Setari Cookie-uri

Avort la 17 ani

Si eu te pup mimi si nastere usoara Dor_a
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:16
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:12:28
Totusi, sotul meu, desi intodeauna m-a sprijinit cand am participat la campanii de ajutorare, nu este de acord cu o adoptie. E un tip extraordinar, dar spune ca nu ar face-o. Abia i-am smuls acceptarea ca la un moment dat sa sponsorizam un copil.

sunt de acord cu el...am vazut destul de multi copii adoptati, crescuti f frumos, mai cocolositi decat multi din cei naturali...care dupa 17-18 ani au luat-o razna
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:16
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:13:55 hystria..era vorba...de ale romanilor...se scrie d'ale


Voi chiar va mai bateti capul cu el? Ce naiba? Nu merita!
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:17
De la: hystria1, la data 2011-01-20 20:11:05
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:58:23
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:52:32

eii bravo, nu dau nici o alternativa. cati ani ai de vorbesti asa ? nu serios, daca ai si tu 17 nu e momentul sa dai pareri, mai bine sa le asculti pe ale celor din jur. solutii sint foarte multe, si viata nu e mai usoara, sigur. sau poate vrei solutii ca viata sa fie tot atat de usoara material vorbind ca si dupa un avort ? NU SINT. Vorbesti extrem de simplist dar mai ales vrei ca totul sa fie perfect in viata ta. crezi ca-i atat de simplu ? de multe ori trebuie sa accepti si obstacolele care apar, si mai ales sa nu iei decizii simpliste cu lucruri importante. Peste tot in lume sint alternative iar cea mai buna este adoptia. Poate in Romania nu functioneaza foarte bine, dar nu mai ii tot dati cu saracii copii care nu au viata perfecta, ca si intr-un cuplu care se injura si bea, viata nu-i mai amuzanta pentru un copil. Exista deja sisteme de adoptie si de multe ori un copil roman va fi adoptat de o familie din strainatate cu venituri suficiente care sa-i permita sa plateasca taxele de adoptie care sint foarte ridicate. Si lucrul asta este foarte in cerere. Deci ce faci, avortezi pentru ca nu fac eu o asociatie de adoptie ? Asa judeci tu ?


Penibil! Din toate punctele de vedere, penibil. Si - Doamne, ma repet! "D-ale romanilor" - Asta trebuie pusa la "perle" - cica
"solutii sunt foarte multe" dar nu da nici una
Se face ca nu pricepe ca a fost invitat(a) sa faca ceva el insusi, daca tot ii e frica de mustrarile de constiinta pe care o sa le aiba fata (vezi stilul "daca cade drobul de sare")
Si in rest? Polologhie si "deductii" de trei lei.

Cred ca nu mai are rost sa imi bat desthele de pomana.

De ignorat!



In primul rand se scrie Da-le, si nu D-ale. Deci probabil nici la scoala nu aveai mai multe argumente de dat decat aici. Ce este draguta penibil si de ignorat ? Sistemele de adoptie care sint folosite in mod curent in situatii similare in toata lumea si zi de zi ? Daca nu ai nimic interesant de spus, nu e nevoie sa si raspunzi. Retine-te si asteapta pana iti vine ceva constructiv de spus, aici e forum de adulti nu de copii care ii dau cu bla bla.


D-le Histria, corect e d'ale romanilor!Nu ai inteles!Nu e " a da romanilor ceva"..
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:18
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-20 20:16:20Si eu te pup mimi si nastere usoara Dor_a


Multumesc, Pudikutzo, dar pana la nastere mai e, ne mai 'vedem" noi p-aici. Pup deocamdata
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:19
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:12:28
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:05:09
Sunt exceptii cazurile de care vorbesti, copii adoptati de cupluri care isi doresc sa fie parinti...hai sa fim seriosi ! Daca nu ma crezi cauta oriunde pe net, sau intreaba persoane care lucreaza in orfelinate


Mda, si eu ma gandeam la un moment dat ca mi-ar placea sa si adopt un pusti... Nu acum, acum suntem la inceput si il asteptam pe al nostru si sunt eu in dileme care bat in trileme de cum o sa fac si cu munca si cu bebe (aici nu se da un an de post-natal, abia vezi 45 de zile. Dupa, concediu fara plata daca vrei sa stai acas' ) dar cand lucrurile s-ar aseza....
Totusi, sotul meu, desi intodeauna m-a sprijinit cand am participat la campanii de ajutorare, nu este de acord cu o adoptie. E un tip extraordinar, dar spune ca nu ar face-o. Abia i-am smuls acceptarea ca la un moment dat sa sponsorizam un copil.

