Setari Cookie-uri

In pielea unui barbat divortat

De la: anastasia_m, la data 2010-12-13 21:19:41
De la: kudika029282, la data 2010-12-13 21:17:01
De la: puiut_77, la data 2010-12-13 09:49:24mai ceea ce eu nu inteleg, e de ce i-a picat omul fata daca tot la- inselat si daca tot n-o mai vrea pe fosta? Sa inteleg ca pe tine te framanta picarea fetei lui? Pai daca-i asa, treaba-i simpla: incornoratul inca nu-i desprins de fosta si-l enerveaza s-o stie combinata! Parerea mea
probabil ca omul inca mai tine la fosta altfel nu il mai in teresa cu cine vrea sa se culce fosta lui nevasta....



pe tine te ,, in tereseaza''



Anusca,zise TERESA fataaa?????
Barbie30_
Postat pe 13 Decembrie 2010 21:24
De la: Youky, la data 2010-12-13 11:28:39
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-13 10:28:35 Pai daca problema relatiei tale este, reactia sotului tau la auzirea intrebari puse de pritenul lui. Wtf, ce ti se pare totusi asa iesit din comun...acum pe bune tu sa fii divortata si prietena ta sa spuna "auzi pot sa ma culc si eu cu fostul tau sot"...care ar fii reactia ta???!!!
Pana la urma nu-i vorba ca iti mai pasa sau nu cu cine se culca fostul/fosta, ci doar faptul ca prietenul/prietena tau/ta poate sa puna o asemenea intrebare, fie ea si in gluma.


Chiar sunt divortata si crede-ma, in momentul in care am iesit pe usa tribunalului, omul ala a murit pentru mine. Chiar daca ar veni cineva acum si mi-ar spune ca e cu Angelina Jolie, m-ar lasa rece!
Si ulterior, dupa vreo 4 ani de la divort, am aflat ca prietena mea cea mai buna ii masa piciorul pe sub masa cand venea in vizita... asta ca fapt divers.
nu toate divortatele pot sa intoarca spatele fostilor soti ..sunt unele pe care le apuca regretele dupa fostul sot si vreau sa se impace cu el...poate ca asa se intampla si cu omul asta pe care il mai intereseaza cu cine se cupleaza fosta lui....
kudika029282
Postat pe 13 Decembrie 2010 21:25
De la: BluOndA, la data 2010-12-12 22:16:34
De la: Youky, la data 2010-12-12 17:35:39
De la: Kamitzu_15, la data 2010-12-12 16:51:19Youky se pare k ai ceva de impartit cu fosta de esti asa de inversunata ...


Nu am absolut nimic de impartit cu ea dar ma intriga faptul ca, femei de conditia ei au parte de barbati buni, generosi, iubitori, de care isi bat joc fara nici o remuscare, iar alte femei cuminti, serioase (ASA CUM AM FOST SI CUM SUNT EU) , care merita astfel de soti, au parte doar de dobitoci! De asta sunt asa inversunata, pentru ca e prea multa nedreptate pe lumea asta si nu am puterea sa schimb nimic.




Fiecare doarme dupa cum isi asterne. /vorba veche/


Pai lamureste-ma!!!! Nu ai pus mana pe barbatul ei acum?????????????? Deci ai primit ceea ce meriti!!! Dar el saracul a primit ceea ce merita????????
pu_sa
Postat pe 14 Decembrie 2010 10:15
De la: Youky, la data 2010-12-12 14:33:08
De la: kudika108239, la data 2010-12-12 12:48:23
De la: Youky, la data 2010-11-26 20:37:22
De la: rashela, la data 2010-11-26 20:00:20Stai putin! Daca ala i-a zis sa se combine cu nevasta-sa, de ce ar trebui sa se fi referit la fosta si nu la actuala? Ca doar tu esti acum nevasta, nu?


Nuuuu, ca am fost pe faza si am intrebat! Sigur era vorba de fosta!
In plus, amicu´ arata ca Rumburak cu burta!!


Ce noroc pe barbatul tau!!! Altfel , te cuplai cu el!!!!!!!!! Draga mea, povestea asta suna aiurea tare!!! Mie imi miroase a inventie , asa ca sa mai treaca timpul!!!


Poate vorbesti din proprie experienta! ´´Arata ca Rumburak cu burta´´ era tot o precizare referitoare la ´´fosta´´´, care nu serveste decat d-aia d´alde Brad Pitt. Adica n-are nici bani, nici nu-l ajuta fatza ca sa asceada la statutul de amant al acesteia!
Eu sunt o femeie cu principii si cu educatie, nu ma cuplez cu prietenii sotului (nici macar din razbunare) si nu-mi fac prietene in randul curvelor!


Fetito, se vede din toate postarile tale ce om de mare caracter esti si cat bun simt ai!!! Pacat de oamenii care te inconjoara!!!!
pu_sa
Postat pe 14 Decembrie 2010 10:22
De la: kudika029282, la data 2010-12-13 21:25:06
De la: Youky, la data 2010-12-13 11:28:39
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-13 10:28:35 Pai daca problema relatiei tale este, reactia sotului tau la auzirea intrebari puse de pritenul lui. Wtf, ce ti se pare totusi asa iesit din comun...acum pe bune tu sa fii divortata si prietena ta sa spuna "auzi pot sa ma culc si eu cu fostul tau sot"...care ar fii reactia ta???!!!
Pana la urma nu-i vorba ca iti mai pasa sau nu cu cine se culca fostul/fosta, ci doar faptul ca prietenul/prietena tau/ta poate sa puna o asemenea intrebare, fie ea si in gluma.


