Setari Cookie-uri

Avort la 17 ani

si dc sa nui dau sfaturi???
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:11
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 14:11:02si dc sa nui dau sfaturi???


Da-i sfaturi, nu zice nimeni sa nu ii spui cum crezi tu ca ar fi mai bine.
Dar n-o face criminala ca n-a omorat pe nimeni.
Si a da un sfat nu inseamna a spune "FA ASA CUM ZIC EU"...

Ops, am uitat ca te-am scutit! :)
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:13
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 14:11:02si dc sa nui dau sfaturi???


Dai sfaturi nu o judeca..ca nu le stii tu pe toate
ad__83
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:13
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 14:11:02si dc sa nui dau sfaturi???


pt ca este o alegere strict personala, si asta nu inseamna sa o cataloghezi ca fiind criminala, sau mai stiu eu cum, fiecare face ceea ce considera ca este bine pt el, daca copilul tau iti va spune "mami dar pe mine de ce m-a crescut bunica, dar eu de ce nu am un tata, dar eu am o familie ?" pt ca totusi sunt oameni fara minte la peste 30 ani, dar la 19 ani, ce educatie ii poti da copilului tau cand tu ai asa o varsta, ce siguranta materiala ii poti oferii, cand poate tu nu ai muncit o zi in viata. Sa lasam catalogatul si sfaturile ca daca parintii tai aveau alte conceptii si iti dadeau un sut in fund sau iti ziceau sa te descurci singura, nu cred ca mai vorbeai cu atata curaj.
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:16
copilul m eu nu il creste bunica il cresc eu parintii mei doar ma ajuta(financiar) iar de muncit am muncit si educatie o sal invat ce am fost invatata si eu sa imi asum responbiltatea pt greselile mele..iar copilul ala probabil o so intrebe dc nu are o fam dar knd o sa creask o sai multumeask k la pastrat si nu la omorat.oricum nu mai continui discutia k nu are rost s ama contrazic cu voi...fikre cu parerea lui.....
_pimkie_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:30
De la: _pimkie_, la data 2011-01-20 14:30:22copilul m eu nu il creste bunica il cresc eu parintii mei doar ma ajuta(financiar) iar de muncit am muncit si educatie o sal invat ce am fost invatata si eu sa imi asum responbiltatea pt greselile mele..iar copilul ala probabil o so intrebe dc nu are o fam dar knd o sa creask o sai multumeask k la pastrat si nu la omorat.oricum nu mai continui discutia k nu are rost s ama contrazic cu voi...fikre cu parerea lui.....


a fi parinte inseamna a fi parinte 100%, nu part time, ca imi dau bani parintii, ca au grija parintii de el, eventual tu ce faci te mai joci cu el din cand in cand si atat..... greul cade tot pe parintii tai, groaznic astepti sa ia salariul mama sau tata ca sa iei pampers ..............
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:41
La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)
niko0blonde
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:55
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 14:55:00La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)


Te inteleg perfect si faci foarte bine..e viata ta si stii ce vrei sa faci pe viitor.Te astept sa imi zici cum te simti ce ai facut.....
ad__83
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:59
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 14:55:00La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)


draga mea, tu nu ai de ce sa te justifici, nimeni nu are dreptul sa te judece indiferent de decizia pe care o vei lua, tu si doar tu sti ce este cel mai bine pentru tine, pt ca orice s-ar spune un copil iti schimba viata, eu zic sa te gandesti bine la toate variantele, si sa alegi ce crezi tu ca este mai bine, nu esti nici prima si nici ultima femeie care face avort, fiecare isi traieste viata cum vrea si face ce alegeri doreste, asta nu inseamna sa fi catalogata in nu stiu ce fel.
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:00
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 14:55:00La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)

