Setari Cookie-uri

Unicul defect al Femeii

De la: razz, la data 2010-11-18 12:17:15si inca un sfat demn de urmat...nu oferii femeii ceea ce ea vrea sa auda sau sa vada,pentru ca o vei pliktisii intrucat a vazut scenariul asta de sute de ori si va spune ca nu ai "acel ceva" care sa te diferentieze de restul barbatilor.(aici ma refer la femeile frumoase care au fost curtate intensiv).afiseaza o masculinitate pe care ele o cauta (care este in acelasi timp una falsa...un barbat este cel putin la fel de sensibil ca o femeie pentru ca este tot om,nu apartine altei specii,numai viata il schimba),o masculinitate dominanta care sa le impuna lor regulile jocului...femeia vrea sa simta dorinta ancestrala de a fii dominata,vrea sa simta masculul dominant din tine,chiar daca cu ipocrizie spune ca prefera un barbat cu care sa se inteleaga foarte bine sa fie totul armonios numai lapte si miere...ea nu cauta asa ceva intrucat se bazeaza pe instinctele ancestrale mai mult decat un barbat.
o femeie trebuie sa fie tratata precum un copil,caruia sa ii iei jucaria cand incepe sa tipe si sa urle din prea mult rasfatz.sa vezi atunci cum isi va schimba atitudinea intr-una normala care trebuie sa fie intr-un cuplu...o situatie de intelegere si respect reciproc.
s-auzim de bine!


daca un barbat s-ar purta asa cu mine , i-as da ,,ignore" in urmatoarele 15 secunde .
perce_neige
Postat pe 18 Noiembrie 2010 15:10
Toti avem defecte, marea provocare este sa ne acceptam asa cum suntem.

Nicoleta Leahu, psiholog
relatiidecuplu.ro/blog
kudika109274
Postat pe 18 Noiembrie 2010 17:08
De la: kudika109274, la data 2010-11-18 17:08:44Toti avem defecte, marea provocare este sa ne acceptam asa cum suntem.


nu e chiar asa, de ce as accepta lipsa integritatii sau egoismul?
sunt limite peste care nu vom trece
battleofwits
Postat pe 18 Noiembrie 2010 17:47
De la: razz, la data 2010-11-18 00:20:22@condo
nu trebuie sa citesc despre "femeie" ca sa o cunosc...nu cunosti oamenii citind despre ei ci socializand.poate ar trebuii sa incerci sa faci si tu mai mult asta decat sa incerci sa aflii natura umana din carti.si se deajuns sa ma uit in jurul meu.nu am afirmat ca toate sunt la fel...am zis 1% din barbati si femei sunt demni de toata admiratia.majoritatea covarsitoare este plina de imperfectiuni...departe de monumentele idealiste pe care le-ai prezentat tu.Tu poti sa crezi ce vrei despre mine,eu fata de mama mea am un respect deosebit...ea se incadreaza in acel 1% pe care l-am amintit...si nu pt ca e mama mea...ci pur si simplu pentru ca este o femeie de toata admiratia.oricine o cunoaste stie asta,si ma mandresc sa am asa o mama careia sa nu ii gasesc cusururi.
De ce spui ca procentul barbatilor nesimtiti e mai mare decat cel al femeilor...vezi cum aici tu faci false generalizari...eu i-am bagat pe toti in aceiasi oala...atat femei cat si barbati,nu am tinut partea barbatilor,am fost obiectiv .Se vede cat se poate de clar ca esti o feminista indoctrinata,prin urmare discutia cu tine pe subiectul asta nu duce la nimic constructiv.Sa fii iubita.



Nu dragul meu Razz. Nu sunt o feminista. Admiratia mea mamei tale dar nu cred ca face parte din acel procent de 1%, eu cred ca cel putin 50%. Si mama mea a fost o femeie deosebita si datorez formarea mea,
observand calitatile ei feminine, intelegand ca unei femei trebuie sa-i acorzi respect pana o cunosti profund,
iar cand i-ai descoperit calitati deosebite merita si admiratie. Ceea ce nu intelegi este faptul ca eu nu generalizez si cred ca femeia in fondul ei este sensibila, gingasa, iubitoare si daca vrei mai receptiva ca un barbat. Are o intuitie mai dezvoltata, ca atare nu ramane indiferenta la frumos la tot ce i-ar misca sufletul ei. Daca unui om ii spui mereu ca este urat el va crede acest lucru si se va intipari in mentalul sau, i-ai schimbat gandirea, daca ii spui contrariul el se va ingriji si mai mult de aspectul si frumusetea sa.
Asemeni o femeie este receptiva si sensibila la ce i se spune. De ce nu crezi ca unele femei care prin
lipsa unor posibilitati de educatie nu ar fi sensibile si chiar mandre sa auda despre ele astfel de aprecieri si
cuvinte frumoase. Am intrat pe acest subiect deoarece pe alte forumuri s-au mai dezbatut aceste teme si
am postat multe texte pe acceasi tema. Si aici voi reveni cu altele. Eu nu vreau sa calific pe anumiti barbati
drept misogini, mai repede lipsiti de o educatie din partea mamelor, iar daca au avut experiente nefericite nu se datoreaza femeii in general, ci poate lui ca n-a stiut sa aleaga sau poate aceleia pe care a aleso.
Ai facut afirmatii cu privire la cunoasterea oamenilor citind despre ei, irelevante, hazardante si inexacte.
Natura umana, natura sufleteasca si gandurile omului, nu le poti patrunde, uneori intelege, dar foarte putini indivizi isi pot duce o dualitate, astfel incat ne putem forma o parerte despre o persoana dupa felul in care gandeste, se comporta in societate. Sa nu-mi spui ca dintr-o suta de femei pe care le-ai intalnit pe strada socializezi cu ele, sau esti atat de perspicace si psiholog incat sa spui: asta merita respect, asta nu! si de aici ai ajuns la procentul de 1%.
Nimeni, barbat sau femeie, nu este perfect. Tindem unii spre a fi cat mai aproape de perfectiune si asta o putem face noi toti prin educatie prin transmiterea si evidentierea frumosului in natura umana si in natura inconjuratoare.




