Setari Cookie-uri

avortul pe timpul lui Ceausescu

De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-04 17:36:40
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 13:26:39
1. in acest caz vorbesti prostii din nou

2. iti spun adevarul.
ti se pare ca-s drastic.
asta e.
nu tot ce ti se ofera intr-un invelis frumos este bun.
adevarul este adevar

3. tu daca crezi ca nu o sa ai cu ce-l creste nu inseamna altceva decat ca n-ai incredere in Dumnezeu care ti la dat si are grija de toate fapturile lui

4. vis a vis de liberul tau arbitru nu tine de a da viata ci de a o accepta.

5. o sa dai socoteala pentru liberul tau arbitru ca de aia ti sa dat,
o sa raspunzi pentru ce ai ales, deci ai grija ce alegi


Voi raspunde partial serios , partial matitios.

1. Eu consider ca nu vorbesc prostii.
Este un conflict de opinii pe care il accept.

2. Ba eu iti spun adevarul.
Esti drastic. Nu mi-se pare.
Asta e.
Nu tot ce ti se ofera intr-un invelis religios este bun.
Adevarul adevarat nu a fost dat omului.

3. Privesc in jur si nu vad ca Dumnezeu are grija de toate fapturile lui. O parte din fapturile lui sunt in grija lui Lucifer si actioneaza in consecinta afectand iremediabil multe din fapturile Domnului.

4. Liberul arbitru tine de sine si de faptele personale.
Dumnezeu a lasat o femeie insarcinata o singura data.
Celelate femei au ramas insarcinate datorita unui barbat sau unui medic.
Dumnezeu nu a facut altceva decat sa intrupeze duhul sfant in ovului fecundat.
Asta inseamna ca pana la interventia lui Dumnezeu barbatul si femeia au fost cei care au deschis calea intruparii unui suflet nou.
Unii o fac in mod constient fiindca asa le dicteaza liberul arbitru , altii o fac accindental (in acest caz accept posibilitatea unei interventii divine) si mai este cazul celor care fac copii cum da bunul Dumnezeu caz in care unii copii au noroc iar altii nu.

5. Chiar si in viata reala dam socoteala pentru faptele noastre.
Nimic nou.
Cum am mai spus si in alt comentariu referitor la Avort eu consider nedrept faptul ca Dumnezeu nu a gasit o cale ca si barbatul sa perceapa suferinta asa cum o percepe femeia care ii avorteaza copilul.




1 eu consider ca vorbesti prostii tocmai pentru ca nu i nici un conflict de opinii ci pentru ca tu nu ai cu ce sa ti sustii opinia de aia si vorbesti prostii


2 tu nu spui nici un adevar dspui decat niste prostii,,adevarul a fost dat oamenilor hristos


3 privesti in jur prost de aia nu sti ca tocmai din cauza liberului albitru lucifer ia acaparat pe unii,dumnezeu are grija de toti insa nu o poooate face cu fortaca ai devenii o marioneta



4dumnezeu a lasat insarcinate toate femeile caci viata vine doar de la el,,el e singurul care da viata tu nu ai nici o putere daca el nu ti ar fi dato,tu nu ai putere de a da viata daca dumnezeu nu ti da aceasta putere,,poti tu sa faci sex oo mie de ani daca dumnezeu nu vrea sa ai copii nu o sa ai,tocmai pentru ca nu tu esti stapanul vietii ci dumnezeu,,eu sunt calea adevarul si viata,daca el este viata cum crezi tu ca vei putea tu da viata vreoodata daca dumnezeu nu ingaduie asta,,eva inseamna viata adam pamant,rolul ei este sa dea viata,asta e numele ei trasi la raspundere va fi si barbatul si femeia,doar ca cea caruia dumnezeu ia incredintat acest rol este femeia
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 18:00
cum adica nimic nou,parca ziceai ca tu ai liberul albitru acum te sucesti ca nu i nimic nou,pai daca nu i nimic nou dc te mira ca dai socoteala pentru liberul tau albitru si alegerile tale,,,ti am zis ca vorbesti prostii tocmai pentru ca nu prea sti ce spui
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 18:04
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 18:04:23cum adica nimic nou,parca ziceai ca tu ai liberul albitru acum te sucesti ca nu i nimic nou,pai daca nu i nimic nou dc te mira ca dai socoteala pentru liberul tau albitru si alegerile tale,,,ti am zis ca vorbesti prostii tocmai pentru ca nu prea sti ce spui


"Chiar si in viata reala dam socoteala pentru faptele noastre."

Adica dam socoteala si in viata reala si in viata de apoi. Nu am negat cu nimic ce spuneai tu si ca de obicei ai intors vorbele cum iti convine.

