Setari Cookie-uri

intre dragoste si iubire!!!

De la: MissDarine, la data 2013-05-09 20:22:36
De la: kudika_15804, la data 2013-05-09 18:57:07

Nu suntem astfel,MissDarine,sunt doar supozitii!!!!Subscriu la commentul tau!!!

era vb doar de un stereotip de gen



Am inteles!!
kudika_15804
Postat pe 9 Mai 2013 20:38
daca ar fi vb despre vreo ciorba, probabil nu ar conta ordinea crengilor sau frunzelor de orice fel. dar aici nu e vb despre o ciorba. e vb de destinul meu si a mai multora din jurul meu in principal copilul. cum puteti fi atit de superficiali???? ca si cum "mai vedem noi ce si cum"...
asta cu "mai vedem" nu ma caracterizeaza.
kudika_34663
Postat pe 10 Mai 2013 13:38
De la: kudika_34663, la data 2013-05-10 13:38:25daca ar fi vb despre vreo ciorba, probabil nu ar conta ordinea crengilor sau frunzelor de orice fel. dar aici nu e vb despre o ciorba. e vb de destinul meu si a mai multora din jurul meu in principal copilul. cum puteti fi atit de superficiali???? ca si cum "mai vedem noi ce si cum"...
asta cu "mai vedem" nu ma caracterizeaza.



Usurel cu catalogarile,domnule draga,nu fac bine nimanui!!!Daca a fost cineva superficial,exact domnia ta a fost,caci ai incetat sa-ti respecti familia ,sotia ,copilul si chiar pe tine insuti,in momente de cumpana ale vietii,cand ar fi trebuit sa te mentii pe acelasi palier al familiei,alaturi de sotia ta!!!!!!
Pe de alta parte,incerc sa iti inteleg dragostea noua,caci asa se intampla cand te casatoresti crezand ca iti iubesti partenerul de viata,clachezi la un moment dat!!!
Te caracterizeaza pragmatismul,nu????

Referitor la destinul domniei tale,era cu mult mai intelept daca ai fi fost cerebral, cand ai simtit ca te indragostesti de o alta femeie,casatorit fiind!!!!!Iar destinele celorlalti aflati in jurul tau,nu mai conteaza foarte mult,decat,poate,cel al copilasului vostru!!!

Ti-am mai spus-o si repet,incearca sa fii moderat in pretentiile legate de eventuala modificare a domiciliului copilului tau,caci,in acest moment,nu se pune in discutie un asemenea aspect si nu se stie ce modificari de legislatie in Codul Civil vor aparea in viitor,pot fi pro sau contra dorintelor tale!!!!Personal,cred ca te ambitionezi mult prea devreme!!!!Legatura dintre copil si parinte este indisolubila,daca insisti in intelegerea cu sotia ta,facand ,amandoi,un mic compromis,sunt convinsa ca lucrurile vor evolua multumitor pentru toti cei implicati!!!!!!

Esti si vei ramane tatal copilului tau si nimeni nu va modifica aceasta stare de fapt!!Cui folosesc incapatnarea si starea de nervi afisate??Nimanui,copilului,cu atat mai putin!!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Mai 2013 14:06
De la: kudika_34663, la data 2013-05-07 20:11:39avem voie si noi M sa scriem aici? eu de disperare voi face si asta. stiu ca e aiurea dar am incercat orice. asta insemnind prieteni, parinti, psiholog, noptile nedormite... (mai sint?).
da e vb de alta femeie (aici e iubirea) si dragostea pt copilul meu. nu incepeti sa condamnati, daca voi da amanunte poate va intelege cineva cit de cit ceva.
totul a inceput acum 3 ani. da... au trecut 3 ani de chin. ne-am intilnit intimplator (eram cu soacramea) am stat si am vb, apoi o cafea.... apoi totul sa petrecut oarecum firesc, apoi primul sarut, prima seara etc.
nu asta e important. cred ca in viata oricarui barbat intervine un astfel de moment, poate nevinovat, poate cautat, nu stiu, tot ce stiu e ca ne iubim. in tot acest timp am avut cind sa ne dam seama de asta. avem 37 de ani amandoi. ea casatorita de 13 ani eu de 9 ani. avem doua fetite, ea de 8 eu de 6 ani. da am descoperit amandoi ca se poate si altfel de casnicie si asta am decoperit-o fiind IMPREUNA. uneori zilnic, o ora, doua... cit puteam. alteori plecam cu ea in alt oras. am inventat delegatii, am mintit, si da.. la naiba, ne-am inselat sotii. dar nu ne pare rau. si ei au meritat-o dar nu cu titlu de razbunare, ci si ei sint responsabili pt indepartarea noatra de linga ei.amandoi ne-am casatorit cu convingerea ca asta e calea si ca celalalt merita. nu a fost sa fie si am aflat ca sintem diferiti. si ea cu sotul ei si eu cu sotia mea.
copii in schimb nu au simtit prea multa tensiune in nici una din cele doua casnicii, adica sintem parinti model. nici nu stiu daca am reusit sa facem asta dar copii ar fi devastati de un eventul divort. si atunci ce sa facem? sa ne iubim fara dragostea copiilor? sau sa fim impreuna cu copii si implicit cu sotii nepotriviti si fara sa se implineasca cumba iubirea asta dintre noi. detalii sint foarte multe. am facut multe si unul si celalalt sa ne rupem, dar nu putem din cauza copiilor, sint inca mici, au nevoie de afectiunea unei mame si a unui tata. chiar daca sint scandaluri, le-am mai ascuns, le-am mai evitat. bine, uneori nu am reushit asta si au fost martorii si la mine si la ea la scene aiurea. dar in general copii nostrii ishi iubesc parintii si sintem absolut siguri ca nu ar suporta divortul si mai ales un alt parinte linga ei. si atunci ce e de facut? am stat despartiti 4 luni. nu ne-am vazut. ne-am mai scris dar f putin. in zilele bune scriam ore intregi pe mess. azi ne-am revazut. e totul la fel e totul cu iubire. am plins si ne-am spus TE IUBESC cum numai in filmele clasice auzi. sintem fericiti unul linga celalalt si totushi....si totushi ce facem cu copii?.... unde sa ii integram? cum? ce cuvinte sa alegem? cum ramine cu sotii nostri? sint totushi parintii copiilor. ahh... sint mai multe, sint f multe. astept pareri de le personae care au trecut prin asa ceva. sau macar un sfat nevinovat. merci.