emil_pislaru
Postat pe 18 Noiembrie 2010 19:21
De la: perce_neige, la data 2010-11-18 15:10:43
De la: razz, la data 2010-11-18 12:17:15si inca un sfat demn de urmat...nu oferii femeii ceea ce ea vrea sa auda sau sa vada,pentru ca o vei pliktisii intrucat a vazut scenariul asta de sute de ori si va spune ca nu ai "acel ceva" care sa te diferentieze de restul barbatilor.(aici ma refer la femeile frumoase care au fost curtate intensiv).afiseaza o masculinitate pe care ele o cauta (care este in acelasi timp una falsa...un barbat este cel putin la fel de sensibil ca o femeie pentru ca este tot om,nu apartine altei specii,numai viata il schimba),o masculinitate dominanta care sa le impuna lor regulile jocului...femeia vrea sa simta dorinta ancestrala de a fii dominata,vrea sa simta masculul dominant din tine,chiar daca cu ipocrizie spune ca prefera un barbat cu care sa se inteleaga foarte bine sa fie totul armonios numai lapte si miere...ea nu cauta asa ceva intrucat se bazeaza pe instinctele ancestrale mai mult decat un barbat.
o femeie trebuie sa fie tratata precum un copil,caruia sa ii iei jucaria cand incepe sa tipe si sa urle din prea mult rasfatz.sa vezi atunci cum isi va schimba atitudinea intr-una normala care trebuie sa fie intr-un cuplu...o situatie de intelegere si respect reciproc.
s-auzim de bine!


daca un barbat s-ar purta asa cu mine , i-as da ,,ignore" in urmatoarele 15 secunde .
emil_pislaru
Postat pe 18 Noiembrie 2010 19:30
In atentia Administratorilor de forum Kudica: Va merge prost si aiurea programul, deschide aleator pagina de mesaj.
emil_pislaru
Postat pe 18 Noiembrie 2010 19:35
Unicul defect este ca e femeie
oana84onutza
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:55
De la: oana84onutza, la data 2010-11-19 00:55:26Unicul defect este ca e femeie