Am inteles. Tu deti adevarul , eu spun prostii.

Copii care sufera imediat ce au fost nascuti sunt prada lui Lucifer la fel si toti ceilalti care mai sufera pe pamant fiindca nu au gasit calea adevarata a bunului Dumnezeu.
(In mod ciudat printre cei aflati sub aripa ocrotitoare a lui Lucifer am intrezarit si persoanaje care numai pot de bine in viata asta , probabil ca e o eroare de programare la mijloc).

Cred ca diferentele de pregatire teologica dintre noi noi doi ne impiedica sa comunicam mai eficient.

Am inteles punctul tau de vedere.
Il impartasesc doar partial.

PS. Tu scri "liberul albitru" cu l in loc de r in mod intentionat? (ma refer la arbitru)
Daca da , poti sa imi spui de ce ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Martie 2014 18:30
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-04 18:30:23
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 18:04:23cum adica nimic nou,parca ziceai ca tu ai liberul albitru acum te sucesti ca nu i nimic nou,pai daca nu i nimic nou dc te mira ca dai socoteala pentru liberul tau albitru si alegerile tale,,,ti am zis ca vorbesti prostii tocmai pentru ca nu prea sti ce spui


"Chiar si in viata reala dam socoteala pentru faptele noastre."

Adica dam socoteala si in viata reala si in viata de apoi. Nu am negat cu nimic ce spuneai tu si ca de obicei ai intors vorbele cum iti convine.

Am inteles. Tu deti adevarul , eu spun prostii.

Copii care sufera imediat ce au fost nascuti sunt prada lui Lucifer la fel si toti ceilalti care mai sufera pe pamant fiindca nu au gasit calea adevarata a bunului Dumnezeu.
(In mod ciudat printre cei aflati sub aripa ocrotitoare a lui Lucifer am intrezarit si persoanaje care numai pot de bine in viata asta , probabil ca e o eroare de programare la mijloc).

Cred ca diferentele de pregatire teologica dintre noi noi doi ne impiedica sa comunicam mai eficient.

Am inteles punctul tau de vedere.
Il impartasesc doar partial.

PS. Tu scri "liberul albitru" cu l in loc de r in mod intentionat? (ma refer la arbitru)
Daca da , poti sa imi spui de ce ?


nu ai inteles nimic,vorbesti mult si degeaba,,eu nu detin nici un adevar hristos il detine eu iti zic ce zice el,ca nu ti convine tie asta este inseamna ca nu gandesti bn,,copii care sufera nu sunt prada a lui lucifer din nou vorbesti prostii pentru ca nu ai idee despre ce vorbesti,pprada lui lucifer sunt cu totul altii
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 19:20
Asa cum am mai spus, cred ca diferentele de pregatire teologica dintre noi noi doi ne impiedica sa comunicam mai eficient.

Spre deosebire de tine eu nu spun ca tu spui prostii.
Eu spun ca am o alta opinie.
Eu accept opinia ta.
Prin polologhiile mele incerc sa port un dialog pentru a intelege de ce spun prostii.

Acum am inteles de ce imi spui tu ca spun prostii.
Din punctul tau de vedere eu spun prostii fiindca nu cunosc, nu am inteles si nu stiu adevarul lui Hristos la care faci tu referire, adevar care nu este interpretabil si trebuie luat ca atare.

Sa sti ca nu fac misto.
Este vorba exact de fraza de la inceputul acestui comentariu.
Eu nu am cunostintele tale teologice si in afara de asta am propria viziune legata de Dumnezeu, Isus, Evanghelii si Biserica in general.
Tu esti convins si crezi fara tagada in ceea ce spui, se simti si ce ai invatat.
Eu nu am atins inca certitudinea in aceasta privinta.
Cred in Dumnezeu, in Duhul Sfant, in Isus doar ca am inca dubii in privinta modului in care o parte a preotilor propavaduiesc credinta si legile lasate de divinitate.
Am sentimentul ca pe ici pe colo, in functie de anumite interese, biserica a facut adaugiri fara har divin.
Stiu ca o sa imi spui iar ca spun prostii.
Poate ca ai dreptate, dar nu pot sa-mi schimb parerea decat atunci cand voi simti si eu ca intradevar spun prostii.

Numai bine !
Doamne ajuta sa fie pace si iubire !


Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Martie 2014 23:29
vorbesti mult si degeaba,,daca zici ca n ai cunostinte doocumenteaza te nu vorbii de dragul de a vorbii din mintea ta,,sanatate numai bn
iiiiiiiiio
Postat pe 5 Martie 2014 09:49
Eu nu am spus ca nu am cunostinte.
Am spus ca nu am cunostintele tale.
Este altceva.
Daca nu este limpede o sa ma gandesc cum sa fac o schita ca sa fie mai clar.

Daca nu ai sesizat discutia noastra nu a fost despre matematica.
Din acest motiv exista loc pentru interpretari.
Literatura universala este plina de interpretari pe tema dezbatuta de noi.

Evident ca stiu deja ce va contine raspunsul tau.
Imi vei spune ca vorbesc prostii, mult si degeaba.
Nu te mai osteni. Te-am scutit in felul acesta de un comentariu.





Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Martie 2014 16:55
pai daca zici singur ca nu ai cunostintele mele atunci dc vorbesti ma ca sa spui prostii nu??
iiiiiiiiio
Postat pe 5 Martie 2014 17:05
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-05 17:05:45pai daca zici singur ca nu ai cunostintele mele atunci dc vorbesti ma ca sa spui prostii nu??


Ma ,
sper sa nu ajung vreodata sa vorbesc folosind cunostintele tale.

Mie nu imi place sa repet ca un papagal ce sustin altii.

Se pare ca tie iti place si din acest motiv propavaduiesti acele cunostinte cu ostentatie considerand ca toti cei care nu isi insusesc ideile tale vorbesc prostii.


PS. Recunosc ca m-ai cam pacalit.
Dar doar intr-o privinta.

Ce zici de asta ?
http://searchnewsglobal.wordpress.com/2013/10/27/martorii-lui-iehova-si-mormonii-sunt-secte-satanice-si-francmasonice/
Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Martie 2014 17:21
ma cristiane ma ma imi pare rau ca te ai ofensat de acum o sa ti zic domnitul cristian hai sa incetam cu prostiile,,daca zici ca n ai cunoostintele mele cum crezi ca am invatat de la altii si tot mai multe cunostinte ca tn am tu nu ai invatat de la nimeni si te ai autointitulat cu,cunostinte mai putine deci ia si invata de la altii sa ai si tu cunostinte ,mai multe

sa vb cu mn despre secte sau francmasonerie iti trebui cunoostinte,ca sa nu mai vorbesti prostii
iiiiiiiiio
Postat pe 5 Martie 2014 17:27
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-05 17:27:23ma cristiane ma ma imi pare rau ca te ai ofensat de acum o sa ti zic domnitul cristian hai sa incetam cu prostiile,,daca zici ca n ai cunoostintele mele cum crezi ca am invatat de la altii si tot mai multe cunostinte ca tn am tu nu ai invatat de la nimeni si te ai autointitulat cu,cunostinte mai putine deci ia si invata de la altii sa ai si tu cunostinte ,mai multe

sa vb cu mn despre secte sau francmasonerie iti trebui cunoostinte,ca sa nu mai vorbesti prostii


OK.
Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Martie 2014 17:29
asa vz ca intelegi,bravo
iiiiiiiiio
Postat pe 5 Martie 2014 17:33
"eu iti zic ce zice el"? hmmmmmmmmmm! poate zici ce iti inchipui ca zice El. sau poate spui ce zice popa, ceea ce este altceva.
healthy011301
Postat pe 5 Martie 2014 18:04
De la: healthy011301, la data 2014-03-05 18:04:00"eu iti zic ce zice el"? hmmmmmmmmmm! poate zici ce iti inchipui ca zice El. sau poate spui ce zice popa, ceea ce este altceva.



hmmmm serios,,tu unde ai terminat studiile
iiiiiiiiio
Postat pe 5 Martie 2014 18:07
Cati ani ai?Mise pare ca judeci prea usor fara sa sti ce anume,ai dreptul la parerea ta,dar numai atat!

amazon913
Postat pe 9 Martie 2014 08:52
Scuzati-ma dar acest subiect a fost deschis despre ceausescu si avort , nu despre Dumnezeu si avort,Ceausescu nu a fost Dumnezeu
kudika056552
Postat pe 9 Martie 2014 10:50
De la: kudika056552, la data 2014-03-09 10:50:31Scuzati-ma dar acest subiect a fost deschis despre ceausescu si avort , nu despre Dumnezeu si avort,Ceausescu nu a fost Dumnezeu



Asa e, dar pe aici misuna cateva labe triste de pocaiti...
kudika226898
Postat pe 9 Martie 2014 21:38
De la: kudika226898, la data 2014-03-09 21:38:01
De la: kudika056552, la data 2014-03-09 10:50:31Scuzati-ma dar acest subiect a fost deschis despre ceausescu si avort , nu despre Dumnezeu si avort,Ceausescu nu a fost Dumnezeu