viata mea de adolescenta....o sa se schimbe urat daca asta e primu avort si chiar iti pasa daca nu si te doare'*** e cat se poate de tare deci dute si fa avort si sa inceteze sa iti mai planga careva de mila pe aici
eu ti-as trage un glont in cap,nu pentru ca ai decis sa avortezi,as face-o pentru ca oamenii ca tine asa fara inima si care numesc un copil accident,oricat de accident ar fi el e totusi un om,traieste in tine si tu nici macar nu te gandesti la posibilitatea de ai da o sansa ca na e doar un accident si n-ai nevoie de asa ceva
intreabai pe ai poate afli ca si tu esti unul
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:29
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 15:29:05
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 14:55:00La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)

viata mea de adolescenta....o sa se schimbe urat daca asta e primu avort si chiar iti pasa daca nu si te doare'*** e cat se poate de tare deci dute si fa avort si sa inceteze sa iti mai planga careva de mila pe aici
eu ti-as trage un glont in cap,nu pentru ca ai decis sa avortezi,as face-o pentru ca oamenii ca tine asa fara inima si care numesc un copil accident,oricat de accident ar fi el e totusi un om,traieste in tine si tu nici macar nu te gandesti la posibilitatea de ai da o sansa ca na e doar un accident si n-ai nevoie de asa ceva
intreabai pe ai poate afli ca si tu esti unul

ai tai*
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:33
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 15:00:10
draga mea, tu nu ai de ce sa te justifici, nimeni nu are dreptul sa te judece indiferent de decizia pe care o vei lua, tu si doar tu sti ce este cel mai bine pentru tine, pt ca orice s-ar spune un copil iti schimba viata, eu zic sa te gandesti bine la toate variantele, si sa alegi ce crezi tu ca este mai bine, nu esti nici prima si nici ultima femeie care face avort, fiecare isi traieste viata cum vrea si face ce alegeri doreste, asta nu inseamna sa fi catalogata in nu stiu ce fel.


Si eu subscriu la ce zice Tigrutza.

Nu trebuie sa te simti vinovata fata de nimeni. Vad ca e o moda acum - care vrea sa se dea mai "evoluat" si mai occidental o da in mitinguri impotriva avortului. Cand isi pun poalele'n cap la modul cel mai... romanesco-tziganesc posibil si te fac ca la usa cortului nu stiu ca nu asa se rezolva (si s-au rezolvat) problemele in Occident.
De injurat si scuipat (ca de! ce naste din pisica... or sa pretinda ca le place caviaru' da' tot sobolanii le lasa gura apa...)

Ma rog, ca sa revin - astept primul meu copil - o fetitza. E un copil dorit si eu maine-poimaine (ma rog, in cativa ani) o sa am 40. Sunt casatorita si sotul meu ma iubeste si isi doreste copilul.

Daca nu ar fi fost asa, insa - daca as fi avut 17 ani si nici un tata pentru copil, un viitor nesigur inainte... Si eu as fi luat decizia ta.

Ai grija sa faci intreruperea imediat insa, cand nu e vorba de "o fiinta" ci de un ou - cateva celule care se divizeaza. Asta e pana la 1 luna si jumatate. Asa n-o sa te simti vinovata nici fata de tine.
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:36
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 15:29:05
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 14:55:00La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)

viata mea de adolescenta....o sa se schimbe urat daca asta e primu avort si chiar iti pasa daca nu si te doare'*** e cat se poate de tare deci dute si fa avort si sa inceteze sa iti mai planga careva de mila pe aici
eu ti-as trage un glont in cap,nu pentru ca ai decis sa avortezi,as face-o pentru ca oamenii ca tine asa fara inima si care numesc un copil accident,oricat de accident ar fi el e totusi un om,traieste in tine si tu nici macar nu te gandesti la posibilitatea de ai da o sansa ca na e doar un accident si n-ai nevoie de asa ceva
intreabai pe ai poate afli ca si tu esti unul


