Setari Cookie-uri

Cum sa depasesc fosta relatie?

Foarte bine spus; nu te mai umili, si ai incredere in propriile-ti farmece si inteligenta. Gaseste-ti un om mai invirsta care te merita. Cu acesta de acum doar perspective de boli venerice ai, crede-ma! Cu solidaritate,
kudika533673
Postat pe 7 Ianuarie 2013 03:59
Si eu la fel..tot dupa o relatie de 4 ani, tot inselata....dupa 11 luni inca sufar ....nu pot sa-mi revin, nu ma pot atasa de alt baiat...te inteleg perfect!!! As vrea sa discutam in privat..poate facand "schimb de experiente" o sa ne fie mai usor sa trecem peste...Georgiana
geo_micki
Postat pe 7 Ianuarie 2013 09:17
Of! Stiu ca mi-am lasat mesajul nefinalizat. Dar ma tem de reactii nepotrivite ale celor care mai citesc pe aici.
E vorba de 2 aspecte:
1. E clar ca te foloseste pentru sex. Restul, adica discursul dinaintea sexului este pentru el un exercitiu de manipulare. Isi formeaza practic manipularea, nu neparat a ta, invata cum sa o faca si cu altele. Asta pentru ca este tanar. Barbatii, mai exact baietii, pana pe la 25 ani doar invata sa traiasca. Evident ca asta presupune si manipularea femeilor pentru a obtine ce ii intereseaza, adica sexul. Adaugand disponibilitatea ta, este de inteles de ce continua sa te caute. Concluzia este ca barbatii nu-s porci, ci doar imaturi sau infantili. La ei procesul de maturizare este intarziat. Aca ca nu-l uri. Ar trebui sa-ti fie mila de el ca mai mult nu poate. Cel putin deocamdata. Mila este un sentiment foarte apropiat de sila in aceste cazuri. Iata deci un mod de gandire care te poate ajuta in procesul de "vindecare". Treaba asta sigur ca va alterna cu momente cand il vei iubi sfasietor. OK. Iubeste-l!. Trimite-i mental dragoastea ta. Incet, incet, vei constata ca-l iubesti ca pe un animalut dragalas, dar la care ai renuntat din varii motive. Concluzia: barbatii nu sunt porci, fostul tau prieten nu este mai rau ca altii. Este doar imatur. Tot de aici vine si teama de a ramane intr-o relatie mai mult timp.
Nu pot lega de idea anterioara, dar, in acelasi registru, as vrea sa-ti spun ca prietenia este exclusa in aceste cazuri. Nu te minti sigura pentru ca n-ai sa faci decat sa-ti ingreunezi situatia.
2. Ei... aici probabil ca o sa-mi sara in cap multi. Te-ai gandit vreodata ca si femeile pot folosi barbatii pentru sex? Te-ai gandit ca sexul fara sentimente exista si poate ajuta in procesul de vindecare? Eu cred ca da. N-as recomanda asa ceva decat femeilor foarte puternice, care pot admite ca sexul regleaza hormonii si ajuta implicit la a ramane cu capul pe umeri, eliminand frustrarea sexuala din ecuatia vindecarii dupa o relatie catastrofala, fiind un alt element nou ce te poate indeparta de la dragostea ta. Evident ca nu ma gandesc la a sari dintr-un pat in altul ci de ati gasi un partener care sa-ti ofere doar multe zambete ... dupa.

