Setari Cookie-uri

Avort la 17 ani

De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:06:14
Vreau sa spun ca - inainte de nunta propriu-zisa - a trebuit sa participam la un curs de 8 ore (da, da! Si nu merge ca dai shpaga si scapi - ori participi, ori nu vezi nunta in biserica, asa de simplu) in care - printre altele - este invitat si un doctor care iti explica ca sunt metode contraceptive neacceptate de biserica (avortul e, bine-nteles, una dintre ele)
DAR! (conform obiceiului de a da SOLUTII, nu crea probleme) iti explica si metodele contraceptiva ACCEPTATE de biserica. Cum sa recunosti perioadele fertile si sa le ocolesti - fiziologic vorbind. In plus, doctorita iti sta oricand la dispozitie cu explicatii in plus, oricand ai nevoie de ele. Mentionez ca nu e platita sa faca serviciul asta, o face voluntar, ca sa fie clar!
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:18
Ce sa spun?? Religia ortodoxa difera putin fata de cea catolica. Cat despre metoda calendarului..mi se pare putin nesigura. Am constatat cu tristete ca Biserica ( in special cea ortodoxa) are grija doar de patrimoniul ei. Arunca in stanga si in dreapta cu reguli dar nu misca un deget pentru ajutorarea copiilor si nevoiasilor. Spun asta penru ca eu am vazut doar exemple negative; preoti disperati dupa bani, pedofili , rautaciosi, betivi si exemplele pot continua. E usor sa spui: nu ucide! dar e mai crud sa aduci pe lume un copil sa traiasca in conditii mizere sperand ca cineva, candva...iti va face statuie.
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:20
mi-a disparut commentul
repetir:
spuneam ca este f interesant...catolicii au reusit sa iasa din evul mediu...la noi, dupa cum stiti toate metodele contraceptive reprezinta un pacat...inclusiv steriletul
Dora...felicitari sa nasti un bebel sanatos si norocos, pt ca iubit stiu sigur ca va fi
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:21
Imi pare rau ca tot repet "asa sunt romanii" - adica sincer ma doare sa vad asta. Asa cum ma doare de fiecare data cand ajung in tara si vad tot fetze posomoate, tot oameni in defensiva si pusi pe hartza... O singura data nu am intrat intr-un magazin/restaurant sau naiba stie ce alt loc de servicii, am zis frumos si zambind "Buna ziua" fara ca vanzatoarea/chelnerul(itza)/casiera, etc. sa nu se uite la mine de parca am intrat peste ea in baie si am gasit-o cu chilotzii-n vine.
Mi-aduc aminte de o chelneritza care se apucase aproape sa o certe (mai avea putin si o lua de urechi pe amica mea) pe o chestie absolut puerila - ceva despre apa minerala. Nu-mi venea sa cred! I-am facut semn sa o lase in pace, ca venisem sa stam la o tacla nu sa ne enervam cu chelenerii. Ce e haios e ca - desi au o atitudine atat de urata - au totusi pretentie la bacshis.

Ma rog... asta a facut comunismul din noi. Intai ne-a exterminat sau pus pe fuga elita, dupa aceea ne-a explicat timp de 50 de ani ca a fi marlan e un fel de titlu de nobletze.
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:23
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 19:21:43 mi-a disparut commentul
repetir:
spuneam ca este f interesant...catolicii au reusit sa iasa din evul mediu...la noi, dupa cum stiti toate metodele contraceptive reprezinta un pacat...inclusiv steriletul
Dora...felicitari sa nasti un bebel sanatos si norocos, pt ca iubit stiu sigur ca va fi


Sar'naa, Darine!