Cred si eu ca e usor sa vorbesti, asa e, as putea sa pastrez copilul daca nu as avea anumite pretentii de la viata. Esti cam incuiat/a la minte daca vorbesti asa, suntem in secolul 21, ar trebui sa ai un alt tip de gandire; de ce sa faci un copil daca stii ca nu ii poti oferi dragostea si grija de care are nevoie? Ca sa il chinui? Naspa tare ca gandesti asa dar e parerea ta si nu ma bag. :)
niko0blonde
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:43
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 15:36:36
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 15:00:10
draga mea, tu nu ai de ce sa te justifici, nimeni nu are dreptul sa te judece indiferent de decizia pe care o vei lua, tu si doar tu sti ce este cel mai bine pentru tine, pt ca orice s-ar spune un copil iti schimba viata, eu zic sa te gandesti bine la toate variantele, si sa alegi ce crezi tu ca este mai bine, nu esti nici prima si nici ultima femeie care face avort, fiecare isi traieste viata cum vrea si face ce alegeri doreste, asta nu inseamna sa fi catalogata in nu stiu ce fel.


Si eu subscriu la ce zice Tigrutza.

Nu trebuie sa te simti vinovata fata de nimeni. Vad ca e o moda acum - care vrea sa se dea mai "evoluat" si mai occidental o da in mitinguri impotriva avortului. Cand isi pun poalele'n cap la modul cel mai... romanesco-tziganesc posibil si te fac ca la usa cortului nu stiu ca nu asa se rezolva (si s-au rezolvat) problemele in Occident.
De injurat si scuipat (ca de! ce naste din pisica... or sa pretinda ca le place caviaru' da' tot sobolanii le lasa gura apa...)

Ma rog, ca sa revin - astept primul meu copil - o fetitza. E un copil dorit si eu maine-poimaine (ma rog, in cativa ani) o sa am 40. Sunt casatorita si sotul meu ma iubeste si isi doreste copilul.

Daca nu ar fi fost asa, insa - daca as fi avut 17 ani si nici un tata pentru copil, un viitor nesigur inainte... Si eu as fi luat decizia ta.

Ai grija sa faci intreruperea imediat insa, cand nu e vorba de "o fiinta" ci de un ou - cateva celule care se divizeaza. Asta e pana la 1 luna si jumatate. Asa n-o sa te simti vinovata nici fata de tine.


eu iubesc copiii mult si imi plac si imi doresc din tot sufletul sa am cand va fi momentul, dar asta nu inseamna sa arunc cu noroi in stanga si in dreapta, un catel daca iti iei inseamna o responsabilitate mare, dar un copil, in plus mi se pare deplasat sa jignesti persoana in cauza si sa vii cu tot felul de sfaturi , cand nu ai trecut niciodata prin asa ceva, si nici atunci nu ai dreptul de a influenta modul in care cineva vrea sa isi traiasca viata
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:50
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 15:43:33
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 15:29:05
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 14:55:00La mine problema nu e nici situatia financiara, nici parintii si nici prietenul meu; daca le-as spune parintilor, acestia mi-ar accepta decizia in privinta sarcinii, oricare ar fi ea. Ideea e ca eu nu imi doresc acest copil, dupa cum am tot repetat in posturile anterioare, eu am anumite aspiratii, planuri de viitor, care nu sunt compatibile cu a creste un copil. Viata mea de adolescenta e perfecta asa cum e acum, si nu vreau ca totul sa se schimbe din cauza unui accident. :)

viata mea de adolescenta....o sa se schimbe urat daca asta e primu avort si chiar iti pasa daca nu si te doare'*** e cat se poate de tare deci dute si fa avort si sa inceteze sa iti mai planga careva de mila pe aici
eu ti-as trage un glont in cap,nu pentru ca ai decis sa avortezi,as face-o pentru ca oamenii ca tine asa fara inima si care numesc un copil accident,oricat de accident ar fi el e totusi un om,traieste in tine si tu nici macar nu te gandesti la posibilitatea de ai da o sansa ca na e doar un accident si n-ai nevoie de asa ceva
intreabai pe ai poate afli ca si tu esti unul


