Setari Cookie-uri

Avort la 17 ani

Un sfert de milion de avorturi pe an
de Evenimentul Zilei
Miercuri, 16 martie 2005, 0:00


In timp ce unele femei recurg la inseminarea artificiala pentru a putea avea copii, alte sute de mii de romance se inghesuie pe holurile spitalelor hotarite sa renunte la sarcina. Exista femei care fac, de-a lungul vietii, si 40 de avorturi, insa o mare parte isi pierd fertilitatea chiar de la prima interventie.

Numarul avorturilor si mortalitatea cauzata de intreruperile de sarcina plaseaza Romania pe primul loc in Europa. Natalitatea este ingrijoratoare, iar 75% din tineri nu vor sa aiba copii.

In Romania, clinicile unde se fac chiuretaje nu sint aruncate in aer de fanatici religiosi. Medicii nu sint urmariti si hartuiti cum se intimpla in America. In Romania, in anul 1990 s-au facut un milion de chiuretaje, iar in 2002 aproape un sfert de milion. Chiuretajul este una dintre cele mai banale interventii chirurgicale, dar nimeni nu vorbeste despre cit de dureros e pentru femei.

In Romania nu sint dezbateri despre dreptul de a intrerupe o sarcina sau dreptul de a alege. Fiecare clinica de ginecologie traieste, in principal, din chiuretaje, interventii care costa pina intr-o suta de dolari. Sintem contemporani cu Adriana Iliescu, ciudata mama de 67 de ani, dar nu exista timp pentru a vorbi despre cei sacrificati, sute de mii de vieti aruncate la gunoi.

Acest lucru se intimpla in timp ce populatia Romaniei a scazut cu 1.400.000 din 1990 pina in 2002. De la cit de inumana si salbatica era interdictia avortului pe vremea lui Ceausescu pina la crima in masa la care sintem martori in ultimii ani nu a fost decit un pas. Un pas care confirma faptul ca �extremele se ating�.

La ora noua dimineata, holul Spitalului Giulesti din Bucuresti este neincapator. Zeci de femei asteapta sa fie programate pentru o interventie chirurgicala prin care sa le fie intrerupta sarcina nedorita. Totul se face in mare graba. Discutiile dintre doctori si paciente au loc in anticamerele ocupate de alti bolnavi si asistente.

Chiar daca este o problema intima, discretia nu isi gaseste locul decit pe masa de operatie. In aceste conditii, zeci de mii de romance vin sa faca o intrerupere de sarcina. Cele care au o situatie financiara buna platesc intre 1.300.000 si 3.000.000 de lei pentru a efectua avortul in conditiile decente, oferite de clinicile particulare.





... asta e romania ... campioana MONDIALA la avorturi ... tara cu cea mai mare scadere demografica din lume ... tara fara viitor ... tara fara prezent (tot din cauza urii impotriva copiilor inoculata de activistii rusii din timpul cind se incerca creearea ''omului nou'') ...

marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:33
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:25:05
De la: pinguina, la data 2011-01-22 12:18:41
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:10:48
De la: pinguina, la data 2011-01-22 12:09:26
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-22 11:38:06
De la: pinguina, la data 2011-01-22 11:31:03
De la: kudika330764, la data 2011-01-22 09:42:30Dar de apa a auzit?toate se cred in filme dupa ce fac sex...ºe lasa in bratele iubitului uitind de duº pina dimineata sau pleaca acasa si ramin nespalate ºa nü ºe piarda parfumul nebunaticului...draga mea daca te speli sansele de a ramine insarcinata ºe micsoreaza cu mult...si nü mı spune ca asta nü o stiai


Doamne Dumnezeule ma uimiti!!!!!!!!!
Cum adica daca te speli nu ramai insarcinata!!!
Vrei sa-mi spui ca toate femeile care raman insarcinate nu se spala...dupa? Si cam cat trebuie sa nu te speli? O noapte, o zi, o saptamana?
Am mai auzit si d'alea cu desfac capul de la dus si isi baga furtunul in vagin si dau drumul la apa fierbinte...poate poate nu raman...dar credeam ca asta e gandire de pustoaice...
Atunci de ce mai exista fratilor metode contaceptive...ca doar toti avem apa la dispozitie nu?