"cum ar fi barbatii fara femei ? :
fericiti
apoi putini , din ce in ce mai putini"
albert enstein
tonim69
Postat pe 20 Noiembrie 2010 10:16
Eu sunt femeie,dar nu stiu de ce am un simt foarte critic la adresa noastra.
Critic in sensul ca eu vad femeia,oricare ar fi ea, o vad ca fiind acea fiinta plina de toate siretricurile posibile.O vad cu o minte agera si ascutita,care gandeste si cauta toate variantele de a obtine ceea ce isi doreste,chiar daca de multe ori acest lucru nu ii este necesar,sau poate nu este etic si moral.
O vad ca fiind capabila de orice,iar cand spun orice ma refer la tot ce se poate,ce se stie si nu se stie.
Femeia are o doza de rautate prin mintea sclipitoare pe care o are,prin felul in care stie sa isi ascunda gandurile si simtirile,prin felul in care isi foloseste feminitatea excesiva asupra tintelor sale.
O vad ca avand mintea sau gandurile perverse si mereu plina de idei,pentru ca nu este niciodata in pana de idei.
O vad a fi rea si perversa pentru ca barbatii nu au aceleasi calitati ca ele,lucru ce le creaza un avantaj.
Barbatii sunt feroce,masculi adevarati(care au mai ramas asa),ce detin forta aceea bruta.Ei ce gandesc cam aia fac.In general nu gandesc prea mult,deci nu au timp de invidii si de alte lucruri specifice noua femeilor.
E adevarat si ei barfesc,ooohoo si mult mai mult decat noi,dar noi o facem intr-un mod diferit de ei.Ei o fac din dorinta de as-i exprima puterea,masculinitatea,dominatia in raport cu ceilalti.Noi o facem cu durere,cu gelozie,cu invidie,cu trairi ascunse,cu idei de razbunare,cu ocolisuri.
Femeia e capabila de a manipula barbatul dupa bunul sau plac.Orice barbatcare se mai crede inca tare nu a cunoscut inca femeia potrivita.
Mai am multe completari,dar nu am timpul necesar si oricum mult prea multe idei imi invadeaza mintea astfel incat imi este putin dificil sa mi le organizez.
Voi ce parere aveti?
bya_bo
Postat pe 20 Noiembrie 2010 10:54
De la: bya_bo, la data 2010-11-20 10:54:45Eu sunt femeie,dar nu stiu de ce am un simt foarte critic la adresa noastra.
Critic in sensul ca eu vad femeia,oricare ar fi ea, o vad ca fiind acea fiinta plina de toate siretricurile posibile.O vad cu o minte agera si ascutita,care gandeste si cauta toate variantele de a obtine ceea ce isi doreste,chiar daca de multe ori acest lucru nu ii este necesar,sau poate nu este etic si moral.
O vad ca fiind capabila de orice,iar cand spun orice ma refer la tot ce se poate,ce se stie si nu se stie.
Femeia are o doza de rautate prin mintea sclipitoare pe care o are,prin felul in care stie sa isi ascunda gandurile si simtirile,prin felul in care isi foloseste feminitatea excesiva asupra tintelor sale.
O vad ca avand mintea sau gandurile perverse si mereu plina de idei,pentru ca nu este niciodata in pana de idei.
O vad a fi rea si perversa pentru ca barbatii nu au aceleasi calitati ca ele,lucru ce le creaza un avantaj.
Barbatii sunt feroce,masculi adevarati(care au mai ramas asa),ce detin forta aceea bruta.Ei ce gandesc cam aia fac.In general nu gandesc prea mult,deci nu au timp de invidii si de alte lucruri specifice noua femeilor.
E adevarat si ei barfesc,ooohoo si mult mai mult decat noi,dar noi o facem intr-un mod diferit de ei.Ei o fac din dorinta de as-i exprima puterea,masculinitatea,dominatia in raport cu ceilalti.Noi o facem cu durere,cu gelozie,cu invidie,cu trairi ascunse,cu idei de razbunare,cu ocolisuri.
Femeia e capabila de a manipula barbatul dupa bunul sau plac.Orice barbatcare se mai crede inca tare nu a cunoscut inca femeia potrivita.
Mai am multe completari,dar nu am timpul necesar si oricum mult prea multe idei imi invadeaza mintea astfel incat imi este putin dificil sa mi le organizez.
Voi ce parere aveti?

Generalizezi
poker_shark
Postat pe 20 Noiembrie 2010 10:56
De la: poker_shark, la data 2010-11-20 10:56:34
De la: bya_bo, la data 2010-11-20 10:54:45Eu sunt femeie,dar nu stiu de ce am un simt foarte critic la adresa noastra.
Critic in sensul ca eu vad femeia,oricare ar fi ea, o vad ca fiind acea fiinta plina de toate siretricurile posibile.O vad cu o minte agera si ascutita,care gandeste si cauta toate variantele de a obtine ceea ce isi doreste,chiar daca de multe ori acest lucru nu ii este necesar,sau poate nu este etic si moral.
O vad ca fiind capabila de orice,iar cand spun orice ma refer la tot ce se poate,ce se stie si nu se stie.
Femeia are o doza de rautate prin mintea sclipitoare pe care o are,prin felul in care stie sa isi ascunda gandurile si simtirile,prin felul in care isi foloseste feminitatea excesiva asupra tintelor sale.
O vad ca avand mintea sau gandurile perverse si mereu plina de idei,pentru ca nu este niciodata in pana de idei.
O vad a fi rea si perversa pentru ca barbatii nu au aceleasi calitati ca ele,lucru ce le creaza un avantaj.
Barbatii sunt feroce,masculi adevarati(care au mai ramas asa),ce detin forta aceea bruta.Ei ce gandesc cam aia fac.In general nu gandesc prea mult,deci nu au timp de invidii si de alte lucruri specifice noua femeilor.
E adevarat si ei barfesc,ooohoo si mult mai mult decat noi,dar noi o facem intr-un mod diferit de ei.Ei o fac din dorinta de as-i exprima puterea,masculinitatea,dominatia in raport cu ceilalti.Noi o facem cu durere,cu gelozie,cu invidie,cu trairi ascunse,cu idei de razbunare,cu ocolisuri.
Femeia e capabila de a manipula barbatul dupa bunul sau plac.Orice barbatcare se mai crede inca tare nu a cunoscut inca femeia potrivita.
Mai am multe completari,dar nu am timpul necesar si oricum mult prea multe idei imi invadeaza mintea astfel incat imi este putin dificil sa mi le organizez.
Voi ce parere aveti?

