Setari Cookie-uri

Demnitatea sau copilul?

De la: miss_darine, la data 2011-02-24 14:59:58
De la: pickard, la data 2011-02-24 14:52:00
daca e sa sufere , sufera si asa.oricum dupa 20 de ani e independent si ar zice ca nu e el responsabil de suferinta mamei si de sacrificiul ei
dar eu nu am copil..nu stiu d-astea!

gandeste-te asa...parintii deocamdata nu se inteleg...certuri, urlete, injuraturi, etc...cine este cel care asista neputincios la duelurile parintilor?...copilul...si atunci nu e mai bine, sa creasca in liniste?


Ai perfecta dreptate darine. Insa parintii sunt cei care trebuie sa se aseze la masa si sa stea de vorba ca doi oameni mari si sa hotarasca impreuna daca mai pot fi impreuna sau nu. Nu mi se pare normal sa te iei sa pleci dintr-o casnicie de unu singur pentru ca sa stii ca un copil sufera cand vede ca parintii nu se inteleg sau nu mai locuiesc impreuna. Dar toata astea trebuiesc discutate in doi. Daca se poate..daca vezi ca nu merge..atunci iti iei bagajelu si pleci dar nu poti sfatui tu un om pe care nu-l cunosti sa divorteze. Mie sa-mi zica o prietena de-a mea asa ceva i-as zice "esti concediata"
_Cryssa_
Postat pe 24 Februarie 2011 15:05
De la: valy90, la data 2011-02-24 14:58:26
De la: pickard, la data 2011-02-24 14:37:30
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-24 14:34:06
De la: ironia, la data 2011-02-24 14:31:49
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-24 14:25:13
Eu in locul tau m-as abtine la a da sfaturi. Este foarte usor sa spui "divorteaza" mai ales cand tu nu cunosti datele problemei.


eu am zis ce as face eu! nu ce trebuie sa faca ea!
eu nu m-as folosi de un copil ca sa tin un barbat langa mine, dar capacitatea de a digera anumite situatii difera de la persoana la persoana!
si daca ai de dat un sfat da-l ..nu comenta ce postez eu!


Eu nu inteleg cum tu...ca femeie...poti spune unei alte femei "eu in locul tau as divorta".


si eu ii spun ca barbat! daca ala a fost prost si a plecat odata e clar ca nu o iubeste pe ea.poate pe copil dar si asta e nesigur
nu trebuie sa stai cu un om doar pentru o hartie sau copil.oricum copilul tot al lui va fi


Esti tu sigur ca nu o iubeste,ca nu mai simte chiar nimic pt ea???Poate la el orgoliul
e mai mare decat iubirea....(nu avem noi de unde sa stim ce e in sufletul unui om)
,,Divorteaza", e usor de spus,dar greu de facut
noi daca am fi in locul ei,nu cred ca am fugi repede la divort.........(am sta si ne-am plange de mila exact ca domnita)


Apoi, nu zice doamna de a deschis topicul ca nu se mai simtea iubita? Si daca ar fi fost orgoliul, chiar pleca si nu se mai uita inapoi? Intr-un an de zile ai timp sa refaci o casnicie daca iti doresti. Nu iesi pe usa si dispari.

Oh, ba da, exact la judecatorie as da fuga intr-o asemenea situatie.
Ohoo, nici nu as astepta rasaritul soarelui si cantecul cocosului. :))
rashela
Postat pe 24 Februarie 2011 15:05
De la: miss_darine, la data 2011-02-24 15:01:58
De la: valy90, la data 2011-02-24 14:58:26
,,Divorteaza", e usor de spus,dar greu de facut
noi daca am fi in locul ei,nu cred ca am fugi repede la divort.........(am sta si ne-am plange de mila exact ca domnita)

acu' depinde de fiecare, eu mi-am strans jucariile si copilul si-am plecat la mama n-am stat nicio secunda sa-mi plang de mila


Nu toate sunt,, barbatoase" ca tine darine Nu zic ca e bine sa ne plangem de mila,dar totusi cand iubesti acea pers .nu prea iti vine sa-ti
strangi ,,jucariile" si sa pleci in sec.urmatoare.
oricum e sunt prea mica si n-am experienta vietii sa dau sfaturi
sau sa-mi dau cu parerea.
Valy90
Postat pe 24 Februarie 2011 15:09
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-24 15:05:18