Sper sa-mi dea Dumnezeu si intelpciunea de a-l creste cu cat mai putine traume
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:25
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 19:20:04Ce sa spun?? Religia ortodoxa difera putin fata de cea catolica. Cat despre metoda calendarului..mi se pare putin nesigura. Am constatat cu tristete ca Biserica ( in special cea ortodoxa) are grija doar de patrimoniul ei. Arunca in stanga si in dreapta cu reguli dar nu misca un deget pentru ajutorarea copiilor si nevoiasilor. Spun asta penru ca eu am vazut doar exemple negative; preoti disperati dupa bani, pedofili , rautaciosi, betivi si exemplele pot continua. E usor sa spui: nu ucide! dar e mai crud sa aduci pe lume un copil sa traiasca in conditii mizere sperand ca cineva, candva...iti va face statuie.

din pacate nu exista nicio padure fara uscaturile ei...dar la noi parca a tunat si-a fulgerat...toti oportunistii s-au hotarat sa devina preoti
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:28
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 19:20:04Ce sa spun?? Religia ortodoxa difera putin fata de cea catolica. Cat despre metoda calendarului..mi se pare putin nesigura. Am constatat cu tristete ca Biserica ( in special cea ortodoxa) are grija doar de patrimoniul ei. Arunca in stanga si in dreapta cu reguli dar nu misca un deget pentru ajutorarea copiilor si nevoiasilor. Spun asta penru ca eu am vazut doar exemple negative; preoti disperati dupa bani, pedofili , rautaciosi, betivi si exemplele pot continua. E usor sa spui: nu ucide! dar e mai crud sa aduci pe lume un copil sa traiasca in conditii mizere sperand ca cineva, candva...iti va face statuie.


Darine, Mimi, cred ca e vorba si de atitudinea noastra, stiti.

Metoda calendarului e sigur nesigura. Totusi, cum spuneam, acolo vorbea o doctorita: metoda calendarului e mult mai complexa decat o credem noi si se mixeaza cu alte metode - inveti sa iti iei temperatura, sau cum ca in perioada fertila mucusul (lichidul) este transparent si elastic, in timp ce in perioadele infertile e alb si gros... Deci sunt metode care trebuiesc folosite impreuna - par complicate doar la inceput - dar dupa aceea intra in rutina.

Vorbind de contraceptie, aici au aparut niste plasturi contraceptivi - se lipesc pe spate... M-am intalnit cu o romanca la spital ultima data cand am fost sa vad ce face bebitza si mi-a spus in treacat despre ele... Ia intrebati-va doctorii, poate au aparut si la noi....
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:31
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:25:29

Sar'naa, Darine!

Sper sa-mi dea Dumnezeu si intelpciunea de a-l creste cu cat mai putine traume

eu sunt convinsa ce vei fi o mama de nota 10
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:31
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:31:16

Darine, Mimi, cred ca e vorba si de atitudinea noastra, stiti.

Metoda calendarului e sigur nesigura. Totusi, cum spuneam, acolo vorbea o doctorita: metoda calendarului e mult mai complexa decat o credem noi si se mixeaza cu alte metode - inveti sa iti iei temperatura, sau cum ca in perioada fertila mucusul (lichidul) este transparent si elastic, in timp ce in perioadele infertile e alb si gros... Deci sunt metode care trebuiesc folosite impreuna - par complicate doar la inceput - dar dupa aceea intra in rutina.

Vorbind de contraceptie, aici au aparut niste plasturi contraceptivi - se lipesc pe spate... M-am intalnit cu o romanca la spital ultima data cand am fost sa vad ce face bebitza si mi-a spus in treacat despre ele... Ia intrebati-va doctorii, poate au aparut si la noi....

eu recunosc ca nu ma mai intereseaza nicio metoda contraceptiva...chiar daca am 43 de ani, nu m-ar deranja sa mai fac un bebe
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:35
Si da, cel mai usor e sa faci teorii. Ceea ce par ei sa uite e ca aducand pe lume un copil nefericit si abuzat nu faci altceva decat sa-l impingi sa fie criminal...