Asa e, dar pe aici misuna cateva labe triste de pocaiti...
. Fah, vacarito ! Ce treaba ai tu cu pocaitii ?! N-ai loc de ei ?!? Uite asa, ineptia ta face sa le cari tu toate crucile, tuturor pocaitilor !
Fusun_ge
Postat pe 9 Martie 2014 21:58
De la: amazon913, la data 2014-03-09 08:52:34Cati ani ai?Mise pare ca judeci prea usor fara sa sti ce anume,ai dreptul la parerea ta,dar numai atat!

ai inteles gresit,,nimeni nu judeca pe nimeni,,mai incearca
iiiiiiiiio
Postat pe 9 Martie 2014 23:04
De la: kudika056552, la data 2014-03-09 10:50:31Scuzati-ma dar acest subiect a fost deschis despre ceausescu si avort , nu despre Dumnezeu si avort,Ceausescu nu a fost Dumnezeu


a fost deschis despre avortul pe timpul lui ceausescu nu despre ceausescu si avort,,,iar avortul pe timpul lui ceausescu este acelasi avort de pe timpul oricarui altuia,,doar conditiile difera insa avortul este acelasi cu aceleasi conotatii
iiiiiiiiio
Postat pe 9 Martie 2014 23:08
Asa este , avortul este interzis din punct de vedere al religiei dar daca citesti primul mesaj este vorba despre ceausescu si motivul pentru care a interzis avortul,dupa care urmatoarele mesaje au conotatie religioasa si nu cred ca isi au locul in discutia asta ci pe un alt topic cred eu,eu asa am inteles mesajul transmis pe acest topic,poate ma insel eu
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 17:29
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 17:29:03Asa este , avortul este interzis din punct de vedere al religiei dar daca citesti primul mesaj este vorba despre ceausescu si motivul pentru care a interzis avortul,dupa care urmatoarele mesaje au conotatie religioasa si nu cred ca isi au locul in discutia asta ci pe un alt topic cred eu,eu asa am inteles mesajul transmis pe acest topic,poate ma insel eu


Evident ai dreptate, dar labele triste de pocaiti sunt in misiune...
kudika226898
Postat pe 10 Martie 2014 17:47
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 17:29:03Asa este , avortul este interzis din punct de vedere al religiei dar daca citesti primul mesaj este vorba despre ceausescu si motivul pentru care a interzis avortul,dupa care urmatoarele mesaje au conotatie religioasa si nu cred ca isi au locul in discutia asta ci pe un alt topic cred eu,eu asa am inteles mesajul transmis pe acest topic,poate ma insel eu


Eu cred ca te inseli.

Mai citeste odata, mai ales ultimul paragaf:

De la:Mihaela214, la data 2014-02-27 02:49:19

Interzicerea avortului in timpul lui Ceausescu a salvat multe vieti nevinovate de la crima pe care multe femei aveau sa o faca fara sa le pese...multe femei nasteau pe vremea aia fara sa isi doreasca copilul,si dupa nastere isi exprimau ura fata de acel copil adus pe lume,,,dar dupa o vreme,crescand si copilul un pic,LE TRECEA, si toate isi iubeau pruncul nascut, chiar ziceau in sinea lor ca era o greseala mare sa l fi avortat.
A procedat gresit Ceausescu interzicand avortul?
In perioada legii antiavort au murit in jur de 100mii de femei care si-au produs avort ilegal in conditii mizere,dar tinem cont ca daca nu era interzis avortul mureau mai bine de un milion sau doua sau trei nu stiu,, de copii nevinovati,,,Nu poti vorbi despre dreptul femeii de a decide ce face cu copilul, daca aceste drepturi nu au rasarit decat acum in ultimii 70-100 ani din istoria omenirii,si au aparut asa multi Destepti care sa creeze asa zisele drepturi ale femeii.. acum 100 de ani era o rusine daca se auzea ca nu stiu ce fata a intretinut relatii sexuale cu un baiat,in ziua de azi e o rusine daca esti virgina si nu faci sex ca sa fii in pas cu moda...despre sarmanele femei care isi provocau singure avortul aveau sa traiasca sarmanele de ele exact ce meritau,sa simta pe pielea lor ca nu e bine sa incerci sa iei viata unui copil lipsit de aparare,,daca te gandesti ca acum 400 de ani de exemplu o femeie incearca sa avorteze cum au incercat sarmanele din vremea lui ceasca,iti dai seama mai bine ca face o mare greseala,avand in vedere ca pe vremea aceea era foarte Firesc sa nasti daca esti insarcinata....cat e de limpede pentru voi ca a avorta inseamna a lua viata unui copil nevinovat?de ce el nu ar fi egal in drepturi ca si tine? avorteazal cu o singura conditie:
- SA FIE SI EL DE ACORD CA SI TINE SA IL AVORTEZI , tu daca profiti de darul Celui de sus ca ai primit viata de ce nu il transmiti mai departe si celui pe care il porti in pantece......