divorteaza, traiesti in minciuna si crede-ma oricat de mici ar fi copiii stiu si simt orice si mai ales nu inteleg de ce parintii au ales sa traiasca in nefercire!
kiss_my_ass
Postat pe 10 Mai 2013 14:18
De la: kudika_15804, la data 2013-05-10 14:06:21
De la: kudika_34663, la data 2013-05-10 13:38:25daca ar fi vb despre vreo ciorba, probabil nu ar conta ordinea crengilor sau frunzelor de orice fel. dar aici nu e vb despre o ciorba. e vb de destinul meu si a mai multora din jurul meu in principal copilul. cum puteti fi atit de superficiali???? ca si cum "mai vedem noi ce si cum"...
asta cu "mai vedem" nu ma caracterizeaza.



Usurel cu catalogarile,domnule draga,nu fac bine nimanui!!!Daca a fost cineva superficial,exact domnia ta a fost,caci ai incetat sa-ti respecti familia ,sotia ,copilul si chiar pe tine insuti,in momente de cumpana ale vietii,cand ar fi trebuit sa te mentii pe acelasi palier al familiei,alaturi de sotia ta!!!!!!
Pe de alta parte,incerc sa iti inteleg dragostea noua,caci asa se intampla cand te casatoresti crezand ca iti iubesti partenerul de viata,clachezi la un moment dat!!!
Te caracterizeaza pragmatismul,nu????

Referitor la destinul domniei tale,era cu mult mai intelept daca ai fi fost cerebral, cand ai simtit ca te indragostesti de o alta femeie,casatorit fiind!!!!!Iar destinele celorlalti aflati in jurul tau,nu mai conteaza foarte mult,decat,poate,cel al copilasului vostru!!!

Ti-am mai spus-o si repet,incearca sa fii moderat in pretentiile legate de eventuala modificare a domiciliului copilului tau,caci,in acest moment,nu se pune in discutie un asemenea aspect si nu se stie ce modificari de legislatie in Codul Civil vor aparea in viitor,pot fi pro sau contra dorintelor tale!!!!Personal,cred ca te ambitionezi mult prea devreme!!!!Legatura dintre copil si parinte este indisolubila,daca insisti in intelegerea cu sotia ta,facand ,amandoi,un mic compromis,sunt convinsa ca lucrurile vor evolua multumitor pentru toti cei implicati!!!!!!

Esti si vei ramane tatal copilului tau si nimeni nu va modifica aceasta stare de fapt!!Cui folosesc incapatnarea si starea de nervi afisate??Nimanui,copilului,cu atat mai putin!!!!


Excelent mesajul acesta!
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:17
De la: kiss_my_ass, la data 2013-05-10 14:18:29
De la: kudika_34663, la data 2013-05-07 20:11:39avem voie si noi M sa scriem aici? eu de disperare voi face si asta. stiu ca e aiurea dar am incercat orice. asta insemnind prieteni, parinti, psiholog, noptile nedormite... (mai sint?).
da e vb de alta femeie (aici e iubirea) si dragostea pt copilul meu. nu incepeti sa condamnati, daca voi da amanunte poate va intelege cineva cit de cit ceva.
totul a inceput acum 3 ani. da... au trecut 3 ani de chin. ne-am intilnit intimplator (eram cu soacramea) am stat si am vb, apoi o cafea.... apoi totul sa petrecut oarecum firesc, apoi primul sarut, prima seara etc.
nu asta e important. cred ca in viata oricarui barbat intervine un astfel de moment, poate nevinovat, poate cautat, nu stiu, tot ce stiu e ca ne iubim. in tot acest timp am avut cind sa ne dam seama de asta. avem 37 de ani amandoi. ea casatorita de 13 ani eu de 9 ani. avem doua fetite, ea de 8 eu de 6 ani. da am descoperit amandoi ca se poate si altfel de casnicie si asta am decoperit-o fiind IMPREUNA. uneori zilnic, o ora, doua... cit puteam. alteori plecam cu ea in alt oras. am inventat delegatii, am mintit, si da.. la naiba, ne-am inselat sotii. dar nu ne pare rau. si ei au meritat-o dar nu cu titlu de razbunare, ci si ei sint responsabili pt indepartarea noatra de linga ei.amandoi ne-am casatorit cu convingerea ca asta e calea si ca celalalt merita. nu a fost sa fie si am aflat ca sintem diferiti. si ea cu sotul ei si eu cu sotia mea.
copii in schimb nu au simtit prea multa tensiune in nici una din cele doua casnicii, adica sintem parinti model. nici nu stiu daca am reusit sa facem asta dar copii ar fi devastati de un eventul divort. si atunci ce sa facem? sa ne iubim fara dragostea copiilor? sau sa fim impreuna cu copii si implicit cu sotii nepotriviti si fara sa se implineasca cumba iubirea asta dintre noi. detalii sint foarte multe. am facut multe si unul si celalalt sa ne rupem, dar nu putem din cauza copiilor, sint inca mici, au nevoie de afectiunea unei mame si a unui tata. chiar daca sint scandaluri, le-am mai ascuns, le-am mai evitat. bine, uneori nu am reushit asta si au fost martorii si la mine si la ea la scene aiurea. dar in general copii nostrii ishi iubesc parintii si sintem absolut siguri ca nu ar suporta divortul si mai ales un alt parinte linga ei. si atunci ce e de facut? am stat despartiti 4 luni. nu ne-am vazut. ne-am mai scris dar f putin. in zilele bune scriam ore intregi pe mess. azi ne-am revazut. e totul la fel e totul cu iubire. am plins si ne-am spus TE IUBESC cum numai in filmele clasice auzi. sintem fericiti unul linga celalalt si totushi....si totushi ce facem cu copii?.... unde sa ii integram? cum? ce cuvinte sa alegem? cum ramine cu sotii nostri? sint totushi parintii copiilor. ahh... sint mai multe, sint f multe. astept pareri de le personae care au trecut prin asa ceva. sau macar un sfat nevinovat. merci.


