Setari Cookie-uri

Viata dupa moarte

eu personal cred ca doar ne legam de ceva salvator...ceva care sa ne faca sa nu se gandim la ceea ce inseamna moarte. Dupa parerea mea, moartea este dfinitiva si irevocabila. Dupa ea nu mai exista NIMIC...si nu asta ma intristeaza cel mai mult ci faptul ca niciodata...dar niciodata nu voi mai putea sa-i intalnesc pe cei dragi mie, sa- ating si sa le spun cat de mult ii iubesc. Si cum a spus cineva "Viata si moartea nu pot fi remediate dar ne putem bucura de ceea ce le desparte" si asa este, caci daca ne-am gandi ca de fapt viata este un drum mai lung sau mai scurt catre moarte...nu ar mai avea niciun sens ceea ce faci sau ca existi. Ti-ai da seama ca lupti in fiecare zi pentru nimic si tristetea ar fi nemarginita...
Eu ma gandesc cateodata la ea...profund si nu pot sa exprim in cuvinte ceea ce simt, acel nimic care nu-ti mai da voie sa mai speri si sa mai vrei nimic. Tristete maxima, asta este ceea ce simt, iar necunoscutul e si mai tragic.
Dar ma gandesc la cel pe care il iubesc mai presus de aceasta lume, omul care imi da sentimentul ca nimic si nimeni vu ma va putea face nefericita. Sunt norocoasa ca l-am intalnit si daca as mai putea alege inca o data aceasta viata, nu as ezita...pacat ca nu se poate...
aliass
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:57
Nu. protestantismul e gresit caci nu-ti da Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si ca Pacala te lasa fara viata vesnica.

Cum e cu Doar Biblia. De la Biserica primara au ramas tone de documente valide, documente istorice fara nici o gresala care arata ca in Biserica primara Duminica oamenii se duceau si luau Sfanta Imparasanie pentru viata vesnica. Sfanat Liturghie a Apostolului Marcu ararta asta si Sfintele Liturghii ale celorlalti Apostoli arata asta.

Considerand aceste documente pacaleala Protestanta e usor de dovedit. No problemo si de asta au Protestantii frica de documentel istorice caci le dovedeste pacalirea. Asa ca ei iau frumos toate documnetele istorice valide si le arunca pe geam. Apoi iau Biblia si zic, nu se spune ce faceau crestinii Duminica in Biblie deci dupa directia ijn care bate vantul ne gandim ce faceau ei duminica. In germania vantul bate din Sud deci facem duminica Rock and Roll. In SUA vantul bate din sud vest deci ne tavalim pe jos. Si tot asa sunt 30 000 secte protestante care au invataturi omenesti.

Crestinismul ortodox e singura religie adevarata din lUME si noi suntem cei mai norocosi. Chestia cu intelegeti si va botezati era adresata adultilor care asa trebuie sa faca insa documentele istorice valide arata ca copiii erau botezati de la inceput. Cum a inceput botezul adultilor? Intr-o tara protestanta se platea taxe de cei botezati asa ca sa nu mai plateasca taxe au ihnceput sa se boteze ca adulti si apoi au gasit un vers care sa-l reinterpreteze dupa capul lor si fara a citi ce faceau apostolii si uite asa nu-si boteaza copiii desi aceasta e cea mai mare gresala. Toatae documentele istorice valide vorbesc de botezul copiilor.