De exemplu, citeam undeva un comentariu despre faptul ca in America anilor '70 au fost mai putini criminali pentru ca 20 de ani in urma nu s-a facut atata tam-tam pe seama avorturilor si copii nedoriti (deci cei mai probabil sa devina criminali mai tarziu) nu au fost adusi pe lume.... Iete ca la asta nu se mai gandesc aia de bat campii... Ca poate copiii lor ar putea fi agresati/violati/asasinati exact de copiii aia care au militat ei sa nu fie avortati dar nu au miscat un deget sa ii ajute efectiv si i-au lasat sa devina pleava societatii
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:36
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 19:21:43 mi-a disparut commentul
repetir:
spuneam ca este f interesant...catolicii au reusit sa iasa din evul mediu...la noi, dupa cum stiti toate metodele contraceptive reprezinta un pacat...inclusiv steriletul
Dora...felicitari sa nasti un bebel sanatos si norocos, pt ca iubit stiu sigur ca va fi

Daaa, catolicii au spus ca accepta prezervativul. Desi stim cu totii de ce... declaratia asta a fost facuta la vreo saptamana-doua dupa ce s-a stins scandalul cu preotii pedofili. Coincidenta? Nu cred.
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:43
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 19:35:02
eu recunosc ca nu ma mai intereseaza nicio metoda contraceptiva...chiar daca am 43 de ani, nu m-ar deranja sa mai fac un bebe


Hihi, si eu ma gandesc ca n-o s-o las singura pe bebitza
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:43
De la: rashela, la data 2011-01-20 12:32:53
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:33:49
De la: valy90, la data 2011-01-19 19:26:29
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:23:01As fi foarte fericita sa fie asa si sa nu ajung pana la avort :)
Cand ai facut sex,unde ti-a fost capul? de ce nu va protejati, va place pe urma sa stati cu frica in san?



valy tu nu citesti ca s-a rupt basica ? eu nu zic ca te judec, dar chiar asa de usor este sa iei asa o decizie ? te gandesti de cate ori o sa-ti aduci aminte de gestul asta pe restul vietii fara sa poti sa scapi de regretul ala care nu stii inca cat e de greu de suportat ? o sa trebuiasca sa te minti de fiecare data ca nu e mare lucru. te-ai gandit la adoptie sau vrei calea cea usoara ?


Dragul meu, habar nu ai cat de usor se ia o asemenea decizie. Daca erai femeie si umblai mai des prin spitale sau cabinete de spcialitate ai fi vazut ca niciuna dintre ele nu are mustrari de constinta, niciuna dintre ele nu plange, nu-si smulge parul din cap. Stau la o tigara si asteapta sa le vina randul sa plece acasa. Ies zambitoare din salon si se intorc cu zambetul pe buze spunand: "a fost simplu!"
Nu generalizez, dar exceptia confirma regula. Cine nu-si doreste avortul, are grija sa nu-l faca. Cine nu-l doreste, dar nici nu pune mare pret pe copil, asta e, se intampla sa apara o sarcina, isi asuma decizia unui avort si gata. Viata merge inainte si pentru unii si pentru altii.