divorteaza, traiesti in minciuna si crede-ma oricat de mici ar fi copiii stiu si simt orice si mai ales nu inteleg de ce parintii au ales sa traiasca in nefercire!


Asa e! Asta am incercat sa-i spun si eu, dar degeaba se pare!
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:22
De la: kudika_34663, la data 2013-05-09 10:25:03"Cu alte cuvinte, tu vrei sa-i iei sotiei tale si casa, si copil, si casnicia, absolut tot, nu-i asa, ca sa te simti un invingator?"

... de unde ai scos prostia asta? am spus eu asa ceva? cred ca nu stii sa interpretezi bine cuvintele.... ma rog.... si

"Si stai linistit, cand e vorba de custodie comuna, parintele in grija caruia se afla copilul nu-si poate muta domiciliul, implicit pe cel al copilului, fara acordul celuilalt parinte, indiferent ca e lucrul asta stipulat in hartie sau nu"

... serios? arata-mi si mie unde scrie asta?
daca te referi aici "Art. 497 Cod Civil
Schimbarea locuinþei copilului

(1) Dacã afecteazã exerciþiul autoritãþii sau al unor drepturi pãrinteºti, schimbarea locuinþei copilului, împreunã cu pãrintele la care locuieºte, nu poate avea loc decât cu acordul prealabil al celuilalt pãrinte.

(2) În caz de neînþelegere între pãrinþi, hotãrãºte instanþa de tutelã potrivit interesului superior al copilului, luând în considerare concluziile raportului de anchetã psihosocialã ºi ascultându-i pe pãrinþi. Ascultarea copilului este obligatorie, dispoziþiile art. 264 fiind aplicabile."

art 1 se poate combate cu art 2 daca de exemplu mama demonstreaza ca o relocare de job ii este benefica copilului (oras mai mare, universitati, locuri de joaca, etc samd) deci nu e chiar sigur si mai ales ca aceasta lege poate fi modificata si apoi atacata hotarirea.




Articolul 496 Locuinþa copilului.

(1) Copilul minor locuieºte la pãrinþii sãi.

(2) Dacã pãrinþii nu locuiesc împreunã, aceºtia vor stabili, de comun acord, locuinþa copilului.

(3) În caz de neînþelegere între pãrinþi, instanþa de tutelã hotãrãºte, luând în considerare concluziile raportului de anchetã psihosocialã ºi ascultându-i pe pãrinþi ºi pe copil, dacã a împlinit vârsta de 10 ani. Dispoziþiile art. 264 rãmân aplicabile.

(4) Locuinþa copilului, stabilitã potrivit acestui articol, nu poate fi schimbatã fãrã acordul pãrinþilor decât în cazurile prevãzute expres de lege.

(5) Pãrintele la care copilul nu locuieºte în mod statornic are dreptul de a avea legãturi personale cu minorul, la locuinþa acestuia. Instanþa de tutelã poate limita exerciþiul acestui drept, dacã aceasta este în interesul superior al copilului.

Spicuiesc: "Un alt aspect important prevãzut de cãtre legiuitor, în spiritul custodiei comune, este acela cã pãrintele rezident[6] este obligat sã nu schimbe locuinþa minorului fãrã acordul pãrintelui nerezident. Relevant, din acest punct de vedere, sunt urmãtoarele reglementãri[7]. :

prevederile Art. 496 litera (4)
prevederila Art. 497 Schimbarea locuinþei copilului."

http://www.iurispedia.ro/i/CCiv:Art._496

http://www.iurispedia.ro/i/CCiv:Art._400

Daca te-ai fi informat cu adevarat, domnule, ai fi stiut toate lucrurile astea.

Si inca o chestiune: daca tot ai incurcat viata mamei copilului tau, macar da dovada de un dram de bun simt, si permite-i acelei femei sa-si refaca viata acolo unde doreste si cu cine doreste. Faci asta din respect pentru copilul tau si pentru mama copilului tau. Insa nu mai incerca sa controlezi viata acelei femei, chiar si dupa divort. Daca tot ai fost egoist si te-ai gandit doar la tine atunci cand ai calcat stramb, iar acum incerci sa-ti refaci viata, ofera-i aceasta sansa si fostei tale sotii. Arata-te pregatit sa oferi un compromis care sa va multumeasca pe amandoi, nu doar pe tine.

Si inca o chestie: data viitoare informeaza-te mai bine in ceea ce priveste custodia comuna si nu te mai da rotund ca ai citit si ai dres, cand se vede clar ca nu asa sta treaba.
kudika_32792
Postat pe 10 Mai 2013 16:39
no comment!
kudika_34663
Postat pe 10 Mai 2013 16:51
Ca si o concluzie: degeaba insisti ca in acea hartie oficiala sa fie stipulat faptul ca trebuie sa fi consultat atunci cand fosta ta sotie doreste sa schimbe domiciliul minorului, atata timp cat exista mai multe legi in acest sens, care stipuleaza lucrul asta, si anume: parintele la care se afla copilul nu poate schimba adresa de domiciliu fara acordul parintelui nerezident. Daca viitoarea ta fosta sotie nu va respecta in viitor lucrul asta, o poti actiona in judecata, simplu, dar, repet, nu e nevoie sa fie stipulat in acea hartie ceea ce doresti tu, nu esti dumneata deasupra legii, ci legea este pentru toata lumea, aflata in situatia ta, si este de la sine inteles ca trebuie respectata.