Generalizezi


Posibil
Stii celebra vorba Totul este relativ!
Acum serios vorbind poate ai dreptate.
bya_bo
Postat pe 20 Noiembrie 2010 11:01
De la: bya_bo, la data 2010-11-20 10:54:45...femeia,oricare ar fi ea, o vad ca fiind acea fiinta plina de toate siretricurile posibile.O vad cu o minte agera si ascutita,care gandeste si cauta toate variantele de a obtine ceea ce isi doreste,chiar daca de multe ori acest lucru nu ii este necesar,sau poate nu este etic si moral.
O vad ca fiind capabila de orice,iar cand spun orice ma refer la tot ce se poate,ce se stie si nu se stie.
Femeia are o doza de rautate prin mintea sclipitoare pe care o are,prin felul in care stie sa isi ascunda gandurile si simtirile,prin felul in care isi foloseste feminitatea excesiva asupra tintelor sale.
O vad ca avand mintea sau gandurile perverse si mereu plina de idei,pentru ca nu este niciodata in pana de idei.
O vad a fi rea si perversa pentru ca barbatii nu au aceleasi calitati ca ele,lucru ce le creaza un avantaj.
Barbatii sunt feroce,masculi adevarati(care au mai ramas asa),ce detin forta aceea bruta.Ei ce gandesc cam aia fac.In general nu gandesc prea mult,deci nu au timp de invidii si de alte lucruri specifice noua femeilor.
E adevarat si ei barfesc,ooohoo si mult mai mult decat noi,dar noi o facem intr-un mod diferit de ei.Ei o fac din dorinta de as-i exprima puterea,masculinitatea,dominatia in raport cu ceilalti.Noi o facem cu durere,cu gelozie,cu invidie,cu trairi ascunse,cu idei de razbunare,cu ocolisuri.
Femeia e capabila de a manipula barbatul dupa bunul sau plac....


insa nu generaliza,
si nu pentru ca nu ai avea dreptate, ci pentru ca se sune ca exista un procent, mic ce-i drept, de 4% din populatie care e capabila de integritate ...restul, suntem varza.
bine, unii mai incearca sa remedieze ceva, insa, fiecare dupa posibilitati.
battleofwits
Postat pe 20 Noiembrie 2010 13:34
De la: battleofwits, la data 2010-11-20 13:34:10 suntem varza.
te incluzi in ei ?
ipahebirowtnod
Postat pe 20 Noiembrie 2010 15:33
ce pocait a scris telenovela asta?
felixcat
Postat pe 20 Noiembrie 2010 21:16
dragut articol;;)
ramonik11
Postat pe 21 Noiembrie 2010 11:01
De la: perce_neige, la data 2010-11-12 06:27:04
De la: amrita, la data 2010-11-12 02:55:53Tharr cee ace ai expus tu s egaseste pe you tube..fara copy paste.....creativi sa fim..


are dreptate , Tharr ....... cum iti permiti sa copii o chestie interesanta , pe marginea careia se poate discuta , in loc sa fii creativ si sa deschizi un topic cu tema ,, beau de sting , imi bat nevasta pana o las lata , o insel cu oricine isi desface picioarele , vand tot din casa pentru droguri si jocuri de noroc si cu toate asta , nesimtita nu si-a respectat juramantul facut la cununie , in fata lui Dumnezeu si m-a parasit ..... spuneti-mi ce sa faaaaaaaaac ?"


Ai mare dreptate.Unii si unele in loc sa admire o idee frumoasa , o uratesc cautandu-i defecte.Pacat ca sunt atat de ingusti la minte si au sufletul atat de sec, ca nu-i misca decat mizeriile dar nu si ce-i frumos.

Postat pe 21 Noiembrie 2010 11:14
NU-I NIMIC EXAGEREAT ... dacã iei fiecare lucru în parte vei vedea cã totul este adevãrat.....dacã nu ești de acord înseamnã cã nu ai trãit și simțit nimic din ceea ce s-a scris....asta e percepția mea..... nu înțelege greșit ...noi lucrãm cu percepția asupra obiectului nu cu obiectul în sine ....cu felul în care percepem mesajul propriu zis , așa cum e transmis (digital ) sau prin semnificația pe care o dãm mesajului ( analogic )...no offense .....de ce se simt bãrbații atacați ?.?
Shocata
Postat pe 21 Noiembrie 2010 11:58
De la: Shocata, la data 2010-11-21 11:58:34 NU-I NIMIC EXAGEREAT ... dacã iei fiecare lucru în parte vei vedea cã totul este adevãrat.....dacã nu ești de acord înseamnã cã nu ai trãit și simțit nimic din ceea ce s-a scris....asta e percepția mea..... nu înțelege greșit ...noi lucrãm cu percepția asupra obiectului nu cu obiectul în sine ....cu felul în care percepem mesajul propriu zis , așa cum e transmis (digital ) sau prin semnificația pe care o dãm mesajului ( analogic )...no offense .....de ce se simt bãrbații atacați ?.?


Eu zic ca e simplu: pentru ca nu vor fi in stare sa faca nici un sfert din cate poate face o femeie intr-o viata.