Cine e gata sa da cu parul... sa se abtina, daca nu intelege macar ce am vrut sa trasmit!
Lizicat
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:03
Draga mea...si eu trec printr-o situatie asemanatoare :) zic asemanatoare, deoarece noi suntem (eram in momentul de fata)de aproape 2 ani si jumatate, timp in care ne-am iubit, ne-am certat, ne-am impacat iar, am ras, am plans si azi sunt in situatia in care ma lupt cu mine insami sa renunt la el, chiar daca il iubesc mai mult decat il urasc in schimbul a tot ce mi-a facut.
La inceput el a fost cel care a vrut sa fim impreuna. Aveam atunci 14 ani. Am acceptat sa fim impreuna. Ne-am intalnit o zi si seara mi-am dat seama ca nu e ceea ce vreau. M-a cautat. Eu eram recalcitranta, irascibila..nu imi placea prezenta lui. Si asa am renuntat sa mai vb. La peste o jumatate de an m-a cautat iar. Am inceput sa fim prieteni...Stiam ca el ma place...am incercat sa fiu impreuna pt inca o zi..si i-am zis iar..NU POT. Apoi, la o luna dupa asta, intr-o seara, mi-am zis: ,,de data asta trb sa iau o decizie definitiva, nu mai pot si de data asta sa ii fac acelasi lucru''. Asa ca i-am zis sa fim impreuna. (Vara anului 2010) Tineam la el, dar nu la fel cum tinea el. Imi demonstra clar ca tine la mine.
Recunosc ca si eu am avut vina la inceput in sensul ca daca incerca sa imi atraga atentia de la ceva, reactionat urat, uneori chiar il jigneam. Devenise gelos, iar asta ma enerva si mai tare. La cateva luni de relatie, cand deja aveam sentimente mai puternice pentru el, am incercat sa nu ii arat ca nu are pentru ce sa fie gelos, ca tin doar la el.
AVEAM INCREDERE OARBA IN EL, CREDEAM CA NICIODATA NU M-AR MINTI/INSELA! Pana cand am vazut ca ma minte cu o prostie :) credea ca o sa se supere daca se duce undeva cu niste baieti, pentru o jumatate de ora. Am inceput sa imi perd din increderea pe care o aveam pt el, dar mi-am zis ca nu e un motiv atat de grav. S-a mutat intr-un alt liceu, mai bun, a cunoscut fete noi, colegi noi....si eu deveneam tot mai GELOASA :) am inceput sa ne certam..el parca nu facea nimic sa imi arate ca tine la mn ca la inceput. Aflam intruna de pe fb ca se duce nu stiu unde, cu colege, iar eu stateam linistita, fara a iesi nici macar cu prietenele mele in oras decat foate rar. Prieteni comuni...nu prea aveam...el avea o gasca inainte de a fi impreuna, dar una din fetele din grupul lor imi fusese colega de generala si mi se parea cea mai prefacuta persoana. Am trecut peste orice: m-a mintit de ziua mea ducandu-se cu colegii in alta parte...nu era ceva grav, doar ca nega si dupa ce eu aflasem.


Iar cireasa de pe tort, anul asta, de revelion, eu desi stiam ca este cu parintii la restaurant, a facut o escapada si a plecat la niste colegi acasa, cu fete pe care nici eu si nici el nu le cunostea...si s-a pozat numai tinandu-le de sold. MI-A PICAT CA UN SOC ASTA! Ieri ne-am impacat, am iesit afara, dupa 2 zile in care nu ne vazusem...si seara ne-am certat la loc...pentru ca nu a vrut sa pune la relatie pe fb INTR-O RELATIE.
Mi se parea normal ca atata timp cat a pus SINGUR, sa puna INTR-O RELATIE.
el a ales sa puna E COMPLICAT, iar eu nu am fost de acord. nu inteleg sub nicio forma aceasta optiune. Lui i se pare amuzant. :) Dupa ore de cearta de aseara..m-am decis si i-am zis, GATA! NE DESPARTIM!...acum imi e greu :) dar....mi-am jurat mie insami ca nu o sa il caut eu. Probabil ca asta vrea..despartire, atat timp cat el nu se schimba niciodata si o tine intruna cu niste minciuni. Am trecut peste minciuni de neiertat.
In ciuda faptului ca noi am inceput relatia sexuala. El a fost primul meu iubit, si eu prima lui iubita.


PS: Eu acum am aproape 18 si ani si el 19 impliniti.


Cat despre tine...NU IL MAI CAUTA! ASA FAC TOTI! DE CATE ORI NU M-AM SIMTIT SI EU FOLOSITA? 3 ZILE DE CEARTA! 1 DE IMPACARE! UNA DE IMPACARE CU SEX!!! SI IMI ZICEA CA MA IUBESTE...SI APOI....AVEA TOT FELUL DE MINCIUNI SI SCUZE PENIBILE.