Cred si eu ca e usor sa vorbesti, asa e, as putea sa pastrez copilul daca nu as avea anumite pretentii de la viata. Esti cam incuiat/a la minte daca vorbesti asa, suntem in secolul 21, ar trebui sa ai un alt tip de gandire; de ce sa faci un copil daca stii ca nu ii poti oferi dragostea si grija de care are nevoie? Ca sa il chinui? Naspa tare ca gandesti asa dar e parerea ta si nu ma bag. :)

sunt incuiata pentru ca in locul tau ma-s gandi putin inainte sa accept sa fac ceva,oricare ar fi raspunsu
ms
si una din pretentiile alea pe care eu le am de la viata e sa reusesc sa o termin fara sa trebuiasca sa omor pe cineva ma bucur sa vad ca pe unii ii intereseaza mai mult sa aiba un salariu de zeci de mil si stiu ca probabil o sa spui ca sunt o rasfatata si nu stiu cum e sa nu ai deloc dar sa intamplat si asta in trecut cand mama si tata sau hotarat sa ma pastreze si mama era inca la fac. iar tata lucra cu juma de norma dar "m-au pastrat" si acum e cum nu se poate mai bine daca ar fi facut avort probabil ca ar fi stiut mereu ca lipseste ceva asa cum se intampla sa isi aduca aminte de faptul ca ar fi trebuit sa mai am un frate dar l-a pierdut
dar pe tine nu te intereseaza decat sa repari ce ai facut ,nu spun sa il tii dar mi se face sila cand vad ca te tine nu te intereseaza deloc
bv
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 15:57

si una din pretentiile alea pe care eu le am de la viata e sa reusesc sa o termin fara sa trebuiasca sa omor pe cineva


iti dau un scenariu obscur, dai peste cineva cu masina, nu ai viteza, traverseaza prin loc nepermis, cade se loveste la cap si moare......... nu ai de unde sa sti ce iti rezerva viata, asa ca hai sa nu dramatizam si sa facem pe Maica Tereza pt ca nu este cazul, in plus pana nu te afli tu in locul acestei fete nu ai de unde sa sti prin ce trece, este foarte usor sa jignesti si sa dai lectii de viata cand nu esti in locul ei
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:01
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:01:29
si una din pretentiile alea pe care eu le am de la viata e sa reusesc sa o termin fara sa trebuiasca sa omor pe cineva


iti dau un scenariu obscur, dai peste cineva cu masina, nu ai viteza, traverseaza prin loc nepermis, cade se loveste la cap si moare......... nu ai de unde sa sti ce iti rezerva viata, asa ca hai sa nu dramatizam si sa facem pe Maica Tereza pt ca nu este cazul, in plus pana nu te afli tu in locul acestei fete nu ai de unde sa sti prin ce trece, este foarte usor sa jignesti si sa dai lectii de viata cand nu esti in locul ei

aici era vorba de aalegere deci comentariu' e offtopic si nu fac pe maica terese nu mam luat de ea pt ca as stii prin ce trece m-am luat de ea din cauza felului in care vorbea despre asta "un acident si eu nu am nevoie de greseli,am o viata frumoasa si trebuie sa o mentin asa deci pot sa omor pe oricine"
si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:09
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 16:09:10
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:01:29
si una din pretentiile alea pe care eu le am de la viata e sa reusesc sa o termin fara sa trebuiasca sa omor pe cineva


iti dau un scenariu obscur, dai peste cineva cu masina, nu ai viteza, traverseaza prin loc nepermis, cade se loveste la cap si moare......... nu ai de unde sa sti ce iti rezerva viata, asa ca hai sa nu dramatizam si sa facem pe Maica Tereza pt ca nu este cazul, in plus pana nu te afli tu in locul acestei fete nu ai de unde sa sti prin ce trece, este foarte usor sa jignesti si sa dai lectii de viata cand nu esti in locul ei

aici era vorba de aalegere deci comentariu' e offtopic si nu fac pe maica terese nu mam luat de ea pt ca as stii prin ce trece m-am luat de ea din cauza felului in care vorbea despre asta "un acident si eu nu am nevoie de greseli,am o viata frumoasa si trebuie sa o mentin asa deci pot sa omor pe oricine"
si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?


