Setari Cookie-uri

Cum sa depasesc fosta relatie?

Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic. Apoi am inceput facultatea amandoi, departe de casa ( aproximativ 200 km) ... Un an a mai duart relatia deoarece in prejma sarbatorilor de Craciun am descoperit ca m-a inselat. :) A fost cel mai groaznic moment trait in viata mea. ( Sunt un o fata optimista cu realizari foarte bune in tot ce tine de facultate, job, scoala ) insa terminarea relatiei mele m-a doborat.. Singurul lucru bun pe care am putut sa-l fac pentru mine a fost sa nu mi neglijez prietenele si familia. Dar inauntrul meu ... am simtit ca nu imi voi mai gasi alinarea niciodata... Aparent si in fata altora am incercat sa raman echilibrata. Dar va va spun sincer, am crezut ca a murit jumatate din mine in acea perioada . Problema mea cea mai mare este ca ...da, am plans pana am simtit ca nu mai am lacrimi si ca ma voi imblonavi de la atata suferinta, incercam sa ies dar nu-mi gaseam locul nicaieri. Venisem impreuna la facultate, il stiam de ani de zile, era baiatul perfect pentru mine si ma rugam mereu sa nu ne schimbe ceva. Dupa ce m-a inselat , a avut zeci de incercari de a ma reimpaca. Nu ii raspundeam mesajelor care incepusera sa semene perfect ( imi pare rau, te iubesc etc ) apoi am incercat sa iert. I-am oferit a doua sansa, dar lucrurile se stricasera foarte mult intre noi. Una zicea inainte de a ne impaca si alta facea dupa ce ne impacam. Am incercat sa nu reprosez, dar el se schimbvase enorm, avea alti prieteni, nu mai ieseam deloc in oras amandoi, decat la un suc, uneori. Iar cel mai des ne vedeam la mine acasa... (va inchipuiti pentru ce) Asta m-a indurerat profund. Ne-am certat si impacat ( 2-3 zile cearta, 1 zi buna ) timp de jumtate de an. Apoi cu mii de promisiuni intr-o dupamiaza hotarasem sa ne impacam definitiv. Dupa ce a plecat din casa, nu mi-a mai raspuns la telefon, mesaje ( am insistat 3 zile ) apoi nu l-am mai cautat deloc. :) 3 luni de zile nu ne-am vazut...O toamna intreaga nu i-am vazut ochii. Vedeam doar ca merge la petreceri , ca are prieteni noi, fete in poze, distractie maxima. Dupa 3 luni a inceput sa ma caute iar, si din nefericire, i-am raspuns... I-am zis ca si mie mi-e dor de tot ce era... Ne-am vazut, am facut sex in acea noaspte. Mi-a promis atatea si imi vorbea cuvinte enorm de frumoas. Ne am mai vazut doua zile dupa, apoi a plecat la alte petreceri cu prietenii lui fara sa mi mai dea vreun semn vreodata. Curand am facut pe fb la el flirtari cu o tipa......


Oare toate promisiunile si caintele lui dinainte de a ne impaca ce erau?????
De ce mai insista ca ii e dor de tot ( imi dadea exemple de momente fericite din viata noastra) ???!! Imi cer scuze, dar as vrea sa imi dati un sfat. L-am iertat de atatea ori, m-am cultat de atatea ori cu el si a doua zi pleca fara un semn!!!!!! Oare asa jos sunt???

De ce atatea declaratii si saptamani de mesaje frumoase lasate pe telefon, facebook etc??!?!?! Apoi dupa cateva saptamani in care ma cauta mereu cedamm.... Regret enorm ca dupa 3 luni, dupa ce ma parasise m-am vazut cu el, ne-am culcat mi-a promis si a plecat din nou fara un cuvant. Timpul nu l mai pot da inapoi sa schimb lucrurile.... Cum pot sa fac sa nu ma mai injosesc, sa nu l mai cred, sa nu creada despre mine ca sunt disperata ( cu toate ca plang si mi-e groaza cum a putut sa se schimbe un om pe care il iubeam de 4 ani. )

Va rog sa imi dati un sfat , cum as putea sa il uit??? CUM?!
kudika_18248
Postat pe 13 Octombrie 2012 05:11
De la: kudika_18248, la data 2012-10-13 05:11:34Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic...............................................................................................