Rashela, nu sint femeie, si personal, inteleg foarte bine dificultatile de a avea un copil la anumita varsta, fie chiar si de a tine o sarcina ca sa-l dai in adoptie. nu e al meu sa spun la altii ce au de facut. dar e un curent care spune ca avortul e o banalitate si orice ce ai crede despre ce reprezinta un foetus, o femeie va simiti intotdeauna ce simte despre o sarcina. e stupid, vrei sa-mi spui ca femeile care cad insarcinate cu buna stiinta incep sa se bucure ca au un copil in burta numai de la luna a 2a ? hai sa lasam gluma. am trecut de 2 sau trei ori pe la o clinica care facea avorturi cu niste treburi, si atmosfera care o aveau femeile acelea care asteptau la rdv era socanta, imi venea mie sa ma duc macar la una si sa-i zic ca-i tin eu copilul ca sa n-o mai vad asa - bineinteles e utopic dar era foarte apasator. deci totul e sa nu banalizeze nimeni avortul, nici ce reprezinta din punct de vedere uman, nici urmarile psihologice si medicale, mai ales la copii de 16-17 ani care habar n-au ce li se intampla. ca asta nu face decat sa sporeasca numarul de cazuri cum se si intampla astazi in Romania. apropos, cele care stau la o tigara si zambesc asteptand sa scape de sarcina, eu n-am vazut asa ceva, dar nici chiar de departe. nu zic ca nu sint si asa, dupa cine stie cate avorturi, dar sigur nu e cazul la cele care o fac pentru prima si ultima data.
Histria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:44
De la: miss_darine, la data 2011-01-20 19:28:49
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 19:20:04Ce sa spun?? Religia ortodoxa difera putin fata de cea catolica. Cat despre metoda calendarului..mi se pare putin nesigura. Am constatat cu tristete ca Biserica ( in special cea ortodoxa) are grija doar de patrimoniul ei. Arunca in stanga si in dreapta cu reguli dar nu misca un deget pentru ajutorarea copiilor si nevoiasilor. Spun asta penru ca eu am vazut doar exemple negative; preoti disperati dupa bani, pedofili , rautaciosi, betivi si exemplele pot continua. E usor sa spui: nu ucide! dar e mai crud sa aduci pe lume un copil sa traiasca in conditii mizere sperand ca cineva, candva...iti va face statuie.

din pacate nu exista nicio padure fara uscaturile ei...dar la noi parca a tunat si-a fulgerat...toti oportunistii s-au hotarat sa devina preoti


Totul se datoreaza saraciei. Binenteles ca in preotie e "grosul" ca sa zic asa..lumea necajita vine la biserica in speranta unei minuni si ...binenteles ca vine si cu donatia..ca altfel minunea nu are loc cica... In fine...nu mai discutam ca deja ma enervez...
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:45
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-20 19:43:19
Daaa, catolicii au spus ca accepta prezervativul. Desi stim cu totii de ce... declaratia asta a fost facuta la vreo saptamana-doua dupa ce s-a stins scandalul cu preotii pedofili. Coincidenta? Nu cred.


Hmm... nu prea il accepta, de fapt. Cel putin aici nu e considerat acceptabil. De ce? Pentru ca ei spun ca nu ar trebui sa faci sex inainte de casatorie. Ba mai mult, ei spun ca microbul de HIV e destul de mic ca sa treaca chiar si prin porii (inevitabili) ai prezervativului. Deci... nu.
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:47
Cat despre subiectul topicului: decat inca un copil abandonat in Romania...... si stati voi linistite ca fata oricum ramane cu o trauma si cu sentimente de vina toata viata, nu e nevoie sa aruncati si voi cu vorbe grele; mai bine trauma mai mica decat cea mai mare.
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:48
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 19:45:06

Totul se datoreaza saraciei. Binenteles ca in preotie e "grosul" ca sa zic asa..lumea necajita vine la biserica in speranta unei minuni si ...binenteles ca vine si cu donatia..ca altfel minunea nu are loc cica... In fine...nu mai discutam ca deja ma enervez...

nu te enerva, ca nu merita...din pacate este o plaga nationala si nu numai in randul medicilor spirituali dar in schimb, fiecare dintre noi poate ajuta un suflet...ca e batran,copil sau adult in suferinta
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:51
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 19:45:06
Totul se datoreaza saraciei. Binenteles ca in preotie e "grosul" ca sa zic asa..lumea necajita vine la biserica in speranta unei minuni si ...binenteles ca vine si cu donatia..ca altfel minunea nu are loc cica... In fine...nu mai discutam ca deja ma enervez...


Lasa, pui, nu te enerva. Nu are rost

Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:52
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:47:30
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-20 19:43:19
Daaa, catolicii au spus ca accepta prezervativul. Desi stim cu totii de ce... declaratia asta a fost facuta la vreo saptamana-doua dupa ce s-a stins scandalul cu preotii pedofili. Coincidenta? Nu cred.