Sunt luate din batrani, Pingu. Iti mai zic eu una spun babele ca daca faci pipi imediat dupa contact, nu ramai( ok ok...nu era chiar asa...cica in timp ce faci pipi sa introduci pipilica cu degetelul in vagin sa "cureti" micutii )



Cred ca cu asta mai degraba as fi de acord...urina este acida, iar ei nu traiesc in mediu acid...








... scirbos ... se pare ca e o adavarata paranoia ... ...



De-a dreptul oribil...zici ca ne-am intors in era primitiva...nu mai exista metode contraceptive...







... si tu esti oribila ... nu era problema ''contraceptiei'' ... care e doar o modalitate de a creea impresia ca poti sa hotarasti ceea ce vrei cu riscul de iti distruge sanatatea ... e vorba de URA fata de copii ... asta e cel mai oribil lucru ... e vorba de iresponsabilitate, cinism, egoism ... lipsa de valori si morala ...




Si eu sunt oribila???
Mai sa fie?
Ma intreb cum iti perimiti?
A stiu cum ...tu nu ai limite...
Eu nu m-am luat cu tine in gura si nu te-am facut in niciun fel...cred ca ar fi trebuit sa ai si tu un pic de respect...si nu e vorba numai de mine...de multe ori am vazut ''superbele'' tale comentarii la adresa unora si altora.

Te crezi inteligent?
Aveam si eu impresia ca esti...doar o impresie oricum se pare...un om inteligent stie sa iti tina gura si sa nu spuna lucruri spurcate oricat de nervos sau iritat ar fi...ba mai mult eu nu ti-am facut nimic...decat mi-am spus parerea despre un lucru...nici macar pe aceeasi linie cu tine...pentru ca se pare ca noi vorbim despre 2 lucruri total diferite...
Nu ma astept sa-ti ceri scuze oricum...pentru ca e clar ca tu te crezi mult superior noua, ratatilor de aici care isi spun parerea, ma intreb ce mai cauti pe aici?
pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:42
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:28:55
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 12:18:41
Nu spuneam sa educam copiii ca un avort e ca mersul la dentist, si apropos, in ziua de azi uniele s-ar duce mai repede la avort decat la dentist
Dimpotriva, m-am referit la faptul ca sarcinile nedorite ar putea fi evitate f usor, asta ar itrebui sa invete copiii si asa cum am scris si mai sus, la varste fragede copiii ar trebui invatati ca exista alte preocupari pt ei, nu sexul, care, sa fim serios....ce draq farmec are la 17 ani ?!


buna Summer, ai dreptate exista metode de contraceptie cu carul, si acum nu mai e ca pe vremuri cand nu aveai acces la informatii, iar subiectul contraceptie era un subiect tabu contraceptivele fiind interzise, |Si apropos 17 ani e mult acum de pe la 14 ani fetele deja isi incep viata sexuala, vb cu un ginecolog si spunea ca vin fete si de 13 ani sa faca avort, asa ca e foarte trist ce se intampla









... ''contraceptia'' in orice forma ar fi ea ... indiferent cite urmari ar lasa in urma ... ascunde aceiasi oribila idee ... NU VREAU COPII ... asta e cel mai ingrozitor lucru ... oamenii traiesc ca maimutzele, dupa simturi, fara sa mai gindesca, fara sa fie responsabilizati, fara sa se maturizeze, fara sa mai respecte pe ceilalti, pe sine insusi ... o gloata de plebei grohaitori fara reguli si fara viitor ...
[/quote]