Chiar sunt divortata si crede-ma, in momentul in care am iesit pe usa tribunalului, omul ala a murit pentru mine. Chiar daca ar veni cineva acum si mi-ar spune ca e cu Angelina Jolie, m-ar lasa rece!
Si ulterior, dupa vreo 4 ani de la divort, am aflat ca prietena mea cea mai buna ii masa piciorul pe sub masa cand venea in vizita... asta ca fapt divers.
nu toate divortatele pot sa intoarca spatele fostilor soti ..sunt unele pe care le apuca regretele dupa fostul sot si vreau sa se impace cu el...poate ca asa se intampla si cu omul asta pe care il mai intereseaza cu cine se cupleaza fosta lui....


M-a zapacit de tot fetita asta!!! Ba e maritata si o deranjeaza fosta, ba e divortata!!! In ce calitate te afli langa actualul draguto?????????Nu ca m-ar interesa, doar asa ca fapt divers ca prea te vad inversunata!!!!!!!!!!!
pu_sa
Postat pe 14 Decembrie 2010 10:26
De la: kudika108239, la data 2010-12-14 10:26:17
De la: kudika029282, la data 2010-12-13 21:25:06
De la: Youky, la data 2010-12-13 11:28:39
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-13 10:28:35 Pai daca problema relatiei tale este, reactia sotului tau la auzirea intrebari puse de pritenul lui. Wtf, ce ti se pare totusi asa iesit din comun...acum pe bune tu sa fii divortata si prietena ta sa spuna "auzi pot sa ma culc si eu cu fostul tau sot"...care ar fii reactia ta???!!!
Pana la urma nu-i vorba ca iti mai pasa sau nu cu cine se culca fostul/fosta, ci doar faptul ca prietenul/prietena tau/ta poate sa puna o asemenea intrebare, fie ea si in gluma.


Chiar sunt divortata si crede-ma, in momentul in care am iesit pe usa tribunalului, omul ala a murit pentru mine. Chiar daca ar veni cineva acum si mi-ar spune ca e cu Angelina Jolie, m-ar lasa rece!
Si ulterior, dupa vreo 4 ani de la divort, am aflat ca prietena mea cea mai buna ii masa piciorul pe sub masa cand venea in vizita... asta ca fapt divers.
nu toate divortatele pot sa intoarca spatele fostilor soti ..sunt unele pe care le apuca regretele dupa fostul sot si vreau sa se impace cu el...poate ca asa se intampla si cu omul asta pe care il mai intereseaza cu cine se cupleaza fosta lui....


M-a zapacit de tot fetita asta!!! Ba e maritata si o deranjeaza fosta, ba e divortata!!! In ce calitate te afli langa actualul draguto?????????Nu ca m-ar interesa, doar asa ca fapt divers ca prea te vad inversunata!!!!!!!!!!!


ei,"egrele"
kudika311399_silvia
Postat pe 14 Decembrie 2010 10:41
De la: perce_neige, la data 2010-12-13 19:33:00stii ce nu inteleg eu , draga Youky ? cum ai reusit sa-l transformi atat de rapid din ,, proaspat divortat" in ,, proaspat sot al tau " ?
pentru ca , dupa principiul ,, cine se frige cu ciorba sufla si-n iaurt " , in majoritatea cazurilor un barbat proaspat divortat ( mai ales cand motivul de divort e infidelitatea repetata a sotiei ) , face orice de la alcoolism la escaladarea Everestului dar NU SE INSOARA IMEDIAT DUPA DIVORT .
cred ca povestea trio-ului vostru este mult mai lunga si mai urata decat vrei tu sa arati . chiar incapatanarea ta de a evidentia defectele fostei in comparatie cu idealul casniciei voastre mie , cel putin imi suna ca o melodie cantata de cineva fara voce de solist .
inca o chestie ....... ai afirmat undeva , in fata ca ,, ai fost pe faza si ai intrebat " la care dintre sotii se referea ; cum adica ? sotul tau e poligam ? oare intr-adevar ,,amicul" se gandea la fosta sau a ,,prins" din zbor sugestia din intrebarea ta si a-ntors-o ca la Ploiesti ?
daca as fi in locul tau , nu as intinde prea mult coarda ; oricat de elastica ar fi , la un moment dat se rupe . nu poti sti cand apare cineva cu varianta total diferita de a ta si cu dovezi care sa-i sustina afirmatiile si s-ar putea sa iesi mai sifonata decat o haina din gura vacii .