Si mie imi este greu sa-l conving pe sot sa adoptam la un moment dat. O sa vedem dupa ce avem copilul/copiii nostri, poate ne sucim amandoi :)) Poate o sa fie mai deschis al meu dupa ce o sa aiba un baietel (eu mai mult de doi nu vreau sa scot din mine, asa ca sper sa fie un baietel) si o sa stie ca s-a reprodus, o sa fie mai deschis catre asa ceva.
Daca am avea probleme cu reproducerea, stiu sigur ca s-ar gandi serios la adoptie.
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:23
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:15:13
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 20:09:17 D-na Darine si frumoasa graviduta...va pup si eu ...mai am unul pentru bebe . Aaaa...pupici si pentru Pudica


Sar'naa inca o data!

Si ca tot am ajuns aici - dati-mi nume de fete - nu prea am idei. In primele doua luni am crezut ca o sa fie baiat si aveam numele - Sebastian (e international, exista in multe tari)... Nume de fetitza nu prea am, insa...



Eu am un baiat si se numeste Sebastian. Daca as mai face o fetita as numi-o Paula sau Paulina( nu sunt sigura). Si asta pentru ca numele de familie incepe cu litera P. Poate sunt superstitioasa dar am auzit ca va avea noroc in viata daca numele mic si cel de familie incepe cu aceeasi litera.
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:23
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:15:13

Si ca tot am ajuns aici - dati-mi nume de fete - nu prea am idei. In primele doua luni am crezut ca o sa fie baiat si aveam numele - Sebastian (e international, exista in multe tari)... Nume de fetitza nu prea am, insa...

Nume de fetitza: Alexia, Denisa,Raluca, Corina...astea sunt cele care-mi plac mie si mi-au venit in minte acum
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:24
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:16:54
sunt de acord cu el...am vazut destul de multi copii adoptati, crescuti f frumos, mai cocolositi decat multi din cei naturali...care dupa 17-18 ani au luat-o razna


Darine, si eu stiu un cuplu fara copii: el francez, ea romanca. Tipul foarte bogat. Bogat in sensul bogat in Franta, daca intelegi ce spun.
S-au hotarat sa adopte. Zis si facut: se duc in Romania, gasesc la un orfelinat o fetitza, vor sa o ia. Cei de la orfelinat le spun ca fetitza are si o surioara, sa nu le desparta. Bine! Le iau pe amandoua - amandoua bebelusi, stii...
Incep fetitzele sa creasca si ce crezi? Una retardata cealalta nebuna furioasa... Acum ca erau mai maricele, le era frica sa doarma cu usa dormitorului neincuiata ca nu stiau daca nu vine aia mica sa le taie gatul noaptea

Eu as fi adoptat unul mai maricel...
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:26
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:00:26
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:44:04
De la: rashela, la data 2011-01-20 12:32:53
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:33:49
De la: valy90, la data 2011-01-19 19:26:29
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:23:01As fi foarte fericita sa fie asa si sa nu ajung pana la avort :)
Cand ai facut sex,unde ti-a fost capul? de ce nu va protejati, va place pe urma sa stati cu frica in san?



valy tu nu citesti ca s-a rupt basica ? eu nu zic ca te judec, dar chiar asa de usor este sa iei asa o decizie ? te gandesti de cate ori o sa-ti aduci aminte de gestul asta pe restul vietii fara sa poti sa scapi de regretul ala care nu stii inca cat e de greu de suportat ? o sa trebuiasca sa te minti de fiecare data ca nu e mare lucru. te-ai gandit la adoptie sau vrei calea cea usoara ?


Dragul meu, habar nu ai cat de usor se ia o asemenea decizie. Daca erai femeie si umblai mai des prin spitale sau cabinete de spcialitate ai fi vazut ca niciuna dintre ele nu are mustrari de constinta, niciuna dintre ele nu plange, nu-si smulge parul din cap. Stau la o tigara si asteapta sa le vina randul sa plece acasa. Ies zambitoare din salon si se intorc cu zambetul pe buze spunand: "a fost simplu!"
Nu generalizez, dar exceptia confirma regula. Cine nu-si doreste avortul, are grija sa nu-l faca. Cine nu-l doreste, dar nici nu pune mare pret pe copil, asta e, se intampla sa apara o sarcina, isi asuma decizia unui avort si gata. Viata merge inainte si pentru unii si pentru altii.



Rashela, nu sint femeie, si personal, inteleg foarte bine dificultatile de a avea un copil la anumita varsta, fie chiar si de a tine o sarcina ca sa-l dai in adoptie. nu e al meu sa spun la altii ce au de facut. dar e un curent care spune ca avortul e o banalitate si orice ce ai crede despre ce reprezinta un foetus, o femeie va simiti intotdeauna ce simte despre o sarcina. e stupid, vrei sa-mi spui ca femeile care cad insarcinate cu buna stiinta incep sa se bucure ca au un copil in burta numai de la luna a 2a ? hai sa lasam gluma. am trecut de 2 sau trei ori pe la o clinica care facea avorturi cu niste treburi, si atmosfera care o aveau femeile acelea care asteptau la rdv era socanta, imi venea mie sa ma duc macar la una si sa-i zic ca-i tin eu copilul ca sa n-o mai vad asa - bineinteles e utopic dar era foarte apasator. deci totul e sa nu banalizeze nimeni avortul, nici ce reprezinta din punct de vedere uman, nici urmarile psihologice si medicale, mai ales la copii de 16-17 ani care habar n-au ce li se intampla. ca asta nu face decat sa sporeasca numarul de cazuri cum se si intampla astazi in Romania. apropos, cele care stau la o tigara si zambesc asteptand sa scape de sarcina, eu n-am vazut asa ceva, dar nici chiar de departe. nu zic ca nu sint si asa, dupa cine stie cate avorturi, dar sigur nu e cazul la cele care o fac pentru prima si ultima data.