Hmm... nu prea il accepta, de fapt. Cel putin aici nu e considerat acceptabil. De ce? Pentru ca ei spun ca nu ar trebui sa faci sex inainte de casatorie. Ba mai mult, ei spun ca microbul de HIV e destul de mic ca sa treaca chiar si prin porii (inevitabili) ai prezervativului. Deci... nu.

Chiar a fost o declaratie oficiala
http://www.romanialibera.ro/actualitate/mapamond/papa-admite-folosirea-prezervativelor-lumea-catolica-aproba-206722.html
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:54
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:52:32

eii bravo, nu dau nici o alternativa. cati ani ai de vorbesti asa ? nu serios, daca ai si tu 17 nu e momentul sa dai pareri, mai bine sa le asculti pe ale celor din jur. solutii sint foarte multe, si viata nu e mai usoara, sigur. sau poate vrei solutii ca viata sa fie tot atat de usoara material vorbind ca si dupa un avort ? NU SINT. Vorbesti extrem de simplist dar mai ales vrei ca totul sa fie perfect in viata ta. crezi ca-i atat de simplu ? de multe ori trebuie sa accepti si obstacolele care apar, si mai ales sa nu iei decizii simpliste cu lucruri importante. Peste tot in lume sint alternative iar cea mai buna este adoptia. Poate in Romania nu functioneaza foarte bine, dar nu mai ii tot dati cu saracii copii care nu au viata perfecta, ca si intr-un cuplu care se injura si bea, viata nu-i mai amuzanta pentru un copil. Exista deja sisteme de adoptie si de multe ori un copil roman va fi adoptat de o familie din strainatate cu venituri suficiente care sa-i permita sa plateasca taxele de adoptie care sint foarte ridicate. Si lucrul asta este foarte in cerere. Deci ce faci, avortezi pentru ca nu fac eu o asociatie de adoptie ? Asa judeci tu ?


Penibil! Din toate punctele de vedere, penibil. Si - Doamne, ma repet! "D-ale romanilor" - Asta trebuie pusa la "perle" - cica
"solutii sunt foarte multe" dar nu da nici una
Se face ca nu pricepe ca a fost invitat(a) sa faca ceva el insusi, daca tot ii e frica de mustrarile de constiinta pe care o sa le aiba fata (vezi stilul "daca cade drobul de sare")
Si in rest? Polologhie si "deductii" de trei lei.

Cred ca nu mai are rost sa imi bat desthele de pomana.
De ignorat!
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 19:58
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:44:04
De la: rashela, la data 2011-01-20 12:32:53
De la: hystria1, la data 2011-01-19 19:33:49
De la: valy90, la data 2011-01-19 19:26:29
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:23:01As fi foarte fericita sa fie asa si sa nu ajung pana la avort :)
Cand ai facut sex,unde ti-a fost capul? de ce nu va protejati, va place pe urma sa stati cu frica in san?



valy tu nu citesti ca s-a rupt basica ? eu nu zic ca te judec, dar chiar asa de usor este sa iei asa o decizie ? te gandesti de cate ori o sa-ti aduci aminte de gestul asta pe restul vietii fara sa poti sa scapi de regretul ala care nu stii inca cat e de greu de suportat ? o sa trebuiasca sa te minti de fiecare data ca nu e mare lucru. te-ai gandit la adoptie sau vrei calea cea usoara ?


Dragul meu, habar nu ai cat de usor se ia o asemenea decizie. Daca erai femeie si umblai mai des prin spitale sau cabinete de spcialitate ai fi vazut ca niciuna dintre ele nu are mustrari de constinta, niciuna dintre ele nu plange, nu-si smulge parul din cap. Stau la o tigara si asteapta sa le vina randul sa plece acasa. Ies zambitoare din salon si se intorc cu zambetul pe buze spunand: "a fost simplu!"
Nu generalizez, dar exceptia confirma regula. Cine nu-si doreste avortul, are grija sa nu-l faca. Cine nu-l doreste, dar nici nu pune mare pret pe copil, asta e, se intampla sa apara o sarcina, isi asuma decizia unui avort si gata. Viata merge inainte si pentru unii si pentru altii.