Postat pe 21 Noiembrie 2010 12:02
Daca D-zeu a uitat sa-i faca femeii organele genitale, pe ale tale cu siguranta le-a asezat din greseala in cutia craniana .
ginutaperianu
Postat pe 21 Noiembrie 2010 13:10
Citind aproape toate mesajele am impresia ca se sare usor spre feminism sa spre misoginism.
Aprob ideea unora ca nu trebuie sa exageram. Sunt femei deosebite ca si barbati deosebiti.
Sunt femei perverse ca si barbati perversi. Daca nu intelegem ca in lumea pe care o traim avem nevoie
de iubire, daruita necomditionat, de altruism, sacrificiu si sinceritate, adevarata prietenie si respect,
vom trai in promiscuitate, culegand iluzii, deceptii si nefericire. Egoismul de a avea orice cu orice pret, chiar imoral, aduce satisfactii temporar, dar va avea efect de bumerang. Nu poti sa ai pana nu daruiesti si tu, atat material cat si sentimental. Nu poti sfida legile Universale, facandu-ti propriile tale legi. Omul este trup si suflet(Spirit). Cand nu-ti ingrijesti sufletul, el este ca si o camera in intuneric, cu draperii trase, napadita de praf si paianjeni. Este fara lumina. Un suflet fara lumina, da pe chipul omului, tristetea, desnadejdea, teama , frica, ori de cate ori nu-si mai implineste dorintele, asteptarile. Un suflet plin de lumina are vibratii inalte, ganduri pozitive si orice gandeste, intens pozitiv, va avea. Constient ca doreste iubire, o va darui si i se va revarsa iubire. Constient ca vrea echilibru in toate: bunastare, pace si liniste sufleteasca le va avea.
Ceea ce ii deosebeste pe oameni este diferenta de cultura, ignoranta. Ignoranta este noaptea neagra a sufletului. De aici si caracterul omului, comportamentul sau.
Cred ca menirea unui suflet curat este aceea de a impartasi experienta sa, semenilor sai, sa exprime frumosul in toate, sa modeleze si sa educe. Cand ne nastem, venim fara bagaje pe lume, apoi acumulam
, fie de la cei dragi: parinti, frati , surori mai mari, prieteni, fie prin observatii la modelele care ne plac, dar important ca in aceste bagaje sa nu purtam
balast ci perle pretioase, adica acel caracter frumos, cunostinte cu care sa imbogatim si pe altii.
Ei, bine, aceste bagaje pretioase le poarta atat marea parte a femeilor cat si a barbatilor.
Sa iubim aceste parti!
condo000496
Postat pe 21 Noiembrie 2010 13:28
De la: scorpio67, la data 2010-11-21 12:02:33
De la: Shocata, la data 2010-11-21 11:58:34 NU-I NIMIC EXAGEREAT ... dacã iei fiecare lucru în parte vei vedea cã totul este adevãrat.....dacã nu ești de acord înseamnã cã nu ai trãit și simțit nimic din ceea ce s-a scris....asta e percepția mea..... nu înțelege greșit ...noi lucrãm cu percepția asupra obiectului nu cu obiectul în sine ....cu felul în care percepem mesajul propriu zis , așa cum e transmis (digital ) sau prin semnificația pe care o dãm mesajului ( analogic )...no offense .....de ce se simt bãrbații atacați ?.?


Eu zic ca e simplu: pentru ca nu vor fi in stare sa faca nici un sfert din cate poate face o femeie intr-o viata.


tare as vrea sa stiu care sunt lucrurile alea :)
leo_
Postat pe 21 Noiembrie 2010 23:01

Dau aici doua din frumoasele poezii ale lui Adrian Paunescu, dedicate femeilor, exprimand cu o mare sensibilitate si realism, in acelasi timp, o intima suferinta a lor, de-alungul convetuiri cu barbatii.




Durerea femeiasca
poezie [ ]
de Adrian Paunescu

V-am tot iertat, v-am tot acoperit,
Si, sa mai amanam, nu-i intelept,
Ar fi, sa recunoastem, in sfarsit,
Femeia n-are, totusi, nici un drept.

Muncim, ca niste sclave, zi de zi,
Frumoase-am fost, pe cel dintai traseu,
Si condamnarea de-a ne urati,
Chiar voi, ce ne iubiti, ne-o dati, mereu.

Stam in picioare, inca de cu zori,
Si va mirati ca nu mai sunt subtiri,
Dar voi, care va credeti tot feciori,
De ce nu aratati ca niste miri?

Pe unde ne dati dreptul de-a munci,
Lucram istovitor, cu voi in rand,
Din cand in cand, in burti ne dati copii,
Iar voi plecati a altele, razand,

Cand suferiti, ne cereti langa voi,
Ori va-mbatati, ori ati trudit prea mult,
Va plangem, cand va duceti la razboi,
Sau cand va speriati, la vreun consult.

Eroic v-am iubit nelegitim,
Si legitim, eroic v-am iubit,
Ne bateti, ne-nselati si noi o stim,
Ba, alteori, intram in circuit.

Iar cele care, azi, pe termen scurt,
Va fura amintirile de ieri,
Is vor plati placerea unui furt,
Fatal, cu furtu-aceleiasi placeri.

Si, uneori, pacatuim curat,
Crezand, prin lacrimi mari, de ochi atei,
Ca insusi Dumnezeu este barbat
Si nu le intelege pe femei.

Dar, vai, a fost odata prea frumos,
Ca-n filmele de dragoste a fost,
Si-acum, ne omoram sarguincios
Si zilnic ne distrugem fara rost.

Ne-nvinge viata fara orizont
Si voi ne-nvingeti, intr-un mod cainesc,
Traim ca niste vaduve de front
Si mainile mereu ni se aspresc.