Femeile care fac avorturi nu isi doresc sa aiba un copil.
Tu ai trecut de 2-3 ori pe acolo, eu am vazut avorturi live..am vazut femei de toate varstele in ultimul hal, adica incredibil de proaste, inculte, inconstiente...care in niciun caz nu erau avizate sa creasca un copil, sa isi bata joc de el !
Nu a banalizat nimeni avortul, dar decat sa creasca numarul copiilor nedoriti, abandonati, lasati in voia sortii - nu neaparat in sensul ca ar fi trimisi in orfelinate, ci datorita faptului ca sunt atatia parinti care fac copii fara sa stie ce inseamna sa ai un copil-
Nu poti sa intelegi personal ce inseamna un avort, pt ca o femeie se gandeste la multe chestii daca ramane insarcinata si nu ar avea posibilitatea de a creste un copil, mai ales o fata de 17 ani care este in formare din toate punctele de vedere. Ok, s-a intamplat un accident, s-a rupt prezervativul - dar asta nu inseamna ca trebuie sa plateasca pt o greseala ! Poate ca vrea sa isi traiasca viata, sa studieze, sa mearga la o facultate, sa aiba activitati specifice varstei, nu sa schimbe scutece si sa alapteze in timp ce invata pt teza la mate !
Eu iti spun din punctul meu de vedere, daca as fi ramas insarcinata la 17 ani...
Asa ca mai bine, in general, lasand la o parte acest caz, parintii ar trebui sa aiba mai multa grija de copiii lor, sa le ofere o educatie din toate punctele de vedere, sa creasca niste copii responsabili, nu niste inconstienti care se joaca de-a adultii...


Summer, sint CAZURI si CAZURI. in nici un caz nu trebuie bagata femeia cu retard mintal ca exemplu de generalizare. stiu ca ai lucrat in clinica, si sint convins ca ai o imagine buna a ce se intampla acolo. in acelasi timp nu trebuie generalizat cu orfelinatele sint pline, de-acum faceti avorturi toate. fiecare caz se trateaza individual. si intr-adevar, totul trece prin educatie. dar asta a devenit o utopie, realitatea este cu totul alta si atunci oamenii gasesc portita de scapare banalizand un lucru grav pentru o femeie. daca ii educam pe pustanii de azi ca e numai ca un mers la dentist, cum or sa-i educe ei pe copiii lor peste 20 de ani ? nu-i nimic draga, daca n-ai prezervativ, fa-o si in cel mai rau caz dai 200 de lei si iesi ca noua. deci nu trebuie banalizat.
Histria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:26
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 20:23:53


Eu am un baiat si se numeste Sebastian. Daca as mai face o fetita as numi-o Paula sau Paulina( nu sunt sigura). Si asta pentru ca numele de familie incepe cu litera P. Poate sunt superstitioasa dar am auzit ca va avea noroc in viata daca numele mic si cel de familie incepe cu aceeasi litera.

nu stiam de superstitia asta dar pe-al meu baiat il cheama Alexandru si numele de familie tot cu A incepe...si pot sa zic ca este norocos...in sensul ca tot ceea ce isi pune in minte, ii reuseste la superlativ
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:28
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:12:28
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:05:09
Sunt exceptii cazurile de care vorbesti, copii adoptati de cupluri care isi doresc sa fie parinti...hai sa fim seriosi ! Daca nu ma crezi cauta oriunde pe net, sau intreaba persoane care lucreaza in orfelinate


Mda, si eu ma gandeam la un moment dat ca mi-ar placea sa si adopt un pusti... Nu acum, acum suntem la inceput si il asteptam pe al nostru si sunt eu in dileme care bat in trileme de cum o sa fac si cu munca si cu bebe (aici nu se da un an de post-natal, abia vezi 45 de zile. Dupa, concediu fara plata daca vrei sa stai acas' ) dar cand lucrurile s-ar aseza....
Totusi, sotul meu, desi intodeauna m-a sprijinit cand am participat la campanii de ajutorare, nu este de acord cu o adoptie. E un tip extraordinar, dar spune ca nu ar face-o. Abia i-am smuls acceptarea ca la un moment dat sa sponsorizam un copil.