Ca protestantismul e pacaleala e dovedit sid e faptul ca a aparut la 1500 de nai de la venirea lui IIsus si nu are continuitate, doctrina lor fiind total diferita de ceea a Biserici primare.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:58
partial adevarat din ce zicea acel parinte de la manastire....viata aici pe pamant este o moarte continua atita timp cit nu ne mantuim..el se refera la faptul ca oamenii sint morti in credinta deci nefiind credincios esti de fapt mort...isus a stat liber intre oameni..le-a vorbit deschis despre cuvintul lui dumnezeu si ceea ce vrea de la noi..gindestete daca ar fi facut si el ce fac acesti calugari adica sa se izoleze de oameni..in veci nu am mai fi cunoscut noi voia domnului...nu se fac utili prin izolarea de oameni..fara bani ni sa dat fara bani sa dam si noi..fiecre dintre noi este dator ca dupa ce aude evanghelia sa o de-a mai departe ca si in pilda talantilor care nu toti au inteles-o...daca ai primit un talant inmultestel nu-l ingropa..asa si cu biblia..ai auzit-o nu tine informatia doar pt tine da-o si altuia ca si altul sa stie si sa de-a la rindul lui altui..de ce crezi tu ca dumnezeu a zis ca pina biblia nu va ajunge in in toate colturile pamantului nu va veni..lucru facut de misionari..etc..etc...dar acesti calugari ce merite au ei..trebuie sa mearga lumea sa-i caute prin catune???
kudika050503
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:00
Fratii mei, viata dupa moarte exista!Cine e crestin si a citit biblia, acest lucru va fi confirmat!Atentie este foarte important cum iti traiesti viata pe pamant (este ca un examen pentru viata vesnica ne ne asteapta)Fiti buni, milostivi, nu fiti invidiosi, sa credeti ca Isus a murit pe cruce pentru pacatele noastre, si faceti intotdeauna faptele bune cu dragoste.
Domane Ajuta!
roximbv
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:00
' http://www.youtube.com/watch?v=WXb_b9LYbYc&feature=related
Nimeni nu vrea sa moara, si pentru multi viata asta e foarte grea, dar totusi incercati sa vedeti partea plina a paharului, raiul din viata asta grea, lucrurile bune, binele cu bine se rasplateste, numai cel de sus stie ce e dupa moarte..
bella_m
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:02
Citeste ' 1000 de sfaturi ptr. viata, si vei afla toate raspunsurile
mitica_dj
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:06
IN CONGO!!!!
kudika015659
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:11
ce tare esti mai..ai grije ce scrii ca duci lumea in eroare si vei da socoteala credema....citeste biblia mai bine decit tonele de alte carti....chiar isus sa botezat pt a implini ceea ce trebuia implinit....in marcu 16 cu 16 scrie clar ca cine crede si se va boteza va fi mantuit cine nu osindit...daca ai impresia ca un copil de 2 ani crede in isus si alege sa il marturiseasca si alege sa fie botezat inseamna ca eu sint nebun...fiecare om este dator sa faca alegerea in dreptul lui nu sa aleaga nasul pt copil ca la ortodoxi..iar cu vrajeala ca ortodoxii sint cei mai credinciosi si ca tu te simti norocos ca esti ortodox ai mare grija..cu inchinarea la asa zisele sfinte moaste,icoane.etc...chiar in apocalipsa ioan celui caruia i sa aratat apocalipsa cind a aparut acel inger in fata lui..de frica ioan i sa inchinat dar ingerul ce ia zis...ridicate ca si eu ma inchin la acelasi dumnezeu doar lui ne inchinam in numele lui isus...apoi voi credinciosilor va inchinati la moaste icoane,sfinti..etc...sa va fereasca dumnezeu sa plecati de pe acest pamant fara sa va impacati cu dumnezeu si sa aflati ce vrea de la noi...insa asta se face doar citind Biblia...nu inchininduva la moaste....inca o data repet..citeste la marcu capitolul16 cu versetul 16..si cugeta:)
kudika050503
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:11
Vezi ca un calugar numea pe unii misionarii protestanti ucigasi de suflete caci pot lua oameni de la ortodoxie unde au viata vesnica si ii duc la protestantism unde Sfanta Impartasanie nu exista.
Cand misionarii protetstanti iau un om de la alte religii e altceva.
Eu nu stoiu ce sa zic. las lui Dumnezeu sa judece si sa-mi spuna si mie.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:12
Esti glumet.

Adica Apostolii care au invatat direct de la IIsus si botezau copii stiau gresit. nu? Mai, mai mai. Paiu tu nu intelegi ca adresarea era facuta adultilor. Adica ma duc si zic adultilor, ca sa veniti la ortodoxie caci aveti intelegere, studiati si botezati-va. Daca ma adresam parintilor ziceam, botezati-va copii sa-i feriti de iad. Nu zice in Biblie sa nu botezati copiii si ce faci tu iei o invatatura data adultilor si CU VOIA SI DUPA CAPUL TAU O APLICI COPIILOR.

