Setari Cookie-uri

intre dragoste si iubire!!!

De la: kudika_32792, la data 2013-05-21 08:35:54

Probabil, nu avem de unde stii...

Deocamdata ea e fericita cu acea hotarare si considera ca a procedat corect. Iar asta spun si fostul sot, dar si acei copii, acum adulti.

Este o falsa fericire, dupa ce ai carat cu greutate o sarcina timp de 9 luni, dupa ce ai trecut cu mari emotii de fiecare boala a copilariei, iti abandonezi copii, cu greu te mai numesti mama.
MissDarine
Postat pe 22 Mai 2013 19:49
I-a lasat pe copii in grija tatalui, cand acestia erau destul de mici, nici macar nu erau la scoala.
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 07:57
De la: MissDarine, la data 2013-05-22 19:49:01
De la: kudika_32792, la data 2013-05-21 08:35:54

Probabil, nu avem de unde stii...

Deocamdata ea e fericita cu acea hotarare si considera ca a procedat corect. Iar asta spun si fostul sot, dar si acei copii, acum adulti.

Este o falsa fericire, dupa ce ai carat cu greutate o sarcina timp de 9 luni, dupa ce ai trecut cu mari emotii de fiecare boala a copilariei, iti abandonezi copii, cu greu te mai numesti mama.



Acea femeie,ori a fost un munte de indiferenta,ori o statuie a nefericirii!!!! Este un act de infrangere a propriei dorinte materne!!
kudika_15804
Postat pe 23 Mai 2013 08:29
De la: kudika_15804, la data 2013-05-23 08:29:12


Acea femeie,ori a fost un munte de indiferenta,ori o statuie a nefericirii!!!! Este un act de infrangere a propriei dorinte materne!!

nu stim cert este ca a actionat exact ca un barbat...eu n-as fi avut inima sa-i las!
MissDarine
Postat pe 23 Mai 2013 08:56
De la: kudika_32792, la data 2013-05-23 07:57:16I-a lasat pe copii in grija tatalui, cand acestia erau destul de mici, nici macar nu erau la scoala.

exact la varsta la care au nevoie de mangaierile materne
MissDarine
Postat pe 23 Mai 2013 09:00
De la: MissDarine, la data 2013-05-23 08:56:22
De la: kudika_15804, la data 2013-05-23 08:29:12


Acea femeie,ori a fost un munte de indiferenta,ori o statuie a nefericirii!!!! Este un act de infrangere a propriei dorinte materne!!

nu stim cert este ca a actionat exact ca un barbat...eu n-as fi avut inima sa-i las!



Este adevarat,nu putem sti ce a fost in inima acelei femei,o mare linistita sau o furtuna intr-un ocean!!!! Citind textul respectiv,am gandit ca ,de multe ori,ar trebui sa vada si barbatii,ce inseamna sa fii femeie,mama,sotie,iubita,poate,in acest mod,consoartele vor fi respectate ,admirate si iubite cu adevarat!!!

Referitor la copii,nici eu nu as putea renunta la copiii mei pentru ca as considera ca raman fara oxigen,ei sunt parte din viata mea!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Mai 2013 09:01
De la: MissDarine, la data 2013-05-23 09:00:09
De la: kudika_32792, la data 2013-05-23 07:57:16I-a lasat pe copii in grija tatalui, cand acestia erau destul de mici, nici macar nu erau la scoala.

exact la varsta la care au nevoie de mangaierile materne


Ea mai zicea acolo, in interviu, ca a recurs la gestul asta, si pentru ca societatea tinde sa blameze o mama care nu se descurca singura cu ai ei copii, pe cand tatilor li se acorda tot ajutorul si toata intelegerea din partea celor din jur, atunci cand sunt nevoiti sa-si creasca singuri copilasii.
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 09:22
De la: kudika_32792, la data 2013-05-23 09:22:38