Tocmai de aia sunt putini cei care adopta copii, nici eu nu as adopta sincer, nu stau sa insir multe motive personale, insa tin minte cand mama mea a incercat sa ajute multi copii cand eram mica, intr-un timp chiar a vrut sa adopte o fetita. A adus-o acasa pt inceput, mie imi suradea ideea pt ca mi-as fi dorit o sora, insa respectiva fetita fura din casa ( cu toate ca nu ii lipsa nimic ) si mai ma si batea de ma rupea
Asa ca bye-bye sis' !

Off topic, iti doresc sarcina usoara si o fetita sanatoasa ! Si matusa mea a nascut acum 6 luni, tot fetita, este o minune sa ai un copil, daca ti-l doresti, evident, aia mica este febletea tuturor, nu pot sa exprim in cuvinte ! Evident ca exista si griji, ce o sa faci, cu cine o lasi, dar astea se rezolva de la sine !
Summer_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:28
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:24:40
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:15:13

Si ca tot am ajuns aici - dati-mi nume de fete - nu prea am idei. In primele doua luni am crezut ca o sa fie baiat si aveam numele - Sebastian (e international, exista in multe tari)... Nume de fetitza nu prea am, insa...

Nume de fetitza: Alexia, Denisa,Raluca, Corina...astea sunt cele care-mi plac mie si mi-au venit in minte acum


Stati ca fac lista si dupa il intreb si pe Ochi Verzi... Ca doar o sa fie fetitza lu' tati... Stiti care e faza? Eu o tineam langa ca e baiat.. Si el mi-a spus intr-o dimineata "Am visat ca aveam o fetitza" - cand ne-am uitat, doctora cica "Sa stii ca sotul tau a avut dreptate" ... M-a lasat masca! Eu as fi jurat ca o sa fie baiat...
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:29
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:13:55 hystria..era vorba...de ale romanilor...se scrie d'ale


bine atunci
Histria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:30
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 20:23:53
Eu am un baiat si se numeste Sebastian. Daca as mai face o fetita as numi-o Paula sau Paulina( nu sunt sigura). Si asta pentru ca numele de familie incepe cu litera P. Poate sunt superstitioasa dar am auzit ca va avea noroc in viata daca numele mic si cel de familie incepe cu aceeasi litera.


Paula e sora mea...
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:31
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:26:10
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:16:54
sunt de acord cu el...am vazut destul de multi copii adoptati, crescuti f frumos, mai cocolositi decat multi din cei naturali...care dupa 17-18 ani au luat-o razna


Darine, si eu stiu un cuplu fara copii: el francez, ea romanca. Tipul foarte bogat. Bogat in sensul bogat in Franta, daca intelegi ce spun.
S-au hotarat sa adopte. Zis si facut: se duc in Romania, gasesc la un orfelinat o fetitza, vor sa o ia. Cei de la orfelinat le spun ca fetitza are si o surioara, sa nu le desparta. Bine! Le iau pe amandoua - amandoua bebelusi, stii...
Incep fetitzele sa creasca si ce crezi? Una retardata cealalta nebuna furioasa... Acum ca erau mai maricele, le era frica sa doarma cu usa dormitorului neincuiata ca nu stiau daca nu vine aia mica sa le taie gatul noaptea

Eu as fi adoptat unul mai maricel...

Viata bate filmul
Adica vreau sa zic ca pare scenariu de film horror.... brrrr
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:31
Hystria, mie nu mi se pare ca banalizeaza cineva avortul....
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:32
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:28:51

Off topic, iti doresc sarcina usoara si o fetita sanatoasa ! Si matusa mea a nascut acum 6 luni, tot fetita, este o minune sa ai un copil, daca ti-l doresti, evident, aia mica este febletea tuturor, nu pot sa exprim in cuvinte ! Evident ca exista si griji, ce o sa faci, cu cine o lasi, dar astea se rezolva de la sine !

Uff, dar ce griji! Nu uita ca nu avem pe nimeni aici - ma refer la rudele mai in varsta si capabile sa ne ajute... Cand ma gandesc cum o sa fie ca nici nu stim cum sa ii facem baie, s-o schimbam, etc....
Dar... vorba inglejilor: trecem podurile cand ajungem la ele...
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:34
De la: hystria1, la data 2011-01-20 20:26:25
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:00:26
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:44:04
De la: rashela, la data 2011-01-20 12:32:53
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:33:49
De la: valy90, la data 2011-01-19 19:26:29
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:23:01As fi foarte fericita sa fie asa si sa nu ajung pana la avort :)
Cand ai facut sex,unde ti-a fost capul? de ce nu va protejati, va place pe urma sa stati cu frica in san?



valy tu nu citesti ca s-a rupt basica ? eu nu zic ca te judec, dar chiar asa de usor este sa iei asa o decizie ? te gandesti de cate ori o sa-ti aduci aminte de gestul asta pe restul vietii fara sa poti sa scapi de regretul ala care nu stii inca cat e de greu de suportat ? o sa trebuiasca sa te minti de fiecare data ca nu e mare lucru. te-ai gandit la adoptie sau vrei calea cea usoara ?


