Setari Cookie-uri

Avort la 17 ani

De la: kudika195501, la data 2011-01-19 20:30:29
De la: valy90, la data 2011-01-19 20:27:48
De la: Summer_, la data 2011-01-19 20:22:38
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:58:36
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:40:30Am 17 ani si nu am de gand sa imi distrug viata pentru o astfel de intamplare neprevazuta. Asa e, prefer partea usoara si poate ca sunt egoista, insa un copil la aceasta varsta nu e de mine, vreau sa imi traiesc viata de adolescenta ca si pana acum. Si de ce sa il pastrez si sa il dau dupa aceea spre adoptie, nu exista atatia copiii abandonati pe lume? De ce sa aiba parte de o viata nefericita, cand il pot da afara inainte sa se fi format, in stadiul in care nu poate fi numit copil?



lasa minciunile, toti stiti sa gasiti scuze la kilogram ca sa va fie mai usor si sa scapati. tocmai ai invatat ca sexul nu-i o jucarie. cand te joci de-a oamenii mari vin si responsabilitati. dar evident ca la 17 ani vrei sa te distrezi ca oamenii mari dar tot minte de copil ai, dovada toate justificarile tale puerile. dovada si faptul ca tot nu asculti sfaturile celor trecuti prin astea care iti vorbesc de consecintele unei astfel de decizii. lipsa de maturitate dar chef de distractie. in treacat, ai sa vezi ca ceea ce doctorii numesc "nu inca in stadiul sa fie numit copil", instinctul mamelor spune exact invers. si daca doctorii se inseala ?


Si daca ar pastra copilul mai rau s-ar tampi ! Ok, l-ar da spre adoptie ! Haha...cati copii nu asteapta in orfelinata sa fie adoptati ? Muuuulti si degeaba !
Hai sa ziceam ca l-ar pastra, l-ar creste parintii pt o vreme, asta daca ar accepta, ea ar intra intr-o mare depresie, s-ar simti depasita de situatie, si-ar cam distruge viata etc etc
Asa se intampla in majoritatea cazurilor, ca mai sunt si exceptii e partea a 2a !
Asa ca realitatea este altfel fata de ce incercati sa sugerati aici !
Puneti-va in locul parintilor ei !
Pacat ca in ziua de azi copiii vor sa se joace prea mult de-a oamenii mari...asta e realitatea trista !
Poate parintilor nu le va cade bine,dar cu timpul se vor obisnui cu gandul si se vor mandrii ca vor avea un nepotel.

...eu zic ca bunucilor un nepot e lumina vietii lor(mai mult decat proprii copii)...deci nu cred ca se pune problema
depinde si de parinti,nu toti sunt la fel
Valy90
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:34
De la: Summer_, la data 2011-01-19 20:33:40
De la: kudika195501, la data 2011-01-19 20:30:29
De la: valy90, la data 2011-01-19 20:27:48
De la: Summer_, la data 2011-01-19 20:22:38
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:58:36
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:40:30Am 17 ani si nu am de gand sa imi distrug viata pentru o astfel de intamplare neprevazuta. Asa e, prefer partea usoara si poate ca sunt egoista, insa un copil la aceasta varsta nu e de mine, vreau sa imi traiesc viata de adolescenta ca si pana acum. Si de ce sa il pastrez si sa il dau dupa aceea spre adoptie, nu exista atatia copiii abandonati pe lume? De ce sa aiba parte de o viata nefericita, cand il pot da afara inainte sa se fi format, in stadiul in care nu poate fi numit copil?



lasa minciunile, toti stiti sa gasiti scuze la kilogram ca sa va fie mai usor si sa scapati. tocmai ai invatat ca sexul nu-i o jucarie. cand te joci de-a oamenii mari vin si responsabilitati. dar evident ca la 17 ani vrei sa te distrezi ca oamenii mari dar tot minte de copil ai, dovada toate justificarile tale puerile. dovada si faptul ca tot nu asculti sfaturile celor trecuti prin astea care iti vorbesc de consecintele unei astfel de decizii. lipsa de maturitate dar chef de distractie. in treacat, ai sa vezi ca ceea ce doctorii numesc "nu inca in stadiul sa fie numit copil", instinctul mamelor spune exact invers. si daca doctorii se inseala ?