TU ESTI GELOASA?
madda1915
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:36
As vrea si eu sa vorbesc cu voi, fetelor. :) Uneori e mai bine sa povestesti unui necunoscut, decat unui apropiat. :) Chiar daca MAMA e cel mai bun prieten, nu pot discuta cu ea despre toate asptectele (si aici ma refer la sex..pt ca am abia 18 ani...neimpliniti :-
madda1915
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:37
Buna,
Poate nu stiu f multe dar ciorba reincalzita nu mai are acelas gust.
Am trecut si eu prin ceva similiar doar ca m-am afundat in munca, am inceput sa cunosc alti baieti (dupa un an greu dar am reusit)
sunt 5 ani luna asta de cand ne am despartit si acum mai sufar dar...sper sa vina si la mine zana cea buna.Ocupati timpul cu altceva decat sa te gandesti la el
kudika387561
Postat pe 7 Ianuarie 2013 22:40
Multumesc mult si iti doresc si tie multa iubire si fericire!
Nadzieja
Postat pe 8 Ianuarie 2013 22:28
te inteleg ...cu toate ca nu am citit pana la final ....insa eu am fost cu prima iubire 6 ani ... mi-a luat 1 an pana mi-am revenit si 3 relatii superbe distruse

insa vindecarea este in tine , pt ca , fie iubirea cat de rea , poti iubi pe altcineva

singura chestie nasoala , la prima iubire , ca fetele trec foarte repede peste , probabil si unii baieti , tre sa recunosc ca pe zi ce trece o iubeam tot mai mult (daca era posibil) era totul pt mine , insa eu facusem greseala ca lumea mea sa fie EA , iar odata cu EA nu mai aveam nimic ....

de atunci mi-am invatat lectia intr-o oare care masura , si mi-am tot luat'o peste ochi de inca vreo 3 ori

Ideea si sfatul meu de doctor love.... prima dragoste ramane prima , nu incerca sa o cautzi dintr-un singur motiv (am avut nevoie de ani de suferinta si intzelepciune ca sa ajung la raspunsul final) pt ca nu mai exista .... acea inocenta...lipsa gandului de despartire...lipsa suferintei.....si restul...acele molii in stomac (voi le spune'ti fluturi ) ...nimic nu va mai fi lafel....
yneedlove
Postat pe 9 Ianuarie 2013 10:17
crec ca undeva ai drepatate... insa acum suntem un soi de prieteni. oare sa ma insel? exista asftel de prietenii?


Astfel de "prietenii"nu exista.
Lungesti prosteste o relatie bolnava care nu mai duce nicaieri.
Cand vei da de o noua"mare" iubire vei uitasi ca a existat.
O sa-ti treaca , dragostea nu e cancer, nu mori din asta.
Thais13
Postat pe 10 Ianuarie 2013 19:24
Bine punctat. Inteligente observatii. :)
kudika461772
Postat pe 11 Ianuarie 2013 16:02
Este greu, dar nu imposibil... si eu am trecut prin ceva asemanator. Primul an este mai greu, apoi iti vei da seama ca ai facut ceea ce trebuia, te vei simti eliberata. Incearca sa iti ocupi timpul si mintea cu altceva in afara de EL, iesi in oras, intalneste-te cu alti baieti... Stii proverbul "cui pe cui se scoate", de cele mai multe ori functioneaza!
kudika_23816
Postat pe 13 Ianuarie 2013 11:36
Ia un carnetel, un pix, fa o lista despre toate defectele care le are, pana in cel mai mic detaliu (ex: egoist, prea inalt, prea scund, palavragiu, stresant, etc. etc.). Toate, sa nu-ti scape nimic. De fiecare data cand te ia dorul de el, sau cand te suna, sau iti scrie un mesaj, citeste lista defectelor. Incearca, poate functioneaza.
lusha_ubitik
Postat pe 17 Ianuarie 2013 13:22
De la: lusha_ubitik, la data 2013-01-17 13:22:59Ia un carnetel, un pix, fa o lista despre toate defectele care le are, pana in cel mai mic detaliu (ex: egoist, prea inalt, prea scund, palavragiu, stresant, etc. etc.). Toate, sa nu-ti scape nimic. De fiecare data cand te ia dorul de el, sau cand te suna, sau iti scrie un mesaj, citeste lista defectelor. Incearca, poate functioneaza.


oh damn
asa-i cand nu stii ce vrei, faci lista. ca la shopping
muza_ta
Postat pe 17 Ianuarie 2013 13:53
fata, daca te ajuta cu ceva, fa-ti un tablou 20x20 si pune-l pe perete. cu mutra lui
sa vezi ce-o sa-l urasti
muza_ta
Postat pe 17 Ianuarie 2013 13:54
De la: Thais13, la data 2013-01-10 19:24:37 crec ca undeva ai drepatate... insa acum suntem un soi de prieteni. oare sa ma insel? exista asftel de prietenii?