Este simplu,dar atat de greu de facut ,ceea ce ti-ai propus!!!!!UITA-L!!!! Cu vointa,putere de concentrare,ambitie si hotarare,,nicio femeie din aceasta lume nu merita sa fie nefericita!!!! Daca nu o faci,vei suferi si mai mult!!!! Va trece timp pana la momentul uitarii,dar in raport cu cel scurs in mahnire si dezamagire,,este insignifiant!!!! Nu mai plange,,,bucura-te ca traiesti viata aceasta,chiar daca este tulbure in acest moment!!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Octombrie 2012 08:09
Pai cred si eu ca venea la tine, daca stia ca esti mereu disponibila pentru el. Daca-l refuzai iti spun eu ca ar fi schimbat placa Tu te framanti si te consumi pe cand el nu vede in tine decat un soi de gonflabila. Isi satisface nevoile si pe urma pleaca. E mult prea necopt pentru o relatie serioasa... E inca la varsta la care un baiat descopera lumea, se distreaza, experimenteaza... Mai bine ti-ai cauta un barbat mai mare ca tine, care sa te iubeasca si sa vada in tine mai mult decat o tipa cu care face sex.
Micaell
Postat pe 14 Octombrie 2012 10:44
deci ceva de genu "lasa-ma imi place". daca chiar iti doresti sa treci peste POTI. ia sterge tot ce tine de el numar id fb ce mai ai(pozele pune pe cd) si nu mai raspunde , nu o sa te streseze o vesnicie. ai si tu putin orgoliu. daia suntem luate de fraiere noi femeile ca lasam prea mult de la noi...
oanascumpik
Postat pe 14 Octombrie 2012 11:03
De la: kudika_18248, la data 2012-10-13 05:11:34Am fost cu un baiat 4 ani.
Ne am inceput relatia din adolescenta si a durat pana a implinit el 22 ani... Am avut o relatie frumoasa, primul barbat din viata mea, prieteni de liceu comuni, mare, munte, cunoasterea parintilor, proveam din acelasi oras mic. Apoi am inceput facultatea amandoi, departe de casa ( aproximativ 200 km) ... Un an a mai duart relatia deoarece in prejma sarbatorilor de Craciun am descoperit ca m-a inselat. :) A fost cel mai groaznic moment trait in viata mea. ( Sunt un o fata optimista cu realizari foarte bune in tot ce tine de facultate, job, scoala ) insa terminarea relatiei mele m-a doborat.. Singurul lucru bun pe care am putut sa-l fac pentru mine a fost sa nu mi neglijez prietenele si familia. Dar inauntrul meu ... am simtit ca nu imi voi mai gasi alinarea niciodata... Aparent si in fata altora am incercat sa raman echilibrata. Dar va va spun sincer, am crezut ca a murit jumatate din mine in acea perioada . Problema mea cea mai mare este ca ...da, am plans pana am simtit ca nu mai am lacrimi si ca ma voi imblonavi de la atata suferinta, incercam sa ies dar nu-mi gaseam locul nicaieri. Venisem impreuna la facultate, il stiam de ani de zile, era baiatul perfect pentru mine si ma rugam mereu sa nu ne schimbe ceva. Dupa ce m-a inselat , a avut zeci de incercari de a ma reimpaca. Nu ii raspundeam mesajelor care incepusera sa semene perfect ( imi pare rau, te iubesc etc ) apoi am incercat sa iert. I-am oferit a doua sansa, dar lucrurile se stricasera foarte mult intre noi. Una zicea inainte de a ne impaca si alta facea dupa ce ne impacam. Am incercat sa nu reprosez, dar el se schimbvase enorm, avea alti prieteni, nu mai ieseam deloc in oras amandoi, decat la un suc, uneori. Iar cel mai des ne vedeam la mine acasa... (va inchipuiti pentru ce) Asta m-a indurerat profund. Ne-am certat si impacat ( 2-3 zile cearta, 1 zi buna ) timp de jumtate de an. Apoi cu mii de promisiuni intr-o dupamiaza hotarasem sa ne impacam definitiv. Dupa ce a plecat din casa, nu mi-a mai raspuns la telefon, mesaje ( am insistat 3 zile ) apoi nu l-am mai cautat deloc. :) 3 luni de zile nu ne-am vazut...O toamna intreaga nu i-am vazut ochii. Vedeam doar ca merge la petreceri , ca are prieteni noi, fete in poze, distractie maxima. Dupa 3 luni a inceput sa ma caute iar, si din nefericire, i-am raspuns... I-am zis ca si mie mi-e dor de tot ce era... Ne-am vazut, am facut sex in acea noaspte. Mi-a promis atatea si imi vorbea cuvinte enorm de frumoas. Ne am mai vazut doua zile dupa, apoi a plecat la alte petreceri cu prietenii lui fara sa mi mai dea vreun semn vreodata. Curand am facut pe fb la el flirtari cu o tipa......