Stii, ideea topicului e cu totul alta, nu te mai chinui sa interpretezi atata ca esti total pe langa :)
niko0blonde
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:15

Stii, ideea topicului e cu totul alta, nu te mai chinui sa interpretezi atata ca esti total pe langa :)[/quote]

ideea e sa nu mai pozezi atat intr-o sfanta, fiecare face ce vrea cu viata lui, iar tu poti sa zici ce vrei , daca ea va dori sa faca avort il va face, si cu asta basta, si eu daca as fi in locul ei as proceda lafel, si m-ar durea in cot de ce zice lumea, pt ca viata mea o traiesc eu si mi-o fac cum vreau eu
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:17
De la: niko0blonde, la data 2011-01-20 16:15:34
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 16:09:10
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:01:29
si una din pretentiile alea pe care eu le am de la viata e sa reusesc sa o termin fara sa trebuiasca sa omor pe cineva


iti dau un scenariu obscur, dai peste cineva cu masina, nu ai viteza, traverseaza prin loc nepermis, cade se loveste la cap si moare......... nu ai de unde sa sti ce iti rezerva viata, asa ca hai sa nu dramatizam si sa facem pe Maica Tereza pt ca nu este cazul, in plus pana nu te afli tu in locul acestei fete nu ai de unde sa sti prin ce trece, este foarte usor sa jignesti si sa dai lectii de viata cand nu esti in locul ei

aici era vorba de aalegere deci comentariu' e offtopic si nu fac pe maica terese nu mam luat de ea pt ca as stii prin ce trece m-am luat de ea din cauza felului in care vorbea despre asta "un acident si eu nu am nevoie de greseli,am o viata frumoasa si trebuie sa o mentin asa deci pot sa omor pe oricine"
si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?


Stii, ideea topicului e cu totul alta, nu te mai chinui sa interpretezi atata ca esti total pe langa :)



:|
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:18

si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?[/quote]

exagerezi, nu clar nu, tot ce am facut a fost pe baza cunostiintelor dobandite in viata, dar nu se stie in functie de miza, poate as fi in stare , metaforic vb, sa calc peste cadavre
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:20
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:20:44
si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?


exagerezi, nu clar nu, tot ce am facut a fost pe baza cunostiintelor dobandite in viata, dar nu se stie in functie de miza, poate as fi in stare , metaforic vb, sa calc peste cadavre [/quote]
vezi continui sa te bagi in seama cu mine intrebarea era pt ea
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:25
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 16:25:14
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:20:44
si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?


exagerezi, nu clar nu, tot ce am facut a fost pe baza cunostiintelor dobandite in viata, dar nu se stie in functie de miza, poate as fi in stare , metaforic vb, sa calc peste cadavre

vezi continui sa te bagi in seama cu mine intrebarea era pt ea [/quote]

si de ce m-ai citat pe mine daca intrebarea era pt ea? te rog sa te uiti mai sus sa te convingi, nu am de ce sa ma bag in seama cu o pustoaica de 17 ani care viseaza cai verzi pe pereti si face pe lupul moralist. Bafta
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:30
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:30:07
De la: arimjimjim, la data 2011-01-20 16:25:14
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:20:44
si riscand sa fiu si eu off daca ar fi o persoana din fata ta cea care ti-ar sta in cale sa iti atinci asa zisul tel o omori?