Si inca o chestie: da, mamei i se poate permite sa-si schimbe domiciliul, chiar daca tu nu vei fi de acord, si o vei actiona in instanta, daca prin schimbarea de domiciliu, se poate angaja pe un job mai bine platit, care necesita mutarea domiciliului dintr-un oras in altul. Si stii de ce? Pentru ca legea apara interesele minorului, iar un nivel mai ridicat de viata oferit de avantajele unui salariu mai bun, inseamna un viitor mai bun pentru copil. Interesele copiilor sunt deasupra intereselor parintilor, iar legea apara drepturile copiilor.

Nu cred ca o sa fie un sfarsit de lume, daca o data la saptamana sau doua saptamani, te vei urca in masina sau in tren, ca sa-ti vizitezi copilul. Din momentul in care ai decis sa-ti faci viitorul alaturi de altcineva, ai renuntat oarecum la drepturile parintesti asupra copilului tau. Tu poti sa negi lucrul asta, realitatea insa confirma ceea ce spun eu aici, iar dovada in acest sens sta si faptul ca te afli in aceasta dilema. Si tu iti dai seama, pe undeva, de acest lucru, ca e foarte posibil, ca prin divort, sa devii un tata de duminica pentru fetita ta.

Eu iti doresc totusi sa iei decizia care sa te faca fericit si multumit nu doar pe tine, ci si pe cei din jur.

Sa auzim de bine!
kudika_32792
Postat pe 11 Mai 2013 11:01
Casnicia tine de responsabilitate si implica decizii mature. Daca responsabilitatea si maturitatea ar fi existat macar la unul dintre voi, aceasta situatie complicata nu ar fi existat. Un lucru este clar: nici tu, nici prietena ta, nu va iubiti copiii la fel de mult cum va iubiti pe voi si relatia voastra. Asta simt clar si cele doua fetite si sufera ENORM. Intre iubirea pentru tine si iubirea pentru copil, daca nu poti pune macar semnul egal in favoarea copilului, inseamna ca esti o persoana egoista - ceea ce atat tu, cat si prietena ta sunteti. Egoismul, dincolo de iubire, v-a atras si tot el, egoismul, daca veti fii candva un cuplu, va va distruge. De ce? Pentru ca un parinte care nu isi poate iubi copiii mai presus de sine, nu iubeste pe nimeni cu adevarat si, in cele din urma, nu este iubit de nimeni. Cam asa stau lucrurile. La 37 de ani esti suficient de matur... GANDESTE CU SUFLETUL TAU DE COPIL PENTRU SUFLETUL COPILULUI TAU SI PENTRU FAMILIE! Cumpara-i flori sotiei, scoate-o in oras, cere-i iertare si spune-i ca o iubesti! Uit-o pe prietena ta egoista care te va didtruge si apoi te va parasi pentru ca sentimentul profund matern la ea lipseste... Fii un tata si un sot bun!!! Dumnezeu si familia iti vor da mult mai multa fericire daca vei stii SA FII OM!!! NU UITA! BAFTA MULTA!
gigi_oprea
Postat pe 12 Mai 2013 10:52
Pentru orice copil, sa-si vada parintele la doua saptamani, ESTE UN CAPAT DE LUME... Din egoism, nu avem dreptul sa ii privam de iubire. Eu mi-am crescut copiii singur pana la 22 de ani ai lor si stiu cat au suferit, din jurul varstei de 8 ani pana s-aufacut mari, de absenta mamei lor... Sunt surprins sa vad astfel de comentarii de la o femeie... Scuza-ma dar, nu faci decat sa-mi confirmi ca uneori voua, femeilor si mamelor va pasa mult mai putin de proprii copii decat ne pasa noua, tatilor... Si nu ma poti contrazice: am spalat, am calcat, am gatit, am mers la serviciu, am facut o facultate, am tricotat, am zugravit, am reparat cu ei toata casa, le-am citit povesti, i-am tinut de mana in sala de operatie cand viata le atarna de un fir, am renuntat la mie pentru a le fii lor bine, am plans cu ei, am ras cu ei, am fost la sedinte, am fost la examene, am implorat si am iertat pentru ei si uneori, pentru a le fii bine, m-am umilit pe mine si lor le-am zambit... sa nu-mi spui mie ce inseamna iubirea pentru copii si nici ca ei pot creste cu un tata de duminica... Scuza-ma dar, imi confirmi ca devotamentul unui tata ESTE INDISPENSABIL. O DUMINICA FRUMOASA SI MULTA MINTE!
gigi_oprea
Postat pe 12 Mai 2013 11:07
De la: gigi_oprea, la data 2013-05-12 11:07:41Pentru orice copil, sa-si vada parintele la doua saptamani, ESTE UN CAPAT DE LUME... Din egoism, nu avem dreptul sa ii privam de iubire. Eu mi-am crescut copiii singur pana la 22 de ani ai lor si stiu cat au suferit, din jurul varstei de 8 ani pana s-aufacut mari, de absenta mamei lor... Sunt surprins sa vad astfel de comentarii de la o femeie... Scuza-ma dar, nu faci decat sa-mi confirmi ca uneori voua, femeilor si mamelor va pasa mult mai putin de proprii copii decat ne pasa noua, tatilor... Si nu ma poti contrazice: am spalat, am calcat, am gatit, am mers la serviciu, am facut o facultate, am tricotat, am zugravit, am reparat cu ei toata casa, le-am citit povesti, i-am tinut de mana in sala de operatie cand viata le atarna de un fir, am renuntat la mie pentru a le fii lor bine, am plans cu ei, am ras cu ei, am fost la sedinte, am fost la examene, am implorat si am iertat pentru ei si uneori, pentru a le fii bine, m-am umilit pe mine si lor le-am zambit... sa nu-mi spui mie ce inseamna iubirea pentru copii si nici ca ei pot creste cu un tata de duminica... Scuza-ma dar, imi confirmi ca devotamentul unui tata ESTE INDISPENSABIL. O DUMINICA FRUMOASA SI MULTA MINTE!