Oare toate promisiunile si caintele lui dinainte de a ne impaca ce erau?????
De ce mai insista ca ii e dor de tot ( imi dadea exemple de momente fericite din viata noastra) ???!! Imi cer scuze, dar as vrea sa imi dati un sfat. L-am iertat de atatea ori, m-am cultat de atatea ori cu el si a doua zi pleca fara un semn!!!!!! Oare asa jos sunt???

De ce atatea declaratii si saptamani de mesaje frumoase lasate pe telefon, facebook etc??!?!?! Apoi dupa cateva saptamani in care ma cauta mereu cedamm.... Regret enorm ca dupa 3 luni, dupa ce ma parasise m-am vazut cu el, ne-am culcat mi-a promis si a plecat din nou fara un cuvant. Timpul nu l mai pot da inapoi sa schimb lucrurile.... Cum pot sa fac sa nu ma mai injosesc, sa nu l mai cred, sa nu creada despre mine ca sunt disperata ( cu toate ca plang si mi-e groaza cum a putut sa se schimbe un om pe care il iubeam de 4 ani. )

Va rog sa imi dati un sfat , cum as putea sa il uit??? CUM?!


Tine distanta fata de el, oricat de greu iti vine, si nu mai ceda promisiunilor lui mincinoase! Incearca sa-ti umpli timpul cu activitati care sa te solicite la maximum, dar si cu activitati care sa-ti faca placere.

In timp, vei invata sa-l uiti si sa lasi trecutul in urma.
kudika_10817
Postat pe 29 Octombrie 2012 10:58
Durata perioadei de vindecare este direct proportionala cu puterea iubirii tale fata de el. Asta-i unu la mana. Doi la mana: nu mai incerca sa uiti. Ar fi ca si cum ai incerca sa bagi sub pres o mizerie. Riscul este sa iti inchipui doar ca-l uiti si atunci cand va fi sa iubesti din nou, fantoma dragostei sa iasa de sub pres si sa te bantuie in feluri pe care nici macar nu ti le poti imagina. Asa ca solutia cea mai sanatoasa ar fi sa continui sa-l iubesti pana cand sufletul va accepta ca nu puteti fi impreuna niciodata. Intre timp, indiferent ce s-ar intampla, rupe orice legatura cu el. Si ar mai fi ceva...
Lizicat
Postat pe 31 Octombrie 2012 21:49
ar mai fi ceva?
kudika_18248
Postat pe 15 Noiembrie 2012 06:32
... crec ca undeva ai drepatate... insa acum suntem un soi de prieteni. oare sa ma insel? exista asftel de prietenii?
kudika_18248
Postat pe 15 Noiembrie 2012 06:33
Prietenie doar pt.sex ??? Doar atat meriti ??? Sa fii salteaua lui.....??
GHEISA_
Postat pe 15 Noiembrie 2012 08:14
De la: kudika_18248, la data 2012-11-15 06:33:49... crec ca undeva ai drepatate... insa acum suntem un soi de prieteni. oare sa ma insel? exista asftel de prietenii?



Ce inseamna "soi de prieteni"????? Stadiul de prietenie este unul singur si bine delimitat!!!Nu implica relatii intime,dar este complet dezinteresat!!!Ar trebui sa-ti stabilesti un ritm de desfasurare a acestei relatii de prietenie!!Personal nu cred in mentinerea relatiilor de iubire,la nivelul celor de prietenie!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Noiembrie 2012 08:42
De la: kudika_18248, la data 2012-11-15 06:33:49... crec ca undeva ai drepatate... insa acum suntem un soi de prieteni. oare sa ma insel? exista asftel de prietenii?


Parerea mea: prea putini sunt oamenii care pot ramane prieteni, chiar si dupa incheierea unei relatii.

Daca iti place sa te chinuiesti si sa te umilesti, continua sa te vezi cu el. Daca ai respect fata de tine si iti doresti mai multe de la o relatie, nu mai accepta situatia in care te afli, spune stop si lasa-l in pace.

