Setari Cookie-uri

avortul pe timpul lui Ceausescu

si cine a insultat pe cine draga sa stim si noi
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 21:34
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:34:08si cine a insultat pe cine draga sa stim si noi
asa insistent esti mereu? De exeplu pe acest topic uitate la mesajele anterioare sa vezi persoanele care sau insultat , intra pe alte topicuri sa vezi ca nu exista nici un topic in care sa nu existe macar un mesaj in care femei si barbati se jignesc ca la usa cortului, te rog ,nu as vrea sa degeneram discutia de pe acest topic in altceva , intai sa invatam sa ne respectam aproapele...
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 21:43
vorbesti de ,degenerari de insulte insa nu zici nici un nume,,eu zic ca mai bn e sa mi dai nr tau
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 21:49
si ca o paranteza,eu nu pot sa mi respect aproapele si sa i zic ca e liber sa avorteze ca e decizia lui,ca aia nu este nici un respect ci e o falsa toleranta,,de liberi suntem liberi sa facem orice,insa nu suntem aici de capul nostru cineva ne a facut ce suntem iar acela este dumnezeu iar dreptul de a da si a lua viata este doar al lui
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 21:53
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 21:43:17
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:34:08si cine a insultat pe cine draga sa stim si noi
asa insistent esti mereu? De exeplu pe acest topic uitate la mesajele anterioare sa vezi persoanele care sau insultat , intra pe alte topicuri sa vezi ca nu exista nici un topic in care sa nu existe macar un mesaj in care femei si barbati se jignesc ca la usa cortului, te rog ,nu as vrea sa degeneram discutia de pe acest topic in altceva , intai sa invatam sa ne respectam aproapele...

cn tio suprat turturico
GONGOI_BOSU
Postat pe 10 Martie 2014 21:53
aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 21:57
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:57:09aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria

culcate si lasa fantezile cu gajica mea
GONGOI_BOSU
Postat pe 10 Martie 2014 22:00
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:57:09aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 22:01
De la: GONGOI_BOSU, la data 2014-03-10 22:00:37
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:57:09aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria

culcate si lasa fantezile cu gajica mea
m-ati facut sa rad,sunteti foarte nostimi
kudika056552
Postat pe 10 Martie 2014 22:03
De la: GONGOI_BOSU, la data 2014-03-10 22:00:37
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:57:09aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria

culcate si lasa fantezile cu gajica mea
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 22:05
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 22:03:55
De la: GONGOI_BOSU, la data 2014-03-10 22:00:37
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:57:09aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria

culcate si lasa fantezile cu gajica mea
m-ati facut sa rad,sunteti foarte nostimi

hai sa te tzuc la mn in brate sa radem imperuna
GONGOI_BOSU
Postat pe 10 Martie 2014 22:07
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 22:05:11
De la: GONGOI_BOSU, la data 2014-03-10 22:00:37
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-10 21:57:09aoleuuuuuuuuuuuuuu gongoi laso ma ca e cu mn,nu o speria

culcate si lasa fantezile cu gajica mea

GONGOIU
Postat pe 10 Martie 2014 22:16
ma gongoi sau cn oi fi tu,nu impresionezi ma pe nimeni si nu arati nimic daca imi clonezi contul si te dai io
iiiiiiiiio
Postat pe 10 Martie 2014 22:20
nu priveste pe tn jmacheriile mele
GONGOIU
Postat pe 10 Martie 2014 22:25
De la: kudika056552, la data 2014-03-10 21:29:05si eu sunt de aceasi parere cu ce ai zis dar discutiile nu ar trebui sa degenereze sau sa ii insulte pe altii sau sa se insulte unii pe altii,cred ca suntem persoane destul de mature incat sa purtam o discutie civilizata din toate punctele de vedere


Intrucat nu suntem perfecti si avem fiecare dintre noi o doza mai mare sau mai mica de orgoliu pesrsonal inevitabil discutiile mai degenereaza din cand in cand.

Acest lucru se intampla mai ales pe subiectele lasate la voia intamplarii de cei care le-au initiat si îndeobște acolo unde se intalnesc utilizatorii aflati deja in conflict.

Ar fi fost culmea ca pe un forum virtual sa fie altfel decat in viata cotidiana.

