Setari Cookie-uri

Viata dupa moarte

Eu va recomand sa cititi Biblia, dar nu ca pe o carte oarecare, caci este o carte pretioasa. Asa cum stim bine ca exista binele si raul, Dumnezeu si satana, e evident ca exista un rai si un iad. Nu ne trebuie vreo explicatie mareata ca sa intelegem aceasta, trebuie doar sa privim la oameni si sa ne intrebam: cum poate un om sa fie bun? cine il invata sa fie bun? de unde vine acest bine? Dumnezeu e cel care ne invata binele si ne sfatuieste sa uram raul si sa ne lipim tare de bine. Pe cealalta parte ne uitam la un om si spunem: cum poate fi asa de rau? Cine e tatal minciunii, cine e cel care distruge vietiile oamenilor prin ura, prin tot felul de lucruri? Cine? E satana, e diavolul... Dar in noi exista mereu un gol, care are forma Lui Dumnezeu...De cate ori nu il mustra macar putin constiinta pe un om cand stie ca ceea ce face e ceva rau... Si chiar sa privesti la un om care din punct de vedere moral si material e realizat si e la locul lui, toate lucrurile din viata lui vor trece si noi toti suntem pacatosi, pentru ca toti pacatuim in multe feluri....si care e plata pacatului? Care e rasplata unui copil atunci cand nu asculta de parinti? e pedeapsa, nu-i asa? Tot asa si plata pacatului este moartea....Dar ca sa completam aceasta analogie, nu-i asa ca parintele acela care si-a pedepsit copilul, il iarta? Tot asa Dumnezeu are o veste buna pentru toti oamenii...Noi n-am putea plati sa ni se ierte pacatele de aceea Dumnezeu a luat o hotarare de iertare...S-a umilit facandu-se om pentru noi, prin Fiul si a trait ca un om...E incredibil, nu? Dumnezeu sa se umileasca atat si sa se faca om, ba mai mult sa aleaga sa moara pt a ispasi vina pacatelor noastre? Care mare patron al unei firme de renume s-ar face furnica? ar fi o umilinta pt el aceasta, nu? Dar Dumnezeu care e drept a trebuit sa dea pentru noi o plata pt a ne ierta pacatele....
Sunt atat de mult de spus...Caci mare e Dumnezeu...dar ca sa intelegi doar deschide-ti-va inima recunoscand ca ai pacatuit impotriva Lui, accepta pe Isus ca Salvator si crede in El care poate sa iti schimbe viata si sa iti dea viata vesnica dupa moarte!
un ultim lucru... daca nu crezi, si Dumnezeu exista, si raiul Lui exista ...ce ai pierdut cand vei muri? TOTUL!
Dar daca crezi, pentru ca El exista ...si prin absurd, chiar daca Dumnezeu n-ar exista, VEI CASTIGA TOTUL!
GodChild
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:27
De la: babyboomboom, la data 2010-10-23 10:16:38
De la: kudika072027, la data 2010-10-23 10:09:57am o nelamurire:ai citit 'Istoria religiilor', il intelegi pe Eliade si nu stii sa scri?!?Va veni, va fi, va manca, sau ce vrei tu sa va sa vie,,dar in nici un caz v-a la viitor, v-a facut , v-a invatat (cineva la scoala)gramatica???
r u talking with me ? la cate greseli gramaticale s
unt pe aici, e loc si de ale mele

Nu, nu la tine ma refeream ci la comentariul kudika 099635, ma gandeam c-ar fi bine sa comentam in scris dupa ce invatam sa scriem, nu?
kudika072027
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:29
...ei bravo,iat-te un adevarat filozof! frumos ce scri si f adevarat...parca l-ai cita pe scarlat demetrescu,dar nu numai...
kudika028792
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:32
De la: kudika072027, la data 2010-10-23 10:29:04
De la: babyboomboom, la data 2010-10-23 10:16:38
De la: kudika072027, la data 2010-10-23 10:09:57am o nelamurire:ai citit 'Istoria religiilor', il intelegi pe Eliade si nu stii sa scri?!?Va veni, va fi, va manca, sau ce vrei tu sa va sa vie,,dar in nici un caz v-a la viitor, v-a facut , v-a invatat (cineva la scoala)gramatica???
r u talking with me ? la cate greseli gramaticale s
unt pe aici, e loc si de ale mele