Dragul meu, habar nu ai cat de usor se ia o asemenea decizie. Daca erai femeie si umblai mai des prin spitale sau cabinete de spcialitate ai fi vazut ca niciuna dintre ele nu are mustrari de constinta, niciuna dintre ele nu plange, nu-si smulge parul din cap. Stau la o tigara si asteapta sa le vina randul sa plece acasa. Ies zambitoare din salon si se intorc cu zambetul pe buze spunand: "a fost simplu!"
Nu generalizez, dar exceptia confirma regula. Cine nu-si doreste avortul, are grija sa nu-l faca. Cine nu-l doreste, dar nici nu pune mare pret pe copil, asta e, se intampla sa apara o sarcina, isi asuma decizia unui avort si gata. Viata merge inainte si pentru unii si pentru altii.



Rashela, nu sint femeie, si personal, inteleg foarte bine dificultatile de a avea un copil la anumita varsta, fie chiar si de a tine o sarcina ca sa-l dai in adoptie. nu e al meu sa spun la altii ce au de facut. dar e un curent care spune ca avortul e o banalitate si orice ce ai crede despre ce reprezinta un foetus, o femeie va simiti intotdeauna ce simte despre o sarcina. e stupid, vrei sa-mi spui ca femeile care cad insarcinate cu buna stiinta incep sa se bucure ca au un copil in burta numai de la luna a 2a ? hai sa lasam gluma. am trecut de 2 sau trei ori pe la o clinica care facea avorturi cu niste treburi, si atmosfera care o aveau femeile acelea care asteptau la rdv era socanta, imi venea mie sa ma duc macar la una si sa-i zic ca-i tin eu copilul ca sa n-o mai vad asa - bineinteles e utopic dar era foarte apasator. deci totul e sa nu banalizeze nimeni avortul, nici ce reprezinta din punct de vedere uman, nici urmarile psihologice si medicale, mai ales la copii de 16-17 ani care habar n-au ce li se intampla. ca asta nu face decat sa sporeasca numarul de cazuri cum se si intampla astazi in Romania. apropos, cele care stau la o tigara si zambesc asteptand sa scape de sarcina, eu n-am vazut asa ceva, dar nici chiar de departe. nu zic ca nu sint si asa, dupa cine stie cate avorturi, dar sigur nu e cazul la cele care o fac pentru prima si ultima data.


Femeile care fac avorturi nu isi doresc sa aiba un copil.
Tu ai trecut de 2-3 ori pe acolo, eu am vazut avorturi live..am vazut femei de toate varstele in ultimul hal, adica incredibil de proaste, inculte, inconstiente...care in niciun caz nu erau avizate sa creasca un copil, sa isi bata joc de el !
Nu a banalizat nimeni avortul, dar decat sa creasca numarul copiilor nedoriti, abandonati, lasati in voia sortii - nu neaparat in sensul ca ar fi trimisi in orfelinate, ci datorita faptului ca sunt atatia parinti care fac copii fara sa stie ce inseamna sa ai un copil-
Nu poti sa intelegi personal ce inseamna un avort, pt ca o femeie se gandeste la multe chestii daca ramane insarcinata si nu ar avea posibilitatea de a creste un copil, mai ales o fata de 17 ani care este in formare din toate punctele de vedere. Ok, s-a intamplat un accident, s-a rupt prezervativul - dar asta nu inseamna ca trebuie sa plateasca pt o greseala ! Poate ca vrea sa isi traiasca viata, sa studieze, sa mearga la o facultate, sa aiba activitati specifice varstei, nu sa schimbe scutece si sa alapteze in timp ce invata pt teza la mate !
Eu iti spun din punctul meu de vedere, daca as fi ramas insarcinata la 17 ani...
Asa ca mai bine, in general, lasand la o parte acest caz, parintii ar trebui sa aiba mai multa grija de copiii lor, sa le ofere o educatie din toate punctele de vedere, sa creasca niste copii responsabili, nu niste inconstienti care se joaca de-a adultii...


Summer, sint CAZURI si CAZURI. in nici un caz nu trebuie bagata femeia cu retard mintal ca exemplu de generalizare. stiu ca ai lucrat in clinica, si sint convins ca ai o imagine buna a ce se intampla acolo. in acelasi timp nu trebuie generalizat cu orfelinatele sint pline, de-acum faceti avorturi toate. fiecare caz se trateaza individual. si intr-adevar, totul trece prin educatie. dar asta a devenit o utopie, realitatea este cu totul alta si atunci oamenii gasesc portita de scapare banalizand un lucru grav pentru o femeie. daca ii educam pe pustanii de azi ca e numai ca un mers la dentist, cum or sa-i educe ei pe copiii lor peste 20 de ani ? nu-i nimic draga, daca n-ai prezervativ, fa-o si in cel mai rau caz dai 200 de lei si iesi ca noua. deci nu trebuie banalizat.