Destul de logic punctul tau de vedere, dar atata timp cat nu cunosti toate datele problemei, e usor sa faci presupuneri.
Divortul fiind foarte proaspat (11 luni), cunoscutii inca mai fac greseala cand i se adreseaza si spun ´´sotia ta´´ in loc de fosta sotie... chestie de obisnuinta. De aici interventia mea ´´care sotie? fosta sau actuala?´´
Cum am reusit sa-l transform in sot? In orice caz nu l-am dus cu forta la primarie! Cineva care imi cunostea situatia, o cunostea si pe a lui, a considerat ca ne potrivim si ne-a pus in legatura. Faptul ca s-a ´´fript´´ odata a contat mai putin decat faptul ca era un barbat singur cu 2 copii de crescut... Deci nu pot sa afirm ca ne-am luat din dragoste. Sincer, nici nu prea mai conteaza acest aspect. Sa zicem ca este un mariaj necesar si avantajos pentru amandoi.
Defectele ´´fostei´´ chiar sunt REALE, bube in cap are mai multe decat am infatisat eu aici (daca esti curioasa, pot sa-ti povestesc)! Nu am cunoscut-o personal, iar de cand m-am casatorit am avut contact vizual cu ea o singura data, de la 10 metri distanta; totusi reactia ei a venit imediat dupa acea intrevedere. Nu gasesc normal ca cineva care nu ma cunoaste, nu stie absolut nimic despre mine, sa ma atace si sa ma jigneasca, doar pentru simplul fapt ca sunt sotia fostului ei sot (de care ea si-a batut joc), care a avut indrazneala sa-i arate ca nu e de neinlocuit asa cum credea ea! Deci, de ce as vorbi frumos despre ea? Daca se comporta civilizat, ma saluta, ma invita la o cafea sa stam de vorba, atunci i-as fi acordat sansa sa ne cunoastem si sa-mi demonstreze ca nu e o femeie rea, asa cum toti o caracterizeaza.
Daca ea ar veni cu o alta varianta nu m-ar deranja (si un condamnat la moarte are dreptul sa se apere). Varianta pe care eu doar o reproduc s-a probat deja la tribunal, cu dovezi, martori si tot tacamul! Nu am cum sa ies sifonata.
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 10:52
De la: kudika108239, la data 2010-12-14 10:26:17
M-a zapacit de tot fetita asta!!! Ba e maritata si o deranjeaza fosta, ba e divortata!!! In ce calitate te afli langa actualul draguto?????????Nu ca m-ar interesa, doar asa ca fapt divers ca prea te vad inversunata!!!!!!!!!!!


Tot ca fapt divers, draguto, daca citeai cu atentie ce am scris, ai fi inteles ca actualul meu sot a divortat acum 11 luni de ´´fosta sotie´´ si eu am avut un mariaj nereusit. In concluzie, suntem amandoi divortati si totusi casatoriti!
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:03
De la: kudika029282, la data 2010-12-13 21:25:06
nu toate divortatele pot sa intoarca spatele fostilor soti ..sunt unele pe care le apuca regretele dupa fostul sot si vreau sa se impace cu el...poate ca asa se intampla si cu omul asta pe care il mai intereseaza cu cine se cupleaza fosta lui....


E cazul femeilor care joaca la cacialma si care, divortand, gandesc ca ´´ii invata ele o lectie´´, asteptand apoi ca acestia sa vina in genunchi la ele si sa le implore sa se impace! Wrong! Cat de tampit sa fi ca sa faci asa ceva? La tribunal mergi atunci cand ai incercat toate variantele si, cu toate astea, relatia nu merge, deci singurul lucru care-ti ramane de facut e sa te desparti. Dupa divort n-are cum sa functioneze, decat daca iti speli creierul!
Da-mi un singur exemplu de cuplu reimpacat care merge!
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:14
De la: Youky, la data 2010-12-14 10:52:07
Destul de logic punctul tau de vedere, dar atata timp cat nu cunosti toate datele problemei, e usor sa faci presupuneri.
Divortul fiind foarte proaspat (11 luni), cunoscutii inca mai fac greseala cand i se adreseaza si spun ´´sotia ta´´ in loc de fosta sotie... chestie de obisnuinta. De aici interventia mea ´´care sotie? fosta sau actuala?´´
Cum am reusit sa-l transform in sot? In orice caz nu l-am dus cu forta la primarie! Cineva care imi cunostea situatia, o cunostea si pe a lui, a considerat ca ne potrivim si ne-a pus in legatura. Faptul ca s-a ´´fript´´ odata a contat mai putin decat faptul ca era un barbat singur cu 2 copii de crescut... Deci nu pot sa afirm ca ne-am luat din dragoste. Sincer, nici nu prea mai conteaza acest aspect. Sa zicem ca este un mariaj necesar si avantajos pentru amandoi.
Defectele ´´fostei´´ chiar sunt REALE, bube in cap are mai multe decat am infatisat eu aici (daca esti curioasa, pot sa-ti povestesc)! Nu am cunoscut-o personal, iar de cand m-am casatorit am avut contact vizual cu ea o singura data, de la 10 metri distanta; totusi reactia ei a venit imediat dupa acea intrevedere. Nu gasesc normal ca cineva care nu ma cunoaste, nu stie absolut nimic despre mine, sa ma atace si sa ma jigneasca, doar pentru simplul fapt ca sunt sotia fostului ei sot (de care ea si-a batut joc), care a avut indrazneala sa-i arate ca nu e de neinlocuit asa cum credea ea! Deci, de ce as vorbi frumos despre ea? Daca se comporta civilizat, ma saluta, ma invita la o cafea sa stam de vorba, atunci i-as fi acordat sansa sa ne cunoastem si sa-mi demonstreze ca nu e o femeie rea, asa cum toti o caracterizeaza.
Daca ea ar veni cu o alta varianta nu m-ar deranja (si un condamnat la moarte are dreptul sa se apere). Varianta pe care eu doar o reproduc s-a probat deja la tribunal, cu dovezi, martori si tot tacamul! Nu am cum sa ies sifonata.