Acum, cand auziti acest repros,
Priviti, fara privire, inapoi,
Incuvintati din cap, marinimosi,
Si credeti ca nu-i vorba despre voi.

Si, totusi, e vorba despre toti
Sunteti la fel de rai si de flamanzi,
Durerea femeiasca pentru soti,
E-un credit fara giruri si dobanzi.

Va e urat cu noi, va e urat,
Si ne-ati ucide, dragilor barbati,
Asa ca va rugam numai atat:
Puteti sa ne jigniti, sa ne-njurati,
Dar faceti-o cu tonul coborat
Si pan-adorm copiii, asteptati.


Adrian Paunescu - Dacã Tu Ai Dispãrea
Daca tu ai disparea
Într-o noapte oarecare
Dulcea mea, amara mea
As pleca nebun pe mare.

Cu un sac întreg de lut
Si-o spinare de nuiele
Sa te fac de la-nceput
Cu puterea mîinii mele.

Lucru lung si monoton
Sa te înviez, femeie,
Eu, bolnav Hyperion
Hai si umbla, Galatee !

Daca tu ai disparea
Fi-ti-ar moartea numai viata
Dulcea mea, amara mea
As pleca în tari de gheata.

Sa te fac din turturi reci
Sa te-mbrac în promoroaca
Si apoi sa poti sa pleci
Orisiunde o sa-ti placa…

De-ai cadea într-adevar
În momentul marii frîngeri
As veni la tine-n cer
Sa te recompun din îngeri.

Si pe urma as pleca
Umilit si iluzoriu
Unde este casa mea
O mansarda-n purgatoriu.

Daca tu ai disparea
Si din rîsu-mi si din plînsu-mi
Te-as gasi în sinea mea
Te-as zidi din mine însumï !


Iata si niste Link-uri pentru cei, cele care nu le-au vizualizat, melodii atat de frumoase pe textele de mai sus;

http://www.youtube.com/watch?v=-vctmYQFtY0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=wP_G8hpHPvk


http://www.youtube.com/watch?v=NVzlfxHSsac&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=NVzlfxHSsac


emil_pislaru
Postat pe 22 Noiembrie 2010 18:43
erata;
..de-a lungul convetuirii...

....pentru cei, cele, care...
emil_pislaru
Postat pe 22 Noiembrie 2010 18:48
De la: razz, la data 2010-11-18 12:06:57@ leo...nu te mai chinui amice...te lupti cu morile de vant.logica nu este apanajul femeilor in ceea ce priveste o relatie.orice argumentare stiintifica sau logica e absolut inutila,orice demonstrare a aprecierii si iubirii fata de ele este lipsita de rezultate...crede-ma.parerea mea sincera e sa incerci sa te adaptezi conditiilor.trateaza-le cu indiferenta,cu superioritate,fara sentimente fara empatie...sa vezi cum vor roii in jurul tau.FEMEIA DIN ZIUA DE AZI NU MERITA SA II SPUI "TE IUBESC" PENTRU CA SE VA INTOARCE IMPOTRIVA TA.Sa fii iubit.


Iar te-a parasit iubita sau te-a mintit careva ca tu ai fi centrul universului?

Postat pe 22 Noiembrie 2010 19:55
De la: leo_, la data 2010-11-21 23:01:09
De la: scorpio67, la data 2010-11-21 12:02:33
De la: Shocata, la data 2010-11-21 11:58:34 NU-I NIMIC EXAGEREAT ... dacã iei fiecare lucru în parte vei vedea cã totul este adevãrat.....dacã nu ești de acord înseamnã cã nu ai trãit și simțit nimic din ceea ce s-a scris....asta e percepția mea..... nu înțelege greșit ...noi lucrãm cu percepția asupra obiectului nu cu obiectul în sine ....cu felul în care percepem mesajul propriu zis , așa cum e transmis (digital ) sau prin semnificația pe care o dãm mesajului ( analogic )...no offense .....de ce se simt bãrbații atacați ?.?


Eu zic ca e simplu: pentru ca nu vor fi in stare sa faca nici un sfert din cate poate face o femeie intr-o viata.


tare as vrea sa stiu care sunt lucrurile alea :)


HMM, ai vrea tu!

Postat pe 22 Noiembrie 2010 19:55
De la: razz, la data 2010-11-18 12:17:15si inca un sfat demn de urmat...nu oferii femeii ceea ce ea vrea sa auda sau sa vada,pentru ca o vei pliktisii intrucat a vazut scenariul asta de sute de ori si va spune ca nu ai "acel ceva" care sa te diferentieze de restul barbatilor.(aici ma refer la femeile frumoase care au fost curtate intensiv).afiseaza o masculinitate pe care ele o cauta (care este in acelasi timp una falsa...un barbat este cel putin la fel de sensibil ca o femeie pentru ca este tot om,nu apartine altei specii,numai viata il schimba),o masculinitate dominanta care sa le impuna lor regulile jocului...femeia vrea sa simta dorinta ancestrala de a fii dominata,vrea sa simta masculul dominant din tine,chiar daca cu ipocrizie spune ca prefera un barbat cu care sa se inteleaga foarte bine sa fie totul armonios numai lapte si miere...ea nu cauta asa ceva intrucat se bazeaza pe instinctele ancestrale mai mult decat un barbat.
o femeie trebuie sa fie tratata precum un copil,caruia sa ii iei jucaria cand incepe sa tipe si sa urle din prea mult rasfatz.sa vezi atunci cum isi va schimba atitudinea intr-una normala care trebuie sa fie intr-un cuplu...o situatie de intelegere si respect reciproc.
s-auzim de bine!