Ai perfecta dreptate darine. Insa parintii sunt cei care trebuie sa se aseze la masa si sa stea de vorba ca doi oameni mari si sa hotarasca impreuna daca mai pot fi impreuna sau nu. Nu mi se pare normal sa te iei sa pleci dintr-o casnicie de unu singur pentru ca sa stii ca un copil sufera cand vede ca parintii nu se inteleg sau nu mai locuiesc impreuna. Dar toata astea trebuiesc discutate in doi. Daca se poate..daca vezi ca nu merge..atunci iti iei bagajelu si pleci dar nu poti sfatui tu un om pe care nu-l cunosti sa divorteze. Mie sa-mi zica o prietena de-a mea asa ceva i-as zice "esti concediata"

citeste cu atentie postul d-nei...a plecat de acasa, nu s-a intors decat in vizite pt copil si atat...ce vrei sa mai refaca?
miss_darine
Postat pe 24 Februarie 2011 15:10
De la: miss_darine, la data 2011-02-24 15:05:02
De la: valy90, la data 2011-02-24 15:01:33

Cat timp ea il iubeste e
cam greu sa-si vada de viata ei...
Vezi bine ca incearca sa se agate de orice,
numai ca sa nu-l piarda de tot.

sincer , mi-e greu sa va inteleg...se pare ca pt mine iubirea are alte conotatii...iubire=respect,intelegere,independenta...in niciun caz dependenta


ti-am spus eu ca tu esti un "dinozaur"!

vitamina_c
Postat pe 24 Februarie 2011 15:12
De la: valy90, la data 2011-02-24 15:09:11
De la: miss_darine, la data 2011-02-24 15:01:58
De la: valy90, la data 2011-02-24 14:58:26
,,Divorteaza", e usor de spus,dar greu de facut
noi daca am fi in locul ei,nu cred ca am fugi repede la divort.........(am sta si ne-am plange de mila exact ca domnita)

acu' depinde de fiecare, eu mi-am strans jucariile si copilul si-am plecat la mama n-am stat nicio secunda sa-mi plang de mila


Nu toate sunt,, barbatoase" ca tine darine Nu zic ca e bine sa ne plangem de mila,dar totusi cand iubesti acea pers .nu prea iti vine sa-ti
strangi ,,jucariile" si sa pleci in sec.urmatoare.
oricum e sunt prea mica si n-am experienta vietii sa dau sfaturi
sau sa-mi dau cu parerea.



Valy, Valy, ia uite draga mea cum te contrazici tu singurica! Pai daca tu suferi pentru ca iubesti si de aceea nu esti capabila sa iti iei jucariile, nu rezulta oare ca ala de pleaca NU iubeste? Asa cum a facut si domnul din povestea asta. Asa ca.. de nu o mai iubeste, divortul. Simplu si ieftin. Nu lasa riduri. :P
rashela
Postat pe 24 Februarie 2011 15:13
De la: valy90, la data 2011-02-24 15:09:11
Nu toate sunt,, barbatoase" ca tine darine Nu zic ca e bine sa ne plangem de mila,dar totusi cand iubesti acea pers .nu prea iti vine sa-ti
strangi ,,jucariile" si sa pleci in sec.urmatoare.
oricum e sunt prea mica si n-am experienta vietii sa dau sfaturi
sau sa-mi dau cu parerea.

nu e vb de barbatie aici...ci sa realizezi ca totul a ajuns intr-un punct mort...sa nu crezi ca n-am avut si eu partea mea de discutii sterile...dar de cat sa vb peretilor, mai bine o tai si vb singura sau cu copilul
miss_darine
Postat pe 24 Februarie 2011 15:13
De la: rashela, la data 2011-02-24 15:05:46
De la: valy90, la data 2011-02-24 14:58:26
De la: pickard, la data 2011-02-24 14:37:30
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-24 14:34:06
De la: ironia, la data 2011-02-24 14:31:49
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-24 14:25:13
Eu in locul tau m-as abtine la a da sfaturi. Este foarte usor sa spui "divorteaza" mai ales cand tu nu cunosti datele problemei.


eu am zis ce as face eu! nu ce trebuie sa faca ea!
eu nu m-as folosi de un copil ca sa tin un barbat langa mine, dar capacitatea de a digera anumite situatii difera de la persoana la persoana!
si daca ai de dat un sfat da-l ..nu comenta ce postez eu!