exagerezi, nu clar nu, tot ce am facut a fost pe baza cunostiintelor dobandite in viata, dar nu se stie in functie de miza, poate as fi in stare , metaforic vb, sa calc peste cadavre

vezi continui sa te bagi in seama cu mine intrebarea era pt ea


si de ce m-ai citat pe mine daca intrebarea era pt ea? te rog sa te uiti mai sus sa te convingi, nu am de ce sa ma bag in seama cu o pustoaica de 17 ani care viseaza cai verzi pe pereti si face pe lupul moralist. Bafta[/quote]

pt ca tiam spus ceva la inceput dupa care am vorbit de ea doar ca tu nu ai stiut sa faci diferenta :|
oricum laso balta
ma bucur ca am 17 ani e foarte mijto acum fara riduri vergeturi si celulita si te rog nu ma mai jigni pt ca oricum ar fii ramai off
bafta si tie :*
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:35

ma bucur ca am 17 ani e foarte mijto acum fara riduri vergeturi si celulita si te rog nu ma mai jigni pt ca oricum ar fii ramai off
bafta si tie :*[/quote]

bravo tie , sa fi sanatoasa, nici eu nu am nici riduri, nici vergeturi si nici celulita, si apropos nici mamamea nu are care are peste 50 ani, asa ca daca am facut o aluzie la varsta era cu totul cu alt substrat, tu continua sa traiesti in lumea ta , cand vei venii cu picioarele pe pamant si vei trai in the real world, si vei avea un job si va trebuii sa te intretii singura, s-ar putea sa ai alta gandire
visan_georgiana
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:39
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 16:39:47
ma bucur ca am 17 ani e foarte mijto acum fara riduri vergeturi si celulita si te rog nu ma mai jigni pt ca oricum ar fii ramai off
bafta si tie :*


bravo tie , sa fi sanatoasa, nici eu nu am nici riduri, nici vergeturi si nici celulita, si apropos nici mamamea nu are care are peste 50 ani, asa ca daca am facut o aluzie la varsta era cu totul cu alt substrat, tu continua sa traiesti in lumea ta , cand vei venii cu picioarele pe pamant si vei trai in the real world, si vei avea un job si va trebuii sa te intretii singura, s-ar putea sa ai alta gandire [/quote]
te cred..si sper sa nu ajung nicodata in real world daca asta inseamna sa fu gata sa imi omor copilul si dupa sa ma umfle rasul imi e mult mai bine asa
arimjimjim
Postat pe 20 Ianuarie 2011 16:43
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 15:36:36
De la: TIGRA, la data 2011-01-20 15:00:10
draga mea, tu nu ai de ce sa te justifici, nimeni nu are dreptul sa te judece indiferent de decizia pe care o vei lua, tu si doar tu sti ce este cel mai bine pentru tine, pt ca orice s-ar spune un copil iti schimba viata, eu zic sa te gandesti bine la toate variantele, si sa alegi ce crezi tu ca este mai bine, nu esti nici prima si nici ultima femeie care face avort, fiecare isi traieste viata cum vrea si face ce alegeri doreste, asta nu inseamna sa fi catalogata in nu stiu ce fel.


Si eu subscriu la ce zice Tigrutza.

Nu trebuie sa te simti vinovata fata de nimeni. Vad ca e o moda acum - care vrea sa se dea mai "evoluat" si mai occidental o da in mitinguri impotriva avortului. Cand isi pun poalele'n cap la modul cel mai... romanesco-tziganesc posibil si te fac ca la usa cortului nu stiu ca nu asa se rezolva (si s-au rezolvat) problemele in Occident.
De injurat si scuipat (ca de! ce naste din pisica... or sa pretinda ca le place caviaru' da' tot sobolanii le lasa gura apa...)

Ma rog, ca sa revin - astept primul meu copil - o fetitza. E un copil dorit si eu maine-poimaine (ma rog, in cativa ani) o sa am 40. Sunt casatorita si sotul meu ma iubeste si isi doreste copilul.

Daca nu ar fi fost asa, insa - daca as fi avut 17 ani si nici un tata pentru copil, un viitor nesigur inainte... Si eu as fi luat decizia ta.

Ai grija sa faci intreruperea imediat insa, cand nu e vorba de "o fiinta" ci de un ou - cateva celule care se divizeaza. Asta e pana la 1 luna si jumatate. Asa n-o sa te simti vinovata nici fata de tine.