Nu te mai complace in situatia asta dubioasa!
kudika_10817
Postat pe 15 Noiembrie 2012 10:25
O persoana care ti-a marcat intr-un fel sau altul viata nu ai cum sa o uiti.
Sfatul meu e sa ai grija de tine mai mult decat deobicei,incearca sa-ti incarci ziua cu activitati care sa-ti ocupe mintea.
El va ramane pt totdeauna intr-un coltisor al inimii tale,dar tine de tine sa stabilesti la ce categorie sa-l bagi..
Fii tare,timpul le va rezolva pe toate,nu esti singura in astfel de situatie,in acelasi moment sufera alte cateva milioane de fete din aceasi cauza BARBATII.Cum ar fi sa clacheze toate o data?
pink_rain
Postat pe 6 Ianuarie 2013 05:06
Draga mea .situatie prin care tu traiesti este identica cu a mea numai ca la un nivel mult mai mare.nu esti jos te ai injosit din iubire .caci iubirea iarta multe.ce trebuie sa faci sa te uiti in suflet sa l cercetezibsi sa te gandesti doar timpul va gasi solutii?oricum la tine sunt 4 ani.nimic de impartit.se poate relua usor si treptat cursul vietii.la mine este cumplit sunt 19 ani .un baiat adolescent.si o situatie fara iesire ne am certat toata vara din cauza unor bani din firma.cert est e ca el a hotarat sa ma paraseasca a parasit domicilul.are alta casa nu ne vb ne evitam iar durerea e cumplita pt ca pe de o parte sper sa se intoarca acasasunt atatea lucruri facute impreuna.am toata viata data peste cap un divort iminent.cu un partaj.prietnii pe care ii aveam impreuna sunt doar ai lui.m am trezit doar cu 2 .3 prieteni pe care i aveam inainta de castorie care sunt si ei bulversatide tot ce se intampla.este f important sa socializezi contactele interuane sunt f importante.eu m am trezit singura?nu stiu cum sa ies din mizeria asta care mi a dat viata peste cap sunt constenta ca va trebui sa fac ceva nu vreau nici sa ma grabesc si sa gresesc.pe de alta parte nicicand nu am simtit mai apasator singuratea ca acum?fiul meu e mare .are nevoile lui este un tanar ce si doreste multe si inclina balanta spre taica su din cauza banilor.desi spune ca ma iubeste eu vad altceva.asa ca ma simt de 2 ri tradata odata de sot odata de fiu..daca nu ar fi speranta in dumnezeu .cred cas muri.pe vremuri am fost luptatoare.m am luptat cu orice si oricine.acum nu stiu.sunt coplesita.si nu gasesc resursele sa ma ridic.pt ca trebuie sa ma ridic dar parca totul e impotriva mea ,si nu stiu de unde sa mi iau puterea dea lupta si de a ma ridica.am 41 ani.inca arat bine cel putin asa ii spun prietenii.
oliviamaria21ungureanu
Postat pe 6 Ianuarie 2013 06:31
Continua sa-ti vezi de viata ta!
De fiecare data cand te gandesti la el , impune-ti sa-ti muti gandul la....altceva! La Inceput va fi greu, dar in final vei reusi!
Schimba-ti modul de a-l iubi! Nu-l mai iubi ca pe un.....iubit, dar ca pe un frate, prieten! Este foarte important pentru tine sa nu te incarci cu energie negativa (adica sa-l urasti, sa-i faci reprosuri), pentru a putea merge mai departe pe drumul tau, pentru a putea cunoaste pe altcineva! Intrerupe orice canal de comunicare cu el (exceptand faptul ca va intalniti la facultate), nu trebuie sa te intereseze ce face in particular ( si revenim la faptul ca trebuie sa-ti canalizezi interesul in alta direcie)! Sa te intereseze numai ce faci TU! Desprinde-te si lasa-l sa se desprinda! Si fara DE CE-uri......deocamdata! Succes!
Cazne
Postat pe 6 Ianuarie 2013 06:56
Este foarte clar ca nu te a iubit suficient, ca dovada ca te insela . Timpul le rez pe toate , nu dispera. Esti foarte tanara , vei gasi pe altcineva , dar incearca sa nu faci comparatie
kudika467043
Postat pe 6 Ianuarie 2013 07:18
Nu uita si nu ierta ,, totul trebuie sa vina din inima ,acolo este problema 'si incearca sa iti gasesti pe cineva
kudika095712
Postat pe 6 Ianuarie 2013 08:03
Esti un copil minunat, nu te mai invinovati, pur si simplu nu te ma hrani din amitiri, considera ca a fost frumos, dar a murit si cauta-ti fericirea in alta parte. Nu uita scopul pentru care te-ai dus la facultate, in sensul de a nu o neglija, dar du-te si te distreaza, iesi in lume si nu mai fi vulnerabila. Deschide ochii in jur si vei intalni o noua iubire, s-ar putea o noua dezamagire, dar nu te lasa doborata, tot ceea ce nu te omoara te face mai puternic si vei stii sa-l cauti si sa-l gasesti si implicit sa-l pretuiesti pe cel care te merita. Iti doresc sa fii fericita !
Liuta
Postat pe 6 Ianuarie 2013 08:13
Da , la tine chiar e tragica situatia , putere multa de la Bunul Dumnezeu sa ai si fii o luptatoare in continuare, barbatii=niste jigodii, care se hranesc cu tot al nostru feminin. Te pup dulce si ai grija de tine .
kudika471621
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:02
Trebuie sa-l ignori....altfel vei suferi in continuare.El nu va mai fi ca la inceput...a devenit un vampir care se hraneste (periodic) cu sentimentele tale.....si nu e singurul, mai sunt multi ca el, din pacate.
kudika010152
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:02
Lupul revine acolo unde a mancat o oaie , draga mea asta va fi o lectie de viata sigur marea iubire va veni si ai sa vezi cum ai sa te minunezi cand vei fi iubita cu adevarat si ai sa te bucuri ca daca relatia de acum nu se termina nu aveai parte de adevrata iubire . Peste ani cand ai sa-l intalnesti ai sa te miri cum ai putut iubi asa ceva totul va deveni ilar mai ales cand ai sa constati ba ca s-a ingrasat ,ba ca nu-i realizat ,ba ca a deveni un betiv etc ...Cand ai calitati este imposibil sa nu intalnesti un om adevarat care nu numai ca te va iubi dar te va aprecia ,Chiar daca acum suferi este normal ,numai durerea da aripi gandirii. Fii mandra ca poti iubi cu adevarat nu trebuie sa te umilesti nu merita . Ai sperat ca va veti impaca dar te-ai inselat nu esti prima !
kudika351629
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:50
Draga mea,