Nu, nu la tine ma refeream ci la comentariul kudika 099635, ma gandeam c-ar fi bine sa comentam in scris dupa ce invatam sa scriem, nu?
ehhh aici pe kudika orice e permis , se poate si mai rau , vei vedea
bombonik_babardik
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:32
Am fost odata la o manastire in Techerghiol. Frumoasa manastire! Si acolo a iesit parintele din chilia lui (un omulet mititel, cu o barba mare si cu niste ochi tare blanzi) si a inceput sa ne vorbeasca noua, oamenilor de rand. A vorbit despre viata si despre moarte. Nu stiu cum, dar aveam nevoie sa aud predica aceea neaparat, pentru ca eram in momentul in care intrebarile mele despre moarte erau infinite. Ce a spus el? A spus ca viata pe care o ducem pe pamant este o moarte continua, iar viata adevarata este cea dupa moarte. Trebuie sa trecem prin viata de pe pamant ca sa ne mantuim, si sa traim fericiti dincolo.
Stiu ca oamenii care nu sunt adpetii lui DUmnezeu ar putea aduce multe argumente impotriva acestei idei. Dar asta este pentru ca ei nu cred. Daca crezi in Dumnezeu, atunci poti sa crezi si ca exista o viata in Rai sau in Iad si ca trebuie sa ne mantuim. Trebuie doar sa crezi. Se dau exemplu preotii care nu sunt cuviinciosi...da, exista. Dar cum ramane cu cei care fac tot ce trebuie pentru a fi duhovnici model? Exista tot timpul doua parti.
Odata cu evolutia omenirii oamenii au inceput sa gandeasca mai rational, logic...pentru ca exista dovezi. Mi se pare corect sa gandesti asa pana la o anumita limita. Exista dovezi si in religie, doar ca cei inversunati impotriva religiei nu stiu de ele pentru ca nu cerceteaza.
Eu cred in viata dupa moarte,cred ca se intampla ceva cu noi dupa ce murim: ajungem in Rai sau in Iad.
pucca8805
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:33
De la: babyboomboom, la data 2010-10-23 10:32:32
De la: kudika072027, la data 2010-10-23 10:29:04
De la: babyboomboom, la data 2010-10-23 10:16:38
De la: kudika072027, la data 2010-10-23 10:09:57am o nelamurire:ai citit 'Istoria religiilor', il intelegi pe Eliade si nu stii sa scri?!?Va veni, va fi, va manca, sau ce vrei tu sa va sa vie,,dar in nici un caz v-a la viitor, v-a facut , v-a invatat (cineva la scoala)gramatica???
r u talking with me ? la cate greseli gramaticale s
unt pe aici, e loc si de ale mele

Nu, nu la tine ma refeream ci la comentariul kudika 099635, ma gandeam c-ar fi bine sa comentam in scris dupa ce invatam sa scriem, nu?
ehhh aici pe kudika orice e permis , se poate si mai rau , vei vedea
acum am vazut, hehehe credeam ca am gresit eu cu ceva , deci ...inca mai am o speranta
bombonik_babardik
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:35
Exista viata dupa moarte.
Cand Adam si Eva au mancat din fruct ei erau imortali. Dupa aceea omenirea a avut 2 probleme:moartea si alungarea din rai.

Pentru toate religiile inafara de Crestinism intelegerea mea e ca destinatia finala e iadul sau neputinta vederii raiului. Citeste Evanghelia lui Nicodim si vezi ca Imparatul David, Adam, Abraham, profetii Iezechiel si altii au asteptat in iad pana ce a venit IIsus sa-i boteze.
http://www.scribd.com/doc/1387769/Evanghelii-apocrife-Evanghelia-lui-Nicodim-Amintiri-despre-Domnul-nostru-Iisus-Hristos-compuse-sub-Poniu-Pilat
Un om in moarte clinica a ajuns in rai si acolo nu era decat un musulman din satul lui mixt si acel musulman il acceptase pe IIsus.
Ce spune Biblia:
Ion 3
5. Iisus a rãspuns: Adevãrat, adevãrat zic þie: De nu se va naºte cineva din apã ºi din Duh, nu va putea sã intre în împãrãþia lui Dumnezeu.

Intelegerea mea e ca nema botez, nema rai.

Cum se ia inapoi nemurirea:
Ioan 6
53. ªi le-a zis Iisus: Adevãrat, adevãrat zic vouã, dacã nu veþi mânca trupul Fiului Omului ºi nu veþi bea sângele Lui, nu veþi avea viaþã în voi.

O posibila intelegere e Nema Sfanta Impartasanie, nema viata vesnica.