Stiu ca sunt off topic, dar nu am putut sa ma abtin sa nu-mi manifest bucuria citind ca un copil va veni pe lume inconjurat de iubire si siguranta Felicitari si iti urez sa nasti o fetita frumoasa si sanatoasa.
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 17:35
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 17:35:14
Stiu ca sunt off topic, dar nu am putut sa ma abtin sa nu-mi manifest bucuria citind ca un copil va veni pe lume inconjurat de iubire si siguranta Felicitari si iti urez sa nasti o fetita frumoasa si sanatoasa.


Multumesc Si eu cred ca asa trebuie sa fie: copiii trebuie sa fie doriti, asteptati si iubiti.

On-topic: Stiu ca vorbesc in zadar, dar totusi am sa-mi continuu ideea: In alte parti, cand cineva iti spune ca nu e de acord cu ceea ce faci, vine naibii si cu o idee CONSTRUCTIVA - o SOLUTIE, nu se apuca sa te injure pe uscat, asa... Si daca nu-i duce capu', isi vad de propasire. Chiar daca jumatate din solutii nu-s aplicabile la caz, se merge pe premiza - nu crea o noua problema, da o solutie!

Din toti cei care au facut spume facandu-ti morala nici macar UNUL - UNUL SINGUR! - nu a venit sa-ti dea o singura solutie - erau prea ocupati sa caute cat mai multe pietre.

In alta parte ar fi venit si ti-ar fi zis: Uite, eu stiu un centru de adoptie. Du-te si vorbeste cu ei, poate totusi te decizi sa faci copilul si sa-l dai unor oameni care chiar isi doresc un copil.
Sau ti-ar fi dat un link despre centrele de adoptie. Ar fi facut cel mai mic gest.

Si - ca sa merg la extrema - toti au dat cu gura cum ca ar trebui sa tii copilul, da' nici unul n-a venit sa spuna: Auzi, las' ca tu il faci si ti-l cresc eu. Ete asa, daca tot mor de atata constiinta.

Dar nuu! Asta, ajutorarea aproapelui, nu e romaneasca! Ceea ce e romanesc e sa asteptam ajutor, dar sa nu-l oferim niciodata...

Oricum, cred ca experienta asta ar trebui sa te invete ceva (in afara de faptul ca trebuie sa te protejezi cand faci sex ) : Daca vreodata nu esti capabila sa dai o solutie, nu te apuca sa injuri. Asta e cel mai usor, dar nu rezolva niciodata problemele, doar creeaza altele noi.






Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 18:34
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 18:34:55
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 17:35:14
Stiu ca sunt off topic, dar nu am putut sa ma abtin sa nu-mi manifest bucuria citind ca un copil va veni pe lume inconjurat de iubire si siguranta Felicitari si iti urez sa nasti o fetita frumoasa si sanatoasa.


Multumesc Si eu cred ca asa trebuie sa fie: copiii trebuie sa fie doriti, asteptati si iubiti.

On-topic: Stiu ca vorbesc in zadar, dar totusi am sa-mi continuu ideea: In alte parti, cand cineva iti spune ca nu e de acord cu ceea ce faci, vine naibii si cu o idee CONSTRUCTIVA - o SOLUTIE, nu se apuca sa te injure pe uscat, asa... Si daca nu-i duce capu', isi vad de propasire. Chiar daca jumatate din solutii nu-s aplicabile la caz, se merge pe premiza - nu crea o noua problema, da o solutie!

Din toti cei care au facut spume facandu-ti morala nici macar UNUL - UNUL SINGUR! - nu a venit sa-ti dea o singura solutie - erau prea ocupati sa caute cat mai multe pietre.

In alta parte ar fi venit si ti-ar fi zis: Uite, eu stiu un centru de adoptie. Du-te si vorbeste cu ei, poate totusi te decizi sa faci copilul si sa-l dai unor oameni care chiar isi doresc un copil.
Sau ti-ar fi dat un link despre centrele de adoptie. Ar fi facut cel mai mic gest.