Youki, mi se pare ca ai inceput sa cladesti pe nisip.
Nu poti cladi nimic pana nu cureti locul. Nu poti construi o relatie durabila daca nu te impaci cu trecutul, daca nu inveti din el. Daca tu sau sotul tau nu va impacati cu trecutul (cu ce a facut fosta sau fostul) nu veti avea o casnicie fericita. Dat fiind ca sunt si doi copii la mijloc, fosta va face parte din viata voastra tot timpul.
Spui ca ea nu te-a invitat la o cafea. dar tu ai invitat-o? Trebuie sa incercati sa reglati lucrurile. Sa le faceti sa mearga. Sotul tau inca este ranit. Rana lui inca sangereaza. Si asta este foarte periculos. Tu vrei sa fii un pansament? Sau din relatia voastra sa se nasca o iubire frumoasa? Spui ca nu v-ati casatorit din iubire, dar presupun ca iti doresti ca in timp sa ajungeti la asa ceva. Atata timp cat ranile lui nu sunt vindecate nu vei sti niciodata sigur.
Poti sa traiesti cu indoiala in suflet? Ce se va intampla dupa ce va trece peste asta? Dupa ce se va vindeca? Incearca sa ii arati tu ca viata nu trebuie sa fie alcatuita din regrete.
Iarta tu prima. Iart-o pe fosta si cheam-o la o cafea. Discutati de copii. Ce ar fi mai bine pentru ei. Spune ca ai o nelamurire... intreab-o cum faceti la serbarea de Craciun...
Ca sa puteti fi fericiti trebuie sa faceti pace. Daca nu, toata viata te vei chinui cu intrebari.

Multa intelepciune iti doresc!
LoredanaStg
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:22
Dar nu uita: dac o chemi la o cafea TREBUIE sa iti impui sa fii calma. SA FII O DOAMNA! Sa nu o jignesti, sa nu vorbesti de barfe... Daca aduce ea vorba de astea, evita-le cu eleganta.

Sa fii fericita!
LoredanaStg
Postat pe 14 Decembrie 2010 11:25
De la: LoredanaStg, la data 2010-12-14 11:22:34
Youki, mi se pare ca ai inceput sa cladesti pe nisip.
Nu poti cladi nimic pana nu cureti locul. Nu poti construi o relatie durabila daca nu te impaci cu trecutul, daca nu inveti din el. Daca tu sau sotul tau nu va impacati cu trecutul (cu ce a facut fosta sau fostul) nu veti avea o casnicie fericita. Dat fiind ca sunt si doi copii la mijloc, fosta va face parte din viata voastra tot timpul.
Spui ca ea nu te-a invitat la o cafea. dar tu ai invitat-o? Trebuie sa incercati sa reglati lucrurile. Sa le faceti sa mearga. Sotul tau inca este ranit. Rana lui inca sangereaza. Si asta este foarte periculos. Tu vrei sa fii un pansament? Sau din relatia voastra sa se nasca o iubire frumoasa? Spui ca nu v-ati casatorit din iubire, dar presupun ca iti doresti ca in timp sa ajungeti la asa ceva. Atata timp cat ranile lui nu sunt vindecate nu vei sti niciodata sigur.
Poti sa traiesti cu indoiala in suflet? Ce se va intampla dupa ce va trece peste asta? Dupa ce se va vindeca? Incearca sa ii arati tu ca viata nu trebuie sa fie alcatuita din regrete.
Iarta tu prima. Iart-o pe fosta si cheam-o la o cafea. Discutati de copii. Ce ar fi mai bine pentru ei. Spune ca ai o nelamurire... intreab-o cum faceti la serbarea de Craciun...
Ca sa puteti fi fericiti trebuie sa faceti pace. Daca nu, toata viata te vei chinui cu intrebari.

Multa intelepciune iti doresc!


Multumesc pentru sfaturile de bun simt pe care mi le dai! Sunt de acord cu tine in toate privintele. Acesta a fost unul dintre motivele pentru care ne-am casatorit atat de repede dupa divortul lui, ca sa-l incurajez si sa-l sustin moral in razboiul cu fosta sotie. Nu din rea intentie nu am furnizat prea multe detalii despre relatia noastra, ci pentru ca nu vreau sa imi spal rufele pe forum.
Pe ea am vrut s-o invit aici sa stam de vorba, chiar daca m-a jignit, pentru ca, oricat de neplacut, discutiile despre copii sunt necesare, trebuie sa lasam resentimentele de-o parte si sa ajungem la un consens. Dar sotul meu nu a fost de acord, acest lucru fiind posibil cand se va incheia partajul, pentru ca toate actiunile ei sunt canalizate spre obtinerea unor beneficii materiale de la sotul meu.
Copiii si-au exprimat dorinta sa vina sa locuiasca permanent cu noi, nu doar in weekend-uri si vacante; in cursul saptamanii merg la after-school, iar timpul pe care il petrec acasa este destul de scurt (practic doar dorm acasa) si nu suprapune cu prezenta mamei lor, intrucat aceasta lucreaza la 3 schimburi. Deocamdata eu ma ocup de educatia si cresterea lor. Ea le este mama doar pentru ca le-a dat nastere.
Chiar daca acum sunt pentru el un pansament, am ales constient sa fac acest lucru, pentru ca am vazut in acest barbat mult potential si un caracter frumos; multe femei abandoneaza cauza la greu, in loc sa lupte, dar eu am convingerea ca relatia noastra va fi una solida, bazata in primul rand pe respect si devotament. Dragostea nu ne-a adus, din pacate, decat suferinta amandurora si ne-a facut sa fim vulnerabili in fata celor catre care ne-am indreptat dragostea, permitandu-le sa ne speculeze si sa profite.
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 12:32
De la: Youky, la data 2010-12-13 10:16:21
De la: puiut_77, la data 2010-12-13 09:49:24mai ceea ce eu nu inteleg, e de ce i-a picat omul fata daca tot la- inselat si daca tot n-o mai vrea pe fosta? Sa inteleg ca pe tine te framanta picarea fetei lui? Pai daca-i asa, treaba-i simpla: incornoratul inca nu-i desprins de fosta si-l enerveaza s-o stie combinata! Parerea mea