Tu asa ai facut pe Gigi durul si ti s-a dat flit?

Postat pe 22 Noiembrie 2010 19:57
De la: condo000496, la data 2010-11-21 13:28:59Citind aproape toate mesajele am impresia ca se sare usor spre feminism sa spre misoginism.
Aprob ideea unora ca nu trebuie sa exageram. Sunt femei deosebite ca si barbati deosebiti.
Sunt femei perverse ca si barbati perversi. Daca nu intelegem ca in lumea pe care o traim avem nevoie
de iubire, daruita necomditionat, de altruism, sacrificiu si sinceritate, adevarata prietenie si respect,
vom trai in promiscuitate, culegand iluzii, deceptii si nefericire. Egoismul de a avea orice cu orice pret, chiar imoral, aduce satisfactii temporar, dar va avea efect de bumerang. Nu poti sa ai pana nu daruiesti si tu, atat material cat si sentimental. Nu poti sfida legile Universale, facandu-ti propriile tale legi. Omul este trup si suflet(Spirit). Cand nu-ti ingrijesti sufletul, el este ca si o camera in intuneric, cu draperii trase, napadita de praf si paianjeni. Este fara lumina. Un suflet fara lumina, da pe chipul omului, tristetea, desnadejdea, teama , frica, ori de cate ori nu-si mai implineste dorintele, asteptarile. Un suflet plin de lumina are vibratii inalte, ganduri pozitive si orice gandeste, intens pozitiv, va avea. Constient ca doreste iubire, o va darui si i se va revarsa iubire. Constient ca vrea echilibru in toate: bunastare, pace si liniste sufleteasca le va avea.
Ceea ce ii deosebeste pe oameni este diferenta de cultura, ignoranta. Ignoranta este noaptea neagra a sufletului. De aici si caracterul omului, comportamentul sau.
Cred ca menirea unui suflet curat este aceea de a impartasi experienta sa, semenilor sai, sa exprime frumosul in toate, sa modeleze si sa educe. Cand ne nastem, venim fara bagaje pe lume, apoi acumulam
, fie de la cei dragi: parinti, frati , surori mai mari, prieteni, fie prin observatii la modelele care ne plac, dar important ca in aceste bagaje sa nu purtam
balast ci perle pretioase, adica acel caracter frumos, cunostinte cu care sa imbogatim si pe altii.
Ei, bine, aceste bagaje pretioase le poarta atat marea parte a femeilor cat si a barbatilor.
Sa iubim aceste parti!




Postat pe 22 Noiembrie 2010 19:59
De la: scorpio67, la data 2010-11-22 19:55:05
De la: razz, la data 2010-11-18 12:06:57@ leo...nu te mai chinui amice...te lupti cu morile de vant.logica nu este apanajul femeilor in ceea ce priveste o relatie.orice argumentare stiintifica sau logica e absolut inutila,orice demonstrare a aprecierii si iubirii fata de ele este lipsita de rezultate...crede-ma.parerea mea sincera e sa incerci sa te adaptezi conditiilor.trateaza-le cu indiferenta,cu superioritate,fara sentimente fara empatie...sa vezi cum vor roii in jurul tau.FEMEIA DIN ZIUA DE AZI NU MERITA SA II SPUI "TE IUBESC" PENTRU CA SE VA INTOARCE IMPOTRIVA TA.Sa fii iubit.


Iar te-a parasit iubita sau te-a mintit careva ca tu ai fi centrul universului?


stii care e partea tare, ca are dreptate si iti spun asta din mica mea experienta de viata, care este mai mare oricum decat a 50% din barbatii din orice oras ai alege tu.
leo_
Postat pe 22 Noiembrie 2010 23:22
De la: leo_, la data 2010-11-22 23:22:52
De la: scorpio67, la data 2010-11-22 19:55:05
De la: razz, la data 2010-11-18 12:06:57@ leo...nu te mai chinui amice...te lupti cu morile de vant.logica nu este apanajul femeilor in ceea ce priveste o relatie.orice argumentare stiintifica sau logica e absolut inutila,orice demonstrare a aprecierii si iubirii fata de ele este lipsita de rezultate...crede-ma.parerea mea sincera e sa incerci sa te adaptezi conditiilor.trateaza-le cu indiferenta,cu superioritate,fara sentimente fara empatie...sa vezi cum vor roii in jurul tau.FEMEIA DIN ZIUA DE AZI NU MERITA SA II SPUI "TE IUBESC" PENTRU CA SE VA INTOARCE IMPOTRIVA TA.Sa fii iubit.