Eu nu inteleg cum tu...ca femeie...poti spune unei alte femei "eu in locul tau as divorta".


si eu ii spun ca barbat! daca ala a fost prost si a plecat odata e clar ca nu o iubeste pe ea.poate pe copil dar si asta e nesigur
nu trebuie sa stai cu un om doar pentru o hartie sau copil.oricum copilul tot al lui va fi


Esti tu sigur ca nu o iubeste,ca nu mai simte chiar nimic pt ea???Poate la el orgoliul
e mai mare decat iubirea....(nu avem noi de unde sa stim ce e in sufletul unui om)
,,Divorteaza", e usor de spus,dar greu de facut
noi daca am fi in locul ei,nu cred ca am fugi repede la divort.........(am sta si ne-am plange de mila exact ca domnita)


Apoi, nu zice doamna de a deschis topicul ca nu se mai simtea iubita? Si daca ar fi fost orgoliul, chiar pleca si nu se mai uita inapoi? Intr-un an de zile ai timp sa refaci o casnicie daca iti doresti. Nu iesi pe usa si dispari.

Oh, ba da, exact la judecatorie as da fuga intr-o asemenea situatie.
Ohoo, nici nu as astepta rasaritul soarelui si cantecul cocosului. :))

daca e sigura 100% ca nu se mai simte iubita,atunci de ce puii mei mai spera a o impacare cu el??
Eu cred ca nu e sigura de ceea ce zice
Valy90
Postat pe 24 Februarie 2011 15:13
De la: vitamina_c, la data 2011-02-24 15:12:27
ti-am spus eu ca tu esti un "dinozaur"!


mi-ai zis...da' eu... batman, batman
miss_darine
Postat pe 24 Februarie 2011 15:15
De la: rashela, la data 2011-02-24 15:13:11
De la: valy90, la data 2011-02-24 15:09:11
De la: miss_darine, la data 2011-02-24 15:01:58
De la: valy90, la data 2011-02-24 14:58:26
,,Divorteaza", e usor de spus,dar greu de facut
noi daca am fi in locul ei,nu cred ca am fugi repede la divort.........(am sta si ne-am plange de mila exact ca domnita)

acu' depinde de fiecare, eu mi-am strans jucariile si copilul si-am plecat la mama n-am stat nicio secunda sa-mi plang de mila


Nu toate sunt,, barbatoase" ca tine darine Nu zic ca e bine sa ne plangem de mila,dar totusi cand iubesti acea pers .nu prea iti vine sa-ti
strangi ,,jucariile" si sa pleci in sec.urmatoare.
oricum e sunt prea mica si n-am experienta vietii sa dau sfaturi
sau sa-mi dau cu parerea.



Valy, Valy, ia uite draga mea cum te contrazici tu singurica! Pai daca tu suferi pentru ca iubesti si de aceea nu esti capabila sa iti iei jucariile, nu rezulta oare ca ala de pleaca NU iubeste? Asa cum a facut si domnul din povestea asta. Asa ca.. de nu o mai iubeste, divortul. Simplu si ieftin. Nu lasa riduri. :P


poate, ceva iubire o mai fi,dar nu ca la inceput
Valy90
Postat pe 24 Februarie 2011 15:17
Nici eu nu cred ca tine de femeia - barbat ci mai mult de educatie. Daca parintii, mama de regula, ti-a spus: "cand nu te mai intelegi cu el, vii acasa, iti suntem alaturi", atunci o femeie insealata, batuta, umilita, neiubita va gasi resursele sa puna punct.
Amintiti-va de cazurile de pe forum gen "daca afla ai mei ca vreau sa divortez, se imbolnavesc, nici nu vor sa auda de asta".

rashela
Postat pe 24 Februarie 2011 15:20
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-24 13:33:11... Voi ce-ati face in locul meu?