Citeam ce ai scris si...din nefericire aveam impresia ca eram eu cea care scriam...

As vrea sa vorbesc mai mult cu tine, cred ca am trecut amandoua printr'o situatie foarte asemanatoare.

As vrea sa iti scriu in privat, da-mi de strie daca o pot face.

Curaj si rabdare cu tine insuti, acolo este lupta cea mai mare.

pe curand, Camelia Barbuta
cam3li3
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:53
E foarte greu sa gasesti puterea sa te ridici si sa mergi mai departe, dar ai spus ca ai fost o luptatoare. Uitat-te in adancul tau si ai sa vezi ca mai e o particica din femeia aceea. Trezeste-o si scutur-o de praf.
Dumnezeu ne pune la multe incercari ciudate dar nu ca sa ne pedepseasca ci ca sa ne faca mai puternici.
Si eu ma simt la pamant acum si cu greu gasesc puterea pentru a ma ridica. Ma simt folosita, aruncata si uitata; dar am gasit sprijinul necesar in familia mea. Am o sora mimunata care desi e cu 10 ani mai tanara nu ma lasa sa renunt. E luptatoarea pe care ai descris-o tu.
Poate ai si tu pe cineva in familie care sa te sustina.
Gandeste-te ca acum trebuie sa cobori din trenul asta pentru ca trebuie sa iei un autocar ca sa ajungi la destinatie.
Iti urez mult succes si sa nu renunti. Vei vedea ca vei reusi sa te ridici si sa mergi mai departe.
kudika509141
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:54
buna, hai sa-ti spun de ce face toate lucrurile astea de neinteles pentru tine...situatia ta este identica cu a mea, la fel ca si tine nu intelegeam nimic si sufeream ingrozitor pana am descoperit adevarul: prietenul meu se droga, fuma marijuana zilnic si din cand in cand tragea cocaina...de aici discrepantele astea de comportament, schimbarea gastii de prieteni, faptul k nu mai ieseam impreuna nicaieri, nu-si amintea dk l-am sunat sau nu, nu dadea semne cu zilele etc...eu ca si tine credeam k-si bate joc de mine, k ma mainte in fata knd imi spune k a uitat sa ma sune insa m-am documentat si am aflat k marijuana omoara creierul, practic ei sunt in lumea lor, NU MAI PERCEP TIMPUL!!! daca vrei sa vb mai multe iti las adresa mea de mail madalinadobre_13@yahoo.com t pup si bafta
kudika079365
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:55
Gandeste-te bine la tot raul pe care ti l-a facut .
Daca ai parinti buni , gandeste-te deocamdata la ei .
Oamenii se schimba . Si noi ne schimbam .
Sa ne schimbam in bine , sa luam ce-i bun in viata .
Spune-i ca totul s-a terminat si respecta tu in primul rand decizia .
Viitorul tau profesional este pe primul plan .
Incearca sa te reculegi , sa te ambitionezi , relaxeaza-te .
Nu mai privi inapoi . A fost o experienta de viata .
Gandeste-te in primul rand la tine si la parinti .
Iesi cu prietenii pe care ii ai , in grup , bucura-te de frumusetile naturii.
Cand iti vei face un alt prieten , impune-ti regulile . Respecta-le tu in primul rand si nu te abate de la ele .