Iisus cand a venit a adus mai mult decat invataturi, a adus Sfganta Impartasanie ca oamenii sa aiava viata vesnica si Botezul ca sa intram inapoi in rai.

Deci acum ne-am convins ca afra botez si Sfanta Impartasanie celelalte religfii sunt neputincioase.

Cum e cu crestinismul:
Ortodoxia pastreaza invataturile apostolilor si are minunile ANUALE ca Lumina Sfanta ce vine anula la Ierusalim la Pastele Ortodox si nu la cel catolic, Raul Iordan miscandu-se inapoi si norul de pe muntele Tabor si altele multe, inclusiv vorbirea cu Dumnezeu a calugarilor inaintati pe calea rugaciunii.
Miracole ortodoxe: http://www.youtube.com/user/IoanRomania09?feature=mhum
Lumina Sfanta:http://www.youtube.com/watch?v=99xvNIydfvQ
Ioradanul , raul sfant, miscandu-se in sus cand e crucea aruncata in ziua Botezului lui IIsus sa arate ca natura se supune lui Dumnezeu: http://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ


Cum e cu catolicismul:
Catolicii au inceput sa inventeze si sa schimbe procesul obtinerii Sfintei impartasanii asa ca la urma nu stii daca ai Sfanta Impartasanie sau altceva. Risti cu viata vesnica.
Vatican II a schimbat mult catolicismul in rau zic eu si dupa unele porofetii catolicismul va reveni la Biserica ortodoxa:
Liturghie cu papusi:
http://www.facebook.com/l/6172bSYUWtcq1CqSnwNtUGX5j3A;www.youtube.com/watch?v=rh_nqtp3VrU
Liturghie cu clowni
http://www.facebook.com/l/6172bJTv6tRuPLvVwxv_V-przjw;www.youtube.com/watch?v=SZ6KWt49wIA&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172b5EEpuEyQqlgMW6pYo8d9yQ;www.youtube.com/watch?v=WadbbxPoBlk&feature=related
My understanding is that Vatican II made these Masses legal in the eyes of NEW Catholicism. Wondering if Union will make these Masses Legal somewhere else.
Explanation of what some people believe that happened there:
http://www.facebook.com/l/6172bTEpKyFw9DzG2N3hmnkYwlQ;www.youtube.com/watch?v=Qc8lODfpxFo&NR=1
http://www.facebook.com/l/6172b7kBOqy-Vnx-elSuINefNIA;www.youtube.com/watch?v=tm2Oekpqrfw&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172bV_AvDluBQkcAt1CjXdhDXA;www.youtube.com/watch?v=FPRsuFDdTzo&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172bDLMqxIFAucMUIbIsj2Ee6A;www.youtube.com/watch?v=dzdcJmf8_Us&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172bUEG8MA9IIohvmDuGZ9Oo_w;www.youtube.com/watch?v=BUELWCzmMaQ&feature=related

Protestantismul este fluturas in sensul ca au tradus Biblia dar a renuntat la Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.

DECIE PENTRU TINE SI RUDELE TALE SI COPII, CEL MAI MARE CADOU DE PE LUMEA ASTA E SA-I BOTEZI ORTODOX SI SA LE DAI SFANTA IMPARTASANIE PENTRUI VIATA VESNICA.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:36
Uite aici un film cum ingerul vine si ia sufletul unui om mort de 5 minute.
http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs8JpEa8
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:39
De la: babyboomboom, la data 2010-10-23 10:35:11 acum am vazut, hehehe credeam ca am gresit eu cu ceva , deci ...inca mai am o speranta

yupiiiiiiiiiiiii cole
yumy
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:40
nu a fost nimeni si ca apoi sa se intoarca sa povesteasca,asa ca nu stiu si nu concep nici macar discutiile pe aceasta tema.
iulia_fornetica
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:42
Citeste despre karma si reincarnare....Nimeni nu se naste degeaba,nimeni nu-l intilneste intimplator pe cel de linga el.....toti avem de invatat ,lectii de dat celorlalti......unii trebuie sa experimenteze iubirea,unii trebuie sa aiba grija de parinti,unii trebuie sa aiba copii,etc....lectii de viata....
kudika227120
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:49
De la: kudika227120, la data 2010-10-23 10:49:28Citeste despre karma si reincarnare....Nimeni nu se naste degeaba,nimeni nu-l intilneste intimplator pe cel de linga el.....toti avem de invatat ,lectii de dat celorlalti......unii trebuie sa experimenteze iubirea,unii trebuie sa aiba grija de parinti,unii trebuie sa aiba copii,etc....lectii de viata....