Iar te-a parasit iubita sau te-a mintit careva ca tu ai fi centrul universului?


stii care e partea tare, ca are dreptate si iti spun asta din mica mea experienta de viata, care este mai mare oricum decat a 50% din barbatii din orice oras ai alege tu.

Subscriu
kudika195501
Postat pe 22 Noiembrie 2010 23:41
De la: Tharr, la data 2010-11-11 22:48:36Unicul defect al Femeii

Pe vremea cand Dumnezeu a creat femeia si era cea de-a sasea zi in care lucra din greu, a aparut un inger si a spus:
"De ce-i dedici atata timp acestei creaturi?"

Iar Dumnezeu a raspuns:
"Ai vazut lista speciala pe care am facut-o pentru ea? Trebuie sa fie complet lavabila, dar nu din plastic, sa
aiba peste 200 de parti mobile, toate substituibile, sa poata functiona cu Cola light si resturi alimentare, sa poata tine patru copii in poala in acelasi timp, sa aiba un sarut care poate vindeca orice durere, de la
un genunchi zgariat la o inima franta si va face toate acestea cu doar doua maini."

Ingerul a fost uimit de cerinte:
"Doar doua maini? Nu se poate! Si asta e modelul standard? Dar e prea multa munca pentru o
singura zi. Mai bine asteapta pana maine sa-ti sfarsesti lucrul."

"Ba n-o sa astept", a protestat Dumnezeu. "Mai am atat de putin pana sa desavarsesc aceasta faptura care imi este atat de aproape de inima. Deja, se poate vindeca singura cand este bolnava si, pe deasupra, poate
munci 18 ore pe zi."

Ingerul s-a apropiat si a atins femeia.
"Dar, Doamne, ai facut-o atat de moale."
"Da, este moale", a incuviintat Dumnezeu, "dar am facut-o si puternica. Nici n-ai idee cate poate suporta sau
indeplini."

"O sa poata gandi?" a mai intrebat ingerul. Si Dumnezeu a raspuns:
"Nu numai ca va putea gandi, ci chiar sa gaseasca solutii si sa negocieze."

Atunci, ingerul a observat ceva si, apropiindu-se, a atins obrazul femeii.
"Oops, se pare ca din modelul asta se prelinge ceva. Ti-am spus eu ca incerci sa pui prea multe in el."

"Nu se prelinge nimic, aceea e o lacrima", l-a corectat Dumnezeu.
"Pentru ce e lacrima?" intreba ingerul.
"Lacrima este modul ei de a-si exprima bucuria, tristetea, durerea, dezamagirea, iubirea, singuratatea, deznadejdea si mandria."

Ingerul a ramas impresionat.
"Doamne, esti un geniu, te-ai gandit la toate! Femeia este cu adevarat uimitoare."

Si asa si este! Femeile au puteri care ii uimesc pe barbati. Indura necazuri si cara greutati, intretin fericirea,
iubirea si bucuria. Zambesc cand ar vrea sa tipe. Canta cand ar vrea sa planga. Plang cand sunt fericite si rad cand sunt nervoase. Lupta pentru ideile in care cred. Se revolta in fata nedreptatii. Nu accepta un refuz cand au convingerea ca exista o solutie mai buna. Traiesc in lipsuri pentru ca familia lor sa poata avea cele necesare. Merg la doctor cu o prietena speriata. Iubesc neconditionat. Plang de fericire cand copiii lor exceleaza si se bucura cand prietenii obtin premii.Sunt fericite cand afla despre o nastere sau o nunta.
Li se frange inima cand le moare un prieten. Sufera cand le moare cineva din familie si totusi, sunt tari atunci cand cred ca nu le-a mai ramas putere.

Stiu ca o imbratisare si un sarut pot vindeca o inima franta.

Femeile exista in toate formele, dimensiunile si culorile. Ar conduce masina, zbura cu avionul, merge pe jos sau ti-ar trimite un e-mail ca sa >stii cat de mult tin la tine.

Inima unei femei este cea care face lumea sa se invarta. Aduc bucurie, speranta si iubire. Sunt pline de compasiune si au idealuri si isi sustin moral prietenii si familia. Femeile au lucruri esentiale de spus si
totul de oferit.

SI, TOTUSI, DACA AU VREUN DEFECT, ACESTA ESTE CA UITA CAT DE MULT VALOREAZA.
esti un dulce si ti multumesc pentru ceea ce ai scris dar oare meritam toate aceasta descriere????????poate ne spui ceva si despre barbati si cum sa chinuit dumnezeu cu el ca sal creeze.................oricum nu cred ca a durat prea mult
clar_de_luna
Postat pe 23 Noiembrie 2010 00:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cate poate suporta o femeie, din dragoste? 41 De la: pinkpussy10 12 August 2009 23:28
read it!!! 11 De la: hystria1 28 Ianuarie 2011 15:48
S-a ajuns aici, greseala mea.. 5 De la: kudika_1000573 7 Septembrie 2016 19:17
Intalnirea mea cu un Iranian 51 De la: kudika_981982 25 Aprilie 2015 20:00
Dragoste sau plictis?! 15 De la: kudika_nikole 2 Februarie 2012 18:54