Ma intreb cati copii ai tu daca mergi pe aceasta idee?!?
Daca te protejezi dupa ce ai 1-2 copii sau cand inca nu ai o situatie materiala care sa permita un copil...nu inseamna ca nu ii respecti pe altii...care altii? pe cine ar trebui sa respect si sa nu ma protejez...
Viitorul in opinia ta sta in a face o basculanta de copii???
Si sa ii cresti cu ce? cu paine si painica in fiecare zi...si cu apa de ploaie ca nici de apa plata nu mai ai bani?
Tu chiar trebuie sa critici pe toata lumea...mai omule...fiecare isi face viata cum vrea...si cu cine vrea...atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jur.
pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:47
Mai, mai, voi nu stiati ca trebuie sa faceti sex numai cand vreti copii?! Si ala pe sub cearceaf si cu picioarele apropiate!
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:53
De la: pinguina, la data 2011-01-22 12:47:15
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:28:55
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 12:18:41
Nu spuneam sa educam copiii ca un avort e ca mersul la dentist, si apropos, in ziua de azi uniele s-ar duce mai repede la avort decat la dentist
Dimpotriva, m-am referit la faptul ca sarcinile nedorite ar putea fi evitate f usor, asta ar itrebui sa invete copiii si asa cum am scris si mai sus, la varste fragede copiii ar trebui invatati ca exista alte preocupari pt ei, nu sexul, care, sa fim serios....ce draq farmec are la 17 ani ?!


buna Summer, ai dreptate exista metode de contraceptie cu carul, si acum nu mai e ca pe vremuri cand nu aveai acces la informatii, iar subiectul contraceptie era un subiect tabu contraceptivele fiind interzise, |Si apropos 17 ani e mult acum de pe la 14 ani fetele deja isi incep viata sexuala, vb cu un ginecolog si spunea ca vin fete si de 13 ani sa faca avort, asa ca e foarte trist ce se intampla









... ''contraceptia'' in orice forma ar fi ea ... indiferent cite urmari ar lasa in urma ... ascunde aceiasi oribila idee ... NU VREAU COPII ... asta e cel mai ingrozitor lucru ... oamenii traiesc ca maimutzele, dupa simturi, fara sa mai gindesca, fara sa fie responsabilizati, fara sa se maturizeze, fara sa mai respecte pe ceilalti, pe sine insusi ... o gloata de plebei grohaitori fara reguli si fara viitor ...



Ma intreb cati copii ai tu daca mergi pe aceasta idee?!?
Daca te protejezi dupa ce ai 1-2 copii sau cand inca nu ai o situatie materiala care sa permita un copil...nu inseamna ca nu ii respecti pe altii...care altii? pe cine ar trebui sa respect si sa nu ma protejez...
Viitorul in opinia ta sta in a face o basculanta de copii???
Si sa ii cresti cu ce? cu paine si painica in fiecare zi...si cu apa de ploaie ca nici de apa plata nu mai ai bani?
Tu chiar trebuie sa critici pe toata lumea...mai omule...fiecare isi face viata cum vrea...si cu cine vrea...atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jur.
[/quote]






... adica tu esti chiar atit de sarantoaca ? ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:58
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 12:53:34Mai, mai, voi nu stiati ca trebuie sa faceti sex numai cand vreti copii?! Si ala pe sub cearceaf si cu picioarele apropiate!







... ... ce spirituala esti ... dar cind faceti ''sex'' cu orice prost gasit pe strada si va da un sut in dos (dupa toate kilogramele de pastile luate si avorturi facute) multe nu mai vreti ''sex'' ani de zile ... ramineti frustrate si uscate ... ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:01
Tu chiar trebuie sa critici pe toata lumea...mai omule...fiecare isi face viata cum vrea...si cu cine vrea...atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jur.
[/quote]

eu chiar cred ca face parte din vreo Secta nea Marco asta, ma mir ca nu propune legarea trompelor la femei, si vasectomia la barbati
visan_georgiana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:04
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:58:46
De la: pinguina, la data 2011-01-22 12:47:15
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:28:55
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 12:18:41
Nu spuneam sa educam copiii ca un avort e ca mersul la dentist, si apropos, in ziua de azi uniele s-ar duce mai repede la avort decat la dentist
Dimpotriva, m-am referit la faptul ca sarcinile nedorite ar putea fi evitate f usor, asta ar itrebui sa invete copiii si asa cum am scris si mai sus, la varste fragede copiii ar trebui invatati ca exista alte preocupari pt ei, nu sexul, care, sa fim serios....ce draq farmec are la 17 ani ?!


buna Summer, ai dreptate exista metode de contraceptie cu carul, si acum nu mai e ca pe vremuri cand nu aveai acces la informatii, iar subiectul contraceptie era un subiect tabu contraceptivele fiind interzise, |Si apropos 17 ani e mult acum de pe la 14 ani fetele deja isi incep viata sexuala, vb cu un ginecolog si spunea ca vin fete si de 13 ani sa faca avort, asa ca e foarte trist ce se intampla









