului Ezechiel: „Sufletul care pãcãtuieºte, acela va muri“ (Ezechiel 18:4, Biblia sinodalã, 2001). Iar apostolul Pavel a scris: „Printr-un singur om [Adam] a intrat pãcatul în lume ºi prin pãcat moartea, ºi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, cãci toþi au pãcãtuit“ (Romani 5:12, Cornilescu, 1996). Dacã toþi oamenii pãcãtuiesc, concluzia logicã este cã toate sufletele mor.
ªtie sau simte ceva un suflet dupã ce moare? Cuvântul lui Dumnezeu rãspunde: „Cei vii ºtiu cã trebuie sã moarã; cei morþi însã nu ºtiu nimic“ (Eclesiastul 9:5, Biblia sinodalã, 2001). Arãtând ce se întâmplã cu omul când moare, Biblia spune în Psalmul 146:4: „Ei în pãmântul lor se vor întoarce, e ziua in care gândurile lor toate vor pieri“ (Psalmul 145:4, Biblia sinodalã, 2001).
Isus Cristos a asemãnat moartea cu somnul, nu cu o stare de conºtienþã (Ioan 11:11–14).
Când murim, noi încetãm sã existãm, însã asta nu înseamnã neapãrat cã totul se sfârºeºte aici. Iov, un bãrbat fidel, ºtia cã dupã moarte avea sã meargã în mormânt, în ªeol. Dar ascultaþi ce i-a spus el lui Dumnezeu într-o rugãciune: „Ah! de ai voi sã mã ascunzi în Locuinþa Morþilor [în ªeol, NW], de m-ai acoperi pânã-Þi va trece mânia ºi de mi-ai rândui un timp ºi apoi Îþi vei aduce iarãºi aminte de mine! Dacã omul odatã mort ar putea sã mai trãiascã . . . atunci m-ai chema ºi Þi-aº rãspunde“. — Iov 14:13–15.
Iov avea convingerea cã, dacã rãmânea fidel pânã la moarte, Dumnezeu urma sã-ºi aducã aminte de el ºi sã-l învie. Toþi slujitorii lui Dumnezeu din vechime au împãrtãºit aceeaºi convingere. Isus însuºi a întãrit aceastã speranþã ºi a arãtat cã Dumnezeu îl va folosi pentru a-i învia pe morþi. Cristos ne-a dat asigurarea: „Vine ceasul când toþi cei din mormintele de amintire vor auzi vocea [lui Isus] ºi vor ieºi afarã, cei care au fãcut lucruri bune pentru o înviere a vieþii, cei care au practicat lucruri josnice pentru o înviere a judecãþii“. — Ioan 5:28, 29.


kudika227300
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:02
FREUD credea in reincarnare......cititi PSIHOLOGIA LUI FREUD...e fff interesanta...
jessika_lsd
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:04
De la: niko_okin, la data 2010-10-23 07:37:10
De la: niko_okin, la data 2010-10-23 07:33:24ce subiect...in pui mei :)) cine stie daca exista viata dupa moarte sunteti...? nimeni asa ca mai bn inchideti subiectul...vam pupat


(corectez) "nu stie nimeni, asa ca mai bn inchideti subiectu" ma scuzati de greseli dar nu am dormit de 2 zile
Bubicaina
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:17
De la: kudika116445, la data 2010-10-23 15:17:14
De la: niko_okin, la data 2010-10-23 07:37:10
De la: niko_okin, la data 2010-10-23 07:33:24ce subiect...in pui mei :)) cine stie daca exista viata dupa moarte sunteti...? nimeni asa ca mai bn inchideti subiectul...vam pupat


(corectez) "nu stie nimeni, asa ca mai bn inchideti subiectu" ma scuzati de greseli dar nu am dormit de 2 zile