Radu_Cristian_1
Postat pe 12 Martie 2014 18:16
Mihaela, tu esti un om credincios si apreciez mult asta la tine, poate chiar faci parte dintr-o secta religioasa, dar sa stii ca pe vremea lui Ceausescu nu erau atatea metode contraceptive si oricum au efecte secundare. Nu incurajez avortul, dar nici inmultirea fara noima, doar pentru ca ti i-a dat Domnul. Aveai doi-trei copii, erai disperata, te arestau daca faceai un avort, era cumplit. Acum e foarte simplu de criticat, dar fiecare stie motivele disperate care au determinat-o la vreun avort. E un subiect contoversat, dar e mult mai bine acum.
Liuta
Postat pe 16 Martie 2014 07:04
daca nu apreciezi inmultirea fara noima inseamna ca nu apreciezi nasterea ta,,din acea noiima faci si tu parte,altii nu au avut sansa ta
iiiiiiiiio
Postat pe 16 Martie 2014 10:32
Eu am fost un copil dorit si asteptat, nu sunt rezultatul inmultirii fara noima, regret domnule.
E foarte simplu din punctul de vedere al barbatului, el e doar cu placerea, iar femeia cu restul consecintelor : nastere, alaptare, nedormit noptile, educatie..., asa ca ea e cea care trebuie sa decida daca mai poate asigura unui copil un climat favorabil in care sa se dezvolte sanatos, atat moral cat si material.
Liuta
Postat pe 16 Martie 2014 17:11
minti,,si nu constientizezi ce spui,,nu tu ai fost un copil dorit ,,ci sa dorit un copil fie ca erai tu fie ca era altul,,ai fost tu,,altii nu asu avut sansa ta ca nu au fot doriti,,iar in locul unuia dintre ei puteai fi tu,,nu te angaja in discutii ce te depasesc si nu le poti face fata din start,pentru ca premiza cu ,care pleci este gresita copilul nedorit puteai fi tu
iiiiiiiiio
Postat pe 16 Martie 2014 17:20
asa cum am zis,,esti rezultatul ,,inmultirii fara noima,,,nu impiedica ca si alyii sa aiba sansa ta
iiiiiiiiio
Postat pe 16 Martie 2014 17:21
Pânã când nu se vor completa rândurile îngerilor cãzuþi,cu sufletele oamenilor drepti Dumnezeu nu va veni la judecatã.
iiiiiiiiio
Postat pe 16 Martie 2014 17:51
In ce calitate iti permiti tu sa jignesti pe toata lumea? Ce esti preot, judecator, ai nascut vreun copil? Sau n-ai cu ce sa-ti umpli timpul, dupa cum se vede din multele comentarii facute pe site si atunci dai cu bata-n balta. Nu te-a invatat nimeni ca atunci cand intri pe un site trebuie sa-ti exprimi punctul de vedere, fara a leza pe nimeni, fara a incalca dreptul celuilalt de a avea un punct de vedere diferit de al tau pe care sa-l respecti? Incearca sa citesti Codul Bunelor Maniere abia apoi permite-ti sa mai faci comentarii.
Tu stii ca erau atatea femei batute, umilite, cu doi, trei copii acasa care isi provocau singure avortul sau niste moase prin metode empirice si dadeau in avort toxico-septic care le provoca moartea? Stii ca nu aveau ce sa le dea de mancare copiilor si ca nu-si mai puteau permite inca o gura la masa? E mai bine sa faca avort legal, daca ele considera ca au motive bine intemeiate!
N-ai fost niciodata intr-o asemenea situatie, lasa femeile sa comenteze la acest subiect, n-ai cum sa stii daca n-ai trecut prin asa ceva.
Si mai stii ca in vremea lui Ceausescu le ridica politia si faceau ani grei de puscarie pentru asta?
Cine esti tu sa decizi in locul altcuiva? Vezi-ti de treaba ta si invata sa ai un limbaj civilizat si respectuos. Daca nu te poti abtine, nu mai comenta decat sa jignesti.
Liuta
Postat pe 16 Martie 2014 20:02
Eu nu impiedic pe nimeni si nu pledez pentru avort, pledez doar pentru dreptul fiecaruia de a -si decide singur soarta.
Nu hotari tu pe organul nimanui!
Liuta
Postat pe 16 Martie 2014 20:05
liuta draga eu ca ti zic ca nu esti constienta de ce spui nu inseamna ca te jignesc,,si lasa stereotipurile cu mn cum ca sa ti respect parerea,,nu am ce sa respect daca este gresita,,asta nu inseamna ca ti dau in cap ci doar iti zic ca gresesti si confunzi lucrurile pentru ca nu prea intelegi,,


sa fie greu sa cresti un copil este una,,sa crezi din toata inima ca dumnezeu te va ajuta sa l cresti pentru ca el este cel ce da viata este alta,,daca tu nu te bazazi pe dumnezeu si pe ajutorul lui inseamna ca n ai incredere in el si inseamna ca nu crezi ca el da viata


eu nu decid in locul nimanui eu doar informez lumea ,lucru iata deja condamnat ,,dc?pentru ca lumea este virusata cu idei de alta natura,,