am fost intr-un bar zen si m-a cam luat cu frik... si cand vreau sa calc o furnica mi se face frik daca-i unul reincarnat ??
Histria
Postat pe 23 Octombrie 2010 10:58
Citeste aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10564
pagina 1 jos si pagina 2 sus si vezi ce povesteste o femeie despre excursia ce a facut-o in rai si de ce trebuie sa ajuti saracii. A ajuns in raid dezbracata caci nu a dat haine la saraci. orice ai nevoie in rai, poti transfera acolo daca dai saracilor asa ca daca nu ai manca 50 de ani aceeasi mancare da mancare diferita saracilor, daca nu ai sta 50 de ani cua ceeasi pereche de imbracaminte, incaltaminte da ce vrei sa transferi in rai saracilor si daca nu vrei SIGUR sa faci nudism in rai, da cel putin o pereche de haine saracilor. Mancarea de la parastas se duce in rai si de aici vine obiceiul sa dai hainele si lucrurile celui adormit saracilor.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:05
Eu sunt convinsa ca exista viata dupa moarte,si mai presus de toate exista Duhul lu Dumnezeu (Spirit).Ttrebuie doar sa crezi cu adevarat,iar daca stai intr-un colt linistit, cu siguranta orice intrebare ai avea Spiritul iti va raspunde.
violetacostica
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:07
In ortodoxie au fost multi in rai si s-au si intors. In religiile necrestine nu au fost caci fara botez nu ai ce cauta caci ai interdictie de la adam si Eva. Pagina asta http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10564 jos vezi ce zice stanica care a fost in rai. Citeste si pagina urmatoare sus.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:08
De la: Barbie30, la data 2010-10-03 09:25:17Parerile sunt impartite,unii cred ca exista viata dupa moarte..altii nu concep ideea asta.Unii spun ca dupa moarte te duci la judecata de apoi unde se stabileste daca stai in dreapta sau in stanga Tatalui,altii spun ca sufletul trebuie sa atinga un anumit nivel pentru a ajunge acolo si prin reincarnare poti face asta.Poti sa ai 10 sau 20 vieti pana sa ajungi acolo.Se spune ca imediat dupa moarte,sufletul vede exact unde a gresit si cea a facut bine si isi alege singur urmatoarea reincarnare,mediul propice pentru a repara greselile din vietile anterioare.Se mai spune ca la nivel de subconstient ai toate informatiile despre vietile anterioare si de aici si sentimentul pe care il ai cand abia cunosti o persoana si ai impresia ca o cunosti de o viata,asta se numeste intalnire karmica.Lectiile karmice prin care trebuie sa treci si pe care trebuie sa le inveti le poti afla prin obstacolele pe care le ai.
Asta se spune...tu poti sa crezi ce vrei!


Eu, sincer, chiar cred in intalnirea karmica si, mai mult de atat, sunt convinsa ca am descoperit motivul pt care m-am nascut "aici". Si da, cred in viata dupa moarte, dar nu acea viata din rai sau iad.
i_andra
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:10
De la: florinnec, la data 2010-10-23 07:24:02sunt de acord cu multe si cu multe, nu sunt de acord.lamuriti-ma cu privire la urmatorul aspect: daca populatia globului este in crestere ( mare !!!) de unde sunt sufgletele care le primesc noii nascuti, unde este" fabrica de suflete"


Interesant... ce zici de animalele pe cale de disparitie?!
i_andra
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:11
Dumnezeu stie cum se interpreteaza cu adevarat versurile din Biblie si ce iseamna. oricum roaga-te asa, Doamne foteaza-ma spre mantuire si spre rai.