Iti doresc o viata frumoasa .
Argentina_Malcea_1
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:55
eu zic sa il uiti.
nu ii mai raspunde no perioada fa o pauza
ina_irinus906
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:13
Buna, imi pare rau sa vad ca mai sunt fete in astfel de situatii... Nu stiu daca te va ajuta, dar iti spun ce am patit eu si ce a urmat... Eram impreuna de la 17 ani. Pentru amandoi a fost ptima relatie, prima experienta. Am trecut impreuna prin multe si sa ramas impreuna. Suntem dintr-un oras mic si el a plecat la Bucuresti sa faca facultatea iar eu am ramas. Planul era ca dupa ce terminam facultatea sa ne mutam impreuna, dar dupa 2 ani m-am mutat cu el in Bucuresti. Mi-am facut prieteni prin prietenii lui si dupa 3 ani de locuit impreuna si 7 ani de relatie, a fost foarte hotarat ca e momrntul sa ne casatorim. In decembrie am inceput nebunia organizarii nuntii, care urma sa aiba loc in iulie 2012. Dupa atatia ani pt mine nu-si mai avea rostul o cerere in casatorie, cu inel de logodna...si altele. Dar, a reusit sa ma surprinda cand m-a asteptat acasa cu inelul. Din acea clipa au urmat numai zile fericite pt mine...pana intr-o noapte cand am sjuns acasa obosita dupa o zi de munca si o seara la cursurile de master... A inceput sa-mi zica multe frustrari de ale lui si nemultimiri personale, incllusiv ca poate nu este momentul sa facem acum acest pas... Ce m-a durit din toate a fost cand l-am intrebat dc ma iubeste di a zis ca nu stie dc ceea ce simte este iubire. Am luat hotararea sa-i dau putin spatiu si mi-am facut bagajul si am plecat... Reactia lui? Si-a redeschis pagina de facebook, s-a trecut single, si-a pastrat pozele doar cu el iar la cateva zile mi-a blocat accesul si a didparutdin lista mea de prieteni. Am fost distrusa.... Am incercat sa stau de vorba cu el sa vad ce vrea, sa-l ajut, dar nimic. Au trecut 2/3 luni si nimic, niciun semn. Tot ce imi spunea el esteca vrea o pauza si sa ne gandim ca ar fi definitiva. Mi-am facut curaj si mi-amluat toate lucrurile mele personale si am lasat acolo tot ce era primit pentru amandoi, invlusiv inelul de logodna si obiectele cumparste impreuna. Am fost la biserica si am reudit sa ma regasesc in momentul in care am stiut ca deciziile luate au fost cele corecte. Am avut alaturi de mine familia si prietenii care nu m-au lasat sa plang, sa sufar si care au incercat sa ma scoata din mediul meu. Eu ii refuzam, pana in ziua incare mi-am impus sa nu ma maigandesc la el si sa nu mai sufar. GATA! Si m-am luptat cu sentimentrle mele si cu gandurile si am reusit! Am mers des la biserica si am vorbit mult cu diferite persoane apropiate mie. Am iesit oriunde am fost invitata desi nu-mi placea locul...am incercatsa-mi schimb modul de viata, look-ul si atoridinea! Acum invat in continuare cum e statutul de single si accept aproape orice invitatie de la diversi tipi... E ciudat si greu sa trec peste amprenta lasata de relatia mea de 7 ani. Prietenii nostri comuni sunt acum in continuare prietenii mei. Si ei m-au sjutat si mu-au fost alaturi! El nu m-a inselat si mi-a fost cu atat mai greu sa ma dedpart de el... Dar faptul ca el a vrut sa rupa orice legatura cu mine si nu m- a cautat