eu mi-as lua o sticla de vin rosu, si m-as balaci la un spa (cu apa termala)
battleofwits
Postat pe 24 Februarie 2011 15:32
De la: battleofwits, la data 2011-02-24 15:32:47
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-24 13:33:11... Voi ce-ati face in locul meu?


eu mi-as lua o sticla de vin rosu, si m-as balaci la un spa (cu apa termala)


buna idee!
pickard
Postat pe 24 Februarie 2011 16:46
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-24 13:33:11Dragelor,
am nevoie de voi, de sfatul vostru, pentru a lumina drumul pe care ar trebui s-o apuc!
Sunt casatorita de 7 ani, dupa o relatie de 5 ani... Astfel, ar trebui sa aniversam 12 ani de relatie. .......
Sunt atat de bulversata... Voi ce-ati face in locul meu?


Asta se intampla foarte des.Ma refer la faptul ca dupa un anumit numar de ani , unul din parteneri se plictiseste de "rutina" unei relatii stabile si isi cauta un nou motiv ptr. a "trai". Daca erai genul care lasa copilul la mama sau la mama soacra si deveneai o femeie "independenta" (asa cum le place multora sa se considere), probabil ca nu aveai astfel de probleme.Barbatilor le plac fetele rele ... Dupa ce devin bune treaba se schimba.

Nu cred ca ai nevoie de sfaturi. Mai ales ca pe net toata lumea vrea sa para ceea ce isi doreste sa fie , nu ceea ce este in realitate.Treci printr-o situatie destul de urata...Si numai tu stii ce este in sufletul tau.
Este greu sa poti reactiona corect cand tot ceea ce simti este ...neputinta.
Daca vrei sa-ti rezolvi "curat" aceasta problema, spune-i si lui ceea ce simti , asa cum ai spus-o aici.
Daca nu te mai vrea oricum nu va mai sta cu tine.
Faptul ca ii spui unui om, care este tatal copilului tau, ca inca il iubesti, nu te face sa-ti pierzi demnitatea.

Eu asta as face in locul tau .
_vio_
Postat pe 24 Februarie 2011 17:22
Eu nu inteleg ce fel de relatie exista intre tine si sotul tau si ce inseamna un sot pentru tine.

Cum adica ai vrut sa-i dai o lectie? Daca voi nu va mai intelegeti este din vina amandorura, nu doar a lui. Felul asta de a pune problema ma face sa cred ca doar astepti sa fii servita in relatie, sa ti se ghiceasca starile etc. Si asta explica de ce te dai de ceasul mortii cand el nu te mai vrea. Pentru ca nu suporti respingerea. Si de ce te gandesti sa-ti folosesti copilul sau potentiali viitori copii pentru a-l tine legat.


Mai bine fa un pas inapoi, chiar doi, si incearca sa analizezi la rece relatia voastra. Ce a fost bine, ce nu, cu ce ai gresit tu, cu ce a gresit el. Dupa ce ai analizat tot, mai vrei sa fii cu el? Motivele sunt valide? (gen pentru ca inca il iubesti, nu ca ce-o sa spuna gura lumii). Daca da, ia-l frumos de manuta si spune-i ca vrei sa fii cu el. Daca nu, asta e, divort.
kudika_pudika
Postat pe 24 Februarie 2011 23:04
Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau? Sa accept, in conditiile in care eu m-as chinui si el s-ar bucura de copil cat are chef, ca apoi sa se duca linistit acasa la alta? NICIODATA! Am stat atat dupa el, ca sa fie langa mine, sa avem o familie pentru toata viata... Carina e viata lui si ar face orice pentru ea! I-am spus ca, daca nu se intoarce acasa, il voi lovi acolo unde-l doare cel mai tare! Nu-l voi mai lasa sa vada copilul decat un weekend pe luna, si atunci 2 ore! O sa fac copilul sa-l urasca! I-am spus deja Carinei ca, tatal ei a plecat de acasa pentru alta femeie, ceea ce a revoltat-o. O sa-i fac viata un calvar, daca nu revine in sanul familiei! Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie! Dupa ce m-am chinuit atat, sa vina alta sa-l ia de-a gata? Innebunesc cand ma gandesc la asta! Acum 0 saptamana i-am zis sa se intoarca acasa, iar el a zis ca o va face daca ma schimb, daca nu-l mai controlez, daca nu ma mai isterizez... ca el vrea ca fetita noastra sa creasca cu ambii parinti. I-am promis ca ma voi schimba dar n-a venit acasa. Pana acum, l-am lasat sa vina la Carina, de cate ori a vrut si a venit aproape in fiecare zi! Dar, daca nu incepe sa dea semne ca vrea sa vina acasa, schimb foaia! M-am hotarat!
ioanakudika7810
Postat pe 25 Februarie 2011 12:49
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? ... O sa-i fac viata un calvar, daca nu revine in sanul familiei! Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie! Dupa ce m-am chinuit atat, sa vina alta sa-l ia de-a gata? Innebunesc cand ma gandesc la asta! Acum 0 saptamana i-am zis sa se intoarca acasa, iar el a zis ca o va face daca ma schimb, daca nu-l mai controlez, daca nu ma mai isterizez... ca el vrea ca fetita noastra sa creasca cu ambii parinti. I-am promis ca ma voi schimba dar n-a venit acasa. Pana acum, l-am lasat sa vina la Carina, de cate ori a vrut si a venit aproape in fiecare zi! Dar, daca nu incepe sa dea semne ca vrea sa vina acasa, schimb foaia! M-am hotarat!