... ''contraceptia'' in orice forma ar fi ea ... indiferent cite urmari ar lasa in urma ... ascunde aceiasi oribila idee ... NU VREAU COPII ... asta e cel mai ingrozitor lucru ... oamenii traiesc ca maimutzele, dupa simturi, fara sa mai gindesca, fara sa fie responsabilizati, fara sa se maturizeze, fara sa mai respecte pe ceilalti, pe sine insusi ... o gloata de plebei grohaitori fara reguli si fara viitor ...



Ma intreb cati copii ai tu daca mergi pe aceasta idee?!?
Daca te protejezi dupa ce ai 1-2 copii sau cand inca nu ai o situatie materiala care sa permita un copil...nu inseamna ca nu ii respecti pe altii...care altii? pe cine ar trebui sa respect si sa nu ma protejez...
Viitorul in opinia ta sta in a face o basculanta de copii???
Si sa ii cresti cu ce? cu paine si painica in fiecare zi...si cu apa de ploaie ca nici de apa plata nu mai ai bani?
Tu chiar trebuie sa critici pe toata lumea...mai omule...fiecare isi face viata cum vrea...si cu cine vrea...atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jur.







... adica tu esti chiar atit de sarantoaca ? ...
[/quote]

Bai daca as avea de la 10 copii in sus...da cred ca as fi...
pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:07
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:58:46
... adica tu esti chiar atit de sarantoaca ? ...

Nu ma-nnebuni, tu oi face expres o echipa de fotbal sa iei ajutor cat mai mare de la stat! Mai stim noi pe unii asa...
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:07
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:04:02Tu chiar trebuie sa critici pe toata lumea...mai omule...fiecare isi face viata cum vrea...si cu cine vrea...atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jur.


eu chiar cred ca face parte din vreo Secta nea Marco asta, ma mir ca nu propune legarea trompelor la femei, si vasectomia la barbati[/quote]

Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...
pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:10
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:07:20
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:58:46
... adica tu esti chiar atit de sarantoaca ? ...

Nu ma-nnebuni, tu oi face expres o echipa de fotbal sa iei ajutor cat mai mare de la stat! Mai stim noi pe unii asa...






... mai, copii nu se pot face express ... oricit ai vrea ... dar sper la o echipa de fotbal ... e foarte important ca si femeia sa nu fie o gaina de gostat crescuta cu chimicale ... asa cum sint unele ...


marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:11
De la: niko0blonde, la data 2011-01-19 19:59:53
Si sincer, in acest moment al vietii mele, ma intereseaza numai persoana mea, si daca e nevoie de un avort pentru ca mie sa imi fie bine si sa pot avea viitorul pe care mi-l doresc, atunci asta voi face fara nicio remuscare.


si cine anume..sau ce anume iti garanteaza ca dupa avort iti va fi bine sau vei avea un viitor stralucit?
am ajuns mai rau decat animalele ... suntem in stare sa ucidem numai ca sa ne fie bine!trist ca ai deja gandirea asta de la 17 ani!
ironia
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:12
De la: pinguina, la data 2011-01-22 13:10:53
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:04:02Tu chiar trebuie sa critici pe toata lumea...mai omule...fiecare isi face viata cum vrea...si cu cine vrea...atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jur.


eu chiar cred ca face parte din vreo Secta nea Marco asta, ma mir ca nu propune legarea trompelor la femei, si vasectomia la barbati


Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...[/quote]







... ma mutam in romania si va dadeam afara pe voi astia prostii ... nu sinteti in stare sa va populati tara ... afara ... altii la rind ... romanii in vreo suta de ani, la ritmul de descrestere de 25% pe generatie, nici nu vor mai exista ... vor putea fi inchisi intr-o rezervatie iar ceilalti sa se uite la ei ... prin geam ...