Cine a facut avort trebuie neaparat sa se spovedeasca sa i se ierte. Spovedirea nu exista in religiile necrestine. Hinduismul si yoga sunt vrajitorie asa ca stati departe de ele. Cand un hindus a ajuns in iad dupa moarte clinica ce povestea ti se ridica parul in cap, cica i s-au taiat picioarele de catre drac, adica zeul lor si apoi l-au chinuit de numa numa. Stai departe de yogam rei ki, tai ki, magie si altele. daca ai facut spovedeste-te sa ajungi unde trebuie. Cei din moarte clinica vorbesc clar de iad si rai.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:16
De la: docasimona, la data 2010-10-23 08:19:14Buna ziua!
Nu stiu daca exista sau nu viata dupa moarte. Si nici nu vreau sa-mi dau cu parerea.
Mama mea a decedat de curand si sufletul, inima simt efectiv ca imi e rupta, sfasiata. As da orice sa o mai vad, sa o strang in brate. Si e greu pentru ca asta e singurul lucru pentru care nu pot sa lupt sa o aduc inapoi. Neputinta te doboara. Putem face orice in viata asta daca luptam dar cu moartea nu avem cum sa luptam, sa-i aducem inapoi pe cei dragi noua. De cand a decedat am citit multe articole cu viata dupa moarte. Exista pe net chiar si un filmulet LIFE AFTER LIFE. E foarte interesant ce se spune acolo. Nu vreau sa se para ca as spune ciudatenii, dar sincer mi-as dori sa existe. Poate asa o mai pot revedea pe MAMA mea scumpa de care imi e un dor nebun. As putea sa o revad , sa o strang in brate. Sa fim iar impreuna. In momentele astea iti dai seama de cat ai gresit si poate nu ai avut timp sa-ti ceri iertare pt cat ai gresit fata de parinti. Eu am vorbit cu ea in acea seara si nimic nu m-a facut sa cred ca nu va mai fi. A doua zi m-au sunat sa vin repede acolo unde statea ea ca a murit. Am crezut ca mor ca innebunesc. Cand am ajuns la recunoastere si am vazut-o am spus ca acolo raman incremenita. Ii spuneam mamei ca ce am sa ma fac fara ea, cand ea nu va mai fi. Si mama mereu spunea ca Dumnezeu e mare, ca el ne incurajeaza si ca de asta a lasat uitare pe pamant si alinare. Pentru ca altfel eram toti morti. Ca eu imi voi reveni dupa moartea fetitei mele si ca pana la urma voi reusi sa am un copil, o fetita asa cum imi doream eu si ca ea ma va ajuta sa o cresc. Dar fetita a murit, acum a murit si mama. Si trebuie sa lupt sa reusesc ceva in viata asta, sa merg inainte. Dar intrebarea este cum? Ca parca totul s-a dus si destramat de cand a murit mama. Sa fii singur in lume e foarte greu....
studioasa
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:16
Ma distreaza ca fiecare isi da cu parerea despre ce nu are habar. Iar cei cu ISTORIA RELIGIILOR ma distreaza la culme. Stia Eliade cum e cu viata si moartea?! :))
Ma distreaza si cel care zice de stiinta si statistica etc. Oamenii cu stiinta lor ziceau ca pamantul e plat. Si nu babele de la coltul strazii care isi dau cu parerea despre ceva ce nu pot cuprinde, ci inteleptii vremii sustineau aceasta idee absurda.

Am vazut intr-o seara un interview cu Mircea Cartarescu si zicea ca in cartile lui, ideile sunt mult mai profunde, ca criticii de azi care scriu despre cartile lui nu pot ajunge la ce a vrut el sa spuna exact. Si m-am distrat.
M-am mai distrat cand la orele de literatura din liceu, din povestile pt copii ale lui Creanga se ajungea la mari filozofii. Cred ca daca bietul Creanga mai traia se minuna peste masura si radea mai rau ca mine.

LOGIC: nimeni nu poate spune ce e sau ce nu e, mai bine decat autorul.
Cine este Autorul vietii si al mortii? Dumnezeu. Incontestabil. Nu ca sunt eu mai desteapta, dar Biblia s-a dovedit a fi adevarata. Scrisa de peste 6000 de ani, de oameni diferiti, dar inspirati de Dumnezeu, sta in picioare si astazi. Si daca stiinta a testat-o si a pus-o la indoiala, asta n-a ajutat decat la intarirea convingerilor ca Biblia este adevarata si ca Dumnezeu exista. Si multi dintre oamenii de stiinta s-au intors la Dumnezeu.

Daca vreau sa inteleg mai bine ce a vrut sa spuna Cartarescu in operele sale, as discuta mai degraba cu el decat cu cei care-si dau cu parerea despre ce-a scris el. M-ar lamuri exact.
Daca vreau sa inteleg ce e cu viata, moartea, creatia, m-as duce mai degraba la Creator. El le stie pe toate in amanunt.
Cititi BIBLIA, Cuvantul lui Dumnezeu!