se vede
AdrianaR
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:24
As vrea din tot sufletul meu sa stiu unde e adevarul in aceasta marea dilema....exista sau nu?.....am o surioara de 40 de ani care a murit pe 4 ianuarie 2010...a avut 3 ani de zile cancer...a luptat sa traiasca asa cum nu a mai luptat cineva pe lumea asta....dar nu a mai rezistat...boala asta nemernica i-a invadat tot corpul......atata grija avea ea de mine...era ingerul meu pe pamant......nu pot sa concep viata fara ea...sa nu vina..sa nu ma sune...sa nu-i simt grija zi de zi....desi ea era cea care avea nevoie de grija...unde e...atat vreau sa stiu daca e bine sau nu....sigur daca exista ...viata dupa moarte...ea e un INGER...CARE VEGHEAZA asupra familiei mele.....dar atat vreau sa stiu...daca e bine......exista viata dupa moarte...ea e bine?Stiu ca numai D-ZEU stie....dar el ne iubeste...atunci de nu stim nimic de cei pe care-i pierdem....sa stim ca sunt bine....o sa imi lipseasca mereu si o sa o iubim din toata inima noastra....
Bubicaina
Postat pe 23 Octombrie 2010 15:25
Eu cred ca exista reincarnare. Nu pot sa-mi imaginez ca nu exista o alta lume, voi va puteti imagina sa nu existati? Pana si atunci cand dormim visam si stim ca existam, si cand suntem in coma si oricand. Nu putem sa nu existam. Si daca credeti in Rai si Iad, cate locuri oare sunt acolo sa mergem toti? Si ce facem acolo, cum ne intalnim? Offf, moartea asta...
kudika032473
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:16
Eu cred ca exista reincarnare. Nu pot sa-mi imaginez ca nu exista o alta lume, voi va puteti imagina sa nu existati? Pana si atunci cand dormim visam si stim ca existam, si cand suntem in coma si oricand. Nu putem sa nu existam. Si daca credeti in Rai si Iad, cate locuri oare sunt acolo sa mergem toti? Si ce facem acolo, cum ne intalnim? Offf, moartea asta...
kudika032473
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:16
De la: Melek88_88, la data 2010-10-03 07:52:31Credeti in viata dupa moarte?sau in reincarnare?Sunt sceptica si mi-e foarte greu sa cred ca intradevar ar exista asa ceva...dar parerile sunt impartite...suntem cu adevarat spirite intr-un corp uman supuse la vre-un test de catre Creator?Exista raiul sau iadul despre care imi vorbea mereu bunica sau mama?Care este cu adevarat menirea noastra pe pamant?



Te felicit pt. intrebarile pe care ti le pui
Sper sa reusesti sa-ti deschizi ochii si sa gasesti si adevarul ...

"Adevarul vorbeste-n sufletul omului fara zgomot de cuvinte"

Trebuie doar sa ascultzi, "si aripile-ti taiate de diavol, iti vor creste din nou... "

Ingerii neascultarii , sint asa numitzii draci, care au creat iadul. Iar Filui Adevarului (Iisus Hristos), s-a coborat jos la ingerii neascultarii ( adica aici jos pe pamant , intre "oameni" = ingerii cazutzi ), pt ca celor ce-i asculta glasul, sa le redea cunoasterea adevarului, "aripile pierdute", si inaltzarea inapoi in fericire...

Despartzirea de Adevar, este prostia, creeatoare de suferintze ale iadului...
Deci ? Prostia DOARE

Ceea ce cred altzii, nu are nici o importantza pt. inaltzarea sau caderea ta...
Tu esti cea care trebuie sa renuntzi la galagia gandurilor interioare si sa te repui in ascultarea adevarului...

Nu te va mantuii pe tine, ceea ce cred altzii !!! Nu este treaba ta, nu este experientza ta !!! Lasa dracului "religiile" si credintzele si tot ceea ce ai invatzat de la altzii, de la dracii cazutzi ca si tine.
Tu esti cea care trebuie sa ai experientzele necesare, pt. a crede ca iarba-i verde, rosie sau galbena...
Ce folos ai tu, daca eu itzi spun ca iarba-i si verde si galbena si rosie, si ca exista si viatza vesnica si reincarnare si suferintza si fericire ?, daca tu personal, nu ai experientza cunoasterii acestui adevar ???

Religia, nu se invatza ca pe o poiezie, ci se traieste, se experimenteaza...

Inainte sa-ti pui o intrebare de acest gen: "exista viatza dupa moarte ? " , afla mai intai ce-i Viatza ? ce-i moartea ? ce-i adevarul ? Ce-i Iubirea ? Ce-i Ura ? Priveste faptele facute din iubire... si apoi faptele facute din gelozie sau ura...
Afla ce inseamna suflet, afla ce inseamna suflet "in carne" si sufleti iesit din carne, suflet reintrat in carne ... incarnare si reincarnare... intzelege sensul cuvintelor pe care le exprimi... cei mai multzi s-au ratacit in imoralitate, din cauza cu nu-si intzeleg nici propriile cuvinte, nici propriile intrebari... cum sa fie posibil, sa aflam raspunsul unor intrebari pe care nu le intzelegem ?
Pt. a afla un raspuns, mai intai trebuie sa intzelegi ce intrebi... si cand vei afla ce intrebare ai pus, vei sti deja si raspunsul la intrebarea pusa...

Care este sensul tau pe pamant ? depinde... unele suflete neascultatoare, sint incarnate precum niste infractori care sint incarceratzi...
Alte suflete in schimb, pot sa intre si sa iese din temnitza carnala, ori de cite ori isi doresc sa viziteze sufletele incarcerate pe pamant (iad).