Si daca ar pastra copilul mai rau s-ar tampi ! Ok, l-ar da spre adoptie ! Haha...cati copii nu asteapta in orfelinata sa fie adoptati ? Muuuulti si degeaba !
Hai sa ziceam ca l-ar pastra, l-ar creste parintii pt o vreme, asta daca ar accepta, ea ar intra intr-o mare depresie, s-ar simti depasita de situatie, si-ar cam distruge viata etc etc
Asa se intampla in majoritatea cazurilor, ca mai sunt si exceptii e partea a 2a !
Asa ca realitatea este altfel fata de ce incercati sa sugerati aici !
Puneti-va in locul parintilor ei !
Pacat ca in ziua de azi copiii vor sa se joace prea mult de-a oamenii mari...asta e realitatea trista !
Poate parintilor nu le va cade bine,dar cu timpul se vor obisnui cu gandul si se vor mandrii ca vor avea un nepotel.

...eu zic ca bunucilor un nepot e lumina vietii lor(mai mult decat proprii copii)...deci nu cred ca se pune problema


Da tu, dar nu la 17 ani !
Eu am facut ginecologie 2 sapt si era plin de fete venite cu parintii de mana la avort, fete tinere...lumina vietii lor, sa fim seriosi
Sunt cazuri si cazuri,nu toti sunt la fel. Pacat ca treb.sa omoram o viata din cauza unei greseli.
Valy90
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:38
De la: Al3xutzaa, la data 2011-01-19 20:30:30 iubi o alinta mimilica


Gresit! Sotul ma alinta altfel! Mai incearca odata!
mimi_ca29
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:39
poi eu am zs cum o alinta iubi pe mimi a mea.....pe tn te alinta .. . tu stii mai bn
Al3xutzaa
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:46
De la: Al3xutzaa, la data 2011-01-19 20:46:12poi eu am zs cum o alinta iubi pe mimi a mea.....pe tn te alinta .. . tu stii mai bn


Cine e Mimi a ta? Sa nu-mi spui ca e...... ? Pe a mea o cheama Mitzi!
mimi_ca29
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:53
da e .... cred ca toate avem cate un nume
Al3xutzaa
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:54
Ma bucur sa vad ca mai sunt si persoane(putine, ce-i drept) care au o gandire normala si nu inteleg din avort o crima monstruoasa, si sunt constienti ca in adolescenta nu e cazul sa pastrezi un copil, asta daca nu vrei sa ti se duca viata de rapa.
Sincer, este absurd sa spui ca un copil trebuie pastrat indiferent daca ti-l doresti sau nu, numai sa nu faci avort. Mie imi pasa prea mult de mine si de viitorul meu, si prin asta am spus tot; in fine, fiecare cu parerea lui, decizia oricum nu mi-o voi schimba indiferent cate filmulete cu avorturi vad sau cat de tare se insista pe ideea ca "avortul este cea mai mare crima".
niko0blonde
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:55
;;;;Mie imi pasa prea mult de mine si de viitorul meu;;; esti o EGOISTA .
Al3xutzaa
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:56
De la: Al3xutzaa, la data 2011-01-19 20:54:41da e .... cred ca toate avem cate un nume


Salutari de la Mitzi pentru Mimilica ta!
mimi_ca29
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:57
doar atat salutari ! ..fara pupat
Al3xutzaa
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:58
Da, asa e, sunt egoista; dar daca nu imi pasa de mine, atunci de cine sa imi mai pese?
niko0blonde
Postat pe 19 Ianuarie 2011 20:59
Nu esti egoista...e ok sa te gandesti la tine inainte de toate...macar acum...mai tarziu nu mai ai timp...o sa te gandesti la binele sotului inainte de al tau...apoi la binele copilului...si tot asa...
Acum ai varsta la care trebuie sa te gandesti la tine si ce vrei tu de la viata asta...ca sa nu regreti mai tarziu.
Foarte bine ca te-ai protejat...esti de laudat...insa din pacate se mai intampla si neplaceri...asta e...acum chiar va trebui sa alegi...tu si numai tu...nu conteaza parerea noastra, a prietenului tau sau a parintilor. Tu vei alege singura ce vrei sa faci (noi ne dam doar cu presupusul si iti spunem parerile noastre, dar nu se stie cum am fi reactionat daca ni se intampla noua la varsta respectiva). Unde mai pui si ca alegerea va fi pentru toata viata si iti vei duce crucea asa pana la sfarsit.
Gandeste-te bine la toate posibilitatile (asta in cazul in care se dovedeste ca esti insarcinata), apoi ia singura o alegere si aia e...
Multa bafta !
pinguina
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:28
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 17:13:19Cred ca sunt insarcinata, nu stiu sigur, urmeaza sa imi fac testul peste o saptamana ca sa iasa un rezultat cat mai corect posibil. Am 17 ani si daca as fi insarcinata nu mi-as dori sa pastrez copilul, stiu ca e un pacat, dar cred ca ar fi si mai pacat sa imi distrug viata sau sa distrug viata unui copil care nu este dorit. Va rog mult, daca ma puteti ajuta, sa imi recomandati un cabinet in Bucuresti unde pot face avort fara a fi insotita de un parinte, ci de un adult(prietenul meu, o amica etc) si cam care ar fi preturile.
Ghinionul meu a fost ca prezervativul s-a rupt, eram si in perioada cu cel mai mare risc de sarcina si s-a intamplat. Sper sa nu ma judecati pentru ca nu de asta am nevoie, ci de ajutor. Multumesc! :)