simonamath
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:17
Buna Simona,

M-a impresionat postarea ta si mai mult m-au impresionat necazurile tale. Draga mea, viata asta, asa cum ti-a fost ea data, cu bune si cu rele, ti-a fost data s-o traiesti. Incearca sa gasesti ceva bun in ea, acel ceva, te va face sa mergi mai departe si te va echilibra sufleteste. E greu sa dai sfaturi(atunci cand ele nu-si au rostul), mai ales cand n-ai trecut prin asemenea necazuri, dar te rog sa ai taria sa mergi mai departe, bucura-te de fiecare dimineata in care te-ai trezit si cauta sa faci ceva pentru tine, pentru sufletul tau...si daca mai poti si pentru cei din jurul tau. Satisfactia pe care o ai atunci cand ai facut ceva..ce ti se pare tie ca este bine...iti va da puterea sa mergi mai departe. Priveste cu atentie in jurul tau, vei vedea oameni asemeni tie, care au nevoie de ajutorul tau..sau tu iti poti gasi ajutorul in ei. Iti doresc din suflet sa fii puternica si sa depasesti pragul deznadejdii. Viata este frumoasa, incearca s-o descoperi.
....
Iar pentru tema discutiei din acest topic....eu zic ca cel mai bine..este sa credem in ceea ce exista acum si aici...sa traim frumos...fara sa ne para rau de nimic pentru ceea ce facem...restul, cine mai stie ce-o sa mai fie?
studioasa
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:27
Pai exact, citeste Biblia dar uite iti fac eu conspectul cu ce e important referitor la viata de dupa moarte:

Ioan 3
5. Iisus a rãspuns: Adevãrat, adevãrat zic þie: De nu se va naºte cineva din apã ºi din Duh, nu va putea sã intre în împãrãþia lui Dumnezeu.

Intelegerea mea e ca fara botez, nu poti intra in rai. Asa ca fugi de hinduism care in intelegerea mea e idolatrie, budism care iti promite nimic si asta iti da si alte idolatrii in intelegerea mea.

Ioan 6 zice asa:
53. ªi le-a zis Iisus: Adevãrat, adevãrat zic vouã, dacã nu veþi mânca trupul Fiului Omului ºi nu veþi bea sângele Lui, nu veþi avea viaþã în voi.

Adica nemurirea pierduta de Adam o poti lua inapoi in Biserica ortodoxa prin Sfanta Impartasanie. Sfanta Impartasanie la care a renuntat Portestantismul si de aiaik e Protestantismul pacaleala caci iti face spectacol si la urma te lasa ca pe Pacala fara viata vesnica. Catolii au inceput sa schimbe Sfanta Impartasanie si nu mai stii ce ai la Sfarsit. Ia apa sfintita de la catolici si ortodocsi si vezi care rezista caci catolciii au schimbat si apa sfintita si acums se strica si trebuie sa puna sare in ea.

Si aici ai cum vei fi judecat la final:
Matei 25:
31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, ºi toþi sfinþii îngeri cu El, atunci va ºedea pe tronul slavei Sale.
32. ªi se vor aduna înaintea Lui toate neamurile ºi-i va despãrþi pe unii de alþii, precum desparte pãstorul oile de capre.
33. ªi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împãratul celor de-a dreapta Lui: Veniþi, binecuvântaþii Tatãlui Meu, moºteniþi împãrãþia cea pregãtitã vouã de la întemeierea lumii.
35. Cãci flãmând am fost ºi Mi-aþi dat sã mãnânc; însetat am fost ºi Mi-aþi dat sã beau; strãin am fost ºi M-aþi primit;
36. Gol am fost ºi M-aþi îmbrãcat; bolnav am fost ºi M-aþi cercetat; în temniþã am fost ºi aþi venit la Mine.
37. Atunci drepþii Îi vor rãspunde, zicând: Doamne, când Te-am vãzut flãmând ºi Te-am hrãnit? Sau însetat ºi Þi-am dat sã bei?
38. Sau când Te-am vãzut strãin ºi Te-am primit, sau gol ºi Te-am îmbrãcat?
39. Sau când Te-am vãzut bolnav sau în temniþã ºi am venit la Tine?
40. Iar Împãratul, rãspunzând, va zice cãtre ei: Adevãrat zic vouã, întrucât aþi fãcut unuia dintr-aceºti fraþi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aþi fãcut.
41. Atunci va zice ºi celor de-a stânga: Duceþi-vã de la Mine, blestemaþilor, în focul cel veºnic, care este gãtit diavolului ºi îngerilor lui.
42. Cãci flãmând am fost ºi nu Mi-aþi dat sã mãnânc; însetat am fost ºi nu Mi-aþi dat sã beau;
43. Strãin am fost ºi nu M-aþi primit; gol, ºi nu M-aþi îmbrãcat; bolnav ºi în temniþã, ºi nu M-aþi cercetat.
44. Atunci vor rãspunde ºi ei, zicând: Doamne, când Te-am vãzut flãmând, sau însetat, sau strãin, sau gol, sau bolnav, sau în temniþã ºi nu Þi-am slujit?
45. El însã le va rãspunde, zicând: Adevãrat zic vouã: Întrucât nu aþi fãcut unuia dintre aceºti prea mici, nici Mie nu Mi-aþi fãcut.
46. ªi vor merge aceºtia la osândã veºnicã, iar drepþii la viaþã veºnicã.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:27
:)
22Andreea
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:32
De la: simonamath, la data 2010-10-23 11:17:07 Ma distreaza ca fiecare isi da cu parerea despre ce nu are habar. Iar cei cu ISTORIA RELIGIILOR ma distreaza la culme. Stia Eliade cum e cu viata si moartea?! :))
Ma distreaza si cel care zice de stiinta si statistica etc. Oamenii cu stiinta lor ziceau ca pamantul e plat. Si nu babele de la coltul strazii care isi dau cu parerea despre ceva ce nu pot cuprinde, ci inteleptii vremii sustineau aceasta idee absurda.