Iar Dumitrica a lui Glumet care si-a facut Biserica la 1500 de ani de la IIsus stie adevarul nu? Cine i-a dat voie lui Dumitrica a lui Glumet sa faca Biserica, unde scrie ca Dumitrica a lui Glumet adica Luther, White si altii Cristosi Mincinosi pot sa faca Biserica? Poate Dumitrica a lui Glumet sa-ti dea tie viata vesnica? Asteapta ca pana alta ca pe Pacala te-au departat de ea.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:18
vezi pe net sau si in direct toate emisiunile 360 grade ce Alin Badic pe B1 TV si ai sa afli foarte multe lucruri ascultandu-le,referitor la intrebarile tale!
MIMI1958
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:21
...D-LE..CALIN -CEL GROAZNIC...INNAINTE DE A TRIMITE PE ALTII SA SE INFORMEZE DESPRE ALTE RELIGII...FA-O CHIAR TU!!..ITI GARANTEZ CA NIMENI NU O SA ARUNCE DUPA TINE..NICI MACAR LA FIGURAT..CU BIBLIA..CACI CU ,CORANUL NICI ATAT.
IN CUNOSTINTA DE .."CAUZA"..TE INVIT SA CITESTI CORANUL SI APOI SA "JUDECI " SINGUR..DACA..EXISTA VIATA DUPA MOARTE SAU NU...DACA EXISTA JUDECATA DE APOI..SAU NU.
...NIMIC NU SE INTAMPLA FARA VOIA LUI DUMNEZEU...TU,EU..NOI..NU AM FI FOST DACA NU AR FI VRUT DUMNEZEU.
..ASA CA..INCEARCA SA TE UITI IN JURUL TAU..FII ATENT LA TOT CE SE INTAMPLA CU TINE SI ...POATE AI SA REALIZEZI..CA..SI ATUNCI CAND DEPUI CEL MAI MARE EFORT SA FACI CEVA...NU O SA REUSESTI PT CA..ITI LIPSESTE CREDINTA. DUMNEZEU E UNUL SINGUR...RELIGII..SUNT MULTE...SI FIECARE ALEGE. DUMNEZEU A ALES UNA SINGURA...SI..MA INTORC LA INCEPUTUL...MSJ..SI ITI REPET: CITESTE TU MAI INTAI CORANUL DAR NICIODATA SA NU "ARUNCI " CU EL...CA MARI NENOROCIRI O SA TE AJUNGA.
...NU O LUA CA PE O AMENINTARE CA NU E...CHIAR DACA ..ASA.."SUNA". CEL CE ARE DREPTUL SA JUDECE E DOAR DUMNEZEU SI RASPLATA PT CELE GANDITE,VORBITE SAU ..FAPTUITE...TOT DE LA EL O PRIMIM.
...DACA AI INVATA SA TE ROGI..POATE VIATA TA AR FI CU TOTUL ALTFEL.
ITI RESPECT PAREREA,DAR NU AM PUTUT SA RAMAN INDIFERENTA LA EXPRESIA FOLOSITA DE TINE " SA ARUNCE IN MINE CU BIBLIA SAU CU CORANUL"
...TOATE CELE BUNE..SI MAI MULTA INTELEPCIUNE ATUNCI CAND COMENTEZI DESPRE RELIGII.
kadija
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:23
Tare fizicianul! In sf vad si eu putina inteligenta pe forum pe langa cantitatea standard de rumegus pe care oa vem cu totii in cap. Sa te mai auzim fizicianule si cu altele. Si ca adaos la ce ai zis, e f mmisto sa stim ca bem un pahar cu apa ale carei molecule contin printre ele...printre muuulte dintre ele...contin ceea ce a fost candva o stea. Chiar si tu te tragi dintr-o stea...MMa rog,in extraordinar de mica masura dar ....ati inteles ideea. Totul e materie si energie transformata.Piperata cu putina informatie:si-ai obtinut ADN-ul sau mai stiu eu ce.

Numai bine!:P
noisette
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:23
De la: noisette, la data 2010-10-23 12:23:58Tare fizicianul! In sf vad si eu putina inteligenta pe forum pe langa cantitatea standard de rumegus pe care oa vem cu totii in cap. Sa te mai auzim fizicianule si cu altele. Si ca adaos la ce ai zis, e f mmisto sa stim ca bem un pahar cu apa ale carei molecule contin printre ele...printre muuulte dintre ele...contin ceea ce a fost candva o stea. Chiar si tu te tragi dintr-o stea...MMa rog,in extraordinar de mica masura dar ....ati inteles ideea. Totul e materie si energie transformata.Piperata cu putina informatie:si-ai obtinut ADN-ul sau mai stiu eu ce.

Numai bine!:P


suna bine casse-noisette, toti ne tragem din stele... sau din aceeasi materie, ma rog. dragut.
Histria
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:26
ne nastem in nestire si murim in nestire
antoneta79
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:28
Mai Kadija,

Voi ziceti ca credeti in Iisus si Iisus a zis in intelegerea mea ca, nu botez nu rai si apoi nu Sfanta Impartasanie nu viata vesnica.