Astfel de "prietenii"nu exista.
Lungesti prosteste o relatie bolnava care nu mai duce nicaieri.
Cand vei da de o noua"mare" iubire vei uitasi ca a existat.
O sa-ti treaca , dragostea nu e cancer, nu mori din asta.


Cred ca nu se putea zice mai bine
Subscriu
kudika_25581
Postat pe 17 Ianuarie 2013 14:49
eu cred ca nu trebuie sa-ti propui sa-l uiti, ci sa te gandesti la el ca la un capitol incheiat din viata ta. pare imposibil acum, dar nu e! am trecut fix prin aceeasi situatie acum ceva timp si am reusit sa imi revin si acum sunt in alta relatie de 5 ani.

intotdeauna e cineva mai bun! esti tanara si ai tot timpul din lume!
kudika_26451
Postat pe 17 Ianuarie 2013 16:57
De la: muza_ta, la data 2013-01-17 13:54:29fata, daca te ajuta cu ceva, fa-ti un tablou 20x20 si pune-l pe perete. cu mutra lui
sa vezi ce-o sa-l urasti

sau poti sa-i faci fata tablou de darts!
kudika_26451
Postat pe 17 Ianuarie 2013 16:57
De la: kudika_26451, la data 2013-01-17 16:57:55
De la: muza_ta, la data 2013-01-17 13:54:29fata, daca te ajuta cu ceva, fa-ti un tablou 20x20 si pune-l pe perete. cu mutra lui
sa vezi ce-o sa-l urasti

sau poti sa-i faci fata tablou de darts!

Armain
Postat pe 17 Ianuarie 2013 17:57
De la: Armain, la data 2013-01-17 17:57:23
De la: kudika_26451, la data 2013-01-17 16:57:55
De la: muza_ta, la data 2013-01-17 13:54:29fata, daca te ajuta cu ceva, fa-ti un tablou 20x20 si pune-l pe perete. cu mutra lui
sa vezi ce-o sa-l urasti

sau poti sa-i faci fata tablou de darts!



Gluma!
kudika_26451
Postat pe 17 Ianuarie 2013 17:59
De la: madda1915, la data 2013-01-07 15:36:05

...si seara ne-am certat la loc...pentru ca nu a vrut sa pune la relatie pe fb INTR-O RELATIE.
Mi se parea normal ca atata timp cat a pus SINGUR, sa puna INTR-O RELATIE.
el a ales sa puna E COMPLICAT, iar eu nu am fost de acord. nu inteleg sub nicio forma aceasta optiune.

Complicat facebookul asta!
Armain
Postat pe 17 Ianuarie 2013 18:07
De la: kudika_18248, la data 2012-10-13 05:11:34 Curand am facut pe fb la el flirtari cu o tipa......

Iar facebook?
Armain
Postat pe 17 Ianuarie 2013 18:12
De la: Armain, la data 2013-01-17 18:12:58
De la: kudika_18248, la data 2012-10-13 05:11:34 Curand am facut pe fb la el flirtari cu o tipa......

Iar facebook?


Da, asa se pare... oamenii mai nou traiesc pe facebook, vrei sa fii prietenul meu la sims? Pfff la 25ani am ajuns sa ma simt batrana gandindu-ma la faptul ca eu in liceu aruncam biletele dintr-o banca in alta, nu scriam mesaje pe facebook, iar acum prefer sa ies afara si sa am prieteni reali si sa ma intereseze ceea ce fac oamenii in viata de zi cu zi... Am imbatranit
kudika_25581
Postat pe 17 Ianuarie 2013 18:50
De la: kudika_25581, la data 2013-01-17 18:50:52
De la: Armain, la data 2013-01-17 18:12:58
De la: kudika_18248, la data 2012-10-13 05:11:34 Curand am facut pe fb la el flirtari cu o tipa......