... stii de vorbesti engleza (daca vorbesti asa ceva) ... pentru ca aia nu au fost asa de frustrati ca tine si au avut incredere in viitor ... chiar daca nu traiau un prezent ''luminos'' ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:14
Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...[/quote]

da hai sa populam si o a crestem copiii cu aer, cred ca saracul habar nu are cat costa analizele pt o eco, am o prietena primele analize pac 1000 RON, apoi nu stiu cate eco 4D, triplu test pt depistare Down in fiecare trimestru, dozare hormonala ca are RH nrgativ, nasterea in jur de 1000 EUR , si astea sunt preturi mici pt ca se duce la stat sa nasca, apoi pt copil iti trebuiesc o gramada, daca ar fi atat de simplu...........
visan_georgiana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:15
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:15:56Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...


da hai sa populam si o a crestem copiii cu aer, cred ca saracul habar nu are cat costa analizele pt o eco, am o prietena primele analize pac 1000 RON, apoi nu stiu cate eco 4D, triplu test pt depistare Down in fiecare trimestru, dozare hormonala ca are RH nrgativ, nasterea in jur de 1000 EUR , si astea sunt preturi mici pt ca se duce la stat sa nasca, apoi pt copil iti trebuiesc o gramada, daca ar fi atat de simplu...........[/quote]






... aloooo ... dac aprietena ta e o BABETA de 40 de ani si a ''topait'' de colo, colo pina acum ... atunci sa plateasca cu virf si indesat ... nu e treaba mea ... ca ea isi face copii dupa cum si-a platit ratele la plasma ... mii de scuze ... evorba de prioritati ...

marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:19
... aloooo ... dac aprietena ta e o BABETA de 40 de ani si a ''topait'' de colo, colo pina acum ... atunci sa plateasca cu virf si indesat ... nu e treaba mea ... ca ea isi face copii dupa cum si-a platit ratele la plasma ... mii de scuze ... evorba de prioritati ...

[/quote]

are 28 ani, acum triplu test se face la orice varsta, daca medicul in recomanda, vai habar nu ai
visan_georgiana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:21
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:11:21
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:07:20
De la: marco918, la data 2011-01-22 12:58:46
... adica tu esti chiar atit de sarantoaca ? ...

Nu ma-nnebuni, tu oi face expres o echipa de fotbal sa iei ajutor cat mai mare de la stat! Mai stim noi pe unii asa...






... mai, copii nu se pot face express ... oricit ai vrea ... dar sper la o echipa de fotbal ... e foarte important ca si femeia sa nu fie o gaina de gostat crescuta cu chimicale ... asa cum sint unele ...



La sensul asta ma refeream EXPRÉS2, -Ã, expreși, -se, adj. Care este exprimat clar, care nu lasã nici un fel de îndoialã. ♦ (Adverbial) Special pentru...; precis, anume. [Var.: expré adj.] – Din fr. exprès, lat. expressus.

Si vad ca nu negi....
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:23
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:19:45
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:15:56Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...


da hai sa populam si o a crestem copiii cu aer, cred ca saracul habar nu are cat costa analizele pt o eco, am o prietena primele analize pac 1000 RON, apoi nu stiu cate eco 4D, triplu test pt depistare Down in fiecare trimestru, dozare hormonala ca are RH nrgativ, nasterea in jur de 1000 EUR , si astea sunt preturi mici pt ca se duce la stat sa nasca, apoi pt copil iti trebuiesc o gramada, daca ar fi atat de simplu...........







... aloooo ... dac aprietena ta e o BABETA de 40 de ani si a ''topait'' de colo, colo pina acum ... atunci sa plateasca cu virf si indesat ... nu e treaba mea ... ca ea isi face copii dupa cum si-a platit ratele la plasma ... mii de scuze ... evorba de prioritati ...

[/quote]


Tigra...in opinia lui ar trebui sa ramanem insarcinate si sa nu ne ducem sa ne controlam deloc si sa nu facem nicio analiza si sa nastem cu moasa din sat, pe care bineinteles sa nu o platim...

pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:23
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:21:24... aloooo ... dac aprietena ta e o BABETA de 40 de ani si a ''topait'' de colo, colo pina acum ... atunci sa plateasca cu virf si indesat ... nu e treaba mea ... ca ea isi face copii dupa cum si-a platit ratele la plasma ... mii de scuze ... evorba de prioritati ...



are 28 ani, acum triplu test se face la orice varsta, daca medicul in recomanda, vai habar nu ai [/quote]

Cum sa aiba habar...el doar stie sa se reproduca (si de fapt am o dilema daca chiar stie si asta...pentru ca nu mi-a raspuns la intrebarea: cati copii are?)
pinguina
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:25
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:14:59
... ma mutam in romania si va dadeam afara pe voi astia prostii

Asta era confirmarea de care aveam nevoie.