Ea mai zicea acolo, in interviu, ca a recurs la gestul asta, si pentru ca societatea tinde sa blameze o mama care nu se descurca singura cu ai ei copii, pe cand tatilor li se acorda tot ajutorul si toata intelegerea din partea celor din jur, atunci cand sunt nevoiti sa-si creasca singuri copilasii.

aici are dreptate, asta e perceptia generala,mila pt taticul singur si indiferenta pt mamica... dar despre ce vb noi?...am reusit in cativa zeci de ani ca popor, sa reintram cu succes in epoca de piatra...atat de egoisti si de abrutizati am devenit!...revenind la oaia noastra,mi se pare un gest de-un enorm egoism, copii nu sunt o marfa pe care te duci s-o returnezi cand constati ca nu-ti vine bine!
MissDarine
Postat pe 23 Mai 2013 10:16
De la: MissDarine, la data 2013-05-23 10:16:20
De la: kudika_32792, la data 2013-05-23 09:22:38

Ea mai zicea acolo, in interviu, ca a recurs la gestul asta, si pentru ca societatea tinde sa blameze o mama care nu se descurca singura cu ai ei copii, pe cand tatilor li se acorda tot ajutorul si toata intelegerea din partea celor din jur, atunci cand sunt nevoiti sa-si creasca singuri copilasii.

aici are dreptate, asta e perceptia generala,mila pt taticul singur si indiferenta pt mamica... dar despre ce vb noi?...am reusit in cativa zeci de ani ca popor, sa reintram cu succes in epoca de piatra...atat de egoisti si de abrutizati am devenit!...revenind la oaia noastra,mi se pare un gest de-un enorm egoism, copii nu sunt o marfa pe care te duci s-o returnezi cand constati ca nu-ti vine bine!


Dar daca o persoana e depasita de situatie, Darine, ce ar trebui sa faca? Daca ea realizeaza ca nu s-ar descurca cu 3 copii si un job, in cazul de fata, ca nimeni nu i-ar oferi niciun sprijin, ca ar fi blamata daca ar face si cea mai mica greseala de catre ceilalti, cum ar trebui sa procedeze? Sa-si ia un job cu jumatate de norma, ca sa aiba timp sa-i si educe, dar in schimb sa nu le ajunga banii de mancare, sau sa-i lase cu o cheie de gat, sa se descurce singuri pana ajunge ea de la job, ca sa se ocupe si de ei? Avea varianta de a apela la parintii ei, pentru a-si creste copiii, dar si parintii aceia nu sunt obligati sa accepte ca, zi de zi, sa aiba grija de nepoti. Fiind la o varsta au si ei problemele lor de sanatate si e destul de greu, chiar si pentru un om tanar, sa creasca un copil, daramite pentru un batran.

Pe de-o parte, si eu gandesc despre ea ca a procedat egoist, dar pe alta parte, ma gandesc ca poate si-a dat seama ca nu ar fi fost capabila sa-si creasca singura copiii, nu asa cum ar fi trebuit sa-i creasca. Macar nu i-a abondonat in vreun camin pentru copii, nu i-a lasat de izbeliste, ci i-a lasat in grija tatalui lor.

Majoritatea femeilor, da, si-ar fi pastrat copiii alaturi, dar mai sunt si mame, care realizeaza ca singure nu s-ar descurca si prefera sa lase copiii tatalui sau sa-si imparta copiii intre ei. Tot e o solutie mai buna decat sa-i abandoneze in vreun camin de copii.
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 10:39
Sunt multe de spus si de interpretat Vio, eu n-o judec pe doamna respectiva, doar m-am pus in situatia ei si m-am intrebat daca as putea sa fac asa ceva si raspunsul a fost, evident nu.
MissDarine
Postat pe 23 Mai 2013 10:51
De la: MissDarine, la data 2013-05-23 10:51:51Sunt multe de spus si de interpretat Vio, eu n-o judec pe doamna respectiva, doar m-am pus in situatia ei si m-am intrebat daca as putea sa fac asa ceva si raspunsul a fost, evident nu.