viata vine doar de la dumnezeu,asa cum si tu ai venit,,lasa le si altora sansa asta
iiiiiiiiio
Postat pe 16 Martie 2014 20:17
Ti se pare ca am luat sansa cuiva? Am dreptul la un punct de vedere, in cunostinta de cauza si mi-l exprim. Sa stii ca si eu sunt un om credincios si sunt mama de trei copii minunati, dar sunt situatii cand nu ai incotro si esti determinata sa faci avort. Sa nu crezi ca e un lucru placut avortul, e dureros si fizic si traumatizant pentru orice femeie, asta nu inseamna ca eu il recomand, doar ca il inteleg cand situatia o impune. Fiecare decide ce trebuie sa faca. Nu mai face pe profetul ca n-ai inventat tu mersul pe jos.
Liuta
Postat pe 17 Martie 2014 06:25
De la: Liuta, la data 2014-03-17 06:25:48Ti se pare ca am luat sansa cuiva? Am dreptul la un punct de vedere, in cunostinta de cauza si mi-l exprim. Sa stii ca si eu sunt un om credincios si sunt mama de trei copii minunati, dar sunt situatii cand nu ai incotro si esti determinata sa faci avort. Sa nu crezi ca e un lucru placut avortul, e dureros si fizic si traumatizant pentru orice femeie, asta nu inseamna ca eu il recomand, doar ca il inteleg cand situatia o impune. Fiecare decide ce trebuie sa faca. Nu mai face pe profetul ca n-ai inventat tu mersul pe jos.



kudika226898
Postat pe 17 Martie 2014 16:30
De la: Liuta, la data 2014-03-17 06:25:48Ti se pare ca am luat sansa cuiva? Am dreptul la un punct de vedere, in cunostinta de cauza si mi-l exprim. Sa stii ca si eu sunt un om credincios si sunt mama de trei copii minunati, dar sunt situatii cand nu ai incotro si esti determinata sa faci avort. Sa nu crezi ca e un lucru placut avortul, e dureros si fizic si traumatizant pentru orice femeie, asta nu inseamna ca eu il recomand, doar ca il inteleg cand situatia o impune. Fiecare decide ce trebuie sa faca. Nu mai face pe profetul ca n-ai inventat tu mersul pe jos.


eu nu am zis ca sunt un om credincios,ma bucur daca tu zki ca esti,,insa ce situatie impune avortul????? cumva ca n ai cu ce l creste sau ca te paraseste barbatul daca l ti ???????????atunci spunemi unde este credinta ta????ca doar ziceai ca esti un om credincios,,unde este credinta ta ca cel ce da viata te va ajuta daca ai credinta?????????????


iar cu sansa nu cred ca ai inteles gresit cred ca ai adaptato dupa voia ta,,,,,.tu nu ai luat sansa nimanui,,tu cand te ai nascut,acel copil care zici tu ca ai fost dorit nu tu ca omul care esti acum ai fost dorit ci sa dorit un copil,tu ai avut sansa sa fi acel copil daca tu zici ca situatiile o impune inseamna ca nu doresti sa te fi nascut,,singurele situatie ce intra in discutii sunt cazurile in care mama este bonlava sau pe criterii de sanatate,,nici decum ca nu ai ce i da sa manance sau ca te lasa barbatu sau alte prostii ca asta inseamna sa nu ai credinta,,,,,,fiecare om are sansa sa se nasca daca io oferim iar acel om este ca oricare dintre noi,poti fi tu eu sau oricare altcineva cel ce nu se naste
iiiiiiiiio
Postat pe 17 Martie 2014 23:15
cititi la iov si o sa intelege ti,,cum dumnezeu are grija de toate creatiile sale sa le hraneaca,,cu atat mai mult pe om
iiiiiiiiio
Postat pe 17 Martie 2014 23:20
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-17 23:20:03cititi la iov si o sa intelege ti,,cum dumnezeu are grija de toate creatiile sale sa le hraneaca,,cu atat mai mult pe om



Presupun ca are grija doar de cei care cred in el.
Nu-i asa?
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Martie 2014 12:32
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-18 12:32:33
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-17 23:20:03cititi la iov si o sa intelege ti,,cum dumnezeu are grija de toate creatiile sale sa le hraneaca,,cu atat mai mult pe om



Presupun ca are grija doar de cei care cred in el.
Nu-i asa?


are grija de toti ,cei ce nu cred in el nu au singuri grija de ei,parca zicei de liber albitru,,asumati l
iiiiiiiiio
Postat pe 18 Martie 2014 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chiar nu exista remediu??? 15 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 10:56
ovare polichistice 13 De la: office_salinasusesi_ro 9 Iunie 2010 23:56
heelp me ... 6 De la: rondina 19 August 2011 21:30
Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ??? 116 De la: Mihaela214 20 Iunie 2011 13:06
Merita! 5 De la: miss_darine 13 Iulie 2011 20:50