deloc... Sunt constienta ca il iubesc foarte mult si sunt acum impacata cu acest gand! Va rsmanemereu in inima mea intr-un cufar la care am reusit sa-i pun lacat. Nu am pe nimeni dar sunt baieti interesati de mine cu care sunt hotarata sa ies, deoarece trebuie sa depasesc niste bariere pe care si tu cred ca le cunosti. Nu sunt in madura sa-ti dau sfaturi dupa ceea ce am patit... De asta ti-am scris putin dinpocestea mea si ce am facut eu droarece sunt de parere ca e mai bine sa invatam dinexperienta celorlslalti! Am 25 de ani si acum invat sa ies cu cineva , sa-l cunosc si intimp sa-mi cultiv o noua relatie. Acum 2 zile a steans intr-o cutie tot ce aveam primit de la el! Urmeaza pozele de pe calculator si sunt mandra de mine( nu vreau sa ma laud) Concluzia mea este sa ai incredere ca nimic nu este intamplator si sa-ti iei ptoptia viata in maini. Sa o accepti si sa lupti sa ti-o faci tu mai frumoasa. Asa am facut eu! Ai grija de tine!!!
filip_ana_maria2007
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:14
:) Nu il vei uita, chiar daca vezi bine ca nu te merita, pentru ca este Superficial. O solutie? Priveste-te cu atentie in oglinda, sufletul ti-l cunosti, puterea ti-o sti. Meriti hachitele unui Superficial?! Bineinteles ca NU. Atunci? Fa ce iti place, ce iti face bine... Cariera, Persoana Ta, familia si prietenii tai. Iti vei intalni si... "Pansamentul" - cu siguranta!
kudika461772
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:40
parca si eu trec prin ceva de genul acum...dar nam reusit sa trec peste.fac numai nebunii...pana knd intrun moment mi-am luat inima in dinti si am is k viata merge mai departe indiferent de orice.am decis sa fiu iar o persoana luptatoare.asta e tot ce conteaza.asa iti zik si eu tzie lupta pt un zambet,nu pt o lacrima!
vero_nika
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:42
draga mea este gresit ca incerci sa uiti. trebuie sa accepti ca, a fost frumos, inca il mai iubesti, dar trebuie sa lasi totul in trecut. Si fiecare avem un trecut. Nu putem sa il uitam, nu putem sa il stergem ci trebuie sa ne obisnuim sa traim cu el. Pentru binele tau, rupe orice legatura cu el. Sterge numarul de telefon, daca te cauta evita sa il vezi si, incet, incet psihicul tau va accepta ca el nu mai face parte din viata ta. Stiu, este usor de zis si greu de facut. Insa, daca vrei sa iti fie bine, trebuie sa faci un efort de vointa. Cu rabdare si perseverenta se rezolva totul. numai bine
maria_doina
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:50
nu exista asa ceva, o asa prietenie!
te foloseste. cunosc situatia, ceva asemanator am trait. dureaza mult sa treci peste situatie, dar vei reusi daca numai accepti sa te vezi cu el, indiferent de motiv.
cris_cristina
Postat pe 6 Ianuarie 2013 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt ingandurat... 13 De la: kudika_18566 1 Decembrie 2012 07:31
oare este mai important sa iubesti si sa nu fii iubit sau sa nu iubesti si sa fii iubit? 18 De la: alyn27 10 Iulie 2010 09:07
sagetator!!!! o relatie imposibila!! 15 De la: Ame_li 20 Ianuarie 2012 15:43
A mintit privindu-ma in ochi 11 De la: 2 Mai 2014 22:42
parinti contra copii 18 De la: franziska_eu 17 Ianuarie 2012 17:19