Deci cum e cu contradictia asta?

Citeste istoria si ai posibilitatea sa descoperi cine sunt oamenii ce au facut islamul. Citeste cartea lui dam si eva si vezi ca in anul 5500 era asteptat salvatorul omenirii si acesta e IIsus. Musulmanii in moarte clinica se duc toti la iad caci nu au botez. Daca nu ma crezi intreaba intre musulmani si dumireste-te ca e asa cum inteleg eu ca a zis IIsus. Daca vrei ca copiii tai sa fie fericti in eternitate, ortodoxia e numele tau.

De exemplu nu aveti minuni si cum Dumnezeu vorbeste prin minuni, intelegerea mea e ca Dumnezeu nu e in islam. In Ierusalim dintre toate cele 3 religii monoteiste, miracolul anual al luminii Sfinte vine doar la ortodocsi.

Deci ca sa nu o mai lungesc, roaga-te lui Dumnezeu sa-ti descopere religia adevarata si s-au rugat multi musulmani si IIsus a venit in somn si i-a luat si le-a zis sa devina crestini. Zi asa: Domane foteaza-ma spre mantuire pe mine si pe rudele mele si pe toata omenirea si te rog descopera-mi religia adevarata.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:32
chestia aia cu reincarnarea e o mare prostie...E o invatatura draceasca care induce lumea in eroare tocmai ca sa nu iei viata de credinta in serios, sa te joci cu compromisurile si la sfarsit cand ajungi dincolo sa fie toata cauza pierduta...
vademecum
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:37
exista DUMNEZEU, sa nu te indoiesti de lucrul acesta! eu te sfatuiesc mai bine sa crezi asumandu-ti riscul sa fi crezut degeaba decat sa nu crezi si o vesnicie intreaga sa iti para rau ca nu ai crezut in DUMNEZEU si Domnul ISUS, MANTUITORUL NOSTRU...
vademecum
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:42
CINE TI-A SPUS CA PROTESTANTII NU SE IMPARTASESC? E O MARE MINCIUNA.
CHIAR SE PRACTICA ACEST OBICEI IN FIECARE DUMINICA LUAM AZIMA SI VIN CONFORM VERSETULUI SA FACETI ACEST LUCRU SPRE POMENIREA MEA PANA VOI VENI EU.
vademecum
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:46
Fizicienilor o sa le placa asta. Eu am fost olimpic la mate.

Numele de Univers inseamna un vers. Adica Universul a fost infiintat cand Dumnezeu cand a zis UN VERS , "sa fie" sau asa ceva.

Ce zice fizica moderna? Ca la baza materiei sta energia . Ce zice fizica moderna, ca vorbirea inseamna energie. deci energia vorbita de Dumnezeu a fost asa de puternica incat cu UN VERS iata s-a format Universul si materia si tot ce e aici.

UNIVERS + UN VERS ROSTIT DE DUMNEZEU

Aici sunt niste filme interesante:
http://www.drdino.com/category/type/video/creation-seminars
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:47
DACA DUMNEZEU EXISTA EL ESTE UNUL SINGUR PT TOTI SI ARE ACELEASI" REGULI" PT TOATA LUMEA...DAR AM SI EU NISTE NEDUMERIRI, CUM AR FI : DE CE EXISTA TOTUSI ATATEA DIFERENTE INTRE CREDINTELE LUMII? DE CE UNII SE INCHINA LUI ALAH, ALTII LUI DUMNEZEU, ALTII NU STIU CARUI ZEU SI TOT ASA?
SI AS MAI AVEA O INTREBARE DE CE ESTE TRIMIS PE PAMANT SUFLETUL UNUI COPIL CARE MOARE LA NASTERE SAU IN PRIMII ANI DE VIATA? AVAND IN VEDERE CA INTR-UN ASA SCURT TIMP NU PREA POTE SA FACA NIMIC IN NICI UN SENS
kudika015659
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:53
Mai cine ti-a spus tie ca se impartasesc? Unde este Sfanta liturghie prin care se obtine Sfanbta Impartasanie? Unde?


Da protestantii primesc ceva Duminica care se aseamana cu Sfanta Impartasanie ca sa fie pacalirea mai usoara insa intelegerea mea e ca e o simpla mancare si asa zic si ei ca iti dau simboluri nu trupul si sangele pentru viata vesnica.

Intreaba pe protestanti ce-ti dau ei, si o sa vezi o sa-ti zica simboluti ale trupului.
Intreaba ortodocsii ce iti dau si o sa zica trupul.