Rashela, nu sint femeie, si personal, inteleg foarte bine dificultatile de a avea un copil la anumita varsta, fie chiar si de a tine o sarcina ca sa-l dai in adoptie. nu e al meu sa spun la altii ce au de facut. dar e un curent care spune ca avortul e o banalitate si orice ce ai crede despre ce reprezinta un foetus, o femeie va simiti intotdeauna ce simte despre o sarcina. e stupid, vrei sa-mi spui ca femeile care cad insarcinate cu buna stiinta incep sa se bucure ca au un copil in burta numai de la luna a 2a ? hai sa lasam gluma. am trecut de 2 sau trei ori pe la o clinica care facea avorturi cu niste treburi, si atmosfera care o aveau femeile acelea care asteptau la rdv era socanta, imi venea mie sa ma duc macar la una si sa-i zic ca-i tin eu copilul ca sa n-o mai vad asa - bineinteles e utopic dar era foarte apasator. deci totul e sa nu banalizeze nimeni avortul, nici ce reprezinta din punct de vedere uman, nici urmarile psihologice si medicale, mai ales la copii de 16-17 ani care habar n-au ce li se intampla. ca asta nu face decat sa sporeasca numarul de cazuri cum se si intampla astazi in Romania. apropos, cele care stau la o tigara si zambesc asteptand sa scape de sarcina, eu n-am vazut asa ceva, dar nici chiar de departe. nu zic ca nu sint si asa, dupa cine stie cate avorturi, dar sigur nu e cazul la cele care o fac pentru prima si ultima data.


Femeile care fac avorturi nu isi doresc sa aiba un copil.
Tu ai trecut de 2-3 ori pe acolo, eu am vazut avorturi live..am vazut femei de toate varstele in ultimul hal, adica incredibil de proaste, inculte, inconstiente...care in niciun caz nu erau avizate sa creasca un copil, sa isi bata joc de el !
Nu a banalizat nimeni avortul, dar decat sa creasca numarul copiilor nedoriti, abandonati, lasati in voia sortii - nu neaparat in sensul ca ar fi trimisi in orfelinate, ci datorita faptului ca sunt atatia parinti care fac copii fara sa stie ce inseamna sa ai un copil-
Nu poti sa intelegi personal ce inseamna un avort, pt ca o femeie se gandeste la multe chestii daca ramane insarcinata si nu ar avea posibilitatea de a creste un copil, mai ales o fata de 17 ani care este in formare din toate punctele de vedere. Ok, s-a intamplat un accident, s-a rupt prezervativul - dar asta nu inseamna ca trebuie sa plateasca pt o greseala ! Poate ca vrea sa isi traiasca viata, sa studieze, sa mearga la o facultate, sa aiba activitati specifice varstei, nu sa schimbe scutece si sa alapteze in timp ce invata pt teza la mate !
Eu iti spun din punctul meu de vedere, daca as fi ramas insarcinata la 17 ani...
Asa ca mai bine, in general, lasand la o parte acest caz, parintii ar trebui sa aiba mai multa grija de copiii lor, sa le ofere o educatie din toate punctele de vedere, sa creasca niste copii responsabili, nu niste inconstienti care se joaca de-a adultii...
Summer_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:00
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-20 19:54:57
Chiar a fost o declaratie oficiala
http://www.romanialibera.ro/actualitate/mapamond/papa-admite-folosirea-prezervativelor-lumea-catolica-aproba-206722.html