Stiam eu
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:26
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:26:09
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:14:59
... ma mutam in romania si va dadeam afara pe voi astia prostii

Asta era confirmarea de care aveam nevoie.

Stiam eu


pai de asta zic numai nebunii aia sectanti nu merg la dr nu iau pastile si fac 10 copii care maine poimaine dau in cap ca nu are cu cce sa ii creasca, h si apropos nea Marco asta poate s-a dus afara la munci dar de ce sa muncesti cand statul da bani buni pt copii am impresia ca cea mai mica indemnizatie e undeva la 800 EUR, pai vreo 5copii, facuti la diferenta de 1 an ii asigura ciudatului asta un trai decent afara
visan_georgiana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:30
De la: pinguina, la data 2011-01-22 13:23:46
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:19:45
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:15:56Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...


da hai sa populam si o a crestem copiii cu aer, cred ca saracul habar nu are cat costa analizele pt o eco, am o prietena primele analize pac 1000 RON, apoi nu stiu cate eco 4D, triplu test pt depistare Down in fiecare trimestru, dozare hormonala ca are RH nrgativ, nasterea in jur de 1000 EUR , si astea sunt preturi mici pt ca se duce la stat sa nasca, apoi pt copil iti trebuiesc o gramada, daca ar fi atat de simplu...........







... aloooo ... dac aprietena ta e o BABETA de 40 de ani si a ''topait'' de colo, colo pina acum ... atunci sa plateasca cu virf si indesat ... nu e treaba mea ... ca ea isi face copii dupa cum si-a platit ratele la plasma ... mii de scuze ... evorba de prioritati ...




Tigra...in opinia lui ar trebui sa ramanem insarcinate si sa nu ne ducem sa ne controlam deloc si sa nu facem nicio analiza si sa nastem cu moasa din sat, pe care bineinteles sa nu o platim...

[/quote]





... exagerezi ... trebuie sa faci copii atunci cind vin ... la o virsta normala ... nu dupa un sac de avorturi si citicva saci de anticonceptionale, dupa o gramada de prosti care au lasat diverse ''bonusuri'' ... o sa fiti de risul curcilor ... babete si mosnegi de 60-70 de ani o sa incercati sa va impuneti in fatza unor tineri de 20 ... ... or sa fie victime sigure ale celor mai smecheri ... care ii vor vedea niste consumatori ideali ... iar voi niste pensionari penibili ... nu veti mai avea nici o influentza ... dormiti in continuare ... visati ca deocamdata nu va costa nimic ... deocamdata ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:35
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:30:14
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:26:09
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:14:59
... ma mutam in romania si va dadeam afara pe voi astia prostii

Asta era confirmarea de care aveam nevoie.

Stiam eu


pai de asta zic numai nebunii aia sectanti nu merg la dr nu iau pastile si fac 10 copii care maine poimaine dau in cap ca nu are cu cce sa ii creasca, h si apropos nea Marco asta poate s-a dus afara la munci dar de ce sa muncesti cand statul da bani buni pt copii am impresia ca cea mai mica indemnizatie e undeva la 800 EUR, pai vreo 5copii, facuti la diferenta de 1 an ii asigura ciudatului asta un trai decent afara







... uite unde era ''crestina'' ... ... afara cu voi ... traisca tiganii ... ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:36
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:30:14
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:26:09
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:14:59
... ma mutam in romania si va dadeam afara pe voi astia prostii

Asta era confirmarea de care aveam nevoie.