Nu m-am referit la femei cu retard mintal, dimpotriva, femei competente, mature, educate, toata gama !
Eu lucrez f mult cu oamenii si stiu ce spun, stiu ca inca mai am multe de invatat daaaar...stiu si eu cate ceva !
Nu spuneam sa educam copiii ca un avort e ca mersul la dentist, si apropos, in ziua de azi uniele s-ar duce mai repede la avort decat la dentist
Dimpotriva, m-am referit la faptul ca sarcinile nedorite ar putea fi evitate f usor, asta ar itrebui sa invete copiii si asa cum am scris si mai sus, la varste fragede copiii ar trebui invatati ca exista alte preocupari pt ei, nu sexul, care, sa fim serios....ce draq farmec are la 17 ani ?!
Summer_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:36
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 20:23:53


Eu am un baiat si se numeste Sebastian. Daca as mai face o fetita as numi-o Paula sau Paulina( nu sunt sigura). Si asta pentru ca numele de familie incepe cu litera P. Poate sunt superstitioasa dar am auzit ca va avea noroc in viata daca numele mic si cel de familie incepe cu aceeasi litera.
<

Si eu raman la Sebastian - daca o sa am si un baiat - e clar Sebastian
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:37
Eu Dora am cunoscut un prieten de-al lui fi-miu...adoptat de la 5 anisori de o familie cu un venit mult peste medie...din ceea ce imi povestea baiatul meu, era mult mai cocolosit decat fiica naturala...bineanteles ca stia ca este adoptat...in momentul in care a implinit 18 ani, a facut pe dracu'n patru sa-si gaseasca familia...a gasit-o...mama era alcoolica si traia intr-un bordei la tara, impreuna cu ceilalti 4 frati ai lui...cum era de asteptat, n-a reusit sa se integreze ...dar din momentul acela, a inceput sa se drogheze, sa fure din casa si multe altele...iar acum este in puscarie
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:37
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:28:36
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 20:23:53


Eu am un baiat si se numeste Sebastian. Daca as mai face o fetita as numi-o Paula sau Paulina( nu sunt sigura). Si asta pentru ca numele de familie incepe cu litera P. Poate sunt superstitioasa dar am auzit ca va avea noroc in viata daca numele mic si cel de familie incepe cu aceeasi litera.

nu stiam de superstitia asta dar pe-al meu baiat il cheama Alexandru si numele de familie tot cu A incepe...si pot sa zic ca este norocos...in sensul ca tot ceea ce isi pune in minte, ii reuseste la superlativ


E posibil sa fie ceva adevar in asta... Bravo, Alex!
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:37
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:28:36
nu stiam de superstitia asta dar pe-al meu baiat il cheama Alexandru si numele de familie tot cu A incepe...si pot sa zic ca este norocos...in sensul ca tot ceea ce isi pune in minte, ii reuseste la superlativ


In cazul acesta, nume cu F....
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:38
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:29:28
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:24:40
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:15:13

Si ca tot am ajuns aici - dati-mi nume de fete - nu prea am idei. In primele doua luni am crezut ca o sa fie baiat si aveam numele - Sebastian (e international, exista in multe tari)... Nume de fetitza nu prea am, insa...

Nume de fetitza: Alexia, Denisa,Raluca, Corina...astea sunt cele care-mi plac mie si mi-au venit in minte acum


Stati ca fac lista si dupa il intreb si pe Ochi Verzi... Ca doar o sa fie fetitza lu' tati... Stiti care e faza? Eu o tineam langa ca e baiat.. Si el mi-a spus intr-o dimineata "Am visat ca aveam o fetitza" - cand ne-am uitat, doctora cica "Sa stii ca sotul tau a avut dreptate" ... M-a lasat masca! Eu as fi jurat ca o sa fie baiat...


Maia, Eva, Mara, Antonia ( mie astea imi plac )
Stiu cum e cu ,,fata lu' tata''
Verisoara mea este alintata de taica-so ,,printesa'', seamana cu el, iar primul ei cuvant este ,,tata''
Summer_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:40
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:37:39 Eu Dora am cunoscut un prieten de-al lui fi-miu...adoptat de la 5 anisori de o familie cu un venit mult peste medie...din ceea ce imi povestea baiatul meu, era mult mai cocolosit decat fiica naturala...bineanteles ca stia ca este adoptat...in momentul in care a implinit 18 ani, a facut pe dracu'n patru sa-si gaseasca familia...a gasit-o...mama era alcoolica si traia intr-un bordei la tara, impreuna cu ceilalti 4 frati ai lui...cum era de asteptat, n-a reusit sa se integreze ...dar din momentul acela, a inceput sa se drogheze, sa fure din casa si multe altele...iar acum este in puscarie