Nu te contrazic, ce spun e ca la cursul de dinainte de "insuratoare" ( ) noua ne-au zis ca e "no-no situation" S-or mai fi cotit dupa
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:01
Discutia cu Hystria imi aduce aminte de o replica din Friends: "No uterus, no opinion."
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:08
D-na Darine si frumoasa graviduta...va pup si eu ...mai am unul pentru bebe . Aaaa...pupici si pentru Pudica
mimi_ca29
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:09
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:58:23
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:52:32

eii bravo, nu dau nici o alternativa. cati ani ai de vorbesti asa ? nu serios, daca ai si tu 17 nu e momentul sa dai pareri, mai bine sa le asculti pe ale celor din jur. solutii sint foarte multe, si viata nu e mai usoara, sigur. sau poate vrei solutii ca viata sa fie tot atat de usoara material vorbind ca si dupa un avort ? NU SINT. Vorbesti extrem de simplist dar mai ales vrei ca totul sa fie perfect in viata ta. crezi ca-i atat de simplu ? de multe ori trebuie sa accepti si obstacolele care apar, si mai ales sa nu iei decizii simpliste cu lucruri importante. Peste tot in lume sint alternative iar cea mai buna este adoptia. Poate in Romania nu functioneaza foarte bine, dar nu mai ii tot dati cu saracii copii care nu au viata perfecta, ca si intr-un cuplu care se injura si bea, viata nu-i mai amuzanta pentru un copil. Exista deja sisteme de adoptie si de multe ori un copil roman va fi adoptat de o familie din strainatate cu venituri suficiente care sa-i permita sa plateasca taxele de adoptie care sint foarte ridicate. Si lucrul asta este foarte in cerere. Deci ce faci, avortezi pentru ca nu fac eu o asociatie de adoptie ? Asa judeci tu ?


Penibil! Din toate punctele de vedere, penibil. Si - Doamne, ma repet! "D-ale romanilor" - Asta trebuie pusa la "perle" - cica
"solutii sunt foarte multe" dar nu da nici una
Se face ca nu pricepe ca a fost invitat(a) sa faca ceva el insusi, daca tot ii e frica de mustrarile de constiinta pe care o sa le aiba fata (vezi stilul "daca cade drobul de sare")
Si in rest? Polologhie si "deductii" de trei lei.

Cred ca nu mai are rost sa imi bat desthele de pomana.

De ignorat!



In primul rand se scrie Da-le, si nu D-ale. Deci probabil nici la scoala nu aveai mai multe argumente de dat decat aici. Ce este draguta penibil si de ignorat ? Sistemele de adoptie care sint folosite in mod curent in situatii similare in toata lumea si zi de zi ? Daca nu ai nimic interesant de spus, nu e nevoie sa si raspunzi. Retine-te si asteapta pana iti vine ceva constructiv de spus, aici e forum de adulti nu de copii care ii dau cu bla bla.
Histria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:11
De la: Summer_, la data 2011-01-20 20:05:09
Sunt exceptii cazurile de care vorbesti, copii adoptati de cupluri care isi doresc sa fie parinti...hai sa fim seriosi ! Daca nu ma crezi cauta oriunde pe net, sau intreaba persoane care lucreaza in orfelinate


Mda, si eu ma gandeam la un moment dat ca mi-ar placea sa si adopt un pusti... Nu acum, acum suntem la inceput si il asteptam pe al nostru si sunt eu in dileme care bat in trileme de cum o sa fac si cu munca si cu bebe (aici nu se da un an de post-natal, abia vezi 45 de zile. Dupa, concediu fara plata daca vrei sa stai acas' ) dar cand lucrurile s-ar aseza....
Totusi, sotul meu, desi intodeauna m-a sprijinit cand am participat la campanii de ajutorare, nu este de acord cu o adoptie. E un tip extraordinar, dar spune ca nu ar face-o. Abia i-am smuls acceptarea ca la un moment dat sa sponsorizam un copil.
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:12
hystria..era vorba...de ale romanilor...se scrie d'ale
miss_darine
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:13
De la: hystria1, la data 2011-01-20 20:11:05
De la: Dor_a, la data 2011-01-20 19:58:23
De la: hystria1, la data 2011-01-20 19:52:32