Inteleg.
kudika_32792
Postat pe 23 Mai 2013 10:53
Eu cred ca multe persoane trec prin asa zisa " am calcat stramb si m-am indragostit ...ce sa fac?"
Daca intradevar casnicia nu mai are nici o sansa dar asta trebuie sa fie realitatea...atunci gata cu ea ..copii se vor obisnui.Daca e vorba doar de "m-a luat valul"...ramai la casa ta !
sysylysy
Postat pe 26 Mai 2013 18:39
efectul modernizarii haotice si libertatilor de toate felurile din Romania ultimilor 20 de ani are si astfel de rezultate - cinismul femeii si egocentrismul. Ea le numeste modernism, caci nici nu intelege altfel dar nici nu i-ar fi de lauda alegerile...
O femeie care se indeparteaza de instinctele materne este, dupa mine, o femeie extrem de egoista, cinica in toate ale vietii...fatala, ar zice magulitor unii.
Dar la o mai atenta analiza am vedea cat de dezumanizata este de dragul propriei persoane.
Societatea o blameaza cand isi abandoneaza copiii nu pentru ca este saraca sau pentru ca tatal copiilor trebuie sa plateasca ingrijindu-se exclusiv de copii. Insa si legea a avut in vedere relatia fireasca, naturala dintre mama si copiii ei, de aceea regula este sa ii incredinteze copiii, nu pentru ca tatal nu ar fi capabil sa-i creasca... ci tocmai pentru interesul copiilor. Separarea afectiva a unui copil de pantecul mamei, de spiritul ei, se produce treptat, evolutiv in natura, pe masura ce copilul isi identifica fiinta de sine statatoare, ca individ aparte... Educatia, familia ii ajuta, la fel societatea si mecanismele ei. Doar in cazuri exceptionale, clar prevazute de lege copiii sunt incredintati tatilor, iar aceste motive nu sunt materiale, fiindca divortul nu il exonereaza financiar pe tata de contributia sa baneasca, iar legatura afectiva este si ea ocrotita de lege...
Ce vorbim aici ca s-ar face o discriminare intre "egalitatea" parinteasca?!?! Negam realitatea animalica de dragul "modernitatii" si egalitatii de "sanse" a femeii de a-si trai viata libera de obligatia de mama... sa fim seriosi, femeia care are taria sa intoarca spatele copiilor ei si sa mai faca si un titlu de glorie din asta se numeste cu totul altfel!
Cinismul ei nu foloseste nici societatii si nici celor abandonati, chiar daca-i intareste!
Sa imi fie iertat tonul, dar unora li s-a dat prea lesne dreptul de a-si bate joc de tot ce ar trebui sa fie sfant. Iar prostia si anacronismul asa zisei femei moderne face victime nu doar in linie sanquina ci si in societate, in general.
Off ce grea e intelegerea corecta a evolutiei fiintei umane, cand ni se pare ca avem lumea la degetul cel mic!
Pacat...
mobilemaimai_no1
Postat pe 26 Mai 2013 23:47
De la: mobilemaimai_no1, la data 2013-05-26 23:47:14efectul modernizarii haotice si libertatilor de toate felurile din Romania ultimilor 20 de ani are si astfel de rezultate - cinismul femeii si egocentrismul. Ea le numeste modernism, caci nici nu intelege altfel dar nici nu i-ar fi de lauda alegerile...
O femeie care se indeparteaza de instinctele materne este, dupa mine, o femeie extrem de egoista, cinica in toate ale vietii...fatala, ar zice magulitor unii.
Dar la o mai atenta analiza am vedea cat de dezumanizata este de dragul propriei persoane.
Societatea o blameaza cand isi abandoneaza copiii nu pentru ca este saraca sau pentru ca tatal copiilor trebuie sa plateasca ingrijindu-se exclusiv de copii. Insa si legea a avut in vedere relatia fireasca, naturala dintre mama si copiii ei, de aceea regula este sa ii incredinteze copiii, nu pentru ca tatal nu ar fi capabil sa-i creasca... ci tocmai pentru interesul copiilor. Separarea afectiva a unui copil de pantecul mamei, de spiritul ei, se produce treptat, evolutiv in natura, pe masura ce copilul isi identifica fiinta de sine statatoare, ca individ aparte... Educatia, familia ii ajuta, la fel societatea si mecanismele ei. Doar in cazuri exceptionale, clar prevazute de lege copiii sunt incredintati tatilor, iar aceste motive nu sunt materiale, fiindca divortul nu il exonereaza financiar pe tata de contributia sa baneasca, iar legatura afectiva este si ea ocrotita de lege...
Ce vorbim aici ca s-ar face o discriminare intre "egalitatea" parinteasca?!?! Negam realitatea animalica de dragul "modernitatii" si egalitatii de "sanse" a femeii de a-si trai viata libera de obligatia de mama... sa fim seriosi, femeia care are taria sa intoarca spatele copiilor ei si sa mai faca si un titlu de glorie din asta se numeste cu totul altfel!
Cinismul ei nu foloseste nici societatii si nici celor abandonati, chiar daca-i intareste!
Sa imi fie iertat tonul, dar unora li s-a dat prea lesne dreptul de a-si bate joc de tot ce ar trebui sa fie sfant. Iar prostia si anacronismul asa zisei femei moderne face victime nu doar in linie sanquina ci si in societate, in general.
Off ce grea e intelegerea corecta a evolutiei fiintei umane, cand ni se pare ca avem lumea la degetul cel mic!
Pacat...