Usurel, domnule, mai stai o clipa si respira...

Si atunci ce recomanzi acestui domn, care ni s-a adresat, sa traiasca in minciuna? Daca el nu-si mai poate iubi sotia, ii recomanzi cu toate acestea sa ramana alaturi de ea, de dragul copilului, si sa se vada, din cand in cand, cu iubita lui? Ce fel de exemplu ar oferi el copilului sau printr-un astfel de comportament? Ce parere ar avea acel copil, cand ar creste mai marisor, si ar intelege cu mult mai multe decat intelege deja?

Atunci cand nu mai exista iubire intre doi oameni, o solutie o reprezinta divortul sau despartirea, nu traiul in minciuna doar de dragul aparentelor.

Si degeaba ai dumneata varsta pe care o ai, daca recomanzi traiul in minciuna.

Atitudinea asta e tipic masculina, traitul in minciuna, cu orice scop.
kudika_32792
Postat pe 12 Mai 2013 11:18
TOT CE E ASCUNS SI FARA OBLIGATII PARE FRUMOS !DAR NU E ASA DRAGI MEI.VA AMAGITI,SI IN ACELASI TIMP PROVOCATI SUFERINTA SI CELOR DIN JUR CU EGOISMUL VOSTRU,DACA SUNTETI ASA SIGURI SI CONVINSI CA SUNTETI FACUTI UNUL PENTRU ALTUL,DE CE NU AVETI CURAJUL SA LUATI DECIZII CLARE SI CORECTE?DIVORT.....SI FERICIRE LUNGA!VOI FOLOSITI MINCIUNA SI EGOISMUL PENTRU A PETRECE CITEVA MOMENTE INTIME,DAR NU ASTA INSEAMNA DRAGOSTE SI FAMILIE!TU....CIND PLECI DIN BRATELE IUBITEI,SI AJUNGI ACASA IN PATUL NEVESTEI,REPETIND ACELEASI CUVINTE SI ACELEASI LUCRURI,CUM TE SIMTI?TE-AI INTREBAT?CE VINA ARE SOTIA TA,CA INCONSTIENT II TREC ZILELE ALATURI DE UN BARBAT CA TINE?E DREPT VINA E MEREU DE AMBELE PARTI,DAR CIND GASESTI SCUZE SI MERGI INAINTE PE DOUA DRUMURI...VINA ESTE NUMAI A TA!ACELASI LUCRU,E VALABIL SI PENTRU,,IUBITA,,!ASTA NU E IUBIRE FRATILOR!VA BATETI JOC DE SUFLETELE VOASTE...PACAT!
kudika_29794
Postat pe 12 Mai 2013 15:04
E o mare problema , ce i-ti doresti de la viata sa traiesti alturi de copilul tau si el sa te faca fericit sau sa stai langa femeia care te v-a face sau nu fericit !!!
kudika081088
Postat pe 12 Mai 2013 18:37
Cat rau trebuie sa va fi produs cei de langa voi, (sotia respectiv sotul) sa merite aceasta suferinta??? Ce vina au copii vostri sa primeasca asta din partea voastra?? Nu te judec, in general nu judec pe nimeni insa in situatiile in care sunt implicate si alte persoane, voi, cu buna stiinta raniti....spui ca partenerii vostri sunt vinovati ca voi sunteti impreuna. Cum asa? ??? Poate ca involuntar ai inceput sa te indepartezi de sotia ta, sa o eviti o zi, doua...noua....te-ai indepartat voit pentru ca erai prea prins de aventura ta.......probabil ca ai inceput sa o neglijezi, iar ea a simtit si s-a simtit mai putin FEMEIE, s-a simtit respinsa....si asta este groaznic. La fel de ingrozitor este sa dormi in pat cu cineva care te detesta, care nu se atinge de tine cu lunile...........e urat.....
Ma intreb ce fel de persoana este acea femeie cu care ai o aventura....Daca ar fi ea in locul sotiei tale??????Cum s-ar simti? Cum se simte stiind ca o alta femeie sufera din pricina agoismului ei?
Mai gandeste-te....poate ca intr-o zi ai sa-ti dai seama ca nu este ok....Ca cei de langa voi nu merita sa sufere, ca , poate intr-o zi ai sa simti si tu ce inseamna suferinta pricinuita de inselat....
Nu iti doresc sa traiesti o astfel de experienta....pentru ca este ingrozitor de dureroasa.
Respingerile in dragoste dor cel mai mult, pentru ca atunci intreg omul este respins....iar ca femeie te simti pustiita, te intrebi cu ce ai gresit, ce poti face sa primesti 1 minut de atentie si tandrete din partea omului pe care l-ai ales sa-ti fie tata pentru copilul tau...
kukla
Postat pe 12 Mai 2013 23:15
De la: kudika_29794, la data 2013-05-12 15:04:08TOT CE E ASCUNS SI FARA OBLIGATII PARE FRUMOS !DAR NU E ASA DRAGI MEI.VA AMAGITI,SI IN ACELASI TIMP PROVOCATI SUFERINTA SI CELOR DIN JUR CU EGOISMUL VOSTRU,DACA SUNTETI ASA SIGURI SI CONVINSI CA SUNTETI FACUTI UNUL PENTRU ALTUL,DE CE NU AVETI CURAJUL SA LUATI DECIZII CLARE SI CORECTE?DIVORT.....SI FERICIRE LUNGA!VOI FOLOSITI MINCIUNA SI EGOISMUL PENTRU A PETRECE CITEVA MOMENTE INTIME,DAR NU ASTA INSEAMNA DRAGOSTE SI FAMILIE!TU....CIND PLECI DIN BRATELE IUBITEI,SI AJUNGI ACASA IN PATUL NEVESTEI,REPETIND ACELEASI CUVINTE SI ACELEASI LUCRURI,CUM TE SIMTI?TE-AI INTREBAT?CE VINA ARE SOTIA TA,CA INCONSTIENT II TREC ZILELE ALATURI DE UN BARBAT CA TINE?E DREPT VINA E MEREU DE AMBELE PARTI,DAR CIND GASESTI SCUZE SI MERGI INAINTE PE DOUA DRUMURI...VINA ESTE NUMAI A TA!ACELASI LUCRU,E VALABIL SI PENTRU,,IUBITA,,!ASTA NU E IUBIRE FRATILOR!VA BATETI JOC DE SUFLETELE VOASTE...PACAT!