Exact asta incercam sa-mi dau seama, daca reactia lui a fost una normala sau nu!
Evident si eu mi-am pus intrebarea ´´de ce l-ar mai interesa cu cine se culca fosta?´´
As inclina mai degraba spre parerea lui Flaviu:
´´orgoliul, sau poate ramasite de sentimente... sau cine stie, o readucere aminte scurta a suferintei ( el fiind cel inselat ) i-a umbrit pe moment chipul´´. Poate chiar a fost o reactie necontrolata a muschilor. Mi-e greu sa cred ca simte si altceva decat repulsie fata de aceasta femeie care continua sa ne faca rau.

sincer nu cred ca simte repulsie fata de ea. Stii, in general, cand ajungi la despartire se infiripa un sentiment de ura/repulsie si dorinta de a uita cu totul de acea persoana. Insa dupa o vreme, ranile se vindeca si le luam la rumegat, cu bune si rele, iar unii incep sa se isi reproseze intamplarile desi nu-s ei vinovati. S-ar putea sa fie intr-o asemenea perioada. Un lucru e clar din punctul meu de vedere: omul s-a avantat prea repede intr-o noua relatie, iar 11 luni de la divort sunt f putine, chiar daca nu mai locuiau impreuna de dinaintea divortului. Stii, un filosof spunea: ”Fa pace cu trecutul daca nu vrei sa-ti incurce viitorul.”, iar el cred ca taman asta n-a facut. Chiar daca n-o mai iubeste, insusi faptul ca-l mai deranjeaza, arata ca nu s-a impacat cu trecutul si ca se mai gandeste adesea la el. Parerea mea!
puiut_77
Postat pe 14 Decembrie 2010 13:22
De la: puiut_77, la data 2010-12-14 13:22:31
sincer nu cred ca simte repulsie fata de ea. Stii, in general, cand ajungi la despartire se infiripa un sentiment de ura/repulsie si dorinta de a uita cu totul de acea persoana. Insa dupa o vreme, ranile se vindeca si le luam la rumegat, cu bune si rele, iar unii incep sa se isi reproseze intamplarile desi nu-s ei vinovati. S-ar putea sa fie intr-o asemenea perioada. Un lucru e clar din punctul meu de vedere: omul s-a avantat prea repede intr-o noua relatie, iar 11 luni de la divort sunt f putine, chiar daca nu mai locuiau impreuna de dinaintea divortului. Stii, un filosof spunea: ”Fa pace cu trecutul daca nu vrei sa-ti incurce viitorul.”, iar el cred ca taman asta n-a facut. Chiar daca n-o mai iubeste, insusi faptul ca-l mai deranjeaza, arata ca nu s-a impacat cu trecutul si ca se mai gandeste adesea la el. Parerea mea!


Nu s-a impacat cu trecutul, nici n-ar avea cum, pentru ca e vorba de orgoliul lui ranit.
Tu, ca esti barbat, ce-ai simti daca sotia ta, in care ai investit 10 ani, pe care ai luat-o fara chiloti pe ea, din ´´cenusareasa´´ ai transformat-o intr-o doamna, ai obisnuit-o cu un standard de viata la care nici nu visa (cadouri si bijuterii scumpe, concedii in toata lumea, bone la copii ca sa nu se streseze, sedinte SPA de 2 ori pe saptamana, n-a trimis-o la munca, etc.) repet, ce-ai simti daca ai afla ca tot timpul te-a mintit, daca ai afla, dupa nasterea celui de-al doilea copil, ca sotia ta a fost prostituata inainte de a-ti deveni nevasta (si tie ti-a spus ca e fata mare)? Apoi ce-ai simti daca, dupa ce totusi ai iertat-o, in loc de recunostinta ea te-ar insela iar si iar, batjocorindu-te si razandu-ti in fata, povestindu-ti cum isi regiza plecarile la amantul cunoscut prin discoteci, unde mergea sa se destrabaleze cu amicele, asta in timpul in care tu construiai o casa noua pentru ´´printesa mofturoasa´´? Si daca lucrurile s-ar opri aici, ar fi bine! Dar nu e suficient ca a scapat de el, asa cum si-a dorit, acum vrea sa-si asigure si viitorul din banii lui, ca e greu al naibii de la caviar sa revii iar la mamaliga cu ceapa!
Unde ar fi vina sotului meu in toata povestea asta? Aaa, da, iti spun eu unde: ca nu a pus ciomagul pe spinarea ei, asa cum merita, si asa cum ar fi avut parte in cloaca in care s-a nascut, de la toti gheorghii, vasilii sau ionii cu care s-a tavalit prin porumb!
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 15:55
De la: Youky, la data 2010-12-14 15:55:04
De la: puiut_77, la data 2010-12-14 13:22:31
sincer nu cred ca simte repulsie fata de ea. Stii, in general, cand ajungi la despartire se infiripa un sentiment de ura/repulsie si dorinta de a uita cu totul de acea persoana. Insa dupa o vreme, ranile se vindeca si le luam la rumegat, cu bune si rele, iar unii incep sa se isi reproseze intamplarile desi nu-s ei vinovati. S-ar putea sa fie intr-o asemenea perioada. Un lucru e clar din punctul meu de vedere: omul s-a avantat prea repede intr-o noua relatie, iar 11 luni de la divort sunt f putine, chiar daca nu mai locuiau impreuna de dinaintea divortului. Stii, un filosof spunea: ”Fa pace cu trecutul daca nu vrei sa-ti incurce viitorul.”, iar el cred ca taman asta n-a facut. Chiar daca n-o mai iubeste, insusi faptul ca-l mai deranjeaza, arata ca nu s-a impacat cu trecutul si ca se mai gandeste adesea la el. Parerea mea!