Am vazut intr-o seara un interview cu Mircea Cartarescu si zicea ca in cartile lui, ideile sunt mult mai profunde, ca criticii de azi care scriu despre cartile lui nu pot ajunge la ce a vrut el sa spuna exact. Si m-am distrat.
M-am mai distrat cand la orele de literatura din liceu, din povestile pt copii ale lui Creanga se ajungea la mari filozofii. Cred ca daca bietul Creanga mai traia se minuna peste masura si radea mai rau ca mine.

LOGIC: nimeni nu poate spune ce e sau ce nu e, mai bine decat autorul.
Cine este Autorul vietii si al mortii? Dumnezeu. Incontestabil. Nu ca sunt eu mai desteapta, dar Biblia s-a dovedit a fi adevarata. Scrisa de peste 6000 de ani, de oameni diferiti, dar inspirati de Dumnezeu, sta in picioare si astazi. Si daca stiinta a testat-o si a pus-o la indoiala, asta n-a ajutat decat la intarirea convingerilor ca Biblia este adevarata si ca Dumnezeu exista. Si multi dintre oamenii de stiinta s-au intors la Dumnezeu.

Daca vreau sa inteleg mai bine ce a vrut sa spuna Cartarescu in operele sale, as discuta mai degraba cu el decat cu cei care-si dau cu parerea despre ce-a scris el. M-ar lamuri exact.
Daca vreau sa inteleg ce e cu viata, moartea, creatia, m-as duce mai degraba la Creator. El le stie pe toate in amanunt.
Cititi BIBLIA, Cuvantul lui Dumnezeu!





lamureste-ma si pe mine... in ce biblia s-a dovedit a fi adevarata ? si daca este esenta "vietii" de ce acceptarea ei s-a limitat esential la popoarele la care s-a transmis prin traditie ? dupa mine ceva real valabil e adoptat de oricine, indiferent de frontiere.
Histria
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:33
De la: 22Andreea, la data 2010-10-23 11:32:43:)


buna andreea :)
Histria
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:34
De la: iulia_fornetica, la data 2010-10-23 10:42:16nu a fost nimeni si ca apoi sa se intoarca sa povesteasca,asa ca nu stiu si nu concep nici macar discutiile pe aceasta tema.