Esti egoista , rea si razbunatoare. El ca el .... ca a grestit(spui tu), dar sa te razbuni folosind fetita si sentimentele ei , mie personal mi se pare ca este o fapta pe care numai femeile slabe o fac...
Daca nu te mai iubeste si este cu altcineva cu siguranta nu se va mai intoarce la tine. Si chiar daca il vei constrange si se va intoarce , cat crezi ca va sta?
Nu o sa reusesti decat sa-l indepartezi si mai mult, dar pana la urma toti suportam consecintele faptelor noastre.
_vio_
Postat pe 25 Februarie 2011 13:10
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau? Sa accept, in conditiile in care eu m-as chinui si el s-ar bucura de copil cat are chef, ca apoi sa se duca linistit acasa la alta? NICIODATA! Am stat atat dupa el, ca sa fie langa mine, sa avem o familie pentru toata viata... Carina e viata lui si ar face orice pentru ea! I-am spus ca, daca nu se intoarce acasa, il voi lovi acolo unde-l doare cel mai tare! Nu-l voi mai lasa sa vada copilul decat un weekend pe luna, si atunci 2 ore! O sa fac copilul sa-l urasca! I-am spus deja Carinei ca, tatal ei a plecat de acasa pentru alta femeie, ceea ce a revoltat-o. O sa-i fac viata un calvar, daca nu revine in sanul familiei! Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie! Dupa ce m-am chinuit atat, sa vina alta sa-l ia de-a gata? Innebunesc cand ma gandesc la asta! Acum 0 saptamana i-am zis sa se intoarca acasa, iar el a zis ca o va face daca ma schimb, daca nu-l mai controlez, daca nu ma mai isterizez... ca el vrea ca fetita noastra sa creasca cu ambii parinti. I-am promis ca ma voi schimba dar n-a venit acasa. Pana acum, l-am lasat sa vina la Carina, de cate ori a vrut si a venit aproape in fiecare zi! Dar, daca nu incepe sa dea semne ca vrea sa vina acasa, schimb foaia! M-am hotarat!


femeile ca tine imi provoaca......!
vitamina_c
Postat pe 25 Februarie 2011 13:12
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau?

sincer, iti meriti soarta pe care ti-o asterni cramponeaza-te tu de el si vei descoperi ca de ce-ai fugit, aia ai capatat
miss_darine
Postat pe 25 Februarie 2011 13:13
De la: vitamina_c, la data 2011-02-25 13:12:16

femeile ca tine imi provoaca......!

ca ea o gramada isi folosesc copii, drept moneda de schimb
miss_darine
Postat pe 25 Februarie 2011 13:16
De la: miss_darine, la data 2011-02-25 13:13:51
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau?