Hai mai, nu ma speria. Oricum, nu adoptam, ca ma fugareste omu'... am ramas la sponsorizare... in general se face pentru copii dotati fara mijloace materiale... Sa ma ajute Dumnezeu sa o fac, pentru ca e pe lista lucrurile pe care vreau sa le fac inainte de a muri
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:42
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:40:34
Maia, Eva, Mara, Antonia ( mie astea imi plac )
Stiu cum e cu ,,fata lu' tata''
Verisoara mea este alintata de taica-so ,,printesa'', seamana cu el, iar primul ei cuvant este ,,tata''


Le pun si pe astea, mersi ...
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:44
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:36:54
De la: hystria1, la data 2011-01-20 20:26:25
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:00:26
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:44:04
De la: rashela, la data 2011-01-20 12:32:53
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:33:49
De la: valy90, la data 2011-01-19 19:26:29
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:23:01As fi foarte fericita sa fie asa si sa nu ajung pana la avort :)
Cand ai facut sex,unde ti-a fost capul? de ce nu va protejati, va place pe urma sa stati cu frica in san?



valy tu nu citesti ca s-a rupt basica ? eu nu zic ca te judec, dar chiar asa de usor este sa iei asa o decizie ? te gandesti de cate ori o sa-ti aduci aminte de gestul asta pe restul vietii fara sa poti sa scapi de regretul ala care nu stii inca cat e de greu de suportat ? o sa trebuiasca sa te minti de fiecare data ca nu e mare lucru. te-ai gandit la adoptie sau vrei calea cea usoara ?


Dragul meu, habar nu ai cat de usor se ia o asemenea decizie. Daca erai femeie si umblai mai des prin spitale sau cabinete de spcialitate ai fi vazut ca niciuna dintre ele nu are mustrari de constinta, niciuna dintre ele nu plange, nu-si smulge parul din cap. Stau la o tigara si asteapta sa le vina randul sa plece acasa. Ies zambitoare din salon si se intorc cu zambetul pe buze spunand: "a fost simplu!"
Nu generalizez, dar exceptia confirma regula. Cine nu-si doreste avortul, are grija sa nu-l faca. Cine nu-l doreste, dar nici nu pune mare pret pe copil, asta e, se intampla sa apara o sarcina, isi asuma decizia unui avort si gata. Viata merge inainte si pentru unii si pentru altii.



Rashela, nu sint femeie, si personal, inteleg foarte bine dificultatile de a avea un copil la anumita varsta, fie chiar si de a tine o sarcina ca sa-l dai in adoptie. nu e al meu sa spun la altii ce au de facut. dar e un curent care spune ca avortul e o banalitate si orice ce ai crede despre ce reprezinta un foetus, o femeie va simiti intotdeauna ce simte despre o sarcina. e stupid, vrei sa-mi spui ca femeile care cad insarcinate cu buna stiinta incep sa se bucure ca au un copil in burta numai de la luna a 2a ? hai sa lasam gluma. am trecut de 2 sau trei ori pe la o clinica care facea avorturi cu niste treburi, si atmosfera care o aveau femeile acelea care asteptau la rdv era socanta, imi venea mie sa ma duc macar la una si sa-i zic ca-i tin eu copilul ca sa n-o mai vad asa - bineinteles e utopic dar era foarte apasator. deci totul e sa nu banalizeze nimeni avortul, nici ce reprezinta din punct de vedere uman, nici urmarile psihologice si medicale, mai ales la copii de 16-17 ani care habar n-au ce li se intampla. ca asta nu face decat sa sporeasca numarul de cazuri cum se si intampla astazi in Romania. apropos, cele care stau la o tigara si zambesc asteptand sa scape de sarcina, eu n-am vazut asa ceva, dar nici chiar de departe. nu zic ca nu sint si asa, dupa cine stie cate avorturi, dar sigur nu e cazul la cele care o fac pentru prima si ultima data.


Femeile care fac avorturi nu isi doresc sa aiba un copil.
Tu ai trecut de 2-3 ori pe acolo, eu am vazut avorturi live..am vazut femei de toate varstele in ultimul hal, adica incredibil de proaste, inculte, inconstiente...care in niciun caz nu erau avizate sa creasca un copil, sa isi bata joc de el !
Nu a banalizat nimeni avortul, dar decat sa creasca numarul copiilor nedoriti, abandonati, lasati in voia sortii - nu neaparat in sensul ca ar fi trimisi in orfelinate, ci datorita faptului ca sunt atatia parinti care fac copii fara sa stie ce inseamna sa ai un copil-
Nu poti sa intelegi personal ce inseamna un avort, pt ca o femeie se gandeste la multe chestii daca ramane insarcinata si nu ar avea posibilitatea de a creste un copil, mai ales o fata de 17 ani care este in formare din toate punctele de vedere. Ok, s-a intamplat un accident, s-a rupt prezervativul - dar asta nu inseamna ca trebuie sa plateasca pt o greseala ! Poate ca vrea sa isi traiasca viata, sa studieze, sa mearga la o facultate, sa aiba activitati specifice varstei, nu sa schimbe scutece si sa alapteze in timp ce invata pt teza la mate !
Eu iti spun din punctul meu de vedere, daca as fi ramas insarcinata la 17 ani...
Asa ca mai bine, in general, lasand la o parte acest caz, parintii ar trebui sa aiba mai multa grija de copiii lor, sa le ofere o educatie din toate punctele de vedere, sa creasca niste copii responsabili, nu niste inconstienti care se joaca de-a adultii...