se pare ca unii, aflati in moarte clinica si apoi resuscitati, au povestit niste lucruri cutremuratoare si foarte asemanatoare(tunelul, lumina, intalnirea cu persoane disparute,etc).S-a incercat explicarea lor stiintifica dar, desi au fost implicate nume de marca ale stiintei, medici, biologi, fizicieni, psihologi, cu totii s-au declarat neputinciosi, asa incat asupra problemei pluteste un abur de mister, de incertitudine, de neincredere , care da nastere unor interpretari diferite,controverse,care(din pacate) pot ajunge la extreme, vezi extremismul teroristilor islamici si nu numai.
Spunea un om foarte destept ca pe masura ce inveti mai mult,pe masura ce cunostintele tale sunt mai avansate, nivelul de educatie mai ridicat,ajungi sa crezi (paradoxal poate pt unii) tot mai mult in Dumnezeu.Minunile care ne inconjoara, in lumea vie din jurul nostru sau in univers,sunt atat de complexe, atat de ...aproape de perfectiune incat pare imposibil sa fi aparut absolut intamplator.Cu cat ajungem mai sus, cu ata realizam cat suntem de mici! Si-atunci acolo, la limita superioara a intelegerii umane, se 'naste' Dumnezeu, se naste ca o 'salvare ' a mintii noastre marginite de la nebunie.Dincolo de ceea ce putem intelege se afla Dumnezeu.
Ca sa iesim din zona asta atat de serioasa si interpretabila, in acelasi timp,si o pisica e curioasa,e chiar o vorba care zice ca pisica ar fi fost omorata de curiozitate, si-atunci cum, o creatura ce se vrea om, 'nu poate nici macar concepe' discutii pe vreo tema anume?!?Desi folosim doar maxim 10-15% din capacitatea lui, creierul ne-a fost dat ca sa-l folosim,sa gandim , sa ne intrebam si astfel sa progresam.Locul tau iulia_fornetica unde e????
kudika072027
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:38
Va faceti singuri viata iad..atita informatie,atita maculatura,atitia invatati...oare care zice bine ,care este adevarul....nasol momentul nu? dar eu va spun atit! luati Biblia care este cuvintul domnului si nu mai rataciti degeaba....cumva noi suntem chiriasi pe acest pamant si sa nu credeti ca suntem aici sa stam degeaba caci nu se stie cind ne cheama domnul la el si vai de sufletelul celui care in timpul care la petrecut pe pamant nu la folosit util si aici ma refer in a se impaca cu Dumnezeu. ..daca el si-a dat pe singurul fiu pt noi sa moara ca oricine va crede in el sa nu moara ci sa aiba viata vesnica nu va ginditi oare ca si noi trebuie sa facem ceva in schimb pt el??? sau credeti ca merge asa cum zic unii TRAIESTE VIATA,CLIPA ca viata este scurta:))) Scopul nostru asta este : viata vesnica in imparatia lui umnezeu....marcu 16 cu 16 zice asa..cine crede si se va boteza va fi mantuit,cine nu osindit...acum va intreb eu..cine crede?? poate crede un copil?..fiecare trebuie sa se cerceteze ca un adevarat crestin si sa vada starea in cre se afla si daca este impacat cu dumnezeu..dar ca sa faca asta trebuie sa citeasca mai antai noul testament....apoi sa se pocaiasca:) mai vorbim ..o zi buna!
kudika050503
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:42
Sunt student la teologie dupa ce am trecut prin yoga, am cochetat cu protestantismul si in final am inteles ca adevarul si ingura religie a binelui este ortodoxia, crestinismul ortodox.
Dupa ce Adam a mancat din fructul interzis omul a ales sa stie binele si raul. De aia unii stiu o religie gresita din familie adica raul si altii stiu binele adica ortodoxia.
De ce in rai omul a mancat din fructul mortii daca era rau? pentru ca a fost inselat asa cum e inselat azi de celelalte religii inafara de Crestinismul ortodox.
Raspunsul la intrebarea ta e ca omul a ales PRIN PACALEALA sa stie binele si raul si de aia stie si raul adica idolatria si altele si al doilea raspuns e ca dinh cauza inselarii unii iau binele drept rau si viceversa si nu au adoptat adevarul ortodoxiei. CAnd a vazut cel rau ca ortodoxia are viata vesnica si intrare in rai a infiintat Biserici in care Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica nu exista.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:44
NU ! Mullta vreme am crezut si eu in ea ... dar acum NU MAI CRED ! Sunt convins ca este doar o inventie a mintii omenesti pentru a accepta mai usor " MOARTEA " , desi , de cand ne nastem ar trebui sa ne obisnuim cu ideea ca tot ce incepe are si un sfarsit si ca nimic pe lumea pamanteana nu este infinit ! RAIUL si IADUL sunt aici , printre noi , ZI DE ZI !!!
luckyman55
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:45
super tare, nu m am gandit niciodata la varianta asta!!:)
120304
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat de bine :D 10 De la: eka 13 Septembrie 2009 00:42
Eu Scorpion si el balanta!!! ce ziceti de asta? 19 De la: Andra_Debrah 12 August 2010 09:33
eu fecioara , el capricorn 15 De la: papusik__2009 25 Iulie 2009 18:13
eu fecioara-el capricorn 7 De la: irinal 6 Iulie 2009 10:35
Eu scorpion el capricorn 14 De la: scorpio67 15 Ianuarie 2011 19:33