Nu s-a impacat cu trecutul, nici n-ar avea cum, pentru ca e vorba de orgoliul lui ranit.
Tu, ca esti barbat, ce-ai simti daca sotia ta, in care ai investit 10 ani, pe care ai luat-o fara chiloti pe ea, din ´´cenusareasa´´ ai transformat-o intr-o doamna, ai obisnuit-o cu un standard de viata la care nici nu visa (cadouri si bijuterii scumpe, concedii in toata lumea, bone la copii ca sa nu se streseze, sedinte SPA de 2 ori pe saptamana, n-a trimis-o la munca, etc.) repet, ce-ai simti daca ai afla ca tot timpul te-a mintit, daca ai afla, dupa nasterea celui de-al doilea copil, ca sotia ta a fost prostituata inainte de a-ti deveni nevasta (si tie ti-a spus ca e fata mare)? Apoi ce-ai simti daca, dupa ce totusi ai iertat-o, in loc de recunostinta ea te-ar insela iar si iar, batjocorindu-te si razandu-ti in fata, povestindu-ti cum isi regiza plecarile la amantul cunoscut prin discoteci, unde mergea sa se destrabaleze cu amicele, asta in timpul in care tu construiai o casa noua pentru ´´printesa mofturoasa´´? Si daca lucrurile s-ar opri aici, ar fi bine! Dar nu e suficient ca a scapat de el, asa cum si-a dorit, acum vrea sa-si asigure si viitorul din banii lui, ca e greu al naibii de la caviar sa revii iar la mamaliga cu ceapa!
Unde ar fi vina sotului meu in toata povestea asta? Aaa, da, iti spun eu unde: ca nu a pus ciomagul pe spinarea ei, asa cum merita, si asa cum ar fi avut parte in cloaca in care s-a nascut, de la toti gheorghii, vasilii sau ionii cu care s-a tavalit prin porumb!


Of, Youky, vorbesti ca o sotie! Daca erai in locul celor ce te-ar fi citit, ai fi spus ca vina sotului tau este ca n-a lasat-o pe matracuca atunci cand a prins-o. Astfel s-a transformat intr-un fraier si nu intr-un barbat bun la sufelt.
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:08
Ok, inca ceva! Inteleg ca esti de partea lui, mi se pare absolut firesc, DAR nu pot intelge cum iti inchipui ca un barbat nu poate face diferenta intr-o prostituata si o fata mare. Hai, zau asa!
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:10
Grrr, am vrut sa scriu "intre o.. prostituata si o fata mare!.
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:11
De la: Youky, la data 2010-12-13 11:28:39
De la: kudika311399_silvia, la data 2010-12-13 10:28:35 Pai daca problema relatiei tale este, reactia sotului tau la auzirea intrebari puse de pritenul lui. Wtf, ce ti se pare totusi asa iesit din comun...acum pe bune tu sa fii divortata si prietena ta sa spuna "auzi pot sa ma culc si eu cu fostul tau sot"...care ar fii reactia ta???!!!
Pana la urma nu-i vorba ca iti mai pasa sau nu cu cine se culca fostul/fosta, ci doar faptul ca prietenul/prietena tau/ta poate sa puna o asemenea intrebare, fie ea si in gluma.


Chiar sunt divortata si crede-ma, in momentul in care am iesit pe usa tribunalului, omul ala a murit pentru mine. Chiar daca ar veni cineva acum si mi-ar spune ca e cu Angelina Jolie, m-ar lasa rece!
Si ulterior, dupa vreo 4 ani de la divort, am aflat ca prietena mea cea mai buna ii masa piciorul pe sub masa cand venea in vizita... asta ca fapt divers.

Cata fantezie poti sa ai! Cat de penibila poti fi! Tu chiar nu simti?
Paunul
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:24

tu cred ca ar trebuii in aparenta sa creezi o stare de spirit vesela si sa ii tii hangul , dar i sinea ta ar trebuii sa iti revizuiesti atitudinea fata de acel ,, amic'' , la cate femei sunt pe lumea asta numai la fosta ta nevasta i-a stat gandul ? Mare caracter , chiar deosebit.Bine ca nu-ti cere detalii tehnice in ce pozitii ii placea ei....
banalulanonim
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:29
De la: rashela, la data 2010-12-14 16:08:21
Of, Youky, vorbesti ca o sotie! Daca erai in locul celor ce te-ar fi citit, ai fi spus ca vina sotului tau este ca n-a lasat-o pe matracuca atunci cand a prins-o. Astfel s-a transformat intr-un fraier si nu intr-un barbat bun la sufelt.