sincer, iti meriti soarta pe care ti-o asterni cramponeaza-te tu de el si vei descoperi ca de ce-ai fugit, aia ai capatat


in egoismul ei nu isi da seama ca raul de vrea sa-l faca acum sotului, mai tarziu se va intoarce impotriva ei!
vitamina_c
Postat pe 25 Februarie 2011 13:21
vaii ce as face eu in locul tau ....Distreaza-te !Esti destul de tanara :| ,te consideri la o varsta la care nu ai putea sa incepi o alta relatie?? 32 de ani !!!!!! sincer ai grija de tine,lasa-l pe fostul sot in pace,incearca sa ti refaci viata fara sa l pui pe el in viitor....o sa ai de castigat ...si cine stie poate se inroarce roata,si se v-a ruga el de tine sa va impacati,din mom ce o sa vada ca tu vreai s ati refaci viata de alt barbat care v-a urma sa-i ia locul ca tata !!Multa bafta !te pup
Al3xutzaa
Postat pe 25 Februarie 2011 13:21
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau? Sa accept, in conditiile in care eu m-as chinui si el s-ar bucura de copil cat are chef, ca apoi sa se duca linistit acasa la alta? NICIODATA! Am stat atat dupa el, ca sa fie langa mine, sa avem o familie pentru toata viata... Carina e viata lui si ar face orice pentru ea! I-am spus ca, daca nu se intoarce acasa, il voi lovi acolo unde-l doare cel mai tare! Nu-l voi mai lasa sa vada copilul decat un weekend pe luna, si atunci 2 ore! O sa fac copilul sa-l urasca! I-am spus deja Carinei ca, tatal ei a plecat de acasa pentru alta femeie, ceea ce a revoltat-o. O sa-i fac viata un calvar, daca nu revine in sanul familiei! Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie! Dupa ce m-am chinuit atat, sa vina alta sa-l ia de-a gata? Innebunesc cand ma gandesc la asta! Acum 0 saptamana i-am zis sa se intoarca acasa, iar el a zis ca o va face daca ma schimb, daca nu-l mai controlez, daca nu ma mai isterizez... ca el vrea ca fetita noastra sa creasca cu ambii parinti. I-am promis ca ma voi schimba dar n-a venit acasa. Pana acum, l-am lasat sa vina la Carina, de cate ori a vrut si a venit aproape in fiecare zi! Dar, daca nu incepe sa dea semne ca vrea sa vina acasa, schimb foaia! M-am hotarat!


1. tu nu il iubesti..vrei sa fie langa tine pt ca nu suporti sa il vezi fericit langa alta femeie.
2.si el si-a pierdut tineretea langa tine, deci nu mai utiliza asta ca scuza.
3.este si copilul tau, este si de datoria ta sa il cresti, si apoi copilul poate sa stea la el si sa vina la tine in vizita, sa fie el parintele rau si tu ala bun.dar nu esti proasta stii ca asta se va intoarce impotriva ta...
4.sa faci copilul sa il urasca este cea mai mare prostie...copilul va creste...va vedea ca tu esti cea care l-ai indepartat pe tac-su de ea...
5.cea mai mare prostie sa ii spui copilului ca a plecat dupa alta femeie...copilul si asa este derutat de faptul ca nu mai este langa ea, in loc sa ascunzi problemele tu mai rau i le transpui...va avea de suferit copilul..ai sa iti dai mai tarziu pumni in bot...
5.dragoste cu forta nu se poate, in cel mai rau caz va veni,...va sta o perioada..dar va pleca iar..asta garantat, cum puii mei poti forta un om sa te iubeasca?
6.amenintarile tale nu fac decat sa il indeparteze si mai mult...si oricat ar iubi copilul..daca tu te comporti ca o isterica nu o sa vina!
7.te vei schimba?cum?o sa il intrebi cum a fost cu altele?in timp ce tu ii cresteai copilul?stie omul ce stie d'aia nici nu a revenit...
8.sincer imi este mila de copila a carui mama esti, invata sa fii demna si sa lasi copilul in pace, nu il mai traumatiza, nu te mai gandi la tine..in fond si la urma urmei copilul trebuie sa fie cel mai important , nu disperarea ta...
9.cunosc destule cazuri care au procedat ca tine...ce crezi ca s-a intamplat cu copilul dupa ce a crescut?s-a dus la celalalt parinte iar cu cel/cea de a crescut nu a vrut sa mai aiba de a face...asa ca ai grija cum te joci cu copilul.
ironia
Postat pe 25 Februarie 2011 13:27
wow. sa te folosesti de un copil ca sa l tii pe unu langa tine, sa l santajezi cu asta...
cred ca mai jos nu poti sa aluneci... nu are de a face cu demnitatea