Summer, sint CAZURI si CAZURI. in nici un caz nu trebuie bagata femeia cu retard mintal ca exemplu de generalizare. stiu ca ai lucrat in clinica, si sint convins ca ai o imagine buna a ce se intampla acolo. in acelasi timp nu trebuie generalizat cu orfelinatele sint pline, de-acum faceti avorturi toate. fiecare caz se trateaza individual. si intr-adevar, totul trece prin educatie. dar asta a devenit o utopie, realitatea este cu totul alta si atunci oamenii gasesc portita de scapare banalizand un lucru grav pentru o femeie. daca ii educam pe pustanii de azi ca e numai ca un mers la dentist, cum or sa-i educe ei pe copiii lor peste 20 de ani ? nu-i nimic draga, daca n-ai prezervativ, fa-o si in cel mai rau caz dai 200 de lei si iesi ca noua. deci nu trebuie banalizat.


Nu m-am referit la femei cu retard mintal, dimpotriva, femei competente, mature, educate, toata gama !
Eu lucrez f mult cu oamenii si stiu ce spun, stiu ca inca mai am multe de invatat daaaar...stiu si eu cate ceva !
Nu spuneam sa educam copiii ca un avort e ca mersul la dentist, si apropos, in ziua de azi uniele s-ar duce mai repede la avort decat la dentist
Dimpotriva, m-am referit la faptul ca sarcinile nedorite ar putea fi evitate f usor, asta ar itrebui sa invete copiii si asa cum am scris si mai sus, la varste fragede copiii ar trebui invatati ca exista alte preocupari pt ei, nu sexul, care, sa fim serios....ce draq farmec are la 17 ani ?!



Da imi imaginez treaba cu avortul si dentistul.. Acum.. sexul are farmec si la adolescenta, dovada ca se face Treaba e ca oamenii experimenteaza fara "plasa". Din cate stiu in Romania este unul din rapoartele cele mai proaste de nasteri raportate la avorturi, aproape de 1 la 1. Uite, poate in 50 de ani o sa fie copiii sterilizati la nastere si de-sterilizati la casatorie... dar pana atunci e bataie de cap.
Histria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:45
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:40:34
Stiu cum e cu ,,fata lu' tata''
Verisoara mea este alintata de taica-so ,,printesa'', seamana cu el, iar primul ei cuvant este ,,tata''

toate fetitele sunt ale lui tati...dar pana la vreo 13-14 ani... dupa care o cotim catre mami, mai ales daca mami devine prietena si confidenta cea mai buna
nume cu F...Felicia, Fiona...Florica nu-mi place
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:45
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:40:34
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:29:28
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:24:40
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 20:15:13

Si ca tot am ajuns aici - dati-mi nume de fete - nu prea am idei. In primele doua luni am crezut ca o sa fie baiat si aveam numele - Sebastian (e international, exista in multe tari)... Nume de fetitza nu prea am, insa...

Nume de fetitza: Alexia, Denisa,Raluca, Corina...astea sunt cele care-mi plac mie si mi-au venit in minte acum


Stati ca fac lista si dupa il intreb si pe Ochi Verzi... Ca doar o sa fie fetitza lu' tati... Stiti care e faza? Eu o tineam langa ca e baiat.. Si el mi-a spus intr-o dimineata "Am visat ca aveam o fetitza" - cand ne-am uitat, doctora cica "Sa stii ca sotul tau a avut dreptate" ... M-a lasat masca! Eu as fi jurat ca o sa fie baiat...


Maia, Eva, Mara, Antonia ( mie astea imi plac )
Stiu cum e cu ,,fata lu' tata''
Verisoara mea este alintata de taica-so ,,printesa'', seamana cu el, iar primul ei cuvant este ,,tata''



Stii vorba aia spusa in gluma? ... " prima minciuna"..
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:46
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 20:45:41
toate fetitele sunt ale lui tati...dar pana la vreo 13-14 ani... dupa care o cotim catre mami, mai ales daca mami devine prietena si confidenta cea mai buna
nume cu F...Felicia, Fiona...Florica nu-mi place


Belea! Florica Francis!
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT GRAVIBINON 7 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:08
avort 32 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:41
sotul meu infidel...amanta lui insistenta...eu ce ma fac? 52 De la: Costy_Nitisi_1 21 Iunie 2012 11:13
avortul.care ar fi decizia ta? 533 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:38
trebuie sa fac avort... 39 De la: kudika516853 22 Aprilie 2012 00:55