Stiam eu


pai de asta zic numai nebunii aia sectanti nu merg la dr nu iau pastile si fac 10 copii care maine poimaine dau in cap ca nu are cu cce sa ii creasca, h si apropos nea Marco asta poate s-a dus afara la munci dar de ce sa muncesti cand statul da bani buni pt copii am impresia ca cea mai mica indemnizatie e undeva la 800 EUR, pai vreo 5copii, facuti la diferenta de 1 an ii asigura ciudatului asta un trai decent afara

Le mai da si casa si ii scuteste de la plata taxelor.
Cat mai multi copii, ca-s doar mijloace sa-si ia tati Audi, bleah!
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:36
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:36:26
... uite unde era ''crestina'' ... ... afara cu voi ... traisca tiganii ... ...

Iar peste toate esti si de etnie rroma??? Nu ca as avea ceva cu tiganii, dar este lucru stiut ca au stricat imaginea Romaniei peste hotare ... (da, o parte din ei, dar a fost de ajuns)
kudika_pudika
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:41
In primul rand e o greseala care nu se iarta ,e greseala ei si a lui,...cand se ''simteau'' bine nu s-au gandit la ce urmeaza???? nu cred ca nu stiau de metodele de contraceptie cand toata lumea vorbeste despre ele!!!asa ca sa faca bine si sa ia, impreuna cu partenerul pe care la avut, o decizie in cazul in care e insarcinata!
Creata24
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:41
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:35:01
De la: pinguina, la data 2011-01-22 13:23:46
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:19:45
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:15:56Sa stii ca m-a batut gandul...dar daca e asa...nu are cum sa propuna legarea trompelor pentru ca asta tot o metoda contraceptiva ar fi pana la urma...si el de fapt militeaza pentru popularea din plin a acestei tari...ma intreb ce naiba facea daca statea in china...


da hai sa populam si o a crestem copiii cu aer, cred ca saracul habar nu are cat costa analizele pt o eco, am o prietena primele analize pac 1000 RON, apoi nu stiu cate eco 4D, triplu test pt depistare Down in fiecare trimestru, dozare hormonala ca are RH nrgativ, nasterea in jur de 1000 EUR , si astea sunt preturi mici pt ca se duce la stat sa nasca, apoi pt copil iti trebuiesc o gramada, daca ar fi atat de simplu...........







... aloooo ... dac aprietena ta e o BABETA de 40 de ani si a ''topait'' de colo, colo pina acum ... atunci sa plateasca cu virf si indesat ... nu e treaba mea ... ca ea isi face copii dupa cum si-a platit ratele la plasma ... mii de scuze ... evorba de prioritati ...




Tigra...in opinia lui ar trebui sa ramanem insarcinate si sa nu ne ducem sa ne controlam deloc si sa nu facem nicio analiza si sa nastem cu moasa din sat, pe care bineinteles sa nu o platim...







... exagerezi ... trebuie sa faci copii atunci cind vin ... la o virsta normala ... nu dupa un sac de avorturi si citicva saci de anticonceptionale, dupa o gramada de prosti care au lasat diverse ''bonusuri'' ... o sa fiti de risul curcilor ... babete si mosnegi de 60-70 de ani o sa incercati sa va impuneti in fatza unor tineri de 20 ... ... or sa fie victime sigure ale celor mai smecheri ... care ii vor vedea niste consumatori ideali ... iar voi niste pensionari penibili ... nu veti mai avea nici o influentza ... dormiti in continuare ... visati ca deocamdata nu va costa nimic ... deocamdata ...
[/quote]

celegu hai iti doresc la revedere ca esti plictisitor , si oricum nimeni de pe aici nu e de acord cu conceptiile tale, sunt de acord cu contraceptia si cu a face copii cand vrei, si cu avortul de ce sa aduci pe lume un copil nedorit sa pe care nu il poti creste si asta chiar daca nu am fost pusa niciodata in postura de a face avort, sunt de acord si cu chirurgia plastica, iar la 50 de ani voi arata de 20, sunt de acord cu tot ceea ce inseamna CIVILIZATIE iar fiecare om are posibilitatea de a alege sa faca ce vrea cu viata lui, eu nu condamn pe nimeni nici pe cele ce fac avort, nici pe cele ce se prostitueaza, sau pe cei ce se drogheaza, sau pe cei cce aleg sa se sinucida. MARCO E VIATA NOASTRA SI FACEM CE VREM CU EA SI DOAR DUMNEZEU NE POATE JUDECA (asta pt cei ce nu sunt atei)
visan_georgiana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:42
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:36:42
De la: TIGRA, la data 2011-01-22 13:30:14
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-22 13:26:09
De la: marco918, la data 2011-01-22 13:14:59
... ma mutam in romania si va dadeam afara pe voi astia prostii

Asta era confirmarea de care aveam nevoie.