imi pare rau pt tine, sincer nu cred ca se baga vreun medic sa iti faca avort fara acceptul unei rude, avand in vedere ca ai sub 18 ani. interventia nu cred ca este scumpa depinde unde te duci, dar ar trebuii sa faci cateva analize inainte, nu cred ca iti doresti sa nu mai poti avea copii vreodata, in primul rand cateva analize de sange si neaparat RH, si apoi ecografie si daca e in regula poti face avort. O clinica buna este Sanador dar sunt cam scumpi, intra pe site-ul lor si vezi ce preturi practica. Multa sanatate iti doresc!
visan_georgiana
Postat pe 19 Ianuarie 2011 21:49
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:59:53Nu, nu il omor...va fi la stadiul de embrion in momentul in care as face eu avortul, de va fi cazul. Diferenta e ca eu am fost un copil dorit, si normal ca mama mea s-a bucurat sa stie ca ma va avea, dar eu nu imi doresc asta pentru mine, nu acum. Mi se pare absurd sa pastrez un copil aparut in urma unui accident, mai ales la aceasta varsta, eu nu privesc avortul ca pe o crima, ci ca pe ceva firesc, mi se pare mult mai bine sa distrugi un embrion(nu un fat, un embrion) decat sa astepti sa il nasti si sa il lasi in plata Domnului.
Si sincer, in acest moment al vietii mele, ma intereseaza numai persoana mea, si daca e nevoie de un avort pentru ca mie sa imi fie bine si sa pot avea viitorul pe care mi-l doresc, atunci asta voi face fara nicio remuscare.



stii ca embrionul acela are forma ca omul, ochi, cap maini, picioare.. daca-l lasi o sa semene cu tine, poate chiar o fetita. esti sigura ca-i o nimica toata sa-l trimiti la plimbare ? esti sigura ce spun doctorii ? pari sa fii sincera cand spui ca te intereseaza numai persoana ta, esti sincera si ce crezi despre un embrion ? oricum, e prea mult stres si nici nu ai vre-o certitudine ca esti insarcinata, mai bine nu te stresa gandindu-te ca esti, ca sansele sint mici. dar imi pare rau ca crezi ca o sarcina e ceva simplu de rezolvat. in treacat.. un prezervativ nu se rupe cu una cu doua. ori ai pus un unguent din casa - niciodata nu se foloseste decat lubrificant special pe baza de apa, altfel sigur se rupe. ori .. in fine, cand freci o gramada "la sec" se rupe iarasi, trebuie si putin bun simt daca intelegi ce vreau sa zic.