Soi uite ce zice IIsus:
Ioan 6
53. ªi le-a zis Iisus: Adevãrat, adevãrat zic vouã, dacã nu veþi mânca trupul Fiului Omului ºi nu veþi bea sângele Lui, nu veþi avea viaþã în voi.

Unde observi tu cuvantul simbol?

De fapt treburile sunt mai complicate. Uite aici niste videouri care daca le intelegi iti explica diferenta intre ce se intampla la Portestanti o masa spre amintirea jertfei lui IIsus si la ce se intampla la Ortodocsi Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica. Pana la urma ce se intampla cu adevarat stie Dumnezeu:
Puppet Mass:
http://www.facebook.com/l/6172bSYUWtcq1CqSnwNtUGX5j3A;www.youtube.com/watch?v=rh_nqtp3VrU
Clown led Masses
http://www.facebook.com/l/6172bJTv6tRuPLvVwxv_V-przjw;www.youtube.com/watch?v=SZ6KWt49wIA&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172b5EEpuEyQqlgMW6pYo8d9yQ;www.youtube.com/watch?v=WadbbxPoBlk&feature=related
My understanding is that Vatican II made these Masses legal in the eyes of NEW Catholicism. Wondering if Union will make these Masses Legal somewhere else.
Explanation of what some people believe that happened there:
http://www.facebook.com/l/6172bTEpKyFw9DzG2N3hmnkYwlQ;www.youtube.com/watch?v=Qc8lODfpxFo&NR=1
http://www.facebook.com/l/6172b7kBOqy-Vnx-elSuINefNIA;www.youtube.com/watch?v=tm2Oekpqrfw&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172bV_AvDluBQkcAt1CjXdhDXA;www.youtube.com/watch?v=FPRsuFDdTzo&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172bDLMqxIFAucMUIbIsj2Ee6A;www.youtube.com/watch?v=dzdcJmf8_Us&feature=related
http://www.facebook.com/l/6172bUEG8MA9IIohvmDuGZ9Oo_w;www.youtube.com/watch?v=BUELWCzmMaQ&feature=related
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:54
Dupa parerea mea daca nu ar exista viata dupa moarte totul ar fi in zadar,nu ar avea sens.Inseamna ca din momentul nasterii suntem condamnati la moarte ceea ce nu este usor de acceptat cu toate ca viata ne face sa gandim ca am fi nemuritori altfel nu ne-am putea crea echilibrul mintii,puterea de a merge inainte si de a trece obstacolele si greutatile mai mari sau mai mici ale vietii.Reancarnarea nu exista pentru ca fiecare om este o entitate de sine statatoare;la inceput au fost 2 oameni unde s-au tot reancarnat ei?Este absurd aceasta este o conceptie pagana care nu are nimic cu Creatorul.Din moment ce nu mai stim nimic de cealalta "viata" ce greseli am putea repara ca sa ne mantuim?Ar fi ca la loterie tot am trage pana ar iesi lozul mare al Mantuirii;este absurd.VIATA DUPA MOARTE EXISTA PENTRU CEI CARE CRED PENTRU CEILALTI NU EXISTA PENTRU CA AR FI NEDREPT SA EXISTE CEVA IN CARE EI NU CRED.VA DORESC LA FIECARE SA VA GANDITI FOARTE SERIOS LA ACEST LUCRU ESTE CEL MAI IMPORTANT SA AVEM VIATA DUPA MOARTE SAU SA TRECEM DE LA MOARTE LA VIATA PENTRU CA NECUNOASTEREA LUI ISUS ESTE MOARTE SI CUNOASTEREA ESTE VIATA.Eu nu sunt un religios sunt un liber cugetator.
myDoctorul
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:55
Vezi mai ca ce zici tu zic si eu?

Tu zici: "CONFORM VERSETULUI SA FACETI ACEST LUCRU SPRE POMENIREA MEA PANA VOI VENI EU. "

Adica voi luati o mancare spre amintire.

Ortodocsii iau Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica conform versetului:

Ioan 6:
53. ªi le-a zis Iisus: Adevãrat, adevãrat zic vouã, dacã nu veþi mânca trupul Fiului Omului ºi nu veþi bea sângele Lui, nu veþi avea viaþã în voi.