[quote]Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie![/quote]

daca un om nu vrea sa stea langa tine, de ce dracu vrei sa l chinui? ca tu in mintea ta bolnava ai o imagine perfecta a ideii de familie, cum stai tu bine mersi langa cratita cu plodul si cu unu menit sa ce? incredibil.

oricum sper ca e inca o poveste nascocita de o plicticoasa de pe kudika...desi ma ndoiesc. cate nebune..Dzeule...
rockk
Postat pe 25 Februarie 2011 13:44
De la: ironia, la data 2011-02-25 13:27:36
9.cunosc destule cazuri care au procedat ca tine...ce crezi ca s-a intamplat cu copilul dupa ce a crescut?s-a dus la celalalt parinte iar cu cel/cea de a crescut nu a vrut sa mai aiba de a face...asa ca ai grija cum te joci cu copilul.

corect
miss_darine
Postat pe 25 Februarie 2011 13:48
De la: miss_darine, la data 2011-02-25 13:48:48
De la: ironia, la data 2011-02-25 13:27:36
9.cunosc destule cazuri care au procedat ca tine...ce crezi ca s-a intamplat cu copilul dupa ce a crescut?s-a dus la celalalt parinte iar cu cel/cea de a crescut nu a vrut sa mai aiba de a face...asa ca ai grija cum te joci cu copilul.

corect


poate o sa aibe si ea nume de cod..."raposata"
ironia
Postat pe 25 Februarie 2011 13:51
De la: battleofwits, la data 2011-02-24 15:32:47
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-24 13:33:11... Voi ce-ati face in locul meu?


eu mi-as lua o sticla de vin rosu, si m-as balaci la un spa (cu apa termala)


ce face kudika din om...
rockk
Postat pe 25 Februarie 2011 13:51
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau? Sa accept, in conditiile in care eu m-as chinui si el s-ar bucura de copil cat are chef, ca apoi sa se duca linistit acasa la alta? NICIODATA! Am stat atat dupa el, ca sa fie langa mine, sa avem o familie pentru toata viata... Carina e viata lui si ar face orice pentru ea! I-am spus ca, daca nu se intoarce acasa, il voi lovi acolo unde-l doare cel mai tare! Nu-l voi mai lasa sa vada copilul decat un weekend pe luna, si atunci 2 ore! O sa fac copilul sa-l urasca! I-am spus deja Carinei ca, tatal ei a plecat de acasa pentru alta femeie, ceea ce a revoltat-o. O sa-i fac viata un calvar, daca nu revine in sanul familiei! Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie! Dupa ce m-am chinuit atat, sa vina alta sa-l ia de-a gata? Innebunesc cand ma gandesc la asta! Acum 0 saptamana i-am zis sa se intoarca acasa, iar el a zis ca o va face daca ma schimb, daca nu-l mai controlez, daca nu ma mai isterizez... ca el vrea ca fetita noastra sa creasca cu ambii parinti. I-am promis ca ma voi schimba dar n-a venit acasa. Pana acum, l-am lasat sa vina la Carina, de cate ori a vrut si a venit aproape in fiecare zi! Dar, daca nu incepe sa dea semne ca vrea sa vina acasa, schimb foaia! M-am hotarat!