Chiar i-am spus asta, in ziua cand l-am cunoscut! Da, a avut posibilitatea s-o lase atunci cand a prins-o si cand a recunoscut. N-a facut-o, asa ca acum suportam urmarile.
Cum n-a putut sa faca deosebirea intre o fata mare si o prostituata? Simplu: ERA PRIMA FEMEIE CU CARE S-A CULCAT! Sotul meu a primit o educatie religioasa foarte stricta, provine dintr-o familie de adventisti si s-a casatorit virgin. Incredibil, nu?
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:31
De la: Youky, la data 2010-12-14 16:31:13
De la: rashela, la data 2010-12-14 16:08:21
Of, Youky, vorbesti ca o sotie! Daca erai in locul celor ce te-ar fi citit, ai fi spus ca vina sotului tau este ca n-a lasat-o pe matracuca atunci cand a prins-o. Astfel s-a transformat intr-un fraier si nu intr-un barbat bun la sufelt.


Chiar i-am spus asta, in ziua cand l-am cunoscut! Da, a avut posibilitatea s-o lase atunci cand a prins-o si cand a recunoscut. N-a facut-o, asa ca acum suportam urmarile.
Cum n-a putut sa faca deosebirea intre o fata mare si o prostituata? Simplu: ERA PRIMA FEMEIE CU CARE S-A CULCAT! Sotul meu a primit o educatie religioasa foarte stricta, provine dintr-o familie de adventisti si s-a casatorit virgin. Incredibil, nu?


inseamna ca si pe tine te-a luat tot fata mare!
vitamina_c
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:34
De la: Youky, la data 2010-12-14 16:31:13
De la: rashela, la data 2010-12-14 16:08:21
Of, Youky, vorbesti ca o sotie! Daca erai in locul celor ce te-ar fi citit, ai fi spus ca vina sotului tau este ca n-a lasat-o pe matracuca atunci cand a prins-o. Astfel s-a transformat intr-un fraier si nu intr-un barbat bun la sufelt.


Chiar i-am spus asta, in ziua cand l-am cunoscut! Da, a avut posibilitatea s-o lase atunci cand a prins-o si cand a recunoscut. N-a facut-o, asa ca acum suportam urmarile.
Cum n-a putut sa faca deosebirea intre o fata mare si o prostituata? Simplu: ERA PRIMA FEMEIE CU CARE S-A CULCAT! Sotul meu a primit o educatie religioasa foarte stricta, provine dintr-o familie de adventisti si s-a casatorit virgin. Incredibil, nu?


Intrucat am cunoscut de curand un barbat (???) la 27 de ani virgin, nu ma mai mira nimic.
Cred ca ti-ai luat pe umeri o grea povara. Sper ca in timp, sa fi meritat.
rashela
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:36
De la: vitamina_c, la data 2010-12-14 16:34:22
De la: Youky, la data 2010-12-14 16:31:13
De la: rashela, la data 2010-12-14 16:08:21
Of, Youky, vorbesti ca o sotie! Daca erai in locul celor ce te-ar fi citit, ai fi spus ca vina sotului tau este ca n-a lasat-o pe matracuca atunci cand a prins-o. Astfel s-a transformat intr-un fraier si nu intr-un barbat bun la sufelt.


Chiar i-am spus asta, in ziua cand l-am cunoscut! Da, a avut posibilitatea s-o lase atunci cand a prins-o si cand a recunoscut. N-a facut-o, asa ca acum suportam urmarile.
Cum n-a putut sa faca deosebirea intre o fata mare si o prostituata? Simplu: ERA PRIMA FEMEIE CU CARE S-A CULCAT! Sotul meu a primit o educatie religioasa foarte stricta, provine dintr-o familie de adventisti si s-a casatorit virgin. Incredibil, nu?


inseamna ca si pe tine te-a luat tot fata mare!


bre, tinand cont ca ea am mai fost maritata slabe sanse, sau poate nu
kudika311399_silvia
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:42
De la: vitamina_c, la data 2010-12-14 16:34:22
inseamna ca si pe tine te-a luat tot fata mare!


Mai, imi pare rau da´ n-am fost inspirata sa raman cu ciorapii pe mine...
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:52
De la: kudika029282, la data 2010-12-14 16:50:57
nu e cazul femeilor care joaca dea divortul..dar exista si cazuri in care divortul este doar pe hartie fosta nevasta poarta numele fostului sot desi nu au copii...sau chiar am observat ca au continuat sa ramana prieteni apropiati..ba mai multsa faca si sex..de asta ce ziceti...


Zic ca au o lipsa acuta de creier. Sa-ti lasi loc de buna-ziua si sa te comporti civilizat e una, sa te culci cu fostul sot ... e patologic!
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 16:56
De la: gouracristata, la data 2010-12-14 16:24:33
Cata fantezie poti sa ai! Cat de penibila poti fi! Tu chiar nu simti?


Scuza-ma ca nu mi-am pus la profil 500 de poze cu femei goale... pardon, arta... ca sa nu-ti mai par tie penibila!
Eu zic sa-ti canalizezi atentia mai departe spre fanteziile tale si sa nu-ti mai dai cu parerea in probleme de viata despre care doar ai citit si care ti se par inventate.
Youky
Postat pe 14 Decembrie 2010 17:08
De la: Youky, la data 2010-11-25 18:18:37Sa presupunem ca sunteti un ´´cerb lopatar´´ proaspat divortat.
Cum ati reactiona daca, la o intrevedere cu amicii , unul dintre ei v-ar lovi cu intrebarea: ´´imi dai voie sa ma combin cu nevasta-ta?´´
Ati interpreta gestul ca pe o gluma, o batjocura, v-ati simti jignit, v-ar deranja, sau i-ati da binecuvantarea?