eii bravo, nu dau nici o alternativa. cati ani ai de vorbesti asa ? nu serios, daca ai si tu 17 nu e momentul sa dai pareri, mai bine sa le asculti pe ale celor din jur. solutii sint foarte multe, si viata nu e mai usoara, sigur. sau poate vrei solutii ca viata sa fie tot atat de usoara material vorbind ca si dupa un avort ? NU SINT. Vorbesti extrem de simplist dar mai ales vrei ca totul sa fie perfect in viata ta. crezi ca-i atat de simplu ? de multe ori trebuie sa accepti si obstacolele care apar, si mai ales sa nu iei decizii simpliste cu lucruri importante. Peste tot in lume sint alternative iar cea mai buna este adoptia. Poate in Romania nu functioneaza foarte bine, dar nu mai ii tot dati cu saracii copii care nu au viata perfecta, ca si intr-un cuplu care se injura si bea, viata nu-i mai amuzanta pentru un copil. Exista deja sisteme de adoptie si de multe ori un copil roman va fi adoptat de o familie din strainatate cu venituri suficiente care sa-i permita sa plateasca taxele de adoptie care sint foarte ridicate. Si lucrul asta este foarte in cerere. Deci ce faci, avortezi pentru ca nu fac eu o asociatie de adoptie ? Asa judeci tu ?


Penibil! Din toate punctele de vedere, penibil. Si - Doamne, ma repet! "D-ale romanilor" - Asta trebuie pusa la "perle" - cica
"solutii sunt foarte multe" dar nu da nici una
Se face ca nu pricepe ca a fost invitat(a) sa faca ceva el insusi, daca tot ii e frica de mustrarile de constiinta pe care o sa le aiba fata (vezi stilul "daca cade drobul de sare")
Si in rest? Polologhie si "deductii" de trei lei.

Cred ca nu mai are rost sa imi bat desthele de pomana.

De ignorat!



In primul rand se scrie Da-le, si nu D-ale. Deci probabil nici la scoala nu aveai mai multe argumente de dat decat aici. Ce este draguta penibil si de ignorat ? Sistemele de adoptie care sint folosite in mod curent in situatii similare in toata lumea si zi de zi ? Daca nu ai nimic interesant de spus, nu e nevoie sa si raspunzi. Retine-te si asteapta pana iti vine ceva constructiv de spus, aici e forum de adulti nu de copii care ii dau cu bla bla.


Chiar nu e cazul sa fii rautacios !
Si vezi ca este ,,De-ale romanilor'' sau ,,d-ale''
Summer_
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:14
De la: hystria1, la data 2011-01-20 20:11:05
In primul rand se scrie Da-le, si nu D-ale.

D-ale vine de la "De ale" sau "din ale"
Da-le vine de la verbul "a da", "da lor" (o prajitura cu frisca :p)
kudika_pudika
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:15
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-20 20:09:17 D-na Darine si frumoasa graviduta...va pup si eu ...mai am unul pentru bebe . Aaaa...pupici si pentru Pudica


Sar'naa inca o data!

Si ca tot am ajuns aici - dati-mi nume de fete - nu prea am idei. In primele doua luni am crezut ca o sa fie baiat si aveam numele - Sebastian (e international, exista in multe tari)... Nume de fetitza nu prea am, insa...
Dor_a
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avortul este o crima groaznica 680 De la: lourdess 18 Aprilie 2012 11:02
Intrerupere de sarcina Bucuresti 1 De la: mylady1984 3 Martie 2011 18:24
Ajutor 11 De la: kudika_nikole 18 Ianuarie 2012 01:42
sotul meu infidel...amanta lui insistenta...eu ce ma fac? 52 De la: Costy_Nitisi_1 21 Iunie 2012 11:13
am nevoie de o injectie... 9 De la: cocutza74 15 Ianuarie 2012 19:34