Si - ca sa merg la extrema - toti au dat cu gura cum ca ar trebui sa tii copilul, da' nici unul n-a venit sa spuna: Auzi, las' ca tu il faci si ti-l cresc eu. Ete asa, daca tot mor de atata constiinta.

Dar nuu! Asta, ajutorarea aproapelui, nu e romaneasca! Ceea ce e romanesc e sa asteptam ajutor, dar sa nu-l oferim niciodata...

Oricum, cred ca experienta asta ar trebui sa te invete ceva (in afara de faptul ca trebuie sa te protejezi cand faci sex ) : Daca vreodata nu esti capabila sa dai o solutie, nu te apuca sa injuri. Asta e cel mai usor, dar nu rezolva niciodata problemele, doar creeaza altele noi.








Ai dreptate; eu m-am limitat doar la a-ti ura toate cele bune cu privire la sarcina dar, daca ar fi sa spun ceva.. o sa spun ca sunt de acord cu Tigra si bineneteles cu tine si cu toti cei care nu au judecat-o ca fiind o ucigasa. Educatia asta din Evul Mediu pe mine ma dezgusta. Sincer, m-am saturat sa vad copii pe la orfelinate flamanzi, agresati, neiubiti, etc... . Imi pare rau sa o spun dar, viata nu e un dar..din punctul meu de vedere, e un chin in ziua de azi. Plange sufletul in mine cand vad copii necajiti....iar cele care traiesc dupa Biblie, le astept atacurile. S-a intamplat! S-a protejat dar a avut ghinion. NU e o criminala! OK????
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 18:48
Sigur ca nu e o criminala - iar cele care au inghitit ca gastele pe nemestecate cateva percepte tampe si intelese pe jumate - Biblia n-au citit-o, te asigur!
Aia e o carte grea, lunga si face parte din bibliografia oamenilor cu adevarat educati; nu e cazul lor. In plus, daca o singura data ar fi citit si INTELES ce a spus Iisus nu ar balmaji tampenii acum).

Am sa-ti dau un exemplu personal: sotul meu e catolic si am stabilit ca nunta sa fie in biserica catolica (pe aici nici nu prea sunt multe ortodoxe).
Vreau sa spun ca - inainte de nunta propriu-zisa - a trebuit sa participam la un curs de 8 ore (da, da! Si nu merge ca dai shpaga si scapi - ori participi, ori nu vezi nunta in biserica, asa de simplu) in care - printre altele - este invitat si un doctor care iti explica ca sunt metode contraceptive neacceptate de biserica (avortul e, bine-nteles, una dintre ele)
DAR! (conform obiceiului de a da SOLUTII, nu crea probleme) iti explica si metodele contraceptiva ACCEPTATE de biserica. Cum sa recunosti perioadele fertile si sa le ocolesti - fiziologic vorbind. In plus, doctorita iti sta oricand la dispozitie cu explicatii in plus, oricand ai nevoie de ele. Mentionez ca nu e platita sa faca serviciul asta, o face voluntar, ca sa fie clar!

Cum spuneam - d-aia in alte parti lucrurile merg bine (sau oricum, infinit mai bine).
Pentru ca fiecare incearca sa-si aduca aportul atat cat poate. Daca nu poate, macar nu se baga sa creeze scandaluri inutile.
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AVEM DI'TÃTI-CAFENEAUA LUI PIKARD 3 De la: geo_revitalizat 5 Aprilie 2012 15:13
avort spontan 6 De la: kudika069458 13 Ianuarie 2014 14:29
buna 32 De la: vitamina_c 20 Aprilie 2011 22:09
topic impotriva utilizatoarei LOURDESS 28 De la: FRANNNCE 4 Iunie 2009 10:02
intrerupere sarcina bacau !! 5 De la: kudika_nikole 18 Ianuarie 2012 01:41