Foarte corect spus. Tare as vrea sa stiu cum ar reactiona o femeie care isi inseala sotul, daca ar fi inselata de sotul ei???
Cum se poate duce acasa o astfel de femeie sa se uite in ochii sotului ei, sa manance la masa cu el stiind ce a facut cu cateva ore in urma? Cum poate trai cu constiinta impacata stiind ca o alta femeie sufera din cauza ei???Sufera si se intreaba unde ai gresit si cum poate face sa primeasca iar atentia sotului ei??????
Le doresc acestor femei sa primeasca exact ceea ce ofera.
kukla
Postat pe 12 Mai 2013 23:22
De la: Micaell, la data 2013-05-08 09:02:46Peste cativa ani o sa ti se acreasca si de amanta si atunci o sa descoperi ca ai devenit "incompatibil" si cu ea. Ce traiesti tu e o simpla indragosteala, care s-ar putea sa nu reziste prea mult. Cu amanta nu stai non-stop ca sa-i vezi toate defectele. Nu-i vezi decat fata pe care vrea ea sa ti-o arate. Ia sa stai cu ea in casa mai multa vreme... O sa descoperi ca nu e nici ea perfecta. Eu cred ca n-ar trebui sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. S-ar putea sa ajungi la concluzia ca toate "o au la fel" si ca amanta nu-i cu nimic mai presus de nevasta. Ai spus ca acum cativa ani iti iubeai sotia... De ce nu incerci sa te apropii din nou de dansa? Las-o in pace pe doamna ce ti-a trezit interesul si acorda-i mai multa atentie celei pe care o ai langa tine. Indragosteala o sa dispara, daca nu mai tii legatura cu acea femeie. Daca esti cu gandul la alta persoana, sentimentele fata de partener se racesc. Sigur, haina noua pare mai buna decat cea veche...dar asta nu inseamna ca iti tine mai mult de cald. Asta este problema omului modern, i se pare ca ceea ce este nou e mai bun si din cauza asta e intr-o continua cautare, ce-l condamna pana la urma la singuratate.



kukla
Postat pe 12 Mai 2013 23:28
Este adevarat ca nu este usor sa iei o decizie, dar trebuie sa va hotarati...minciuna nu duce la nimic bun.... Iar copiii sunt afectati sigur....eu am trait intr-o familie cu foarte multe certuri si ii spuneam mereu mamei sa plecam ca nu mai suport certurile.... Dar ea sustinea ca e mai bine pentru noi sa avem un tata....nu cred ca a ajutat deloc sacrificiul mamei de a ramane cu tata in pofida certurilor. Astazi sunt adult, casatorita cu 2 copii mici si nu reusesc sa am un echilibru....nu stiu ce e familia, nu ne putem intelege deloc, ne certam din ce in ce mai des si chiar ne gandim sa ne despartim...nu vreau ca copiii mei sa treaca prin ce am trecut eu. Mi-am dorit o familie adevarata de cand eram copil, dar nici in ziua de azi nu am reusit sa o am. Din partea sotului nu am nici un sprijin, nu ma ajuta deloc, ma jigneste mereu, dar cu toate astea nu l-am inselat niciodata. Te sfatuiesc sa te desparti de sotie cat mai repede daca esti convins ca nu mai e nici o posibilitate de intelegere cu actuala sotie!! Mult succes
candy_me2006
Postat pe 18 Mai 2013 01:39
domnule, nu aici trebuie sa cautati raspunsuri. oamenii de aici sunt caractere mici, care au o placere sa-si bata joc de altii, cand nu sunt cu nimic mai presus decat acele persoane. sunt ceea ce englezii ar numi "bullies".
sweetmama
Postat pe 18 Mai 2013 23:47
Daca omul isi mai iubeste sotia sau nu asta e treaba lui.Sunt sentimentele lui si copiii vor creste , nu le vor face statuie niciunuia din parinti.Nici lui ca a stat cu mama lor fara s-o iubeasca ,nici ei ca a stat cu tatal lor care o insela. Vor creste si vor avea viata lor si ce se va alege de cei doi cand vor imbatrani?! Isi vor da seama ca viata lor s-a dus naibii pe apa sambetei intr-o nefericire si minciuna totala .
Cat priveste custodia copiilor , daca mama o obtine atunci poate pleca cu copiii si in Papua Guinee fara acordul lui. Poate sa paraseasca tara fara nicio problema . Depinde doar cum se hotaraste in privinta programului de vizitare.
Mayyyyana
Postat pe 19 Mai 2013 00:30
"nasol moment",prietene!nu as vrea sa fiu in pielea ta!!!cu f multi ani in urma,eram ,oarecum,in pielea iubitei tale si imi aduc bine aminte ce se poate simti in astfel de situatii.dar eu nu aveam copii si asta e o f mare difernta.el insa da,si a hotarit sa ramina linga ei,pt ca...si tu stii f bine pt ce,ca esti tata.in urma cu 3-4 ani m-am intilnit intimplator cu unul din copii care acum are 37 de ani,si stii ce mi-a spus?fiind,matur acuma,clar!"nu pricep de ce tu si tata nu ati ramas impreuna?pt ca si dupa ce v-ati despartit relatia dintre ai mei a fost tot un dezastru,si e si in ziua de azi.au fost si sint "acrii"unul cu altul toata viata,poate daca v-ati fi casatorit voi,si tata ar fi fost fericit,si mama ar fi ales alt drum sa fie si ea fericita".ce zici?nu am sa-ti dau sfaturi,trage tu concluziile,ca esti mare!iar daca vei decide cam ce cred eu,sa ai grija de urmatoarea relatie ,ca sa fie ultima,ca acum te indrepti cu ajutorul lui dzeu catre 40,si asta ar trebui sa-ti dea de gindit un pic,nu peste 3-4 ani sa ti se nazara ca nici aceasta relatie nu e buna si sa cauti alta.ei,na!!!tot nu m-am abtinut de la sfaturi!iarta-ma sint femeie,ce naiba.si ma indrept si eu,cu ajutorul lui dzeu,spre 50.sa-ti ajute dzeu sa faci ce e bine pt toti,ai mare nevoie de ajutorul lui!cum spuneam:n-as vrea sa fiu in pielea ta!
armiedi_19665
Postat pe 19 Mai 2013 07:45
De la: sweetmama, la data 2013-05-18 23:47:40domnule, nu aici trebuie sa cautati raspunsuri. oamenii de aici sunt caractere mici, care au o placere sa-si bata joc de altii, cand nu sunt cu nimic mai presus decat acele persoane. sunt ceea ce englezii ar numi "bullies".