Stiam eu


pai de asta zic numai nebunii aia sectanti nu merg la dr nu iau pastile si fac 10 copii care maine poimaine dau in cap ca nu are cu cce sa ii creasca, h si apropos nea Marco asta poate s-a dus afara la munci dar de ce sa muncesti cand statul da bani buni pt copii am impresia ca cea mai mica indemnizatie e undeva la 800 EUR, pai vreo 5copii, facuti la diferenta de 1 an ii asigura ciudatului asta un trai decent afara

Le mai da si casa si ii scuteste de la plata taxelor.
Cat mai multi copii, ca-s doar mijloace sa-si ia tati Audi, bleah!







... lasa ma sa imi iau eu audi si tu dute si munceste ... scobeste-te cit mai des ... ia pastile cu sacul ... si fa copii dupa cum iti mai ramin si banii ... ... fii tu doamna directoare ...
marco918
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:42
fetito, el este un suflet inca de la conceptiune, nu veni cu scuze de acest gen. de ce nu discuti cu parintii tai? ei sunt singurii in masura sa iti de-a un sfat si sa te ajute. crezi ca daca o sa ai un copil nu o sa mai faci nimic in viata? dar prietenul tau? ziceai ca te vei duce cu el sa faci avortul? si cum ai sa mai poti vreodata sa te uiti la el daca ai ucis un suflet care s-a conceput din iubirea voastra? avortul este cel mai mare pacat, si nu se iarta in nici un fel, pentru ca este un suflet lipsit de aparare. asa cum mai spunea cineva pe aici, daca va place sa va jucati de-a oamneii mari trebuie sa va asumati si responsabilitatile acestora. gandeste-te ca o sa fiti parinti tineri. si cum vrei sa iti mai traiesti viata de adolescenta? ca vad, ca ti-ai trait-o si pana acum. eu cred ca esti foarte prost informata despre efectele negative pe care le va avea asupra ta. dar, astia sunt copii din ziua de azi, nu asculta de parinti, ori sunt lasati de capul lor, si uite in ce situatii se ajunge. eu sunt studenta, am peste 20 trecut, dar io la 17 ani nici nu indrazneam sa discut despre asa ceva, cred ca nici nu stiam prea bine ce inseamna. ce ti-a trebuit draga relatii sexuale la 17 ani sau la cat le-ai inceput? iti era frica sa nu te paraseasca? insa un lucru spun, si tu si el trebuie sa va ganditi ffffffffffff bine la ce decizie veti lua. si nu uita: DISCUTA CU PARINTII TAI. iti doresc sa iei dea mai buna decizie dar nu numai pentru acum, pentru acest moment, decizia luata acum trebuie sa fie buna pentru toata viata.
kudika330307
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:44
... ... bey, gherghino ... ''averea'' se poate plimba de la unul la altul ... nu poti sa stii ca nu vei avea doua fete pe care le vor vina niste baietei destepti ... si pe care tu nu le vei putea apara ... sau nu vor fi invatate sa traga pe nas ... sau ... sau ... sau ... esti comunista ... asta vad ... din aia de pe timpul sovieticilor care vroiau sa creeze omul nou ... ... tu creezi prostul nou ... dormi in pace ... [/quote]

vb de fetele tale niste c.u.r.v.e cumva? cand te duce capul si ai bani nu te mariti cu strungari, nici eu nu as accepta pe unul sub conditia mea, mai bine singura, si vad ca mereu faci referire la tine nu stiam ca esti Prostul NOu , hai dute si mai fata un plod, ca sa aiba cine sa munceasca pt copiii mei , sa le faca curat acasa si sa le spele masinile
visan_georgiana
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac ??? 143 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
avortul este o crima groaznica 680 De la: lourdess 18 Aprilie 2012 11:02
am si eu nevoie de un sfat... 296 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:46
Caut catel Beagle :x 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:24
invatati-ma va rog 6 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:41