Histria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 00:06
http://www.youtube.com/watch?v=jdqIPWlwd-s&feature=related ia uitate si al asta sa vezi k si embrionul ala ii tot OM....si intrebate daca tie nu iti pasa de nimeni cui o sai pese de tn????
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 00:42
am 17 ani si incerc sa ma pun in locul tau
ai mei sunt cei mai stricti parinti de pe planeta nu stiu daca ar reactiona ca niste oameni normali nici daca as vorbi despre sex d-apai sa vin sa le spun ca voi fi mama,si nu cred ca as putea sa il cresc singura sunt prea mica si desi stiu ca nu fac ceea ce trebuie as avorta si as plange in fiecare zi gandindu-ma la ce am facut doar ca nu aveam alternativa poate parintii tai sunt altfel eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei inainte sa iei vreo decizie
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 00:50
sincer nu cred k parinti nu si-ar ajuta copilul mai ales intr-o situatie de hgenu...evident k ar striga/tipa/urla/certa dar sigur ar ajutao k e copilul lor si viitorul nepot/-a...n-ai idee cum le stralucesc bunicilor ochii knd isi vad nepotii.....
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 01:01
eu sunt femeie, recunosc nu am fost pusa in situatia celei care a deschis topic-ul, dar pana la urma atunci cand este vorba despre avort, este alegerea personala a fiecarei femei, daca vrea sau nu sa pastreze acel copil, chiar daca ea nu doreste copilul, eu sunt convinsa ca trece prin momente greu de imaginat, pt ca avortul pana la urma este o trauma, apoi ar trebuii sa ne gandim la urmatorul aspect ea are doar 17 ani, nu este pregatita psihic pt a creste un copil, pt a educa un copil, si in plus nu isi doreste acest copil. Sunt femei casatorite care au 30 ani sau peste si tot recurg la avort pt ca nu sunt pregatite sufleteste, un copil are nevoie de dragoste, educatie, si pentru a putea creste un copil trebuie sa ai o situatie financiara decenta.
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 11:54
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:33:49
De la: valy90, la data 2011-01-19 19:26:29
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:23:01As fi foarte fericita sa fie asa si sa nu ajung pana la avort :)
Cand ai facut sex,unde ti-a fost capul? de ce nu va protejati, va place pe urma sa stati cu frica in san?



valy tu nu citesti ca s-a rupt basica ? eu nu zic ca te judec, dar chiar asa de usor este sa iei asa o decizie ? te gandesti de cate ori o sa-ti aduci aminte de gestul asta pe restul vietii fara sa poti sa scapi de regretul ala care nu stii inca cat e de greu de suportat ? o sa trebuiasca sa te minti de fiecare data ca nu e mare lucru. te-ai gandit la adoptie sau vrei calea cea usoara ?


Dragul meu, habar nu ai cat de usor se ia o asemenea decizie. Daca erai femeie si umblai mai des prin spitale sau cabinete de spcialitate ai fi vazut ca niciuna dintre ele nu are mustrari de constinta, niciuna dintre ele nu plange, nu-si smulge parul din cap. Stau la o tigara si asteapta sa le vina randul sa plece acasa. Ies zambitoare din salon si se intorc cu zambetul pe buze spunand: "a fost simplu!"
Nu generalizez, dar exceptia confirma regula. Cine nu-si doreste avortul, are grija sa nu-l faca. Cine nu-l doreste, dar nici nu pune mare pret pe copil, asta e, se intampla sa apara o sarcina, isi asuma decizia unui avort si gata. Viata merge inainte si pentru unii si pentru altii.
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 12:32
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 01:01:55sincer nu cred k parinti nu si-ar ajuta copilul mai ales intr-o situatie de hgenu...evident k ar striga/tipa/urla/certa dar sigur ar ajutao k e copilul lor si viitorul nepot/-a...n-ai idee cum le stralucesc bunicilor ochii knd isi vad nepotii.....


Intr-o lume ideala e posibil sa fie cum spui tu.
Nu, nu isi ajuta copilul sa-si distruga viata. La 15 - 18 si cati vreti voi, parintii acestor copii sunt tineri, muncesc, n-au nici chef si nici timp sa creasca un copil din flori. Iar fetele sunt pe bancile scolii, o sarcina dusa pana la capat inseamna FAIL. Sunt convinsa ca spunandu-le parintilor, a doua zi sunt duse la avort. Nici nu incape discutie.
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 12:36
Grrrrr, nu mai injur butonul "modifica". Scuze!
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 12:39
si eu am ramas insarcinata la 19 ani cei drept nui 17 da nici mare diferenta si ias descrie pe parinti mei chiar cei mai graoznici parinti dar knd au aflat dupa ce au trecut peste soc mau ajutat si mau sprijinit cum au putut iar daca nu o ajuta parinti poate prietenul ar trebui sa isi asume responsabilitatea....sau poate are o matusa verisoara bunici cnva sigur o sa o sprijine....scoala poate sa o termine poate merge si la fac sunt multe femei tinere cu mai multi copii p care trebuie s aii creasca singure si pt aia studiaza lucreaza si au grija si de copii....sa alegi avortul ii mult mai usor dar in ochii mei este o crima.....
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:40
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 13:40:08si eu am ramas insarcinata la 19 ani cei drept nui 17 da nici mare diferenta si ias descrie pe parinti mei chiar cei mai graoznici parinti dar knd au aflat dupa ce au trecut peste soc mau ajutat si mau sprijinit cum au putut iar daca nu o ajuta parinti poate prietenul ar trebui sa isi asume responsabilitatea....sau poate are o matusa verisoara bunici cnva sigur o sa o sprijine....scoala poate sa o termine poate merge si la fac sunt multe femei tinere cu mai multi copii p care trebuie s aii creasca singure si pt aia studiaza lucreaza si au grija si de copii....sa alegi avortul ii mult mai usor dar in ochii mei este o crima.....