Si tu, prin acest mesaj, ai dovedit ca ai un "caracter mic".

Un sfat sau o parere la tema acestui domn, ai de oferit?
kudika_32792
Postat pe 19 Mai 2013 08:44
”E o vb care ma enerveaza pe mine, maxim..."de ceea ce ti-e frica, nu scapi"...care s-a dovedit de f multe ori reala ...pe mine chestiile aduse de tine in discutie, ma lasa rece, nu ne mai intelegem, nu mai sunt ceea ce ne-am dorit, bla,bla,bla...io stu ca atunci cand nu-mi mai convine o situatie, ies cu fruntea sus pe usa, nu cu capu' plecat din cauza vinovatiei punct. Ce as face eu? As avea o discutie cu partenerul de viata, pt ca asa fac doi oameni maturi si am gasi impreuna solutia cea mai buna pt copii!” - frumos rãspuns.

Ce-ar fi sã vã întâlniți în 4? Tu, Ea, Soția ta, Soțul ei... așa la o cinã, copii îi duceți la buneii. Sunteți oameni maturi, gãsiți o soluție. Cine știe, poate se înfiripeazã vreo pasiune între soția ta și soțul ei.
Volodet
Postat pe 19 Mai 2013 15:03
Pentru doi oameni care sunt ferm convinsi ca viata lor numai impreuna poate fi implinita, este surprinzator ca nu gasiti tot impreuna solutii pline de dragoste si echilibru pentru copiii vostri... Iubita ta ar urma sa faca familie cu tine si fiica ei zi de zi. Cand ii vei vedea fiica iti vei aminti de fiica ta... Esti sigur ca vei rezista absentei copilului tau? Esti sigur ca dragostea pentru femeia aceasta nu se va stinge in reprosuri nemarturisite ori fiica ei va fi cea care va primi dragostea ta de parinte frustrat?!
Esti sigur ca ziua in care cele doua fete vor deveni femei ele insele te va gasi la fel de motivat in decizia ta?!
Nu domiciliul fetei tale este important ci domiciliul tau...
In aceasta poveste ceva nu e in echilibru, desi ne-ai prezentat situatia "la paritate"...
cei doi copii nu vor suporta la fel despartirea, iar copilul tau pare ca va fi cel sacrificat. Da, sigur, pe altarul iubirii, pentru ca oricum va creste si va intelege (cata ipocrizie meschina!)... Copiii vostri sunt viitoare femei, deci roata se invarte, nu-i asa?!
Cat de instabili si imaturi putem fi cand dam de rutina vietii de familie si responsabilitatile ei. Eu cunosc bine situatia expusa de tine, am fost eu insami candva una din parti! Am ales sa fiu mama in fiecare moment, nu doar in vacante. Si nu imi pare rau pentru ca exact acest gest m-a legitimat sa am dreptul si la fericire personala, ulterior...
mobilemaimai_no1
Postat pe 19 Mai 2013 17:33
Am citit de curand povestea unei femei care a ales sa renunte la cei 3 copii pe care ii avea impreuna cu sotul ei.