Iar facebook?


Da, asa se pare... oamenii mai nou traiesc pe facebook, vrei sa fii prietenul meu la sims? Pfff la 25ani am ajuns sa ma simt batrana gandindu-ma la faptul ca eu in liceu aruncam biletele dintr-o banca in alta, nu scriam mesaje pe facebook, iar acum prefer sa ies afara si sa am prieteni reali si sa ma intereseze ceea ce fac oamenii in viata de zi cu zi... Am imbatranit


Si bine faci ca preferi prieteniile reale.
Viata nu se poate trai pe retele idioate de socializare,nu ai cum s-o simti .
Lasa , mai bine batrane ca noi decat amoruri sintetice.
Thais13
Postat pe 18 Ianuarie 2013 16:37
acesta se numeste "doliu" patologic, faptul ca nu ai depasit despartirea, ar fi bine sa consulti un psihoterapeut.
Khristie
Postat pe 18 Ianuarie 2013 21:48
De la: Khristie, la data 2013-01-18 21:48:54acesta se numeste "doliu" patologic, faptul ca nu ai depasit despartirea, ar fi bine sa consulti un psihoterapeut.


Ce ar fi sa isi impuna putin vointa si sa mearga mai departe si fara "brasoavele"psihologilor.
Omul are mecanisme foarte de aparare , acel instinct de conservare care sigur va functiona la o pereoana tanara, va interveni uitarea si va merge mai departe.
Thais13
Postat pe 18 Ianuarie 2013 22:42
De la: Thais13, la data 2013-01-18 22:42:59
De la: Khristie, la data 2013-01-18 21:48:54acesta se numeste "doliu" patologic, faptul ca nu ai depasit despartirea, ar fi bine sa consulti un psihoterapeut.


Ce ar fi sa isi impuna putin vointa si sa mearga mai departe si fara "brasoavele"psihologilor.
Omul are mecanisme foarte de aparare , acel instinct de conservare care sigur va functiona la o pereoana tanara, va interveni uitarea si va merge mai departe.


Exact, trebuie doar sa socializeze si sa cunoasca alti oameni.
Kiddo_
Postat pe 18 Ianuarie 2013 22:50
Eh .....copii fara experienta. Niciodata nu o sa uiti relatia aia. El o sa fie un etalon pentru restul.... Pana o sa intalnesti un el perfect. Cauta al partener pentru sex, o sa ai surpriza sa descoperi ca fostul tau nu era chiar asa grozav. Era chiar praf.
kind_er
Postat pe 19 Ianuarie 2013 07:18
De la: kudika_26451, la data 2013-01-17 16:57:55
De la: muza_ta, la data 2013-01-17 13:54:29fata, daca te ajuta cu ceva, fa-ti un tablou 20x20 si pune-l pe perete. cu mutra lui
sa vezi ce-o sa-l urasti

sau poti sa-i faci fata tablou de darts!


Gand la gand cu bucurie!
Viorica_Franziska
Postat pe 22 Ianuarie 2013 12:45
Lizicat , esti Bestiala...
Corect spus...
Mr_Li
Postat pe 22 Ianuarie 2013 17:08
De la: kudika_22127, la data 2013-01-22 12:45:45
De la: kudika_26451, la data 2013-01-17 16:57:55
De la: muza_ta, la data 2013-01-17 13:54:29fata, daca te ajuta cu ceva, fa-ti un tablou 20x20 si pune-l pe perete. cu mutra lui
sa vezi ce-o sa-l urasti

sau poti sa-i faci fata tablou de darts!


Gand la gand cu bucurie!



Stii ca-i o idee buna, am s-o pun personal in aplicatie... ms
Roua_Deraway
Postat pe 22 Ianuarie 2013 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mailuri,mailuri..mailuri 17 De la: ana_bita 13 Februarie 2009 04:43
as avea nevoie de un sfat!!!! 19 De la: geo_xx 14 Noiembrie 2009 19:00
sunt foarte confuza! 23 De la: arhanghel 15 Noiembrie 2009 21:25
il iubesc dar vreau sa l parsesc 76 De la: alexandra0788 18 Decembrie 2012 10:18
Pentru iubitorii de animale... 15 De la: oryxbeissa 18 Noiembrie 2009 14:48