Doua lucruri diferite.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:57
Filmele de mai sus iti explica cum catolicii sunt pe cale sa fie pacaliti si ei precum protestantismul si sa-si piarda Biserica? De ce e rau? Pentru ca sunt pe cale sa piarda Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si sa o inlocuiasca cu pausi, clowni, circ si o SIMPLA MANCARE SPRE POMENIRE, daca nu au pierdut Sfanta Impartasanie cu mult inainte din cauza inventiilor aduse.
Noul Catolicism dupa Vatican II e spre protestantism care in intelegerea mea e Circ si spectacol in loc de viata vesnica, cel putin asa era inainte pe Pamant.
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:04
parerea mea..... ce sa zic... daca am avea dovezi... si daca am stii cu adevarat daca exista rai sau iad,dak in functie de ceea ce facem pe pamant,ne croim destinul pentru viata de dupa moarte... atunci TOTI am fii credinciosi...buni.. nu am mai pacatui... Eu cred ca nimeni nu-si doreste sa sufere "sa fie ars de flacarile iadului"...cum spune profa mea de religie.. Un lucru stiu sigur... Dumnezeu ne-a lasat cu dretul de a alege... Singuri ne alegem soarta... destinul nu cred ca ne este scris..( Poate in destinul meu scrie ca ajung medic peste 5 ani...dar poate acum ma dau jos din pat.. alunec p gresie.. ma dau cu capul de pereti si mor:))... prin absurd zic... ) .... Nu va mai ganditi la viata de dupa moarte.. si la ce va urma... traiti-va clipa... traiti fiecare zi ca si cum ar fii ultima... pt k nimeni nu cunoaste viitorul..
Oricum... in iar nu cred k ajungem...daca ajungem sa ne desfranam(adik sa nu mai fim virgine inainte de casatorie),sau dak omor un gandac,sau dak nu tin post si nu merg la biserica... dupa cum zice profa mea de religie..(ca sincer zic...ii merge gura:)) )... in iar ajungem.. daca suntem niste oameni fara scrupule... ucidem,inselam,mintim mult... (nu o minciunica mica.. asta nu se pune:)) )....


asta e parerea mea... acum fiecare spune ce crede...
cum ziceam... fiecare are dreptul de a alege ceea ce vrea sa creada...
kudyka1992
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:08
..hmm..eu chiar cred in viata dupa moarte :) ..si mi ar placea sa fie chiar asa cum cred eu :d..cateodata ma mai gandesc ..daca murim ..ne ducem sus si..? mai departe numai stie nimeni ...si mi ar mai placea sa nu imbatranesc niciodata . ...dar dak stau bine si ma gandesc..ar fi plictisitoare viata fara batranete ...fara certuri :)) ..nah..noi suntem pusi la multe incercari .Viata e cu bune si cu rele.:D ..
Maruulet
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:09
filmele...sunt niste idei scornite de mintea umana ...deci nu sunt venite de la divinitate...acolo cineva are un mod de abordare secventiala a unui anumit fenomen divin.nu este el cel care detine adevarul...asa ca nu mai dati exemple cu filme sau alte chestii scornite de oameni...nu asta reprezinta credinta ...
BEL_AMY1
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:11
Cred ca raiul si iadul sint aici pe pamint si le traim fiecare dintre noi. Si mai cred ca sufletele noastre se reincarneaza in altcineva dupa moarte. Dar asta este doar o parere despre ceeace cred eu ! Asa cum ai spus parerile sint impartite si probabil nu o sa aflam niciodata adevarul. Poate intr-alta viata ! Pina atunci toate cele bune!
kudika022179
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:17
Mai kudika022179, tu nu faci bine.

Nuse poate sa te duci la hinduism si sa alegi ce-ti convine. daca iei minciuna reincarnarii ia hinduismul la pachet si cu cartile sfinte ale lor despre vrajitorie si cu idolatria adica inchinarea la zeita mortii si tot asa, nu pe bucate.

Uite am o carte online care trateaza hincuismul si iti arata adevarul Este depsre un baiat care s-a dus hat in India sa studieze hinduismul si ypga , idolatria adica la mama lor:

http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/marii-initiati-indiei-parintele-paisie/cuvant-catre-cititor-80884.html
kudika190628
Postat pe 23 Octombrie 2010 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu balanta ,el balanta. 4 De la: kudika075196 16 Noiembrie 2009 19:24
ghicit in carti 8 De la: kudika_946420 22 Decembrie 2013 19:54
eu sunt pesti, el e sagetator 16 De la: kudika064159 31 August 2009 09:21
Stii sa iti pastrezi barbatul langa tine? 20 De la: kudika056203 4 Septembrie 2009 13:02
Rac 41 De la: kudika077973 6 Noiembrie 2009 03:44