Citeste: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/59070/avortul-pe-timpul-lui-Ceausescu.html#ixzz2vZhGv8AY
Follow us: @Kudika_ro on Twitter | www.kudika.ro on Facebook

Daca citeai cu atentie ai fi observat ca nu e vorba de motivele pentru care Ceausescu a facut ce a facut ci daca a facut bine ce a facut.
Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Martie 2014 17:50
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 17:29:03Asa este , avortul este interzis din punct de vedere al religiei dar daca citesti primul mesaj este vorba despre ceausescu si motivul pentru care a interzis avortul,dupa care urmatoarele mesaje au conotatie religioasa si nu cred ca isi au locul in discutia asta ci pe un alt topic cred eu,eu asa am inteles mesajul transmis pe acest topic,poate ma insel eu



te inseli,,sa mi dai nr tau
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 18:15
Nu cred ca sunt eu in masura sa judec ceea ce a hotarat ceausescu sau daca a fost bine sau rau , cel mai bn o stiu femeile care au decurs la acest gest si nu cred ca suntem noi in masura sa le judecam deciziile si cred ca fiecare are dreptul la opinie indiferent de latura lor religioasa
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 21:04
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 21:04:32Nu cred ca sunt eu in masura sa judec ceea ce a hotarat ceausescu sau daca a fost bine sau rau , cel mai bn o stiu femeile care au decurs la acest gest si nu cred ca suntem noi in masura sa le judecam deciziile si cred ca fiecare are dreptul la opinie indiferent de latura lor religioasa


ai orice drept ca esti libera,,,nimeni nu a judecat pe nimeni incearca sa faci diferenta,,facem ce vrem insa dam socoteala pentru ce facem,,,tu da mi nr tau
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 21:08
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 21:04:32Nu cred ca sunt eu in masura sa judec ceea ce a hotarat ceausescu sau daca a fost bine sau rau , cel mai bn o stiu femeile care au decurs la acest gest si nu cred ca suntem noi in masura sa le judecam deciziile si cred ca fiecare are dreptul la opinie indiferent de latura lor religioasa


Aici este un Forum de discutii nu Curtea Suprema de Justitie.
Nu judeca nimeni pe nimeni doar ne exprimam opiniile personale si din cand in cand ne mai luam la harta.
Cred a din acest motiv a fost creat forumul , ca unii si altii sa isi dea cu parerea pe diverse teme de discutii.


Radu_Cristian_1
Postat pe 10 Martie 2014 21:18
Ce atitudine!!! Wow,vrei sa vb despre acest subiect si la tel???
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 21:21
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 21:21:58Ce atitudine!!! Wow,vrei sa vb despre acest subiect si la tel???
eee nu draga la tel discutam locatia unde sa ne intalnim sau de unde sa vin sa te iau
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 21:26
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-10 21:18:47
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 21:04:32Nu cred ca sunt eu in masura sa judec ceea ce a hotarat ceausescu sau daca a fost bine sau rau , cel mai bn o stiu femeile care au decurs la acest gest si nu cred ca suntem noi in masura sa le judecam deciziile si cred ca fiecare are dreptul la opinie indiferent de latura lor religioasa


Aici este un Forum de discutii nu Curtea Suprema de Justitie.
Nu judeca nimeni pe nimeni doar ne exprimam opiniile personale si din cand in cand ne mai luam la harta.
Cred a din acest motiv a fost creat forumul , ca unii si altii sa isi dea cu parerea pe diverse teme de discutii.


si eu sunt de aceasi parere cu ce ai zis dar discutiile nu ar trebui sa degenereze sau sa ii insulte pe altii sau sa se insulte unii pe altii,cred ca suntem persoane destul de mature incat sa purtam o discutie civilizata din toate punctele de vedere
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
negi pe limba 5 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 17:59
cum rezolvati???? 9 De la: Al3xutzaa 14 Ianuarie 2011 16:25
Buna 4 De la: kudika_1015118 24 Iunie 2016 07:06
help pls 4 De la: healthy010354 27 Decembrie 2009 13:14
Ginecolog bun in Timisoara?? 6 De la: DeeaR 10 Decembrie 2013 12:15