Doar pentru ca tu ai avut sprijin. nu inseamna ca ea este o criminala. Nu mai dati verdicte cand nu-i vorba de voi, de parintii vostri, de viata voastra. Sunt atatia de "daca" in asemenea situatii incat cel mai bine e ca fiecare sa ia propria decizie. Atata timp cat nu ma duc eu a ea la spital s-o tin de mana (in locul aluia de a lasat-o insarcinata si a abandonat-o), atata timp cat nu stau eu cu copilul ei si ea isi continua studiile, atata timp cat nu o hranesc si-o imbrac eu, faca ce vrea. Ea face, ea trage.

Orice sfat de genul: "pastreaza-l" mi se pare cea mai mare ipocrizie in conditiile in care stati pe scaun in fata unui monitor si va doare exact in papuci cine e si cum traieste.
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:48

Orice sfat de genul: "pastreaza-l" mi se pare cea mai mare ipocrizie in conditiile in care stati pe scaun in fata unui monitor si va doare exact in papuci cine e si cum traieste.[/quote]

asa zic si eu
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:54
voi vorbiti din exterior fetelor, dar nu este cazul sa faca un copil la 17 ani...ce naibi...ea un copil ii trebuie altul?? Si gresiti enorm cand spuneti ca parintii vor fi fericiti sa auda...Pe bune asta e chiar o mare prostie...
ad__83
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:56
De la: Al3xutzaa, la data 2011-01-19 20:56:00;;;;Mie imi pasa prea mult de mine si de viitorul meu;;; esti o EGOISTA .


Eu cred ca tu habar nu ai ce inseamna Egoista...si folosesti cuvantul aiurea
ad__83
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:58
e o crima draga si daca face avort o s afie o criminala pt k este un copil nascut sau nenascut embrion sau fat numitil cum vreti este om...si ai dreptate din pacate e decizia ei ...miam spus si eu parerea nu i-am dat in cap....iar despre partea financiara scutestema daca ii asha saraca incat sa niu si permita sa creask copilul poate s ail ddea la casa de copii sau la cnva kre poate avea grija de el decat sa-l omoare..
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 13:59
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 13:59:36e o crima draga si daca face avort o s afie o criminala pt k este un copil nascut sau nenascut embrion sau fat numitil cum vreti este om...si ai dreptate din pacate e decizia ei ...miam spus si eu parerea nu i-am dat in cap....iar despre partea financiara scutestema daca ii asha saraca incat sa niu si permita sa creask copilul poate s ail ddea la casa de copii sau la cnva kre poate avea grija de el decat sa-l omoare..


Te-am scutit, be happy!
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:02
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 13:59:36e o crima draga si daca face avort o s afie o criminala pt k este un copil nascut sau nenascut embrion sau fat numitil cum vreti este om...si ai dreptate din pacate e decizia ei ...miam spus si eu parerea nu i-am dat in cap....iar despre partea financiara scutestema daca ii asha saraca incat sa niu si permita sa creask copilul poate s ail ddea la casa de copii sau la cnva kre poate avea grija de el decat sa-l omoare..


In primul rand ai putea rescrie textul pentru eu una nu am inteles mai nimic din el....si daca tu ai facut un copil foarte bine ...bravoooo dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa facem la fel....sincer faptul ca ai facut un copil nu te face in masura sa dai si sfaturi cu privinta la asta...Tu fi sanatoasa cu copilul tau si lasai pe altii
ad__83
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:04
sunt
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topic impotriva utilizatoarei l_diana_c 20 De la: l_diana_c 3 Iunie 2009 12:57
topic impotriva utilizatoarei LOURDESS 28 De la: FRANNNCE 4 Iunie 2009 10:02
Nu avort 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
ce sa fac ??? 143 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
buna 32 De la: vitamina_c 20 Aprilie 2011 22:09