Cine are ratiune,stie cum sa procedeze,nimic mai adevarat!!!Ceea ce ai tastat aici a capatat o nota generala,nu stiu daca este premeditata sau nu!!!Dreptul de a-si abte joc de cineva sau ceva anume,nu a fost dat de catre un organ ales sau autoimpus,ci a fost insusit din lipsa de educatie si civilizatie si deficitara interpretare a evolutiei oamenilor!!Am luat din democratie tot ce putea fi mai deplorabil,urat si neinstructiv,caci majoritatea romanilor au ramas tot la stadiul de utilizare a opaitului si a nespalarii cu zilele,intr-o tara unde inca mai exista analfabeti si contactul cu civilizatia a ramas in fata primara,nu se poate vorbi de respectarea unor drepturi firesti!!!
Ne informam dintro Media neconcorda cu realitatea existenta in tara noastra," se fura"tehnici de supravietuire,cand nu se practica igiena minima personala,si se poate continua cu exemplele dureroase!!!
Apreciez ceea ce ai tastat,dar este doar o nota informativa,nu stiu cate persoane vor depasi insalubritatea!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Mai 2013 08:36
De la: kudika_15804, la data 2013-05-27 08:36:24[quote name='mobilemaimai_no1' date='2013-05-26 23:47:...........................


Ne informam dintro Media neconcorda cu realitatea existenta in tara noastra," se fura"tehnici de supravietuire,cand nu se practica igiena minima personala,si se poate continua cu exemplele dureroase!!!
Apreciez ceea ce ai tastat,dar este doar o nota informativa,nu stiu cate persoane vor depasi insalubritatea!!!!



dintr-o*
kudika_15804
Postat pe 27 Mai 2013 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM SI EU NEVOIE DE UN SFAT URGENT 6 De la: andreea1989 5 Ianuarie 2009 06:06
credeti ca poate exista o relatie intre o fata de 16 ani si un barbat de 29? 8 De la: Kathara 20 Aprilie 2009 11:35
depresie... 205 De la: Barbie30_ 11 Decembrie 2010 03:50
cum pot fi indiferenta? 37 De la: simonica_yo 5 August 2009 18:03
Zice ca ma iubeste ,dar imi arata altceva 15 De la: corinaxg 13 Octombrie 2010 14:38