Moartea trupului, inseamna iesirea sufletului din carne, iar moartea sufletului, inseamna iesirea sufletului din starea de iubire... Dar astea, sint adevarate si pt. tine, doar atunci cand vei avea tu aceasta experientza traita de tine. Pana atunci, cuvintele mele vor fi o limba blasfemica vorbita cursiv ...
denis_3d25
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:17
Ati putea gasi multe raspunsuri la intrebarile voastre citind cartile Aryanei Havah. Eu le-am citit online si m-am lamurit in destul de multe privinte. Cele mai edificatoare sunt :"Viata pe Pamant...incotro?" , "Inuaki-Reptilianul din mine" si "Cristofor, magul din Carpati". Cea din urma este extraordinara. Va dau si un link, numai sa aveti rabdare sa citit tot, eu am ramas lipita de scaun mult timp:

http://www.scribd.com/doc/18358650/Aryana-Havah-Viata-Pe-Pamant-Incotro
http://www.scribd.com/doc/14179165/INUAKI-Reptilianul-din-Mine
http://www.scribd.com/doc/18923423/Aryana-Havah-Cristofor-magul-din-Carpai

Enjoi it!
ssandyy
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:26
o mica speranta ....pentru o viata mai buna1
roz5blue6lila7
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:51
eu una nu prea cred...adik nuj..cred k noi oamenii knd murim cadem de fapt intr-un somn adanc.K in viatsa reala..adormi si nu sti knd trece timpul..nu-l simti.Cred k asa e si q moartea..e un somn lung..nu sti knd trece timpul..si pur si simplu visezi c ai faqt viatsa intreaga...oriqm e complikta chestia asta q viatsa de dupa moarte...eu sincer as vrea sa fiu un inger q chipul meu in viatsa de apoi;)
gothika29
Postat pe 23 Octombrie 2010 17:15
Sunt cu totul de acord si eu cred ca toti vom ajunge mai devreme sau mai tarziu sa intelegem care ne este menirea in aceasta viata.
stan_ina
Postat pe 23 Octombrie 2010 17:16
Daca l-ai vazut tu,trimite-l si pe la mine,am sa-i spun mai multe .
pyssy_yoana
Postat pe 23 Octombrie 2010 18:16
da-mi voie sa te intreb de ce crezi ca religiile politeiste sunt mai aproape de adevar???? Te poate ajuta cu ceva un zeu de piatra sau lemn daca te inchini lui si ii arzi mirodenii sau tamaie?Singura credinta adevarata e intr-un singur Dumnezeu ,mare si atotputernic.Fara icoane sau cruci pe care sa le sariti si sa dai preotului lucruri care apoi ajung in buzunarul te miri cui. Cred in Dumnezeu care a facut universul asa cum il vedem si nu concep ca sunt o greseala aparuta dintr-un mare big ben initial,nici ca ar urma sa revin pe pamant dupa moarte reincarnata intr-o molusca sau un paianjen.Credinta nu e ceva perimat sau un lucru invechit invatat de la bunica,ci e ceva viu,care te sustine in momente de criza prin care trecem cu totii in viata.Daca nu ai credinta in acele momente grele, te poti prabusi sub povara problemelor sau o iei razna devenind cu adevarat animal (fara reincarnare).Credinta in Dumnezeu e lucrul care iti da putere sa mergi mai departe atunci cand doctorul iti spune "ai cancer",sau cand dupa ce ai cazut inconstient in mijlocul drumului te trezesti la reanimare legat la aparate si paralizat,dar primesti acea putere care te face sa lupti ca sa redevii om si sa nu ramai leguma.(sau daca vrei,fruct,alege!!!!)Avem cu totii un scop si un rost pe acest pamant,nu suntem o intamplare!
corina40_healthy
Postat pe 23 Octombrie 2010 18:47
Daca tu crezi in El si El nu exista, n-ai nimic de pierdut.....dar daca El exista si tu nu crezi, atunci pierzi totul.
lory08
Postat pe 23 Octombrie 2010 18:54
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-11 10:44:49 pai daca este vita dupa moarte nu as putea sa platesc impozitele acolo? cred ca de aia popii nu le platesc...


Super !!!!!!!!
kudika056305
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:39
probabil viata de dupa moarte e cam aceeasi ca si viata de dinainte de a ne naste.........asa cum nu stim de unde venim,nu avem amintiri din 'trecutul' nostru probabil ca dupa ce nu vom mai fi va fi la fel..........
lucya_me
Postat pe 23 Octombrie 2010 19:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia FECIOARA /Barbatul BALANTA 21 De la: laura31c 2 Iulie 2019 08:29
despre zodie 17 De la: kudika084081 17 Noiembrie 2009 23:47
varsatorul cu taurul......greu tare!!!! 4 De la: scorpyoW 17 Iunie 2009 15:47
ghicit in palma cine stie 13 De la: gargaritamica 25 Iunie 2009 22:13
buna 13 De la: kudika068684 5 Noiembrie 2009 11:24