Iata povestea de viata a acelei femei: s-a maritat din dragoste cu sotul ei, la inceput a venit pe lume un baietel, apoi o pereche de fetite gemene. Sotul si-a gasit un job mai bun intr-un alt oras, sotia a fost nevoita sa renunte la job-ul ei, ceea ce i-a adus un lant de frustrari. A durat destul de mult pana a reusit sa-si gaseasca din nou de lucru in bransa ei. In fine, au trecut si peste asta. Pana cand intr-o zi, sotia venind de la servici, gaseste pe frigider urme de ruj. Il intreaba pe sotul ei, ce-i cu urma aceea de ruj, la care baietelul ii spune mamei, ca e de la tanti care a venit peste zi la ei, in vizita. Astfel sotia a aflat de aventura sotului. Momentul acela a fost crucial pentru ea, pentru ca si-a dat seama ca relatia ei nu mai merge, ca ea nu-si mai doreste sa continue acea casnicie. S-a gandit indelung cum sa faca si si-a dat seama ca nu mai vrea sa renunte la job-ul ei, nici macar de dragul copiilor. Acea femeie a realizat ca i-ar fi fost foarte greu cu un job de 8 ore pe zi, plus de crescut 3 copii mici, de una singura, asa ca a luat o decizie radicala: va da divort si va renunta si la custodia copiilor. Ii va lasa tatalui sa-i creasca, si asa a si facut.

Isi vizita copiii, odata la 2 saptamani, ramanand peste week-end in apartamentul fostului sot. Sau copiii o vizitau pe ea, pentru cateva saptamani, in vacante.

Culmea, desi fostul sot al acestei femei era un tip haotic si iresponsabil inainte de divort, faptul ca a trebuit sa aiba grija de cei 3 copii ai sai, l-a maturizat peste noapte. A invatat sa calce, sa gateasca, sa faca ordine si curatenie, sa faca singur piata, sa se joace cu cei mici, sa faca lectiile cu ei. Baiatul, fiul adica, stie acum, la varsta maturitatii sa faca si treburi, care de obicei sunt facute de femei, gen gatit, spalat, facut piata etc. Cele doua fiice, acum studente, au o legatura incredibil de stransa cu tatal lor, cu mult mai stransa decat cu mama lor, iar in felul acesta, au invatat sa-i inteleaga mai bine pe barbati.

Concluzia: acea femeie, care a renuntat la cei 3 copii, e convinsa, si acum dupa 25 de ani de la divort, ca a luat atunci cea mai buna decizie, si spune asta bazandu-se pe ceea ce au devenit fostul sot si acei copii, dupa ce au fost nevoiti sa se descurce singuri, fara sotia, respectiv mama lor.


Orice bun psiholog sau psihoterapeut stie ca o criza din viata unui om poate reprezenta o sansa ca acel om, sau oamenii din jurul sau, sa schimbe ceva in viata sa si a lor.

kudika_32792
Postat pe 20 Mai 2013 10:13
Si mai trebuie sa mentionez ca acei copii, niciodata nu i-au facut mamei lor vreun repros, ci, din contra, i-au multumit pentru ca a luat cea mai inteleapta decizie la acea vreme.
kudika_32792
Postat pe 20 Mai 2013 10:16
multumesc celor care si-au exprimat, de data asta, intr-un mod mai pragmatic, situatia expusa. urmaresc inca cu interes tot ce scrieti.
kudika_34663
Postat pe 20 Mai 2013 19:40
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 10:13:02

Concluzia: acea femeie, care a renuntat la cei 3 copii, e convinsa, si acum dupa 25 de ani de la divort, ca a luat atunci cea mai buna decizie, si spune asta bazandu-se pe ceea ce au devenit fostul sot si acei copii, dupa ce au fost nevoiti sa se descurce singuri, fara sotia, respectiv mama lor.

cred ca acea "mama" va avea o experienta amara la batranete!
MissDarine
Postat pe 20 Mai 2013 20:22
De la: MissDarine, la data 2013-05-20 20:22:52
De la: kudika_32792, la data 2013-05-20 10:13:02

Concluzia: acea femeie, care a renuntat la cei 3 copii, e convinsa, si acum dupa 25 de ani de la divort, ca a luat atunci cea mai buna decizie, si spune asta bazandu-se pe ceea ce au devenit fostul sot si acei copii, dupa ce au fost nevoiti sa se descurce singuri, fara sotia, respectiv mama lor.

cred ca acea "mama" va avea o experienta amara la batranete!


Probabil, nu avem de unde stii...

Deocamdata ea e fericita cu acea hotarare si considera ca a procedat corect. Iar asta spun si fostul sot, dar si acei copii, acum adulti.
kudika_32792
Postat pe 21 Mai 2013 08:35
eu cred ca relatia interzisa va lua sfirsit ,o sa-ti revii si-ai sa-ti vezi de familia si copilul tau .Ce ne relatezi tu este o aventura doar ,o sa-ti treaca n-ai sa te mai simti ratacit cu sufletul.Peste putin timp ,intr-un an ,maxim doi va fi ca o obisnuinta ,iar daca ai sa alegi sa pleci o sa regreti.Gindeste-te ca o sa ramai cu-o persoana care biti va fi indiferenta asa cum iti este sotia ta acum ,si-ai sa ramai si fara copilul tau .Dragostea asta cu nabadai nu dureaza o vesnicie ,doar daca consideri ca vesniciata la tine tine 2,3 ani.Parerea mea este sa nu-ti lasi familia ,copilul doar pt ca iubesti in acest moment.Crede-ma ca daca aceasta relatie nu va mai fi interzisa ,dragostea pe pearcurs moare la fel si pasiunea si-ai sa te simti parbusit .
luca_olguta
Postat pe 21 Mai 2013 21:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi cereti sfaturi. :) 20 De la: Valy90 10 Aprilie 2011 21:12
mai merita un astfel de baiat sa ii spui "te iubesc "? 6 De la: maramalos 5 August 2009 22:50
Mai merita oare? 35 De la: kudika319806 5 Septembrie 2010 18:37
Cum sa il uit daca nu mi-a gresit cu nimic? 4 De la: adina_m11 8 August 2009 17:48
Anunt umanitar - un suflet se zbate pentru viata 1 De la: generash 12 Noiembrie 2009 11:11