Imi provoci o greata enorma.
Sunt copilul unei mame ca tine si o urasc din tot sufletul! Gandeste-te bine la asta, fata ta va fi destul de matura si desteapta la un moment dat sa-si dea seama ce fel de om esti. Si pe langa faptul ca o vei traumatiza si-i vei face rau, ori iti va intoarce spatele complet, ori nu va avea pentru tine decat mila si nimic altceva.
Asta iti doresti?
Totul pentru egoismul tau?
Deja imi inchipui cum e viata langa tine si nu pot decat sa il felicit pe sotul tau ca te-a suportat atata timp.
kudika_pudika
Postat pe 25 Februarie 2011 14:43
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31Eu tind sa ma impac cu el! Il iubesc! In plus, mi-am pierdut atatia ani alaturi de el, toata tineretea mea s-a dus! Sa-l las acum sa-si refaca viata, in timp ce eu ii cresc copilul? El sa vina in vizite, sa incante fetita cu blandete si cadouri, s-o atraga de partea lui, in timp ce eu duc greul, o cert, ii spun "n-ai voie aia, nu face aia etc" incercand s-o educ? El sa fie parintele bun si eu parintele rau? Sa accept, in conditiile in care eu m-as chinui si el s-ar bucura de copil cat are chef, ca apoi sa se duca linistit acasa la alta? NICIODATA! Am stat atat dupa el, ca sa fie langa mine, sa avem o familie pentru toata viata... Carina e viata lui si ar face orice pentru ea! I-am spus ca, daca nu se intoarce acasa, il voi lovi acolo unde-l doare cel mai tare! Nu-l voi mai lasa sa vada copilul decat un weekend pe luna, si atunci 2 ore! O sa fac copilul sa-l urasca! I-am spus deja Carinei ca, tatal ei a plecat de acasa pentru alta femeie, ceea ce a revoltat-o. O sa-i fac viata un calvar, daca nu revine in sanul familiei! Ori invata sa ma iubeasca dinnou, sa ma faca fericita, ori o sa sufere si el, asa cum sufar eu in lipsa lui, asa cum sufar si eu cand ma gandesc ca s-ar putea sa fie indragostit de alta femeie! Dupa ce m-am chinuit atat, sa vina alta sa-l ia de-a gata? Innebunesc cand ma gandesc la asta! Acum 0 saptamana i-am zis sa se intoarca acasa, iar el a zis ca o va face daca ma schimb, daca nu-l mai controlez, daca nu ma mai isterizez... ca el vrea ca fetita noastra sa creasca cu ambii parinti. I-am promis ca ma voi schimba dar n-a venit acasa. Pana acum, l-am lasat sa vina la Carina, de cate ori a vrut si a venit aproape in fiecare zi! Dar, daca nu incepe sa dea semne ca vrea sa vina acasa, schimb foaia! M-am hotarat!

Spui ca vrei sa invete sa te iubeasca din nou, dar tu stii sa iubesti pe cineva? Din cate vad eu, singura persoana de care-ti pasa esti tu insati, de fetita ta habar n-ai, atata timp cat vrei s-o folosesti ca moneda de schimb, sa-ti fie tie bine. Cum poti sa tarasti un copil in mocirla asta? Habar n-ai cat de important e pentru ea sa stie ca e iubita de ambii parinti! Ti-e chiar atat de greu sa-i explici ca e posibil sa va despartiti voi doi, adultii, dar niciodata, niciunul dintre voi nu se va desparti de ea? Pentru ca e copilul vostru, la amandoi, si pentru ca o iubiti in egala masura! Sau ar trebui sa fie asa...
kitty_na
Postat pe 25 Februarie 2011 23:39
De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31 Il iubesc!


Il iubesti pe draku! Nu esti capabila de asa ceva.

De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31 in timp ce eu ii cresc copilul?


Ca si cum ar fi luat un copil de pe strada si ti l-a adus tie sa i-l cresti. N-a crescut in pantecele tau, femeie nebuna?

De la: ioanakudika7810, la data 2011-02-25 12:49:31 Innebunesc cand ma gandesc la asta!


Esti deja nebuna. Si isterica, asa cum mentionezi mai departe.

DACA esti reala (incep sa ma indoiesc de asta) atunci nimeni nu te va putea iubi vreodata. Interneaza-te, da copilul tatalui si daca nici tratamentul cu socuri nu te vindeca, sinucide-te.
rashela
Postat pe 26 Februarie 2011 00:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CEntura de castitate 5 De la: luyyzz 3 Iulie 2009 16:42
sunt timid 35 De la: bruneagra25 12 Martie 2009 11:30
in legatura cu articolul: de ce umblam cu cioara vopsita in dragoste 2 De la: battleofwits 18 Aprilie 2011 13:41
Cine este mai vulgar 54 De la: cinealtcineva 27 Februarie 2009 13:39
m-am saturat de tot si toate 66 De la: Muse__ 22 Iulie 2013 11:03