Buna seara,
Ar fi interesanta tema daca nu ar reflecta o lipsa de respect intre prieteni. Imi place sa cred ca relatiile dintre oameni, in cazul de fata dintre barbati, se bazeaza foarte mult pe acest cuvant: respect.
Tinanad cont de acest aaspect, indiferent ca esti divortat sau nu, niciun prieten adevarat nu se va combina vreodata cu fosta ta sotie. Asta pentru ca in primul rand va respecta pe amandoi, iti respecta decizia de a te desparti de consoarta ta, o respecta pe ea ca femeie si ca om si, nu in ultimul rand, se respecta pe el ca om si ca prieten. Este un rationament si o realitate de bun simt.
Despre cererea de a fi impreuna cu fosta ta sotie, nici nu as vrea sa discut. Daca prin absurd mi s-ar intampla, mi-as spune ca in primul rand eu sunt vinovat pentru ca nu mi-am ales bine nici nevasta, nici prietenul respectiv. Mi-as pastra demnitatea si i-as raspune ca din moment ce am divortat, sunt liberi sa faca ce vor, m-as ridica, l-as saluta pentru ultima oara politicos si nu l-as mai intalni niciodata iar, daca ne-am intalni intamplator, l-as ignora cu decenta ca pe un necunoscut. Nu din orgoliu, din respect pentru mine si pentru viata mea care, nu-i asa, ar trebui sa mearga civilizat mai departe.
Asta e parerea mea. Incheu si va mai spun 3 reguli pentru barbati pe care le-am invatat de la tata:
1. Barbatii sunt prieteni si nu se barfesc.
2. Barbatii nu-si fura niciodata unul altuia femeia.
3. Barbatii nu fac sex intre ei nici la propriu nici la figurat.
Cei care, din diverse motive, nu respecta aceste reguli, nu sunt barbati. E simplu, nu? Mult succes!
gigi_oprea
Postat pe 14 Decembrie 2010 20:52
De la: rashela, la data 2010-11-26 20:00:20Stai putin! Daca ala i-a zis sa se combine cu nevasta-sa, de ce ar trebui sa se fi referit la fosta si nu la actuala? Ca doar tu esti acum nevasta, nu?

Chiar la a doua sa referit, si dupa cum stau lucrurile traba 50% este rezolvata, daca ia spune da, etete cum sa facut 100 la 100 si uite asa mai cistiga saracul om, inca o pereche de coarne mare lucru ca doar no fi nici primul nici ultimul, ce pentru asta trebuie sa fie vreo suparare, ca doar cu putina apa si sapun e ca si noua.
Dar asti nu se pot numi prieteni,asemenea intrbare nici macar in gluma nu se pune.
kudika171801
Postat pe 14 Decembrie 2010 22:26
De la: kudika171801, la data 2010-12-14 22:26:41
Chiar la a doua sa referit, si dupa cum stau lucrurile traba 50% este rezolvata, daca ia spune da, etete cum sa facut 100 la 100 si uite asa mai cistiga saracul om, inca o pereche de coarne mare lucru ca doar no fi nici primul nici ultimul, ce pentru asta trebuie sa fie vreo suparare, ca doar cu putina apa si sapun e ca si noua.
Dar asti nu se pot numi prieteni,asemenea intrbare nici macar in gluma nu se pune.


Tataie, nu stii ce vorbesti! Daca si gandirea ti-e la fel de varza precum ti-e exprimarea, nu ma mir ca ti-a fatat mintea asemenea idee! Iti urez s-o speli tu pe nevasta-ta cu apa si sapun!
Youky
Postat pe 15 Decembrie 2010 01:30
De la: Youky, la data 2010-12-15 01:30:10
De la: kudika171801, la data 2010-12-14 22:26:41
Chiar la a doua sa referit, si dupa cum stau lucrurile traba 50% este rezolvata, daca ia spune da, etete cum sa facut 100 la 100 si uite asa mai cistiga saracul om, inca o pereche de coarne mare lucru ca doar no fi nici primul nici ultimul, ce pentru asta trebuie sa fie vreo suparare, ca doar cu putina apa si sapun e ca si noua.
Dar asti nu se pot numi prieteni,asemenea intrbare nici macar in gluma nu se pune.


Tataie, nu stii ce vorbesti! Daca si gandirea ti-e la fel de varza precum ti-e exprimarea, nu ma mir ca ti-a fatat mintea asemenea idee! Iti urez s-o speli tu pe nevasta-ta cu apa si sapun!



Ce om, ce caracter!!!!!!!!!!!!Bleah!!!!!!!!!!!
pu_sa
Postat pe 15 Decembrie 2010 08:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
in doua ape 13 De la: Nehotarata88 5 Aprilie 2014 22:47
Relatie GEMENI-SCORPION??? 6 De la: alinaalex 15 Ianuarie 2009 16:40
ceva ciudat ... 64 De la: marylin24 21 Iunie 2013 20:06
Nu pot sa inteleg ce vrea de la mine!!! 4 De la: tematoare 27 Iunie 2010 15:16
Nu vrea sa muncesca!!! 37 De la: Lady_Gaga9 9 Iunie 2009 16:23